Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Urbani osvetnik na Bulevaru

elitemadzone.org :: MadZone :: Urbani osvetnik na Bulevaru
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 57407 | Odgovora: 209 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 11:37 - pre 188 meseci
Citat:
bttp
... Ja mogu da se zezam sa svojom ženom i da pričam purgerski non stop i da umirem od smeha, ali kad govorim ozbiljno svakako uvek govorim na svom "maternjem" odnosno "beogradskom" (nazovi ga kako hoćeš).
...
Isto tako ti, pogledaj svoj primer. Kažeš da se lako prilagođavaš i da možeš da se služiš raznim narečjima (što je lepo), ali si ipak za default (kažeš) izabrao ekavicu.

Postavlja se pitanje zašto baš nju? Zašto ne neko drugo narečje? Možda zato što živiš u takvom okruženju, a možda prosto zato i što je najsavršenije od svih postojećih.

I ne, ne znam zašto si spominjao ksenofobiju. Da li možda što je Laki_Gen "prebio" par "ekavičara"? Ne znam samo zašto. Da li je njega neko tukao da pređe na ekavicu pa se samo branio ili je jednostavno odlučio da pređe "s' reči na dela".

ufff bttp, upravo rasizam, ksenofobija, fasizam i svi ostali vidovi mrznje pocinju i zasnivaju se na velicanju jednog principa, jedne istine i potrebi za ispravljanjem ostalih principa. A tovoje replike obiluju pritajenom ksenofobijom i fasizmom. bez uvrede.

Naveo sam svoj primer, kao osobe koja lako barata jezicima i narecjima. Ne samo to, vec kad pricam sa svojim bratom koji zamuckuje ja pocnem da zamuckujem, ali nesvesno. Jednostavno vrlo lako preuzimam akcente, izgovor (nazalost i govorne mane ) sto i jeste cesta karakteristika kod osoba nadarenijih za jezike.
Sto se tice ekavice, nju nisam odabrao po defaultu, vec se nalazim u takvom okruzenju. Na poslu govorim ekavicom, kod kuce ikavicom dok pricam sa rodbinom i bosancima ijekavicom, purgerski natucam .
Ali ono sto sam hteo reci jeste, da ne mozemo svi biti isti, cak je i pozeljno da se razlikujemo na neki nacin. Jer Varietas delectat, a usput obogacuje i duh i nacin razmisljanja.

"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 11:44 - pre 188 meseci
Nisam bas 100% siguran da je danasnji "beogradski" isto sto i knjizevni srpski jezik :)

Da vidimo.. evo jednog fiktivnog dijaloga:

Citat:

- E brate, znaci nemas pojma kako je bilo do jaja - skenjali smo one dzibere samo tako, bilo je skroz kul!
- Uuu mojne da kenjas, znaci ne verujem sto me niste zvali cave jedne... ajd' da svarimo ono granje od juce, smor mi je ceo dan...


:)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 11:47 - pre 188 meseci
Citat:
bttp: ...
Prvo, priznajem da je nategnuto reći za jezik ili narečje da je "najsavršenije" (kao što je nemoguće reći "ovo je najlepša pesma na svetu"), ali svakako je da je ekavica bar najprostija, i ima najmanje nedoumica tipa "ije", "je" "e" itd. Svako narečje ima svoje draži ali meni se lično ekavica najviše sviđa, overall. Nazovi me fašistom zbog toga ali, ne mogu si pomoći.

EKAVITCZA UBBER ALLES!

Citat:
bttp:
Izgovor svakako čovek može da promeni, ili bar da popravi, ako to želi. Slažem se da ima ljudi koji su sluhisti i koji lakše savladavaju jezike, ali ipak svako može donekle da utiče na svoj izgovor. Ako pak ne može, onda će opet pre ili kasnije biti izvrgnut podsmehu zbog svoje "nagluvosti" (često i od svojih prijatelja).

Ne mora da znaci da moze da popravi, mozda je totalni antisluhista, mozda nema volje ili zelje, mozda je ponosan na svoje poreklo...
razlozi su mnogi, ali insistiranje na prilagodjavanju vecini, prihvatanju stavova vecine i potcenjivanje izroda je cisti fasizam.
Osnova svega je vlastita osetljivost na razlicitost
zatim se razvija osecaj ugrozenosti zbog okruzenosti "tudjim" pojavama.
Posle toga sledi neuspesna borba za samoodrzanjem
Prerasta u borbu za "Normalno i prirodno stanje",
a zavrsava bodljikavom zicom, nozevima i pravljenjem sapuna od sumnjivih sastojaka ...
hmm, cist fasizam, zar ne.



"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 12:11 - pre 188 meseci
@Dimković: ispao si iz štosa, to je Munze govor. Bratee :-)

Spominješ 'današnji' beogradski - a kakav li je bio 'pređašnji'? Jel' bilo nekad književnije kad se govorilo 'super' umesto današnjih 'extra'?
Save time... see it my way.
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 12:14 - pre 188 meseci
Citat:
Deep|Blue: mozda je ponosan na svoje poreklo...

razlozi su mnogi, ali insistiranje na prilagodjavanju vecini, prihvatanju stavova vecine...

Na Balkanu je generalno problem što su svi previše "ponosni na svoje poreklo". Bez nekog preteranog osnova, rekao bih. E sad među svim tim "ponosnim provincijskim antisluhistima", ispadoše najgori Beograđani - koji ustvari i ne postoje jer niko nije iz Beograda - i njihov elitizam koji se prosto prelepi u "fašizam" (šta god to značilo) i eto - rešili smo sve probleme.

"Beograđani su fašisti koji narušavaju i vređaju naš provincijski ponos, sram ih bilo"

Daj molim te.

Dalje, ja ne insistiram ni na čemu. U najboljem (najgorem) slučaju - predlažem, odnosno iznosim mišljenje.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 12:24 - pre 188 meseci
Citat:
MyWay
@Dimković: ispao si iz štosa, to je Munze govor. Bratee :-)


Definitivno sam ispao iz fazona, brate... nisam bio dugo u belgradu pa se izvinjavam za outdated dijalog... Mada nesto mi govori ni da "sadasnji" nije bolji... ;-)

Citat:

Spominješ 'današnji' beogradski - a kakav li je bio 'pređašnji'? Jel' bilo nekad književnije kad se govorilo 'super' umesto današnjih 'extra'?


Vrlo moguce, cenim da ti imas i direktna iskustva sa tim "predjasnjim" pa ti skroz verujem.. "suuupper" tacno mogu da zamislim ;-)

Beogradski nije "knjizevni" ali, sa druge strane, malo ko bilo gde govori knjizevnim jezikom... U centru Londona se ne prica BBC English, niti se u centru Berlina prica Hochdeutsch... Sto znaci da je ipak glupo insistirati od ljudi koji pricaju nekim drugim naglaskom osim "urbanog" da se "urbanizuju" posto je "urbani" samo jedan od mnogih dijalekata srpskog... "pravilan" koliko i bilo koji drugi, mozda eventualno malo pravilniji od leskovackog ili vranjanskog ;-)

Nego, mene muci jos nesto... hoce li mi neko objasniti zasto ne-Beogradjani imitiraju beogradski sa nekim vestackim zavijanjem i prenemaganjem... Vise puta mi se desilo da me neko pita odakle sam iz Srbije, i kad kazem iz Beograda da dobijem odgovor "a, znaci iz Beoooogradaa, suuuuper" sa nekim zavijanjem, prenemaganjem i sta ti ja znam... jebeno iritira.

Ne secam se da mnogo ko u Beogradu prica sa takvim idiotskim naglaskom osim da se ne zajebava ili se zove Cane... ili sam mozda posecivao pogresna mesta... prosvetlite me :)

--

Off-topic.. zanimljiva je Srbija zemlja, pre neki dan citao neke komentare na vest na B92 web-u da je JAT-ova privatizacija odlozena (citaj: propala), i neki kralj napisao da ta "beogradska firma treba da se zatvori jer cela Srbija placa za bes Beogradjana" (tako nesto)

Cela stvar bi bila skroz OK da u potpisu nije pisalo nesto "XYZ, Kragujevac". Ako nisam pao sa stolice :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:03 - pre 188 meseci
Jesam li jedini kog bttp-ov "jezik" podsjeca na Vidusinu "matematiku"?
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:05 - pre 188 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nisam bas 100% siguran da je danasnji "beogradski" isto sto i knjizevni srpski jezik :)

Da vidimo.. evo jednog fiktivnog dijaloga:
Citat:
- E brate, znaci nemas pojma kako je bilo do jaja - sk****li smo one dzibere samo tako, bilo je skroz kul!
- Uuu mojne da k****s, znaci ne verujem sto me niste zvali cave jedne... ajd' da svarimo ono granje od juce, smor mi je ceo dan...

To je ulični žargon, aj da kažemo beogradski mada više liči na zemunski al i Zemun je Beograd:) Ali ne govorimo ovde (bar ja) o žargonu mladih ili uličnom žargonu, već o tzv. beogradskom stilu i izgovoru (ne uličnom).
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.magnetplus.net.



+69 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:27 - pre 188 meseci
Da odgovorim Dimkovicu na pitanje. Dakle, beogradjani kada dodju u zamisli mesta koja nisu "Beograd" misle da su bolji od svih, ili tako bar te osobe u neposrednom okruzenju iste misle. To je pretpostavljam jer vecina ljudi koji zive u Beogradu misle da je Beograd svet,da je ostatak Srbije samo prazna njiva oko tog grada i da su ljudi koji ne zive na pomenutom mestu Intelektualno ili novcano inferiorni. Tu je puno pretpostavki, ali cinjenica je, ljudi ne vole Beogradjane upravo zbog tih nekih stavova, zbog vestacenja i tog "jezika" Zato i imitiraju taj naglasak kada neko kaze da je iz pomenutog mesta, sa ciljem ismevanja i tipa "boli me ***" . Eto, onako, misljenje trece strane :)
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
0

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:32 - pre 188 meseci
Citat:
bttp: To je ulični žargon, aj da kažemo beogradski mada više liči na zemunski al i Zemun je Beograd:)

Ja ovu teoriju ne bi probao da prodam Zemuncima. Ne bi bilo zdravo po "teoreticara". :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:32 - pre 188 meseci
Citat:
bttp: Na Balkanu je generalno problem što su svi previše "ponosni na svoje poreklo". Bez nekog preteranog osnova, rekao bih. E sad među svim tim "ponosnim provincijskim antisluhistima", ispadoše najgori Beograđani - koji ustvari i ne postoje jer niko nije iz Beograda - i njihov elitizam koji se prosto prelepi u "fašizam" (šta god to značilo) i eto - rešili smo sve probleme.

"Beograđani su fašisti koji narušavaju i vređaju naš provincijski ponos, sram ih bilo"
...

Problem kod Srba je sto nisu dovoljno ponosni na svoje poreklo, tj lose upotrebljavaju i kanalisu nacionalni ponos, ali ovde nije rec o tome.
Ja ne prozivam beogradjane ili nebeogradjane fasistima, vec samo reagujem na pojedine izjave clanova foruma da svaki novopeceni beogradjanin, kragujevcanin, novosadjanin, londoner, treba odmah da zaboravi na svoje poreklo, da prestane da koristi svoj dijalekt i predje na preuzvisenu ekavicu na cistoj srpskoj cirilici, da ne bi vredjao osecanja domorodaca.
takve izjave su fasistoidne. Vredjao se ti ili ne to ti je to.
Ukoliko nipodastavas tudje opcije, velicajuci svoju ti pokreces takve ideje. Posle se ti snadji kad te pitaju za sapune.



"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 13:45 - pre 188 meseci
Citat:
Deep|Blue: Problem kod Srba je sto nisu dovoljno ponosni na svoje poreklo, tj lose upotrebljavaju i kanalisu nacionalni ponos, ali ovde nije rec o tome.
Ja ne prozivam beogradjane ili nebeogradjane fasistima, vec samo reagujem na pojedine izjave clanova foruma da svaki novopeceni beogradjanin, kragujevcanin, novosadjanin, londoner, treba odmah da zaboravi na svoje poreklo, da prestane da koristi svoj dijalekt...

Znači po tebi znači da, recimo, dete nekog ratara, koje je došlo u (Beo)grad i završilo fakultet, obrazovalo se i kultivisalo, steklo prijatelje u novoj sredini i dobro se tu oseća - po tebi ispada da je ta osoba, to dete, zaboravilo svoje poreklo?
Šta uopšte znači to "ponosan na poreklo", kako se to manifestuje? Čovek koji je zaista ponosan na svoje poreklo ne bi trebalo ni da napušta "rodnu grudu", ako mu je taj "ponos" primarni instinkt u životu. Ako mu je pak primarni instinkt napredak, što je verujem slučaj sa ljudima koji dolaze u gradove, onda ne vidim gde je smetnja bilo kojoj vrsti ličnog unapređivanja - pa i govornog.

Dakle, ne kažem ja da svi u Beogradu govore pravilnije od svakog iz provincije - to je nemoguće. Ali ipak postoji nešto što se zove beogradski stil (nisam ja izmislio), a iz čega je, kažu, nastao današnji srpski književni jezik.

Pa ko voli nek izvoli!
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 14:22 - pre 188 meseci
@bttp
Sto te vise napadaju za taj beogradski knjizevni stil, sve mi vise deluje da si ga izmislio

Reci mi da li ti zbilja mislis, da je neciji govor treba da predstavlja smetnju u razvoju?!?
Da li zbilja zivot u Beogradu ovisi od nacina govora, da li mozda od toga zavisi mogucnost zaposlenja, zarade. Da li ti zbilja procenjujes ljude prema tome kako govore?
Da li ti smatras da je dete jednog ratara iz neke selendre definitivno "obelezeno" svojim nakaradnim govorom i ponasanjem?

Citat:
bttp:  Čovek koji je zaista ponosan na svoje poreklo ne bi trebalo ni da napušta "rodnu grudu", ako mu je taj "ponos" primarni instinkt u životu.


Da li ti zbilja smatras da covek, koji je ponosan na svoje poreklo, ne bi trebao u drugim gradovima da istice isto ili da ne izlazi iz te svoje grude?

bttp, do sada sam te smatrao za zezatora, sad mi zbilja delujes ko neki fasista.

Zar zbilja mislis da jednom npr. uzicaninu koji je ponosan na svoje Uzice, Zlatibor, kajmak, rakiju, lepu sumicu sa vodopadom pored vikendice nije mesto u Beogradu? U stvari, da moze da dodje u Beograd, ali da zaboravi na Uzice, kajmak, vodopade i uzicki dijalekt, te da pevusi o novobeogradskim soliterima i uscu na cistom knjizevnom beogradskom jeziku.

Ne zelim da te vredjam ovim, ali po tvojim odgovorima ti mi delujes kao napredni fasista.


Napomena za moderatore: Ne zelim ovim da vredjam sagovornika, niti da potpirujem mrznju, vec samo ukazujem bttp-u da su mi njegove izjave fasistoidne. Hvala na razumevanju


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

eee
Miroljub Radovanovic

eee
Član broj: 3965
Poruke: 220
80.93.255.*

Sajt: www.linkedin.com/in/mirol..


+1 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 15:10 - pre 188 meseci
Iskren da budem ja za taj "beogradski knjizevni stil", ma sta to bilo, nisam ni cuo dok se ova tema nije otvorila i prerasla u off. Ja koliko se secam, u skoli su nas ucili da je za osnovu pravilnog govora srpskog jezika uzet govor ljudi iz Jadra i okoline. Ekavica. Ako su mene lagali lazem i ja vas :).



 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
93.86.137.*



+172 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 15:12 - pre 188 meseci
Citat:
fade:..... Dakle, beogradjani kada dodju u zamisli mesta koja nisu "Beograd" misle da su bolji od svih, ili tako bar te osobe u neposrednom okruzenju iste misle. To je pretpostavljam jer vecina ljudi koji zive u Beogradu misle da je Beograd svet,da je ostatak Srbije samo prazna njiva oko tog grada i da su ljudi koji ne zive na pomenutom mestu Intelektualno ili novcano inferiorni. Tu je puno pretpostavki, ali cinjenica je, ljudi ne vole Beogradjane upravo zbog tih nekih stavova, zbog vestacenja i tog "jezika".....

Dosta primera ide u prilog ovome sto tvrdis, neke od njih ces cak naci i na ovom forumu (u nekoj od tema ucesnik je rekao da "zivi u Beogradu, a ne u nekoj vuko***ini), tako da se u nacelu slazem sa tobom.
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 15:26 - pre 188 meseci
Citat:
fade
Da odgovorim Dimkovicu na pitanje. Dakle, beogradjani kada dodju u zamisli mesta koja nisu "Beograd" misle da su bolji od svih, ili tako bar te osobe u neposrednom okruzenju iste misle. To je pretpostavljam jer vecina ljudi koji zive u Beogradu misle da je Beograd svet,da je ostatak Srbije samo prazna njiva oko tog grada i da su ljudi koji ne zive na pomenutom mestu Intelektualno ili novcano inferiorni. Tu je puno pretpostavki, ali cinjenica je, ljudi ne vole Beogradjane upravo zbog tih nekih stavova, zbog vestacenja i tog "jezika" Zato i imitiraju taj naglasak kada neko kaze da je iz pomenutog mesta, sa ciljem ismevanja i tipa "boli me ***" . Eto, onako, misljenje trece strane :)


Da ali taj "naglasak" je nesto sto ja definitivno nisam cuo u Beogradu, osim da se neko zajebava (ili da nije frontmen Partibrejkersa) ili ima supljinu u mozgu kao npr. izvesna Isidora Bjelica.

Mislim ozbiljno, ko bre prica "ja sam iz beoooooograda" rastegnuto.. ?!?!? Provedoh nekih 20-tak godina zivota u Beogradu i ne secam se ama bas nigde da sam primetio masovno razvlacenje i zavijanje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 15:41 - pre 188 meseci
Bjelica , hehe.
Probaj u Batajnici i uvece po splavovima kod ovih klinki sto misle da su ribe! Da vidis kako se ooteezee, bratee beooogradajnineeee.
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 16:14 - pre 188 meseci
Citat:
Deep|Blue: Da li ti zbilja procenjujes ljude prema tome kako govore?
Da li ti smatras da je dete jednog ratara iz neke selendre definitivno "obelezeno" svojim nakaradnim govorom i ponasanjem?

Da li ti zbilja smatras da covek, koji je ponosan na svoje poreklo, ne bi trebao u drugim gradovima da istice isto ili da ne izlazi iz te svoje grude?

bttp, do sada sam te smatrao za zezatora, sad mi zbilja delujes ko neki fasista....

Zar zbilja mislis da jednom npr. uzicaninu koji je ponosan na svoje Uzice, Zlatibor, kajmak, rakiju, lepu sumicu sa vodopadom pored vikendice nije mesto u Beogradu? U stvari, da moze da dodje u Beograd, ali da zaboravi na Uzice, kajmak, vodopade i uzicki dijalekt...

Ljude procenjujem na osnovu svega što mogu da primetim, pa i na osnovu govora i pri tome ne mislim na akcenat već na (ne)pravilnu gramatiku, dikciju, loš ili dobar stil izražavanja itd.

Možda sam ja pogrešno shvaćen ili se ti praviš lud - ja ne kritikujem provincijski akcenat (naglasak), već govornu (ne)kulturu, stil izražavanja itd.

Svaki put kad se susretnem sa nekim lokalizmima/arhaizmima iz provincijskih narečja, koji su mi simpatični, trudim se da ih upamtim i uvrstim u svoj vokabular, i da ga i na taj način obogaćujem. Nemam predrasuda po tom pitanju.

To kako ti predstavljaš ovdašnju provincijsku kulturu, čovek bi pomislio da živimo u Švajcarskoj. Većina tih "ponosnih" Užičana, Kruševljana itd. da ne nabrajam sad sva mesta u Srbiji, kada se za neki praznik okupe na svom lokalnom izletištu zarad roštiljanja, ždranja i ožderavanja, ostave za sobom gomilu smeća u prirodi, na koju su tako "ponosni", "pecaju" ručnim bombama/dinamitom i sl (za ovo potonje se u Švajcarskoj npr. ide u zatvor). Takva "društvena svest" vlada i u Beogradu pa ceo grad, zajedno sa okolnom prirodom, preti da se pretvori u običnu deponiju smeća. Opšte je poznato da je cela zemlja zaprljana, zagađena te da, na sve strane, odiše takvim "zavičajnim ponosom" koji ti pokušavaš da predstaviš kao nešto apsolutno pozitivno. Dovoljno je prilikom putovanja po zemlji pogledati oko sebe kako izgleda okolina puteva/pruga i uveriti se sa kakvom se brigom ti "ponosni" građani odnose prema svojoj ljubljenoj okolini, zemlji i zavičaju. To su prizori za gađenje.

Imajući to u vidu, ja ne predlažem ljudima da "zaborave na Uzice, kajmak, vodopade i uzicki dijalekt lepu sumicu sa vodopadom pored vikendice", već naprotiv - da zadrže sve ono što je pozitivno iz njihove tradicije, a da ono što je loše - a toga očito ima i previše - da se trude da promene. Npr. da svoje smeće ponesu sa sobom a ne da ga ostave u "lepoj šumici sa vodopadom". Call me a faschist, but that's just me.

Veruj da ima i ljudi iz tih gradova/mesta sa razvijenom svešću o okolini, koji se gade gorepomenute "kulture" i više od mene. Nažalost takvi su obično u manjini.

Najzad, sve to što zameram ljudima iz provincije, zameram isto toliko ako ne i više tzv. "Beograđanima" i predlažem im sve isto što i ovim prvima.

Fizička kontaminacija, prisutna u našem društvu, je uzela maha i na mentalnom/duševnom planu, još odavno, i tu de fakto vlada teror većine nad manjinom (otuda pojave "urbanih osvetnika" između ostalog). Ako ćeš ti svakog ko pokušava da ukaže na (ili samo primeti) takve pojave, nazvati ksenofobom, fašistom i sl. ma koliko takvi ljudi ustvari bili u manjini, to je tvoja stvar. Time se samo pridružuješ postojećem trendu u ovdašnjem društvu da se svako čija se gledišta nekome ne sviđaju, prosto nazove fašistom i na taj način pokuša da diskredituje u diskusiji. S druge strane sam siguran da ustvari i ne znaš tačno da definišeš pojam fašizma, već onako diletantski uz taj pojam po defaultu vezuješ konc. logore, genocid, ksenofobiju, zločine svih vrsta itd.

Ako me se za nešto može "optužiti" po ovom pitanju, to bi mogao da bude samo elitizam, a to nije nešto što je samo po sebi nužno loše. Meni je to u ovom slučaju skroz pozitivno.
Citat:
Reci mi da li ti zbilja mislis, da je neciji govor treba da predstavlja smetnju u razvoju?!?

Naprotiv, apsolutno smatram da ne bi trebalo da predstavlja smetnju u razvoju (šta god ti mislio pod time), ali tvrdoglavo držanje za neke loše stečene navike, u ime "ponosa na zavičajnu tradiciju", svakako može da predstavlja smetnju i često je upravo to i slučaj.

bttp - The Beofaschist you love to hate


Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 16:29 - pre 188 meseci
Bttp, pretera ga sa elitizmom.
Citat:
Naprotiv, apsolutno smatram da ne bi trebalo da predstavlja smetnju u razvoju (šta god ti mislio pod time), ali tvrdoglavo držanje za neke loše stečene navike, u ime "ponosa na zavičajnu tradiciju", svakako može da predstavlja smetnju i često je upravo to i slučaj.


Ijekavic i jekavica su smetnja razvoju ili nisu? Odgovori, pa da batalimo besmislenu raspravu.
Sve je krenulo od trenutka kada si poceo da prozivas ljude zbog dijalekta, a sada pricas neke besmislice i pokusavas da se opers.
 
0

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Slobodan Milivojevic
Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Urbani osvetnik na Bulevaru14.10.2008. u 16:45 - pre 188 meseci
Da li bi vi ovo recimo razumeli?

Oduševio sam se pre skoro pola godine kad sam ispred jedne pekare u Pirotu video ovo:



Žežak na pirotskom dijalektu znači vruć, a mećik znači mekika. Vi sami prevedite dalje.

Ili recimo u pirotskom dijalektu postoji određeni član, to u književnom Srpskom ne postoji, koji se odlikuje time da se na rec doda dvoslovni nastavak (at, ta, to, ti, te, ta), ima raznih varijacija u srpskom jeziku, ja u zavisnosti od situacije upotrebljavam ili pirotski ili književni srpski. Svakako mi ne smeta to što se u Beogradu priča beogradski, ali nikako ne mogu da smatram jezik koji se priča u Beogradu kao pravilniji ili više vredan od varijacija koje postoje ovde na jugu.

Ona čuvena fora kad ode čovek sa juga u Beograd i beogradjanin ga pita: "Jeste li vi s' juga?", na šta ovaj odgovara: "Ne, ja sam s' ladu.", je samo jos jedan od nacina da se pojedinim beogradjanima pokaže da ni oni ne pričaju naj pravilnije.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Urbani osvetnik na Bulevaru
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 57407 | Odgovora: 209 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.