Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 304388 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.02.2022. u 23:49 - pre 27 meseci
Pitanje protoka bi značilo da je verovatno bolje da se vazduh duže vremena zadrži u podzemlju ostavljajući toplotu blokovima, nego li da brzo prostruji i malo hladniji se vrati u staklenik. U praksi bi se ovo realizovalo sa dve zmije, npr. da se iz dva kanala sa dva severna ćoška vazduh kanališe do podzemlja pa bi ušao u prvu horizontalnu (i levu i desnu) kolonu od blokova pa se na južnom zidu vraćao ukroz drugu kolonu ka severu i tako sve do spajanja dve kolone koje bi vazduh izduvavale u staklenik! Ovo bi, dakako podrazumevalo jače ventilatore a na pamet mi pada i opcija promenljive brzine rada ventilatora u sprezi sa trenutnom insolacijom, a ne samo da mu kontrola bude diferencijalni termostat sa pali-gasi funkcijom?

Ovo mi miriše na bingo i liči da bi bilo bolje i od klasičnog šljunak-kreveta? ELOIZA je pominjao da je sloj betona iznad jedinog reda blokova 10cm što je sa gornjim zidom bloka oko 13cm, a Balkom preporučuje 18cm (za Trombov zid) da bi kašnjenje bilo oko 6 sati. Ispada da je ovih 13cm malo? Pored podzemnog akumulatora ELOIZA ima i Trombov zid pa je tako izvršena preraspodela toplote iz staklenika pored one koja se direktno troši. Poznato mi je da je debljina betona kod AB spratne ploče oko 6cm, ako su punioci debljine 14, na fert gredicama. Pitam se do koje mase bi ploča mogla da izdrži ako su gredice npr. 500+2x10cm, tj. ako je to bar 10cm onda bi bilo šteta ne proterati deo toplog vazduha i kroz punioce za podno solarno grejanje spratne AB ploče? Tada bi veća veranda, a kod mene je prijemna površina oko 40 kvm, dobila potpuni smisao jer bi cela kuća, sa spratom, bolje akumulirala toplotu od prizemlja. Izvesno je da na spratu zmije biti neće jer je između punioca po gredica iako bi se moglo i to...ali je pitanje i realne potrebe jer su na spratu spavaće sobe u kojima je i 18 stepeni dovoljno...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...06.02.2022. u 08:44 - pre 27 meseci
Verovali ili ne ali sam u nekom novom tekstu, okačiću ga kasnije, ako već nisam pročitao i ovo:
Ne preterujte sa veličinom staklenika jer ćete imati problema sa pregrevanjem čak i zimi!

Oni ne daju za prijemnu površinu staklenika više od 20% osnove kuće, a kod mene je čak i preko 100%! Mogu toplotnu energiju da šaljem termoelektrani kao višak :)

Šalu na stranu, još se nisam latio matematike, ali je jasno da će viška biti, ako zastaklim ceo južni front. Ponovo na mala vrata u priču o akumulaciji ulazi bazen unutar staklenika. To mi je bila ovdašnja želja, a i ovde smo se bili dotakli te ideje. Sad je pitanje da li može i jare i pare varijanta tzv. diversifikacije energije, u smislu da imam više opcija trošenja i čuvanja toplote, kad je bude dovoljno ili u višku. Prioritet bi mogao da bude deo koji ulazi kroz prozore, posebno pre podne. Kod mene neće biti masivnih unutrašnjih zidova, samo zapadni i istočni, a još kalkulišem sa severnim (u smislu načina gradnje), a južni se podrazumeva. I onda, u piku od podne do zalaska treba sakupiti sunca za akumulatore. Jedan bi mogao i trebao biti pod nogama, a drugi eventualni bazen. Ako bi se koristio za plivanje, a bilo bi šteta nemati tu rekreaciju u kući :), čak i zimi, njegova forma bi mogla biti 10x2 sa dubinom 90cm što je onih potrebnih 18 kubika. Pošto je to više akumulacije od potrebne količine pitanje je kako definisati prioritete u korišćenju i kako to realizovati.

Potpuno nezavisno sam razmišljao i o sledećem. Ako uradim horizontalnu zmiju od betonskih blokova pod podom, imao bih 1 do 2 ulazna kanala koja prihvataju topao vazduh iz 1 do 2 ventilatora-kanala. Na severnom zidu mi je u planu dimnjak, verovatno kao deo zida, a sa severa garaža sa galerijom dole 4.5x10 gore 4x10 (tačnije 4x8.3 jer će sa zapada biti lođa). Grejanje garaže nema smisla eventualno jedan radijator po potrebi jer je garaža i radionica, pa za neke doktorske majstorije, ali je grejanje galerije sada logično. Ako je smatram, a ona to i jeste, stambenom površinom to ispada onda lepih 133 kvadrata. Dakle, solarna opcija bi zahtevala da se iz vazdušnog kanala duva i u galeriju i onda bi staklenik bio čak i mali ili da se i severni zid napravi težak radi makar manje akumulacije za grejanje galerije iza. Druga opcija je podno grejanje koje bi se razvelo i u podu galerije, a napajala bi se toplom vodom iz bazena preko TP, i na kraju opcija loženja. Pošto je galerija bar 2m iznad kotla koji bi bio u garaži, ima li smisla da se kroz punioce u AB ploči proteruje topao vazduh da greje samu košuljicu ili eventualno vodu u cevima podnog grejanja, ili je to ipak prevelika temperatura za tako nešto. Znam da se penje i preko 200 stepeni, ali bi pre nego ode napolje, prolazio kroz neku zmiju sa vodom ili antifrizom koja bi bila između kotla i punioca. Neko filtriranje dima se podrazumeva, ali je problem što su punioci u horizontali, verovatno lupetam svašta...

Dakle, bazen vraća vodu u priču :)
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...06.02.2022. u 08:48 - pre 27 meseci
Žao mi je što nemam neke "solarne brojeve" Milenkove kuće u Boljevcima, pa da skaliram za moje potrebe...
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 06:05 - pre 26 meseci
"Da li je onda ovo staklo dovoljno dobro za verandu?"

https://www.gradnja.rs/staklenici-vrsta-cena-konstrukcija/
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 06:06 - pre 26 meseci
"Da li je onda ovo staklo dovoljno dobro za verandu?"

https://www.gradnja.rs/staklenici-vrsta-cena-konstrukcija/
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 06:28 - pre 26 meseci
"Ovde bih pomenuo jedan zanimljiv detalj koji je Lalović ostavio neobjašnjenim, a to je Balkomova sumnja da mu 40% energije negde curi! Ej 40% nije malo! Ovo se odnosi na njegovu kuću u Santa Feu i moguće je da je to kasnije otkrio (posle Lalovićeve knjige) i negde razlog objavio."

http://www.suncemarinkovic.com/blog/10.html
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 06:45 - pre 26 meseci
"Žao mi je što nemam neke "solarne brojeve" Milenkove kuće u Boljevcima, pa da skaliram za moje potrebe..."

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 07:02 - pre 26 meseci
Reflektivne folije za staklenik...

https://hobbydocbox.com/Photog...glare-reflection-and-heat.html

http://dev.reflex-rol.co.uk/wp...rgy-Transmission-Schematic.pdf

http://dev.reflex-rol.co.uk/wp...t/uploads/2018/03/Sonnergy.pdf

http://dev.reflex-rol.co.uk/wp...ergy-Saving-Blind-brochure.pdf

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 13.02.2022. u 08:18 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 17:18 - pre 26 meseci
Poznato mi je da se preporučuje reljefno staklo, koje rasejava svetlost po unutrašnjosti i to može praktično biti primenjeno jedino na stakleniku. Ja ga imam i na prozoru kupatila, jer je neprozirno, i dovoljno je verovatno da samo jedno od dva bude takvo. Pošto je neprozirno to ima smisla da se u stakleniku kombinuje (u smislu da je neko polje prozirno a neko nije)) sa duplo prozirnim da bi se ipak moglo gledati iz staklenika, a ovo zavisi i od veličine i rasporeda stakala na stakleniku.

U međuvrmenu sam odlučio da mi istočni i zapadni zidovi staklenika nemaju staklo, (kao kod Balkoma) da budu jedna vrata sa luftašem iznad njih (verovatnije na zapadu) i prozor naspram vrata, zbog luftiranja leti.

Razmišljao sam ranije i o leksanu i kristal foliji čak i najlonu za plastenike, ali bi sve to bilo manje trajnosti od stakla. a duplo se podrazumeva. ZP profili su dovoljno jaki, a betonski temelj se podrazumeva. Imam ideju za termo zastore za celu površinu stakla, pod uglom je od oko 58 stepeni, u jednoj ravni za oba sprata, bruto 11x5m, i verovatno manje 11x1 što je neto oko 50 kvadrata. Sve to je samo na papiru...



[Ovu poruku je menjao Drmaj_storija dana 13.02.2022. u 18:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 17:58 - pre 26 meseci
Vi ste kao solarna biblioteka, da ne kažem bibliotekar, sve imate :)

Evo i ja da uzvratim zanimljivim štivom, posebno korisno bi bilo za nekoga ko bi se zanimao za Galaksiju. Moja poslednja verzija, sada već prilično velike, pasivne kuće liči na Galaksiju, pa će mi ovo značiti oko nekih procena...


 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 18:02 - pre 26 meseci
Nažalost nije prošlo, probaću da okačim link, zanimljivo je...

https://izdanja.smeits.rs/index.php/kghk/article/view/5534/5740
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 20:48 - pre 26 meseci
Nisam baš tražio taj razlog u Balkomovim radovima, ali ste verovatno u pravu, hladni mostovi su tada, 70tih bili mnogima nepoznanica, a i standard izolacije je bio mnogo slabiji. Lalović je pominjao da je 4cm bilo duplo više od JUS standarda tih godina, a vi ste verovatno završavajući svoju VENERU mnogo kasnije na zidove stavili još deblju TI. Ovo za siporeks ste (me) odavno savetovali i definitivno bih tako radio.

Cokle i podrumi se standardno zidaju betonskim blokovima, a spolja izoluju stirodurom. Nosivost siporeksa je manja od betonskih blokova, ali verovatno dovoljna da se njima izida i cokla, jer uz adekvatnu HI ne bi bilo rizika da povuče vodu. Sa druge strane, iako bi podzemna akumulacija (šljunak ili betonski blok) bila uvećana i za masu zidova cokle imali bi hladan most ispod samog temelja. Ovo važi za korito koje je do spoljnog zida, a ako je samo ispod dnevnog boravka odaljeno od spoljnih zidova onda je i fizički nezavisno. Otud je opravdan i vaš savet da se TI betonskog korita odradi iznutra i napravi se termo prekid prema cokli...

Sećam se da su mi se majstori čudili kada sam tražio opšivanje svih terasa stiroporom (sa 2cm), a i 10cm po zidovima sam radio 2005. kada su svi stavljali 5. Posle dosta godina su mi priznali da sam bio u pravu... I pored toga ceo zid podruma mi nije TI (samo deo iznad zemlje) i ima dosta hladnih mostova odozdo. IC termometrom sam proveravao i razlika se uočava u podrumskom zidu ka severnoj strani kuće...

Definitivno ste pogodili u metu, a Balkomov podatak samo potvrđuje koliko je značajno potpuno termoizolovanje objekta.

[Ovu poruku je menjao Drmaj_storija dana 13.02.2022. u 22:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Drmaj_storija dana 13.02.2022. u 22:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.02.2022. u 21:34 - pre 26 meseci
Odlična vam ova mafia, nemačka precizna merenja :)
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.02.2022. u 07:38 - pre 26 meseci
"...Nisam baš tražio taj razlog u Balkomovim radovima, ali ste verovatno u pravu, hladni mostovi su tada, 70tih bili mnogima nepoznanica, a i standard izolacije je bio mnogo slabiji. Lalović je pominjao da je 4cm bilo duplo više od JUS standarda tih godina, a vi ste verovatno završavajući svoju VENERU mnogo kasnije na zidove stavili još deblju TI. Ovo za siporeks ste (me) odavno savetovali i definitivno bih tako radio....."

Prvi red blokova (nebitno kojih) ne podnose svo opterećenje ostalih viših blokova iznad prvog reda jer blokovi ne pritiskaju svom težinom ka dole jer se međusobno bočno drže uz pomoć krečnog maltera. I na moju žalost nisam ni ugradio prvi red i plus eventualno dva reda siporeks blokova jer je već završeno kompletno sa zidovima sa najtežim TRUDBENIK blokovima debljine zida od 25 cm umesto predviđenih projektom 20 cm (ili 19 cm).

Drugo, i jesam stavio deblju termoizolaciju (TI) od 12 cm nego što je projektom predviđeno (10 cm) jer deblju nisam ni mogao zbog već izvedenih građevinskih radova izvršenih pre skoro 30 godina.

 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...15.02.2022. u 05:02 - pre 26 meseci
Svakako vam tolika TI znači i sa pravom je vaša VENERA zaslužila da bude niskoenergetska, ali bih najrađe voleo da vidim da ste završili i verandu!

Osim kod Lalovića i na mnogim drugim primerima je veranda favorizovana, ali ima puno primera i pravih pasivnih kuća bez nje...

Nova ideja mi se mota po glavi, kod kada sam nedavno napravio preliminarnu procenu cena izgradnje. Ako bih se, za početak, zadovoljio manjim objektom, a i o tome sam pisao, da li bi imalo smisla da se na ceo severni zid, koji nema otvore, navuče zemlja kao izolacija. Potrebna su iskopavanja temelja pa računam da je neka poluzemunica zanimljivo rešenje, za manji objekat. Mogla bi se napraviti terasasta forma da preko leta bude u cveću. Neko bi je nazvao "Kuća cveća", nadam se ne kao ona na Dedinju :)

Verovatno bi umesto zida od cigle ili blokova bio potreban vodoneprpusni beton? Visina do te severne venčanice bi bila do 4m, pa bi sa uglom od 45 stepeni bilo potrebno i skoro 4m prostora za zemlju severno od kućice...

Druga opcija bi bila TI od presovane slame, ali razmišljam da li je baš neophodno i malterisanje zemljom ili bi se preko slame koja je na HI temeljiću moglo premazati bitulitom, pa našpanovati trapeznim limom u neku podkonstrukciju, kao završnim slojem. Nije baš ekološki, ali...

Pored neophodnih drvenih greda, verovatno kao vid uštede za krovove se koriste i metalni profili za gips sa kojima se lako radi. Lim bi se mogao popnitnama u njih spajati. Nisam stigao to da pronađem na temama sa presovanom slamom, a sad mi kliknulo kao ideja :) Sigurno je elegantnije rešenje od navlačenja zemlje, samo m žao bašte :)
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.02.2022. u 18:51 - pre 26 meseci
Posle preliminarnih kalkulacija sa sadašnjim cenama građevinskog materijala jedina ušteda se može napraviti na radnoj snazi...što me nagoni da se vratim konceptu solarne šupe. Kako sam najbliži ideji koju je ELOIZA primenio za podzemnu akumulaciju, kopkaju me dva pitanja:

1. Da li je moja ideja o "horizontalnoj zmiji" kao rasporedu otvora na betonskim blokovima dobra? Ovo pre svega u smislu što bolje razmene toplog vazduha između betonskih blokova i betona iznad njih, sa ili bez tanjeg sloja iberlaufa između njih.

2. Zašto je nužno ulazni ventilacaioni kanal (u mom slučaju dva) pozicioniran na severnom zidu (srednjem ako je dodata i garaža), a ne može da bude unutar same verande tj. staklenika? Sa vrha staklenika bi se limeni kanali odgovarajućeg poprečnog preseka ili plastične cevi ili kako je ELOIZA sugerisao alu tanke folije spuštali uz sam južni zid, uz potrebnu TI oko njih, do dna akumulacije. Na dnu staklenika bi se posle prolaska kroz dve "horizontalne zmije" vazduh vraćao u staklenik...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.02.2022. u 04:56 - pre 26 meseci
Da sam sebi odgovorim :)

Skapirao sam, tako piše kod Lalovića u Galaksiji, ne baš između redova, ali se mora pažljivo čitati. Dakle, u istočnom i zapadnom zidu postoje kanali ili se nezavisno vode kroz koje protiče vazduh iz vrha verande do severnijeg zida. Pominje se potreba da ondašnja građevinska industrija treba da ponudi element koji bi za to služio. Za tavanicu, danas punioce, to može da bude ispunjeno, a za giter blokove kojima se i tada zidalo, verovatno teže sobzirom na veličinu otvora. Naravno, posebna pažnja bi se vodima i kod zidanja da se ti mali otvori ne zatvore malterom...

Sa druge strane mi nije jasno kako se ti bočni zidovi greju tim vazduhom, a kanali imaju oko sebe neku TI? ELOIZA je pominjao da su poprečni preseci kanala 240x340mm (ima i slika), verovatno bez TI, a na drugom mestu je pominjao da je predviđena TI?

Ne može i jare i pare ili nisam dobro skontao?

Takođe zbunjuje projektovana debljina zidova. U galaksiji se baš za primer kuće Galaksija pominje 30cm, verovatno šupljih giter blokova. Koliko mi je poznato dimenzije istih su odavno 19x19x25cm, ali dobro ovo su stvari koje se lako preračunaju, postoji optimalna debljina ali nije isto da li je giter blok ispunjen peskom ili je šupalj, jer je zapremine gline u bloku pola...tek procena je da debljina peskom ispunjenog bloka od 19cm je adekvatna, a kašnjenje grejanja je optimalno.

Nezavisno sam saznao da je u postupku pravljenja betonskih blokova neizbežno "izlivanje" i dna bloka, tako da je nužno štemovanje za potrebe dobijanja šupljih, posebno kada je reč o podzemnoj akumulaciji. Ovde je COMPONENT predlagao ispunjavanje betonskih blokova betonom, umesto giter blokova peskom, što je u masi tu negde, ali je izvesno skuplje i po pitanju blokova i po pitanju ispune...

Otud moja razmišnjanja da je praktičnije topao vazduh "spustiti" odmah iz verande pod zemlju (na dno akumulacije u kanale od betonskih blokova), vodeći ih kroz plastične kanalizacione cevi koje bi se nalazile na spoljnom južnom zidu unutar verande. Svakako bi cevi mogle da se TI i presvuku gips pločama zbog estetike...

Ova ideja je primerenija mom projektu gde bi površina i zapremina podzemne akumulacije bila veća, srazmerno veličini objekta. Ovo je važno znati pre svega zbog proračuna relativnih udela toplote koja se prihvata direktnim grejanjem kroz prozore, kroz TZ i na kraju koja se čuva u podu...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.02.2022. u 05:11 - pre 26 meseci
Opet evo mene da ponešto, možda novo, "naglas" zamislim:

Ne prizivam istoriju da se ponavlja, ali se plašim da bi nešto slično gradnji ELOIZINE kuće moglo da se desi i mojoj, u smislu 1991....

Pošto je usledila nova izmena plana prostora, a pre svega u cilju da unutar EO stanu i ventilacioni kanali za topao vazduh, što srećom nije zahtevalo veće gabarite dolazi se u završnicu.

Bilo je primera, ovde je citirana kuća blizu Zagreba, gde se podzemlje severnih prostorija koristi za "hlađenje kuće" tokom leta. Logično je da postavim pitanje, a vraćam se na ideju da sa severne strane bude "nakalemljena" garaža celom dužinom objekta, da li se isti verovatno "zmijoliki" horizontalni kanali od betonskih blokova ispod ne manje od 80% površine osnove, iskoriste i za "proterivanje" hladnog severnog vazduha tokom vrelih letnjih noći?

Postoje dva načina, jedan je da se ventilatorom direktno uvlači vazduh sa severne strane verovatno sa neke visine gde bi ga ohladio noćni povetarac, i kroz kratku cev (širina garaže) doprema do betonskih blokova, a drugi je da prvo prođe kroz "zmiju" u podzemlju garaže. Ovo drugo bi možda radilo i bez ventilatora na termosifoniku, nisam siguran? Važna je i cirkulacija, pa je verovatno dovoljno da se na izlazu iz podzemlja EO otvore prozori u verandi. Voleo bih da čujem nekoga daa li razmišljam u dobrom smeru?
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.02.2022. u 05:35 - pre 26 meseci
Šta znači skraćenica "EO"?

Ubuduće uvek naglasi značenje skraćenice u zagradi.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.02.2022. u 09:29 - pre 26 meseci
EO je ekonomski objekat, koji je takav ako se prijavi u urbanizmu, a može biti i kuća. Objasnio mi je arhitekta nedavno sve razlike.

Pošto finansije sigurno neće dozvoliti da se cela kuća zasnuje od početka, a to su dodaci na EO (najverovatnije neto 11mx5.5m) još garaža sa galerijom iznad nje u osnovi 4x11, kao i dvoetažna veranda, za sada je opcija 4x11...

Inače, vratio sam se koncepciji da se severni zid EO koristi da nosi ventilacione kanale...

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29

[ Pregleda: 304388 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.