Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710349 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 17:20 - pre 128 meseci
Postavio sam 3cm vune na donja vrata. Stavicu i na gornja sutra, a dali da dodam jos po 3cm ?
Od cevke odustajem, komplikovano mi je za postavljanje jer je bi cevku morao podici jedno 7-10cm nekako i to bi traljavo stajalo. Samotnu plocu nemogu nigde u Pancevu da nadjem :)

Upalio sam samo da vidim dali ce goreti vuna, jedno 10 minuta, vrata se negreju ali cevka od gorionika(telo) sto je izvan kotla je vruca i prenosi toplotu na vrata i na dovodnu cev peleta :(
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 17:45 - pre 128 meseci
Tih 3 cm je više nego da nema ništa. Neka za sad ostane tako.

Koliko je vruća cevka od gorionika? Više nego što se grejala ranije? Izolacija vrata na to ne bi smela da utiče, naročito na pojačano grejanje samog gorionika, već upravo obrnuto.

Sa cevi ćemo da se "igramo" kad/ako se budemo videli: imam jedno parče, pa ćemo ga postaviti improvizovano, tek da ustanovimo vredi li čemu, ili ne. Gde ima da se kupi šamotna ploča u Pančevu zna Zoran Obradović, član ovog foruma.

Uzgred: kamena vuna ne gori, bar ne na temperaturi koja se ostvaruje u kotlu.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 18:18 - pre 128 meseci
Citat:
zmajdin: Vama bi "čučlula" EcoPell automatika k'o "dupe na nošu": "vozi" dva transportera, ima popriličnu slobodu podešavanja svih parametara - od "hranjenja", preko uduvavanja vazduha do priodičnog čišćenja za svaku snagu po naosob, kojih je, mislim čak 7, a povrh svega - domaći je proizvod. Istina, nije džabe, ali siguran sam da nije ni (pre)skupa. Sa njom bi, cenim, vaš gorionik zasijao punim sjajem. O konforu grejanja da i ne govorim.

Samo mala ispravka, devet nivoa snage ima EcoPell elektronika (9,12,15,18,21,24,27,30 i 33KW).
Pre više od godinu dana mi je Zmajdin pričao o šamotnoj cevi, moja lenjost što to nisam već probao, i sam sam
mišljenja da će cev dosta povoljno da utiče na sagorevanje. Nadam se da ću to u skorije vreme i da probam, pa
ću da javim rezultate.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

tasmaniandevil
sinisa keteles
ne zaposlen
vukovar

Član broj: 280016
Poruke: 13
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 18:30 - pre 128 meseci
Juce sam malo stelovo plamenik na snagi 1 smanjio vetar plamen na oko ok temperatura dimnjaka 130 stepeni.Danas prije paljenj pregledo pepeo nema pougljenisanih peleta upalio pogedo kaki je plamen a unutra crnog dima ko u dizelasa.Gori ali vidi se da nesto nestima dali je to normalo dok se ne zagrije?Kolika bi trebala biti temperatura u svim rezimima imam ubodni termostat do 300 stepeni pa da malo postelaam i ostale rezime.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 18:37 - pre 128 meseci
U toku paljenja gorionik dimi više, mnogo više nego u radu, ali nipošto dim ne sme da bude crn. Probajte da smanjite količinu peleta u inicijalnom punjenju (t04) - najmanje je da prekrije upaljač recimo 1 santimetar, možda i da povećate nadpritisak pri paljenju (t03). Za koliko, ne bih znao da kažem. Probajte, pa nam javite šta ste uradili.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 18:49 - pre 128 meseci
Citat:
zmajdin:
Tih 3 cm je više nego da nema ništa. Neka za sad ostane tako.

Koliko je vruća cevka od gorionika? Više nego što se grejala ranije? Izolacija vrata na to ne bi smela da utiče, naročito na pojačano grejanje samog gorionika, već upravo obrnuto.

Sa cevi ćemo da se "igramo" kad/ako se budemo videli: imam jedno parče, pa ćemo ga postaviti improvizovano, tek da ustanovimo vredi li čemu, ili ne. Gde ima da se kupi šamotna ploča u Pančevu zna Zoran Obradović, član ovog foruma.

Uzgred: kamena vuna ne gori, bar ne na temperaturi koja se ostvaruje u kotlu.


Znam da ne gori vuna nego ova na stovaristu mi kaze to ti je to a nije sigurna sta mi prodaje a ja jos manje siguran kako ta vuna treba da izgleda :D

Ne utice vuna na grejanje cevi gorionika nego se sada lakse ustanovi da se vrata ustvari zagrevaju najvise od samog gorionika a veliki deo toplote se krece gvožđem prema cevki za dovod peleta zbog koje i imamo trenutne probleme :) jer je doslo do iskljucivanja gorionika zbog prevelike temperature i vatre u toj cevi.

A stvarno prosle godine nisam primecivao koliko se sta greje jer je radilo posao :)
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.10.2013. u 18:57 - pre 128 meseci
Negde je nešto zagušeno!
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
+1

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.10.2013. u 07:10 - pre 128 meseci
Pozdrav svim forumasima a posebno gdinu Zmajdinu
Ako ima zainteresovanih za gorionik Termec,kotao TKU3 35KW Termomont,Termorad inoxov dimnjak i fen kuler,sve ukupno koristeno cela 3 meseca,sa produzenom garancijom,neka mi se jave na pp.
Moji problemi sa grejanjem nisu mogli da se prevazidju na drugi nacin,sem kompletnom promenom sistema.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.10.2013. u 22:36 - pre 128 meseci
za bolje sagorevanje, ispred gorionika ne mora biti šamotna cijev, može se redanjem cigli napraviti kanal. 2 cigle pod, 2 cigle na kant sa strane i opet 2 cigle kao plafon. Cigle mogu biti šamotne ( mogu i iz TA peći) ili ove lagane POR-10

Ja koristim ove lagane, vrlo lako ih sklonim ako mi smetaju, i mogu vam reći da prave posao. Ove plafonske se zacrvene a kad se ohlade na njima je tanki sloj bijelog praha izuzetne finoće
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 14:22 - pre 128 meseci
Zeleo bih da pozdravim sve one koji na ovoj temi ucestvuju pisanjem, kao i one koji samo prate temu (medju kojima sam poslednjih meseci bio i ja).
Poseban pozdrav i postovanje za g.Zorana Majdina i zahvalnost na strpljenju, trudu i zelji da pomogne.

Evo, od ove zime i ja premijerno pocinjem sa grejanjem na pelet. Prethodni TamStadler 36kw kotao, nakon cetvrt veka uzorne sluzbe otisao je u zasluzenu penziju. Pocetkom leta kupljen je novi kotao, Viadrus U22, 30kw. Dolazio je majstor da mi na osnovu proracuna broja i zapremine radijatora, grejne povrsine i cega vec odredi potrebnu jacinu kotlova. Po meni (ovo "po meni" uzmite sa ozbiljnom rezervom, obzirom na to da sam centralno-grejanjski laik, dosadasnji samo pasivni korisnik grejanja.), ovo je prejaka snaga kotla imajuci u vidu povrsinu koju grejem (62m2 prizemlje + 63m2 sprat), izolovanost (u prizemlju pvc stolarija, na spratu drveni prozori koji dihtuju, na spratu je umesto ploce lamperija sa kamenom vunom, spoljan izolacija stiropor 8cm), ali sad sta je tu je. Nisam imao kredibilitet (u vidu prethodnog iskustva sa CG i argumenti "ovi sa foruma kazu tako") da protivrecim dosadasnjem Peri Lozacu (moja majka) i majstoru koji je njeno godiste, a koji su saglasni da je bolje uzeti i malo jaci kotao "da ima rezerve".

Po instalaciji kotla, a na osnovu razmatranja alternativa grejanju na drva i ugalj, kupio sam gorionik na pelet ECOPELL. Taneb (veliki pozdrav!) je licno dosao i ugradio gorionik, a ovih dana ocekujem i start grejne sezone. Zahvaljujem Taneb na turbulatorima koje sam od njega dobio gratis.

Prethodno je nabavljen pelet Biotherm iz Vuckovice (5 paleta = 5.250 kg, 18.000 din/t)

Elem, posto sam u prethodne dve godine imao ozbiljnijih ulaganja u pogledu grejanja (2012. u prolece uradjena izolacija i zamenjeni prozori, 2013. pocetak leta - novi kotao i gorionik na pelet), nadam se da ce ove godine grejanje konacno biti ugodnije. Efekti uradjene termoizolacije fasade osetili su se i u sezoni 2012/13 i mogu se sumirati u reci "PREPOROD". A za efekte grejanja na pelet, videcemo. Pisacu utiske :)

 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 17:25 - pre 128 meseci
Pa djunis82 i ja mislim da ti je "malo" predimenzionisan kotao, skoro pa x2 , a složiće se ovde još par ljudi. Ovih dana sam se igrao sa mojim Toby 20 i malo ga doštelavao (video sam kako serviser unosi parametre ) pa sam za sad smanjio "potrošnju za" 30% teoretski , e sad kad zahladi onda ću mooooožda još malo doterati , ako neko ima ovo čudo rado ću podeliti neke info i utiske koji su za sada odlični !!!!!
i reci mi jesi li i pre koristio taj pelet ?

Jedna stvar što me prijatno iznenadila kod kotla na pelet je da se radijatori tj sistem ne ohladi za po sata kao kod promajnog kotla koji ga bukvalno namerno ohladi još više kako se hladi , redijatori su mi bili mlaki i posle više od sat vremena , extra , a baš grejem sa malom temperaturom



[Ovu poruku je menjao boree dana 10.10.2013. u 21:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boree dana 10.10.2013. u 21:11 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

tasmaniandevil
sinisa keteles
ne zaposlen
vukovar

Član broj: 280016
Poruke: 13
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 19:19 - pre 128 meseci
Dali je normalno da plamen na plameniku na jednom rezimu rada jedno vreme bude jak i izviruje iz samotne cevi i onda posle par dodavanja peleta se smanji i tako stalno. Sta nevalja ostaje bez peleta ili ih ima i previse.Danas dok sam se malo igro stelovanja u jednom trenutku je polako poceo izlaziti dim i transportera i iz pelet spremnika dali je to zbog smanjenog vetra ili zato sto mi je dimnjak jako nizak svega 5 m zidan ciglom promer 25 cm.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 20:19 - pre 128 meseci
Rekao bih da sa dimnjakom nešto nije u redu, recimo da treba da se pročosti: kad se dim vraća "nazad" znači da mu je lakše na tu stranu da ide nego na onu gde bi mi hteli. Ovo je zaključak "na prvu loptu", može za to biti još nekih razloga, ali oni mogu da "uđu" u razmatranje tek kad se otkloni sumnja na dimnjak. Dakle, pozovite dimničare.

To što je dimnjak visok 5 metara nije od značaja: standard za ispitivanje kotlova i gorionika je dimnjak visine 4 metra. Jedino što je važno je da bude malo iznad sljemena i da bude čist. Proverite i da li su ona dole reviziona vratanca na dimnjaku dobro zatvorena - zadihtovana/zabrtvljena.

Zaista sam obradovan saznanjem da ste (poslušali pretpostavljam moj savet i) postavili šamotnu cev.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tasmaniandevil
sinisa keteles
ne zaposlen
vukovar

Član broj: 280016
Poruke: 13
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 20:31 - pre 128 meseci
Cev je postavljena po tvojoj preporuci i ima efekta u njo nema neizgorenih peleta samo valjala bi da je duza a posto je ova napukla trazit cemo drugu. Sutra cu da proverim dimnjak.Mozda me zezaju turbulatori da izvadim 2 komada.

Reci za taj plamen jel mora da bude cas velik cas mali.
Kolika bi bila idealna temperatura dinjace po rezimima.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.10.2013. u 21:26 - pre 128 meseci
Baš zbog tog čas većeg, čas manjeg plamena mislim da nešto nije u redu sa dimnjakom, nazvao bi to (pesnički) borbom plamena za dah. Zasigurno nije do turbulatora: pročistote dimnjak, provereite reviziona vratanca, ako je vrh ispod sljenena, dodajte parče cevi.

Nema idealne temperature: što niža - to bolja, ali (ipak) ne ispod 80 stepeni. Oko 130 je sasvim "u redu", 150 "nije strašno", a preko toga, 170 i više "šta je-tu je", pa još više "jbg", pa onda "katastrofa"...
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tasmaniandevil
sinisa keteles
ne zaposlen
vukovar

Član broj: 280016
Poruke: 13
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.10.2013. u 17:52 - pre 128 meseci
Dimnjak je cist stavis dole ogledalce vidi se nebo vrata dihtuju dimnjaca cista kotlovnica ima krov samo na jednu stranu i dimnjak je na sredni oko njega nema nista vislje na 5 meteri on izviruje iz krova 3m.A plamen i dalje luduje
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.10.2013. u 18:46 - pre 128 meseci
Onda probajte da pojačate vetar, ne odmah mnogo, nego mic po mic.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Kojke
ing
sunenergo

Član broj: 318273
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.10.2013. u 19:56 - pre 128 meseci
Imam kombinovani kotao Podvis KB-40, snage 45kW. Planiram da instaliram ecopell gorionik. Šta mogu da očekujem u pogledu efikasnosti i kako da kotlu podignem efikasnost. Da li neko ima predlog kako da preradim kotao. Radi ilustracije dostavljam nekoliko fotografija kotla.


____________________________________________________________________________________________________


____________________________________________________________________________________________________


____________________________________________________________________________________________________


____________________________________________________________________________________________________



Svaki savet je dobrodošao.
Pozdrav, Saša
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.10.2013. u 20:00 - pre 128 meseci
Nema tu šta da se radi: samo ugradite gorionik i to je to.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Kojke
ing
sunenergo

Član broj: 318273
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 07:34 - pre 128 meseci
Šta mogu da očekujem po pitanju efikasnosti ovog kotla. Pročitao sam u Vašim postovima da je preporuka ugraditi šamotnu cev i/ili kosu pregradu radi poboljšanja efikasnosti. Kontaktirao sam podvis fabriku vezano za radnu temperaturu kotla. Njihov savet je da voda nebi smela da izađe iz kotla ispod 70C. Dok je mešni ventil u prodaji baždaren na 60C. Laddomat se otvara na 78C ali ga nisam našao u prodaji.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710349 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.