Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469058 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.04.2014. u 11:04 - pre 121 meseci
Parapetno ventil konvektor TIP MKF 2 MIDEJA
Dvocjevni sistem.

Dali neko ima ovako nesto.Kako sluizi .
Mozel to na obicno radijatorsko grejanje da malo smanjim forlauf a da ne izgubim kilovate sto sam imao.Mslim ako je radijator sa 60 c imao 2 kw sa ovim bi mogao polaznom tem. 40 da dobijem tih 2 kw.Onda bi mogla pumpa bez prepravljanja sistema samo da zavrnem ovo i gotovo.

 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.04.2014. u 16:01 - pre 121 meseci
SKIDANOVIC-u -i/ili Prof.dr.sc. Franjo Plavišiću,

Ne znam da li ste ista osoba, kao što ne znam za koga radite?

Ono što znam je da sigurno ne radite ni za srpski, ni za hrvatski narod, već za nečiji NE-ZDRAVSTVENI INTERES!

Za svakog Prof.dr.sc je, blago rečeno, VEOMA NEODGOVORNO igrati se informacijama o materijama koje UBIJAJU ljude!
I krajnje je neozbiljno, neprofesionalno, površno, ∑= NENAUČNO, baratati pojmovima koji su nedopustivi u svakom naučnom izražavanju:

1.)"… on može sadržavati različite aditive, koji nisu bitni za našu priču. "
Kako, Profesore (!?), neindentifikovani aditiv može biti nebitan !? Samo se poznata supstaca može okarakterisati kao bitna ili nebitna!

2.) "Taj neizreagirani stiren ili kratki fragmenti bi mogli isparavati".
U tehnikim naukama, Profesore (!?),pojam "bi mogli isparavati", se koristi samo lkada se nešto pokušava sakriti, zamagliti, ne definisati tačno stanje.
Čak i naučna buranija, magistarskog nivoa, koristi precizne pojmove : isparava ili neisparava.

3.) "Međutim, stiren sam po sebi nije neki jako opasni materijal".
Krajnje neozbiljno, Profesore(!?)!
I Arsenik nije neki jako opasan material! Kada je u tragovima!

4.)" Smatra se štetnom tvari pri višim koncentracijama. One ključne opasnosti se gube pri njegovim koncentracijama u zraku ispod 5%".
Kolike su te, više koncentracije? Nakon koliko vremena dolazi do 5% koncentracije u zraku, Profesore(!?), i od kolike koncentracije počinje !?

5.) " Vremenom se koncentracije stirena smanjuju na nemjerljive vrijednosti".
Nakon koliko vremena Profesore(!?) U čija pluća odlazi taj ispareni stiren (I ostali, "ne tako jako opasni", isparivači, Profesore(!?)?

Od "sladunjavog" ostatka teksta, koji je mnogo sličniji političkom predizbornom govoru, nego naučnom tekstu, mi je muka.

Pozivam, sve vas kolege sa foruma, zajedno sa “DOBRONAMERNIM” Prof.dr.sc. Franjom Plavišićem, da nađete ijednog SVETSKOG proizvođača stiropora, KOJI TVRDI DA JE STIROPOR NEŠKODLJIV!

Ako nijedan svetski PROIZVOĐAČ stiropora to ne tvrdi (a svima bi prodaja jako skočila, kada bi SMELI da to tvrde), onda vam je jasno čime se to Prof.dr.sc. Franjo Plavišić bavi .

Očigledno je, da je Prof.dr.sc. Franjo Plavišić, pripadnik one grane "nauke" koja propagira i neškodljivost GMO biljaka, zdravost česmovaće, "lečenje" hemoterapijom i radijacijom,
a suprotstavlaju se, ili ćutke sabotiraju legalizaciju lećenja Canabisovim uljem, čuteći istovremeno o mas-ubicama - duvanu i alkoholu,...

Ja takvu "nauku" smatram GENOCIDNOM, i grozim je se, jer samo zahvaljujući njoj, profito-manijački biznis uspeva u svom delanju, koje vodi uništenju ludske rase, i života na planeti.

Preko 90% plastike i plastičnih proizvoda, koju danas koristimo, je KANCEROGENO! Uključujući pl. kese u koje nam pakuju hranu, pl.flaše u koje nam pakuju vodu i sokove, hranu,....
U neškodljive plastike se može (i to vrlo uslovno) svrstati samo plastika odobrena za upotrebu od strane Americke FDA.

Od II Svetskog rata, industrija je proizvela preko 60,000 novih hemiskih jedinjenja, od kojih je približno 4,800 KANCEROGEO!
Prisustvo preko 96% od tih 4,800, NIKO NE UTVRĐUJE, NI U VODI, NI U VAZDUHU, NI U ZEMLJI!

I pored toga, ministarstva zdravlja upućuju svoje građane da piju "ZDRAVU" česmovaču, i sabotiraju legalizaciju lečenje Canabisovim uljem!

Kome god da verujte, I šta god da učinite, budite sigurni u jedno: da svi dobijamo samo ono što zaslužimo.

Zato, OPREZNO BIRAJTE SVOJU SUDBINU, jer u životu NEMA POPRAVNOG!
Nepodnošliva lakoća postojanja, je STRAŠNO SKUPA!

Svetsaka epidemija kardiovaskularnih bolesti i bolesti karcinoma, je stvoriteljev evolucioni
filter, kojim se ljudski rod oslobadja glupih i lenjih.

Da li ćemo opstati, ili izumreti, kao dinosaurusi, zavisi isključivo od nas.
Svakog pojedinačno, i svih zajedno.

Ovo je moj pojedinačni doprinos opstanku.





[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 14.04.2014. u 09:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.04.2014. u 17:00 - pre 121 meseci
Unutrasnja, DELIMICNA izolacija " spoljnih zidova " moze se uraditi i bez upotrebe STIROPORA-STIRODURA a pomocu mineralne-kamene vune ,parna brana i rigipsa.

U zemlji Srbiji pored "PROMAJE" nekada se vodila polemika i o " GLETOVANJU ZIDA " ,pa se tada pricalo kako zid nece moci da DISE jer glet masa zatvara svaku poru i dolazi do stvaranja kondenzacije-budji.Ali na svu srecu nas koji smo ostali da zivimo u ovoj zemlji Srbiji taj problem je prevazidjen.Pa tako sada se koristi i masinska obrada zidova,plafona,poda............i polako stizemo civilizovan svet. Ali problem PROMAJE jos uvek je prisutan.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2014. u 06:00 - pre 121 meseci
Citat:
zeljezara:
Parapetno ventil konvektor TIP MKF 2 MIDEJA
Dvocjevni sistem.

Dali neko ima ovako nesto.Kako sluizi .
Mozel to na obicno radijatorsko grejanje da malo smanjim forlauf a da ne izgubim kilovate sto sam imao.Mslim ako je radijator sa 60 c imao 2 kw sa ovim bi mogao polaznom tem. 40 da dobijem tih 2 kw.Onda bi mogla pumpa bez prepravljanja sistema samo da zavrnem ovo i gotovo.




To su jedni od najčešće korišćenih fan-ova na našem tržištu u poslednje vreme. Ja sam ih ugradio u dv a objekta. Jedan objekta je u funkciji već godinu dana, grejali su i hladili pasivno te i aktivno i nemam nikakvih primedbi. Bučniji su nekoliko decibela od konkurencije pogotov na trećoj brzini. Naravno kineski su ali su sertifikovani. Oni praktično predstavljaju izmenjivač i ventilator sa tri brzine. Maska je malo nezgodna za montažu. U stvari dok neskontaš princip. Lamelice u gornjem delu su pomerljive što kod nekih npr. kao Galleti i nije slučaj pa može biti nezgodno.
Jedino što je krajnje kod njih nezgodno je ugradnja njegovih trokrakih ventila ako insistiraš da se onemogući protok vode kroz njih kada nerade. Gabariti su pozamašni a na tebi je da smisliš armaturu i creva i sve to povežeš. Na ovom zadnjem objektu ja sam ihm ontirao zato što centralni BMS upravlja sa njima .

Ako te zanima mogu slikati zajedno sa trokrakim pa ćemi opet neko objasniti kako da postavim slike
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2014. u 17:36 - pre 121 meseci
Nego Gavara
Sta predlazes povecati radijatore ili ugraditi ventilkonvektore da bi nekako dosao na niskotemperaturno.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2014. u 07:43 - pre 121 meseci
To uopšte nije lako pitanje!

Naravno da sa strane efikasnosti sam pre za postavljanje fan coil uređaja. To nosi sa sobom daleko veću investiciju ali i veću efikasnost. Osim nabavke uređaja i upravljača za njega, na to mesto morate dovesti struju i odvesti kondezat. Dobijate mogućnost aktivnog i pasivnog hlađenja.

Radijatore možete pojačati ali vodeći računa da presek cevi koji vodi do radijatora i cirkulaciona pumpa koju posedujete sada, moći da obezbede cirkulaciju kroz sada sva da kažemo nova grejna tela. Videćete da snaga radijatora po članku drastično pada, sa smanjenje temperaturnog režima, i da neke niske temperaturne režime koji su efikasni na fan-u možete sa radijatorima samo da sanjate. Treba da znate da tu se neradi o povećanju od dva-tri članka, već o drastičnom povećanju u zavisnosti od toga šta imate i želite postići ( npr. to može krenuti od povećanja 1.6 puta pa naviše). Mnogo je jeftinija varijanta ali može prouzrokovati niz problema sa mrežom i nemate mogućnost hlađenja već na leto opet ćete imati hlađenje split sistemom u jednoj sobi!
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2014. u 13:58 - pre 120 meseci
Prvo, nema jeftinog resenja. Najjeftinije je samo kada se gradi objekat, pa se sve isprojektuje i uradi kako treba.

Kompromisno resenje: pojacavanje radijatora; moze da se izvede ali se dodavanjem rebara, cena grejanj se ne smanjuje.

Mnogo bolje kompromisno resenje: stavljanje dovoljno debelu izolaciju, u kojoj ce postojeci radijatorski sistem biti dovoljan.
Ovo reenje i rapidno smanjuje troskove grejanja.

Sa dobrom izolacijom, fan-coil sistem je nepotreban i toplotnom pumpom i podnim grejanjem se moze ostvarivati sasvim udobno hladjenje.
Dakle mnogo je pametnije uloziti novac u debelu izolaciju i smanjiti cenu grejanja, nego u nezdrave , skupe i kvarljive fan-coile i placati
visu cenu grejanja i dodatnu cenu odrzavanja.

Na mojoj kuci (12,4cm stiropora) sa radijatorskim grejanjem, 90% vremena t napojne vode je 30-38C;
5% vremena je ispod 30C, i 5% vremena je iznad 38c.

Celu ovu sezonu sam grejao 200m2 (ukupno ima 280m2) sa 6Kw.


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 20.04.2014. u 15:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2014. u 10:24 - pre 120 meseci
Objekat bez izolacije nije za TP i tu nema računice.
Objekat sa dobrom izolacijom (10 i više cm stiropora) je za TP ali ja ne vidim matematiku koja pokazuje da se isplate fan-coili. Fan-coili su 3 puta skuplji od radijatora i samo donose komplikacije (odvođenje kondenzata, izolacija cevnog sistema, buka). Teško se radi naknadno i mnogo efikasnije je staviti klimu od 300evra za hlađenje leti.
Objekti sa poluizolacijom su oni koji imaju 5cm izolacije (takva preporuka bila pre 10 godina) sa lepom i dalje dobrom fasadom, a sa prevelikim toplotnim gubicima. Za njih je jedino isplativo rešenje povećavanje površine radijatora, toliko da polazna voda na spoljnjih 0*C bude oko 35*C.
Citat:
cokacunami: Kompromisno resenje: pojacavanje radijatora; moze da se izvede ali se dodavanjem rebara, cena grejanja se ne smanjuje.
Ne smanjuju se gubici objekta ali se cena grejanja na TP smanjuje.
Smanjivanjem temperature polazne vode sa 45 na 35*C kod TP se smanjuje potrošnja struje od 10-15% a time je i račun manji (jer se povećava COP, naravno).

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2014. u 11:56 - pre 120 meseci
100% sam saglasan sa tihi2-em.

Fan-col ima smisla samo za centralizovane AC sisteme gde se žele postići niske unutrasnje temperature,
pre svega javni objekti-bioskopske , kongresne sale itd. Tj tamo gde se želi postici brza neutralizacija
porasta toplote (ulazak veceg broja ljudi).

Za kućnu upotrebu su bacanje para, jer sa 15cm izolacije i 10 cm razmaka izmedju cevi podnog grejanja,
hladjenje sa TP (kroz podno grejanje) postaje sasvim prihvaljivo (+jeftino, +pouzdano).
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.04.2014. u 14:36 - pre 120 meseci
Ovo su neke najave koje nas ocekuju.A to je vec sledeca zima.

http://www.vaseljenska.com/eko...vine-prvo-poskupljenje-struje/
http://www.vestinet.rs/aktueln...upljenje-struje-je-neminovnost

posle ovoga mozemo da ocekujemo i poskupljenje ostalih energenata a COP vrednost TP i stepen izolacije objekta bice sve znacajniji.
 
Odgovor na temu

Mirko1947
skola
vzs

Član broj: 325093
Poruke: 1
46.240.226.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.09.2014. u 09:17 - pre 116 meseci
Molio bih da mi neko objasni prednosti toplotne pumpe vazduh-voda u odnosu na druge vidove grejanja. Ugradio bih toplotnu pumpu Olimpia Splendid ali bih voleo malo detaljnija objasnjenja od onoga sto se nalazi na sajtu proizvodjaca. Hvala!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.09.2014. u 23:37 - pre 115 meseci
Prednost jdnostavna: manja investicija jer se ne kopa 2 bunara (ako se pošteno radi to košta oko 1800evra).
TP vazduh-voda i voda-voda koštaju skoro isto za isti objekat.
Za celu zimu COP za TP vazduh-voda je oko 10% manji tj potrošiće do 10% više struje za prosečnu zimu (prošla nije bila prosečna, bila je toplija pa je razlika bila oko 5%).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

djolemali
mladen miletovic
penzijaaaaaaaa
kod babe

Član broj: 325845
Poruke: 2
37.203.109.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2014. u 17:21 - pre 114 meseci
Pozdeaf forumasima , citam , trazim i opet sam na pocetku.Zelim u kucu uvesti CG i dvoumim se izmedju peleta i TP.Kuca je izolovana sa 12 cm. stiropora i nova stolarija.Zelim uraditi podno grijanje i sad mi treba vasa pomoc.Kuca je 100m2.Volio bi kada bi neko mogao da mi pojasni princip rada TP i orjentaciono koliko iznose mjesecni troskovi za struju , recimo u januaru na -10c .Totalno me zbunjuje podatak da sa\2 kw ja dobivam 6kw iz zraka, ili sam ja nesto krivo shvatio.UNaprjed hvala
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.dynamic.stcable.net.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2014. u 17:49 - pre 114 meseci
Nisi ništa krivo shvatio, samo si pod uticajem našeg (teškog) mentaliteta. Ne daj se... na dobrom si putu.. SAMO BATALI PELET !

Nisam ispratio celu temu, ali dobra toplotna pumpa može da da puno više. Ti si dao primer 1:3. Kod dobrih (i skupih) to je i duplo više, ali je investicija, bar na našim prostorima puuuuno velika i kada sve staviš na papir (i održavanje), ne isplati se. U nekom normalnom svetu se i te kako isplati, jer su i cene normalne. Ovde kod nas misle da je to svemirska stanica, pa otud i takve cene.

Kao što je neko već rekao , teba uložiti u, ne dobru, nego u odličnu izolaciju i to je 90% posla. Zatim možeš da se greješ i na "upaljač".
Pritom je veoma važno razmisliti i uzeti u obzir ventilaciju objekta, jer tako dobro zadihtovan, nema ulaska svežeg vazduha i postoji velika verovatnoća kondenzacije (zavisi od tipa gradnje objekta i još dosta drugih faktora).
Prilikom ugradnje ventilacije, poželjno je upoznati se i sa REKUPERATORIMA vazduha. Veoma važno ako vam je bitna svaka dalja ušteda.

Neka moja iskustva možete pročitati ako pronađete moj prethodni post. Tema ispod ove..

Svi koji razmišljaju o ovakvom i sličlnim vidovima grejanja, na pravom ste putu ! I znajte da će se u buduće ovakve teme sve više razvijati..
fanzo.org
 
Odgovor na temu

djolemali
mladen miletovic
penzijaaaaaaaa
kod babe

Član broj: 325845
Poruke: 2
37.203.109.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2014. u 18:08 - pre 114 meseci
Hvala ti na brzom odgovoru , i nemoj da mjesas tezak mentalitet i bosanca , bosanac je bosanac i tu je kraj ..........malo sale....ja jos nisam svario ni ove TP ,a ti meni jos naturio nekakve REKUPERATORE , E TEK SAD JE BELAJ...Zanima me stvarna usteda,ako se ispune svi preduslovi......12 cm stiropor , nova stolarija,100m2 +TP = eura
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2014. u 18:08 - pre 114 meseci
Citat:
djolemali:
Pozdeaf forumasima , citam , trazim i opet sam na pocetku.Zelim u kucu uvesti CG i dvoumim se izmedju peleta i TP.Kuca je izolovana sa 12 cm. stiropora i nova stolarija.Zelim uraditi podno grijanje i sad mi treba vasa pomoc.Kuca je 100m2.Volio bi kada bi neko mogao da mi pojasni princip rada TP i orjentaciono koliko iznose mjesecni troskovi za struju , recimo u januaru na -10c .Totalno me zbunjuje podatak da sa\2 kw ja dobivam 6kw iz zraka, ili sam ja nesto krivo shvatio.UNaprjed hvala


Nisi krivo shvatio :-)

-toplotne pumpe imaju jedan podatak COP on ti u prevodi znaci koliko puta vise dobijes toplote nego sto potrosis struje,ali to je na +7 vani

-ali zato postoji podatak SCOP koji moze biti orijentir koliki je COP prosjecno za cijelu sezonu,ja bi se toga drzao samo kao orijentir,a ne sa tolikom preciznoscu.

-COP se obicno krece od 3 do 5 kod nas,zavisno koliko dobar uredjaj nabavis

Znaci uredjaj koji ima COP 4,on za potrosen 1kw struje izbaci 4kw toplote .

A orjentaciono koliki bi bili mjesecni racuni za to.
Najbolje bi bilo da nadjes nekog u blizini ko ima izolaciju slicnu tvojoj i podno grijanje i grije se na struju.
Njegov racun podijelis sa 4 recimo....zavisno koji cop.

Uglavnom grijanje na to je jako jeftino da se ne brines. :-)

 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2014. u 20:44 - pre 114 meseci
Evo za pocetak pogledaj ovde jer ces moci da shvatis da taj odnos 1 : 3 nije uvek isti

http://www.fujitsu-general.com...wer/wsyg140dc6-woyg112lct.html

Jednostavno moras malo da istrazujes i naravno moras sam da steknes neko misljenje o tome....

http://www.elitemadzone.org/t4...hnicki-podaci-klima-uredjajima

Imas raznih proizvodjaca i raznih korisnih informacija...............
 
Odgovor na temu

Allexxandar
Srbija

Član broj: 316446
Poruke: 3



+40 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.11.2014. u 12:11 - pre 114 meseci
Pozdrav.

Dosta sam pročitao o toplotnim pumpama, pogotovo o sistemima vazduh-voda.
Nešto mi nije jasno:
cena toplotne pumpe se kreće od 3000EUR (valjda Midea) pa preko 7000EUR za Daikin i slične.
Za cenu jedne (solidne) toplotne pumpe mogu kupiti 8 (solidnih) split sistem inverter klima jedinica sa sve ugradnjom (a kod toplotne pumpe se ne završava sve na kupovini već nešto treba i da greje: radijator, fancoil, podno... znači još novca ).
Šta oni nama u stvari prodaju i zašto to toliko košta?
Sa 8 inverter klima mogu pokriti celu kuću tako da u sobama imam po 2 klima jedinice, a ostatak po želji postaviti u hodniku, kuhinji, ostavi...

Da li je bolje kupiti 8 klima (inverter) ili jednu toplotnu pumpu?

Hvala
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.11.2014. u 16:56 - pre 114 meseci
Pa prodaju ime, servisnu službu i verovanje da je to dobar uređaj.
Cena je, naravno, prilagođena domaćem tržištu tj zarada 10-15% od cene uređaja ili minimum 500-1000evra (zavisi šta je veće) + puštanje u rad + obavezni godišnji servis.
TP koja kod nas košta 3000evra košta 1200evra u Nemačkoj (kad se skine izvozni porez) i trošak je oko 30% naša carina i porez + transportni trošak (oko 300evra, sedneš u auto i doneseš). Za onu skuplju odnos je isti a ušteda još veća.
TP od 3000evra je porediva sa klimama od preko 700evra.
Klima i TP rade isto ali pitanje je izbora sistema grejanja. Svaka ima prednosti i poneki nedostatak. Generalno, jedan uređaj treba da je jeftiniji od više komada manje snage.

Prednosti klime bi bile:
1. kupovina po komad, razvučena investicija.
2. regulacija u svakoj sobi posebno
3. nema dodatnog ulaganja za grejanje

Nedostaci:
1. ruženje sobe i fasade spoljnim i unutrašnjim jedinicama
2. duvanje
3. buka
4. dizanje prašine
5. krckanje krilaca
6. održavanje više uređaja

Prednosti TP i sistema grejanja:
1. centralizovan izvor grejanja
2. smeštanje u kotlarnicu i oko nje.
3. u slučaju promene cena energenta lak prelazak na jeftiniji
4. centralizovano upravljanje

Nedostaci:
1. veća početna investicija
2. rizik u slučaju kvara jer onda nema grejanja

Lično mislim da smo se uverili da i kineske klime (a skoro sve su made in PRC i brendirane i one koje nisu) nisu toliko lošije koliko su jeftinije i da sasvim dobro rade.
Kinezi od svakog brenda sve, ali baš sve pokradu i naprave onoliko koliko je poznati proizvođač naručio plus pristojnu količinu bez imena koja se prodaje skoro upola jeftinije.
Ostaje im tehnologija, delovi, razrađen posao. I šta ih košta da pod ko zna kojim imenom plasiraju isti proizvod po nižoj ceni sa malim izmenama u izgledu i možda po nekom nebitnom tehničkom rešenju.
Ako se pogledaju specifikacije TP jako je mala razlika između brendiranih i ostalih TP. U realnom radu je još manja. Zašto? Pa zato što imaju iste kritične delove. Znaju kinezi da niko u Evropi neće da kupi TP koja nema Copeland kompresor, elektronski ekspanzioni ventil (Alco i sličan) i samo to i ugrađuju. Da li je ventilator ovaj ili onaj, da li je ružnije sa lošijom završnom obradom nije previše važno kad košta preko 1000evra manje.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.11.2014. u 17:09 - pre 114 meseci
Citat:
Allexxandar:
Pozdrav.

Dosta sam pročitao o toplotnim pumpama, pogotovo o sistemima vazduh-voda.
Nešto mi nije jasno:
cena toplotne pumpe se kreće od 3000EUR (valjda Midea) pa preko 7000EUR za Daikin i slične.
Za cenu jedne (solidne) toplotne pumpe mogu kupiti 8 (solidnih) split sistem inverter klima jedinica sa sve ugradnjom (a kod toplotne pumpe se ne završava sve na kupovini već nešto treba i da greje: radijator, fancoil, podno... znači još novca ).
Šta oni nama u stvari prodaju i zašto to toliko košta?
Sa 8 inverter klima mogu pokriti celu kuću tako da u sobama imam po 2 klima jedinice, a ostatak po želji postaviti u hodniku, kuhinji, ostavi...

Da li je bolje kupiti 8 klima (inverter) ili jednu toplotnu pumpu?

Hvala


Dve godine sam se lomio po ovom pitanju iako se bavim klimatizacijom a na kraju sam se ipak odlucio za varijantu sa top singl klimama prvenstveno zbog
finansijskog momenta ali i iz nekih drugih razloga kao sto je problem postavljanja podnog grejanja u postojecoj kuci (podizanje poda) zatim resenje hladjenja
fan coil uredjajima je katastrofa skupo. Zatim nemas tolku bojazan od kvarova. Jeste sigurno komfornije sa TP i podnim grejanjem ali iskreno u dobro
izolovanoj kuci ja licno nemam nikakvih zamerki za grejanje sa splitevima.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469058 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.