Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7709202 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 12:11 - pre 128 meseci
hoce znam

Ali je problem sto ako se ventil zatvori za vise nego sto je trenutno u par zadnjih radijatora uopste neide topla voda tako da nam sada cetvorokraki ventil skoro da ni nema funkciju.
To ne znam kako da resimo jer pumpa izgleda nema snage da gura vodu u sistem kada je ventil na pola(drugu polovinu vrti kroz kotao)
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 12:39 - pre 128 meseci
Funkcija četvorokrakog ventila i jeste da u sistem šalje koliko treba na temperaturi kojoj treba, a da resto vrti u kotlu. Jel vama pumpa u kotlovskom ili radijatorskom krugu?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 12:42 - pre 128 meseci
U kotlovskom. Evo sad razmisljam i verovatno bi bilo bolje da je u radijatorskom?

To je majstor koji je i radio grejanje pre 7,8 godina prosle godine nam postavio ventil.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 12:56 - pre 128 meseci
To sam si i mislio - pumpa je u pogrešnom krugu. Nema druge nego da se premesti i to pod hitno, dok još ima ovo malo toplih dana.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tasmaniandevil
sinisa keteles
ne zaposlen
vukovar

Član broj: 280016
Poruke: 13
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 13:57 - pre 128 meseci
Za tasmaniandevil-a:
Bez ikakve sumnje mora da se smanji količina vazduha koju ventilator "uduvava" u gorionik. Inače, prema fabričkim postavkama za snagu "3" - 4,8 sekundi rada puža, 5 grama peleta po sekundi (to je ujedno odgovor DušanMijatu), sve to na svakih 15 sekundi, izađe potrošnja od 9,6 kilograma za sat i 40 minuta, odnosno 5760 grama na sat, što proizvede 27 kWh toplotne energije. Da li vam je tih 27 kW angažovane snage uopte potrebno? Kolika je površina grejanog prostora. Kakva je izolacija?



Za koliko bi se trebalo smanjivati vazduh od tvornickih postavki.









 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 14:13 - pre 128 meseci
Na to pitanje poteško je dati tačan odgovor ovako izdaleka, bez merenja, ali za početak može i ovo da bude dovoljno: za svaku snagu ponaosob smanjujte vetar - nadpritisak ventilatora, sve dok ne dobijete mekan žut plamen. Ne činite to u velikim koracima, nego malo po malo, s tim da prvi može da bude divovski - recimo 10 paskala na snazi "1". Počnite od nje, pa kad dobijete zadovoljavajući plamen, onaj koji odgovara "mekano-žutom" opisu, vi pređite na sledeću i u prvom koraku smanjite vetar za onoliko koliko je ukupno smanjen na snazi "1", pa kad to obavite onda pređite na snagu "3" sa prvim korakom identičnim ukupnom smanjenju na snazi "2". Pa tako redom.
Ne žurite: između dve promene mora da protekne nekoliko minuta da se plamen stabilizuje.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 15:54 - pre 128 meseci
Citat:
Ja ne bih postavljao odstojnik: dobro je da plamen bude dublje u ložišti, naravno ne preduboko. Koliko je vaše ložište duboko? Uzgred: koliki beše vaš grejani prostor, kakva je izolacija?


Dubina kotla je 50cm, gorionik je 15cm unutra, znaci da je udaljen od zida kotla 35cm. Jos kada je bila samotna cigla od 7-10 cm debljine :)

Jel to mnogo blizu ili da nediram nista?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 16:25 - pre 128 meseci
Pitao sam ja to zbog one šamotne cevi: taman polovina da se stavi, bez onih cigala sa strane, mada ne bi nedostajala jedna ploča na zadnjem zidu kotla, tamo gde plamen udara, ali ne cigla, već ploča od recimo 3 cm. Probajte: nije skupo, a mnogo čini. Usput, taj dimnjački šamot brusna ploča za keramiku seče ko sir.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 17:53 - pre 128 meseci
Znaci postaviti samotnu cev da kada se vrata zatvore tubus gorionika bude par cm u cevi a da se cev zavrsava otprilike 10 cm pre kraja lozista na koje je postavljena samotna ploca(od 3 cm)?

Usput postaviti kamenu vunu tvrdo presovanu(nekako namestiti da stoji na vratima) na gornja i donja vrata.

Netrazim duboku analizu samotne cevi ali ako moze uprosceno: šta dobijamo time?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 18:13 - pre 128 meseci
Dobija se (dovoljno) visoka temperatura za sagorevanje ugljen-monoksida i (što je još važnije) katrana koji nastaju usled frakcione destilacije drveta (tako inače vatra i gori) i to ubrzp posle paljenja gorionika. Dobija se, takođe, horizontalno vrtložno strujanje dima (recirkulacija) i time dodatno sagorevanje onoga što već nije sagorelo. To se inače zove "vatreni most", patentirao ga je neki belgijanac pre stotinak godina. Kao što rekoh, nije skupo, a (može) mnogo da vredi. Ja rekoh, pa ko tako uradi - uradio je, a ko ne uradi - taj nije. Prosto.
Tvrdo presovana staklena/kamena vuna može da se pričvrsti sa četiri šrafa i isto toliko ovećih podloški, koliko da ga pidrži. I za ovo važo isto kao i za prethodno: nije skupo, a mnogo vredi, pa ko hoće...
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 18:26 - pre 128 meseci
Zmajdine HVALA na savetima, vec sutra cu probati da se organizujem da nadjem cev, plocu i vunu. Mogu navariti i zice na vrata, provuci vunu kroz zice i uvezati, resicu to.

A cevka naravno, ako radi posao bice super ;) ako ne nisu bacene pare, zatrebace :)

Nego ovaj majstor prosle godine ugradjivao cetvorokraki ventil, premestio pumpu na povratni vod i sad moram da ga vatam za gusu i jurim a on bezobrazan neki, sve je on u pravu :S
Videcu bas kako ce da reaguje kada mu predlozim da premesti pumpu o svom trosku da to bude kako valja, jer je prosle godine to vec naplatio.



 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 19:16 - pre 128 meseci
Ne smeta da je pumpa na povratnom vodu, ista je to "ona stvar", samo je pumpa manje toplotno opterećena, dakle i bolje je, ali je u pogrešnom krugu: treba da bude iza četvorokrakog ventila, a ne ispred, šta god majstor na to da kaže.

Uzgred: onaj "baj-pas" je naopako postavljen - ako ga već ima, na njega se postavlja pumpa, a direktan vod ostaje samo sa slavinom, da se voda tuda pusti ako nestane struje. Na stranu što je za grejanje na pelet apsolutno nepotreban, jer kad stuje nema, ne radi ni gorionik.

Cev ima da se kupi na svakom stovarištu, uzmite najmanje onu "fi" 160, mada bi (možda) bolja bila "fi" 180, tervola ima takođe na svakom stovarištu, ali samo na bale - možda neko ko je u okolini nešto gradio ima neki "ostos" (ja imam viška "petice", kupio sam je za izolaciju peći, pa ako dolazite u Beograd javite se, daću vam koliko treba), dok šamotnih ploča ima samo na ponekom stovarištu, ali ih ima, ako ništa drugo onda kod "Dva kalja". Oni, doduše, vole da udare "po uvetu", ali za jednu ploči to i nije nešto.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 19:25 - pre 128 meseci
Zmajdine kad odradim ovo cucemo se preko PP da vidimo oko stelovanja peci da to dovedemo kako treba da bude, jer ja ovo odokatovno stelujem a ni ne znam kako bi plamen trebao da izgleda :D Slobodna procena :)

Eto vidis i za taj baj-pas sada :S
sad shvatam logiku zasto je to tako :) Da kada nestane struja voda slobodnom cirkulacijom sada mora da savlada jos 2 krivine od 90 stepeni?

Inace taj baj-pas je postavljen bio pre 7 godina kada se lozilo na ugalj i koristio se mozda jednom samo a cetvorokraki ventil prosle godine kada sam postavio i gorionik. Nego ako majstor sutra pocne da zvoca kako to tako treba i ako se posvadjamo ja odo da kupim brener, prasak, pastu i kalaj i da odradim to sam.

A evo i ovo sam nasao na netu gde se vidi pozicija pumpe kod trokrakog i cetvorokrakog

ventil
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 20:04 - pre 128 meseci
Baš kao što rekoh, jedino što osnovano tvrdim da je pumpa na povratnom vodu ista "ona stvar" kao i pumpa na potisnom, jedino što je manje temperaturno opterećena, u čemu i nema neke naročite razlike, jer voda u potisnom vodu je (recimo) 40 stepeni, a u povratnom (recimo) 20. Ista "ona stvar", dakle.

Uzgred: na slici se vidi da vaša pumpa radi na "trojci": kad je budete ugradili kako treba, biće dovoljno i na jedinici, ali o tome kad bude.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2013. u 20:08 - pre 128 meseci
mora biti na trojci jer je ventil malo pritvoren. Videcemo ovih dana sta ce se izdesavati.
Inace pumpa je i pre montaze mesnog ventila samo na snazi 3 postizala da progura vodu u jedan krajnji radijator koji je potopljen.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.10.2013. u 07:51 - pre 128 meseci
Citat:
zmajdin:
Odstojnik će možebiti da otkloni posledicu, ali ne i uzrok. Šta se promenilo od prošle do ove godine? Postavke su iste ili su izmenjene? Greška A4 je izmeću ostalog veliki pritisak u kotlu: zbog toga ciljam na zagušenost nečega kuda prolazi dim. To pie vodu: ako ke pritisak (pre)velik, greje se prednja strana kotla - vrata ali i dno komore za sagorevanje, vreli vazduh se vrtloži u dovodnom crevu... Gotovo da sam siguran da je tako. Inače, "podebljavanje" izolacije na vratima takođe će da smaniji grejanje vrata, time će i gubitak, odnosno isijavanje toplote biti manji: to toplo preporučujem svima da urade, kako na donjim, tako i na gornjim vratima.

Za tasmaniandevil-a:
Bez ikakve sumnje mora da se smanji količina vazduha koju ventilator "uduvava" u gorionik. Inače, prema fabričkim postavkama za snagu "3" - 4,8 sekundi rada puža, 5 grama peleta po sekundi (to je ujedno odgovor DušanMijatu), sve to na svakih 15 sekundi, izađe potrošnja od 9,6 kilograma za sat i 40 minuta, odnosno 5760 grama na sat, što proizvede 27 kWh toplotne energije. Da li vam je tih 27 kW angažovane snage uopte potrebno? Kolika je površina grejanog prostora. Kakva je izolacija?

Evo i fotografija ovog što je urađeno danas, ali i jednog podešavanja sa kraja prošle zime koje sam slučajno, tek sad, kad sam "sejvovao" današnje fotografije pronašao u "Ferroli" folderu.




[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 05.10.2013. u 22:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 05.10.2013. u 22:13 GMT+1]


Hvala zmajdine, još me interesuje u ovom slučaju, dali je pauza 10,2 ili 15 sekundi?
Uskoro sledi izvještaj kombinacije dozator, gorionik i peć iz samogradnje sa košticama od višnje.
Lijep pozdrav za sve forumaše
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.10.2013. u 08:50 - pre 128 meseci
U oba sličaja je pauza između dva punjenje 20 sekundi, da bi snaga bila redukovana. Ferrolijeva elektronika, naime, iz nekog već razloga ne prihvta kraći rad puža od dve sekunde, tako da je samo ovaj način preostao za smanjenje snage, a smanjivana je jer je grejani prostor, opet u oba slučaja premali - cca 120 kvadrata, tako da bi u redovnom podešavanju za grejanje većeg dela grejne sezone snaga jedan (14 kW) previše. Inače, fabrička postavka je pauza od 15 sekundi, dok ja na Termisu obično postavljam na 10, ali njegova elektronika mi daje punu slobodu podešavanja svakog parametra - ventilator je u koracima od po 5 V, a dozator 0,1 sekunde.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.10.2013. u 09:24 - pre 128 meseci
Ja nemam klasičnu elektroniku ali sam parom vremenskih releja pronašao odgovarajuću startnu snagu i ona je negdje oko 20-22kw. Na njoj mi je pauza 15 sekundi. Nakon postizanja radne temperature (75 stepeni) prelazim na kombinaciju koja je znatno manje snage (po potrebi) Pošto imam transporter i u samom gorioniku, koji je sporiji od ovog primarnog u košu, mogu sa pauzom da idem i do 30 sekundi a da doziranjem ne narušavam plamen. Time dobijam finije podešavanje tako da snagu mogu korigovati po 1-1,5kw. Vrijeme dozatora mogu korigovati po 0,25 sekundi. Vazduh regulišem klapnom na usisu ventilatora čiji hod je podijeljen na 8 polja i dozvoljava jako finu regulaciju. Za sad štelovanje na oko jer sam u potrazi za senzorom O2 za analizator pa da mu tek onda stavim tačku na rodni list.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 09:46 - pre 128 meseci
Vama bi "čučlula" EcoPell automatika k'o "dupe na nošu": "vozi" dva transportera, ima popriličnu slobodu podešavanja svih parametara - od "hranjenja", preko uduvavanja vazduha do priodičnog čišćenja za svaku snagu po naosob, kojih je, mislim čak 7, a povrh svega - domaći je proizvod. Istina, nije džabe, ali siguran sam da nije ni (pre)skupa. Sa njom bi, cenim, vaš gorionik zasijao punim sjajem. O konforu grejanja da i ne govorim.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 11:14 - pre 128 meseci
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7709202 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.