Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483369 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bokimuz
Bojan Mladenović
Niš

Član broj: 148695
Poruke: 41



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.03.2014. u 19:02 - pre 123 meseci
U potrazi za najboljom varijantom za grejanje i hlađenje stana (dupleks, 110m2) pomoću toplotne pumpe vazduh-voda i fancoilera, dobio sam i jednu ponudu koja malo odstupa od moje osnovne zamisli. U pitanju je multi-split marke Gree (http://www.gree.rs/multi.html) - jedna spoljna jedinica na koju se priključuju 4 unutrašnje. Ovo mi zadovoljava potrebe, a i cena mi je prihvatljiva (prilično niža u odnosu na varijatnu sa toplotnom pumpom i fancoilerima). S obzirom da je i ovo jedna vrsta toplotne pumpe, zanima me šta mislite o ovom sistemu? Koje su prednosti, a koje mane u odnosu na moju prvobitnu zamisao? Da li i sa ovim sistemom postižem uštedu kao i sa toplotnom pumpom? Šta se dešava sa COP-om?
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.03.2014. u 20:08 - pre 123 meseci
To je u stvari toplotna pumpa vazduh/vazduh.
Posebno se mora voditi računa da se uzme dovoljno snažna jer što je manja spoljnja temperatura snaga TP se smanjuje (na -10*C je oko 30% slabija nego na +7 za koje podatke javno daju). Tražiti kolika je snaga na npr -10*C.

Dobre strane:
1. To jeste toplotna pumpa
2. Ušteda energije tj struje a time i para
3. Niža investicija (ako ti tako kažeš)
4. Inverter je pa smanjuje snagu u odnosu na zahteve kuće
5. Jednostavnija konstrukcija u odnosu na fan coil i jednostavnji prenos energije (fan coil prenosi energiju freon-voda, pa voda-vazduh, a unutrašnja jedinica samo freon-vazduh)

Loše strane (po meni):
1. Duvanje (to su unutrašnje jedinice iste kao kod klime)
2. Pitanje je da li je 4 dovoljno, jer u prostoriji gde nema unutrašnje jedinice nema ni grejanja (ili hlađenja) ili je ono značajno slabije.
3. Rešiti grejanje kupatila, kuhinje i manjih prostorija grejanjem na struju npr grejalicama, radijatorima na struju itd što kvari koncepciju.
4. Odvođenje kondenzacije sa unutrašnjih jedinca (ali to se mora rešiti za svako hlađenje - i sa fan coilima)
5. Raspored toplog vazduha po visini (obično se unutrašnja jedinica stavlja blizu plafona, a toplao vazduh ide na gore, može da se malo pomogne usmerivačima ali je na podu razlika najmanje 5*C)
6. Buka (u odnosu na podno i radijatorsko, fan coil se takođe čuje)

Ljudi se greju na takav način, od tebe zavisi da li ima više argumenata za ili ti možda navedene loše strane ne smetaju.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Bokimuz
Bojan Mladenović
Niš

Član broj: 148695
Poruke: 41



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2014. u 21:48 - pre 123 meseci
Hvala, tihi2, na detaljnom odgovoru. Ja sam rešio da uvedem taj multi split sistem. Pisaću o rezultatima... Pozdrav!
 
Odgovor na temu

nitko666
Zg

Član broj: 318186
Poruke: 11
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2014. u 22:03 - pre 123 meseci
Ja sam danas bio u prilici napraviti mali eksperiment sa svojom MDS30D.
Kako sam iz nekih razloga praznio spremnik tople vode (200l), imao sam priliku mjeriti koliko topl.pumpi treba da ga ponovno zagrije na 40C.

Za ugrijati 200l vode sa 19C na 42C trebalo je 33min.


Kako imam 2 senzora temp. u spremniku pratio sam oba i uzimao srednu vrijednost.

Budući da znam koliko vode grijem u kojem vremenu bilo je jednostavno izračunati dobivenu toplinu:
Q = m*c*dT = 19253.3 kJ = 5.35 kWh

Toplinska pumpa mi sa svim cirk.pumpama troši 2.8kW električne energije, šta znači da je za 33min utrošila 1.54kWh.
Ukupan COP = 3.5 Na početku dok je voda bila hladnija je bio bolji, kasnije sve lošiji.

Ovo je konačni rezultat:

P1 je utrošena električna energija (kWh)
P2 je dobivena toplina (kWh)
COP je izračunati COP.

Treba uzeti u obzir da je grijanje sanitarne vode rad u nepovoljnom režimu gdje se temp kruga na izlazu kreće oko 50C (max 55C na kraju).

max
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2014. u 11:51 - pre 123 meseci
Rezultati su odlični. COP=3.5 je odličan, bio bi bolji kad bi grejao do 35*C a ne 40, ali ovoliko treba.
Fabrički COP je preko 4, ali (ako pogledaš uslove) oni greju vodu sa 15 na 45*C, što bi ti i dobio. Naravno, ne računaju ni potrošnju cirkulacionih pumpi (kolike snage su tvoje?).
Sve u svemu, kinezi za naše modele nisu slagali karakteristike.
Ne znam da li imaš mogućnost da izmeriš, moja TP troši od 3.6-4.6kw/h zavisno na koju temperaturu vode grejem. Malo mi je to zbunjujuće jer oni pišu 4.4kw/h i tačka. Oba kompresora su on-off pa ne znam odakle ta razlika. Logika kaže da sa manjim pritiskom (tj manjom temperaturom) treba manje i energije, ali zašto onda nisu napisali 3.6-4.6kw/h?

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tripioo

Član broj: 319237
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2014. u 20:22 - pre 123 meseci
Citat:
Bokimuz:
Hvala, tihi2, na detaljnom odgovoru. Ja sam rešio da uvedem taj multi split sistem. Pisaću o rezultatima... Pozdrav!



Mozda je pametnije uzeti sa GWHD 42 NK - koji ima mogucnost do 5 unutrasnjih jedinica.Treba uzeti u obzir i rezervnu snagu i dugovecnost kompresora.
Imas i Midea multi u ponudi od 41000(9000 - 48000 ) BTU za pristojnu kolicinu para.
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 14:29 - pre 123 meseci
Pozdrav svima!

Imam kucu od 290m2 (75m2 od toga se vodi kao poslovni prostor) privezanu na sistem centralnog grejanja (toplana Kraljevo). Poceli su da stizu racuni po kalorimetru (za sada samo za poslovni prostor, a od jeseni i za stambeni deo), pa sam poceo da trazim alternativni nacin grejanja. Poskupelo je bezobrazno, iako je i do sada bilo skupo.

U mom kraju se masovno prelazi na pelet i troskovi su mi uglanom poznati. Toplotna pumpa me interesuje, mada ovde nema nikoga da se greje na taj sistem. Vec danima istrazujem internet i konsultujem se sa ljudima iz struke u vezi sa TP.

Kuca je na sprat (2 celine vertikalno podeljene), gradjena ciglom zidovi 30cm (zajedno sa betonom sa obe strane nakon rekonstrukcije posle zemljotresa), izolovana sa 2 strane stiropor 5cm (druge 2 strane su zadrzale originalni izgled iz 1936god), tavanica izolovana polovina 5cm stiropor, druga polovina tervol, odlicna stolarija (polovina drvo-aluminijum, druga polovina drvo). Radijatorski sistem (vec sada sa malo vecim brojem rebara. Posedujem bunar sa velikom kolicinom vode, 2 brojila (kuca i poslovni prostor). Ako nesto znaci, tokom noci bez grejanja se ohladi za 4-5 stepeni.

Sto vise citam i raspitujem se sve sam dalje od odluke. Mnogi me odvracaju od TP, nedovoljno efikasno, veliki racun za struju, nemam rezervni sistem grejanja kod veoma niskih temperatura...Razmisljam da uradim elaborat o energetskoj sfikasnosti kako bi imao blizu predstavu da li je TP sistem koji je efikasan/ekonomican u mom slucaju.

Jel imate neki savet?

 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 15:33 - pre 123 meseci
Citat:
Bokimuz:
Hvala, tihi2, na detaljnom odgovoru. Ja sam rešio da uvedem taj multi split sistem. Pisaću o rezultatima... Pozdrav!

Koliko kosta taj multisplit gree.
Kad sam trazio za svoju kucu grijanje takodje sam razmisljao dali multisplit ili vise komada singlesplit.
Odluka je pala na dva komada single split.
-multisplit je bio skuplji
-moras uzet extra jaku vanjsku da bi mogla sve podmirit a sve sto je jaci to je manje stedljiv,manji COP
-kad biras vanjsku jedinicu moras naci specifikacije kolko toplote moze da izbaci na -15 osim ako ce ti to biti samo pomocno grijanje
-po meni glavna mana multisplit sistema je defrost,kad vanjska zamrzne ona tad prestane grijat unutra i pocinje da odmrzava vanjsku jedinicu,to traje od 3-5min najbolji uredjaji pa do 15-20min.Znaci kod multisplit odjednom staju svi uredjaji po stanu,a ako je svaki uredjaj za sebe onda kad jedan odledjava ostali griju unutra obicno.

Cijena jednog fujitsu uredjaja nominalne snage 4kw je 600-700€ .
Dva takva uredjaja su snazna otprilike kao multisplit gree 24ka sa linka koju si postavio,bas me zanima koliko kosta taj multisplit.

Sto se tice pokrivanja kvadrature kod mene su dva single uredjaja pokrili sprat kuce 85m2,sto se tice kupatila imam grijalicu koju upalim mozda 3 puta za cijelu zimu,obicno nam ne treba.Mi imamo dobru izolaciju na kuci a klime su postavljene u sobe i gledaju prema vratima na hodnik pa je tako cijela kuca topla,s tim sto je u drugim sobama temp niza za 1*C otprilike.

 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 19:41 - pre 123 meseci
@Doktor dare

Po mom misljenju, mislim da treba da odustanes od toplotne pumpe.Velika je to kvadratura 290 m 2 i to radijatorski sistem grejanja ,kuca stara gradnja ..............morao bi " gomilu " para da ulozis.A onda je pitanje isplativosti posle ulozenih para.

Ako planiras renoviranje kuce onda razmisli o podnom grejanju jer po meni jedino tada ima svrhe da razmisljas o toplotnoj pumpi.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 21:43 - pre 123 meseci
@doktor dare
Glavni kriterijum da bi se TP isplatila je potrošnja struje koja treba da bude u plavoj zoni tj da ne ide u crvenu. To znači da je račun za struju 10-13000din mesečno (najviše).
Gubici kuće mogu biti najviše oko 4.5kw/h pri unutrašnjih +20 i spoljnjih -20*C.
Izračunajte gubitke kuće (ili neka Vam to neko izračuna) i odgovor će biti jasan.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 21:50 - pre 123 meseci
Citat:
anon3017188:
@Doktor dare

Po mom misljenju, mislim da treba da odustanes od toplotne pumpe.Velika je to kvadratura 290 m 2 i to radijatorski sistem grejanja ,kuca stara gradnja ..............morao bi " gomilu " para da ulozis.A onda je pitanje isplativosti posle ulozenih para.

Ako planiras renoviranje kuce onda razmisli o podnom grejanju jer po meni jedino tada ima svrhe da razmisljas o toplotnoj pumpi.


Nazalost, kuca je renovirana posle zemljotresa i to prilicno opsirno. zadrzan je sistem grejanja jer je jos uvek bila prihvatljiva cena.


 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 22:04 - pre 123 meseci
Citat:
tihi2:
@doktor dare
Glavni kriterijum da bi se TP isplatila je potrošnja struje koja treba da bude u plavoj zoni tj da ne ide u crvenu. To znači da je račun za struju 10-13000din mesečno (najviše).
Gubici kuće mogu biti najviše oko 4.5kw/h pri unutrašnjih +20 i spoljnjih -20*C.
Izračunajte gubitke kuće (ili neka Vam to neko izračuna) i odgovor će biti jasan.


Onako laicki, moj proracun potrosnje struje nikako se ne zavrsava u plavoj tarifi. Mada, za ovu kvadraturu, a prema trenutnoj ceni grejanja, sve sto je ispod 2000€/sezoni je usteda vise nego duplo. Bio bih spreman da placam struju prosecno 200€ (tj. za sezonu oko 1200€) samo za grejanje, mozda cak i malo vise, a da mi se isplati.
Racun za struju od 100-tinjak eura za grejanje na TP (barem po onome sto sam uspeo da iskopam), placa se za kvadrature oko 150-200m2, naravno ko se greje na temperaturu od npr. 24 stepena (ne racunam ovu poslednju zimu). U sustini, vrlo malo ima iskustava sa TP instaliranom na postojeci radijatorski sitem grejanja.

Sto se tice racunanja gubitaka...ko to moze da uradi? Jel se to radi prilikom izrade elaborata o toplotnoj efikasnosti. To mi je ideja da uradim kako bi imao neku ideju o potencijalnoj potrosnji energije.
U januaru sam npr. potrosio oko 9500Kwh , prema kalorimetrima...ali ne mogu taj podatak da upotrebim u kontekstu potrosnje TP.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2014. u 23:25 - pre 123 meseci
Ne možete procenjivati da je 100evra za 50 ili 150 ili 300m2. To uopšte nije mera.
Ja imam TP od 18kw, kuću od 270m2 i potrošio sam oko 800kw za grejanje za februar u NS i to radijatorsko grejanje.
To da nema iskustva takođe nije tačno. Pa nije to izmišljeno juče!
Pročitajte malo stranice ispred pa ćete videti da ima ljudi koji se tako greju (imate čak tamo moje detaljne grafikone). Potrebno je samo pametno proračunati i podesiti sistem da se isplati.
Gubitke treba neko da izračuna, može i kroz energetsku efikasnost, može i neki nezavisni inžinjer ili neko ko to zna.
Ako je to po kalorimetru 9500kwh onda bi to bilo oko 3200kwh struje i to znači da TP nije za Vas. Da bi se isplatila treba Vam još jedno električno brojilo.
Ali varate se da će sa peletom biti jeftinije. Naprotiv.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 08:34 - pre 123 meseci
Citao sam iskustava na stranama ispred. Nemam u Kraljevu nikoga sa takvim iskustvom do koga mogu da dodjem. Inace znam da stvar nije od juce. Moj otac je posle posete Francuskoj jos 80-ih planirao da ugradi TP u staru kucu gde smo ziveli tada.
Inace, grub racun je i bio da mi treba 3000+Kwh struje sto nije malo. Znam da se ne racuna potrosnja struje po kvadraturi, vec je to neki odnos iz mojih saznanja od ljudi koji koriste TP. Ovakve ustede kakve vi imate su ono sto daje prednost TP, ali treba doci do toga, a nisam siguran na koji nacin bi mogao da optimizujem sistem (kucu i sistem grejanja). Ja nisam inzinjer i ne razumem se dovoljno u problematiku da bi sam uspeo sve to da izracunam, a neke inzinjere sam vec kontaktirao.
Sto se tice el.brojila, jedno od 2 koja imam je potpuno neoptereceno, tako da bi sva potrosnja isla samo na to brojilo, mada i pored toga trebalo bi jos jedno da bi se ostalo u plavoj tarifi.
Sto se tice peleta, nisam mislio na ustedu, vec ukoliko se ispostavi da nemam, odnosno da ne mogu da ispunim adekvatne uslove pri kojima bi mi TP bila isplativa.
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 09:07 - pre 123 meseci
@Doktor dare

Da li si mozda razmisljao da na svoj objekat gledas kao dve potpuno odvojene celine ? Tako da bi mozda mogao jedan deo da pokrijes TP vazduh-vazduh multi sistem -- poslovni deo n.p.r a stambeni deo da pokrijes nekim drugim energentom pelet,ugalj,gas....itd.Moje misljenje je da ce gradsko grejanje postati najskuplji oblik grejanja i ova godina nije pravi pokazatelj jer je to tek prva-probna godina pa se tek treba nadati poskupljenju -- nece oni prve godine odmah da poplase narod .
U svakom slucaju za tvoju kvadraturu je potrebno povece ulaganje u finansiskom smislu da bi imao efekat ustede.Pretpostavljam da ti je ta cinjenica poznata.
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 17:17 - pre 123 meseci
Razmisljao sam o svim mogucim varijantama...i dalje razmisljam, analiziram, skupljam informacije.
Verovali ili ne, grejanje je pre prelaska na kalorimetre (od januara pos. prostor, a od jeseni i stambeni) kostalo 340000din/sezona (placano po kvadraturi), nakon prelaska na kalorimetre, samo pos. prostor je poskupeo oko 100000din (po proseku iz januara koji nije bio nesto narocito hladan). To je vec sada 440000din sa tendencijom povecanja sledece godine. Skoro da ne postoji energent koji je tako skup.
Pokusavam da saznam da li mogu da ulozim u nesto cime bi sistem TP optimizovao (u mom slucaju) da bude rentabilan, jer mi deluje dugorocno stabilniji od npr. peleta, mada ocekujem u perspektivi i poskupljenje struje.

Inace objekat je vertikalno podeljen na jedan deo koji je stambena celina, i drugi deo koji je u prizemlju pos. prostor, a na spratu drugi stambeni prostor. Trenutno postoje i 2 podstanice za CG, i planiram da ih spojim u jedan sistem (posto je porodicna kuca u pitanju). 2 celine vertikalno podeljene su skoro identicnih kvadratura.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 20:41 - pre 123 meseci
Jedini pravi put za uštedu je IZOLACIJA.
Kada grejanje već toliko košta, polovina godišnjeg računa je dovoljna da se doda na onih 5cm još 5cm (bolje bi bilo još 10cm) stiropora na polovinu kuće gde to može. Tamo gde fasada ne sme da se dira, na spoljnje zidove sa unutrašnje strane staviti stiropor ili mineralnu vunu i gipsane ploče. Na tavan staviti 15cm mineralne vune. To sve košta do 2500evra a prepoloviće već račun za grejanje sledeće grejne sezone (bez obzira na čega se grejali).
Kada se to uradi, onda se ne bi trošilo 9500kwh već 5000kwh, a to znači 1600kwh struje toplotnom pumpom i mesečnim računom (u najhladnijim mesecima) oko 9000din.
Cela priča je da se spuste gubici objekta ispod 10kw/h na unutrašnjih +20 i spoljnjih -20*C, bez obzira na veličinu.
Jedino su važni gubici, kvadratura ne igra nikakvu ulogu.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 20:52 - pre 123 meseci
Citat:
tihi2: Jedini pravi put za uštedu je IZOLACIJA.


Ovo gore je sigurno tacno.Moze da se razmislja i o "unutrasnjoj izolaciji" na spoljnim zidovima.--nemoj da imas predrasuda o " unutrasnjo izolaciji " jer to funkcionise odlicno.
Toplotne pumpe koje mogu da imaju veliki kapacitet na niskim spoljnim temperaturama mogu mnogo struje da povuku-- nije to bas tako mali input kw.
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 21:34 - pre 123 meseci
Hvala puno na korisnim savetima!
Iako sam manje vise i sam razmisljao na ovu temu, ovo mi zvuci kao konkretan predlog. Svakako cu to imati u vidu. Kako se odlucuje za debljinu unutrasnje izolacije?
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2014. u 22:17 - pre 123 meseci
Debljinu unutrasnje izolacije odredjuje debljina profila i rigips -- cini mi se da je profil 3 cm a rigips 1.8 - nisam bas siguran.Unutra ide mineralna vuna i obavezno parna brana.Znaci samo spoljni zidovi.To posle okrecis i nista se ne primecuje.Mozes i da okasis radijatore a cevi da provuces unutra da se ne vide.............to ti pricam jer tako je kod mene.
Postoje razne predrasude oko unutrasnje izolacije ali ovo je izolacija samo spoljnih zidova a efekat je znacajan.Kod mene je na plafonu stirodur 2 cm.A takodjer pomocu rigipsa mozes da napravis i neki moderan fazon enterijera.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483369 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.