Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43181 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?30.09.2009. u 11:51 - pre 176 meseci
Radim u Vinci kao el.tehnicar od 1980 god. na Reaktoru RA-180 ili velikom Reaktoru.Ne bih hteo da komentarisem to da li su umesane strane sluzbe u ovo sto se dogadja oko goriva ili da li je Srbiji potrebna nuklearna centrala vec cu pokusati da malo objasnim,naravno iz mog ugla gledanja,neke dogadjaje koji su obelezili ovaj period(zatvaranje reaktora RA,transport novog goriva,priprema transporta starog goriva,dekomisija,manipulacije sa merenjem radioaktivnosti,haos u organizaciji,kontaminacije koje se skrivaju itd...).
Izbacen sam jos pet ,sest kolega iz obuke operacije transporta istroseno-neistrosenog goriva(to cu vec objasniti kako je istroseno gorivo u velikoj meri neistroseno) kao jedini koji je fizicki sposoban(ostali imaju medisinska uverenja o nesposobnosti) ali sam po misljenju nekih rukovodioca nepodoban zbog necega ali sta je to ONI nece da mi kazu.Sve do samog kraja priprema ucestvovao sam u skoro svim operacijama u 141 p tako da niko ne moze da kaze da sam neradnik ili nestrucan. A u toj operaciji je angazovan I veci broj izvrsilaca koli su primljeni na odredjeno vreme i angazovan je jedan broj ljudi koji su nezamenjlivi a koji su u penziji.
Za sve ovo sto cu ovde napisati ukoliko nesto nije tacno spreman sam da snosim sve posledice i voleo bih da osobe koje budu ovde spomenute slobodno reaguju i isprave ovo sto cu izneti.Posto toliko toga ima,jako je tesko poceti od necega ali evo ja cu poceti od tog nemilog dogadjaja kidanja tog gorivnog kanala na pola u 141 prostoriji.
citiram Janica:
Evo i ja da se javim.Zaista su polomili gorivni kanal sa istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno) koji se nalazi u ceholu(cehol je kuciste za ovaj aluminijumski koji su polomili)i vrlo je verovatno da su i neki gorivni elementi osteceni-mislim na aluminijumsku kosuljicu koja obuhvata Uranijum 235 i 238 zajedno sa produktima fisije.I sve su to gurnuli nazad i zabasurili.Ima ko ce to da popravi

Za sve sto se radi na reaktoru RA a sto se tice dekomisije i trans.goriva prvo treba da se urade te famozne procedure rada u kojima se potanko opisuje plan rada sa vrlo detaljnim opisom operacije,pa onda treba da se navedu rizici rada,potrebne mere zastite,doze zracenja,spisak ljudi koji ucestvuju,spisak dozimetrista,vodje operacije koji je i odgovoran za to,itd.....To je i zakonska obaveza idozvola za rad koju daje neko iz zastite,to je I pisani trag o strucnosti ljudi koji su zamislili tu operaciju.
Na nekim sastancima radnika RA koji su prethodili pripremama zam.gen.direktora Vince Orlic je naglasio da se na reaktoru RA bez procedure bukvalno ni u WC ne sme otici a kamoli raditi nesto sto prevazilazi okvire standardne radne procedure.
Priprema koja je bila u vezi secenja kanala se svela na to da se ucesnici operacije,medju kojima sam bio i ja,upoznaju sa izgledom i funkcionisanjem alata kiji je specijalno napravljen za tu priliku a koga je predlozio fizicar S.Cupac.I prva verzija tog alata je i dovela do kidanja tog kanala.(kasnije je doradjen).Ja sam bio u ekipi koja je trebala da bude treca -cetvrta po redu za rad sa tim doradjenim alatom a u 141 pr. i to je trebalo da pocne oko 11 sati,otprilike.U devet nas je pozvao rukovodilac S.Cupac kod njega u kancelariju da nas obavesti kada pocinjemo sa radom.Nikakvog pomena nije bilo o proceduri koja je u pisanoj formi i gde bi ja svojim potpisom potvrdio da sam upoznat sa detaljima posla i sa vrstama zastite koje bih morao da imam a sve to svojim potpisima potvrdjuje dir.lab.150/180,te osoba koja u stvari i daje dozvolu za rad,S.Pavlovic.Kada sam napustio kancelariju zvao sam telefonom zamenika gen.dir M.Orlica i skrenuo mu paznju na taj postupak dir.S.Cupaca.Posle desetak minuta telefonom me zove S.Cupac i zove da dodjem u njegovu sobu.Tamo vadi iz fioke proceduru rada i baca mi na sto i trazi mi da potpisem.Ja sam trazio da je ponesem kod mene da je detaljno
procitam nasto je on rekao da to ne mogu vec da sednem tu kod njega i da je procitam.Na prednjoj strani procedure gde su bila napisana imena svih rukovodilaca koji trebaju da daju dozvolu za rad i gde su svojim potpisom trebali da potvrde da su upoznati sa sadrzajem procedure nije bilo NI JEDNOG potpisa.Ali je tu bio potpis jednog kolege koji je iz samo njemu poznatih razloga potpisao da se slaze sa procedurom rada.Kada sam Cupacu skrenuo paznju na to on je poceo nekontrolisano da se dere i da preti da cu dobiti otkaz i da sada on nece da mi dozvoli da je potpisem.Tu je bilo jos troje cetvoro ljudi koji mogu to da posvedoce.Tako ONI rade pripremu za prepakivanje goriva.Pitajte me da li su ostali radnici potpisali.I zasto se tako ponasaju i skrivaju te procedure?Da li ce neko od njih biti pozvan na odgovornost zbog toga, jer sa tim cinom direktno ugrozava zdravlje ljudi.
 
0

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
212.200.202.*



+18 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?30.09.2009. u 15:50 - pre 176 meseci
Ako dozvolis par pitanja, otvorio si vruce teme.

Vec je jedan put pominjano u ovoj temi "...istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno)..." pa si i ti pomenuo slicnu stvar da istroseno gorivo nije istroseno, ali nisi objasnio:
Citat:
Izbacen sam jos pet ,sest kolega iz obuke operacije transporta istroseno-neistrosenog goriva(to cu vec objasniti kako je istroseno gorivo u velikoj meri neistroseno)


Zasto ste uopste sekli taj gorivni kanal, zar nije bilo moguce izvaditi gorivo na drugi nacin? I koji je epilog te price, da li je posao uradjen propisno?

Tvoj problem koji si detaljno izneo je proceduralni i organizacioni, nadam se da nije bilo posledica.
Pomenuo i vrlo bitne stvari ali bez argumentacije, konkretno:
Citat:
manipulacije sa merenjem radioaktivnosti,haos u organizaciji,kontaminacije koje se skrivaju itd...).

 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
93.86.42.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?30.09.2009. u 21:05 - pre 176 meseci
Zar je moguce da je tako ozbiljna stvar prepustena tako neodgovornim ljudima,ako je to istina sto je ovaj radnik napisao.ovde ima elemenata za krivicna dela.
I ne verujem da je to bas tako kao ali ko zna.Ja da sam na mestu tog Cupaca ne bih dozvolio da to tako prodje.verovatno je istina malo drugacija.
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?01.10.2009. u 10:06 - pre 176 meseci
Reaktor RA je imao mesta za 82 tehnoloska kanala -kasnije su neki iskorisceni sa neke druge sisteme (SUH,semi,merenja KIP,itd...).Pretpostavimo da ih ima 80.U svaki kanal je islo 10 -11 gorivnih elemenata (gde je 10 stavlja se "laznjak").Uzmimo da su svi bili punjeni sa po 11 el.Prvobitno gorivo je bio U235 2%,posle je Fiz.R.Martinc preveo rad reaktora na 80% obogaceno.Prilikom izgaranja goriva vodi se racuna da se sto vise goriva potrosi sto vise.E sada,1982,,cini mi se prilikom rada
reaktora na malim snagama pojavio se neki talog na al.kosuljici gor.elementa za koji se nije znao uzrok(i danas je to u domenu pretpostavki) ali se gorivo vadilo i stavljalo novo.Bilo bi interesantno videti statistiku svih gorivnih elemenata (procenat istrosenosti,itd..)koji trebaju da se transportuju za Rusiju.A ima ih na hiljade.Znaci od novog goriva koje nije aktivno i koga mozes da drzis pod krevetom i mozes da prodas napravis aktivno ali koje nije sagorelo ni 5% ali ono je opasno i treba da platis da ga neko odnese.Dupla steta.Ovo je pomalo laicki i odgovara mom nivou znanja ali ko razume kasce mu se samo.Sto se tice kanala u 141p on nije secen nego je neodgovarajucom radnom metodom (snaznim okretanjem dugacke cevi fiksirane u jednoj tacki koja se nalazi na vrhu kanala, udaranjem tog kanala o zid kucista kod rotacije prilikom secenja doslo do njegovog pucanja u rejonu gorivnih elemenata a mozda i razaranja kosuljice elementa).Ja sam posle toga radio na toj operaciji sa modifikovanim alatom i tom prilikom sam trazio da procitam proceduru da bih se obavestio kakve metode zastite da primenim i onda je doslo do tog incidenta gde se ta procedura skrivala od svih ucesnika rada na tom zadatku pa i od samih rukovodilaca koji su trebali da svojim potpisom daju dozvolu za to.za to primaju platu. Ipak sam otisao i uradio taj moj deo posla,isekao i savio cev,ali sam zbog toga sto sam trazio proceduru pokrenuo lanac odmazde koji je rezultirao sprecavanjem mogucnosti prelaska u Javno preduzece"Nuklearni objekti Srbije".Naime meni je uskraceno pravo da dobijem anketni listic gde bih svojim pristankom presao iz Instituta Vinca u to preduzece i to bez ikakvog objasnjanja.Prija mi ta paznja od strane dosadasnjeg rukovodeceg strucnog kadra Vince.Aha,da dodam za onaj kanal koji je "strucno" pokidan.Posle se govorkalo da je taj kanal bio pre toga pokidan, sto je apsolutna laz jer sam ja u kontaktu sa osobom koja je pre radila te poslove ,Vuklis Zoranom koji iskljucuje tu mogucnost.Eto to je samo jedan od primera nacina rada.Ja se bar nadam da ce me ovaj novi direktor,R.Pesic pozvati na razgovor i pitati zasto sam ja toliko los da me on,novi direktor ne zeli u svom timu a uopste se ne poznajemo?Ne mora da me zaposli.Popijemo kafu i kud koji.To je on i sam rekao da svako ima prava da razgovara sa njim.

 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?02.10.2009. u 07:54 - pre 176 meseci
Evo jos mojih grehova pa ko voli neka presudi:03.07.2007 Z.Stamenkovic i Sergej Ivljev su odredjeni od strana tadasnjeg
dir.V.Ljubenova da rade kao prva ekipa na secenju unutrasnjeg sklopa tehnoloskog kanala,prevedeno,svi nestandardni teh.kanali u kojima se nalazi gorivo treba da se ogole na neku osnovnu formu.Po nekom predlogu S.Cupaca napravljena je neka konstrukcija koja je trebala da drzi taj kanal na zadanoj visini dok je donji deo kanala u vodi(zbog zracenja).
Trebalo je da se sece sa nekom Boshovom testerom.S.Cupac je to demonstrirao direktno na kanalu.On sa mucio pokusavajuci da to isece,testera se usija,voda "obogacena" cezijumom intenzivno isparava,cela konstrukcija sa kanalom koji je u visecem polozaju,drzi ga neka selnica, se trese.Ja izvadim foto aparat da ga slikam,on je poceo da se dere,napravio sam desetak snimaka,sa blicem,bilo lose svetlo.Moj kolega i ja odemo u sobu i neznamo sta da radimo.Kanal samo sto ne sklizne dole,onaj strucnjak ne zna da je to aluminijum visoke cistoce i da se testera koju je on izabrao odmah napunila i da je secenje skoro nemoguce ali da se zbog trenja razvija visoka temperatura i da se okolni vazduh obogacuje sa parama vode i mesavinom svih produkata fisionog raspada.A od zastite propisana samo "njuskica".A metalni spon koji se pojavi,tu i tamo iz reza,vruc,topi odelo,leti svuda,katastrofa...Posto sam vec i ranije "istrcavao" da ne bih ponovo pitam kolegu Z.Stamenkovica sta da radimo i dogovorimo se da se svako snalazi kako zna i ume.Ja odem na bolovanje a on odbije to da radi.Epilog:Promenjena metoda rada,ona konstukcija metalna -drzac zadavala muke kod dekomisije,jedva je isekli i napunila dva bureta za hangar sa radioaktivnim djubretom,dupla steta ne racunajuci materijal,S.Cupac nagradjen,meni smanjena plata plus bolovanje jer sam ja "kolovodja" a Zoki je dobro prosao.Ajd' budi pametan. p.s.Imam jos negde fotografije a i svedoci su dobrog zdravlja...
 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
93.86.167.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?03.10.2009. u 17:45 - pre 176 meseci
Nije mi jasno oko tog secenja sa tom testerom.Ko daje metodoliogiju rada,nemoguce da je to bas tako radjeno.
Danas i malo dete zna da se meki metali seku testerama sa krupnim zubima,a kamoli masinski inzenjer.Zasto niste sekli, na primer,sa hidraulicnim makazama,alati nisu toliko skupi a nema ni metalnih opiljaka?I zasto si ti izbacen ako si sposoban zdravstveno,verovatno nemas odgovarajucu kvalifikaciju.Objasni to malo bolje.
 
0

maliradoica

Član broj: 28798
Poruke: 16
93.86.99.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.10.2009. u 15:02 - pre 176 meseci
Izgleda da je taj sergeji nekome dobro legao na zulj. I ako je to tako kao sto on pise vidi se da je rec o grupi ljudi koja nemilosrdno eksploatise citavu situaciju
ali su im se dogadjaji oteli van kontrole zahvaljujuci njihovoj nesposobnosti.Istina je da su neki vodeci ljud koji se tu nalaze dugi niz godina "pretplaceni" da uzimaju pare na "ugovore o nedelu" kao da nema nikog mladjeg koji bi mogao da ih zameni.Sramota je da se sposobni ljudi samo zbog toga sto ukazuju na greske kaznjavaju na taj nacin a da se pritvorni,poslusni a nesposobni nagradjuju.Tako se i u komunizmu radilo pa svi znamo kako je posle bilo.Daj da vidimo jos neke bisere sa reaktora.Prica se o nekom debelom promasaju sa remontom neke ventilacije,i to se vesto prikriva,bacen silni novac i sada ponovo moraju da to resavaju?
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.10.2009. u 09:05 - pre 176 meseci
Prvo sam na reaktoru RA radio kao dozimetrista i to dok je reaktor radio,znaci prosao sam sve obuke.Tako da vrlo dobro razlikujem beta od gama zracenja.Pa je tu i instrumentacija koju sam odrzavao.Inace pristojno radim bravarske poslove-varenje,secenje,itd...Ruski jezik odlicno razumem,slabije govorim.A to zbog rusa sa kojima treba da se saradjuje prilikom transporta.Mogu da zapnem fizicki ako treba.Niko sa reaktora nema te sposobnosti.Jedino sto nemam dlake na jeziku.
Zbog cega su me izbacili iz ekipe? Verovatno zbog toga sto sam javno kritikovao i iznosio sve propuste i promasaje.Svi su to znali ali su cutali,neko iz interesa neko iz straha.Mozda mogu da razumem one ljude koji cute iz straha ali ove koji to rade iz interesa,za njih nemam reci opravdanja,oni su dohvatili samo dno neljudskosti.Svi akteri ovih dogadjaja prate ovu moju borbu sa tim zlom,sada sede i citaju ovo,vecina odobrava ali cuti.Evo jos primera koji bi trebali da osvetle ovu patologiju :davne 2002 godine Sergeji je sa kolegama postavio i montirao deo sistema za stacionarnu kontrolu i monitoring
koristeci deo ruske opreme koja je deceniju stajala u podrumu i na nju je nadogradjen mikroprocesorski sistem koji je omogucavao pracenje i zapis merenja u realnom veremenu na PC racunaru zajedno sa programom koji je to omogucavao.
To je bio nas nivo.Nivo rukovodioca S.Cupaca je bio tipa:Sluzba instrumentacije kojoj ja pripadam dobije Naredbu(imam sve kopije) da prosiri sistem i da izvrsi kalibraciju svih elemenata tog sistema.To je posao nivoa jednog DOBROG softverasa i hardverasa (primljen posle mog odbijanja da to uradim T.Stalevski koji je to briljantno uradio).Ja sam to trebao da uradim za moju platu a rukovodilac S.Cupac je premestao kanale sa gorivom i prosipao gorivne elemente na sve strane za tri puta veci novac.Tako funkcionise sistem.Duzan sam jednu ispravku:I kolegi Z.Stamenkovicu je isto znacajno smanjena plata zbog toga sto je odbio da radi jednu idiotsku i krajnje opasnu operaciju.On me je na to upozorio i ja mu se izvinjavam.Voleo bih da se tako izvinim i svim ostalim koje ovde spominjem,ja sam na to spreman ako sam negde pogresio.Da li su ONI spremni?
 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
93.87.107.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.10.2009. u 21:18 - pre 176 meseci
Kako funkcionise sistem kontrole na nuklearnim postrojenjima u organizacionom smislu?Postoji potreba za nekom radnom operacijom,recimo,secenje predmata x i njegovo premestanje iz zone kontaminacije prostorije a u prostoriju b gde treba da se dekontaminira.Verovatno rukovodioci tog projekta sa neposrednim izvrsiocima imaju dogovore o nacinu resavanja tog posla,napise se ta famozna procedura,regulaciono telo bude upoznato i da saglasnost,neposredni izvrsioci procitaju proceduru,potpisu ako je ona prosla proceduralne formalnosti,na "suvo"odrade operaciju,onda jedan zajednicki sastanak sa svim grupama koje daju podrsku-dozimetrija,zastita na radu,bezbednost,medicinska ekipa,svako svoje isprica,dogovore sa i posao pocinje.tako nekako bi to trebalo da bude.Dozimetrijska zastita bi trebala da bude finansirana iz drugog izvora i ima diskreciono pravo prekida operacije ako nesto nije u redu.Dozvolu za rad daje regulaciono telo i jedan clan tog tela je stalno prisutan kod operacije.svi papiri su prisutni,merenje aerosola,topografija zracenja,vrsta zastite sve to mora biti radjeno od slucaja do slucaja,za datu operaciju.Ne verujem da se kad vas u Vinci odstupa od ove seme.Kada provereni strucnjaci,svako u svom fahu daju resenja problema,svako iz svoje oblasti i svi zajedno to spoje,ne moze doci do takvih gluposti kao sto je to sejenje goriva,kidanje kanala itd...a ako je doslo do toga kao sto ovaj radnik tvrdi i da se tako manipulise sa procedurama rada onda su svi duboko u problemu.I najgore sto posle taj njihov problem moze da postane nas problem i to zbog najobicnije pohlepe za novcem.Ja ponovo ponavljam: ne VERUJEM da je to bas tako kao sto ovaj pise,verovatno ce se javiti neko ko ce u stvari kompetentno objasniti sta se to tamo dogadja i ko to stvarno rastura taj reaktor?Svi cekamo taj odgovor.
 
0

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.51.*



+18 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.10.2009. u 22:26 - pre 176 meseci
Citat:
verovatno ce se javiti neko ko ce u stvari kompetentno objasniti sta se to tamo dogadja

:) Nije valjda da veruješ u tako nešto. Naravno da se neće javiti.
Bez obzira da li je napisano istina ili ne. Da povedu javnu diskusiju na nekom forumu, ma daj :).

Sergej je sigurno svestan da neko od njegovih kolega čita ovo i da ako se ovde zadesi neki novinar s IQ-om većim od 80 za par klikova mišem moze doci i do njega i do svih pomenutih likova iz price.

No, kad si krenuo otovoreno o svemu, ne mogu da ne pitam u vezi kontaminacija koje se skrivaju, a pomenuo si ih ?

Citat:
ko to stvarno rastura taj reaktor?

Reaktor je već "rasturen", odnosno dekomisija je obavljena.
Visoko obogaćeno uranijumsko gorivo, koje je ustvari uzrok svega, je faktički poklonjeno.
Na nekoj od prethodnih strana smo pričali o tome, da li smo mogli bolje da se prodamo ili nismo imali izbora. Oba stanovišta imaju smisla, ja još uvek mislim da smo mogli bolje...
Eto sad vidim da je Prof. Jasmina Vujić rekla da smo našom nesposobnošću prokockali šansu i poklonili gorivo...
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?06.10.2009. u 08:51 - pre 176 meseci
Kontaminacija je bilo mnogo,neke su registrovane,neke ne i mozda nikad nece biti ni otkrivene.Na reaktoru smo imali neki ruski instrument za merernje kontaminacije tela a za senzore je imao gm halogene brojace (mislim 16 kom) koji su detektovali "meko"beta zracenje a to je negde od 400 Kev-a pa na gore,gama se podrazumeva.Vremenom brojaci su trebali da se zamene i onda je Neko,a zna se ko je ,odlucio da nabavi novi uredjaj za kontaminaciju tela umesto da samo zamene brojace na starom uredjaju,i kupili Kanberu koja ima 8 fotomutiplikatora i registruje samo gama zracenje.Na moje pitanje zasto su uzeli taj model kad ima i modela za beta detekciju,moram da ga opet pomenem,pomislice neko da ga mrzim ,fizicar S.Cupac je izjavio pred celim kolektivom a i sire,da nema rad.elementa ili izotopa koji je cist beta emiter nego uvek ima i neko pratece gama zrecenje pa se onda detekcijom gama rese problemi.Ja nisam fizicar ali ko se i malo razume u materiju moze da kaze da to nije tacno,naprotiv.Higijenicarke na reaktoru su cesto dolazile u situaciju da prilikom brisanja gazecih povrsina po reaktoru prilikom prolaska kroz Kanberu aktiviraju uredjaj i onda im je sadasnji dir.P.Belicev naredio da sadrzaje tih kofa (desetak) psrospu u WC pa u Dunav,brate!!!Taj isti dir.P.Belicev je ista ona osoba koja je htela da se fizicki razracunava sa radnicima i mi smo trazili njegovu smenu,pa je taj intelektualac isao od radnika do radnika i ispitivao ga zasto je potpisao peticiju za njegovo smenjivanje.Kod mene nije bio da me pita zasto sam i ja tu peticiju potpisao sto me je duboko pogodilo.Kontaminacije zbog lose ventilacije su skoro svakodnevne u 141.p u cistom delu samo sto to i dozimetristi prikrivaju jer se plase,to je prava istina.Prilikom dekomisije u hali reaktora za neke predmete koji su prosli ispitivanje sasvim slucajno otkrili da su kontaminirani.Svi ti ljudi koji su tu prisustvovali su pod pritiskom ali su spremni da potvrde ovo sto ja pisem,jer su ovo ozbiljne stvari.Kako je dolazilo da tih propusta:Jedan od razloga je bio i taj sto se prilikom izbora ljudi za rad u tim ekipama rukovodilo time koliko je ko poslusan i simpatican a ne njegovom strucnoscu.Tako da su ekipu sacinjavali bravari i masinci,poneki elektricar a cela sluzba Instrumentacija kojoj ja pripadam nije uopste uzeta u obzir (3 coveka,2 vise i jedna srednja sprema).A svaki dan sa radilo sa instrumentima,ludilo.Na moje pitanje kakvi su bili kriterijumi za odabir takvog ljudstva Milijana Steljic mi je odgovorila da ja na primer,mnogo pricam i da je to razlog zasto sam izuzet.I onda nije ni cudo sto se to sve dogadjalo.A uzrok svemu tome je bio novac.Rukovodioci su imali pravo da dodeljuju neke famozne trece delove plata sebi pa i onim poslusnima.A organizacija posla je bila sasvim posebna stvar,zadirala je u zonu sumraka.I dalje ocekujem da mi neko kaze da iznosim neistinu.
 
0

maliradoica

Član broj: 28798
Poruke: 16
93.87.236.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?06.10.2009. u 17:32 - pre 176 meseci
Koliko sam ja informisan dekomisija je samo uradjena za halu reaktora,u toku su pripreme i obuka za transport istrosenog goriva.Bice interesantno videti sta ce se dogoditi sa finansiranjem od strane amerikanaca za daljnju dekomisiju zgrade reaktora kada gorivo bude otislo van Srbije.I onda ce izjava g. Jasmine Vujic dobiti na tezini.Siguran sam da ce ovaj narod ponovo da iskija za sve te gluposti i ludosti koje su radili neuki ljudi koji su zarad svoje male koristi napravili ogromnu stetu svom narodu.Ali nadam se da ce ovog puta njihova imena bar biti zapamcena,za nauk.Nismo dobili odgovor za ventilaciju,zar je moguce da je doslo do takvog propusta da cetvrtu cev nisu postavili kao sto su rusi predvideli i kao sto je bilo ranije.I ti rusi stalno nesto izvoljevaju,valjda i mi nesto znamo.
Pricaju po Institutu da je cetvrta cev od ventilacije zavrsila u krovu i novim prozorima zgrade direktora.
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?07.10.2009. u 09:02 - pre 176 meseci
Pronasao sam dopis koji smo kolega i ja poslali dir.Ljubenovu,,M.Pesicu,O.Soticu,(to su sve ljudi koji su direktno odgovorni za transport ist.goriva)posle prekida rada od strane dozimetriste u 141 prostoriji gde smo radili na uzimanju uzoraka vode iz teh.kanala.Taj dopis nije zaveden kao zvanicni dokumenat jer smo tada mislili da sve te sporne stvari mozemo resavati obostranim dogovorom,saradnjim i poverenjem.Taj dopis je autentican sto moze i moj kolega potvrditi.
Evo dopisa:
Prilikom izvodjenja operacije uzimanja vode iz gorivnih kanala,u prostoriji 141,na Reaktoru RA(prisutni rukovodilac odeljenja reaktora Ra Cupac S. i elektronicari iz sluzbe Instrumentacije S.Ivljev I Stamenkovic Zoran te dezurni dozimetrista Sobot)
Kod nekih kanala je pronadjena voda sa vrlo visokom aktivnoscu.Sama metodologija rada je vrlo primitivna(sa obicnim spricem-vakuumom se voda iz kanala povlaci u crevo te se klipom sprica potiskuje u posudu koja se nosi na analizu.Sama organizacija,priprema i odabrana radna procedura je toliko primitivna i riskantna da je pravo cudo da nije doslo do neke nesrece(prvenstveno opasnost od kontaminacije kapljicama vode a zatim i izlozenosti velikim dozama zracenja bez koriscenja pomocnih zastitnih sredstava(pomicni olovni zidovi,soficistirano tehnicko resenje itd…).Piscu ovih redova je dozimetrista izmerio 2mSv na 30 cm ispred nosa,na opste iznenadjenje vodje ovog posla S.Cupaca.dipl.fiz. STRUCNJAKA koji i daje sva resenja i procedure rada.Napominjem da nas niko nije upozorio na toliko velike aktivnosti.Posle toga,posto NIKO od rukovodioca nije reagovao(a nema ni ko)osokoljen cutanjem u sledecoj radnoj operaciji,secenja termometarskih cevi,u hali reaktora,isti entuzijasta sa sa istim manirima i skromnog tehnickog znanja,daje radnu proceduru koja je toliko neodgovarajuca i pogibeljna da ni on sam pored ogromnog truda(kolegi koji je sa njim radio je pozlilo)nije uspeo mnogo da uradi.Sta bi trebalo da se dogodi pa da neko od rukovodilaca reaguje i da sagleda gde ovakvo ponasanje vodi i da je samo pitanje vremena dok neko nije ozbiljno stradao.
Radnici RA koji imaju nesrecu da rade sa takvim strucnjacima.potpis
kraj dopisa,bez ikakvog odgovora
Ta operacija je prethodila onoj od 03.07.2007 god gde je trebalo da se seku oni kanali gde sam ja pobegao na bolovanje a
kolega odbio da radi.Da li je potreban ikakav komentar?Posle tog izlaganja zracenju moj vid pocinje naglo da slabi.Ja znam da sam vec mator i da je normalno da vid pocinje da slabi ali me niko ne moze ubediti da mi je neka ...... zbog svojih ambicija i novca ubrzala taj proces.Pronasli su mi neke patoloske promene u oku.Kolega se isto zali na oci.Da sam znao da ce da bude tolika aktivnost pa bar da stavim neke naocare sa debelim staklom i da pripremim sebi neku zastitu nego si jednostavno doveden u bezizlaznu situaciju kada onaj "Strucnjak" povuce vodu spricem a ti drzis kraj creva sa visoko aktivnom vodom ispred nosa i gledas da ti neka kapljica ne padne na papirno odelo i ond cujes dozimetristu koji kaze :U j..... ala bije.Doslo mi da bacim ono crevo i da uhvatim onog strucnjaka i da ga zagnjurim u bazen.Pa pored toliko mera zastite i drugih mogucnosti da se ta voda izvadi.Ljudi....

 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
91.150.96.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?07.10.2009. u 18:53 - pre 176 meseci
Da li je moguce da vam nije obezbedjena nikakva posebna zastita kod rada sa visokim aktivnostima.Krajnje je neodgovorno i zabrinjavajuce da niko nije mogao da predvidi tu varijantu da voda moze da bude toliko aktivna.To samo govori u prilog tome kakva je priprema i ko to tamo rastura reaktor.To mi je malo neverovatno,pa da li ima nesto da je uradjeno kako valja?Izgleda da je ljudsko zdravlje poslednja briga tu kod vas.Svi smo shvatili sablon.Predstavis se kao strucnjak,posao treba da se uradi,pare su tu a realizacija nula.Ocajnicki trazis nekoga ko nesto zna da uradi ,kada ga nadjes a ako je sve u redu pare se podele,rukovodioci najvise a sretni realizator,koji je dao resenja i izneo ceo posao dobije mrvice.Ako se posao iskomplikuje i ne uradi se kako treba trazi se krivac,iz besa i mrznje se kaznjavaju svi oni koji su ukazali na greske.I tako dok se nesto ozbiljno ne dogodi,ako se dogodi.To je toliko nemoralno da je to
odvratno.Pronadjes nekog jadnika da bude neki sefcic(vlast inponuje) i das mu malo para koje nisu tvoje nego koje si dobio od vlade i taj jadnik izgine na mareci o svojoj bezbednosti i pri tom preslikava prethodni sablon i on tera one ispod sebe u pogibelj sa tom razlikom da oni koji su najnizoj lestvici dobiju najmanje para a najvise rizikuju.To se odnosi na najprljavije poslove tipa:donesi,odnesi...Sistem je toliko jednostavan i doveden je do savrsenstva pogotovo sto se svima izvrsiocima jasno stavi do znanja da ima drugih jadnika koji jedva cekaju da dobiju taj posao.Mizerija.
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
77.46.244.*



+726 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?08.10.2009. u 18:21 - pre 176 meseci
Sergej mozes li nama laicima odgovoriti da li smo mi koji ne radimo na reaktoru u Vinci na neki nacin bili ugorzeni
ili mozemo biti zdravstveno ugrozeni time sto se desava kod vas ?

Koliko sam razumeo svi ti problemi isli su o glavu samo zaposlenima.
Ali da li smo mi stanovnici Srbije ili mestani koji zive blizu Vince ili
drugi zaposleni u raznim institutima u okviru tog kompleksa, bili ugrozeni ili dovedeni u opsanost ?
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?09.10.2009. u 07:34 - pre 176 meseci
Moji rukovodioci bi rekli da ne postoji nikakav nacin da bilo ko bude ugrozen.Cak su pojedini tvrdili da je zracenje na reaktoru i u 141 p.manje nego na Zlatiboru,pa smo jedno vreme predlagali sindikatu da zaposlene salje na terapeutski tretman lekovitom vodom(setite se onog radnika koji je pao u bazen i osto ziv,pa da je to nesto opasno on bi umro odma').
Onaj radnik koji je kontaminiran "iznutra" je dobio odgovor da je to od Cernobila.I sada zamisli mene da u ovoj krajnje neizveznosnoj situaciji po mene,gde su me izbacili posle 30 godina rada,bez ikakvog obrazlozenja sta sam ja to lose uradio,gde su mi smanjivali platu kako se kome cefne i na sve moguce druge nacine ponizavali napisem nesto tog tipa.Ja sigurno znam da sav rukovodeci kadar prati pomno ovaj forum i na ovaj nacin ih pozivam da daju odgovor g.Milivoju jer bolje oni nego ja.A g.Milivoje ako se niko od njih ne javi ja ti obecavam da ces dobiti odgovor.Trenurno spremam blog,prevodim ga na engleski i sa fotografijama koje ce malo ulepsati tekst.Neka vidi beli svet kako se kod nas radi.
 
0

ZUNDRA

Član broj: 235179
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?09.10.2009. u 10:40 - pre 176 meseci
Pozdrav svima, Evo i ja da dam mali doprinos ovoj temi! Kao izgubljeni radnik reaktora RA ,postavljacu pitanja rukovodiocima ViNDA,

1. Zasto neradi vehtilacija u zgradi reaktora RA od januara 2009 pa sve do danas ?,pa zavrseno je renoviranje ventilacije, .Sta je sa vazdusnim barijerama dali jos uvuk postoje ? Zasto ne ukljucujemo P sisteme? Dali je po propisu da radnici borave u prostorijama zgrade RA 10 meseci bez ventilacije ? Zasto ni jedan rukovodilac nema svoju kancelariju u zgradi reaktora RA ? Izvinjenje posetite nas kad nas poseti i neka strana delegacija vi ste prvi,.Zasto se desavaju ucestale kontaminacije prostorije 141 i dela hale ,posle renoviranja ventilacije,? Ko je dao odobrenje za ugradnju klima (rashladnih uredjja) u prostoriji 141 ?



Sva ova pitanja su postavjena pod jednim pitanjem oblast rada ventlacije u zgradi RA, i posle njenog renoviranja .
Kao izgubljen radnik RA, a dosta dugo sam izgbljen , mozda cu se i pronaci posle dobijenih odgovora!!!!!!!
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
77.46.242.*



+726 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?09.10.2009. u 11:09 - pre 176 meseci
Citat:
sergeji: Moji rukovodioci bi rekli da ne postoji nikakav nacin da bilo ko bude ugrozen.Cak su pojedini tvrdili da je zracenje na reaktoru i u 141 p.manje nego na Zlatiboru,pa smo jedno vreme predlagali sindikatu da zaposlene salje na terapeutski tretman lekovitom vodom(setite se onog radnika koji je pao u bazen i osto ziv,pa da je to nesto opasno on bi umro odma').
Onaj radnik koji je kontaminiran "iznutra" je dobio odgovor da je to od Cernobila.I sada zamisli mene da u ovoj krajnje neizveznosnoj situaciji po mene,gde su me izbacili posle 30 godina rada,bez ikakvog obrazlozenja sta sam ja to lose uradio,gde su mi smanjivali platu kako se kome cefne i na sve moguce druge nacine ponizavali napisem nesto tog tipa.Ja sigurno znam da sav rukovodeci kadar prati pomno ovaj forum i na ovaj nacin ih pozivam da daju odgovor g.Milivoju jer bolje oni nego ja.A g.Milivoje ako se niko od njih ne javi ja ti obecavam da ces dobiti odgovor.Trenurno spremam blog,prevodim ga na engleski i sa fotografijama koje ce malo ulepsati tekst.Neka vidi beli svet kako se kod nas radi.
Unapred hvala na odgovoru i srecno vam u vasoj borbi.
Da je vise ljudi koji su spremni da ustanu protiv truleza u nasoj drzavi, gde bi nam bio kraj.
Ali iskreno, sve dok ovo ne dodje do nekog masovnog medija, nece biti promene i rukovodioce ce da boli cosak.

Jedva cekam da vidim blog, nadam se da ce se nesto pametno izroditi iz svega ovoga.
 
0

maliradoica

Član broj: 28798
Poruke: 16
93.87.122.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?11.10.2009. u 12:04 - pre 176 meseci
Zabrinjavajuce je da se javio jos jedan radnik sa reaktora koji potvrdjuje pricu Sergejai i daje joj jos sumorniju sliku:sliku nesposobnih rukovodilaca kojima je novac na prvom mestu a zdravlje ljudi na poslednjem.Mozda ce novi direktor imati snage da se uhvati u kostac sa nagomilanim problemima ali ko ce da pokrene pitanje odgovornosti,minista Djelicr mozda?Jer ova stvar je otisla suvise daleko i ne moze se vise prikrivati.Razmere promasaja i pogresnih odluka su vece nego sto se moze pretpostaviti.Ne postoji toliki veliki tepih da se to gurne ispod njega.Svi sa reaktora znaju da je remont ventilacije promasen a trebalo je samo da urade ono sto su Rusi uradili pre 50 godina.Klime su postavljene na brzini i svako ko je iole razuman to ne bi uradio.Temperatura je morala da se skida na neki drugi nacin,bez vestacke turbulencije vazduha,mogli su vodu u bazenu da hlade,na primer.Smesno.Cujem da je pronadjen i cezijum na filterima maski koji su radnici nosili.a sta je bilo pre toga,zasto pre toga nisu nosene maske sa filterima i neka zastita za oci?Stvarno je pitanje vremena kada ce neki radnik izazvati neki incident revoltiran nestrucnoscu i bezobrazlukom rukovodstva?Bilo bi dobro da se jos neko sa reaktora javi da ovo potvrdi ili da dematuje,jer ovo su vrlo ozbiljne stvari i ticu se cele zajednice a ne da to oko reaktora bude pretvoreno u privatnu prciju par "strucnjaka" i dozivotnih penzionera.
 
0

LIPOVCANAC

Član broj: 235279
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?12.10.2009. u 08:56 - pre 176 meseci
Zasto Ministar DJelic ne formira komisiju , koja bi ispitala tvrdnje ovih radnika i jednom za svagda razresio problem?.Tako bi i koliko toliko omogucio novom direktoru da pocne normalno da radi. Ovaj novi direktor nikako ne sme da podlegne lazima predhodnog rukovodstva,vec ce morati sam da uspostavi pokidano poverenje sa radnicima.Direktor ne sme da zaboravi da su u najtezoj situaciji radnici koji direktno rade na prepakivanju istrosenog goriva.Njih je najmanje u novo formiranom preduzecu.
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43181 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.