Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7758272 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 16:07 - pre 95 meseci
Tako inače i rade ekspanzione posude. Kako bi drugačije?

Mislim da ne morate ni pritisak u sistemu da obarate.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 17:05 - pre 95 meseci
Pa mislim da nije isto ako posuda ima u sebi balon ili membranu kao ova sa slike iz predhodnih postova sa membranom. Ako ima gumeni balon kao ove termoradove onda se on proteze celom visinom od vrha do dna i duva se sa povecanjem pritiska u sistemu ali voda ni u jednom trenutku ne dohvata metalno bure osim ako balon pukne.
Za svaki slucaj pozvacu sutra proizvodnju u Termoradu pa da vidim sta ce mi reci.
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 17:16 - pre 95 meseci
Ovo sa balonom je elegantnije. A ja mislio da tako mora, kao logičan nastaval onih prastarih sa orebrenim mehom u sredini.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 21:10 - pre 95 meseci
INSISTIRAM PROTIV SIGURNJAKA NA POVRATNOM VODU!!!
Tu On NESME da postoji.Ako je u pitanju samo vodena para postoje “deaeratori” a to je jedno ozbiljno (veliko) automatsko odzracno lonce.Ali kod klucanja je mnogo pare u trenutku ni On ne pomaze.Ovde je u pitanju smanjenje pritiska u sistemu,deaktiviranje BOMBE,ako sistem oslobodimo pritiska vodom,na povratu,sta ce ostati u kotlu-samo goli lim i vreli vazduh(pregrejana para) a neznamo koji sigurnosni ce pre proraditi onaj na potisu ili na povratu.Milibari su u pitanju.
Ljudi razmislite logicki.Sta smeta sigurnosni na potisu ima samo funkciju vise,smeta li ?Ima i dve funkcije vise stiti od povreda Ljude !!Na povratu ne stiti nista ili samo donekle,nekada,kotao.
Rekoh ovo je peletarski forum pa je do klucanja jos dosta zastita,ali je sistem isti za sva goriva.


I ekspanziona posuda mora da se skine.Balans pritisaka moze da se uspostavi i sa 20L vode u njoj cime joj smanjujemo sposobnost apsorpcije pritiska.KIZA ne budi lenj uradi to kako valja.

Koliko paznje posvecujemo elektronici,regulaciji,manikiru sistema a osnove bezbednosti zanemarujemo.Pa to je osnov za sve ostalo.Ostalo se samo nadogradjuje.
Netrazim da mi neko slepo veruje,pisu Ljudi svasta,oni sa fakultetima su isto ljudi,oni sto pisu uputstva su isto ljudi,oni sto ih citaju takodje.Za svoju sigurnost samo ukljucite vijuge,ipak je,nedajboze,necija bezbednost u pitanju !!!
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 21:49 - pre 95 meseci
Ukoliko se stavlja sigurnosni ventil na povratni vod, onda se obavezno stavlja i automatski dopunjač sistema. http://www.grejanje-expont.rs/...ki-dopunjac-sistema--icma.html
U takvoj izvedbi sistema, kada se aktivira sigurnosni ventil na 3 bara i krene da ispušta vodu na povratu, ispustiće je onoliko dok ne rastereti sistem. Ako se obori pritisak na 1,5 bar i niže, aktiviraće se automarski dopunjač sistema koji će puštati hladnu vodu u kotao i samim tim konstantno održavati kotao punim vode. Znači nikada unutar kotla neće biti goli lim i vreli vazduh. Ja sam ipak za dva sigurnosna ventila, jedan na vrhu kotla ili na sigurnosnoj grupi i jedan na povratu.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 22:03 - pre 95 meseci
Hladnu vodu u vreli kotao ne preporucuje niko.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 22:03 - pre 95 meseci
Goli lim ima na kaminima pa rade ...
Elem evo konkretno šta bi trebalo ugraditi, da može da se kupi u Srbiji. Kad sam hteo da ugradim svako koga sam pitao me gledao popreko a u etažu mi rekli da se mora naručiti i za jedno mesec dana možda dođe, a ja nisam mogao toliko čekati,

Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 22:18 - pre 95 meseci
Kamini su suvi bez trunke vodene pare.......

Huuuuu... Nemam vise snage a ni podrske.Sam protiv svih.Odustajem.Moji postovi stoje,za citanje.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 22:32 - pre 95 meseci
Ne osporavamo da ne treba sigurnosna grupa na polaz tj kotao, to je po pravilu, tako i treba, samo ovo "bomba" i "od jednom puno pare" , nije to od jednom, najveći problem je kad sigurnosni zapekne ili ga ne daj bože nema , e tu je problem, a i to što su sistemi pre rađeni sa "crnim cevima" i varilo se , sve je bilo iz jednog , danas ima gomila delova gde popusti tj dođe do havarije, video sam par takvih, kod peleta još nisam čuo ni video hvala bogu ništa slično.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 23:26 - pre 95 meseci
Eto, boree je sa ovim termičkim ispusnim ventilom sve objasnio, a u nedostatku njega automatski dopunjač sistema donekle radi posao, ali donekle. Tačno je da niko ne preporučuje hladnu vodu u vreli kotao, ali kada dođe do havarije nema pridržavanja nekih normi iz normalnih uslova rada, imamo vanredne uslove i važe neka druga pravila. Pre svega kako sačuvati živu glavu, a posle i materijalno.

Goranto, zašto prihvataš sve ovo lično i osećaš se kao da si sam protiv svih? Ovde nismo da bismo se nadmetali, već da razmenimo mišljenja, iskustva i kakvo takvo znanje, te da sami iz svega toga izvučemo zaključke, izaberemo najbolje i najkorisnije. Svakako da su tvoji postovi itekako čitani i korisni.

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 12.08.2016. u 09:27 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 23:35 - pre 95 meseci
Verovatnoća da kotao na pelet prokuva je otprilike ravna verovatnoći da će na neko mesto da udari grom. Mada, udaraše gromovi ovih dana tamo gde se nije očekivalo samo tako.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2016. u 23:45 - pre 95 meseci
Naravoučenije: Nikad ne reci nikad! :-)
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 07:23 - pre 95 meseci
Ne smatram sve ovo licno.Ja za sebe i one koji potraze misljenje znam kako cu.Svestan sam i peletarskog foruma a kod zastite se polazi od slucajeva koji mogu da se dese u najgorem mogucem scenariju.Princip-to se nikad nece desiti nije dobar.
Samo sam iznenaDJen ( i uvreDJen) brojem ljudi koji na to neobracaju paznju.

Tu sam Ja,idemo dalje!!
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 09:10 - pre 95 meseci
Ja bih pre obratio pažnju na surlu preko koje pelet ulazi u gorionik i da mi se tu ne pojavi povratni plamen, bez obzira što i tu ima zaštita.
Za početak moraću da instaliram WiFi kameru za nadgledanje kotlarnice. Ima li ko neki predlog za neko jeftino, a dobro rešenje?

Hvala!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
212.200.247.*



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 09:33 - pre 95 meseci
http://www.elementa.rs/proizvod/54132/ip-wifi-kamera
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 12:44 - pre 95 meseci
Citat:
Goranto:
Huuuuu... Nemam vise snage a ni podrske. Sam protiv svih. Odustajem. Moji postovi stoje, za citanje.


Ako ti to što znači, nisi jedini koji misli isto!

Kada se radi o sigurnosti (ne samo u grijanju), uvijek treba uzeti u obzir najgori mogući slučaj, pa na osnovu toga napraviti zaštitu. Sigurnosni (pretlačni) ventil je krajnji zaštitni element u sustavu grijanja i treba ga shvatiti vrlo ozbiljno. Već je bilo rečeno, on mora ići na najvišu točku kotla, jer je njegova glavna namjena ispuštanje vodene pare kada dođe do pretlaka (preko njegovog nazivnog tlaka - obično 3bar). S obzirom da se vodena para uvijek nalazi na vrhu kotla, to je razlog zašto je to jedina ispravna pozicija za postavljanje. Ako dođe do toga da sigurnjak mora reagirati, to znači da su sve ostale zaštite zakazale ili ne postoje. Nakon njega ne postoji niti jedna zaštita (automatska) koja će spriječiti eksploziju. Sjetite se ove vijesti (http://www.blic.rs/vesti/hronika/eksplodirao-kotao-i-ubio-gazdu-kuce/vv8y49v) kada je čovjek poginuo od eksplozije kotla, jer nije na vrijeme uključio pumpu, a sigurnosni ventil je zaštekao. Sada dolazimo do termičke zaštite koja bi, da je bila ugrađena, spriječila tragediju.

Sigurnosni (termički) ventil stoji kao zaštita ispred sigurnosnog (pretlačnog) ventila, jer reagira mnogo ranije. Pri temperaturi vode u kotlu preko 100°C ventil automatski u odvod ispušta vruću vodu, a istodobno istu količinu vode vraća u povrat kotla, te na taj način rashlađuje kotao na temperaturu ispod podešene (100°C), a samim time i tlak. Treba napomenuti da ovdje ne postoji opasnost od prebrzog rashlađivanja kotla, jer je količina ispuštene vruće vode jednaka hladnoj koju vraćamo u kotao, a rashlađivanje prestaje kada temperatura u kotlu padne ispod podešene (100°C). Link: http://www.caleffi.com/croatia/hr/catalogue/sigurnosni-termicki-ventil-s-automatskim-punjenjem-544501



Još jedna vrlo važna stavka u zaštiti instalacije grijanja je ekspanzijska posuda, a koja je često razlog reagiranja sigurnosnog ventila (kao krajnje zaštite). Prije to nije bio toliki problem, jer je većina instalacija imala posudu od 35L koja je obično zadovoljavala sisteme sa 200-300L vode. Međutim, pojavom akumulacijskih spremnika i njihovom ugradnjom, stvari su se znatno promijenile, pa je i potreba za većom ekspanzijom potpuno normalna. Često se uokolo razbacuje s "odokativnim" metodama određivanja potrebnog volumena ekspanzijske posude. Brojevi koje čujem ili čitam se kreću od 3-12% od ukupne količine vode u sistemu, ali ima i bizarnijih metoda. Prije par godina mi priča prijatelj da mu je majstor rekao da mu treba posuda od 35L, zato što mu je kotao od 35kW. Eto, neki majstori volumen posude određuju pomoću snage kotla!!!

Kladim se da preko 80% kućnih sistema grijanja ima poddimenzioniranu ekspanzijsku posudu. Ako hoćete što brže odrediti potreban volumen posude, a istodobno biti što bliže sigurnosti, onda je to volumen od 10% ukupne količine vode u sistemu (kotao + spremnik + radijatori + sve cijevi). Međutim, pravilno dimenzioniranje ekspanzijske posude se radi proračunom koji uključuje više faktora, a ne samo količinu vode u sistemu. Tu je još i nazivni tlak sigurnosnog ventila, visina instalacije (vodeni stupac) i maksimalna temperatura koja će se koristiti u sistemu grijanja. Prije par godina sam si u Excelu složio ovaj proračun, pa si provjerite jesti li na "sigurnoj strani".

Još nešto... Korekcija tlaka u posudi se mora raditi kada je ona odvojena od sistema koji je pod tlakom.

[Ovu poruku je menjao zibel32 dana 12.08.2016. u 13:56 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 14:20 - pre 95 meseci
Hvala Zibel na podrsci i strucnoj reci !
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 20:52 - pre 95 meseci
Ima li neko da ponudi,po pristupacnoj ceni,motorni pogon 120 sek,3 point,makar i polovan.Moze PP.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2016. u 23:54 - pre 95 meseci
Jos jedno pitanje pre nego sto krenem u radove.
Da li je problem da kotlovska pumpa "gura" vodu u ekspanzionu posudu? Ipak je majstor predlozio da je bolje 2 sig. ventila (jedan cuva bocu od jakog pritiska, drugi pusta paru).
Samo nismo sigurni za raspored pumpa - boca -kotao, ili boca - pumpa - kotao.

Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
Prikačeni fajlovi
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.08.2016. u 01:22 - pre 95 meseci
Jak majstor,.Zato ti kotao radi na 50 c. Cudi me da nije predlozio dva kotla da ugradis.



[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 13.08.2016. u 16:26 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7758272 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.