Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699609 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 09:38 - pre 163 meseci
@ beli 358

jeli to jednopromajni kotao ili tropromajni ako je sa jednom promajom onda je za očekivati povećanu potrošnju zatim zavisi da li je kotao dobro dimenzioniran i još mnogo toga vrlo utiče na potrošnju ogreva

Što se akumlatora toplote tiče i grejanja na bio masu mislim da je čovek prilično jasno rekao da je akumlator jednostavno neophodan sa tim načinom grejanja e sad ako se uzme da je jedan litar akumlatora= oko 1 euro a za peć od na pr 30 kw treba oko 1000-1500 lit pa još razni priključci ispada da je ta vrsta grejanja u startu dosta skupa ali se vremenom isplati...
 
0

d02

Član broj: 112455
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 11:18 - pre 163 meseci
Sve sam to razumeo o neophodnosti i razlozima postavljanja akumulatora toplote kod grejanja na biomasu. Mislio sam ukoliko može da se malo pojasne tehničke stvari.

Npr. da li ja mogu redovno da ložim i grejem kuću a da višak toplote ide u akumulator (pa da mi on koristi noću) ili se mora posebno grejati akumulator (npr. ugrejem kuću pa onda pređem na akumulator). Kako se to rešava sa mešnim ventilima, da li je potrebna jedna ili dve pumpe, kako se rešava problem dimenzija (taj akumulator mora proći kroz postojeća vrata), da li spajati više akumulatora redno ili paralelno... Kako se koriste akumulatori ako ih ima više, da li svi zajedno ili pojedinačno, da li na njihov proračun utiče količina vode u sistemu a ne samo snaga kotla (npr. dok sam se grejao na čvrsto gorivo imao sam prvo kotao od 40kw a kad je procurio onda sam uzeo od 30kw, sad imam kotao na baliranu sojinu slamu od 60 kw koji u sebi ima 260 l vode, koju od ove tri cifre uzeti u obzir pri proračunu akumulatora...).

Imao bih još mnogo pitanja i na takve stvari sam mislio kad sam rekao da bih voleo da vidim bolje objašnjenu primenu akumulatora toplote.
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 11:38 - pre 163 meseci
za sve informacije povodom akumulatora ili sistema grejanja na pelete, kao i proizvodnje energetskih peleta, molim sve da se jave na [email protected]

Nadam se da se ovo ne smatra reklamom
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 11:55 - pre 163 meseci
po mom iskustvu, najveći broj konstrukcija kotlova na čvrsto gorivo,u potpunosti ne zadovoljava iz više razloga priključenje gorionika na energetske pelete. Pod tim razlozima mogu navesti sledeće:

- konstrukcija vrata na koju se želi postaviti gorionik na pelete, često ne odgovara za postavljanje gorionika, odnosno traži pojačavanje konstrukcije vrata i postavljanja priključka za gorionik
- ako postoji rešetka u ložištu kotla, ona samo smeta za normalan prihvat pepela iz gorionika, koji treba da se prihvati u pepeljari (nagomilavanje pepela)
- kako su priključna vrata na čelu kotla, onda se čišćenje kotla mora vršiti tako što se otvaraju vrata, odnosno zakreće gorionik. Nijedan kotao ne poseduje pepeljaru i otvor za pepeljaru na bočnoj strani kotla, gde bi pristup čišćenju i redovnost čišćenja bila značajno olakšana
- kanali kroz koje prolaze vreli gasovi, često su veoma nepristupačni za redovno čišćenje sloja pepela koji se lepi na površine kotla. Time se stvara termoizolacioni sloj na zidovima kotla, i značajno smanjuje stepen iskorišćenja toplotne energije proizvedene sagorevanjem peleta

Iz svih ovih razloga, a i drugih ne pomenutih, smatram da je potrebno razviti specijalizirani, jednostava kotao za sagorevanje samo peleta preko gorionika, u kojem bi se izbegli svi nedostaci i povećalo iskorišćenje toplotne energije preko 90%. O konstukciji tog kotla trenutno razmatram, baš zbog uočenih nedostataka kada se koriste univerzalni kotlovi na čvrsto gorivo.

cilj ovog razmišljanja mi je : da će u budućnosti brigu o radu kotla sa gorivom - energetskim peletama, mora će voditi lice koje neće morati biti stručno i posebno obučeno za taj posao.

Dobar primer je šporet - peć "Smederevac" gde svaka domaćica suvereno zna kako se loži, kada i kako se čisti, i šta se može od njega očekivati vezano za kuvanje hrane, grejanje prostorija i sl.
 
0

beli358
zlatko belic
chip-electronic
petrovac

Član broj: 273960
Poruke: 4
93.87.35.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 22:32 - pre 163 meseci
to je ovaj kotao.sa njime grejem oko 150 kvadrata i potrosnja mi je oko 65kg dnevno.koliko ce na -18 onda jeb.
http://www.radijator.rs/products3.htm
mislim da je u pitanju stelovanje kotla tj.elektronike

poz.
 
0

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.dynamic.xdsl-line.inode.at.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2010. u 23:47 - pre 163 meseci
Citat:
mislim da je u pitanju stelovanje kotla tj.elektronike

ne verujem da bi tu pomagalo bilo kakvo "štelovanje" jer mu je stepen korisnog dejstva(po prospektu) preko 90%, što zvuči realistično
ako se uzme da se plamen od preko 1000°C ohladi na manje od 150°C, na izlazu dimnih gasova.
Jedino što bih zamerio( i dao pravo AGGIO-u) je da je ovo kotao primarno namenjen za loženje komadima drveta i ugljem, pa zato poseduje tu rešetku odmah iznad gorionika.
Ako sam plamen odmah ide na metalnu rešetku i naglo se ohladi, ne dolazi do potpunog sagorevanja i dimni gasovi sadrže daleko veše ugljen-monoksida nego kada
te rešetke ne bi bilo. Objašnjenje je jednostavno:
Prilikom sagorevanja ne dolazi odman do potpunog sagodevanja ugljenika nego se u prvoj fazi, u donjem delu plamena, stvara uglavnom CO, i tek u gornjem delu plamena
dolazi do potpunog sagorevanja i stvaranja CO2. Preduslov za to je visoka temperatura od preko 1000°C. Ako se plamen naglo ohladi metalnom preprekom onda je temperatura
nedovoljna za hemijsku reakciju spajanja ugljen-monoksida i kiseonika u uglen dioksid. Sve dok kotao dihtuje, to ne bi trebalo da bude veliki problem.

pozdrav
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.12.2010. u 11:40 - pre 163 meseci
beli358 - tih 65kg na ovu spoljašnju temperaturu mi deluje strašno mnogo.
Naravno, uvek se kao prvo postavlja pitanje izolacije objekta. Ja grejem kuću od oko 140m2, obloženu demit fasadom sa "može to i mnogo bolje"-izolacijom plafona i nikakvom izolacijom poda sa nekih 25kg peleta dnevno. Sobna temperatura je u proseku 21 stepen u periodu od 06:00-21:30, a noću još uvek ne pada ispod 18,5 stepeni.
Ne znam kakva je automatika kod tvog kotla. Opiši kako se šteluje ili pošalji neki link. Da li imaš mogućnost povezivanja sobnog termostata na gorionik ili on radi na principu održavanja stalne temperature vode. Ako je ovo drugo u pitanju, onda mi je jasno zašto toliko troši.
Pozdrav.
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.12.2010. u 17:06 - pre 163 meseci
Moje mišljenje (i neko iskustvo) je da sobni termostat troši više energije od varijante konstantnog održavanja temperature vode u kotlu jer kod sobnog termostata postoje velike varijacije u temp vode kotla i samim tim dolazi do naprezanja sistema i veće potrošnje, kod mene temp regulišem temeraturom vode u kotlu, sad za ove spoljašnje uslove je dovoljna temp 40 c da bi u kući bilo 22-23 c termostat na kotlu je podešen na 40 c i on u opsegu 5 stepeni pali i gasi gorionik
 
0

shure
Miodrag Cvejin

shure
Član broj: 46098
Poruke: 59
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.12.2010. u 18:32 - pre 163 meseci
@ beli 358
Zasto se ne obratite proizvodjacu kotla i gorionika.Prosto ne mogu da verujem da Vas nece posavetovati.
Vase pitanje je u redu,ali bez ostalih podataka tesko je dati pravi odgovor.To sto Vam je kotao predimenzionisan,ne bi smelo da bude problem.Ali recimo,ja bih imao par pitanja za Vas:
-kakvo je sagorevanje peleta?
-kolika je temperatura dima u dimnjaci?
-koje pelete koristite?
Ukoliko Vam je sagorevanje peleta dobro,tj kao rezultat sagorevanja imate sitan pepeo a ne nesagorele pelete,onda gorionik radi svoj posao.
Ukoliko Vam je temperatura dima u dimnjaci do 150 stepeni(pri ili u normalnom rezimu rada gorionika),onda vam i kotao radi svoj posao.
Ukoliko imate dobro sagorevanje i nemate puno pepela,a nemate ni "pogacu"od silikata kao proizvod sagorevanja,onda imate i korektno gorivo.
E sad,ako ono jos ima oko 5kW/h,onda imate problem sa Vasom kucom,ili u kuci imate recimo 35 stepeni ....
Imam neka iskustva i zato mogu da Vam kazem,da kolicina potrosenog goriva(pod uslovom da je sagorevanje dobro),najmanje zavisi od gorionika.Vise zavisi od kotla,a ako je i sa kotlom sve u redu ....
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2010. u 09:43 - pre 163 meseci
urbanz - Mogu da pokušam sledeće nedelje tvoj metod, pa me interesuje kako ti radi pumpa tj. da li vrti neprekidno ili se pali-gasi pomoću termostata?

Pitanje za sve koji se greju na pelete - Kakva vam je trenutna dnevna potrošnja? ... Recimo po m2. Koju vrstu peleta koristite?
Ja sam izračunao da mi je trenutno između 150 i 175 gr/m2 drvenih peleta za opisanu izolaciju objekta.
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2010. u 14:18 - pre 163 meseci
kod mene pumpa radi stalno na najmanjem, ne gasi se pošto još nije spojena sa gorionikom
 
0

Doktor17
Dejan Mladenovic
Zajecar

Član broj: 205166
Poruke: 36
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2010. u 21:01 - pre 162 meseci
Da li neko na Centrometalov pelet set, ima priključen i sobni termostat?
Jer sve zavisi od spoljne temperature. Mislim da je rešenje manjeg štelovanja menia upravo taj termostat koji bi iz dnevne sobe diktirao rad pelet seta (paljenje i gašenje), tj. da on bude stariji od temperature kotla.
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2010. u 10:45 - pre 162 meseci
http://www.eragon.si/slike/gorilnik.jpg
 
0

zemica
Vrsac

Član broj: 218859
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.12.2010. u 14:43 - pre 162 meseci
Gde ste forumasi opustili ste se.

Imam jedno pitanje valjda ce neko i da odgovori
Ima li neko iskustva sa Bio-therm ovim peletom posto ja imam lose sa Ivanjickim pun je peska
koji kao prvo utice na cenu a kao drugo treba svaki dan da se cisti a ja bas i nemam tu nameru.

Cekam odgovor

Svima srecni Novogodisnji i Bozicni praznici
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.12.2010. u 19:53 - pre 162 meseci
Slično iskustvo (pesak/šljaka/zovimo je bilo kako, ali nervira) se formira i od Midex peleta. Prvih 20-30 džakova mi je njihov pelet bio fantastičan (malo pepela, gorionik čistim jednom sedmično), ali onda su krenuli problemi sa formiranjem naslaga preko grejača, pa ne može ujutru da upali sistem, posle ~3 tone u kotlarnici se nakupilo toliko prašine da ne možeš da dišeš i sve u svemu, od početnog zadovoljstva, došao sam do ekstremnog nezadovoljstva.

Imam još oko 1000kg, pa ću nekako da ga preživim. Aggio, hvala na preporuci ;), ali mislim da menjam proizvođača.

Sada sam kupio Forest Enterprise, skuplji je 15€/t, skuplji je transport (100km dalje), ali za početak, sve vreće su bile čitave, samo u jednoj vreći sam video prašinu (kao što se kod Midexa vidi u svakoj) i na oko pelet deluje OK, ali da ne trčim pred rudu, i Midex mi je u početku delovao OK.
S obzirom da nam sledi sedmica sa temperaturama u minusu, eto prilike da testiram novi pelet, pa da vidimo.

Javiću ovde utiske za nekoliko dana.
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.12.2010. u 20:01 - pre 162 meseci
Citat:
Mordred
Sada sam kupio Forest Enterprise, skuplji je 15€/t, skuplji je transport (100km dalje), ali za početak, sve vreće su bile čitave, samo u jednoj vreći sam video prašinu (kao što se kod Midexa vidi u svakoj) i na oko pelet deluje OK, ali da ne trčim pred rudu, i Midex mi je u početku delovao OK.

Koliko si platio njihov pelet (bez transporta)?
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.12.2010. u 20:31 - pre 162 meseci
Jesam li dobro shvatio da si dosad potrošio 3 tone ?
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.12.2010. u 21:09 - pre 162 meseci
ventura, Forest Enterprise sam platio 135€+PDV+transport.

urbanz, da potrošio sam oko 3 tone do sada. Grejanje sam uključio 7. oktobra i bilo je ukupno ~600 grejnih sati. Zašto pitaš? :)
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.12.2010. u 16:57 - pre 162 meseci
Da prostiš na prvi pogled mi se učinilo mnogo ako grešim izvinjavam se, meni su prognozirali na 80 m2 stare kuće (čerpić) i srednje izolovanim vratima i prozorima od 3-4 t za sezonu
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.12.2010. u 17:31 - pre 162 meseci
Eto, odlično što si to pomenuo. Nezahvalno je pitati "koliko peleta trošiš", jer utiče preveliki broj faktora.

Trenutno grejem polovinu prostora (oko 300kvm), a kotao je predviđen da greje ceo objekat, pa je za trenutno grejan prostor "malo" predimenzioniran.
Računao sam da ceo objekat mogu da grejem sa do 20 tona/sezona, ali izgleda da to ove zime nećemo saznati, jer smo došli skoro, pa do polovine grejne sezone, a ja i dalje grejem samo jedan nivo.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699609 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.