Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656169 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
109.72.63.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 11:19 - pre 126 meseci
Citat:
djunis82:
Dok još nije zahladnelo, probaću rad gorionika na različitim snagama (da isključim automatski mod) i da ispratim ponašanje, kao i Nnikki.
Jutros sam tako pustio. Podesio sam na 12kw, uz nepromenjene parametre temperature kotla i pumpe.
Počeo je sa radom u 6:20. DO 7:20 radijatori u kući se nisu nešto posebno zagrejali (u poređenju sa prethodnim danima), pa sam podigao na 18kw. Radio je do 8:20.
Danas, kad se vratim s posla, videću u dnevniku rada da li je dostigao zadatu temperaturu kotla. U automatskom režimu, u dvočasovnom periodu grejanja, zadatu temperaturu kotla postigne nekih 15 minuta pre isteka vremena.


Nešto razmišljam u pogledu odnosa kotla i pumpe: ako već faktički nemam mešni ventil, onda nije ni loše što mi je temperatura aktiviranja pumpe bila niska (prvobitno 35, pa sam podigao na 40). Jer, ako bih je podigao na recimo 50, onda bi se kotao "samostalno" zagrevao do tog nivoa, u cevima bi temperatura bila nekih (sada) 20*, pa kada bi se pumpa uključila onda bi se napravila velika razlika u temperaturi "odlazne" i "dolazne" vode, što ne bi bilo dobro.
Ovako, sa nižom temperaturom aktiviranja pumpe, postižem ravnomernije zagrevanje i kotla i sistema, a time i manju razliki između "odlazne" i "dolazne" vode. Možda i grešim?



Tako ce ti se ravnomernije zagrevati sistem ali ce ti se duze zagrevati sistem

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

danko69
Danijel Miljković
Kruševac

Član broj: 128241
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 11:19 - pre 126 meseci
Imam Viadrusov kotao sa 6 rebara na koji je ugrađen ELMEC-ov gorionik,
da li nešto treba da se prerađuje u sistemu da bi se grejao na koštice od šljiva (npr puž).
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 12:08 - pre 126 meseci
Vrlo jednostavno ćete izvesti zaključak ako probate: Srćko18 ima baš taj gorionik o kome, uzgred, nemam baš visoko mišljenje, sa transporterom koji je, kao, prilagođen košpicama. U mom slučaju, Termisov transpoter nije pravio razliku izmeću peleta, košpica od višanja i košpica od šljiva. Ne vidim ikakvog razloga zašto bi neki drugi tu razliku pravio. Uostalom, po dimenzijama gledano, košpice od šljiva se od peleta razlikuje samo po jednoj dimenzili - širini. Probajte, dakle. Ono što sam siguran da vam je potrebno, verovatno i sad, ali sigurno kad na košpice pređete je podešavanje gorionika.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

danko69
Danijel Miljković
Kruševac

Član broj: 128241
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 12:14 - pre 126 meseci
Citat:
zmajdin:
Vrlo jednostavno ćete izvesti zaključak ako probate: Srćko18 ima baš taj gorionik o kome, uzgred, nemam baš visoko mišljenje, sa transporterom koji je, kao, prilagođen košpicama. U mom slučaju, Termisov transpoter nije pravio razliku izmeću peleta, košpica od višanja i košpica od šljiva. Ne vidim ikakvog razloga zašto bi neki drugi tu razliku pravio. Uostalom, po dimenzijama gledano, košpice od šljiva se od peleta razlikuje samo po jednoj dimenzili - širini. Probajte, dakle. Ono što sam siguran da vam je potrebno, verovatno i sad, ali sigurno kad na košpice pređete je podešavanje gorionika.


Hvala.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 17:00 - pre 126 meseci
ja sam prosle godine potrosio oko tonu kostice sljive i mogu reci da nisam imao vecih problema.lepo se palila, ima malo vise pepela nego pelet ali nista strasno. desilo mi se par puta da zaglavi ali je uglavnom problem napravima neka zaostala grancica sto je i najveci problem sa kosticom sljive.
ra razliku od visnje koja je cista u kosticama sljive ima u grancica i plastika od polomljenih gajbi kao i onih sasusenih sljiva.
kostica mora da je dobro suva a ja sam priikom susenja sve to procistio i odvoio necistoce koliko je bilo moguce.
inace kod mene je puz fi 80, a podesavanja sa analizatorom su svakako pozeljna.
 
0

danko69
Danijel Miljković
Kruševac

Član broj: 128241
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 17:52 - pre 126 meseci
Hvala.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 19:17 - pre 126 meseci
Pozdrav dragi forumasi,
od kada sam odlucio da se resim "bede" lozenja kotla, izbor je pao na pelet. Prateci ovu temu jako dugo dosta stvari ste mi pomogli da shvatim, tako da se i ja odlucih da na svoj Junkers superclass kotao ugradim cetrometalov gorionik cppl-35, a i da se aktiviram u diskusiji. Posto je vreme trenutno toplo nisam imao prilike da ga istestiram koliko bih zeleo, dakle radio je nekoliko sati kada ga je serviser pustao u rad. O tome kako se ponasa pisacu kasnije. Mene interesuje, posto i sami znate kakvi sve "majstori" postoje, da li je moja instalacija dobra za postojeci sistem grejanja, da ne bih morao nesto da menjam u pola zime. Naime, posto je slika bolja od hiljadu reci, molio bih Vas (posebno gospodina Zmajdina) za misljenje da li polozaj pumpe mora da se menja, da li moze ovako sve da funkcionise i ako mora da se menja i gde bi trebalo da stoji? Takodje me interesuje kakva su vasa iskustva sa centrometalovim gorionicima? NAsta bi trebalo voditi najvise racuna kod istih?
Unapred hvala na odgovorima
Prikačeni fajlovi
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 19:49 - pre 126 meseci
gore bi trebalo da ide topli vod a onaj sa leve strane bi trebalo da je povrat "hladne vode" iz sistema , e sad jel tako ili ovako kako si nacrtao ? jer ovako nema smisla , mislim ja . moja sestra je upravo ugradila pelet set od centrometala 35 tako da ćemo videti šta može da se diskutuje
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

tasic64
Srđan Tasić

Član broj: 318160
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 21:35 - pre 126 meseci
Moje prvo javljanje,mada pratim dugo forum.Pre mesec dana sam ugradio na Megalov trajno žareći kotao Centrometalov pelet-set od 35 kw.Pustio sam ga u probni rad I posle tri dana mi je kotao procureo (star 10 godina).Moram da kažem da sam bio nezadovoljan,radijatori su samo do pola bili vrući.Izbacio sam stari kotao I ubacio CM kotao od 35 kw I mogu reći da je sada sve OK.Inače grejem kuću od blizu 250 m2,dobro izolovana,sa solidnom drvenom stolarijom.Pelet je Alfa-plam (mislim da je to bivši Forest iz Pukovca),odličnog je kvaliteta,doduše nešto skuplji od drugih na tržištu.Toliko za sada,mislim da ćemo se kvalitetno grejati,ostalo je da vidim koja će biti potrošnja.Pozdrav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 22:26 - pre 126 meseci
Salecooler,
moje skromno iskustvo od jedne sezone sa gorionikom CPPL35 je pozitivno. Sam gorionik se nikada nije ugasio zbog greske, a cistio sam ga uglavnom tek posle 4 do 5 dana. Grejem nekih 160m2 , nemam nikakvu izolaciju i u pogledu ustede energije jedino pozitivno je sto imam PVC stolariju. Za proslu sezonu sam potrosio 6300kg peleta, ako ti je to uopste bitna informacija.
Uglavnom, prateci forume shvatio sam da, koji god gorionik uzmes neces pogresiti ako ti je alternativa lozenje uglja. Konstrukcijski su gorionici vrlo slicni, i jedina ozbiljna razlika je u softveru regulacija i u samim regulacijama. Na kraju jedina stvar koja je zaista bitna je da nadjes coveka koji dovoljno dobro poznaje problematiku rada gorionika za pelet, a da pritom ima alat i zelju da pomogne u stelovanju i podesavanju gorionika a i celog sistema grejanja.
U mom slucaju Zmajdin je bio taj koji je odvojio vreme da bi mi pomogao, i njegova je zasluga sto nikakvih problema nisam imao u toku prosle sezone.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 22:27 - pre 126 meseci
Citat:
salecooler:
...da ne bih morao nesto da menjam u pola zime. Naime, posto je slika bolja od hiljadu reci, molio bih Vas (posebno gospodina Zmajdina) za misljenje da li polozaj pumpe mora da se menja, da li moze ovako sve da funkcionise i ako mora da se menja i gde bi trebalo da stoji? Takodje me interesuje kakva su vasa iskustva sa centrometalovim gorionicima? NAsta bi trebalo voditi najvise racuna kod istih?
Unapred hvala na odgovorima

Pumpa je definitivno u pogrešnom krugu - kotlovskom. Trebalo bi da bude u radijatorskom, na potisnom ili povratnom, sve jedno je.

boree je u pravu: nešto sa bojama nije u redu.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tasic64
Srđan Tasić

Član broj: 318160
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 22:45 - pre 126 meseci
Citat:
Staznaja:
Salecooler,
moje skromno iskustvo od jedne sezone sa gorionikom CPPL35 je pozitivno. Sam gorionik se nikada nije ugasio zbog greske, a cistio sam ga uglavnom tek posle 4 do 5 dana. Grejem nekih 160m2 , nemam nikakvu izolaciju i u pogledu ustede energije jedino pozitivno je sto imam PVC stolariju. Za proslu sezonu sam potrosio 6300kg peleta, ako ti je to uopste bitna informacija.
Uglavnom, prateci forume shvatio sam da, koji god gorionik uzmes neces pogresiti ako ti je alternativa lozenje uglja. Konstrukcijski su gorionici vrlo slicni, i jedina ozbiljna razlika je u softveru regulacija i u samim regulacijama. Na kraju jedina stvar koja je zaista bitna je da nadjes coveka koji dovoljno dobro poznaje problematiku rada gorionika za pelet, a da pritom ima alat i zelju da pomogne u stelovanju i podesavanju gorionika a i celog sistema grejanja.
U mom slucaju Zmajdin je bio taj koji je odvojio vreme da bi mi pomogao, i njegova je zasluga sto nikakvih problema nisam imao u toku prosle sezone.


Pitanje za gospodina Zorana.Šta je bitno kod podešavanja CM pellet-seta.Fabrički podešene snage od 3-6,odnosno od 20-35kw.Čitao sam da smanjujete snagu smanjivanjem brzine obrta ventilator I povećanja intervala uključivanja transpotera.To radite na Feroli-gorioniku.Ima li potrebe da se smanjuje I na CM-U.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.10.2013. u 23:34 - pre 126 meseci
Suština je da se uspostavi balans između proizvodnje i potrošnje toplote. Uobičajeno je kod nas, doduše ne samo kod nas, ako je za utehu, već na celom Balkanu, da je izvor toplote, u ovom slučaju gorionik, predimenzionisan, prosto jer je uvreženo mišljenje da od viška glava ne boli, a i inače su u ponudi samo gorionici izmeću 30 do 50 kW. Proizvođači svoju ponudu tih, takvih i tolikih gorionika obrazlažu sa "to tržište traži". E sad, zašto "to tržište traži", duga je priča: da ne davim, mada ako ima zaiteresovanih - tu sam.

Istina, Centrometl je u tome izuzetak: imaju gorionik koji je nominalno od 14 do 20 kW, ali im je to najslabije prodavan gorionik, jer ista mu je cena kao i onom "za broj većem", pa se kupci opredeljuju za taj veći jer, rekoh, "od viška glava ne boli". E pa hoće da zaboli, jer velika snaga znači da će svako malo da se pali/gasi... To je kao kad u sred zime idete negde automobilom, ali ga na svakih pola kilometra ugasite, ohladite, pa kad se ohladi vi ga ponovo startujete, zagrevate, pa ga opet malo vozite... i tako to.

Zbog toga ja zagovaram redukciju snage gorionika na onu koja je za dati prostor potrebna/dovoljna, naravno onoliko koliko je moguće. Centrometalovi gorionici pružaju podosta slobode u podešavanju, ali je ograničenje veličina rešetke: ima neke granice ispod koje ne može da se ide.

Koliki prostor grejete, kakva je izolacija, koju temperaturu grejanog prostora očekujete/želite i da li, ovo je jako važno, imate ugrađen četvorokraki mešni ventil? Ako nemate, ugradite ga "pod hitno", dok je još toplo.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tasic64
Srđan Tasić

Član broj: 318160
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 00:24 - pre 126 meseci
Već sam napisao.250 m2 dobro izolovane kuća (sendvič zid sa kamenom vunom između blokova),stolarija je vrlo dobra drvena,odlično dihtuje,željena temperatura prostora je između 21 I 23 C,majstor je inače ovlašćen serviser CM-a I nije me ni pitao za četvorokraki mešački ventil,doneo je I ugradio.Na moje pitanje,čemu to služi,ukratko mi je opisao funkciju I rekao da bez njega ne overava garanciju.Prvi utisci su odlični.Temperaturu sam dizao do maksimuma izdržljivosti.Napolju je toplo,pa je žena otvorila sve prozore,nije moglo da se diše.Naravno da sam morao da vidim šta mogu da očekujem od mog novog kotla kad dođe prava zima,ali ovo što sam video, vrlo obećava.Jedina slaba tačka na kući je zadnja ploča gde je ugrađena kamena vuna od 5 cm.Možda pre zime stavim još jedan sloj od 10 cm,ali bez betonske košuljice,samo preko folija I po koja daska (klasičan tavan,koji ne koristim nizašta).Mešački ventil sam probao između položaja 3 I 5,pumpa je bila na srednjoj brzini,u spavaćim sobama imam termoglave,a dnevni boravak je ogroman (velika je kubikaža,visina plafona na nekim mestima je 6 m) I tu imam sobni thermostat,koji radi odlično.Pumpa se uključuje na 61C (fabrički podešeno),isključuje na 59 C.Majstor kaže da tu nema nikakvog diranja I da tako podešeno s razlogom (čuvanje kotla).Zaboravio sam da dodam da mi je ugrađen I nepovratni ventil,koga ranije nisam imao I da nemam akumulacioni spremnik,koga mnogi toplo preporučuju.

[Ovu poruku je menjao tasic64 dana 25.10.2013. u 01:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tasic64 dana 25.10.2013. u 01:45 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 06:43 - pre 126 meseci
Nek' se i to čudo dogodilo, da je majstor nikoga ne pitaši ugradio četvoroktaki ventil, čak i uslovio njegovu ugradnju (ne)overavanjem garancije. Ipak e (o)kreće!

Ona tupež o predimenzionisanosti kotla/gorionika u vašem slučaju ne važi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 11:22 - pre 126 meseci
Citat:
zmajdin: Pumpa je definitivno u pogrešnom krugu - kotlovskom. Trebalo bi da bude u radijatorskom, na potisnom ili povratnom, sve jedno je.

boree je u pravu: nešto sa bojama nije u redu.


Hvala na brzim odgovorima. Boree je u pravu, ja nisam dobro nacrtao. I mene je serviser CM uslovio da moram ugraditi mesni ventil, samo sto majstor sto je ugradjivao, zbog nedostatka prostora nije izmestio pumpu tj. bilo mu je lakse ovako da ga ugradi, a ja mislim da je to pogresno. DA li ce i kako uticati rad pumpe i celog sistema ako ostavim ovako? Da li jednostavno moram to promeniti? Grejem dva sprata kuce od po 100m2, sa po 6 radijatora na svakom spratu, izolacija je 5cm stiropor, drvena stolarija stara dvadesetak godina sa duplim vakum staklom i izlepljene trake za bolje dihtovanje, izolacija na ploci 10cm stiropor i isto toliko ibercuga, na gornjem spratu postavljene termo glave, inace nisu posebne radijatorske instalacije za spratove, vec je radjena vertikala. Gospodine Zmajdin ako biste bili ljubazni da me kontaktirate na [email protected] jer ne mogu koristiti pp, da napravimo neki dogovor vezano za podesavanje gorionika.
Unapred hvala
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 12:42 - pre 126 meseci
Sa pumpom u kotlovskom krugu sistem će da radi, ali neće da radi dobro: sa tako postavljenom pumpom jako je teško, skoro pa nemoguće sa dovoljnom/pozrbnom preciznošću regulisati temperaturu u grejnom krugu, a baš to je razlog za ugradnju mešnog ventila, pored onog za obezbeđenje optimalne temperature u kotlu, opet sa dovoljnom/potrebnom preciznošću.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 13:00 - pre 126 meseci
Citat:
zmajdin: Sa pumpom u kotlovskom krugu sistem će da radi, ali neće da radi dobro: sa tako postavljenom pumpom jako je teško, skoro pa nemoguće sa dovoljnom/pozrbnom preciznošću regulisati temperaturu u grejnom krugu, a baš to je razlog za ugradnju mešnog ventila, pored onog za obezbeđenje optimalne temperature u kotlu, opet sa dovoljnom/potrebnom preciznošću.


Iz vaseg posta, ako dobro shvatam pored mesnog ventila, trebalo bi ugraditi i neki za "obezbedjenje optimalne temperature u kotlu"? Da li sam to dobro razumeo ili ne?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 13:11 - pre 126 meseci
Centrometalov gorionik se sam stara o tome - uključuje pumpu tek na, beše li 65 stepeni, što je donja granica za optimalno sagorevanje, jer na toj temperaturi prestaje kondenzacija, doduše ne sasvim: ona "prava" temperatura iznad koje više nema kondenzacije je 72 stepena. Budući da je to "malo mnogo" za radijatore, postavlja se mešni ventil tako da u radijatore ide "kol'ko treba" topla voda, a u kotlu, pak, da se "vrti" voda vruća koliko treba.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.10.2013. u 13:21 - pre 126 meseci
Ok, sve shvaceno. CM ukljucuje pumpu na 61 a gasi na 60 stepeni.
Pozdrav pa se vidimo
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656169 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.