Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710093 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 08:49 - pre 128 meseci
Pozdrav,
Što se tiče tvog kotla, izbaci te turbulatore i ugradi spiralne. Zatvori sve otvore sa tim turbulatorima. Nemoj od njih da kupujes turbulatore, jer su to limici i to talasasti.
Takve turbulatore kao na slici više ne prave. Ako tako ostaviš bez dva turbulatora, veći deo toplih gasova će ti izaći kroz te otvore. Imaćeš smanjen stepen iskoristivosti kotla. Postojeći turbulatori su malo problematični. Stvaraju preveliki otpor u cevima.
Namontirao sam par gorionika na podvis knjaževac i tu smo ubacili spiralne turbulatore kao što ih pravi TERMOFLUXS. I super su rezultati.
Pozdrav.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 09:20 - pre 128 meseci
Citat:
Kojke: Šta mogu da očekujem po pitanju efikasnosti ovog kotla. Pročitao sam u Vašim postovima da je preporuka ugraditi šamotnu cev i/ili kosu pregradu radi poboljšanja efikasnosti. Kontaktirao sam podvis fabriku vezano za radnu temperaturu kotla. Njihov savet je da voda nebi smela da izađe iz kotla ispod 70C. Dok je mešni ventil u prodaji baždaren na 60C. Laddomat se otvara na 78C ali ga nisam našao u prodaji.

Rekoh, samo ugradite gorionik, pretpostavljam da bi ga malo trebalo i fino podesiti i to je to: ovaj kotao je predviđen za gorionik na naftu, što je približno gorioniku na pelet - nije isto, ali je slično, mnogo sličnije nego uglju, drvima, briketima... Vasić je u pravu: vratite ona dva turbulatora. Kad je o obliku turbulatora reč, ja preferiram spiralne (Thermofluksovi su, ako se ne varam, vretensti), ali nisu ovi u Podvisu neznalice i dunsteri, pa da ugrađuju nešto što ne vlja. Šamotna cev bi dobro došla. Temperatura kotla treba da bude viša od 72 stepena, ja postavljam 80, a to što termostatski ventil otvara ranije nema mnogo veze: kad kotao doće do 60, brzo e i na 80. Laddomat vam je potreban samo ako imate i akumulator toplote.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 10:37 - pre 128 meseci
Nisam napisao bezveze da se ne porucuju njihovi turbulatori. Jer ono sto oni sada salju za 1000 ili 1500 din. je bruka. To je tanki talasasti limic. Vec par njih je porucilo i dobili su te limice. Ni nalik starim turbulstorima. Izvinjavam se Zmsjdin je u pravu, u pitanju su vretenasti turbulatori.
 
0

jalksb

Član broj: 318352
Poruke: 1
217.68.80.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 14:27 - pre 128 meseci
Ugradio sa ferrolijev plamenik sun p7 pa me zanima dali se može podešavati plamenik u radu ili treba podešavanje vršiti u mirovanju plamenika
 
0

Kojke
ing
sunenergo

Član broj: 318273
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 14:48 - pre 128 meseci
Hvala svima na savetu. Pozabaviću se sa turbulatorima. I da naravno, ide akumulator toplote Centrometal od 1000l sa izmenjivačem za solarni sistem od četiri standardna panela na krovu. između kotla i akumulatora laddomat a između radijatora i akumulatora četvorokraki ventil sa aktuatorom radi upravljanja preko automatike. mislim da je to dobitna kombinacija koju bi većina trebala da primeni. Pozdrav.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.10.2013. u 14:52 - pre 128 meseci
Citat:
Kojke: Hvala svima na savetu. Pozabaviću se sa turbulatorima. I da naravno, ide akumulator toplote Centrometal od 1000l sa izmenjivačem za solarni sistem od četiri standardna panela na krovu. između kotla i akumulatora laddomat a između radijatora i akumulatora četvorokraki ventil sa aktuatorom radi upravljanja preko automatike. mislim da je to dobitna kombinacija koju bi većina trebala da primeni. Pozdrav.

Bravo!
Citat:
jalksb: Ugradio sa ferrolijev plamenik sun p7 pa me zanima dali se može podešavati plamenik u radu ili treba podešavanje vršiti u mirovanju plamenika

Još majka nije rodila junaka koji može da podešava plamenok dok ne radi. U stvari, može u jednom delu - podešavanje ritma i dužine "hranjenja", ali plamen da se podešava bez plamena - to još nije bilo.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
+1

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.10.2013. u 14:35 - pre 128 meseci
Kako gorionici i peći na pelet funkcioniraju u slučaju nestanka struje?
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
80.85.109.*



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.10.2013. u 16:35 - pre 128 meseci
Pa ne rade....

Ecopell 35
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.10.2013. u 16:59 - pre 128 meseci
Estonski PelTech i domaći EcoPell imaju rezervno napajanje i programsku proceduru koja bezbedno gasi gorionik, istim redosledom i trajanjem kao kod redovnog gašenja. Svi drugi koji se nude na našem tržištu prosto prestanu da rade, a kad sruja dođe, ili nastavljaju gde su stali (to ako je prekid napajanja bio kratkotrajan, pa je preteklo nešto vatre), ili počinju od početka, kao da su bili na "stend baju". Sa druge strane, ako u sistemu postoji neki UPS, što nije preskupa igračka, svi nastavljaju sa radom kao da se ništa nije dogodilo.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

hulioko

Član broj: 318459
Poruke: 11
31.176.184.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 08:31 - pre 128 meseci
Pozdravljam sve. Čitao sam prethodne postove ali nisam uspio sve 194 stranice pročitati pa ne zamjerite ako je bio isti ili sličan slučaj napisan. Da ukratko napišem trenutno stanje, opremu kao i problem koji imam. Kupio sam kotao Ekoline 35kw, firma Kovan iz Gračanice (BiH). Namjeravam grijati dvije spojene kuće (90m2 dobra izolacija + 60m2 solidna izolacija). Svaka kuća ima svoju pumpu na koju je spojen sobni termostat a na kotlu nije ništa spojeno (samo cijevi). Prije su to bila dva odvojena sistema grijanja gdje smo ložili ugalj a sada smo to uvezali u jedan sistem i nakaćili peć na pelet.

Postoji jedan mali problem koji ne znam kako da riješim. Kotao brzo ugrije i pošto sam namjestio temperaturu vode na 60 stepeni kotao smanjuje intenzitet plamena na 55 i na 60 prelazi u stanje mirovanja. Pošto je ovih dana vani relativno toplo, ali i da nije toplo ovo se može desiti ukoliko kuća (ili u mom slučaju obje) recimo imaju solidnu izolaciju. Stanje mirovanja kotla potraje malo duže, možda oko 1h-1,5h, a za to vrijeme se voda u radijatorima i cijevima prilično ohladi. Kada temperatura u sobi padne ispod zadate, termostat pali pumpu recimo u jednoj kući i pošto je sistem relativno hladan, prilično brzo hladi vodu u kotlu. Pumpa toliko brzo cirkuliše (iako je u prvoj brzini) da ohladi vodu u kotlu skoro do 40 stepeni a da se kotao ne stigne upaliti. Kako sam primjetio to vrijeme paljenja zavisi koliko dugo je kotao bio u stanju mirovanja. Pratio sam vremena i pumpa prilično brzo procirkuliše možda 2-3 minute povratni vod postaje mlak a kotlu treba možda oko 8 minuta da se upali (nakon dužeg mirovanja).
Problem je što pumpa ne bi trebala raditi ispod 40 stepeni jer se stvara kondenz u kotlu (tako barem piše u uputstvu). Vjerovatno se proces paljenja ne može ubrzati ili možda postoji drugi način da spriječim da temperatura vode u kotlu tako brzo padne do ili ispod 40 stepeni. Na kotlu ima izlaz da se priključi pumpa i da kotao upravlja uključenjem ili isključenjem pumpe zavisno od temperature vode ali u mom slučaju zbog dva odvojena objekta moralo je biti urađeno sa dvije pumpe kojima upravljaju dva sobna termostata.

Vjerovatno još neko ima sistem kojim grije dvije etaže gdje postoje dvije pumpe pa je možda imao ovakav problem. U svakom slučaju svaki prijedlog je dobrodošao.

Pozdrav.
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...254.46.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 10:05 - pre 128 meseci
Akumulator toplote mnoge probleme rešava pa i vaš
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 10:44 - pre 128 meseci
Tipično balkanski - predimenzionisan kotao: za tih 150 kvadrata i onaj kotao od 20 kW bi bio više nego dovoljan. No, šta je - tu je.

Da ste pažljivije čitali prethodne postove, primetili bi ste moje stalnoponvljajuće tupljenje: Ugradite četvorokraki mešni ventil!!! On će život olakšati i vama i kotlu: radijatori vam neće biti vreli, već kako treba - topli, a kotao će moći da radi na za njega optimalnoj temperaturi - preko 75 stepeni.

Međutim, u vašem slučaju, samo četvorokraki ventil će problem samo da ublaži, ne i da otkloni, jer zahtev - grejanje dva odvojena prostora, kao i način upravljanja grejanjem - uključivanjem/isključivanjem pumpe u svakom od grejnih krugona obaška, zahteva i ugradnju trokrakog termostatskog mešnog ventila na povratnom vodu, e da bi se apsolutno odstranila mogućnost pothlađivanja kotla, kao i ne mnogo komplikovanu/skupu automatiku kojom bi se obezbedilo da vatra gori kad god zahtev za isporukom toplote postoju u bilo kom grejnom krugu.

Za pun konfor grejanja koji vaš sistem mođe da pruži, a da se "preskoči" ugradnja akumulatora toplote, potreban bi bio elektro-pogon na onom četvorokrakom ventilu koji bi kontrolisala malo komplikovanija, time i skuplja, mada ne preskupa elektronika - PID regulator kojim se obezbeđuje konstantna tempertura polaznog voda, već pomenuta kontrole vatre u skladu sa zahtevima za toplotom u bilo kom od grejnih krugova, ali i minimalnu temperaturu vode u kotlu što je u prethodnoj kombinaciji obavljao onaj termostatski trokraki mešni ventil, koji u ovakvom sklopu više nije potreban.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-5.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 11:55 - pre 128 meseci
jel ima neko ideju kako napraviti automatiku za upravljanje cetvorokrakim ventilom,jer kupovne automatike su prilicno skupe ...

Ecopell 35
 
0

hulioko

Član broj: 318459
Poruke: 11
109.163.155.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 13:45 - pre 128 meseci
Hvala Zorane na odgovoru. Što se tiče snage kotla savjetovali su mi za trenutnu kvadraturu kotao od 20kw. Ali pošto imam namjeru možda već iduće godine opremati potkrovlje sa još dodatnih 80-tak m2 što bi ukupno bilo oko 230m2, ne vjerujem da bi kotao od 20kw (barem tako kaže proizvođač, max 180m2 sa dobrom izolacijom) mogao to podnijeti. Kad već dajem tolike novce bolje da odmah predvidim i povećanje kvadrature da poslije ne bude pitanje a šta sad.

U svakom slučaju ću morati detaljnije pogledati prethodne postove posebno koji se odnose na spomenute ventile.

Pozdrav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 14:25 - pre 128 meseci
Citat:
pankec:
jel ima neko ideju kako napraviti automatiku za upravljanje cetvorokrakim ventilom,jer kupovne automatike su prilicno skupe ...

http://youtu.be/EzFqTkn4lhk
Nekad je važilo pravilo: Koliko para toliko muzike
Sada to obično nije tako
Što se tiče pogona, uz malo ručnog rada , može se primjeniti i nešto od ovog
http://www.pik.ba/profil/mijat25/
Sretno i ugodno
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 14:58 - pre 128 meseci
Grejen 250 kvadrata, do nedavno sam imao Viadrus U22 i Termis gorionik, sve nazivne snage 35 kW, izolacija mi nije bog-zna-kakva, mada nije ni loša, problem je (u stvari) sa ne baš sjajnom drvenarijom, pa mi ni jednog momenta nije bilo potrebno više od 20 kW. Tako je, naime, gorionik bio podešen, o čemu sam u nekoliko navrata pisao.Sad sam ugradio prototip jednog integralnog kotla od 18 kW i nameran sam da sa time prođem ovu zimu. Izveštavaću redovno.

Uzgred: ako nko zna nekoga ko bi eventualno bio zaiteresovan za ovaj "legendarni" primerak Viadrusa i Termisa - đuture ili obaška, lepo a jeftino, neka ga uputi na mene. Za gorionik sam spreman da dam garanciju, kotlu garancija nije potrebna, jer gusani je.

Ideju kako da se napravi kontroler elektro-pogona četvorokrakog ventila izneo sam u prethodnom postu. Evo da ponovim: jedan PID regulator, jedan termostatki prekidač, u zavisnosti od sistema grejanja i tipa gorionika jedan, dva ili više relea povezanih tako da sve radi onako kako sam opisao - da održava konstantnu temperaturu potisnog voda, da ne dozvoli pothlađivanje, ali ni pregrevanje kotla, e da bi se preskočila procedura kotlovke/gorioničke elektronike koja ga na nekoj tamo temperaturi gasi, pa da bi ga upalila na nekoj za već nekoliko stepeni nižoj od one za gašenje, već da paljenjem/gašenjem gorionika rukovodi sobni termostat. Jedino po čemu se ovaj regulator razlikuje od onih (bezobrazno) skupih je, u funkcionalnom smislu, što ne određuje sam temperaturu polaznog voda u odnosu na spoljnu i/ili unutrašnju temperaturu, već se ona ručno postavlja protiskanjem na dugmiće "gore" i "dole" . Radni naziv mu je TrmRglt-Balkan Specijal, a kotlu KtnPlt, takođe Balkan Specijal

Rekoh - jednostavan regulator. Jednostavan jeste po broju komponenti, ali po povezivanju baš i nije. Dugo sam na tome radio, jedan takav primerak radi na KtnPlt-u,- Balkan Specijalu, a do kraja Miholjskog leta jedan će raditi kod Srećka18 i kod još nekolicine bivših ložača, a sada dugmićo-pritiskača.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 21:52 - pre 128 meseci
Citat:
zmajdin:
Ako postavite pumpu na "jedinicu", da se uključuje na 65, a isključuje na 60, biće bolje i vama i kotlu.Temperatura kotla ne sme da bude niža od 63 stepeni, a treba/mora da bude viša od 72. O tome sam više puta pisao sa sve objašnjenjima zašto je to tako.
Ne, neće biti problema.


Temperaturu kotla podesio na 75 stepeni.Pumpa ukljucuje na 60 a iskljucuje na 55 stepeni i prebacena da radi na prvoj brzini.Objasnicu sta se desava prilikom jednog startovanja tajmera(vreme rada po tajmeru je podeseno od 20h do 21:30h).Jeste malo problem jer jos uvek mi ne radi grejanje dugo u toku dana jer je vreme toplo pa pisem na osnovu ovog iskustva.Kada startuje gorionik,postigne se temperatura ukljucenja pumpe(60'C) i na kotlu se dize temperatura do 75'C kada pocinje da gasi i u toku gasenja podigne jos 7-8 stepeni,nekada i do 88'C a u sistem mi pokazuje da ide i oko 40'C i ne zagreje se bas kako treba(na drugoj brzini je brze zagrevao).Malo sam okrenuo mesni ventil(trokraki) i sada stoji na broju 5.U stanju pripravnosti je bio od trenutka gasenja(88'C) do zadate temperature paljenja(60'C).Tako je podesen histerezis jer mi gorionik radi preko tajmera pa racunam da nece biti mnogo paljenja.To stanje pripravnosti je trajalo petnaestak minuta i onda se ponovo ukljucio gorionik jer po tajmeru jos nije vreme za iskljucivanje.Desilo se da je temp pala jos par stepeni i iskljucila pumpu(to je verovatno vreme punjenja i paljenja).Da li postoji neki drugi nacin da se gorionik redje pali,da nema ovakvih promena ili je potrebno hladnije vreme i da gorionik cesce radi i ne hladi ceo sistem(posto imam podesena 2 ukljucenja do 3 ukljucenja na dan od koih je najduze ovo od sat i po)?Nemam akumulator toplote tako da ta varijanta za sada otpada
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 22:16 - pre 128 meseci
Mešni ventil postavite tako da vam grejanje bude onako kako želite da bude, s tim da se taj željeni efekat pstigne što nižom temperaturom u radijatorima. To mora da se proba za različite spoljne temperature: malo je zametno u početku, ali se logika promene temperature brzo "ukači", pa posle sve bude rutina, mada bi vam onaj TrmRglt-Balkan Specijal "čučnuo" samo tako, naročito zbog one opcije "spečavannje pothlađivanja kotla dok je gorionik na čekanju".

Budući da grejete relativno mali prostor poprilično velikom peći sa još većim gorionikom, taj problemi koje sad imate biće manji kad bude, hajde da tako kažemo - "dovoljno hladno", što ne znači da (možda) ne može sad bar da se ublaži. Za početak: na koji raspon snage ste postavili gorionik, ako je u modularnom radu, odnosno na kojoj snazi radi, ako je na "ručnom" režimu?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.10.2013. u 23:05 - pre 128 meseci
Od 9KW krece a maks mu je zadata 21 ali nikada ne ide dotle.Ide uglavnom na 15KW i sa tom snagom postize temp.Retko skoci na 18KW.


Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.10.2013. u 10:20 - pre 128 meseci
Zao ovo sad, kad grejanje gotovo i da nije potrebno, ja bih postavio gorionik na fiksnu najmanju snagu, a pustio bih gorionik duže da radi, odnosno da počne ranije, kad malo zahladi, pustio bih ga da pređe i na 12 kW, a kad je baš-baš hladno dozvolio bih (možda) i onih 15, mada ne verujem da će vam ikad biti potrebno. Za vaš prostor, po mom skromnom mišljenju, 15 kW je "preko jego". Takođe, ne bih čekao da gorionik gasi dostizanje najviše temperature u kotlu, već sobni termostat, a parametre u proceduri za gašenje bih postavio kao na snazi "2" - 12 kW.

Objašnjenje zašto to baš tako je poduže pa ne bih davio, mada ako interesovanja ima - tu sam.

Uzgred: da lli su parametri podašavani spram sastava dima, ili "onako". Drugim rečima - jel' bio prisutan i analizator gasova. Ako jeste, koje vrednosti su dobijene - kolika je bila "lamda", odnosno "višak koseonoka", koliko je bio ugljen-monoksid (CO), kolika temperatuta dima?


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710093 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.