Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6358646 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja12.04.2012. u 20:58 - pre 146 meseci
^
Citat:
Mislim da je o Tosiba daisekai suvisno govoriti,jer to je neuporedivo naprednija klima od bilo koga Fuitsu-a.

Nije.
Citat:
Usporedba Top 3 Invertera -Fuitsu nije usao u trku.

Ove tri klime iz teksta koji si linkovao (Toshiba Super DAISEIKAI V, Mitsubishi Kirigami i Daikin URURU SARARA) porediš sa Fujitsu ASYA09LG? Sve tri su recimo dva do tri puta skuplje od tog Fujitsu-a koji je u Srbiji koštao (dok je mogao da se kupi) oko 500 evra (pored toga što su vrh ponude Toshibe, Mitsubishi-ja i Daikin-a, a ovaj Fujitsu je bio ulazni model). Imaš u ovoj temi pre 20-ak strana jedan finski test 9-ki, pa pogledaj (a i komentarisali smo rezultate).

Uzgred, pogrešno tumačiš Midea-in dijagram i računaš COP.
 
0

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 00:12 - pre 146 meseci
Dok je struja jeftina, nema svrhe kupovati skupe klime iz dva razloga.
PRVI: jednostavno da bi na efikasnosti klime izvukli razliku u ceni, potrebno je nekoliko godina. DRUGI: Ako danas kupite najbolju i najskuplju klimu, za tri cetiri godine imacete zastareli i neefikasan model od kojeg ce biti bolja i najjeftinija kineska klima.
Tehnologija rapidno napreduje i to je to.
A taj ko tvrdi da LG ne valja, nema bas mnogo znanja o klima uredjajima. Za godinu dana izlaskom novih modela, COP LG inverter klima je povecan u proseku za 1. Dogodine ce verovatno biti povecan za bar jos 1. Kako je krenulo za 5 godina cemo se smejati ovim danasnjim COP-ovima.
Potrosnja:
Eto i neke okvirne matematike.
Prostor od 90m2 u dva nivoa. Izolacija demit 5cm. Klime 2 komada. 1x Midea ms9a-12hrdn1 inverter na spratu (placena 370€ +50€ ugradnja), i 1x LG CS 12 AF inverter u prizemlju (placena 550 +50€ ugradnja). Podesena ciljana temperatura, dole 23, gore 20 stepeni. U februaru potrosile 2000 din. a u martu potrosile 2500 din. struje za mesec dana. Radile su po 12 sati dnevno svaka. Lg preko dana, a Midea preko noci. Drugih 12 sati Midea je bila potpuno ugasena a LG je bio podesen da u prostoriji preko noci odrzava temperaturu od 16 stepeni.
Obe klime sam gasio kada je spoljna temperatura bila niza od -15, i tada je radio gasni kotao. Gasa je u februaru potroseno oko 150m3, a u martu svega 20m3.
 
0

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 00:15 - pre 146 meseci
Zasto mislis da pogresno tumacim Midein diagram i da je proracun COP-a iz diagrama pogresan ?
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 09:06 - pre 146 meseci
@synn
Citat:
Dok je struja jeftina, nema svrhe kupovati skupe klime iz dva razloga.
PRVI: jednostavno da bi na efikasnosti klime izvukli razliku u ceni, potrebno je nekoliko godina. DRUGI: Ako danas kupite najbolju i najskuplju klimu, za tri cetiri godine imacete zastareli i neefikasan model od kojeg ce biti bolja i najjeftinija kineska klima.

Ja sam više puta ovde napisao da je Fujitsu moj izbor baš zato što ima vrhunske karakteristike, a nešto što je bolje po specifikacijama (ali akademski bolje) košta najmanje 30% više (a bude i duplo skupljih modela). Drugo, nije sve u ''izvlačenju razlike u ceni'', ima nešto i u tome kako klima radi i koliko je udobna za korišćenje (pisao sam i na ovu temu ovde prilično davno). Treće, moj prvi Fujitsu koji puni 10 godina, a nije inverter, ne samo da nije zastareo (osim u smislu da se godinama ne proizvodi i da radi na R22) niti neefikasan, nego može da se opušteno poredi sa dobrim delom jeftinijih invertera koji se kod nas danas prodaju.

@igor r
Citat:
Zasto mislis da pogresno tumacim Midein diagram i da je proracun COP-a iz diagrama pogresan ?

Zato što je taj dijagram namerno napravljen tako da navede na rezultate koje si postavio, ali gornja i donja kriva nisu povezane - za Heating capacity (maksimalan kapacitet na grejanju) iz gornje krive potrošnja NIJE prikazana u donjoj, već se radi o prosečnoj potrošnji na datoj temperaturi. Ako pogledaš specifikacije tog modela (u istom dokumentu, samo par strana iznad) videćeš o čemu pričam.
 
0

hippo
Lj, SLO

Član broj: 220095
Poruke: 69
*.telekom.si.



+3 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 09:40 - pre 146 meseci
Citat:
synnDRUGI: Ako danas kupite najbolju i najskuplju klimu, za tri cetiri godine imacete zastareli i neefikasan model od kojeg ce biti bolja i najjeftinija kineska klima. Tehnologija rapidno napreduje i to je to.

Gluparije, kako moze neko takvu glupost da napise?!
Jos malo pa ce biti 4 godine otkako sam kupio 2x Mitsubishi FD25 klime.
I gle to cudo, jos uvek su top model, a ove LG i ostalo nize (neka ostane tako) jos uvek nisu dosle ni blizu performansama tih klima.
Ajde, budi faca pa napisi koja jeftina kineska i korejska moze da greje do -25°C. Eto, toliko o neefikasnosti i najjeftinijoj kineskoj klimi. I to posle skoro 4 godine.
Jeste da tehnologija rapidno napreduje, ali ne toliko.
I danas je bolje kupiti 10 godina starog passata nego novog opela.
Jaoj, kakve neki pisu...
 
0

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 10:50 - pre 146 meseci
Koliko dana u godini je -25C? (ako gledamo da nismo u Skandinaviji;) Iskreno i tih par dana kad bude toliko ukljucicu TA pec, gas ili kvarcnu grejalicu ako nemam nista drugo. Ove zime 90% vremena je temp bila iznad -15C (najcesce i iznad -10C), a na toj temperaturi mi je i Midea inverter radila odlicno. Tacnije radila je tokom celog zimskog perioda, pa sad koliko je bila najniza temp, grejala je i tada. I potrosnja je bila i vise nego zadovoljavajuca (kacio sam sliku, okacicu ponovo za ceo period do danas ako treba). Pisao sam vec vise puta, imam kombinaciju 2 klime (Fujitsu i Midea inverteri) koje zajedno kostaju oko 1000e. U stanu koji ima bar dve prostorije nema sanse da je udobnije i isplativije grejanje sa samo jednim uredjajem, ma koji on bio. Naravno da su bolja dva Mitsubishija, ali pricamo o isplativosti na neki normalan vremenski period, znaci za koliko vremena ce mi ta dva Mitsubishija ustedeti 1000e (posto su toliko i skuplji) u odnosu na moju kombinaciju?
Ja iskreno kada bih i imao da izdvojim oko 1000e za jedan uredjaj, gledao bih neke druge pogodnosti, kao sto su recimo bolji filteri, ili ubacivanje svezeg vazduha (ururu-sarara), nego recimo da li klima greje jace za 20% na -20C. Ranije pomenuti Fujitsu mi se cini dobar izbor za neki veci poslovni prostor, kafic. Mada i tu bih pre uzeo Nocriu koja ima bolji filter i ima njegovo automatsko ciscenje (vrlo bitno, posto ako klima nije licno vasa ta stavka se obicno zapostavi).
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
+1

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 12:42 - pre 146 meseci
Citat:
kalimero 011:

Zato što je taj dijagram namerno napravljen tako da navede na rezultate koje si postavio, ali gornja i donja kriva nisu povezane - za Heating capacity (maksimalan kapacitet na grejanju) iz gornje krive potrošnja NIJE prikazana u donjoj, već se radi o prosečnoj potrošnji na datoj temperaturi. Ako pogledaš specifikacije tog modela (u istom dokumentu, samo par strana iznad) videćeš o čemu pričam.


Ovo sto si izjavio je i vise nego smesno;
" iz gornje krive potrošnja NIJE prikazana u donjoj, već se radi o prosečnoj potrošnji na datoj temperaturi."
Ciste Gluposti,ovde ko ima cetrirazreda osnovne skole moze da izracuna COP na zeljenoj temperaturi.

"Ako pogledaš specifikacije tog modela (u istom dokumentu, samo par strana iznad) videćeš o čemu pričam."
Lepo citiraj dokument ovoga modela pre par strana.



Kompletan Service Manual:MSV1-12HRDN1-QC2



______________________________________________________________________________________________

@hippo
Citat:
Jos malo pa ce biti 4 godine otkako sam kupio 2x Mitsubishi FD25 klime.
I gle to cudo, jos uvek su top model, a ove LG i ostalo nize (neka ostane tako) jos uvek nisu dosle ni blizu performansama tih klima.


O ovome ja pricam celo vreme koliko su ostali proizvodjaci (toshiba,mitsubishi,daikin) odmakli od Fuitsu-a, i zasto on ne moze da ide u top 3 uredjaja.
Top Tri Invertera

Covek je pre 4 godine kupio klimu koja ima COP 5,33 sto je za Fuitsu i dan danas nezamisljivo i nisu ni u 2012-toj jos dotakli COP 5



[Ovu poruku je menjao igor r dana 13.04.2012. u 14:06 GMT+1]
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 13:33 - pre 146 meseci
Ako govorimo o temperaturama ovo su podaci za ovu zimu.



Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 13:40 - pre 146 meseci
@igor r
Citat:
Ovo sto si izjavio je i vise nego smesno;

Citat:
Ciste Gluposti,ovde ko ima cetrirazreda osnovne skole moze da izracuna COP na zeljenoj temperaturi.

Sorry, ja na ovaj način komunicirati neću. Ako te već mrzi da čitaš ranije postove, red bi bio da budeš malo pristojniji.
 
0

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 17:07 - pre 146 meseci
Citat:
kalimero 011:
Sorry, ja na ovaj način komunicirati neću. Ako te već mrzi da čitaš ranije postove, red bi bio da budeš malo pristojniji.


Nisam uopste imao nikakvu nameru da nekoga uvredim ili isprovociram,a isto mislim da nisam uposte bio nepristojan.

Sto se tice ovoga topica ja sam ga davno procitao i ne nadjoh to o cemu ti praiac,
Mislim ako nesto tvrdis da nesto nije tacno to se lepo postavi i lepo i razumno objasni zasto je to tako ili zasto to nije tako.

Ove podatke sto sam ja izneo ovde za model MSV1-12HRDN1-QC2 mogu se naci bilo gde na netu.

Service manual za MSV1-12HRDN1-QC2
MSV1-12HRDN1-QC2

@kafa101
No Coment
Offtopic & Trash
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 17:29 - pre 146 meseci
^
Citat:
Nisam uopste imao nikakvu nameru da nekoga uvredim ili isprovociram,a isto mislim da nisam uposte bio nepristojan.

Znaš kako, ne vređam se ja lako ali ako mi neko kaže da sam smešan i da pričam gluposti, a pritom nije u pravu, obično to protumačim kao nepristojno. OK, nema ljutnje. Elem:
Citat:
Sto se tice ovoga topica ja sam ga davno procitao i ne nadjoh to o cemu ti praiac,

Ja sam ovde prilično opširno pisao kako rade savremeni inverteri i šta je šta u tabelama koje se daju u tehničkim specifikacijama. Napisao sam ti i šta nije u redu sa dijagramom koji kačiš već par puta: ''...gornja i donja kriva nisu povezane - za Heating capacity (maksimalan kapacitet na grejanju) iz gornje krive potrošnja NIJE prikazana u donjoj, već se radi o prosečnoj potrošnji na datoj temperaturi'' što si okarakterisao kao smešno (a imaš čak i primedbu Midea-e ispod te slike). Dalje, rekao sam ti da pogledaš specifikacije (koje takođe kačiš već nekoliko puta) u kojima stoji ovo:



Vidiš li nešto neobično kad posmatraš ovo što sam uokvirio i onaj dijagram potrošnje?
Prikačeni fajlovi
 
0

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 18:20 - pre 146 meseci
Citat:
kalimero 011: ^
Napisao sam ti i šta nije u redu sa dijagramom koji kačiš već par puta: ''...gornja i donja kriva nisu povezane - za Heating capacity (maksimalan kapacitet na grejanju) iz gornje krive potrošnja NIJE prikazana u donjoj, već se radi o prosečnoj potrošnji na datoj temperaturi'' što si okarakterisao kao smešno





Ne bih se bas slozio sa time,
Ovde je jako precizno pokazano koliko ovaj model isporucuje a koliko pri tome trosi energije pri razlicitim vanjskim temperaturama od -7 C do +11 C a pri konstantnoj unutrasnjoj temperaturi prostorije od 20 C

Isto tako lepo se vidi da je diagram jedna celina, i da je to postavljeno da bi se tacno videlo koliko trosi a koliko isporucuje na datoj temperaturi.(naravno bez turbo rezima)

Citat:
kalimero 011
Vidiš li nešto neobično kad posmatraš ovo što sam uokvirio i onaj dijagram potrošnje?

Tabela

Da budem iskren,ja ovde ne vidim nista neobicno, Input-1050(360~1420) to je sasvim normalan podatak
znaci potrosnja ove klime varira od 360~1420W,
Ova potrosnja od 2550W i 12 A nije mi bas 100% jasna posto se vidi da kompresor ima prekostrujnu zastitu rotora na 10A(rotor locked).
Kako moze teoretski da povuce 12A kada prekostrujna zastita izbacuje na 10A?

Znaci ovo sam merio i testirao znam 100% sta znaci i kako se ponasa.
(samo u turbo rezimu moze da povuce 1420W i to je kapak, ne moze vise sta joj god radili)
Ova klima moze da povuce iz mreze maksimalno 1050W znaci podesim je na 30 C a u prostoriji je nekih 20 C.
Klima u tome slucaju se trudi da postigne zadatu temperaturu u prostoriji sa 20 na 30 C (naravno da ne moze da postigne)
i podize potrosnju na MAX 1050w (vuce preko ampermetra 4,7 ampera iz mreze) tako sam merio 45 minuta i klima je i dalje konstantno vukla iz mreze 4.7A ili te 1,05KW

Kada sam posle 45 minuta vratio zadanu temperaturu na klimi sa 30 na 22 C koliko je bilo priblzno u prostoriji suruja koji je klima vukla iz mreze je opala na nekih 1.8A.

Nakon ovoga testa ne skidam ampermetar i nastavljam sa testiranjem,
Ukljucujem turbo rezim rada i podizem na 30 C,klima podize ventilatore i pocinje jako da duva,
na ampermetru struja lagano pocinje da raste dabi za nekih 15 minuta dostigla maksimalnu vrednost 6.2A(oko 1.4KW) i tu je ostala narednih pola sata kada sam zavrsio merenje.

Nadam se da sam bi maksimalno jasan i detaljan.


[Ovu poruku je menjao igor r dana 13.04.2012. u 20:03 GMT+1]
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 19:27 - pre 146 meseci
Preterujete.
Imam dva pitanja:
1. šta znači ona maximalna potrošnja od 2550w i 12A? Da ima grejač od 1kw koji se nigde ne spominje pa se uključuje kad treba? Ili je podatak ostao od modela sa grejačem? Ili toliko troši u defrostu?
2. koliko ja vidim, razlika između MSV1-09 i MSV1-12 je samo u unutrašnjoj jedinici. Spoljna je ista (sem pipinga). Tačno?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

igor r

Član broj: 129504
Poruke: 379



+7 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 19:42 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2:
Imam dva pitanja:
1. šta znači ona maximalna potrošnja od 2550w i 12A? Da ima grejač od 1kw koji se nigde ne spominje pa se uključuje kad treba? Ili je podatak ostao od modela sa grejačem? Ili toliko troši u defrostu?


Nisam siguran da li ima grejac od 1KW ili ne (ali nije iskljuceno),u defrostu nisam merio nikada koliko vuce,ali mislim da ne bi trebalo ni u defrostu da predje 1.4kw (barem ne kompresor)

Citat:
tihi2:
2. koliko ja vidim, razlika između MSV1-09 i MSV1-12 je samo u unutrašnjoj jedinici. Spoljna je ista (sem pipinga). Tačno?


Da i jos je razlika u 12-ku staje 230g vise freon-a.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 20:24 - pre 146 meseci
Ovde su se neki toliko izlupali nekih gluposti, da su jedva zivi ostali :)
Mislim, da li se moze sa jednim Jugom ici na more? Moze naravno. Ali nece biti isto kao kada se ide sa nekim boljim autom, koji je udobniji, manje trosi, brze ide.... analogija objasnjava sve.
Vi koji se kunete u te Midea-e mi niste jasni uopste. Opste je poznato da su njihove obicne klime sasvim solidne, ali na ispod -5 nemaju sta da traze. Inverteri su jako problematicni i kao sto sam naveo ranije u ovoj temi, na pocetku ove zime jedan (i jos dva kasnije) prijatelja su imali Midea invertere koji su se "udavili" u ledu na spoljnoj jedinici pri -2c i dosta magle napolju. Svi su ih zamenili. Naravno, to nije bilo navedeno u "tabelama"... :)
Ja posedujem dve Fujitsu ASYA 12 LGC iz 2010 godine (kupljene 2011). Tabele i ostalo na stranu, pokazale su se extra! U proseku su trosile oko 2000din mesecno za nekih 80m2.
Grejao sam sledecim postupkom:
Kuci nisam od 09-18h
Temperatura je podesena na 22-23c
Ako je nocna temperatura do 0c a dnevna oko 10-13c klime rade dok sam kuci s tim sto tajmer namestam da krenu oko 16-17h, zavisno kako je tog dana.
Ako je nocna -5c, dnevna 5, klime rade non stop.
Najjaca zima koja je bila u duzini mesec dana (20 januar-20 februar) klime nisu radile vec samo centralno grejanje na ugalj kada grejem celokupnu kucu od 115m2. Mislim da je potroseno oko 2 tone drvenog uglja (55e tona), ali sam racunao da sam potrosio 150e na ugalj. Kotao je malo jaci (32KW) za ovaj izolovani prostor pa sam neretko unutra imao do 28c. Kada je napolju bilo -26c, kotao nisam pojacavao, imao sam 24c unutra.
Nekom grubom racunicom sam dosao do cifre od 260e za grejanje do sad (oktobar-mart). Ova usteda je najvise zahvaljujuci Fujitsu klimama.
Ja sam prezadovoljan, a novi model iz 2011 godine ne gubi COP vec na -7c vec tek na -15c, sto znaci da su jos bolje od mojih a kostaju isto (oko 690e sa ugradnjom kod Viacom-a).
Dakle ovo je moje iskustvo, tabele me ne interesuju i dokazivanje "ciji je veci" na papiru ;)
I da napomenem da je u slicnoj kuci sa slicnom izolacijom centralno grejanje na gas jelo skoro 250e za jedan mesec!
I jos nesto, u periodu dok je radilo centralno grejanje, imao sam mali problem sa istim pa je grejanje lose radilo i u kuci je bilo 18c. Posto sam morao na posao a nije bilo majstora do 18h, ukljucio sam klime koje su nisu radile 15 dana, napolju je bilo -10c. Kada su krenule da duvaju, one korisnike ovde koji su me odvratili od LG-a i ostalih kineza u tom trenutku sam hteo da vodim na pivo i rostilj odmah! To tako duva toplo, da ispod njih nisi mogao da stojis a ja nisam mogao da verujem! Posto je supruga bila kuci taj dan, klime su radile extra a unutra je bilo 24c konstatno.
Tako da malo manje gledajte u tabele a vise slusajte realna iskustva korisnika ovde (kao sto sam na kraju krajeva i ja uradio) i necete se pokajati verujte mi. Ako ne verujete, pogledajte ovu temu prosle godine u periodu januar-mart da vidite kako sam se raspitivao ovde sta da uzmem.
Pozdrav svima
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 21:56 - pre 146 meseci
@ Kalimero 011

"Ja sam više puta ovde napisao da je Fujitsu moj izbor baš zato što ima vrhunske karakteristike, a nešto što je bolje po specifikacijama (ali akademski bolje) košta najmanje 30% više (a bude i duplo skupljih modela). Drugo, nije sve u ''izvlačenju razlike u ceni'', ima nešto i u tome kako klima radi i koliko je udobna za korišćenje (pisao sam i na ovu temu ovde prilično davno). Treće, moj prvi Fujitsu koji puni 10 godina, a nije inverter, ne samo da nije zastareo (osim u smislu da se godinama ne proizvodi i da radi na R22) niti neefikasan, nego može da se opušteno poredi sa dobrim delom jeftinijih invertera koji se kod nas danas prodaju."

Midea inverter je 345€ http://www.dsmarket.rs/klima-u...-ms9a-12hrdn1/flypage.tpl.html, a Fujitsu inverterska klima ASYG 12LT je 1000€ http://www.klime.rs/klima-ured...ujitsu-klima-uredjaj-asyg-12lt . Znaci skoro je 3x skuplja a ne 30%.

Samo za razliku u nabavnoj ceni, i pored sve neefikasnosti ja Mideom grejem mojih 80m2 2-3 godine. Neka je razlika u potrosnji i 30%, pri ovim cenamastruje, Fujitsu ne bi otplatio razliku u nabavnoj ceni ni za 10 godina.

Midea je inace imala problem sa unutrasnjom elektronikom, koja je zamenjena u garanciji i sad je sa njom sve OK. Na spoljnjoj temperaturi -5 na izduvu sam imao 44 stepena sa ventilatorom na maximumu, s tim da ne znam da li je kompresor radio na max, jer je to inverter. Na -10 sam imao 40 stepeni na izduvu a na -15, 36 stepeni na izduvu. kad je bilo manje od -15, klime sam gasio, i koristio sam grejanje na gas.

Za cenu jednog Fujitsu 12 invertera mogu da kupim 3 Midea invertera 9-ke i da ih rasporedim po stanu, a one su efikasnije od istog midea modela sa 12btu. I opet sam na dobitku.

U svakom slucaju, matematika ne radi u korist skupih japanaca.

Kinezi (Midea i slicni) su tek pre 2 godine poceli ozbiljnije da se bave inverterima. Japanci ce zbog kineske konkurencije morati da trose dzokere (za bolju efikasnost, novi modeli kompresora, i novi gasovi i sl.) koje imaju u rukavu i koje cuvaju kad zatreba da bi pretekli konkurenciju.
Onda ce kinezi da pokradu ideje i dizace efikasnost svojih low cost invertera. Naravno uvek ce kaskati za japancima, ali ce biti i daleko jeftiniji.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 22:23 - pre 146 meseci
Ti pricas o jednoj klimi i da si grejao 80m2? Jedino ako imas super izolaciju jer ona pokriva do 45m2 i to za hladjenje, za grejanje je do 30m2.
Kolika ti je bila potrosnja i objasni kako si i koliko grejao kao sto sam ja naveo, bas me interesuje? Cuo sam da je Midea imala taj problem sa unutrasnjom pa i spoljasnom jedinicom ali je navodno reseno u novoj seriji.
Sto se tice Fujitsu-a, model koji je zamenio moje je ASYG 12 LEC i ona ne kosta 1000e vec dosta manje (Mislim da je oko 630e kod uvoznika - Viacom).
Nekoliko stvari razdvaja bolje modele invertera, kao sto su potrosnja, bolji rad, kao i manja buka. Ako ste spremni na ove kompromise (koji su sve manji verujem), onda ni ovi jeftiniji inverteri nisu los izbor.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 22:29 - pre 146 meseci
@hippo

Mitsubishi Inverter MSZ-FD25 VA i danas kosta 1150€ po komadu. Poredis babe i zabe.

@djalf

U mom postu na vrhu ove stranice sam sve to vec objasnio, a ASYG 12 LEC opet kosta skoro duplo.

Majstori su u Midei koja je ludovala zamenili elektroniku u unutrasnjoj jedinici i sad radi savrseno (za te pare).

[Ovu poruku je menjao synn dana 13.04.2012. u 23:46 GMT+1]
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 22:35 - pre 146 meseci
@synn
Citat:
Znaci skoro je 3x skuplja a ne 30%

Ja sam pisao o razlici u ceni između Fujitsu-a i nečega što je BOLJE od njega (neki modeli Daikina i Mitsubishi-ja). Drugo:
Citat:

Ti sad porediš najbolji model (trenutno, uz Nocria-u) Fujitsu-a i neku Mideu od 345 evra?! Jesi li ti na tom sajtu video i neki drugi Fujitsu inverter osim LT modela? Ima ih i po ceni od 500-600 evra.
Citat:
Fujitsu ne bi otplatio razliku u nabavnoj ceni ni za 10 godina.

Već sam ti rekao, nije sve u otplati razlike u ceni. Valjda je bitno i da se zimi maksimalno udobno (i pouzdano) grejem, a leti hladim. Podsetiću te, mene jedan Fujitsu greje i hladi sa maksimalnim maltretiranjem već 10 godina (drugom je tek dve).
Inače, da bude jasno, svako bi trebalo da kupi ono što misli da je najbolje za njega i da bude zadovoljan onim što je kupio, bila to Midea ili Daikin.

@tihi2
Citat:
. šta znači ona maximalna potrošnja od 2550w i 12A? Da ima grejač od 1kw koji se nigde ne spominje pa se uključuje kad treba? Ili je podatak ostao od modela sa grejačem? Ili toliko troši u defrostu?

Tipujem da toliko troši kad treba da zagreje na debelom minusu. ;) Ako misliš na grejače kompresora (a verovatno misliš, još nisam video klimu sa grejnim telom od KW), ti grejači se mere desetinama vati. U defrostu troši minimalno.

@igor r
Citat:
Ovde je jako precizno pokazano koliko ovaj model isporucuje a koliko pri tome trosi energije pri razlicitim vanjskim temperaturama od -7 C do +11 C a pri konstantnoj unutrasnjoj temperaturi prostorije od 20 C

Isto tako lepo se vidi da je diagram jedna celina, i da je to postavljeno da bi se tacno videlo koliko trosi a koliko isporucuje na datoj temperaturi.(naravno bez turbo rezima)

Ja ti ponovo kažem da ovo boldovano nije tako. Gornja kriva pokazuje koliko MAKSIMALNO klima može da isporuči na npr. -7°C, a donja koliko ista PROSEČNO troši pod određenim uslovima (20°C u sobi). To što je dijagram celina, to je namerno tako. ;)
Citat:
Da budem iskren,ja ovde ne vidim nista neobicno

Nije ti neobično da je deklarisani COP ove klime pod referentnim uslovima (koji su standard i ne mogu se ''tumačiti'') 3,63 a tvojom računicom na -7°C čak 3,76? Da se potrošnja od 1,4KW (da ne spominjem deklarisanih 2,5KW pod NEKIM - ne kaže se kojim - uslovima) nigde na dijagramu ne vidi? Kad ta klima troši toliko ako pri MAKSIMALNIM kapacitetima na datim temperaturama troši prema dijagramu?
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.04.2012. u 23:06 - pre 146 meseci
@synn
Izvini nisam video post. Ti znaci imas Midea MS9A-12HRDN1 model, kazi mi kako je tvoje misljenje, razmisljam o njoj za onu prostoriju koju imam od 23m2 koja je pokrivena centralnim ali nije klimama. I tamo isto ima izolacija odlicna a posto planiram da stavim klimu, bolje da uzmem malo bolji model koji trosi manje nego neku obicnu koja ne moze da radi na minusu. Naravno uzimam je i za hladjenje leti ali to vec nije problem.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6358646 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.