Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701046 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.01.2011. u 22:43 - pre 161 meseci
ms024, Ana iz Bačkog Petrovca je bila u procesu nabavke tih kotlova, predpostavljam da su ih do sada stavili u prodaju. Ona ima svoju proizvodnju agro peleta. Upoznao sam letos nju i njenog muža i deluju kao OK svet. Nismo sarađivali. Kontaktiraj ih slobodno, dobićeš sve potrebne info.

Gorionike koje prodaje AGGIO obavezno testiraj, da ne bude kao sa peletima koje je preprodavao sa "svaka preporuka", a ispade da imaju toliko prašine u kesama da nisu za upotrebu u kotlarnici koja je u sklopu kuće i da stvaraju ploču od taloga, kao agro peleti. Ali je bar cena bila više nego povoljna (izgleda da sam ja ipak očekivao previše za 120€ po toni :))
OK je momak u komunikaciji, osim što se čvrsto drži stava da su svi ostali negde pogrešili i da je njegov proizvod i njegovo rešenje najbolje koje postoji. Kontaktiraj ga, dobićeš sve potrebne info, ali ćeš neka pitanja morati da psotaviš više puta ;)

Gorionici koji se osposobljeni za sagorevanje agro peleta su dosta skuplji, a baza agro peleta kod nas još uvek nije dovoljno velika. Sve su to mali proizvođači sa postrojenjima 100-200-300kg/h, pa nema ni dovoljne potražnje za gorionicima da bi ponuda bila veća. I ovi pogoni često ne proizvode punim kapacitetom, jer imaju određnih problema u radu. Peletiranje za sopstvene potrebe nije loša ideja, ali svi tako krenemo da razmišljamo, pa nastavimo sa idejom da bi mogli malo i da zaradimo i kada obiđemo pogone koji rade, testiramo nekoliko vrsta peleta, shvatimo da je za pouzdan ogon za proizvodnju potrebno više stotina hiljada evra, izgubimo početni entuzijazam i nastavimo da kupujemo pelet. I to ne svaki :)
 
+1

ms024
Subotica

Član broj: 276950
Poruke: 11
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.01.2011. u 22:44 - pre 161 meseci
Hattalasat

Koliko sam ja upoznat imaju gorionike sa vazdušnim čišćenjem i kombinovani sa vazdušnim i mehaničkim čišćenjem.
Da li je dovoljno to što se povremeno mehanički čisti gorionik ili i pored toga mora da se hladi vodom da ne bi
došlo do "taljenja" pepela od agro peleta?
 
0

ms024
Subotica

Član broj: 276950
Poruke: 11
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.01.2011. u 22:52 - pre 161 meseci
Mordred

Hvala na savetu!
OK kod nas ih baš i nema,a šta je sa stranim ponudama?
Jel neko čuo za njih?
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.01.2011. u 23:20 - pre 161 meseci
savke_79, Aggio prodaje eragon kotrlove (bar je meni slao ponudu za njih), tako da ostaje da su dostupna samo dva modela kod nas.

Gorionik se stalno čisti vazdušno. U zavisnosti od konstrukcije, gorionik ima jedan ili više ventilatora i bar jedan od njih izduvava pepeo. Ja sam rekao da ću da probam da skratim vreme čišćenje kotla koje je je kod mene 90 minuta, ali nisam želeo da eksperimentišem dok mi proizvođač kotla ne potvrdi da skraćivanjem tog vremena neće imati neku posledicu na rad. Pošto na pitanje "kako na rad kotla može da utiče smanjenje perioda između dva čišćenja?", nisam dobio odgovor iz Thermofluxa, ostaje mi da jedan dan sedim u kotlarnici i probam. Staviću čišćenje na, recimo, 10 minuta, pa da vidim šta se dešava i da li se nagomilava šljaka od Midexa odnosno pesak od Forest Enterprise peleta.

Recimo, kod konstrukcije kakvu ima Thermoflux Pelling, ručno čišćenje bi bilo neophodno svakog dana, jer usled nagomilavanja pepela, grejač u kotlu ne bi mogao sledećeg dana da upali pepeo. Doduše, to mi se dešava i sa Midexom (sa FE sam probao 3 paljenja i dva su prošla, treće nije, nisam dalje testirao), tako da mu to dođe na isto. Agropelet ostavlja dosta više pepela, pa meni to ne odgovara, jer mi je kotao u zgradi u centru Zemuna, nije baš zgodno unositi-iznositi stvari odavde na dnevnom nivou :)

Mehaničko čišćenje se verovatno odnosi na čišćenje izmenjivača. Kod Pellinga se to radi ručno, potrebno je bar 20 minuta da se dobro očisti. Dok Biodom 27 ima jednu polugu kojom se to jednostavno radi. Ne znam kako bi se Biodom ponašao sa vrstama peleta koje trenutno koristim.

Update: mehaničko/vazdušno greška, pa sam prepravljao :)
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 00:25 - pre 161 meseci
Da li neko zna kojiko je bitna starost peleta. Odnosno da li postoji razlika u peletu koji stoji upakovan godinu dana i koji je tek napravljen. Znaci da li ga kupovati u leto za zimu ili pred i u toku same grejne sezone?
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 10:05 - pre 161 meseci
@ savke_79

Pelet ti je kao vino. :-))) Ako ga kupiš u najlonskim žakovima i propisno skladištiš tako da nije u dodiru sa vlagom (odigneš ga od zemlje, betona - npr poređaš ga na palete u podrumu, šupi, ispod neke nadstrešnice i sl.) teoretski može da ti tako stoji godinama.

Odgovor kada ga kupiti ti se onda sam nameće. Dok svi razmišljaju o letovanju, novim felnama, sandalama, hladnom pivu, fudbalskom prvenstvu... ti lepo nabaviš pelet. Proći češ, naravno, dosta jeftinije, jer su leti svi čvrsti energenti prilično jeftiniji.

Kod nas, tako na primer, kubik bukve letos bio 3.300 din, a sada je 4.200. Slično je i sa ugljem. Da ne pričamo o tome što će se drvo koje se kupi leti bolje osušiti do zime i odati više toplote, nego ono drvo koje kupiš i odma ga ložiš. Dobro, kod peleta to nije slučaj, jer on mora pri proizvodnji imati precizno definisanu vlagu.

Ispravite me ako grešim u vezi sa peletom, ali moje iskustvo govori ovako.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 11:09 - pre 161 meseci
@ Mordred

Mislim da nije u pitanju elektroniku kod Ferolija. Moja pretpostavka je da Termomont gura svoje TERMEC gorionike u prvi plan, jer im je tu veća zarada, pa su namerno stavili da je ovaj slabiji.
Ono što si pisao o snazi kotla i gorionika stoji na mestu. Ja sam, za svaki slučaj, podesio programe tako da mi je najjači režim približan snazi kotla.


Kod TERMECA vazdušno čišćenje se odnosi na to da se svakih (X minuta) uključi ventilator (Y sekundi) na max i time oduva suvišan pepeo, ali i manje parčiće peleta, tj žara. Što je drveni pelet lošiji X se podesi da bude manji, a Y veći ili jednak. Model koji ima samo vazdušno čišćenje nije predviđen za agro pelet. I sa ovim lošim drvenim se prilično muči. Kada je npr. spoljna temperatura -10, mora da se istrese rešetka i do tri puta dnevno što inače nije problem i ne oduzima više od jednog minuta, ali je obavezno za pravilan rad gorionika, tako da ti gorionik postaje kućni ljubimac. Problem je i taj što izvesni deo prljavštine (šljakice, peska, pepela, čega već) propadne kroz rešetku i zahteva povremeno čišćenje, mada je taj problem zanemarljiv u odnosu na onaj prethodni.

Mehaničko čišćenje znači da se u nekom predefinisanom vremenskom intervalu duž rešetke, na kojoj gori pelet, "prošeta" metalna ploča koja kao neki mini buldožer odgura sve sa nje. Ovaj model sam video kako izgleda, ali ga nisam video u akciji, tako da ne znam kako je rešeno to sa propadanjem kroz rešetku, mada je to, ko što rekoh gotovo zanemarljiv problem.


@Gegula

Interesuje me kako taj Ferroli podnosi pelet? Da li se stvara šljaka? Da li se, kako i koliko često čisti?
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 11:20 - pre 161 meseci
Sumnjam da bi Termomont iznosio specifikacije ispod stvarnih. Sigurno psotoji neka razlika među tim gorionicima.

Kod mene je X podešen na 90 minuta, a Y nemam mogućnost da promenim. Da li misliš da bi se manje sakupljala šljaka/pesak ako bih smanjio X?

Sa peletom koji stvara ploču šljake moram da izvadim posudu gorionika i da je očistim (do 1 minut, ali sve mora da bude hladno), a sa peletom koji stvara samo pesak, dovoljno je da usisam posudu i mesto gde naleže grejač (nekoliko sekundi, može i dok je sistem vruć, imam kanister za pepeo i žar ispred usisivača).

Na Pellingu se mehaničko čišćenje izmenjivača odrađuje potpuno ručno. Dobio sam "alat" koji je dimenzija kao cevi, pa bi na svakih nekoliko stotina kilograma trebalo očistiti izmenjivač.
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 15:18 - pre 161 meseci
Eragon gorionik sa vodenim hladjenje košta 2070 evra uz njega dobijate jednočasovno ubedjivanje (da se ne isplati sagorevati agro pelet i fabrika preporučuje drveni pelet) od uvoznika iz Zemuna, kontaktirao sam i fabriku u Sloveniji oni su me svesrdno uputili na svog zastupnika za Srbiju tj čoveka iz Zemuna sa kim sam već ranije pričao


pogledajte i ovaj češki sajt može biti zanimljivo (uključite na google prevodjenje)
http://www.peletovaci-lisy.cz/...0/5/98-Univerzalni-horak-25-KW
 
0

zemica
Vrsac

Član broj: 218859
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 15:25 - pre 161 meseci
Evo jedne novine na trzistu gorionika mislim da mogu da sagorevaju bukvalno sve i to od komsija Rumuna
Resenje je veoma jednostavno pogledajte pa da cujemo komentare.
cak je i samogradnja izvodljiva

http://www.youtube.com/watch?v=Lv40q-caPXY
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 17:59 - pre 161 meseci
@Mordred

Po preporuci servisera, skratio sam X sa 90 fabričkih na 15min. Y mi je 30 sekundi. Bolje je ovako, ali loš pelet ne možeš time skroz pobediti.

Zaboravio sam da kažem da se čišćenje radi na hladno, tj. prvo pogledam sobni termostat (digitalni) da bih proverio da li radi gorionik i ako na njemu piše da ne radi skoknem do "ljubimca" da počistim kaku. ;-)
Mada sam se već upraksovao. Pre nego što krenem na posao očistim, jer je tada već postigao zadatu temperaturu i ugasio se, a pre spavanja očistim, jer znam da je hladan pošto sam napravio da se grejanje gasi u 21h, odnosno zadao sam mu temperaturu 17,5 stepeni, tako da se faktički skoro celu noć ne uključuje sve do 5 izjutra.

Nemam klasični zmenjivač u kotlu već tučani kotao koji sam prvi put očistio pre nedelju dana. Dimovodne kanale sam očistio četkom za flaše, plastičnom, mada imam i jednu takvu žičanu, ali srećom sve je sišlo, pa nisam imao potrebe da puno nešto stružem... osim na par mesta. Po meni bi trebalo da čistim bar jedno mesečno. Nije ni to neki zahtevan posao, ali ipak jeste malo prljaviji zbog pepela koji se razleti i ulazi gde netreba. Pretpostavljam je to crno u naslagama neka neorganska komponenta u peletu ili ko zna šta. Čini mi se da ja to nisam imao, a probavao sam da ubacujem u gorionik koštice, a bogami i ćumur.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 18:53 - pre 161 meseci
Narednih 10ak dana neću biti u blizini kotla, ali čim ponovo preuzmem obavezu da ga održavam, smanjiću vreme između dva čišćenja, pa ću jedan dan da ga pratim, da vidim kako će da se ponaša po pitanju zagrevanja i potrošnje. Bojim se da bi prečesto čišćenje na takav način izbacilo previše peleta van gorionika.

Da ne tražim u prethodnim porukama, koji beše kotao/gorionik poseduješ?

Sa Forest Enterprise peletom ne moram svakog dana da čistim te naslage, ali je ipak pouzdanije, da se ne bi desilo da se kotao ne startuje ujutru. Pošto kotao radi od ujutru (ili noću, zavisi od spoljne temp), do 17h, pa sam se navikao da ga u tim poslepodnevnim/večernjim satima očistim.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
92.244.153.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 19:36 - pre 161 meseci
Zemnice, Zemnice....jesi li video cenu?
http://www.ecohornet.ro/misc/p..._popup.php?id=1070&type=lp evo, ovde je cenovnik
preduzimljiva baba
 
0

zemica
Vrsac

Član broj: 218859
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 21:17 - pre 161 meseci
Znao sam koliko kosta.

O kupovini nisam ni pomisljao kao i mnogi, nije to jos za nas nego samo kao o ideji za samograditelje posto se menja koncepcija gorionika
nema ventilatora na ubacivanju vec u odsisu gasova a ima i dve resetke pa bi trebalo bi da moze da sagori bas sve
cak i onaj najlosiji pelet, a i ne bi se pitao dali ce ujutru da se upali ili nece zato sto me je mrzelo da ga ocistim od peska kao sad sto moram,
samo sam u tom pravcu isao i nista drugo.

Inace komentar je na mestu
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.01.2011. u 21:49 - pre 161 meseci
@Gegula,

kazi nam gde kupujes pelete i koji su, posto kazes da nisi imao problema sa Ferrolijem. Koliko ga cesto cistis? Koliko ima pepela....
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.01.2011. u 13:13 - pre 161 meseci
Citat:
zemica: Znao sam koliko kosta.

O kupovini nisam ni pomisljao kao i mnogi, nije to jos za nas nego samo kao o ideji za samograditelje posto se menja koncepcija gorionika
nema ventilatora na ubacivanju vec u odsisu gasova a ima i dve resetke pa bi trebalo bi da moze da sagori bas sve
cak i onaj najlosiji pelet, a i ne bi se pitao dali ce ujutru da se upali ili nece zato sto me je mrzelo da ga ocistim od peska kao sad sto moram,
samo sam u tom pravcu isao i nista drugo.

Inace komentar je na mestu


Neznam kako si zakljucio da ovaj tip gorionika moze da sagoreva sve vrste peleta.Moje skromno misljenje je daje tu jos veci problem oko stvaranja sljake i ako se pojavi veca kolicina pepela koji stvara agropelet gdece to sve da ispadne ja neverujem da preko dve resetke i tacne moze efikasno dase resi pepela bez nekog mehanickog ciscenja (mozda ni sa njim) jer kao sto svi znamo agropelet stvara tecno sljaku i mislim dabi se te resetke vrlo brzo zacepile.Do sada jedini kotao koji sam video da uspesno sagoreva agropelete je verner ali je njegova cena za nas .....
 
+1

zemica
Vrsac

Član broj: 218859
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.01.2011. u 16:38 - pre 161 meseci
Tignes- ako nisi primetio ni ujednom trenutku nisam pomenuo Agro Pelet.

Svo pisanje odnosilo se samo na obican drveni koji je kod nas poznat po kvalitetu i kolicini neidentifikovanih primesa
za nas korisnike istog sa kojim koliko vidim uveliko imamo isti problem pa s toga kao mozda jedno od resenja.

O Agro-Peletu mogu nesto da kazem tek kad ga budem probao a do tad.
 
0

bobansa
Automatika, elektronika
Sabac

Član broj: 159318
Poruke: 69
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.01.2011. u 16:58 - pre 161 meseci
Ispratio sam dosada napisano, a vidim da se jos neki ucesnici interesuju za samogradnju kao i ja, a posto se Aggio jedini javio sa nekim pozitivnim iskustvima u radu sa agro peletom da nam ako je voljan i spreman opise detaljnije nacin na koji funkcionise njegov gorionik sa vodenim hladjenjem i ako je moguce da to podrzi sa nekim fotkama ili skicama. Iskreno se nadam da ce nas Aggio udostojiti odgovorom u pozitivnom smislu a ako ne onda je njegovo ucesce ovde jedino zbog reklame i licnog interesa. Naravno i ako neko drugi ima neka iskustva u radu sa slicnim gorionicima neka se javi...

Kotao Termomont TKU3 25KW, gorionik kucna radinost
Grejem 130m2
Izolacija stiropor 15cm zidovi, sem jednog zajednickog, tavanica 10-20cm vuna, pod 5cm
PVC stolarija dvostruko staklo
Vreme rada: dnevni rezim 8-22h, nocni 22-8h
Temperatura prostora: dnevni rezim 23.5*C, nocni 23*C
Grejanje bez prekida 24h
Vreme rada gorionika, zavisi od spoljne temperature, od 6-15h na dan

 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.01.2011. u 17:16 - pre 161 meseci
zemica izvini nismo se razumeli.Ajde dase i ja malo umesam u diskusiju.Peletom se grijem 10 godina ove godine sam u Italiji kupio pec sa rotacionim gorionikom koja nema problema sa sagorevanjem nijedne vrste drvenog peleta i vecine agropeleta pod uslovom da nemaju preko 8% pepela moze i preko ali onda to vise nema smisla jer takav pelet nema snage tj vise tinja nego sto gori.Taj gorionik gori i na kukuruz kostice....Ako nekog zanima moze slobodno da dodje i da vidi iako o samogradnji nemojte ni razmisljati.Ta firma proizvodi i kotlove od 35kw snage sa istim sistemom rotacionog gorionika ali cena...
Aggio prodaje gorionike od slovenacke firme eragon pricao sam i sa vlasnikom u sloveniji i sa predstavnikom u srbiji i nijedan ne garantuje da gori na agropelet nego na sve vrste drvenog peleta.Gorionik ima sistem manje vise kao i svaki drugi jedino sto resetka na kojoj izgara pelet se hladi vodom tako da nedolazi do stvaranja tecne sljake.
 
0

zemica
Vrsac

Član broj: 218859
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.01.2011. u 17:29 - pre 161 meseci
Izvinjenje nije nikako potrebno jer nisam ni shvatio kao uvredu.

Hteo sam samo da kazem da mi OVDE U SRBIJI uvek imamo neki problem i kao uvek moramo nekako da se dovijamo.
A kad si vec pomenuo taj tvoj rotacioni gorionik moze li nesto malo blize o njemu neka fotka ili makar crtez.
Ima nas koji nismo bas sve videli.

Hvala ti unapred u ime svih zainteresovanih
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701046 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.