Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655443 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.11.2012. u 20:19 - pre 138 meseci
Izvinite sto upadam ovako na temu ali cim je za gorionike na pelet da ne otvaram novu.
Kakvi neki su majstori kod nas, dosao lik instalirao gorionik napelet nije rekao ni koja je marka (samo da je talijanska) , i nije ni ostavio uputstvo kako se podesava ,samo rekao caletu kako ga ukluciti i iskluciti i nista vise.
Posle dva puta po skoro 2 sata guglovanja postno nista ne pise na gorioniku ( ama bas nista) trudeci da nedjem nesto po slici, nalazim da je gorionik ELMEC (B-MAX italianski), ili kodnas ih ima isto sa nasim brendom Termec iz Simanovca. Ali uputsvo za upotregu ili neku drugu infomraciju nikako da nadjem.

Jos nisam siguran dali radi ok , ako podesavam temperaturu na 50, on ide ponekad 59-60. Ne mogu da primetim dali i kako odrzava temperaturu iako kaze da je 'u modulaciji'.
Vidim isto neke parametre koje ne razumem p1-4 i jedna nula(0) koja stoji pored sata.
Isto Interesuje me da ga programiram za automasko uklucenje/isklucenje.

Posto vidim da ovde na forumu ima nekih veoma iskusnih ljudi u ovoj oblasti, molio bih ako neko moze neko neki savet ili da mi posalje neko uputsvo za upotrebu ako postoji.


Hvala unapred.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.11.2012. u 16:45 - pre 138 meseci
http://www.artenativci.com
Pogledajte ovu matricu samo dvije rupe.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.11.2012. u 16:51 - pre 138 meseci
http://www.alternativci.com/index.php?option.


Samo dvije ripe 60 kg na sat


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 16.11.2012. u 00:29 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 09:00 - pre 138 meseci
Citat:


>> Posle dva puta po skoro 2 sata guglovanja postno nista ne pise na gorioniku ( ama bas nista) trudeci da nedjem nesto po slici, nalazim da je gorionik ELMEC (B-MAX italianski), ili kodnas ih ima isto sa nasim brendom Termec iz Simanovca. Ali uputsvo za upotregu ili neku drugu infomraciju nikako da nadjem. <<

Ja sam isto prešao na pelet ove sezone i imam isto gorionik od te firme i takođe nemam uputstvo ali čovek što mi je gorionik prodao mi je objasnio neke stvari pa možda mogu da pomognem ali treba da uzmeš moje sugestije sa rezervom.

>> Jos nisam siguran dali radi ok , ako podesavam temperaturu na 50, on ide ponekad 59-60. Ne mogu da primetim dali i kako odrzava temperaturu iako kaze da je 'u modulaciji'. <<

Moj gorionik je podešen da se ugasi (tj da bude na čekanju) kad temp ode preko 5 stepeni od podešene, možda je kod tebe taj parametar 10.

>> Vidim isto neke parametre koje ne razumem p1-4 i jedna nula(0) koja stoji pored sata.
Isto Interesuje me da ga programiram za automasko uklucenje/isklucenje. <<

P je valjda vezano za ventilator i to on automatski podešava (mada možeš i ti strelicama). Kod mene je od 1 do 5

Dve prečice za koje znam:

Kad pritisneš istovremeno donje levo i gornje desno dugme (set i strelica gore) dobijaš informaciju o parametrima tipa temperatura vazduha u kotlu

Kad pritisneš istovremeno sva četiri tastera pa onda voziš do A1 i pritisneš SET ulaziš u čuda od podešavanja, između ostalog ono što je kod tebe možda 10 a kod mene 5 a tamo imaš i vreme na koje se dodaje gorivo kad je gorionik u modulaciji - kod mene je to 45 a planiram malo da se igram s tim (da probam veće vrednosti).

 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 09:57 - pre 138 meseci
Nego meni je procureo kotao... :( Megal, star oko 15 godina, gubi 0.2-0.3 vode dnevno.

Koji od kotlova na čvrsto gorivo u ponudi kod nas bi ste preporučili za gorionik? Neko mi reče da je bolje da bude uži/plići radi boljeg iskorišćenja.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 10:20 - pre 138 meseci
@icvele, @ponline - obojici sam poslao PP

Pozdrav!
 
0

ninom

Član broj: 308746
Poruke: 12
*.nek.si.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 10:49 - pre 138 meseci
može i meni više informacija o gorioniku Termec ? hvala
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 11:03 - pre 138 meseci
Hvala svima na PP informacijama!
 
0

yovca
Dragan Jovanovic
Niš

Član broj: 36608
Poruke: 5
195.178.51.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 15:04 - pre 138 meseci
Može li i meni info o Elmec gorioniku, hvala.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 17:02 - pre 138 meseci
D,M Valjal ova matriza sa dvije rupe .Ako moze prizvesti 60 kg sat cemu onoliko samo se vise greju.
Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 17:43 - pre 138 meseci
Ovo su ipak dva reda rupa na precniku od oko 200 mm a ne dvije rupe.Nemam mnogo podataka o ovoj presi niti znam kako se ponasa u radu ali mislim da ima problema zbog trvenja i isusivanja prevelike kolicine materijala u odnosu na kolicinu koju moze da odradi u jednom prohodu (krugu)
Sto se tice temperature, tu nema velike razlike jer na niskoj temperaturi matrice nema ni kvalitetnog peleta. Ako postoje kakvi podaci,jos slika ili video svega ovoga u radu onda bi to bilo lijepo pogledati
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 18:57 - pre 138 meseci
http://www.youtube.com/watch?v=GAG3vsFYRPA.

Nekako mi ove rupe blizu .Jesu dva reda ali cini mi se jednostavno.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 20:38 - pre 138 meseci
Ljudi kolko je vama potrosnja struje za oktobar ?Jel ovaj grejac za pelet vama povecao racun za struju :D ?Meni racun veci za 800-1000 dinara za oktobar a lozio sam skoro ceo mesec(zbog starih i male dece :D iako nije trebalo :D ) pa ne znam jel to zbog grejaca ili je neki drugi potrosac upitanju :D
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 21:13 - pre 138 meseci
Citat:
icvele:

Moj gorionik je podešen da se ugasi (tj da bude na čekanju) kad temp ode preko 5 stepeni od podešene, možda je kod tebe taj parametar 10.



Icvele, ne bih rekao da je to dobro podesanje da se ugasi gorionik ako predje 5* temperature.
Nasao sam pre dva dana termec uputsvo na srpski i dosta sam eksperimentisao.
Mislim da gorionik ne bi trebao da se ugasi toliko cesto, kad sam to uradio, za 2 sati primetio sam da se gorionik ugasio dva puta, ne bi bilo dobro da se gorionik upali i ugasi 10 puta na dan.
I ostavio to na nulu ( 0 ) deaktivirano.

I bez te opcije, gorionik u modulaciji bi trebalo da kontrolise temperaturu vode smanjujuci brzinu ventilatora i sipanje peleta.

P-vrednosti 1-5 promene snagu (kw) gorionika. na primer P1-25kw do P5-50kw - naravno te promene postignu se uz promenu brzine ventilatora i vreme sipanja peleta.

Nego, mislim da gorionik nije toliko automatski fleksibilan da modulise brzinu ventilatora, i peleta van podesenih parametara za P1-5. Nego samo automatski preskace na neku manju ili vecu P-vrednos kad treba da spusti ili poveca temp.

Zasto moj gorionik ne drzi naprimer temperaturu vode na 50*, i ide preko 60 iako pise da je na modulaciji, milsim da je taj problem posto minimalna snaga (p1) je prejaka da bi voda drzila temp 50 stepeni u ovo vreme (posto jos nije toliko hladno).

Ja sam malo eksperimentisao i smanjio vrednosti za P1 (brzinu ventilatora, i vreme puza dok sipa), i valjda je to bio problem sad mi nesto manje ide temperatura u modulaciji.

Voleo bih da neko iskusniji da me korigira, posto se ja po prvi put bavim gorionikom za pelet ( a inace bavim se dosta tehnikom )


pozdrav.
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2012. u 22:38 - pre 138 meseci
jel manje trosi u modulaciji ili preko sobnog termostata?
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2012. u 00:19 - pre 138 meseci
Citat:
drdejan7: jel manje trosi u modulaciji ili preko sobnog termostata?


'Modulacija' je valjda terminologija upotrebljena da objasni preceduru odrzanja postignute temperature- nezavisno koji se termostat upotrebi (temperature vode, ili prostorije)?????.

Posto ja nemam (jos) instaliran sobni termostat ne mogu nista reci, ali ne bih trebao da je neka razlika u potrosnju u istim uslovima.

Samo sto sa sobnim termostatem imaces konstantnu temperaturu bezobzira od hladnoce vani. A vodu moras da grejes vise kad je vani hladno (i suprotno).
Ako racunamo efikasnost od odrzavaje konstantne temperature sobe, uz to da se nikad ne trositi vise energije nego sto je potrebno onda mogu da kazem da manje se trosi ako se upotrebi termostat prostorije.


[Ovu poruku je menjao ponline dana 15.11.2012. u 01:43 GMT+1]
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2012. u 08:58 - pre 138 meseci
Mislim da ste malo zalutali u razmišljanjima i razumjevanju pojma modulacija.

1 Zadana temperatura kotla mora biti iznad tačke rose dimnih plinova , a to je ovisno od koncentracije dioksida i još nekih faktora kod peleta uvijek iznad 50 C , a kao sigurnost da ne bude rose- kondenzacije uzima se 57 - 60 C kao minimalna temperatura vode u trajnom pogonu. Kod Centrometala je tako napravljeno da jednostavno ne možete postaviti temperaturu ispod 60 C.

2. Programom koji je u mikrokontroleru nastoji se da kotao što brže postigne tu radnu temperaturu ( 60 C), da izađe ne režim, a ne da se pati i čmrlji na 50 C.

3. Temperatura vode u radijatorima nema veze sa radnom temperaturom kotla , za to se brinu mešajući ventili , ručni , termostatski ili elektronski upravljani , oni bi trebali održati zadanu temperaturu prema radijatorima , recimo 50 C ,bez obzira da li je u kotlu 60 ili 75 C. Ručni ventil je glup i on ne zna da li je u kotlu 60 ili 75 nego mješa u nekom odnosu, možda hladnu , a možda vrelu vodu. Kod termostaskih ili elektronskh je temperatura prema radijatorima konstntna i ne ovisi od temperature kotla, koja se mora kretati između 60 i 75.

4. Modulacija je karakteristika elektronike koja upravlja sa kotlom da kad postigne zadanu temperaturu , recimo 70 C sama skida snagu , znači količinu peleta koju ubaci i količinu zraka , a ne da ugasi kotao kao kod Ferolija ili Centrometala . Da bi plamenik prešao u modulaciju mora elektronika pratiti temperaturu u kotlu i držati je konstantnom , bez obzira na potrošnju vode. Jedna među varijanta je da kotao ne prelazi u postupak gašenja , nego sam pređe na neke unapred podešene parametre minimalne snage na kojoj onda radi duže vremena, a po potrebi prelazi na nominalnu snagu.

5. Da bi kotao uspješno modulirao mora uspješno i kvalitetno raditi u dijapazonu od 5 -25 kilovata, govorim za neki normalnim slučaj grijanja neke normalne kuće u našim klimatskim uvjetima, a tako veliki opseg regulacije je teško postići , pogotovo kotlovi bez keramike ili šamota u ložištu podivljaju na tim malim snagama , a to sve ne ide bez lambda regulacije tako da cijene odu pod nebo. Jedna od dosta uspješnih varijanti je spremnik topline od 500-1000 litara vode. Na taj način kotao bez obzira na potrebe grijanja odradi svoj ciklus na nominalnoj snazi. zagrije kuću i spremnik i ode na spavanje. Još je bolje ako takav kotao može raditi na dva dobra režima , na punoj snazi i na jednoj trećini snage , tada se može dogoditi da radi 5-6 sati neprekidno u vrlo povoljnim uvjetima.

Takve sustave možete vidjeti ako uguglate "Helenina kotlovnica " i odete na slike.
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2012. u 10:32 - pre 138 meseci
Jeste, moj se gorionik mnogo cima na ovim umerenim temperaturama, par puta je zbog kreni/stani nastavljao na rešetku više nego što treba pa bi zadimilo. Kod mene u kući je trenutno pretoplo kad je u kotlu 60C, mrzim ovaj prelazni period (istina, sa drvima je to još gore, vraća se dim i kotao hvata više smole itd).
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2012. u 12:17 - pre 138 meseci
Citat:
RAMZAI:

4. Modulacija je karakteristika elektronike koja upravlja sa kotlom da kad postigne zadanu temperaturu , recimo 70 C sama skida snagu , znači količinu peleta koju ubaci i količinu zraka ...

Mislim da se tu slazimo...

Temperatura vode unutar kotla ne moze da se uzme kao parametar za modulaciju u montirani gorionik. Uz gorionik Elmec stavlja se sonda temperature vode na cevovod blizu kotla ako to nije isto
Nisam upucenkoliko bi trebala da bude minimalna temperatura vode unutar kotla ali kad je 60 u cevi blizu kotla u ovo umereno vreme ne mozes da sedis u kucu od vrucine. 60 mi je normalno u najhladnoj zimi.

Neznam dali sam dobro uradio, ali ja sam smanjio vrednosi snage 1 (P1) da bih mogao da mudulise u nesto manjoj snazi a da se ne ugasi . Mogu lako vratiti fabricne parametre.

Pozdrav.








[Ovu poruku je menjao ponline dana 15.11.2012. u 13:40 GMT+1]
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2012. u 13:57 - pre 138 meseci
Sada sam došao iz kotlovnice , Centrometal na pellet , drži tempereturu na 73 C , a u stan ulazi 40 C i pretoplo je , ispitujemo neko upravljanje sa miš ventilom i koristim neke referentne otpotnike za temperaturu 40 C, mogu si zamisliti kako je tebi sa vodom od 60 C , trebaš staviti miš ventil.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655443 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.