Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preblem sa Retro pojacalom!

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Preblem sa Retro pojacalom!

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 36516 | Odgovora: 216 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!28.02.2008. u 16:54 - pre 196 meseci
@ michabass
Da se ne shvati pogresno, moje upozorenje i molba nisu napisani zbog tebe i tvoje zastite vec zbog svih i

opste klime na forumu!!! Ja nikoga od vas ne favorizujem niti volim manje ili vise od nekog drugog forumasa.

Za mene kao moderatora SVI STE JEDNAKI i sigurno necu sebi dozvoliti da neke licne preference (cak i da

postoje) na bilo koji nacin uticu na moj odnos i uredjivanje foruma!
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
79.101.244.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!28.02.2008. u 19:48 - pre 196 meseci
ok

Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

2006985
tomic stojan

Član broj: 107965
Poruke: 224
*.etf.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!28.02.2008. u 22:08 - pre 196 meseci
10XB stvarno sam zadivljen,vi ovde vazite za dobrog strucnjaka i ja vam se divim mada vise verujem dr Predragu Pejovicu i dr Milanu Prokinu ipak njihove titule mnogo toga govore a da ne pominjem firme u kojima su radili pre nego sto su dosli na fakultetu i verujte dosta tome su me naucili.ako je po vasem onda ona diploma koju ja posedujem a potpisala su je ova dvojica nicemu ne vredi a da ne spominjem posao kojim se ja bavim,izgleda da me ljudi badava placaju.
izgleda da moje prisustvo ovde vise nije potrebno tako da se ja iskljucujem iz diskusije a i onako mi se vise ne gubi vreme.

i da ja na provokacije mogu da odgovorim samo na isti nacin...
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!29.02.2008. u 00:35 - pre 196 meseci
Citat:
2006985: 10XB stvarno sam zadivljen,vi ovde vazite za dobrog strucnjaka i ja vam se divim mada vise verujem dr Predragu Pejovicu i dr Milanu Prokinu ipak njihove titule mnogo toga govore a da ne pominjem firme u kojima su radili pre nego sto su dosli na fakultetu i verujte dosta tome su me naucili.ako je po vasem onda ona diploma koju ja posedujem a potpisala su je ova dvojica nicemu ne vredi a da ne spominjem posao kojim se ja bavim,izgleda da me ljudi badava placaju.
izgleda da moje prisustvo ovde vise nije potrebno tako da se ja iskljucujem iz diskusije a i onako mi se vise ne gubi vreme.

i da ja na provokacije mogu da odgovorim samo na isti nacin...

Mozda bih i pokusao da se izvinim ali mi relativno skromne intelektualne mogucnosti izgleda ne dopustaju da sagledam za sta bih to trebalo da ucinim?! Ne uspevam da vidim cime sam omalovazio tvoju diplomu, a indirektno izgleda, i uvazene kolege koje su je potpisale? Moj skroman opsti nivo mi apsolutno ne dozvoljava da procenjujem da li te neko badava placa ili ne, te tako nesto nisam ni pokusao da imputiram.
No, ako je sve ovo tvoje vidjenje i odluka ja je necu ni menjati ni komentarisati.
Moja molba i upozorenje se nije odnosilo samo na tebe vec na sve ucesnike foruma na kome sam ja moderator i dok sam moderator! Pokusao sam da to bude sto neznije i sto uljudnije ali je moguce da i pored truda nisam dosegao svaciji senzibilitet.
S postovanjem
1OXB
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!29.02.2008. u 13:29 - pre 196 meseci
Dajte ljudi,sta vam je!!??
2006985,ne zelim da se ti iskljucis iz diskusije! Najvise si mi pomogao! Ovo je stvarno glupo,pa cemu tako nezrelo ponasanje? Bolje da napravimo pauzu sad...ionako ni na cemu ne radim. Javicu se kad budem zavrsio nesto,i dosta je rasprave stvarno...
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!01.03.2008. u 10:21 - pre 196 meseci
Imam pitanje! Danas sam dobio jedan veliki bas zvucnik (doneo mi cale,dobio ga je kao pokvarenog),mislim da je 300mm,mrzelo me da ga merim... E sad,on lepo radi,dok ne treba da "drma",tad kao da crkne! Nema zvuka uopste.. Ali! Nekad radi sasvim normalno,prozore mi trese! Znaci nema prekida,nema nicega! Moze da se protumaci kao da je skratio namotaj,ali ja mislim da je u stvari problem zica sto od spulne vodi do izlaza njegovog.. Da tu gubi kontakt! Jel moze to da bude? I ako neko ima neko resenje,a da ga ne rasturam celog...?? Ne znaci mi mnogo jedan zvucnik,ali mogu da pravim neki bas,nesto... Evo slika...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-4.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!02.03.2008. u 09:19 - pre 196 meseci
Proveri spoj pletenice i kraja kalema, obicno je ispod kartonske kalote.

Naravno alo skidas kalotu, budi pazljiv!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!02.03.2008. u 15:00 - pre 196 meseci
Bas to sam i hteo da izbegnem... Nikad mi to nije islo,ne znam kako se skida kad je zalepljeno..?! Ali sad lepo radi... Do max nema nikakvih problema... Mislim da je problem "vise" gore... Resicu,hvala.
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!02.03.2008. u 16:44 - pre 196 meseci
Ne mogu da ga pokvarim,sta god mu radio! E,posto radi,jel mozete da mi kazete jel bih mogao da ga stavim u kutiju MS 30S,Sal-ovu kutiju za AHX3040? Zapremina je 60L... Od karakteristika zvucnika ne znam nista,tako da radim na osnovu dimenzija... I sta bih mogao da uradim za skretnicu?? Da stavim da ide full range,ili da kupim HVS14,rezna frekvencija 120Hz..?? Zar tako malo?? I koje debljine da uzmem medijapan? Da oblazem kutiju?
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!06.03.2008. u 12:23 - pre 196 meseci
Sta,zamrla tema,a? Forum ceo tj... Ljudi budite se! Isekao sam sve sto mi je potrebno za onu kutiju gore o kojoj sam pricao,za materijal sam koristio bukovu sperplocu... Zanima me da li da stavljam sundjer unutra? I ako da,gde? Svuda,ili samo na deo prekoputa zvucnika,ili kako..?? I jel da ga lepim,ili kako da ga pricvrstim? Skretnicu cu najverovatnije kupiti,i to HVS 14,iako bih ja voleo da mi reze malo vise,ali nema veze,ne mogu sad zbog toga da pravim celu skretnicu... Ali prvo cu probati full range,da vidim kako zvuci... Sta vi mislite,jel bolje da stavljam skretnicu ili da idem full range?
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!06.03.2008. u 14:19 - pre 196 meseci
Dule dobar si ti momak al izgleda malo lenj...
potraži malo sam na netu ili ovde po forumu to što ti treba. Imaš search alate svugde na netu (preporučujem ti DIYFORUM...) - koristi ih! ukucaš "speaker box design" ili "loudspeaker damping" ili "which material for speakers" ili.....
ne očekuj da ti se sve da sažvakano pobogu pa kako smo mi malo stariji od tebe učili? nama nije imao ko da kaže: e ovo ide ovako a ono onako...
samo se nadam da ne planiraš da vezuješ i visokotonac fullrange ?

ne daj se mali samo cepaj
pozdrav
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!06.03.2008. u 22:53 - pre 196 meseci
Koliko pisanja,a nigde mesta za odgovor... Pa,time sto bi meni ovde rekli,pomogli bi nekim novim,mladjim graditeljima,koji bi trazili tako po netu... Ma,sve sam ja to odlucio,nego eto da pitam cisto... Nema visokotonca,pravim jednu kutiju samo sa basom,dobio sam neki zvucnik,pa zato... Znaci,mladji graditelji,kada michabass nece vec da kaze,evo ja cu... Za ovakav tip kutije je najbolje upotrebiti neki cvrst,debeo materijal,kao i za sve kutije,ali za ovu posebno! Ja sam koristio bukovu sperplocu 22mm debljine,nije bas jeftina,ali je veoma dobra. Kome je cena problem,moze da uzme medijapan,nece pogresiti,ali ne idite ispod debljine od 20mm! Unutra cu staviti sundjer samo prekoputa zvucnika,zato sto ce zvuk najvise tu da ide,i tu bi trebalo da se apsorbuje... Za skretnicu cu koristiti HVS 14,koja trpi 300W,sto znaci da ima debelu zicu na kalemu,i tako necu imati velike gubitke! A,moze da ide i full range,tj.bez skretnice,ali ja za ovaj zvucnik nameravam da samo "udara" tako da mi trebaju samo frekvencije do 120Hz,sto cu dobiti sa ovom skretnicom...

Ispravite me ako nesto nisam dobro rekao!!

I nisam lenj!
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 07:36 - pre 196 meseci
Dule
Znam da nisi lenj, malo sam se šalio, cela ova teme pokazuje da nisi lenj već uporan ako ne i tvrdoglav...

Debljina materijala za stranice kutije jeste bitna ali ne toliko kao unutrašnja učvršćenja. U boxu za koji se očekuje da radi samo basove su neophodna učvršćenja da bi se umirile neželjene vibracije stranica kutije koje boje zvuk svojom rezonansom - prosto rečeno kutija "mumla" ako se ne stave adekvatne pregrade i dampirajući materijali. Dobar recept je: što deblji materijal i što više učvršćenja.
U principu kad planiraš zvučnu kutiju sve polazi od basa koji imaš. Pogledaš šta mu odgovara: kompresija, bas refleks, transmisija ili nešto četvrto. Pogledaš šta preporučuje proizvodjač što se tiče korisnog opsega i snage.
Ti si već iseko ploče za stranice kutije? Pa dobro, samo obavezno stavi unutrašnja učvršćenja i damping jer to ti pravi bitnu razliku izmedju komercijalnih wooferčića kojima je sad preplavljeno tržište i ozbiljnih woofera...

pozdrav
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 08:59 - pre 196 meseci
Ali u projektu kutije nema nikakvih ucvrcenja..?! Ali dobro,ima da ga uradim bre da moze da se baci za zgrade i da mu ne bude nista! Damping,to mu dodje sundjer? Napisao sam gore,da sam zvucnik dobio kao pokvarenog,sredio ga,ali nemam nikakva dokumnenta o njemu... Na zvucniku ne pise nista,tako da ne mogu da pravim kutiju na osnovu toga,nego sam pronasao kutiju za zvucnik istih dimenzija i namene,tj woofer... Znam da to nije dobro,ali to mi je najbolje resenje... Kutija je bas reflex.. Korisni opseg? Zar to nije od koliko ucestanosti do kolike ucestanosti,frekvencije,zvucnik moze da radi? Pa,sta ce mi to,ako mi je skretnica na 120Hz? Tu moze da radi 100%...
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 11:37 - pre 196 meseci
E,nasao sam koji je zvucnik!! Radi se o Philips AD 12100/MFB! Ali nisam mogao da nadjem podatke za njega... TJ.jesam,ali na nemackom sve... Evo link,pa ako neko moze nek pogleda http://forum.mfbfreaks.nl/arch...fb4-specificaties-gezocht.html... Da mi kazete jel odgovara ono sto ja nameravam da uradim za njega,tj.skretnica HVS 14 120Hz,kutija MS 30S???
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 12:07 - pre 196 meseci
Da je nemački još bi ga nešto i razumeo ali ovo je holandija, ali svejedno dali su neke podatke:

type Ad 12100/MFB cat. nr 2422 257 41305
imp 4 ohm, continu belastbaar 50 watt, resonantiefrequentie 26 Hz,
frequentiebereik 20 Hz-1500Hz
verder nog diameter 315 mm, baffle hole(?) 278 mm

one slike koje si ranije uploadovao ne rade. Da li je to ovaj zvučnik?:



[Ovu poruku je menjao michabass dana 07.03.2008. u 13:21 GMT+1]
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 12:20 - pre 196 meseci
Citat:
dule6491: Korisni opseg? Zar to nije od koliko ucestanosti do kolike ucestanosti,frekvencije,zvucnik moze da radi? Pa,sta ce mi to,ako mi je skretnica na 120Hz? Tu moze da radi 100%...


Pa trebalo bi da znaš odakle kreće da radi. Ako je bas zvučnik u pitanju trebalo bi da te interesuje ponajviše koliko nisko on može da svira. U slučaju da u rukama imaš neki stari razglasni zvučnik sa whizerom i pretankom membranom on ti neće baš bogzna kako raditi kao sub. Treba ti dugohodni bas sa čvrstom membranom, gumenim vešanjem, velikim magnetom i velikim prečnikom zavojnice...

daj opet sliku tvog zvučnika i resize-ni je molim te na neku prihvatljivu veličinu (do 100KB)...
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 20:31 - pre 196 meseci
Da,to je taj,koliko vidim... Ima gumeno vesanje,veliki magnet,a i na onom sajtu koliko sam shvatio pricaju o wooferima... Tako da mislim da je za to... Ali garant ima vise od 50W!!
frequentiebereik 20 Hz-1500Hz,jedno 90% sam siguran da ono malo slova ispred znaci "korisni opseg"! Znaci od 20Hz...

Evo slike opet,111Kb,jel odgovara??
Znaci zanima me jel moze ona kutija i skretnica sto sam ja planirao??
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
79.101.225.*



+10 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!07.03.2008. u 23:09 - pre 196 meseci
Ima 50W, ne više...
Ima debelu, tešku i loše presovanu membranu koja se lako raslojava. Naročito gore kod vešanja... kad je očuvan taj zvučnik dosta lepo radi, mada centrator kod njega nije dovoljno jak i gibak da izdrži težinu membrane ni pri normalnom opterećenju. Nailazio sam na par tih koji su dosta bili "upali" tj. membrana stoji dublje nego što treba i zvučnik pri radu često hoće da "udari" zavojnicom u donju ploču. Sledeća mana su im način na koji je žica iz zavojnice sprovedena do lemnog spoja sa pletenicom na membrani: put žice je predugačak ima mnogo mesta za stvaranje potencijalnog prekida usled lomljenja membrane. Takav kvar ume dugo da miruje pa da krene da zeza iz naizgled "čista mira"... overhang zavojnice nije loš pa može dosta linearno da radi i veći hod (pod uslovom da nije loše premotavan ili "sredjivan")

ukratko SBX3040 ja za taj zvučnik avion... pa čak i SRP je bolji od njega... ali kako kaže naš narod poklonjenom konju se zubi ne gledaju




Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Preblem sa Retro pojacalom!08.03.2008. u 08:04 - pre 196 meseci
Au...pa,ubi me! Znam da nije ne znam ni ja sta,ali za 0din,kolika mu je cena,je zmaj! Da,dobio sam ga zbog toga sto je imao prekid negde,malo sam cackao oko pletenice i sada lepo radi... Jeste malo "upao",ali bas malo... Ma,za njega vise radim kutiju da bi stekao malo rutine za one glavne... Ako negde budem pogresio,bolje da bude kod ovog...
50W? Ne znam,onda izdrzava mnogo vise... Terao sam ga sa pojacalom od nekih 70sinusa i nije se gusio do max... Jeste da nije mogao lepo da radi,i zvuk je bio krs,ali jadan nema kutiju,sta ce... Mozda je premotavan,pa je uradjen da trpi vise... Ima vise od 50W 100%!
Ima da uradim jedan odvojen kanal za njega i da ga stavim na RETRO... Jel ima neko semu za tako nesto??? Sta u stvari treba da ima pojacalo da bi bilo za woofer??
@michabass
Ti sigurno znas,gde imam da kupim membrane za elipse i da li to postoji uopste??? Imam dve velike,dobre... Gumeno vesanje,veeliki magnet.... Bas su dobre,ali imale su plasticne membrane,i od rada su pocepane skroz bile... Ja sam to lepo skinuo,cak sam i vesanja sacuvao... Ali ne znam jel ima to negde da se kupi uopste! Jedino sto mi je palo na pamet je da pravim... Napravim kalup,istopim plastiku... Jel to moguce?

Malo sam trazio po netu i kazu da je kolo TDA8560Q dobro za woofer... Ali to mu dodje vise za kola,radi na 14V.. Daje 2X40W na 2ohm,vezem ga u most... 80W na 2ohm,oko 50-takW na 4ohm,zar ne?? Ali koliko ovo vuce struje??? Sigurno jedno 6-7A! I kako da ga vezem u most uopste?? Spojim mu izlaze,kako?

[Ovu poruku je menjao dule6491 dana 08.03.2008. u 09:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Preblem sa Retro pojacalom!

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 36516 | Odgovora: 216 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.