Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Milka i drustveno uredjenje

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 221559 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
193.47.77.*



+7178 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:00 - pre 194 meseci
Citat:

I odakle ti uopšte to da ljudi žele slobodu kritike i mišljenja?


Hehe, da - ljudi nece slobode, reci im Jablane :)

Dobro je da je ta epoha ipak prosla, pa da nam neko ne odredjuje sta mi zelimo a sta ne. Mislim da je to ono sto najvise boli control-freakove kakvi su socijalisti, sto nema vise dovoljno korisnog materijala za kontrolisanje.

Citat:

Pa pogledaj samo izbore u Americi. Ljudi imaju izbog između lošeg i još goreg.


Pa sad, nije da su predsednicki izbori u americi jedno mesto gde oni izrazavaju svoju volju, a takodje mislim da ima sasvim dobrih kandidata u sledecim izborima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:15 - pre 194 meseci
Citat:
bttp:
nije on nikad ni imao nikakvih racionalnih argumenata, čovek je još uvek negde između prve i druge faze emocionalnog oporavka od Titine smrti. Zbunjenost i poricanje. Poput ludaka kome navlače ludačku košulju a on se otima i viče "Nisam lud!".


alo bre covece.
'ajde isprati malo fabulu situacije.

1) izneo si ovde, ama bas nicim potkrepljenu, "istinu".

2) ja sam te upitao da mi je objasnis.

3) ti si mi odgovorio doslovce ovako: "pa valjda svi znamo" i "gledao sam na filmu".

4) onda sam te ja zamolio da za mrvicu malo vise pojasnis te "argumente".

5) onda si ti kliknuo par puta po guglu i uradio copy/paste valjda najveceg texta koji si mogao da nadjes.

6) onda sam ja, iako imam posla preko glave, seo i na svaki pasus iz tog texta ti odgovorio.

7) celo vreme me vredjas.... i evo vec drugi put te molim da prestanes.

8) sad u ovom zadnjem postu kazes da ja nemam racionalne argumente.


koji su tvoji racionalni argumenti?

jel' copy/paste na primer ovoga, ili bilo cega iz tog teksta racionalni argument ...

Citat:

Borislavu Pekiću suđeno je kasnije. Savez demokratske omladine Jugoslavije zvala se Pekićeva grupa. Njih 15 osuđeno je na 130 godina zatvora. Pekić je dobio osam, žalio se, a oni mu duplirali.


sta covek koji nema pojma o cemu se radi moze da zakljuci iz ovih gore navedenih nekoliko "argumenata" gospodina magistra?

koliko je pekic proveo na robiji?
4 ili 16 godina?

zbog cega je osudjen?
zato sto je bio demokrata?

uzeo sam za primer, po komuniste, najkompromitujuci deo iz tvog texta.
na one magistrove "argumente" da su komunisti jurili po vojvodini i ubijali, gde god su u'vatili nekog madjara isl. se nisam osvrtao jer je svakom normalnom jasno koliko su smesni.

jos jednom bih te zamolio da u nedostatku tvojih argumenata i "argumenata" ne posezes za uvredama.
nije lepo.
ako bas ne mozes da se suzdrzis, onda je najbolje da mi se vise ne obracas niti da komentarises moje postove.
nemoj uopste ni da ih citas.

hvala.

 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:20 - pre 194 meseci
To što ti nešto poričeš, ne znači da nije istinito. Po čemu bih ja ili bilo ko drugi trebali da verujemo tebi na reč? Koji su tvoji argumenti? Znači ako ti za nešto što neko ustvrdi kažeš "Nije tačno.", to je po tebi dovoljno da se taj neko proglasi lažovom? Koji si ti to autoritet i kojim si se ti to istraživanjima bavio pa da nekog čoveka nazivaš "gospodinom magistrom" kao da je on kriv što je magistar i što se bavio dotičnim istraživanjima.

P.S. Na tvoje gluposti da li je neko osuđen na 8 ili 16 godina pa pomilovan posle 4, se neću ni osvrtati, to dovoljno govori o tvom voluntarističkom poimanju prava. U stilu, "aj danas ćemo ga osudimo na 8...ne ne bolje na 16"...pa posle 4 godine "aj ga pomilujemo, ispašćemo dobri i humani". Ma daj molim, te osnovno pitanje je zašto je neko osuđen a ne da li je odležao 4, 8 ili 16 godina.

A o tvom velikom izumu društvene svojine, pa daj molim te objasni nam taj genijalni koncept. Eto sad kad si nam skrenuo pažnju na tu finu razliku između državne i društvene svojine, to potpuno menja naš pogled na celo to društvo. Ha, Ha

...ali da se podsetimo njene definicije, ako je uopste ima. Dakle, prema toj tezi, niko nema pravo svojine na drustvena sredstva za proizvodnju i niko ne moze ni po kom pravno-svojinskom osnovu prisvajati proizvod drustvenog rada, i upravljati ni raspolagati drustvenim sredstvima za proizvodnju i rad, niti samovoljno odredjivati uslove raspodele. Drugim recima, drustvena svojina je svacija i nicija. To su bile omiljene reci protagonista ove teze.

U takvim prilikama, nastajalo je, i sirilo se, na hipertroficnim talasima zamaskiranog praznorecja, jedno zakonodavstvo u kome je ideja prava bila pogazena. Tek tada je ova maskarada prava, sa drustvenom svojinom kao centralnom drustveno-ekonomskom ustanovom, pokazala katastrofalne rezultate u privredi, stekli su se uslovi da se objektivno sagledaju sve konsenkvence jednog neuspelog eksperimenta.

Ustvari, iza tih nagomilanih reci u milionskim brojevima tzv. samoupravnih propisa i opstih akata, stajala je u osnovi opet partijska drzava, koja je prisvajala najvecim delom plodove te svojine. Razlika prema prethodnoj drzavnoj socijalistickoj svojini, ogledala se u citavom nizu razlicitih pravnih manifestacija, ali je sustina ostala ista: partijska drzava bila je glavni akter prisvajanja.


A ti izvoli pa guglaj po pastuj neki tekst koji opovrgava sve što se ovde tvrdi, a da nije Karl Marksov "Kapital".

[Ovu poruku je menjao bttp dana 06.06.2008. u 12:46 GMT+1]
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:44 - pre 194 meseci
Citat:
Ostale stvari koje ste naveli mozda se mogu pripisati Americi, ali ne zato sto je kapitalisticka, nego zato sto je velika sila, a opet vidim da je po vasem misljenju najadekvatniji (jedini, po vasim postovima) predstavnik modernog kapitalizma Amerika, sto je jedna vasa konstrukcija.

Zasto namecete ideju da bi antiamerikanizam morao biti blizak komunizmu/levicharenju (kao sto je kod vas)?


Svetski kapitalizam bi izgledao sasvim drugačije da nema USA. To isto važi i za ukupne međunarodne odnose u svetu i za ustrojstvo država.
A USA ne bi bila takva kakva je i to što je da nije vodeća zemlja kapitalizma. Kapitalizam je od nje napravio najvećeg krvoloka u istoriji svetskog međunarodnog poretka, i sve što ona radi radi u interesu krupnog kapitala i pod uticajem lobija najmoćnijih kapitalista (neuporedivo moćnijih od samog američkog naroda).
U odnosu na te lobije sa interkontinentalnim dometom nekadašnji partijski komiteti su veoma naivni.
USA je dominatni nasilni faktor međunarodnog poretka.
USA (a to su ranije činile i Engleska i Francuska, itd., dok sada uglavnom samo potpomažu) troši ogromne resurse da oteža život socijalističkim zemljama i njihovom narodu /sankcije, embarga i sl./, da uguši njihovu ekonomiju, da finansira štrajkove i sabotaže, da korumpira njihovu vlast i medije, da kreira ili isforsira opoziciju, da svrgne njihove organe vlasti i zameni ih marionetskim režimima, da ih načini svojim kolonijama. Zašto je sve to potrebno ako bi takvi sistemi "propali sami od sebe"? I u ime čije "demokratije" to radi (demokratskih prava svoje oligarhije)?
Takođe, Marks je svoje teorije izgrađivao polazeći pre svega od Engleske, kao tada najrazvijenije kapitalističke zemlje. Metodološki je ispravno neku pojavu izučavati polazeći pre svega od njenog najrazvijenijeg oblika (mada je korisno izučavati i dijahroniju i sinhroniju svih njenih pojavnih oblika).

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 06.06.2008. u 12:56 GMT+1]
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:46 - pre 194 meseci
Citat:
bttp: To što ti nešto poričeš, ne znači da nije istinito. Po čemu bih ja ili bilo ko drugi trebali da verujemo tebi na reč? Koji su tvoji argumenti? Znači ako ti za nešto što neko ustvrdi kažeš "Nije tačno.", to je po tebi dovoljno da se taj neko proglasi lažovom? Koji si ti to autoritet i kojim si se ti to istraživanjima bavio pa da nekog čoveka nazivaš "gospodinom magistrom" kao da je on kriv što je magistar i što se bavio dotičnim istraživanjima.


pa imas internet.
procitaj godine koje su pojeli skakavci.
uporedjuj, analiziraj, donosi sam svoje zakljucke.
razmisljaj svojom glavom
mozda i iz mog nekog posta mozes nesto nauciti.
evo ga treci rezultat na guglu sa recju "pekic"

http://www.rastko.org.yu/knjiz...nauka_knjiz/pekic-biograf.html

Citat:
... Od 1945. godine živeo je u Beogradu, gde je pohađao Treću mušku gimnaziju i maturirao 1948. godine. Od 1948. do 1953. je bio na izdržavanju kazne u KPD Sremska Mitrovica i KPD Niš kao pripadnik SDOJ. Bio je osuđen na petnaest godina strogog zatvora, ali je 1953. godine pomilovan.


"magistar" je jedna beslovesna lazovcina.
koliko ja znam i gebels je imao visoko obrazovanje.
 
0

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
79.101.207.*



+35 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:50 - pre 194 meseci
Citat:

Kapitalizam je od nje napravio najvećeg krvoloka u istoriji svetskog međunarodnog poretka


He, to su, ubedjen sam, mislili i za Rim, Francusku, Englesku....

To ja zovem 'sindrom poslednjeg doba'... 'Nema goreg vremena u istoriji od ovog' - koliko li to puta, mnogi ljudi, u svakom dobu, pomisle?

Pozdrav! Odo' radit' nesto!
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 11:50 - pre 194 meseci
Ah, odležao je samo 5 godina. Pitam se zbog čega, verovatno zato što je bio stvarno za nešto "kriv". A sad pročitaj ostatak, poštosam editovao post, pa prokomentariši "argumentovano" kao i uvek (po mogućstvu argumentima tipa "politički zatvorenik je odležao samo 5 godina a ne 16 eto vidiš da su bili dobri"), tvoj genijalni koncept društvene svojine.

P.S. A to što je neko pomilovan, ne ukida mu sudsku presudu. Znači on je osuđen na tolko i tolko godina i to mu stoji za "vjek vjekov" u dosijeu. A da li ga je neko pomilovao posle 3 ili 5 ili 10 to nije bitno.

I ako se cela tvoja argumentacija svodi na to da je Pekić (koji je u principu nebitan u celoj priči) odležao "samo" 5 godina iako je bio osuđen na 16. Mašala! To verovatno u tvojoj glavi znači da svi ddrugi argumenti padaju u vodu. Daj osvesti se više..
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:05 - pre 194 meseci
Citat:
kelja: He, to su, ubedjen sam, mislili i za Rim, Francusku, Englesku....

To ja zovem 'sindrom poslednjeg doba'... 'Nema goreg vremena u istoriji od ovog' - koliko li to puta, mnogi ljudi, u svakom dobu, pomisle?

Pozdrav! Odo' radit' nesto!


Tako je, ali ih je USA sve daleko prevazišla (do sada).
USA, verovatno, mogu još gore, treba samo još malo sačekati (npr. otimačina vode).
Treba se setiti, osim dve atomske bombe, npr. krstarećih raketa i, recimo, bombardovanja Gadafijeve rezidencije (da se ne vezujemo samo za naša domaća iskustva), kasetnih bombi, i sl.
Svakako nije loše raditi, ali je još bolje misliti, a najbolje osećati empatiju prema bližnjima i gaditi se nepravde i nasilja nad ljudima.

 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:08 - pre 194 meseci
Citat:
draganmi: Svakako nije loše raditi, ali je još bolje misliti, a najbolje osećati empatiju prema ljudima i gaditi se nepravde.

Da, najbolje je živeti u "kuli od slonovače".
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:11 - pre 194 meseci
Citat:
bttp: P.S. Na tvoje gluposti ........ Ma daj molim, te osnovno pitanje je zašto je neko osuđen a ne da li je odležao 4, 8 ili 16 godina. .....


ne pratis fabulu radnje, to sam ti vec rekao.
isto kao sto sam ti vec rekao da iz postovanja prema delu pokojnog pekica necu da pisem zasta je osudjen.
i ponavljam opet ..... neka oni koji veruju u ljubicaste krave, "nepoliticke ministre" isl. veruju i da je covek mogao biti osudjen na 16 godina teske robije samo zato sto je (po "zvanicnoj verziji") lepio plakate.


Citat:
bttp: Ah, odležao je samo 5 godina. Pitam se zbog čega, verovatno zato što je bio stvarno za nešto "kriv". A sad pročitaj ostatak, poštosam editovao post, pa prokomentariši "argumentovano" ........

P.S. A to što je neko pomilovan, ne ukida mu sudsku presudu. Znači on je osuđen na tolko i tolko godina i to mu stoji za "vjek vjekov" u dosijeu. A da li ga je neko pomilovao posle 3 ili 5 ili 10 to nije bitno.


odlezao je oko 4,5 godine, posle je "rehabilitovan" ..... dobio je drzavnu stipendiju za studiranje .....
dobio je svoj pasos, otisao u london, gde je ziveo, pisao i na kraju umro.

zbog mojih gluposti ti predlazem da preskaces moje postove.
no kako god bilo, ja cu tvoje ubuduce ignorisati i vise necu odgovarati na njih.

hvala.
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:12 - pre 194 meseci
Citat:
mrle 011: odlezao je oko 4,5 godine, posle je "rehabilitovan" .....


"Đura će ti oprostiti što te je tukao..."
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:18 - pre 194 meseci
@dragan USA ne radi nista sto je protivno interesima sopstvenog naroda. Koliko ima krupnih kapitalista? Da li svi oni imaju iste ciljeve?
Kada bi ljudima koji zive u USA bilo sve losije, i kod njih bi doslo do revolucije. Nisu socijalisticki sistemi propadali zato sto su bili sjajni i perfektni. Propadali su zato sto nesto nije bilo u redu. Kako Vam to nije jasno?
Atomske bombe i krstarecih raketa? Posto ste Vi stariji sigurno se sjecate sovjetskih tenkova po ulicama Varsave, Praga... Mozda Vam je poznato i da su napali Avganistan?
Mozda se sjecate Jelcinja i tenkova ispred Dume? Mozda ste Vi to samo "slucajno" prevideli, dok ovim krvolocima u vidu USA zapisujete svaki ispad?
Ako su Vam Gadafi i Husein dokaz kako je USA nepravedna i krvolocna, onda stvarno...
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:25 - pre 194 meseci
Evo i jednog posta u stilu koji dominira ovim forumom...
Zahvaljujući "Milki" izvršena je podela ove nacije na kapitalističke epigone, kritičare kapitalizma i socijalne humaniste sa vizijom.
Zatupnici kapitalizma veruju da je mleko u prahu sveže, čak da je taj prah uopšte mleko, jer je to proizvod dobro nagrađenog rada onih najsposobnijih i najuspešnijih, pobednika u surovoj konkurenciji za kvalitet.
Oni koji znaju značenje pojmova "svežeg" i "mleka" su prevaziđeni, retrogradni humanisti, podložni ideologijama, kabinetski mislioci, neradnici i ljubitelji pastoralnog života...
Možda je to tako samo u Srbiji, gde je kapitalizam još u zametku...

 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 12:44 - pre 194 meseci
Citat:
Laki_Gen: @dragan USA ne radi nista sto je protivno interesima sopstvenog naroda. Koliko ima krupnih kapitalista? Da li svi oni imaju iste ciljeve?
Kada bi ljudima koji zive u USA bilo sve losije, i kod njih bi doslo do revolucije. Nisu socijalisticki sistemi propadali zato sto su bili sjajni i perfektni. Propadali su zato sto nesto nije bilo u redu. Kako Vam to nije jasno?
Atomske bombe i krstarecih raketa? Posto ste Vi stariji sigurno se sjecate sovjetskih tenkova po ulicama Varsave, Praga... Mozda Vam je poznato i da su napali Avganistan?
Mozda se sjecate Jelcinja i tenkova ispred Dume? Mozda ste Vi to samo "slucajno" prevideli, dok ovim krvolocima u vidu USA zapisujete svaki ispad?
Ako su Vam Gadafi i Husein dokaz kako je USA nepravedna i krvolocna, onda stvarno...


Ako se ne varam, ovde je dominantna teza da je kapitalizam neuporedivo bolji od socijalizma... Dok se većina argumenata zastupnika kapitalizma svodi na to da u stvari nije gori od socijalizma. I niko tu ne primećuje protivrečnost.
Gadafi i Husein nisu (bili) državljani USA, i radi se o aktima terorizma sa ciljem atentata na strane državnike (Gadafi) i invazije na jednu zemlju radi otimanja nafte (Husein).
Sokrat je pristao na nezasluženu smrtnu kaznu da bi poštovao zakone svoje zemlje. On je tako shvatao zakone demokratije. Terorizam je gaženje zakona svoje zemlje, međunarodnog prava i principa humaniteta, kao i običnog, svakodnevnog morala.
Gore pomenute zemlje su imale međunarodni ugovor sa SSSR (Varšavski pakt) i sprovodile njegove odredbe. Kako je pakt sklopljen je drugo pitanje, i radilo se o pobunama u tim zemljama koje su taj pakt ugrožavale.
U Avganistanu je legalna vlada Avganistana zvanično pozvala SSSR u pomoć protiv pobunjenika.
Ne kažem da je u pitanju ikakav humanizam, ali je sa stanovišta međunarodnog prava razlika bitna.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 06.06.2008. u 14:01 GMT+1]
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 13:11 - pre 194 meseci
Upravo u tome i jeste problem koji mnogi nece da shvate. Ako je tako napisano na papiru, ima tako i da bude bez obzira na cjenu, koja se uglavnom placa zivotima gradjana sopstvene zemlje. Kako to niko nece da shvati? Zastiti socijalisticki/komunisticki poredak tenkovima/avionima/mitraljezima nije ni malo pravednije ili humanije nego na slican nacin stiti danasnji demokratski poredak.
Argumenti zasto je kapitalizam i demokratija bolji od socijalizma su izneti u mnogobrojnim postovim, medjutim neki samtraju da to nisu prednosti pa je zbog toga nemoguce na taj nacin dokazivati. Vi smatrate da je to sve jedna "sarena laza", pa jedino preostalo dokazati da je komunizam bio jos veca "sarena laza".
Sto se tice nafte... Proizvodnja nafte u Iraku je danas MANJA nego prije invazije.

Zamislimo hipoteticku situaciju u kojoj USA ne postoji (ljepo zvuci). Rusi nastave da prodaju nuklearni materijal "za mirnodopske svrhe", protivavionske sisteme i rakete.
Ostale vece drzave nisu dovoljno slozne za neku zajednicku akciju. Iran za koju godinu razvije A bombu. Sta onda? Pored njih, ima jos nekoliko drzava koje imaju slicne zelje.
Znate kakva je bila atmosfera za vreme hladnog rata. Kubanska kriza, kada je svjet bio na ivici unistenja. Atmosfera straha i ovako vlada, sta bi tek bilo u takvoj situaciji.

Nemojte reci da samo USA sponzorise terorizam? Cecenija, Sirija, Liban, Venecuela, Sri Lanka... Mnoge zemlje se suocavaju sa pretnjom terorizma. Neke od ovih ga zvanicno podrzavaju.
Kakvi su stavovi Ahmadinedzada po pitanju jedne suverene i medjunarodno priznate dzrave Izrael? Da li je to terorizam? Da li javno pozivanje na unistenje jedne suverene drzave i nacije nije terorizam?
Nije sve crno-bjelo. Nisu USA iskljucivo krvoloci, teroristi, imperijalisti, sta sve ne... Bez obzira na sve mane, ima i mnogo prednosti postojanja jedne super sile koja se zalaze za demokratiju.
Rusima ako neko na zapdu predsjednika nazove nedemokratom, samo zavrnu ventile za gas, i to uglavnom zimi. Nemojte da se zavaravamo, svako ko ima moc, iskoristice je za svoje ciljeve, beio on demokrata-kapitalista ili diktator-socijalista. Razlika je samo na koji ce nacin to uciniti. Smatram da je ipak demokratski nacin humaniji.
 
0

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 13:20 - pre 194 meseci
Kapitalizam je zasnovan na načelu amoralizma (neograničeni egoizam) prepuštanjem društva tržištu i privatnoj svojini sredstava za proizvodnju, i tu ne vredi dalje trošiti reči, jer se ta činjenica ničim ne da potrti.
Socijalizam je zasnovan na načelu moralizma (sprečavanja neograničenog egoizma) uticajem države i deprivatizacijom sredstava za proizvodnju.
U načelu je veoma jasno koji sistem forsira koje vrednosti.
Rasprave o praktičnim implementacijama ovih socijalno-političkih sistema tokom istorije su korisne, ali imaju i svoja ograničenja, od kojih je najvažnije to da se po definiciji njihovi polazni aksiomi ne mogu pobijati.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 13:39 - pre 194 meseci
Citat:
Laki_Gen: 1. Zamislimo hipoteticku situaciju u kojoj USA ne postoji (ljepo zvuci). Rusi nastave da prodaju nuklearni materijal "za mirnodopske svrhe", protivavionske sisteme i rakete.
2.Ostale vece drzave nisu dovoljno slozne za neku zajednicku akciju. Iran za koju godinu razvije A bombu.
3.Nemojte reci da samo USA sponzorise terorizam? Cecenija, Sirija, Liban, Venecuela, Sri Lanka...
4.Nisu USA iskljucivo krvoloci, teroristi, imperijalisti, sta sve ne... Bez obzira na sve mane, ima i mnogo prednosti postojanja jedne super sile koja se zalaze za demokratiju.
:-))))))))))))))))))))))))))))))) yebote :-)))
Nadam se da ne zameraš na numerisanju tvojih izjava radi citiranja i odgovaranja?
1. Jel to treba da znači :
a. da bi bezobrazni Rusi bili jedini snabdevači oružjem u svetu pa si kao ubeđeni prokapitalista protiv monopola i uvodiš još distributera oružja u igru?
b. da USA u stvari stopira proizvodnju/distribuciju ruskog oružja, pa kad mačka ode miševi kolo vode?

2. Iran bi bez USA razvio A bombu, Bogu hvala te su oni tu, i nekako mu ne daju? Odnosno, ne dozvoljavaju da im se potkrade 'greška' da im neko kao dr. Kan ukrade tehnologiju pravljenja A bombe i pobegne u Pakistan (malo pošto je zla Indija napravila svoju)?

3. Eto ti si rekao da sponzorišu terorizam, doduše nisi imenovao ostalu bratiju. Nije mi jasna Čečenija, otkud ona sa ostalim u ekipi - tj šta je zajedničko za sve pobrojane?

4. Nisu USA isključivo sve navedeno, samo pretežno, tj u svojoj osnovi. Ali da ne zakeramo, ovo što si ti napisao o njima podržavam. Samo mi nije jasno kako neko sa tim metodama i životnim navikama može da se 'zalaže za demokratiji'?




Save time... see it my way.
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 13:54 - pre 194 meseci
Citat:
Dimković: Dobro je da je ta epoha ipak prosla, pa da nam neko ne odredjuje sta mi zelimo a sta ne. Mislim da je to ono sto najvise boli control-freakove kakvi su socijalisti, sto nema vise dovoljno korisnog materijala za kontrolisanje.

Kao prvo, molio bih te da ne vređaš. Ja sam poslednji ovde koji će zagovarati ukidanje ljudskih prava i ličnih sloboda. To što konstatujem neku pojavu u društvu ne znači da mi se ista i dopada.

Hteo sam da kažem da ta navodna sloboda o kojoj pričaš (a koje nema ni u kapitalizmu, što je moja glavna poenta i uostalom tema ove teme ) nije na vrhu prioriteta kad se bira vlast. Ako misliš suprotno, pokaži mi ijednu vlast koja je promenjena zato što je narod osećao "nedostatak slobode" (naravno, ne mislim na slučajeve poput Iraka gde se "sloboda" meri barelima). U svakom društvu imaš par procenata, obično intelektualaca, kojima nedostatak slobode otvoreno smeta i koji zbog toga obično najebu (primer Pekić i ostali SFRJ disidenti). Ogromnu većinu ljudi, što kaže mrle, baš je bilo briga što u kafanama ne može da peva "spremte se spremte", bilo im je bitno to što im je država omogućavala lagodan život i perspektivu.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 14:02 - pre 194 meseci
Da odgovorim samo na stavku cetiri, bar pokusaj..:)

Pa otprilike sve jedno je da li je "borba" za demokratiju, ili za kralja ili za slobodu..vazan je izgovor, potreban je motiv, i tada svi sistemi funkcionisu podjednako. Greju oruzje...

U sustini, razlika termina kapitalizam i komunizam je solidno vestacka, vise se oslanja na poreklo vlasnistva drzavnih dobara, nego na ostale metodologije apliciranja i odbrane vlasti..

Stoga, ne treba potezati te termine i pronalaziti prednosti gde ih nema, narocito pri spominjanju represije..tu nema razlike, efekti su vidljivi samo u "objasnjenjima"...

Jos nesto, ako se iznosi tvrdnja, istinita, u cilju da nesto prikaze(npr Pekic u zatvoru) nije dobro ako se u jednoj teskoj, nacionalnoj zalosnoj recenici, provuce netacan podatak, skrnavi tvrdnju, makar to bilo i ne+glagol, a ne brojka godina...

A svi sistemi, uredjanja imaju svoje represije..samo je pitanje da li neki to zaviju u oblandu ili lazi, oje kad tad ostanu razotkrivene...

Nije isto kada glupave policajcine zatvore Pekica (na koliko god), i kada neko sa teskum lazima zapocne nekoliko ratova (Vijetnam, Irak...), ali se neke situacije predstave kao pozitivne, stvarnost se malo iskrivi...i naidje se na "opste" odobravanje..

Cista aplikacija moci...

Poz.
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje06.06.2008. u 14:03 - pre 194 meseci
Socijalizma vise nema, propao je, zato sto je u suprotnosti sa ljudskom prirodom. Sa druge strane, u mnogim drzavama postoji socijaldemokratija. Trziste jeste slobodno, vlasnistvo je privatno ali su zato zdravstvo i skolstvo besplatni, socijalna pomoc je znacajna, svako ima pravo na starosnu penziju. U Kanadi ne postoje privatne ambulante i bolnice, a u drzavnim je usluga besprekorna, nema korupcije. Ne mora svako da ima jednaku sansu, ali opet svako ima sansu da zavrsi fakultet, uzme kredit za kucu i prozivi svoj zivot kao covek. I u socijalizmu je bilo privilegovane crvene burzoazije za koju su vazila neka druga pravila.
Romanes Eunt Domus
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 221559 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.