Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 304383 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.01.2022. u 09:26 - pre 27 meseci
Pomenutu dilemu sam izneo u postu u kome je slika profila sa istoka. Naravno, niža veranda će manje da košta i verovatno će bolje da se odradi u smislu "dihtovanja". Uostalom vi najbolje znate kolika cifra je za izgradnju verande potrebna :(
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2022. u 12:02 - pre 27 meseci
Ostao sam vam dužan obrazloženja ideje o malom bazenu. Negdesam pokupio ideju da nam za plivanje nije potreban pravi bazen u dužinu, bar 10 metara, nego da se može plivati u mestu, ali protiv talasa koje pravi neka turbina. E sad kako kontrolisati brzinu rada turbine, možda glasom, da uskladite ritam plivanja sa otporom strujanja, nisam razmišljao. Ideja postoji, pa ko voli nek je razrađuje...

Inače sam na drugoj temi našao ideje da se bazen udene kao akumulator toplote,
https://www.elitemadzone.org/t...ejanje-sa-akumulacijom-toplote
a tako nešto je uradio i onaj inženjer u velelepnoj solarnoj kući u Boljevcima...

Da se vratim na moj projekat. Šaljem slike smanjene verande, da bi bilo jasnije o čemu sam već pisao. Površina pod staklima odgovara podzemnoj akumulaciji od oko 50 kvadrata ispod prizemlja objekta. Debljina iberlaufa bi bila oko 60cm. Dakle ništa ispod garaže i same verande.

Na donjoj slici se vidi "višak" verande sa leve-zapadne strane u koji se penje topao vazduh i sa vrha ga ventilatori uvlače ka podzemlju. Pošto mi je cilj da se taj vazduh zagreje na što višu temperaturu i TI terase mora biti što bolja. Na jednom splavu sam video da terase popločavaju sa sendvič panelima u dva sloja, pa bi mi to bila opcija ako ne bude betonirana.

Novo razmišljanje je vezano za Trombov zid posebno na spratu za bar dve desne sobe. Najverovatnije će jedini vakuumski kolektor za PTV biti do samog stakla (na gornjoj slici to staklo nisam nacrtao), dakle odmaknut od južnog zida, tako da iza njega ostaje slobodan zid unutar verande, ali nisam siguran da li je bolje da TZ bude unutar verande ili ipak van (tako bi moglo između balkonskih vrata za dve desne sobe na spratu jer tu terasu ne bih nadkrivao). Na VENERI je beše TZ izvan verande?

Generalno me kopka pitanje smisla TI južnog zida, pošto bi TZ trebalo da bude neizolovan. E sad, tokom noći zimi bi se hladio pa je TI obavezna, a leto i da ne pominjem. Znači valjalo bi opet posegnuti za sendvič panelom kojim bi se po potrebi TZ izolovao?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2022. u 14:08 - pre 27 meseci
@Drmaj_storija,

"Kolika beše prijemna površina verande, po projektu, na vašoj kući VENERA? Sa slika deluje ne veća od 30 kvadrata."

Prema originalnom projektu VENERA je prijemna površina staklenika oko 20 m2, a lično bih voleo i 33 m2 ako bih hteo da cela dužina južne strane zida bude pod staklenikom.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2022. u 14:15 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Ostao sam vam dužan obrazloženja ideje o malom bazenu. Negdesam pokupio ideju da nam za plivanje nije potreban pravi bazen u dužinu, bar 10 metara, nego da se može plivati u mestu, ali protiv talasa koje pravi neka turbina. E sad kako kontrolisati brzinu rada turbine, možda glasom, da uskladite ritam plivanja sa otporom strujanja, nisam razmišljao. Ideja postoji, pa ko voli nek je razrađuje...

Inače sam na drugoj temi našao ideje da se bazen udene kao akumulator toplote,
https://www.elitemadzone.org/t...ejanje-sa-akumulacijom-toplote
a tako nešto je uradio i onaj inženjer u velelepnoj solarnoj kući u Boljevcima...

Da se vratim na moj projekat. Šaljem slike smanjene verande, da bi bilo jasnije o čemu sam već pisao. Površina pod staklima odgovara podzemnoj akumulaciji od oko 50 kvadrata ispod prizemlja objekta. Debljina iberlaufa bi bila oko 60cm. Dakle ništa ispod garaže i same verande.

Na donjoj slici se vidi "višak" verande sa leve-zapadne strane u koji se penje topao vazduh i sa vrha ga ventilatori uvlače ka podzemlju. Pošto mi je cilj da se taj vazduh zagreje na što višu temperaturu i TI terase mora biti što bolja. Na jednom splavu sam video da terase popločavaju sa sendvič panelima u dva sloja, pa bi mi to bila opcija ako ne bude betonirana.

Novo razmišljanje je vezano za Trombov zid posebno na spratu za bar dve desne sobe. Najverovatnije će jedini vakuumski kolektor za PTV biti do samog stakla (na gornjoj slici to staklo nisam nacrtao), dakle odmaknut od južnog zida, tako da iza njega ostaje slobodan zid unutar verande, ali nisam siguran da li je bolje da TZ bude unutar verande ili ipak van (tako bi moglo između balkonskih vrata za dve desne sobe na spratu jer tu terasu ne bih nadkrivao). Na VENERI je beše TZ izvan verande?

Generalno me kopka pitanje smisla TI južnog zida, pošto bi TZ trebalo da bude neizolovan. E sad, tokom noći zimi bi se hladio pa je TI obavezna, a leto i da ne pominjem. Znači valjalo bi opet posegnuti za sendvič panelom kojim bi se po potrebi TZ izolovao?


Da ne bude pogrešno shvaćeno, šta znači skraćenica "TI", "TZ", "PTV",......?
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2022. u 18:35 - pre 27 meseci
Uh samo 20? Gledao sam i druge modele solarnih kuća Lovrića i ekipe, skoro u svakom slučaju se čini da je površina verande i osnove i prijemne površine neproporcionalno manja u odnosu na veličinu kuće. Da li je to moralo da bude zbog estetike ili zbog Lalovićevog zahteva da se samo 1/3 čuva pod zemljom ili je nešto treće nije ni važno. Apsolutno se slažem sa vama da je bolje 33 kvadrata što i priliči veličini vaše VENERE!

Videli ste da u mom konceptu "plitke" kuće čak mi ni kupatilo na spratu nije predaleko od južnog zida, kamoli ono u prizemlju i to mi je bila prva namera, da povećam udeo toplote koja bi se čuvala u podzemlju. E sad, o funkcionalnosti objekta se može diskutovati, ali je očigledno da nije prevelik ali ni mali.

Sad opet nešto drugo :)
Opet sam gledao vaše stare postove sa ove teme i na početku ste savetovali da dubina podzemne akumulacije bude čak 150cm, iako su vama po projektu tražili samo 20cm, što ste i realizovali. Kod Lalovića je u primeru njegove kuće to kompromisnih 60cm. Inače sam poslednjih dana razmišljao i onoj "ludoj" ideji sezonske akumulacije i shvatio da nije jednostavno zagrejati zemlju ispod objekta toplimvazduhom iz prostog razloga što ona nije porozna. Neka se za dno pa čak i bočne strane velikog korita iskoristi neki jeftin materijal za termoizolaciju, npr. pepeo, i iskop dopuni suvom zemljom u sloju od 2 do 3 metra. Citirali smo obojica Lalovića i njegovih 6m, za zgradu, pa je za kuću možda i 2 metra previše. Pitanje je sad kako dovesti topao vazduh do dna korita da zagreje što veću zapreminu zemlje. Za iberlauf ili izbušene betonske blokove je jasno, vazduh ima gde da prođe, pa čak i građevinski šut malo krupniji bi prošao, ali nabijena zemlja? Uostalom iznad te zemlje treba da sedne celo prizemlje a ono ne može da visi iznad pa je nabijanje zemlje, nasipanje šljunka ili čega god tvrdog tu neophodno. U svakom slučaju, voleo bih da čujem vaše mišljenje o opcijama sezonskog čuvanja sunčeve energije pod kućom.

Ako pretpostavim da se u ovo ipak neću upuštati onda sve više naginjem rešenju sa vazduhom, dakle bez vode i GS (Glauberove soli), iako bih ovo drugo voleo da probam makar u nekom ćošku :)
Pokušaću još da istražim koja bi optimalna debljina iberlaufa bila za njegovo grejanje vazduhom, a posebno mi je žao što vi nemate potpuno iskustvo sa vašim "toplim podom" zbog nedostajuće verande.

Kada je već pominjem, u skorije vreme ću obići novoizgrađenu verandu na kući mog tasta. Pisao sam već, dao sam predloge, ali je on gradio robusnije sa više betona pa je ispalo manje stakla, a nije baš ka jugu. Trebalo je da većinu površine zastakli u samogradnji drvenim ramovima i duplim staklom (ovo se naručuje na meru kod stakloresca), i ponekim prozorom, ali je moguće da je odustao i ugradio pvc prozore. Kada budem video pisaću. Moja ideja za kostur je ipak od metalnih L profila ili ZP kako gde. Metal se može i termoizolovati spolja, a pošto nisu kutijasti profili svaka eventualna rđa se da sanirati. Ovo iskustvo imam sa splavovima, e sad koliko bi to sve koštalo pojma nemam...

Inače, dopale su mi se neke skraćenice koje odavno koristim, TZ je Trombov zid, TI i HI su termo i hidro izolacija, PTV potrošna topla voda, dakle za tuširanje za razliku od vode iz sistema centralnog grejanja koju isto mogu da dogrevaju solarni kolektori ali služi samo za grejanje (najčešće podno).
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.01.2022. u 16:28 - pre 27 meseci
U isčekivanju odgovora pretraga me je uputila na ozbiljniju literaturu, koju ću pokušati ovde da okačim. Pa ko voli neka čita...

preveliko, evo linka

https://www.sku.ac.ir/Datafile...0Fourth%20Edition%20(2013).pdf
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.01.2022. u 18:15 - pre 27 meseci
Evo čitam...potrajaće :)

to je prava literatura, dakle reč je o skoro 1000 strana kmjige
Solar Engineering of Thermal Processes
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...25.01.2022. u 21:34 - pre 27 meseci
Ima svačega u ovoj knizi, a za početak evo naznaka da mi otkloni jednu dilemu. U odeljku 8.5 se piše o podzemnom koritu sa šljunkom i vazduhom kao medijumom. Izgleda da je glavna prednost vazduha nad vodom njegova mala inercija što za posledicu ima ujednačenost temperature po zapremini.

Ovo bi značilo da za definisanu veličinu objkekta i dve verande gde je npr. druga dva puta veća po prijemnoj površini i dubina podzemnog korita tj. iberlaufa bi bila dva puta veća, a da to rezultira duplo većom akumulacijom toplote!? Međutim malo dalje na slici, 8.5.3 iz 3D dijagrama sledi da je ipak razumna dubina oko 1m? Moguće je da nešto nisam ukapirao?

Šaljem i pomenutu sliku.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...30.01.2022. u 22:33 - pre 27 meseci
Svašta ima u onoj knjizi...nekako se priča vraća na jednu od prvih solarno-pasivnih kuća Balkomba iz Santa Fea, sa kojim je i Lalović bio u korespodenciji, i relativno detaljno opisao njegovu primenu. Podrazumeva se šljunak pod kućom i vazduh kao prenosnik toplote i obavezno veranda.

Ono što mi nije jasno je da se bez argumenata tvrdi da postoji pravilo da se pod zemljom akumulira samo trećina primljene enrgije. Zašto? Valjda se upoređuju potrebe, a to znači da su važni i veličina kuće i toplotni gubici i potrebna temperatura, kao i veličina verande tj. prijemna energija? Razume se da veranda može biti prevelika u odnosu na potrebe i da onda nema gde tolika toplota da se čuva, ali i premala. Dakle važno je usaglasiti te dve veličine, imajući u vidu da se čak računa sa 3 dana rezerve.

Stim u vezi je i moje novo razmišljanje. I kod Balkomba je veranda na dva sprata, od svega 38m2 prijemne površine i kućom koja u obliku slova L okružuje verandu od čak 200 kvm. Topao vazduh se vodi kanalima do zadnjeg dela- severnog zida (ima dve odvojene grane) i spušta se do dna podzemnog kreveta (rock bed ili pebble bed). Slično je i kod "naših" solarnih kuća firme Naš stan, što može i ELOIZA da potvrdi za VENERU.
Ako sam ja ipak odlučio da mi veranda ne bude prevelika već da deo na spratu bude mnogo manji, onda mi ostaje problem odloženog zagrevanja spratnih soba. Prva opcija je Trombov zid za svaku sobu po jedan, a druga i mogućnost da vazduhom grejem ceo istočni i zapadni zid za dve krajnje sobe pošto tuda i prolazi kanal sa toplim vazduhom? Pada mi na pamet da kanal za topao vazduh bude u betonskim stubovima i da se donjih pola metra do metar zida nekako ispuni šljunkom umesto da se zida, a da preko toga ide serklaž pa pun zid do kraja. Taj topao vazduh bi zagrevao serklaž i zid iznad i to bi bilo neka vrsta zidnog grejanja na spratu. Problem je kako napraviti cirkulaciju da se vazduh vrati u dno verande što se za podzemnu akumulaciju jednostavno postiže!? Druga varijanta, a mogu se primeniti sve, je da se kanal za topao vazduh vodi kroz punioce od AB ploče, pa da se greje košuljica na spratu, ali je to opet premalo mase za odloženo grejanje. Ovo je još lakše i jeftinije izvesti nego prethodno, a opet bi neki hibridni predlog bio najbolji, da se punioci iskoriste za kanalisanje, a da istočni i zapadni zid imaju neku šupljikavu strukruru da kroz njih prolazi topao vazduh i da se još na kraju cirkulacijom vazduh vraća u dno verande? Izgleda nemoguće izvesti ili bar preskupo?

Izgleda da je TZ pouzdanije rešenje?
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...31.01.2022. u 00:56 - pre 27 meseci
Evo zanimljivog štiva, u kome se pominje nekoliko mitova :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...31.01.2022. u 07:02 - pre 27 meseci
Jedino mi nije jasno kako podzemna akumulacija doprinosi grejanju samo 9 posto, ili nisam dobro razumeo na šta se taj procenat odnosi?

Generalno mi samo ne ide u glavu da li je u ovoj kući dovoljno dnevnog svetla, posebno u srednjoj sobi gore? Njima je ceo južni zid kao Trombov, sa malo otvora...
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...31.01.2022. u 08:57 - pre 27 meseci
Ako je aktivno akumuliranje toplote (recimo akumulatora zagrevanjem putem nekog izvora toplote) onda je procenat samo pitanje koliko želiš da uložiš u energent kojim zagrevaš akumulator toplote.
Ako je pasivno akumuliranje toplote (recimo suncem) onda je 9% sasvim realna procena. Osim ako ne misliš da se greješ leti kad je sunce jako i ima puno sunčanih dana. Ako misliš da akumulator toplote koristiš zimi, onda moraš da znaš koliko sunce zimi daje toplote po m2 i koliko imaš sunčanih sati na dan, i koliko sunčanih dana tokom zime. Kada budeš izračunao shvatićeš da je to uopšte nije puno.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.02.2022. u 17:15 - pre 27 meseci
Ovde sam pomenuo konkretne brojke, tačnije samo 9%, ali mi u kontekstu rečenice Sarinog članka nije jasno da li je mislila na doprinos ukupne podzemne akumulacije ili doprinos aktivnog dela, ventilatora, u podzemnoj akumulaciji prema ukupnom trošku grejanja. Inače, ta Balkomova kuća je najpoznatija po tome što su još skraja sedamdesetih sa 80tak senzora (najvećim delom za temperaturu) simultano merili tokom realnog vremena, pa su potom u vidu "case study" objavljivali i naučne članke. Koliko mi je poznato nisu primenjivali ništa ekstremno ni skupo, od debljine zidova, debljine TI, vrličine staklenika, i imaju respektabilne rezultate u oštrijoj klimi nego kod nas, sa nešto više sunca. Dakle, uporedivo je sa našim pasivnim kućama, a VEGA me dizajnom najviše asocira na njihovu kuću.

U planu mi je da se uskoro pozabavim matematikom prinosa energije. Neki softveri koji su se bavili verovatno i balansom energije kod pasivnih kuća, a koji su ovde linkovani, nisu više dostupni. Od šuraka koji je mašinac termotehničar očekujem neku pomoć, ali ću probati i peške :)

Optimizam mi nagoveštava hrabru odluku da odustanem od instalacije podnog grejanja, a pesimizam da ga ipak instaliram. To su mi margine :) Od koncepta pasivne solarne kuće neću odustati nikako... ali matematika će mi pokazati i kako da izbalansiram doprinos direktnog zračenja u odnosu na odloženo, precznije kolike prozore da postavim s juga, koliko TZ i kolike po veličini i sl. Ako se sećate mojih skica objekat nema dubinu (maksimalno je 550cm), i sa relativno velikom površinom prijemnog stakla južne verande (najmanje 20 kvm) već tu dobijam potencijalni višak. Kod Balkoma je kuća od oko 190 kvadrata bez verande, a kod mene od 110 tako da mi je optimizam opravdan...

Uskoro razrađujem ideju i za verandu u smislu kako je graditi, kakve zastore praviti i sve ostalo. Imajući iskustvo ELOIZE i još nekoliko sa ovog foruma shvatio sam da obrnem prioritete! Čim izidam objekat, a podzemna akumulacija prethodi tome, sledeći korak će biti veranda, a garažu sa severa ostavljam za kraj! Uostalom i Balkom ima jedini ulaz u svoju kuću kroz verandu, pa preko stepenica se penju i do soba na spratu...

 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.02.2022. u 17:30 - pre 27 meseci
Možd je ovo pre za pp, ali nije loše da čujem mišljenje i ostalih. Voleo bih da čujem najpre mišljenje ELOIZE kome bi link mogao da znači, a meni se čini kao najrealnija opcija da se sad bavim gradnjom verande.

Dakle, pominjani su i kompozitni materijali i specijalni pvc prozori, ali bih se ja zadržao na robusnim proverenim materijalima. Uostalom na mojoj (staroj) kući pred ulaznim vratima imam verandu (smešnih 2.5kvm) sa vertikalnim kosturom od ZP profila, limenim parapetom (između stiropor) i jednostrukim staklom gore.
Svakako bi se radilo sa duplim staklima, ali je pitanje moraju li biti uramljena ili je dobra logika kupiti ih unapred (čak i polovna) pa prema njima pakovati kostur. AKo je ideja verande da se maksimizuje prijem sunca onda se i drvenim gredama i betonom dosta površine zaklanja, a aluminijum je skup i nedovoljno jak da nosi ukošena duplastakla od bar 2 kvadrata (1x2) dakle ostaju pomenuti ZP profili ili L profili od gvožđa.

Da li je onda ovo staklo dovoljno dobro za verandu?

https://www.kupujemprodajem.co...130072562?filter_id=1456700113

ZP profil sa duplim krilcima bih okrenuo na unutra da nose staklo, pod uglom od oko 70 stepeni, sa zidanom coklom od oko 50cm. Staklo bi se u ram ubacivalo spolja, mazao silikon, a na popnitne ili šrafove bi se fiksiralo i potom sav metal presvukao u stirodur kao TI. Farbanje metala se podrazumeva. Bravarski nije zahtevan posao, verujem i u slučaju VENERE, a sve može da košta do 2000 evra?
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.02.2022. u 21:48 - pre 27 meseci
Da se nadovežem razmišljanjima o verandi. Gledam "Naš stan" projekte, koje je ELOIZA okačio, tačnije dimenzije i pozicije verandi. Najveća u osnovi dobacuje do 22 kvadrata, neke čak ne idu na sprat iako mi se čini da je to obavezno ako sprat već postoji, i mali broj ima prijem sunca sa zapada i istoka. Ako i ima, to je mnogo manje od juga.

U mom konceptu veranda je kombinovana, zauzima celo prizemlje, a na spratu jedan ili oba ćoška po 1 do 1.5 širine. Terasa je poklapa odozgo, a nju bih kasnije verovatno zastaklio ili zaleksanio nebitno, i ona bi bila termički izdvojena od verande. Kada se razmatra građevinska realizacija bilo bi mnogo lakše da su sa istoka i zapada zidovi, ali bi oni pravili senku i delimično zaklanjali i južni dotok sunca. Na prvu loptu smatram da bi termo gubici kroz zapadnu i istočnu zastakljenu verandu (3x2)m2 bili veći od prinosa, i morala bi da se termički štiti. Stoga je bolje i jeftinije izidati zid sa TI spolja. Još kombinujem, biće slika...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.02.2022. u 23:04 - pre 27 meseci
Evo jednog, meni se čini i najvažnijeg, Balkomovog članka, u kojoem ne pominje svoju kuću ali misli na nju :). Tu se pominje "petlja" tj. strujanje toplog vazduha kroz kuću, kao najvažniji mehanizam ujednačavanja temperature vazduha u celoj kući (veranda se tretira zasebno) što doprinosi komforu življenja. Ovo je od najveće važnosti da konkretna pasivna kuća "uspe" u stvarnosti pa bi bilo idealno da se softverski simulira distribucija toplote i donesu prave odluke pre izgradnje.

Činjenica je da se Balkom uvek hvalio da je u kući dobio ono što je proračunao. Ako je to i postigao prostim otvaranjem vrata verande ka dnevnom boravku nije ni važno, ali je pogodio suštinu. Evo teme za razmišljanje posebno za nove graditelje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...02.02.2022. u 16:23 - pre 27 meseci
Isčitavajući poslednji članak, od Balkoma, jasno mi je da ne sme biti kompromisa u veličini južne verande! Dakle, mora biti dvospratna što sam od početka i priželjkivao, a sada je to definitivna odluka. Imam ideju kako terasa da bude terasa, a ne samo lođa, pošto bi cela bila zatvorena u sklopu verande.

Svakako preporučujem poslednji članak iako ne obiluje brojevima. Kao sledeću ozbiljniju literaturu iz Lalovićevog vremena, a koja je vanvremenska, je sledeće knjiga koju i Balkom često citira,

https://oiipdf.com/the-passive...r-home-greenhouse-and-building

 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...02.02.2022. u 16:32 - pre 27 meseci
Ono što bi vredelo saznati iz nečijeg iskustva ili još bolje simulacija je relativan doprinos grejanju suncem u pasivnim kućama sa staklenikom redom od direktnog grejanja kroz južne prozore (što vazduha što svega ostalog pa i zidova za odloženo grejanje), zatim od konvekcije (cirkulacije toplog vazduha kroz otvorena južna vrata i u prizemlju i na spratu) i na kraju udeo toplote koji se može sačuvati u podzemnoj akumulaciji. Tada bi se mogla kuća projektovati sa velikom preciznošću ... a meni se već sada čini da je moj koncept iako najprostiji sigurno i najefikasniji, ali videćemo još :)

Ovde bih pomenuo jedan zanimljiv detalj koji je Lalović ostavio neobjašnjenim, a to je Balkomova sumnja da mu 40% energije negde curi! Ej 40% nije malo! Ovo se odnosi na njegovu kuću u Santa Feu i moguće je da je to kasnije otkrio (posle Lalovićeve knjige) i negde razlog objavio.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.02.2022. u 08:40 - pre 27 meseci
Istražujem svojstva "pebble-bed" podzemne akumulacije i usput mi pada na pamet da se umesto šljunka uradi kao što je ELOIZA, sa betonskim blokovima. Morali bi biti šuplji, a ideja mi je da po porečnom preseku npr. 3 reda blokova izgledaju kao vazdušni kolektor sa cik cak kretanjem vazduha kroz njih. preko najvišeg reda se izliva beton, verovatno ne deblji od 20cm da bi se vremensko kašnjenje utrefilo za oko 18 sati.

Vazduh u šljunak-krevetu zauzima takvu geometriju da se maksimalnom površinom dodiruje sa šljunkom i tako mu prenosi toplotu. Ovde je otpor vazduhu manji jer bi se rupe u blokovima poklapale, a možda bi mi izlili blokove sa rupama da ne moram da ih sam bušim. To znači manje vremena za prenos toplote sa vazduha na blok. Sa druge strane petlja je neophodna, što reče Balkom, i vazduh se vraća u staklenik, tako da je pitanje geometrije rasporeda akumulacionog materijala, takoreći prepreka vazduhu, od najvećeg značaja. Varijanta sa blokovima bi izašla sigurno skuplje od iberlaufa pa je pitanje i da li je dalje razmatrati. Na kraju sve ovo je u vezi sa vrstom temeljenja jer kontra (temeljne) ploče od 30 do 40cm debljine, kao alternativa trakastim temeljima, su svakako skuplji. Oni se klasično (ne za pasivne kuće) izvode sa 20tak cm debelom TI (stirodurom), a ovde je ne bi bilo...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.02.2022. u 09:50 - pre 27 meseci
a možda je i jedan red blokova dovoljan za kanalisanje vazduha jer on iz staklenika već dolazi zagrejan, i samo je pitanje protoka.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 304383 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.