Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6362923 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 10:48 - pre 150 meseci
Inace sto se tice invertera, realna usteda je desetak procenata.
 
0

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 11:09 - pre 150 meseci
Ne mozes to tek tako gledati. Ortak mozda ima losiju izolaciju, severno orjentisan stan, mozda je pusac pa jednostavno cesce otvara prozor ili vrata terase. Mozda se samo cesce tusira. :) Neke svakodnevne navike mnogo uticu na potrosnju energije za grejanje.

Inace ako susite ves u stanu, dize se vlaznost vazduha, i samim tim imamo subjektivan osecaj da je hladno, onda se temperatura mora podici za par stepeni i tako se potrosi jos energije, sve da bi se efekat vlaznog vazduha u stanu anulirao. Itd, itd. Jako je bitno, dobro provetravanje stana bar 2 do 3 puta na dan.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 11:44 - pre 150 meseci
Po mom iskustvu susenje vesa ne utice na temperaturu i na vlaznost (objasnicu kako susim). Imam higrometar. Uvek je ispod 50% (obicno oko 45 kad susimo nesto, a normalni opseg je 30 do 50 u stanu, barem pozeljan). E sad - ne susimo skroz mokar ves naravno:) Prvo ide napolje na susenje a onda se samo dosusi na susilici ispod klime ili brzinski na radijatoru. Klima odlicno izbaci svu vlagu (vidim po tome koliko mi izbacuje napolje). Osecaja koji pominjes (subjektivna hladnoca) - nema ga. Mozda kad bih ves pravo iz masine stavio unutra da se susi, srecom imam 13m2 terase pa imam di da rasporedim :))))

Stan ortaka je okrenut isto kao i moj, isti raspored spoljnih jedinica, samo je on na spratu ja u prizemlju. Oni nikad ne provetravaju :)))) Zimogrozljivi su. Posto meni jedna klima ne radi 3-4 sata, ajd da kazem da njemu je mozda desetak posto ustede.

Ovi koji imaju etazno su mi komsije na spratu dijagonalno.

Provetravanje je najbitnije. Ujutru i uvece i sredinom dana. Tako nema kondenzacije niti vlage. Kod nekih koji ne otvaraju uopste bas se oseti miris vlage u stanu.

Najbitnije je namestiti spoljnu jedinicu da je sto manje na udaru VLAGE i VETRA. To ledi spoljnu samo tako, vidim kod nekih da je namestena na otvorenom i ne da im se ledi nego je santa leda.

Price da za 2000 dinara mozete grejati klasican stan u stambenoj zgradi na struju od 50m2 su price za malu decu. Da racunamo naravno da je grejanje ukljuceno od 5 ili 6 ujutru do 22-23h non-stop. Na 25 stepeni.

Realno je izmedju 50 i 100e za kompletan racun za struju ako se koriste klime ili TA (50e za ovakvo vreme, oko 9000-10000 za najhladnije dane).

Ali se ispostavilo da je klima najefikasnija, bilo obicna bilo inverter. Sa uljanim radijatorima bez 50KW dnevno nema teorije da se greje. Klime skoro duplo manje trose. A greju cini mi se kvalitenije i lepse.

Uvek ih preporucujem kao grejno telo, ko ima mogucnosti nek uzme inverter ali moze i obicna.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 12:17 - pre 150 meseci
Citat:
kalimero 011: @tihi2
Ovo što si okačio (već treći put, ako se ne varam ;) su karakteristike neke toplotne pumpe o kojoj ne znam ništa. Ali 'ajde da pretpostavimo da su to karakteristike moderne inverter klime o kojima se ovde priča (DC inverter sa varijabilnom snagom kompresora, npr 10-150%, naravno vazduh-vazduh). U tom slučaju, izračunaj mi koliko je električne energije potrebno da se zagreje prostorija (izaberi kvadraturu i toplotne gubitke kako hoćeš) od 16-25°C.
P.S. Evo, obećavam da ću se potruditi da pronađem slične tabele za moju klimu (rekao sam ti da imam negde).
Mislio sam na ove podatke (naterao si me da potražim)


Šta je tu problem da se izračuna potrošnja?

Usput, potrošnja i nije toliko bitna: uzme struje koliko treba. Da je loženje pa da se mora kupiti u leto... eeee to je druga priča.


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 12:31 - pre 150 meseci
Midea MSR-12HRDN1

Potrosnja za decembar
Namestena 90% vremena na 22C

Radila 471 casova
Potrosila 220KWh



Na slici je uredjaj iskljucen pa u standby=u trosi 2w.

Koristen je ovaj uredjaj za merenje, pa ako on laze lazem i ja vas..

http://goo.gl/9AZ2w

[Ovu poruku je menjao baggio dana 31.12.2011. u 13:42 GMT+1]
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
Prikačeni fajlovi
 
+1

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 12:59 - pre 150 meseci
@cozmo_im
Citat:
Klima odlicno izbaci svu vlagu (vidim po tome koliko mi izbacuje napolje).

Klima zimi (kada greje) ne utiče na apsolutnu vlažnost vazduha (tj. ne ''izbacuje vlagu napolje''). Na relativnu vlažnost utiče kao i bilo koje drugo grejno telo koje povećava sobnu temperaturu.

@tihi2
Citat:
Mislio sam na ove podatke (naterao si me da potražim)

Odlično, sad ne moram ja da kopam po folderima! ;)
Citat:
Šta je tu problem da se izračuna potrošnja?

Ne može da se izračuna zato što su (kao što sam već pisao) u ovim tabelama dati diskretni podaci TC/PI (maksimalan kapacitet/potrošnja pri istom), a inverter kad kreće da zagreva radi sa npr. 150% kapaciteta, a kasnije smanjuje snagu do npr. 10%. U tom procesu menja se i COP za koji 1) nemaš nigde nikakve podatke kako se kreće i 2) sve i da imaš formulu po kojoj se COP menja trebalo bi da integrališ neku jednačinu po vremenu da bi dobio potrošnju. Međutim, sve ovo i nije toliko bitno, kao što sam takođe ranije napisao, uzme se kvalitetan inverter od nekog od vrhunskih proizvođača, sa visokim deklarisanim COP-om i miran si... A ako je nekome baš bitno da tačno zna koliko mu klima troši kupi se ovaj uređaj koji je koristio @baggio ili sličan i tu su tačni podaci.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 14:44 - pre 150 meseci
Stvar je u tome da se COP za jednu TC/PI ne menja. Ako mi ne treba 4kw (koliko je maksimalna snaga) već 3kw COP ostaje isti a potrošena struja je manja za 25% (jer je kompresor smanjio obrtaje da bi dao manju snagu).
Zato su oni podaci za Coplend koje sam okačio (kako kažeš treći put) kompletni. Ovde bi trebalo samo izvesti tabelu sa COP koeficientima (mada je važnija potrošnja struje).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 16:33 - pre 150 meseci
^
Citat:
Stvar je u tome da se COP za jednu TC/PI ne menja.

Ako si hteo da kažeš da se za jednu tačku na dijagramu Tspoljna/Tunutrašnja ne menja COP bez obzira kojom snagom radi kompresor (a verovatno jesi, pošto je ovo što si napisao tačno, ali besmisleno tj. postoji samo jedna vrednost TC na datim temperaturama i za taj TC tačno po jedna vrednost PI i COP), nisi u pravu - menja se, tako da ni ovo:
Citat:
Ako mi ne treba 4kw (koliko je maksimalna snaga) već 3kw COP ostaje isti a potrošena struja je manja za 25% (jer je kompresor smanjio obrtaje da bi dao manju snagu).

nije tačno.
 
0

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja31.12.2011. u 18:38 - pre 150 meseci
Na DC inverter klimama tesko je tacno proracunati mesecnu potrosnju struje,
ima previse promenjivih parametara(COP,unutrasnja temperatura,vanjska temperatura,vlaznost vazduha)
koji se menjaju iz sata u sat.
Ko zeli tacno da zna koliko mu trosi klima uredjaj neka jednostavno kupi Energy Power Watt Meter

http://www.ebay.com/itm/Advanc...ipment&hash=item19be16ffb1

ili

http://www.rovex.rs/meraci/bx11.html
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 10:48 - pre 150 meseci
Citat:
kalimero 011: Ako si hteo da kažeš da se za jednu tačku na dijagramu Tspoljna/Tunutrašnja ne menja COP bez obzira kojom snagom radi kompresor (a verovatno jesi, pošto je ovo što si napisao tačno, ali besmisleno tj. postoji samo jedna vrednost TC na datim temperaturama i za taj TC tačno po jedna vrednost PI i COP), nisi u pravu - menja se, tako da ni ovo
Kada bi postojalo više COP vrednosti za istu spoljnu i unutrašnju temperaturu šta bi onda pisali u tabele? Može da se upiše bilo koji (najveći?) COP. I zašto kada se daje COP piše spoljna temperatura (obično 7*C), unutrašnja (20*C) a NE PIŠE za koju snagu? Zato što to nije važno. Kriva je (skoro) linearna.
Kako inverter pri istim uslovima smanjuje snagu? Samo smanjivanjem obrtaja što znači manja potrošnja struje. Inverter radi tako da se zadatoj temperaturi približava i NIKAD je ne prelazi. Što god se više približi kompresor radi sporije. Klasična klima radi punom snagom dok ne pređe zadatu temperaturu, a onda se gasi. Kad je ugašena, subjektivno osećaj vrlo brzo je da je hladno. Paljenje kompresora više od 6 puta na sat mu skraćuje vek (čak postoji i klauzula u toplotnim pumpama da se tada garancija ne priznaje; kod njih je garancija 10 godina, a sve klime će izdržati godinu garancije; ako ne piše ne znači da nije tačno i važno). Ušteda invertera ne prelazi 10% i to samo zato što ne prekoračuje zadatu temperaturu i konstantno greje.
Mislim da smo došli do kraja rasprave i da ne kvarimo više temu. Ipak je pitanje "koja klima?"



Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

bgdejanm

Član broj: 295012
Poruke: 13
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 14:14 - pre 150 meseci
Ajd da se i ja javim posle malo vremena.
Kao sto sam napisao pre par strana ili skoro mesec dana imao sam midea 12hrdn1 inverter ( citaj KRSH) i posle vracanja lepo otvorio novcanik u kupio mitsubishi.
Ljudi hteli mi to da priznamo ili ne imali mi para za skuplje uredjaje ili ne, znali nesto o uredjajima koje kupujemo ili ne SVEJEDNO JE.
Ako zelis dobar i kvalitetan uredjaj moras i da platis.
CINJENICA JE DA SE ISTI OTPLATI VRLO BRZO KROZ EKSPLOATACIJU VRLO BRZO...
Tako da ustedom kod kupovine placamo kroz korsiscenje ili ti KO NE PLATI NA MOSTU PLATI NA CUPRIJI.
Zakljucak ako zelite da se grejete na klimu ne mozete da ustedite prilikom kupovine jer dobri i pouzdani uredjaji kostaju malo vise.
A inace mitsubishi radi kao lOOd. Za radoznale kada dize temperaturu u prostoriji temperatura na izduvu mu ide preko 50 (jbg moj termometar meri samo do 50) a kada odrzava temperaturu izduv varira i krece se oko 35.
Ako imate pitanja slobodno pisite.
Pozz
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 14:29 - pre 150 meseci
@tihi2
Pre svega, srećna Nova tebi i ostalima ovde! :)

Elem:
Citat:
Kada bi postojalo više COP vrednosti za istu spoljnu i unutrašnju temperaturu šta bi onda pisali u tabele? Može da se upiše bilo koji (najveći?) COP.

Postoji više vrednosti za iste TS/TU i one zavise od snage sa kojom inverter radi u datom trenutku, a u tabele (ovakve kakve si okačio) piše se maksimalni kapacitet klime pri datim uslovima i snaga koju ona ''povuče'' iz mreže za taj maksimalni kapacitet (čini mi se da sam na ovu temu takođe pisao ovde). Obrati pažnju na ovo:

Ovde vidiš koliki je COP iz tabele za referentne uslove (20°C/7°C), ali za MAKSIMALNI kapacitet na tom paru temperatura (5,1KW). NOMINALNI kapacitet za ovaj model Fujitsu invertera pri istim uslovima je 4KW i NOMINALNI COP na tim temperaturama je dat u specifikacijama (konkretno, za ovaj model 4,12 i tada ''vuče'' 970W iz mreže).
Citat:
I zašto kada se daje COP piše spoljna temperatura (obično 7*C), unutrašnja (20*C) a NE PIŠE za koju snagu?

Za NOMINALNU (RATED CAPACITY).
Citat:
Zato što to nije važno. Kriva je (skoro) linearna.

Da nije važno se slažem, napisah gore da to korisniku ne treba da bude preterano važno, ali da je zavisnost linearna - nije. Sa ovim ostalim što si napisao se (uglavnom) slažem, osim sa ovim da ''kvarimo temu''. Valjda je svakom u interesu kad bira klimu da zna šta to ustvari piše u specifikacijama i tabelama...

P.S. Jedva se izborih sa slikom ;)



[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 01.01.2012. u 15:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 01.01.2012. u 15:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 01.01.2012. u 15:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 01.01.2012. u 15:47 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 14:52 - pre 150 meseci
Ja sam u par postova iznad spominjao neke Mitsubishi invertere koje ljudi koriste za grejanje. Svaka cast na izboru, napisi samo koji si model uzeo i da li je ME ili MHI.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 15:52 - pre 150 meseci
Citat:
kalimero 011: @tihi2
Pre svega, srećna Nova tebi i ostalima ovde! :)
Elem:
Da nije važno se slažem, napisah gore da to korisniku ne treba da bude preterano važno, ali da je zavisnost linearna - nije. Sa ovim ostalim što si napisao se (uglavnom) slažem, osim sa ovim da ''kvarimo temu''. Valjda je svakom u interesu kad bira klimu da zna šta to ustvari piše u specifikacijama i tabelama...
Za NOMINALNU (RATED CAPACITY).
Hvala, srećno tebi i ostalim forumašima i nek ih greje što više Sunce (kroz prozor), a klima kad mora.
Ja u tabelama nigde nisam video da piše Max Capacity ili slično pa sam smatrao da su to (naravno) Rated Capacity. Kao direktno zainteresovan, verovatno imaš i tabele gde piše nominalna snaga. Ja sam ovo samo usput pronašao i može biti dobra osnova za račun. Okači tu tabelu Nominal Capacity zbog kompletnosti karakteristika klime koja se kod nas može kupiti.
Valjda smo nekom i pomogli. Neverovatno šta sve moraš da znaš (i proceniš važnost) da ne pogrešiš pri kupovini.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja01.01.2012. u 17:03 - pre 150 meseci
Citat:
baggio: Midea MSR-12HRDN1
Potrosnja za decembar
Namestena 90% vremena na 22C
Radila 471 casova
Potrosila 220KWh


Sto znaci da ja sa dve klime podesene na 24-25 i sa skoro celodnevnim radom imam odlicnu (tj. izuzetno malu) potrosnju struje. Naravno nije precizno merenje ja uzimam prosek letnje potrosnje i onda oduzmem od potrosnje koju imam sad.
 
0

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.01.2012. u 13:14 - pre 150 meseci
A zar ne koristis leti te iste klime za hladjenje? Bice da je to samo razlika u potrosnji klima, za hladjenja leti i grejanja zimi.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.01.2012. u 14:17 - pre 150 meseci
Skoro da i ne koristim klime za hladjenje leti, verovao ili ne! Stan je na takvoj lokaciji da leti upalimo klime na plafon sat vremena ako je bas bas vruce i to bude ko u frizideru. Leti rade sveukupno desetak dana (od juna do septembra).
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.01.2012. u 21:58 - pre 149 meseci
@tihi2
Citat:
Kao direktno zainteresovan, verovatno imaš i tabele gde piše nominalna snaga.

Nemam, tabele koje ja imam su istog tipa kao ove koje si okačio (TC/PI), nisam nigde video tabele gde figuriše nominalna snaga, a mislim i da ne postoje. Međutim, takođe mislim da su ovakve tabele (TC/PI) mnogo korisnije, pošto iz njih možeš da vidiš sa kolikom maksimalnom snagom klime raspolažeš (meni je recimo važno da mogu da računam na to da će ovaj Fujitsu iz tabele koju si okačio na npr. -15°C moći da isporuči više od 3KW snage u svakoj varijanti i da će realni COP u tom slučaju biti iznad 2).
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.01.2012. u 22:15 - pre 149 meseci
Citat:
kalimero 011:Ovde vidiš koliki je COP iz tabele za referentne uslove (20°C/7°C), ali za MAKSIMALNI kapacitet na tom paru temperatura (5,1KW). NOMINALNI kapacitet za ovaj model Fujitsu invertera pri istim uslovima je 4KW i NOMINALNI COP na tim temperaturama je dat u specifikacijama (konkretno, za ovaj model 4,12 i tada ''vuče'' 970W iz mreže).
Da li to znači da imaš COP za samo ovu jednu tačku (+7/20) a ostale pretpostavljaš da je slično veći a snaga slično manja? I, zanima me, kako inverter određuje koliku snagu će isporučiti.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja03.01.2012. u 17:57 - pre 149 meseci
^
Citat:
Da li to znači da imaš COP za samo ovu jednu tačku (+7/20) a ostale pretpostavljaš da je slično veći a snaga slično manja?

Da, COP kad inverter radi sa nominalnom snagom se daje samo za referentne uslove (7°C/20°C) i to je standard (na osnovu koga se primarno porede različite klime/kompresori). Pored toga, ozbiljniji proizvođači daju i navedene tabele (TC/PI) koje de facto predstavljaju najgori slučaj (po pitanju COP-a). Svako dalje detaljisanje ne bi imalo preterano smisla pošto inverteri stalno menjaju režim rada, a ovi podaci su dovoljni da se zaključi o kakvoj se klimi radi.
Citat:
I, zanima me, kako inverter određuje koliku snagu će isporučiti.

Svaki kršteni inverter ima sklop koji (pored toga što vrši svoju osnovnu funkciju - pretvaranje naizmeničnog napona u jednosmerni) prati temperaturu vazduha na usisu i na osnovu te temperature i one koja je podešena na daljinskom određuje da li kreće da radi punim kapacitetom (120-150% nominalnog) ili nižim. Kako se temperatura približava zadanoj, tako inverter ''spušta'' snagu do minimuma (kod moje klime je taj minimum nešto ispod 20% nominalnog kapaciteta, a kod nekih zna da ide i do samo 10%).
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6362923 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.