Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Milka i drustveno uredjenje

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 221591 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 01:01 - pre 194 meseci
Citat:
ivanmil:

Vidim, ovde neko pomenu i Zorana Đinđića, u kontekstu da nije moglo biti izbegnuto ono sramno i sramotno ubistvo (u stvari, te osobe i opravdavaju taj gnusan zločin, kao i njihov "kolega" sa ruske televizije, televizije iz zemlje u kojoj je i dalje tako voljeni i nikad prežaljeni komunizam u ovom ili onom obliku, ma kako izgledao). Pa, naravno da je moglo biti izbegnuto! Da je lepo bilo šestog oktobra, sav taj komunistički šljam bi bio odstranjen, određene političke partije zabranjene, DB-ovske strukture rasformirane i pohapšene, razne pevaljke takođe preispitane oko "par" stvari i ukratko, sav korov ovog društva posečen. Da je to urađeno, sada bi najveći političar, a i filozof koga smo ikada imali bio živ, i već bismo prešli oko 3/4 puta u Evropsku uniju, i sada ne bismo imali situaciju da se uopšte diskutuje o ovim stvarima, a kamoli opravdavaju najgori zločinci koji su gajeni upravo u tom vašem "savršenom" i "uzvišenom" "komunjarizmu". Ne bismo imali situaciju da pola Srbije glasa za one ludake koji su upropastili ovu zemlju načisto (a zamalo i nas same da zbrišu), a koji su takođe čeljad proistekla iz komunjarizma. Ne bismo imali toliko mladih zatrovanih umova koji se dive ratnim zločincima, a ljude koji rade i prosperiraju nazivaju izdajnicima. Ne bismo imali "patriJote" (a takođe ljude koji su Miloševićevi infiltratori od početka DOS-a, pa brže-bolje hoće da nas predaju u medveđi zagrljaj "majčice" Rusije, zagrljaj iz koga se malo ko izvuče živ). Ne bismo imali najgori šund u vidu pojedinih dnevnih listova koji toliko malo koštaju da im cilj i nije da zarade, nego da šire otrovnu i bolesnu zna se čiju propagandu i koji su takođe u funkciji gore pomenutih struktura koje su činile najstrašnije stvari na ovom prostoru, još od kada su nastale pre šezdesetak godina. Takve strukture, takođe proiznikle iz glava "čeljadi revolucije" nam i dan-danas vladaju životima i stežu svoje ogavne kandže oko svih domen našeg društva. Većina vas "drugova" je proživelo svoje, krivicu za uglavnom isprazne i propale živote tražite u sebi i u trulim ubeđenjima u koja ste tako slepo verovali, a nas mlade pustite na miru, da živimo punim plućima u jednom uređenom društvu u kome neće biti ovolikog taloga iz komunjarskih doba. Ako nas pak ne pustite, pa nećemo vam dozvoliti da nam upropastite živote i šansu za svetlu budućnost, u koju gledamo i u kojoj ćemo se kad-tad sresti sa onim što su Zoran i njegovo učenje predstavljali. Vala, zasijaće i ovde sunce, pre ili kasnije.
Inače, ja sam pristalica ideje o krvavoj revoluciji jer svaka druga je osuđena na propast, a pogotovo u Srbiji gde se sav taj talog toliki niz godina skupljao i sve živo zagadio, pa je temeljno čišćenje bilo jedino rešenje. Rumuni su to odradili samo tako, svaka im, bre, čast! Što je najbolje, u takvoj jednoj revoluciji, ne bi stradali nevini, kao što je bio slučaj sa komunjarskom, već bi se tačno znalo ko je šta radio, i ko će za koje nedelo da plati. I kraj.
Ali avaj, sve one aveti iz senke su ostale na svojim pozicijama (a znamo zašto) i nastavile da zasipaju otrovom. Meni je u toj priči najstrašnije to što se opet iznedrila i stasala nova generacija mladih ljudi sa zatrovanim umovima i bolesnim idejama, kao i onda pred raspad SFRJ, a i ranije. To je najjeziviji deo priče, a za ove matore se i ne brinem previše, pošto za njihove stadijume komunjarsko-socijalističko-radikalno-patriJotskog ludila više nema leka, na njihovu žalost (zapravo sreću, rekao bih). I bićemo u EU, pre ili kasnije, i živećemo kao sav normalan svet, to je sada neizbežno, pitanje je samo šta ćemo da radimo sa ovim manijacima koji bi opet da nas gurnu preko litice, u beskrajni ambis propalih ideja, praznih filozofija i beskrajne demagogije. Da li ćemo im dozvoliti da nam to urade ili ćemo mi njih da bacimo na deponiju istorije, gde im je odavno mesto, pa neka tamo rade šta god im je volja (a prethodno da plate za sve loše što su učinili, podrazumeva se). Dosta je bilo baljezgarija i beskonačnih rasprava o prošlosti. Vreme je da se radi i izgradi budućnost. Svidelo se to nekom ili ne, ponavljam, i ovde će da svane, kad-tad...


slusaj ti kockastoglavi, bolje da si mi rekao da mi hebes mater, jer su to ionako besmislice, nego sto pricas da ja opravdavam ubistvo ko moj kolega sa ruske televizije.

m'rs bre ........ setaj dijagonalno.


[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 06.06.2008. u 09:50 GMT+1]
 
0

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.pyrotherm.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 01:12 - pre 194 meseci
@ kelja

Citat:
Bananamane, lepo zboris, ali, ispravi me ako gresim, imam utisak da tvoj post implicira postojanje nekog opsteg smisla (esencija pre egzistencije, stono kazu;)?

Nisam siguran da je to dobra/ispravna postavka...

Ako se govori o smislu postojanja vrste, kao takve, bojim se da ga nema(A i da ga ima, sta to MENI, kao (sebicnoj, ultranesolidarnoj) individui, pomaze, da prostis?)


Kad umremo, znacemo istinu :) Pitanje je da li ce onda biti kasno/besmisleno znati je... Govorim o smislu postojanja coveka, ne homo sapiensa kao zivotinjske vrste... Zivimo u postmodernom svetu, pa imas pravo da me pitas ovo sto si me pitao, a ja imam pravo da se sloziim sa tobom i da ti kazem da ni ja ne znam da li postoji smisao. Ali, bez obzira na skepsu i agnozu, bilo bi lepo da on postoji i da znamo njegov sadrzaj, zar ne?

The Time is Near!
 
0

ivanmil

Član broj: 118251
Poruke: 219
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 02:04 - pre 194 meseci
Citat:
mrle 011: slusaj ti kockastoglavi, bolje da si mi rekao da mi hebes mater, jer su to ionako besmislice, nego sto pricas da ja opravdavam ubistvo ko moj kolega sa ruske televizije.

m'rs bre ........ setaj dijagonalno.
Šta je bilo? Ponestalo racionalnih argumenata, zar ne? Ovim svojim postom (reakcijom) samo pokazuješ kakav ti je nivo konverzacije (uostalom, da se videti po prethodnim tvojim porukama). Možeš da me mrziš, da me psuješ (zapravo, ovo je u suprotnosti sa pravilima pre svega lepog ponašanja, ali i ovog foruma), ali ne možeš da ignorišeš neke proste činjenice koje su takve kakve jesu. A ti stvarno radiš na televiziji, pošto nisi stavio reč kolega pod navodnike? Nisam to pretpostavio. :)
Žalosno je da se u Srbiji 8 godina posle promena raspravlja o ovim stvarima, ali tako je kako je. Inače, ne vidim nešto da osuđuješ ubistvo, pošto kažeš za sebe da si poštenjačina kakvu samo komunizam može da iznedri. I mogao bi sam malo da se prošetaš (način hodanja sam odredi, može i na rukama, ako si u stanju) pre nego tako strasno ispišeš gomilu gluposti i izokrenutih "istina", ne bi li njima zamenio nepostojeće ili trule argumente, kojima obiluju tvoji postovi.
Kad god se pokrene ova politička tema, uvek se oni koji nemaju prave argumente kojima bi potkrepili svoje "tvrdnje", okreću naklapanjima iz prošlosti, a kad im i toga ponestane (a jako teško se takav materijal troši), onda kreće pljuvanje, vređanje, dreka i mlataranje rukama. Interesantno, ovakav obrazac ponašanja se sreće i kod male dece, kad krene neka "rasprava". I ne bih mogao da ti psujem majku, jednostavno, ne spuštam se ja na tvoj i takav "nivo".
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 02:55 - pre 194 meseci
@ivanmil
nije on nikad ni imao nikakvih racionalnih argumenata, čovek je još uvek negde između prve i druge faze emocionalnog oporavka od Titine smrti. Zbunjenost i poricanje. Poput ludaka kome navlače ludačku košulju a on se otima i viče "Nisam lud!".
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
77.46.246.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 04:27 - pre 194 meseci




Koliko ja vidim, o ovome se moze u nedogled sa argumentima jer oba sistema nisu savrsena, ni sadasnji ni onaj prehodni: svaka strana ima koliko-god argumenata protiv one preko puta.

Ajde onda da pokusamo nesto novo: zapitajmo se koje bi kvalitete trebalo da ima neki savrseni(ji) drustveni sistem? Moj odgovor se svodi na smisao zivota kome bi trebao svaki pojedinac da se posveti: neprekidno saznavanje i stvaranje. Po meni jedino te dve stvari mogu da usrece svakoga samo kada oseti njihovu slast.
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 08:05 - pre 194 meseci
Vidis mrle, zabog pjesme o cetnicima se islo u zatvor. Mozda ti nemas dara za muziku, pa nisi ni pokusavao da pjevas, ali mog oca je hapsio drugar iz detinjstva i vodio na razgovor u stanicu policije jer je na jednoj svadbi poceo da pjeva "spremte se sprmte" iz sve snage. Danas kada se okupimo familijarno na nekoj proslavi, obavezno ga pitaju da mu puste tu pjesmu. Mozda je tebi to tesko razumeti, jer si uvjek bio "podoban" i nije ti padalo na pamet da talasas, pa su te zaobisli.
Kakve veze ima sto nisam upoznao druga Tita i isao na slet? Upoznao sam njegove partijske drugove koji su napravili takvu za'ebanciju da i dan dans osjetimo posljedice.

Kako je to porodica zauzeta sticanjem materijalnih stvari? Jel' imate vi pojma sta pisete? Pogledajte npr. Njemacku. Koliko samo Turaka zivi od dodatka koji dobijaju za djecu? Ne moraju da rade, imaju sasvim dovoljno da zive, ako istancuju dovoljno djece.
Dosta je vise propagande. Stalno postavljate pitanja na koja su odgovori vise nego ocigledni. Novine i ideologija, partijse knjizice i zaposlenje, sloboda izbora koju sa nevidjenom zestinom osporavate, ali uvjek bez argumenata (parole se ne racunaj).
 
0

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 08:08 - pre 194 meseci


sve su to jalova prepucavanja o cemu pricate, dzaba se trose resursi nizasta...


.
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.web.vodafone.de.



+7178 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 08:14 - pre 194 meseci
Oba sistema nisu savrsena - to je tacno.

Ali moderni kapitalizam koji se temelji na demokratiji i ljudskim pravima dozvoljava promene, kritike i daje slobode misljenja

Komunizam i Socijalizam, sa druge strane jesu najobicnije dogme gde se neistomisljenici ili ubijaju ili salju u gulag.

I to je isto? Pa nece biti da je isto :) Zato je socijalizam i propao i ljudi su ga odbacili kao smrdljivu trulez - zato sto im je obecavao navodno blagostanje (koje nikad nije dolazilo) uz zrtvovanje slobode i prava na izbor.

Kao sto se vidi, vecina ovog sveta je ipak skuzila da je to prevelika cena za jedno prazno obecanje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 08:27 - pre 194 meseci
Citat:
Bananaman[/url]: Vec sam opsirno pisao u jednom od svojih ranijih postova da je socijalizam jugoslovenskog tipa bio (i za mnoge ostao) pojam drustvenog uredjenja gde je svakom davan smisao, od cistacice do Druga Tite. I ja sam, kao neko rodjen 1975. tada verovao da zivim u drustvu koje je najbolje na svetu - pravedno, uredjeno, sa smislom i projektovano da traje vecito.
Kada je bilo to 'tada'? Tačnije, znaš li kada je komunizam/socijalizam tranziciran u kapitalizam i višepartijski sistem? I koliko si to godina tada imao da bi razmišljao ('verovao') o društvenom sistemu i poredio sa drugim u svetu?
Jel to bilo pre nego što je Erik pojeo bananu? :-)

Citat:
To su sve posledice katastrofalnog drustvenog i obrazovnog sistema SFRJ - drzave u kojoj je postojalo 2 TV kanala, Bog u vidu Tita, sve novine su bile rezimske, gde je "clan partije" bila obavezna stvar za bilo kakvu karijeru u zivotu i gde su se neistomisljenici bili zatvarani ili ubijani a knjige i informacije cenzurisale.

Ako to ne vidite, mislim da imate ozbiljan problem sa dioptrijom

Čuj možda ovde ima problema sa dioptrijom ali su tvoja sočiva izuzetno iskrivljena - porediš događanja u SFRJ decenijama unazad sa sadašnjim stanjem i to samo u pojedinim kapitalističkim zemljama?!!? Poredi slično sa sličnim, i ti i ostali, dakle ko lamentuje nad posleratnim obračunom sa neprijateljom kao i nad ubijanjem pred kraj rata/u povlačenju, neka pogleda kako su se obe strane (soc&kap) odnosile prema tome.
Kako su prolazili komunisti u USA u vreme kad je postojao Goli otok, koliko je TV kanala bilo u svakoj kapitalističkoj zemlji dok je u SFRJ bilo 2? Dakle samo porediti slično sa sličnim i po temi i po razdoblju, a pogotovo treba uzeti u obzir periode razvoja: ako porediš revolucionarni period i postrevoluciju, gledaj oba sistema, njihov razvoj, obračun sa neistomišljenicima i sl..
Priča tipa eto oni imali samo 2 TV kanala i to državna a ja sad imam pristup hiljadama kanala i pratim Al Džaziru je epohalna glupost kao kad bi neko rekao da su kapitalisti svoju revoluciju ostvarili sa musketama a komunisti tenkovima/mitraljezima, što povlači da je komunizam tehnološki naprednije društvo?!?! Deluje glupo? Naravno, kao što deluju glupo i stavovi iz prvog dela rečenice...

Na kraju opet citiram: clan partije" bila obavezna stvar za bilo kakvu karijeru u zivotu kao apsolutnu neistinu jer je podobnost, kao i svugde, prednost ali ne i uslov kao što govoriš. Naravno da je i dobar izgovor za lenjost i nesposobnost - čuj, moj otac je napravio izuzetno dobru tehničku karijeru a da nije bio član partije plus je bio sin 'klasnog neprijatelja' ruskog porekla...


edit: sad videh post koji definitivno potvrđuje ono o čemu sam pričao:
Citat:
Ivan Dimkovic:Ali moderni kapitalizam koji se temelji na demokratiji i ljudskim pravima dozvoljava promene, kritike i daje slobode misljenja
Komunizam i Socijalizam, sa druge strane jesu najobicnije dogme gde se neistomisljenici ili ubijaju ili salju u gulag.
Kad su bili gulazi i zašto se samo tretira moderni kapitalizam?? Nedosatatak argumenata kad se mora praviti vremenska razlika od skoro 50 godina?

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 06.06.2008. u 09:50 GMT+1]
Save time... see it my way.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 08:40 - pre 194 meseci
Sa diskusije o pojedinostima moramo se vratiti na strukturalne osobine kapitalizma.
To je društvo bez ideala, društvo koje postoji bez ikakvog cilja.
Utilitarne vrednosti (novac, materijalno bogatstvo, rintanje) su instrumentalne, one ne mogu biti svrha po sebi. Kapitalizam nema svoju intrinsičnu vrednost ka kojoj teži (socijalizam ima - pravdu i svestrani razvoj ljudske ličnosti).
Kapitalizam je zasnovan na principu pozitivnog fidbeka (kao i sam egoizam na kojem počiva). Gomilanje radi gomilanja, porast radi porasta. Uvećanje proizvodnje da bi se ta proizvodnja još više uvećala u narednom ciklusu.
Svi sistemi zasnovani na pozitivnom fidbeku su osuđeni na propast, na haos i raspad.
Pošto nema istinski (konačan) regulativni princip, kapitalizam je, posmatran na duge staze, slepo survavanje u budućnost sveopšteg iscrpljivanja resursa i sveopšteg zagađenja planete. Kapitalizam je metastaza naše planete i metastaza naše ljudske suštine
Sledeći Hegela, moglo bi se reći da se radi o rđavoj beskonačnosti kapitalizma - o linearnom kretanju napred, u slepom kretanju koje nema cilja, niti povratka samome sebi u refleksiji, u povratak u samoosvešćivanje koji jedino vodi u istinski napredak, u novi stadijum na putu razvoja.
Kao bezumna spirala golo ekonomske istorije, kapitalizam se na svom istorijskom toku suštinski ne obogaćuje, i što je paradoksalno u odnosnu na materijalno bogatstvo koje donosi, pruža otpor istinskom obogaćivanju čoveka.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:00 - pre 194 meseci
Citat:
Ali moderni kapitalizam koji se temelji na demokratiji i ljudskim pravima dozvoljava promene, kritike i daje slobode misljenja


Kao što se maloj deci daje da se malo poigraju stvarima koje pripadaju odraslima.
Sve promene i kritike su dozvoljene, ako se ne dira u neku kapitalističku svetinju kao što je npr. nebuloza eufemistički nazvana "američki stil života".
Da prevedemo: u obzir ne dolazi promena načina proizvodnje, nacionalizacija, diranje u supremaciju vojno-industrijskog kompleksa, sumanuto ulaganje u naoružavanje, imperijalističku politiku, niti pravo na demokratiju naroda i država kojima oni hoće da vladaju, "samoupravljanje" energetskim resursima (uskoro će pored izvora nafte i rudnika biti zabranjeno i "samoupravljanje" izvorima vode i poljoprivrednim zemljištem...)
Kako to da "dobri američki narod" ništa od toga ne može da promeni. Da li je taj narod zaista za sve to što se radi u njegovo ime, da li je za eksploataciju čitavog sveta, sabotažu, ucenu i ignorisanje UN, i uopšte za život u zloj imperiji?
Da nema represije USA u mnogim zemljama bi eventualno spontano nastao socijalizam...
Ne zaboravite da uz blagoslov američkog naroda socijalizam bilo gde u svetu "ugrožava američki stil života". (Normalno, kada se on zasniva na uzurpaciji, monopolizaciji i direktnoj pljački svetskog bogatstva i na poslušnim režimima).
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:04 - pre 194 meseci
Filozof jel' moze ovo na srpskom? Nismo svi dovoljno obrazovani i elokventni da bi skontali sta ispisa. Velis, pojedinosti da zaobidjemo? Sta cini skup pojedinosti?
Koji je najprecizniji nacin da se objasne strukturalne osobine kapitalizma, ako ne rasclanjivanje na jasne pojedinosti?

O teoriji nema smisla diskutovati, ako polovina ljud nema pojma o cemu se tacno diskutuje i nema filozofsko predznanje da bi ravnopravno ucestvovala u diskusiji.
Zato to i radis, navlacis diskusiju na svoj teren, pa kreces nasiroko da objasnjavas nesto sto nema mnogo veze sa realnim zivotom. Nema veze sa trenutkom u kome zivimo.
Kakva je poenta takve diskusije?

Neki su predlagali da se govori o buducnosti i da se realno sagledaju prednosti/mane kapitalizma i kom./socij., sto bi imalo neku svrhu.
Hegela, Paskala i Pinocea (svi ti filozofi ) slobodno mozemo da zaobidjemo.

Citat:
draganmi:
Kapitalizam je zasnovan na principu pozitivnog fidbeka (kao i sam egoizam na kojem počiva). Gomilanje radi gomilanja, porast radi porasta. Uvećanje proizvodnje da bi se ta proizvodnja još više uvećala u narednom ciklusu.
.

Objasni.

EDIT:

Americki narod? Za sta je bio NAROD u Srbiji 90-ih? Da li je On bio za zivot u drzavi koja je imala teritorijalne pretenzije?
Gomilanje naoruzanja nije karakteristicno samo za Zapad, da ne nabrajamo sad.
Ovo za svetinju "ameriski stil zivota", kako niko ne sme da pipne? U socijalizmu to nije postojalo? Mogao si slobodno da propagiras neki drugaciji nacin?
Daj bre...
 
0

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:11 - pre 194 meseci
Citat:
draganmi: Sa diskusije o pojedinostima moramo se vratiti na strukturalne osobine kapitalizma.
To je društvo bez ideala, društvo koje postoji bez ikakvog cilja.
Utilitarne vrednosti (novac, materijalno bogatstvo, rintanje) su instrumentalne, one ne mogu biti svrha po sebi. Kapitalizam nema svoju intrinsičnu vrednost ka kojoj teži (socijalizam ima - pravdu i svestrani razvoj ljudske ličnosti).
Kapitalizam je zasnovan na principu pozitivnog fidbeka. Gomilanje radi gomilanja, porast radi porasta. Uvećanje proizvodnje da bi se ta proizvodnja još više uvećala u narednom ciklusu.
Svi sistemi zasnovani na pozitivnom fidbeku su osuđeni na propast, na haos i raspad.
Pošto nema istinski (konačan) regulativni princip, kapitalizam je, posmatran na duge staze, slepo survavanje u budućnost sveopšteg iscrpljivanja resursa i sveopšteg zagađenja planete.
Sledeći Hegela, moglo bi se reći da se radi o rđavoj beskonačnosti kapitalizma - o linearnom kretanju napred, u slepom kretanju koje nema cilja, niti povratka samome sebi u refleksiji, u povratak u samoosvešćivanje koji jedino vodi u istinski napredak, u novi stadijum na putu razvoja.

Odakle ti ovo da je kapitalizam drustvo koje nema cilj ? Demokratski-kapitalizam je, upravo, mehanizam koji svakoj individui ostavlja mogucnost da slijedi svoje idealne, i da svrhu, odnosno cilj svog postojanja, prilagodi njima, a bez da je neko ogranicava, i namece svoje ideale. Prosto receno, sloboda izbora, sto je neprocjenjiva vrijednost jednog drustvenog sistema. Da moral, humanizam i tolerancija ne postoje u tako jednom slobodnom drustvu, kao sto uporno tvrdite, to isto drustvo bi se vec u prvim fazama implementacije takvog sistema potpuno srusilo.

Socijalizam je pravio gluposti, pa je tako nametao ideale, i ciljeve svakoj individui na drustvenom nivou, a izuzeci nisu smjeli postojati. Pa tako htjeo-ne htjeo morao si slijediti ideale drzave, i cilj postojanja glavesine drustva, je, automatski, morao postati i tvoj licni cilj. To je apsurd, i kosi se sa osnovnim pravima sloboda tj. demokratije. Kraj.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:20 - pre 194 meseci
Citat:
Laki_Gen
Americki narod? Za sta je bio NAROD u Srbiji 90-ih? Da li je On bio za zivot u drzavi koja je imala teritorijalne pretenzije?
Gomilanje naoruzanja nije karakteristicno samo za Zapad, da ne nabrajamo sad.
Ovo za svetinju "ameriski stil zivota", kako niko ne sme da pipne? U socijalizmu to nije postojalo? Mogao si slobodno da propagiras neki drugaciji nacin?
Daj bre...

I pored nepristojnog rečnika, koji bi trebalo da odbije svaki komentar (i ubuduće hoće) samo jedno kratko pitanje:

Hoćeš da kažeš da je i u nedemokratskoj, polu-poljoprivrednoj polu-socijalističkoj i zaostaloj Srbiji narod u istom položaju kao i u najrazvijenijoj kapitalističkoj zemlji sveta?
 
0

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
79.101.207.*



+35 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:27 - pre 194 meseci
Citat:

Socijalizam je pravio gluposti, pa je tako nametao ideale, i ciljeve svakoj individui na drustvenom nivou, a izuzeci nisu smjeli postojati. Pa tako htjeo-ne htjeo morao si slijediti ideale drzave, i cilj postojanja glavesine drustva, je, automatski, morao postati i tvoj licni cilj. To je apsurd, i kosi se sa osnovnim pravima sloboda tj. demokratije. Kraj.


Upravo to, to je ta 'mala' prednost kapitalizma koja ga cini tako vitalnim uredjenjem.

Citat:

Kad su bili gulazi i zašto se samo tretira moderni kapitalizam?


Pa verovatno zato sto modernog socijalizma ni nema.
Socijalizam ima tu nesrecu da ni ne doceka sopstvenu evoluciju, za razliku od kapitalizma. :)

Citat:

Da prevedemo: u obzir ne dolazi promena načina proizvodnje, nacionalizacija,...


Naravno, zato sto bi to dovelo do samounistenja, a pomagati samoubilacke tendencije bas i nije moralno, zar ne?

Ostale stvari koje ste naveli mozda se mogu pripisati Americi, ali ne zato sto je kapitalisticka, nego zato sto je velika sila, a opet vidim da je po vasem misljenju najadekvatniji (jedini, po vasim postovima) predstavnik modernog kapitalizma Amerika, sto je jedna vasa konstrukcija.

Zasto namecete ideju da bi antiamerikanizam morao biti blizak komunizmu/levicharenju (kao sto je kod vas)?


 
0

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 09:50 - pre 194 meseci
Citat:
Laki_Gen: Filozof jel' moze ovo na srpskom?

...

Daj bre...


Uobicajena pezorativna upotreba pojma/nauke/profesije - filozof... Kao kad se kaze "ma filozofira..."

Uvek sam protiv toga; covek, tj. @draganmi, lepo kaze to sto kaze, a sto se tebi to ne svidja jer moras da napregnes vijuge da bi shvatio - e ti je problem... :(
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 10:10 - pre 194 meseci
Citat:
ivanmil:

.... Pa, naravno da je moglo biti izbegnuto! Da je lepo bilo šestog oktobra, sav taj komunistički šljam bi bio odstranjen, određene političke partije zabranjene, DB-ovske strukture rasformirane i pohapšene, razne pevaljke takođe preispitane oko "par" stvari i ukratko, sav korov ovog društva posečen. Da je to urađeno, sada bi najveći političar, a i filozof koga smo ikada imali bio živ, i već bismo prešli oko 3/4 puta u Evropsku uniju, i sada ne bismo imali situaciju da se uopšte diskutuje o ovim stvarima ....


evo, u cilju smirivanja strasti sam preskocio onu bljutavost koju si izrekao o meni na pocetku posta i necu je vise komentarisati.
ako postoji neka konkretna recenica u mojim prethodnim postovima koja je izazvala bes u tebi mogao bi, ako hoces, da mi ukazes na nju.
necu ni to komentarisati, samo bih voleo da znam sta je u pitanju.
ako te sve sto ja napisem nervira onako u globalu, ili te mrzi da pises, onda nista.
nemoj samo, molim te, da iznosis onakve bljuvotine.

i o kakvim argumentima ti pricas?
da li si mozda primetio da moji postovi obiluju opisima dogadjaja, ciframa, datumima, imenima .....
procitaj svoj post jos jednom ... sta bi bilo da je bilo, moglo je da bude, pa nije, ali bice jednog dana ......

z. djindjic nije prvi reformator koji je ubijen u ovom brlogu od drzave.
6. 10. se nije desio i nece se nikada desiti
ustolicavanje prvoga za slucajnost, a drugoga (koje se nije desilo) za pravilo je apsurd.

priznajem da sam se i ja zanosio istim idejama kao i ti.
samo, meni je vec posle 8 dana sve bilo jasno, a ti nista ne razumes ni posle 8 godina.
5. oktobar je poraz.
prestani da slavis poraz, k'o sto je onaj pod lipom slavio svoj iz kumanova.
kostunica nije pobedio slobu, samo ga je zamenio.
sve sto se kasnije desavalo su samo posledice te cinjenice.


Citat:
.... Ne bismo imali najgori šund u vidu pojedinih dnevnih listova koji toliko malo koštaju da im cilj i nije da zarade, nego da šire otrovnu i bolesnu zna se čiju propagandu i koji su takođe u funkciji gore pomenutih struktura koje su činile najstrašnije stvari na ovom prostoru, još od kada su nastale pre šezdesetak godina. Takve strukture, takođe proiznikle iz glava "čeljadi revolucije" nam i dan-danas vladaju životima i stežu svoje ogavne kandže oko svih domen našeg društva. Većina vas "drugova" je proživelo svoje, krivicu za uglavnom isprazne i propale živote tražite u sebi i u trulim ubeđenjima u koja ste tako slepo verovali, a nas mlade pustite na miru, da živimo punim plućima u jednom uređenom društvu u kome neće biti ovolikog taloga iz komunjarskih doba.....


ja sam vec sto puta ovde pitao za odgovor zasto zivimo u brlogu vec decenijama.
i jedini odgovor je da su kospice, bubala, grobari, selje ..... dakle bioloski i ideoloski potomci upravo onih protiv kojih su se crveni borili, sami komunisti.
pa dobro, neka ti bude.
samo ono sto znam je da, ako u zivotu hoces da resis i najmanji problem, prvo sto treba da uradis je da ga definises.


Citat:
Inače, ja sam pristalica ideje o krvavoj revoluciji jer svaka druga je osuđena na propast, a pogotovo u Srbiji gde se sav taj talog toliki niz godina skupljao i sve živo zagadio, pa je temeljno čišćenje bilo jedino rešenje....


pa i ja celo vreme u ovoj temi samo pokusavam da analiziram zasto su crveni 1941. dosli na identicne ideje.
i to samo razmisljam o uslovima, uzrocima i posledicama, dogadjajima .....
skoro nigde ne iznosim svoj vrednosni sud.

ko je zapravo od nas dvojice "komunjara" i ko zagovara "komunjarizam"?


Citat:
.... Meni je u toj priči najstrašnije to što se opet iznedrila i stasala nova generacija mladih ljudi sa zatrovanim umovima i bolesnim idejama, kao i onda pred raspad SFRJ, a i ranije. To je najjeziviji deo priče, a za ove matore se i ne brinem previše, pošto za njihove stadijume komunjarsko-socijalističko-radikalno-patriJotskog ludila više nema leka, na njihovu žalost ......


nemoj ti braco da se brines za matore.
pravo da ti kazem, ne bih ja menjao svoje detinjstvo i mladost za vasih deset.
a ti vidi sta ces sa svojom jezivom generacijom i ovom "komunjarsko-socijalističko-radikalno-patriJotskom" papazjanijom.
ja mislim da od te tvoje revolucije nema nista, ali kako god, ja vam sigurno necu odmagati, a pomoci vam ne mogu.

hvala i molim te samo bez uvreda.


[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 06.06.2008. u 11:22 GMT+1]
 
0

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
77.46.196.*



+3 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 10:31 - pre 194 meseci
Nekoliko stvari...

1.Sto se tice kriminala, samo da navedem neke cifre kako bi bilo lakse imati realnu sliku.
Najopasniji gradovi su u Kolumbiji (11 ubistava dnevno u gradu od 2 000 000 ljudi), Juznoj Africi, Jamajka (5 dnevno na 2.5 miliona ljudi), Venecuela (ubistvo kosta 20 dolara) i Moskva. Najopasniji grad u Americi je Detroit (populacija oko 1 milion) sa 418 ubistava za godinu dana, a Nju Jork na milion ljudi ima 73 ubistava godisnje.
Beograd je 2006.e godine (godinu dana pre ili posle mozda, ne secam se tacno) imao oko 35 ubistava i kao takav je izuzetno siguran grad.

2.Amerika i kapitalizam nisu isto. Kanada je takodje jedan primer kapitalisticke zemlje. Razlika izmedju te dve zemlje je OGROMNA.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
0

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 10:33 - pre 194 meseci
@Ivan Dimkovic
@MyWay
@Kelja
@jericho1405
.
Daj bre, ne hranite više trolove!
Šta se zamlaćujete sa njima, ima toliko mladih ljudi na ovom sajtu koji bi bili zahvalni da im odgovarate na
pitanja iz faha za koji ste stručnjaci.
Mislim, nema smisla naklapati sa "njima", oni su nepopravljivi.
Ostavite ih da vise i ne odgovarajte!

Do skorog pisanja u nekom drugom podforumu, a ne u ovom "ludilu".

Pozdrav Branko
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 10:57 - pre 194 meseci
Citat:
Dimkovic: Ali moderni kapitalizam koji se temelji na demokratiji i ljudskim pravima dozvoljava promene, kritike i daje slobode misljenja

Yeah, right. Pa pogledaj samo izbore u Americi. Ljudi imaju izbor između lošeg i još goreg. I odakle ti uopšte to da ljudi žele slobodu kritike i mišljenja? To je velika prevara. Takođe je neistina da je komunizam propao zbog nedostatka sloboda. Komunizam je propao jer grupici pohlepnih i žednih (još i još) moći nije dozvoljavao da dođu do onog što su želeli. Zato im je bilo potrebno da taj sistem nekontrolisanog (tako je, liberalnog) bogaćenja i slobodne eksploatacije legalizuju. A vas su ubedili da vam je lepo, posebno ako se izlaktate u 5% najbogatijih.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 221591 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.