Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zavisnost od interneta

elitemadzone.org :: MadZone :: Zavisnost od interneta

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 40219 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

damirh
Damir Hadnadjev
Oxfordshire

Član broj: 104515
Poruke: 143
*.adsl-1.sezampro.yu.



+17 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta20.09.2007. u 13:34 - pre 201 meseci
Tesko je izleciti nekog ko ne zeli da bude izlecen.
Ako mu razbijes monitor, najbliza igraona, prijatelj sa kompom ce biti prvi izbor. Ukidanje dzeparca mi se takodje ne cini kao resenje. Ako neko zeli nesto do te mere takve sitnice ga nece spreciti da sedne za komp.
Ja se licno mogu smatrati ovisnikom racunara/wow-a i slicno. Desavalo se da dodjem sa posla, oko 17h se logujem u wow i trgnem se vishe chasova posle ponoci...da ne kazem da ponekad docekam i zoru. Ali, to se ne desava svaki dan, pored svega toga, uspevam i da stignem da se napijem sa drustvom, provozam se bajkom, pa cak i da imam devojku. Ne smatram da mi je potreban bilo kakav psiholog/psihijatar da mi kaze da sedenje pred kompom nije zdravo, znam ja to i sam. Ali sta me briga, ako ne potrosim pare na internet i razne gadgete, potrosicu ih na travu ili svakodnevni alkohol.

Neki porok moram da imam cisto da ne bih umro zdrav :)

btw. da li je nekom palo na pamet da neko sedne za komp da bi upoznao nekog? slozicete se da je mnogo lakse pronaci srodnu dushu preko neta nego izlaskom u grad. kada vidim da je nekom neka domaca narikacha od pesme stavljena u potpis ili interesovanja istog trenutka me prodje zelja da pricam sa tom osobom...dok u real-life ne nosimo takve etikete na sebi pa je stoga mnogo teze proceniti ko je kakav. Internet to sve olaksava, samo se mozda nekom desi da taj cilj zaboravi na putu do njega....
 
Odgovor na temu

viss02

Član broj: 100217
Poruke: 340
77.46.184.*



+5 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta03.10.2007. u 00:59 - pre 201 meseci
@damirh: odlično si sve rekao, a posebno mi se sviđa
Citat:
damirh: Internet to sve olaksava, samo se mozda nekom desi da taj cilj zaboravi na putu do njega....


Možda ja po nekim klasifikacijanma spadam u zavisnike, ali smatram da čovek nije zavisnik sve dok može da se kontroliše i ima "crvenu lampicu". Ja znam da bi mi secondlife.com oduzeo mnogo vremena, tako da se i ne uključijem na tako nešto. Većina zavisnika verovatno bi non-stop igrala dotičnu "igricu".

Sa druge strane zavisnost može da bude da ne prođe dan a da se ne konektujemo na internet, mada ja to opravdavam time da na internetu imamo posla pa se zato konektujemo. Ovo uglavnom pričaju ljudi koji se malo razumeju, i nemaju potrebe za izlaskom na net svakog dana.

A zavisnost od TV-a? Nisam video da to neko spominje (izvan ove teme), mada je i logično jer je tv u svakoj kući uvek uključen. Ja nemam tv i lepo mi je bez njega.

Razilia između TV-a i interneta
TV uglavnom zaglupljuje jer možeš samo da gledaš ono što emituju, i menjaš kanale ako ti ne odgovara. Na Internetu ipak postoji veća mogućnost izbora i odluke, a za pojedine stvari treba malo da se uključi mozak, što kod Tv-a nije slučaj jer može 2 puta da se gleda jedna epizoda DOMAĆE SERIJE (pomaže zaboravljanje čitanja)
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.beobug.com.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta03.10.2007. u 01:12 - pre 201 meseci
Amerikanci zanemaruju prijatelje i seks zbog neta

Surfovanje Internetom postala je opsesija za mnoge Amerikance pa mnogi od njih kažu da ne mogu da zamisle da prođe više od nedelju dana a da oni ne budu na globalnoj kompjuterskoj mreži, a čak jedan od trojice ispitanika kaže da zapostavlja prijateljstvo i seks zarad neta. U istraživanju je 1.011 Amerikanaca upitano koliko dugo bi se osećali dobro bez odlaska na Internet i 15 odsto je reklo da bi to bilo jedan dan, ili manje, 21 odsto bi izdržalo par dana, a 19 odsto nekoliko dana. Samo jedna petina bi izdržala nedelju dana bez Interneta. "Ljudi su nam pričali kako postaju nervozni, kako se osećaju izolovanim i kako im je dosadno kada su primorani da ne budu na netu. Osećaju se kao da su odsečeni od sveta, prijatelja i porodice", rekla je En Mek, direktor JWT firme koja je obavila istraživanje. Za 48 odsto ispitanika mobilni telefoni i Internet su postali više nego esencijalni delovi njihovog života i kada bi im oduzeli Internet oni bi se osećali kao da im je nešto važno uklonjeno iz njihovih života. Više od četvrtine ispitanika, njih 28 odsto, priznaje da manje vremena provodi u socijalizaciji s drugim ljudima zbog toga što vreme provode na Internetu, dok 20 odsto njih kaže da ima manje seksa zbog toga. Mobilni telefoni su nadmašili televizore u pitanju bez kojeg uređaja ispitanici ne bi mogli da žive, ali Internet je tu bio ubedljivo naveden kao nešto najznačajnije što se poseduje. V. T.

http://www.danas.co.yu/20071003/commedia2.html#6
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.eunet.yu.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta27.10.2007. u 11:27 - pre 200 meseci


Novosti: Treći jahač apokalipse

"Prestani da bi živeo" - alkoholičari, narkomani i zavisnici od interneta, koji odluče da se leče, prvo što će ugledati u specijalizovanim ustanovama biće baš ova poruka. To je put koji moraju da savladaju ako žele da žive normalno. Jedni će ga potražiti,drugi će ga uspešno preći, a treći, opet, neće ni pokušati. Ili će to učiniti kada bude kasno.

Psihijatar u Savetovalištu za bolesti zavisnosti Bolnice za mentalno zdravlje u Drajzerovoj ulici u Beogradu Maja Stanković navodi za "Novosti" da se od zavisnika - starih i novih poroka uopšte - njima najmanje za pomoć javljaju internet zavisnici.

"Informaciju da je neko zavisan od interneta dobijamo najčešće kada nam se obrate zbog drugog problema, droge ili alkohola. Kroz te zavisnosti saznajemo da je prisutna i treća, preterana zaokupljenost internetom. Jer, najčešće, ove tri zavisnosti idu zajedno i jednako su opasne", kaže Stankovićeva.

Za razliku od alkoholizma i narkomanije, zavisnost od interneta uglavnom ne prijavljuju. Ne shvataju je ozbiljno, niti je većina, što je pogrešno, smatra bolešću. Tu je greška.

"Tanka je linija izmedju zaokupljenosti i zavisnosti", kaže specijalni pedagog u savetovalištu "Entera" Milan Radovanović. Mladi, recimo, jedva umeju da prepoznaju da su se promenili. Ne osete da su postali zarobljenici "čarobne kutije".

Takve promene najčešće vide njihovi najbliži. Doktorka Stanković navodi primer majke koja joj se nedavno javila dok je dežurala u bolnici. Ona je navela simptome i čudno ponašanje njenog sina koji je tek krenuo u srednju školu.

Dečak je postao agresivan, nije poštovao nikakve dogovore, danonoćno je bio iza zatvorenih vrata u zatamnjenoj sobi. Ostavljala mu je hranu ispred vrata. Slabo je jeo. Kada je jednom ušla, ispred dečaka bila je gomila cigareta, a on je manijakalnim pogledom nešto kucao po tastaturi.

Bio je potpuno opčinjen time što je radio. Dečak je u osnovnoj školi bio vukovac, ali je prekinuo školovanje, potpuno se distancirao od spoljnog sveta. Odbijao je telefonske pozive prijatelja, a majka je mislila da ga je obuzela droga.

"Mi smo, medjutim, odmah prepoznali bolest. Znali smo kako možemo da mu pomognemo, ali se, nažalost, ta žena više nije javila", kaže doktorka.

Nema pouzdanih podataka o tome koliko ima sajber zavisnika. Barata se brojkama do 20.000. To još nije epidemija, ali je, kako navodi Maja Stanković, zavisnost, posebno kod mladje populacije, srednjoškolaca i studenata, u ekspanziji.

Zbog toga, kaže ona, treba očekivati i povećan broj zavisnika u njihovoj ustanovi.

(MONDO)
 
Odgovor na temu

Milosvidikovac
James Bond
Srbija

Član broj: 116593
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta01.11.2007. u 20:19 - pre 200 meseci
Ja sam zavisnik samo od saut parka. Čekam noću do pola 2 da počne iako u 7 krećem na faks. Ali meni je lepo
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Nemanja Avramović
Član broj: 32202
Poruke: 4391
77.46.244.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta01.11.2007. u 22:25 - pre 200 meseci
Nikad nisam gledao SP na TV-u. Čemu to kad svakog četvrtka rano ujutru izlazi nova epizoda? Skineš i gledaš kad hoćeš
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta15.07.2008. u 22:37 - pre 191 meseci
Nije baš za ovu temu, al’ ajde da prenesem.

Citat:
Milan Mišić
Zaglupljivanje Internetom
Da li „medij svih medija” reprogramira naš mozak?

21. VEK
Smišljajući kako da počnem ovaj tekst o Internetu, pošto sam prethodno obavio sva istraživanja (preko Interneta), učinilo mi se da bi bilo zgodno da prvo navedem koliko je korisnika Interneta u Srbiji. Naravno, opet je u pomoć priskočio Gugl (na mom kompjuteru podešen da mi najpre izbacuje rezultate strana na srpskom): pretraga na zadatu frazu „broj korisnika Interneta” momentalno mi je (0,30 sekundi) ponudila 10.900 „serbian pages” koje sadrže ove tri reči, baš po redu kako sam ih napisao.

Kliknuo sam na jedan od sajtova koji su bili u vrhu liste. Bio je to „forum” gde je jedan od učesnika savetovao da se ode na sajt RATEL-a. I zaista, na njegovoj početnoj stranici bio je odeljak „tržište”, sa statistikom o korisnicima Interneta u Srbiji, ali prilično bajatom, iz 2005.

Vratio sam se jedan korak unazad, kad mi je pažnju privukao „Odgovor predsednika Upravnog odbora RATEL-a na poslednji intervju Aleksandre Smiljanić na funkciji ministarke za telekomunikacije”. Kliknuo sam i na to i pročitao fotokopiju teksta koji je objavljen u listu „Danas”. Pre nego što sam se vratio poslu, pogledao sam poštu, odgovorio na jedan i-mejl.

Gore navedeno je u stvari pravi šlagvort za ono što sam bio naumio da pišem – baš o tome kako je Internet velika blagodet koja će nam željenu informaciju pronaći fantastično brzo. Naše je samo da je iskoristimo.

Konačno, tema je – da li Internet, nudeći nam instant ogromnu količinu informacija, u svakom slučaju neuporedivo više nego što smo u stanju da konzumiramo, menja naš „intelektualni instrumentarijum”: način na koji čitamo, razmišljamo i pišemo.

Potvrdan odgovor na ovo pitanje je, u stvari, osnovna teza provokativnog eseja Nikolasa Kara objavljenog u najnovijem broju američkog mesečnika „The Atlantic” (http://www.theatlantic.com/doc/200807/google), čiji naslov glasi „Da li nas Gugl zaglupljuje”? Podigao je veliku prašinu u „blogosferi” (pretraga je izlistala 204.000 stranica).

Polazeći od ličnog iskustva pisca koji je stalno ispred kompjutera, Nikolas Kar na početku navodi kako u poslednjih nekoliko godina ima neprijatan osećaj da mu neko, ili nešto, „reprogramira mozak”. Simptomi su da mu nije više lako da se udubi u neku knjigu ili neki dugačak članak; „duboko čitanje” koje mu je nekad bilo udobna navika, sada je veliki napor. Koncentracija počinje da mu opada, a misli da lutaju već posle nekoliko stranica. Čak i kad ne radi, opet je ispred kompjutera: čita i odgovara na i-mejlove, pregleda naslove, gleda video-klipove, sluša audio-snimke, ili jednostavno skače od jedne stranice do druge.

To ga je podstaklo da se posveti ovom problemu i, na kraju, formuliše zaključak, sličan onome do kojeg je davne 1960. došao i već pomalo zaboravljeni Maršal Makluan: da mediji ne samo obezbeđuju elemente za razmišljanje, nego oblikuju i sam proces razmišljanja.

Naravno, pre skoro pola veka nije bilo ni nagoveštaja nečega poput Interneta, koji je, kako opravdano konstatuje Kar, postao „medij svih medija”. I kao takav počeo da uveliko menja mozgove onih kojima je postao obavezni deo posla i života (ne obavezno ovim redom).

Kar iznosi mnoštvo primera iz ličnog iskustva, ali i nalaze studije o onlajn navikama. Primerice, petogodišnja analiza poseta sajtu Britanske biblioteke, koja nudi raznovrsne pisane informacije, pokazala je da su korisnici skloni ovlašnom pregledu tekstova, skakanju sa izvora na izvor i retkom vraćanju na bilo koji na pomenuti način jednom već „konzumiran”.

To znači da se „onlajn” ne čita na tradicionalni način – kroz koncentrisanu akciju vida i uma – već se samo „prolazi” kroz tekstove. Ljudi danas, doduše, čitaju mnogo više nego pre Interneta, ali, sa druge strane, čitaju mnogo površnije, bez one vrste mentalnih veza koje su (nekad) podrazumevale duge sate uz debelu knjigu.

Prirodu Interneta kao beskrajnog rudnika informacija danas oblikuje glavni posrednik u njihovom pribavljanju – Gugl. Ova korporacija, najveći biznis i tehnološki fenomen ovog veka, svoje milijarde dolara zarađuje time što korisnike (kojima ne naplaćuje), prodaje oglašivačima – to su oni „sponzorisani” linkovi. Njegov je interes dakle da otvorimo što više stranica, što podrazumeva da na svakoj budemo što kraće.

Znanje koje nudi Internet jeste sve obimnije, ali istovremeno i sve pliće. Ali cena koju plaćamo za ovaj besplatan rudnik činjenica jeste dezorijentisanost, istovremeno posvećivanje mnogim izvorima – nijednom sa dubokom pažnjom – to postaje nešto sasvim normalno.

Ko želi da lično proveri da li mu je mozak reprogramiran, neka pokuša da na kompjuteru pročita nešto klasično, recimo „Rat i mir”. Ili neka uzme ta dva debela toma iz Gutenbergove galaksije. Ishod će, u oba slučaja, garantovano biti isti.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Zavisnost od interneta16.07.2008. u 12:32 - pre 191 meseci
urkatko, neko ima problem sa odrzavanjem koncentracije :)
meni nije problem da procitam knjigu od preko 1000 strana ili neki duzi zanimljiv (mora da bdue zanimljiv) clanak (koji odstampam) a non-stop sam na netu
u poslednje vreme zanimljivi clanci su retki, uglavnom su suvoparni txt

sta znaci udubiti se u citanje? sto se bibilioteke tice, nisu ljudi ludi da citaju sa monitora detaljno ako mogu da odstampaju :)
gugle ne prodaje korisnike oglasivacima nego korisnicima nudi oglase oglasavaca (kakva zamena teza...)

citanje knjiga na racunaru se ne preporucujue... ko stvarno procita "rat i mir" na racunaru zreo je za psihijatra, ortopeda, ocnog lekara...


svasta ljudi pisu a bez uradjenih istrazivanja...


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zavisnost od interneta

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 40219 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.