Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692403 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
212.200.65.*



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 13:16 - pre 85 meseci
Tibet ima ventilator na izlazu,a dimnjača je cev za aspiratore. Čiste se samo tri cevi sa vrha,provlacenjem cetke samo 1 x .
Ovaj izmenjivač sto je srzic nasao je odličan kome je potreban.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 14:10 - pre 85 meseci
Citat:
marko srzic:Ja nevidim neku investiciju kod ovog izmjenjivaca .Sve oko 100 evra bez ventilatora i rada.15 cijevi uzbusena ploca dole i gore 15 rora i turburatori a i nemoraju odmah da se prave .


Da odgovorim i tebi gospodine Željezara !
Ništa ja tebe ne razumem,kad je tehnički deo u pitanju,ali si zato jako razumljiv kada se podsmevaš,vređaš i šikaniraš forumaše koji imaju svoju viziju grejanja.Imaš ideje za samogradnju ali nisi ni jednu realizovao,bar do sada a verovatno ni u skorijoj budućnosti,ali imaš svoj,kruti,stav šta kod drugih nevalja i kritikuješ.I Ti si,neki,plitikant,sa više ličnosti,neki „majstor“ sa sve alatom,koji ne radi nego filozofira o tuđim problemima.Majstor treba da je razumljiv za nas neuke,da nas poduči,da preporuke,smernice a kritike ostavi za kraj.Ti krećeš obrnuto,naj pre kritikuješ pa kao znao si!
Kakvih 100€,ventilator,15 cevi,15 rora(valjda rupa)u turbulatoru,na koji način.To Ti imaš sve u glavi,ama nikako da izađe artikulisano da te razumem.Čitam tvoje postove već godinu ili više,mučim se,čitam po više puta,sve da bi te shvatio,na stranu ulični rečnik,i ništa ne nađoh dobro rečeno,samo uvrede,što tvoje što tebi,a naj češće je to neartikulisano,samo da bi se neko ili nešto omalovažilo.
Budi svestan da dobijaš samo protivnike a sa tobom i ovaj,nekada KRASNI,forum.
„Ti si ministar za propast!!!“

 
+1

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.144



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 14:48 - pre 85 meseci
Znas kako Goranto.Ti nikad neces vidjeti posao koji sam ja odradio.Pa ajde da te pitam kolko kostaju dvije besavne cijevi recimo unutrasnje mjere 60 mm i tabla kotlovskog lma 4 mm.Radove ne racunam.I cijevi su kotlovske da ti nepisem tacan broj vrste celika.

Ajd da te zamolim kolko kosta kad na poslu recimo na Trumfu odnosno na lezeru tacno isijeces petnes rupa.Ili ih iskruzis brenerom samo sto se tako deformisu al ajd moze i na frezeru i td..
Kolko kosta kad izmjeris izmjenjivac kod prodavca stil metala ili slimpela a ima ih jos sto prave slicne.

Da ti kazem da imam negdje sliku tog tvog at od 200 litara sto ne moze bas nizasto da sluzi na kotlu na drva.Jer treba da bude veci.A izgradjen od starih bojlera nemislim da ce dugo.

Eto de molim te napisi jel vise od 100 e bez rada i ventilatora.A sve osobine i mane tvog at ja mogu da napisem.A nije bas pozitivno da znas.

Ja ovdje sve manje vidim da je neko nesto uradio .Ali vidim da ima vjesti trgovaca sto prodaju maglu.Za mene je sasvim normalno da kazem ako mi se nesto nesvidja.


Goranto
Vidis li sliku nekakvog izmjenjivaca.A sta mislis da nemogu okruzit ove rupe i zavariti cijevi ovako samo sam zamislio malo duze i min 12 komada po metar duzine tako mi dodju dvije po 6 metara.I pokrije povrsinu dimnjace od 1800 mm.Sa dobrim sidel keramickim dimnjakom od 15 m nemam problema.

Sta mislis da sam placen da lazem.Pa ima takvih vise na forumu .Procitaj koji post unazad.Nisam htio da vicem ja takoje dabome.E zato vi mene mrzite.

Ako nesto nevalja nevalja zato sto ima bolje.Isto mi je popucao dimnjak keramika Mladenovac samotni pa sam stavio sidel keramicki i temicki ventil sad nema bitumena samo prasina u dimnjaku.

Ako odem na gas to cu sve da zaboravim jer mi je vec pred kucom .Cekam kvalitet i cijenu.

Ako sad pogledamo taj izmjenjivac izglada ovako.Sto ja nezelim ako mogu da odradim ciscenje.Ali prvo izmjenjivac.






[Ovu poruku je menjao marko srzic dana 06.04.2017. u 17:57 GMT+1]
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 15:09 - pre 85 meseci
Modeli i D3 su jedno a ovo su izvorne slike nečega što je napravljeno, ugrađeno i koristi se 4-5 godina. Osim vodenih oplata u kotlu sa dvije komore, dodato je i ovo pa tek onda + ekonomajzer. Ko želi da računa površinu vodenog zida ili dužinu puta dimnih plinova, dobije sve mjere u mm. Rezultat: Snaga gorionika do 20 kw, temperatura dimnih plinova u dimnjači 80-100 stepeni (zavisi od čistoće kotla). Ložište sivo-bijelo, PODPRITISAK u ložištu, komori za sagorijevanje i u cijevi za dobavu peleta, 8-10 Pa. Što se tiče gubitaka na ekonomajzeru, stvari stoje ovako: Temperatura uvode 70, temperatura u prostoriji 22, temperatura na limu preko izolacije 27. Za mene je gubitak samo što izađe kroz dimnjak jer cijeli sistem je u prostoriji koja se i inače grije. Dimni plinovi cijelim putem imaju blag uspon jer sam žrtvovao 1m dimnjaka i dimnjača se ubada u dimnjak na 2m visine. Dimnjak sa inox uloškom i prije ugradnje izgledao je ovako:






Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 16:27 - pre 85 meseci
Ventilator nije klasičan. Izrađen je i radi po principu vodeničkog kola. Motor max. 100w sa 3 brzine. Kod mene radi u prvoj brzini koja se reguliše prema snazi gorionika. Približna skica izgleda ovako i postavljen je na vodoravni dio dimnjače, sa strane, tako da nema nikakve smetnje kad nije u radu. Finese su u dubini uronjenosti u dimnjaču, prečnik i širina radnog kola, te broj obrtaja.


[Ovu poruku je menjao dusanmijat dana 06.04.2017. u 17:51 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 17:15 - pre 85 meseci
Citat:
Goranto:
Citat:
xicolina servis:
Kotlovi na pelet sa gorionikom su jednostavni za odrzavanje i ciscenje Sporo strujanje toplote zavisi od konstrukcije kotla ,,kotlovi sa vertikalnim promajama imaju mogucnost da uspore strujanje toplote kroz kotao , Vertikalne promaje teraju toplotu dase dize spusta kroz njih .. .kod tog kretanja toplote nadole dolazi do sporog kretanja i to omogucava bolji prenos i duzi put energije kroz izmenjivac ,,,, ti kotlovi traze dobar dimnjak zbog promaje oko 20 paskala ,,,Ovi kotlovi se odlikuju malom potrosnjom i niskom temperaturom dimnih gasova na izlazu iz kotla


Ima dosta zapeta u tekstu pa ne znam da li si citirao ali svejedno tvrdnje nisu tačne !
Ubrzavanjem dimnih gasova se postiže bolji prenos toplote sa dima na gvožđe,tome i služe Turbulatori da,prividno,smanje presek kanala-cevi i nateraju dim bliže zidovima i time dim češće dolazi u kontakt sa metalom.Dim ima jednu brzinu,koju je odredio ventilator i cug dimnjaka,za optimalno sagorevanje peleta,i tu se ne može ništa promeniti,bez da se poremeti sagorevanje!

To sto si napisao nije tacno ,kad topao vazduh struji sporo kroz kotao bolje je iskoriscenje ,turbulatori sluze da uspore protok ,ako se toplota brzo krece kroz kotao ode sve napolje,,,,,,,Ventilator sluzi za sagorevanje peleta ane da izigrava dimnjak Dimnjaci odredjuju promaju i podpritisak kotla kotlovi sa malo promaja imaju brzo strujanje pa i veliku potrosnju
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 17:25 - pre 85 meseci
turbulatori služe da produže putanju dimnih plinova i natjera ih na stjenku izmjenjivača, pa kad se izračuna pređeni put m/s (metara u sekundi) ispada da ih ipak ubrzava
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 17:26 - pre 85 meseci
Citat:
marko srzic:Da ti kazem da imam negdje sliku tog tvog at od 200 litara sto ne moze bas nizasto da sluzi na kotlu na drva.Jer treba da bude veci.A izgradjen od starih bojlera nemislim da ce dugo.


Akumulator toplote si video tu na forumu.Evo ga pravo sa otpada:


Izbušio šamotne cigle ko sir,upropastio ih i šamotirao ložište:


Kontroler za 4k ventil između kotla i A¬T,nepotrebno,to može i bez:


Radim na primarnom i sekundarnom vazduhu…Ali dosta o meni sad malo Ti...
Prikačeni fajlovi
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 18:01 - pre 85 meseci
goranto,vidim da ulogu igra i dajcova upravljačka jedinica, il me oči varaju,pohvalno
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 18:13 - pre 85 meseci
Citat:
zmajdin:
Više vazduha ne omogućava bolje sagorevanje. Lamda sonda nema šta da se zbunjuje: meri zasićenost dima kiseonikom, pa ako ga je više ona javi sekundarnom ventilatoru da malo ulagani, a ako ga je malo, onda mu kaže da pojača.

Ovo je tvoj komentar na:

Citat:
Takodje, dodavanje viska vazduha ce omoguciti efikasnije sagorevanje, ali moze zbuniti lambda sondu, u sistemu koji je koristi za regulaciju, pa bi trebalo usaglasiti vise parametara, i definisati nove rezime rada kotla.


Potrebno je malo ozbiljnije znanje da bi se shvatio proces sagorevanja, precizni termini ne trpe pojednostavljenja. I nije nikakva "zasicenost" vec koncentracija, koja je umanjena sagorevanjem...samo je cist kiseonik "zasicen" kiseonikom.

Vise vazduha ce omoguciti efikasnije sagorevanje(jedan od parametara efikasnosti je i maksimalno sagorevanje goriva), potpunije, posto se obavlja u slojevima, ne prolazi sav prisutni kiseonik kroz centar plamena, ali ce praviti probleme sa sastavom izduvnih gasova, pothladjivanjem plamenih cevi kotla i zbunjivanjem sistema koji ispada iz regulacije sa lambda sondom..namenjeno onima koji zele prosto da dodaju ventilator na postojeci sistem...sto se moze zakljuciti da nije dobro..

Ali dodavanjem goriva, produzenjem dimnih kanala se moze izmeniti, prosiriti rezim rada kotla..naravno ako automatika dozvoljava..ili joj na neki nacin prezentovati izmenjene parametre, lazirati joj opsege.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 18:44 - pre 85 meseci
Citat:
xicolina servis:To sto si napisao nije tacno ,kad topao vazduh struji sporo kroz kotao bolje je iskoriscenje ,turbulatori sluze da uspore protok ,ako se toplota brzo krece kroz kotao ode sve napolje,,,,,,,Ventilator sluzi za sagorevanje peleta ane da izigrava dimnjak Dimnjaci odredjuju promaju i podpritisak kotla kotlovi sa malo promaja imaju brzo strujanje pa i veliku potrosnju


Sadejstvo ventilatora i dimnjaka daje optimum promaje za sagorevanje peleta i to čini brzinu dima zavisnom od elektronike gorionika.
Što se tiče turbulatora:u jednoj debeloj,okrugloj ili pravougaonoj,cevi dim se kreće najkraćim putem,linearno,prema dimnjaku i deo koji je pored zida izmenjivača se prvi ohladi a onaj koji je u sredini prođe vrlo malo ohlađen.U više tanjih cevi,istog poprečnog preseka kao jedna velika,je površina izmenjivača veća pa i prenos energije.Ako sad još stavimo turbulatore da razbiju linearni tok u haotičan,uzburkan,znači povećamo brzinu,put,dima,prenos energije je još veći na zidove izmenjivača.To je uprošćeno objašnjenje jer sam kao dobar Papagaj to naučio od Ramzay-a,i za moje potrebe dovoljno.
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.144



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 18:57 - pre 85 meseci
Evo malo slicica.Bla mi poplava u gostima pa sve visi nabrzinu.Ima ugla i drva.A slag ide na kraju.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 19:10 - pre 85 meseci
Citat:
malden mb:
goranto,vidim da ulogu igra i dajcova upravljačka jedinica, il me oči varaju,pohvalno


I AKG je prisutan.Oba zbog modulacije pumpe,jer za moj(naš)mali sistem su pumpe prevelike.U naj hladnijm danima pumpa radijatora je radila sa 50-75% snage u prvoj brzini.!U kotlovskom krugu AKG bolje modulira,sa održavanjem uvek visoke temp.izlaza iz kotao.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 19:39 - pre 85 meseci
Pametna kombinacija goranto (odlična a jeftina)
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 20:09 - pre 85 meseci
mladen mb--
230€ regulatori,60€ 3k+4k,40€ regulacija Moja,aktuatori,loptasti ventili 5-6 kom,holenderi 7-8 kom cevi 28mm 5-6m,izolacija za cevi i tome još nije kraj.Šta reći a da Tebi i Železari bude potaman.Košta i Meni dobro za sve pare.Ko hoće lagodnije grejanje mora da plati kolko hoće lagodno.I šta sad tu ima nepoznato.
Danas sam izdangubio ceo dan dokazujući se sa vetrenjačama,čekajući odgovore.To se više neće ponoviti !!! Imam dosta drugog nezavršenog posla!!!
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.144



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 20:40 - pre 85 meseci
Evo vetrenjaco slke su stare mislim posle poplave a bila je do monte.Spremnik toplote je bio 1900 l.Dva lozenja i 24 sata grijanje na tem 24 u kuci nocu 20.Jedan je CAS 1400 l a drugi je 500 l sa zmijom pravljen i pocinkovan odkacen i prodat.Ovaj drugi moze da radi i neradi ali kad je na pelet neradi jer sam zakljucio da brze progrije kad negrije 1400 l i jos 50 radijatora.Kad radi ima konstantnu tem polaza kolko treba a mane su sto brzo skine temp iz spremnika.Na manjim objektima moze a tvrdim da ne donosi boljitak jer dodjes na isto.Mane su ako ga praznis i punis poveca potrosnju enormno.Moras ici u odrzavanje.A kad ga odrzavas bolje je da odrzavas kotao i radijatore na nekoj tem Ali je to nemoguce.Nemoguce zbog male kolicine vode u kotlu jer kotao se brzo progrije a pumpa ne uspije da pobaca po radijatorima.
To i vrabci znaju .A tu su profiteri sto kazu kupi at i mesni sa regulacijom pa neces imat gasenja.Dobro.Sve ima.Razocarenje.Trosi ko moskvic.

Gospoda sa foruma laze.Krecem u okrsaj.Pokazalo se da svako moze odrediti snagu kotla moj je mnogo manji od potrebne.Po ugradnji zug reglera jos veca potrosnja.
Mijenjam plamenik za veci mali ostavljam za privatnu kucu.Idolazim do zakljucka da sa nedovoljnom snagom potrosis vise sto je u suprotnostima na forumu.

Rad malog kotla i gorionika sa radom na punoj snazi fijasko.Mora kako kad treba ali da ima.Ili trosi ili se smrzavas.Mnogo procitanog na forumu nije tacno.

Da se razumijemo.Svacije iskustvo dobro dodje.Ali imaju pojedinci sto pricaju price i navode vodu na svoju branu.






[Ovu poruku je menjao marko srzic dana 07.04.2017. u 11:31 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 20:48 - pre 85 meseci
Citat:
vladd:

Potrebno je malo ozbiljnije znanje da bi se shvatio proces sagorevanja, precizni termini ne trpe pojednostavljenja. I nije nikakva "zasicenost" vec koncentracija, koja je umanjena sagorevanjem...samo je cist kiseonik "zasicen" kiseonikom.

Vise vazduha ce omoguciti efikasnije sagorevanje(jedan od parametara efikasnosti je i maksimalno sagorevanje goriva), potpunije, posto se obavlja u slojevima, ne prolazi sav prisutni kiseonik kroz centar plamena, ali ce praviti probleme sa sastavom izduvnih gasova, pothladjivanjem plamenih cevi kotla i zbunjivanjem sistema koji ispada iz regulacije sa lambda sondom..namenjeno onima koji zele prosto da dodaju ventilator na postojeci sistem...sto se moze zakljuciti da nije dobro..

Ali dodavanjem goriva, produzenjem dimnih kanala se moze izmeniti, prosiriti rezim rada kotla..naravno ako automatika dozvoljava..ili joj na neki nacin prezentovati izmenjene parametre, lazirati joj opsege.


I ja mislim da je potrebno malo ozbiljnije znanje da bi se shvatio proces sagorevanja. Po meni zasićenost i koncentracija su u ovom slučaju sinonimi. Neka bude koncentracija, mada mislim da je zasićenost sasvim na mestu izraz. Sadržaj takođe.

Koncentracija kiseonika u vazduhu je konstanta - 20,95%, kao i sadržaj azota - 78,07 odsto, bezmalo 4 puta više od kiseonika: sve ostalo je ispod 1 odsto. Produkti sagorevanja drveta su ugljen-monoksid, ugljen-dioksid i vodena para. U svari, produkt sagorevanja su i azotni oksidi, ali za ovo o čemu je reč - efikasnosti sagorevanja - njihov sadržaj u dimu nije relevantan.

Sadržaj ugljen-dioksida u dimu je merilo kvaliteta izgaranja - što ga je više, to je sagorevanje temeljnije, s tim da je teorijska granica 19,4%. Izračunava se spram koncentracije (preteklog) kiseonika i ugljen-monoksida, s tim da je izgaranje bolje što su ove dve vrednosti manje, odnosno - što su one veće, to je sagorevanje lošije. Drugačije rečeno - koncentracija ugljen-dioksida je u obrnutoj proporciji, mada ne linearnoj sa količinom preteklog kiseonika i proizvedenog ugljen-monoksida. Gubitak pri sagorevanju je u direktnoj proporciji sa temperaturom dima, a u obrnutoj sa koncentracijom ugljen-dioksida.

Iz predhodno navedenog, može da se zaključi sledeće:

1. Višak kiseonika podrazumeva četvorostruko veći višak azota, koji ne gori niti potpomaže sagorevanje, već skoro u celosti protutnji kroz kotao, što za posledicu ima višu temperaturu dima i sledstveno tome veće gubitke.

2. Što je više preteklog kiseonika, to je manje ugljen-dioksida, ergo - gubitak je (opet) veći.



Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.04.2017. u 23:36 - pre 85 meseci
Goranto bez nečega se ipak ne može a nešto je ipak bolje uraditi što jednostavnije, ja svoju skalameriju zagovaram jer se konstantno grijem na nju i u potpunosti sam zadovoljan sa dobivenim naspram uloženog ,ne pričam što bi bilo kad bi bilo i što če biti kad če biti,kad stavim el.klapnu na izlaz kotla pa na
jesen kad počne konstantno grijanje kažem zapažanja
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.04.2017. u 07:05 - pre 85 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
vladd:

Potrebno je malo ozbiljnije znanje da bi se shvatio proces sagorevanja, precizni termini ne trpe pojednostavljenja. I nije nikakva "zasicenost" vec koncentracija, koja je umanjena sagorevanjem...samo je cist kiseonik "zasicen" kiseonikom.

Vise vazduha ce omoguciti efikasnije sagorevanje(jedan od parametara efikasnosti je i maksimalno sagorevanje goriva), potpunije, posto se obavlja u slojevima, ne prolazi sav prisutni kiseonik kroz centar plamena, ali ce praviti probleme sa sastavom izduvnih gasova, pothladjivanjem plamenih cevi kotla i zbunjivanjem sistema koji ispada iz regulacije sa lambda sondom..namenjeno onima koji zele prosto da dodaju ventilator na postojeci sistem...sto se moze zakljuciti da nije dobro..

Ali dodavanjem goriva, produzenjem dimnih kanala se moze izmeniti, prosiriti rezim rada kotla..naravno ako automatika dozvoljava..ili joj na neki nacin prezentovati izmenjene parametre, lazirati joj opsege.


I ja mislim da je potrebno malo ozbiljnije znanje da bi se shvatio proces sagorevanja. Po meni zasićenost i koncentracija su u ovom slučaju sinonimi. Neka bude koncentracija, mada mislim da je zasićenost sasvim na mestu izraz. Sadržaj takođe.

Koncentracija kiseonika u vazduhu je konstanta - 20,95%, kao i sadržaj azota - 78,07 odsto, bezmalo 4 puta više od kiseonika: sve ostalo je ispod 1 odsto. Produkti sagorevanja drveta su ugljen-monoksid, ugljen-dioksid i vodena para. U svari, produkt sagorevanja su i azotni oksidi, ali za ovo o čemu je reč - efikasnosti sagorevanja - njihov sadržaj u dimu nije relevantan.

Sadržaj ugljen-dioksida u dimu je merilo kvaliteta izgaranja - što ga je više, to je sagorevanje temeljnije, s tim da je teorijska granica 19,4%. Izračunava se spram koncentracije (preteklog) kiseonika i ugljen-monoksida, s tim da je izgaranje bolje što su ove dve vrednosti manje, odnosno - što su one veće, to je sagorevanje lošije. Drugačije rečeno - koncentracija ugljen-dioksida je u obrnutoj proporciji, mada ne linearnoj sa količinom preteklog kiseonika i proizvedenog ugljen-monoksida. Gubitak pri sagorevanju je u direktnoj proporciji sa temperaturom dima, a u obrnutoj sa koncentracijom ugljen-dioksida.

Iz predhodno navedenog, može da se zaključi sledeće:

1. Višak kiseonika podrazumeva četvorostruko veći višak azota, koji ne gori niti potpomaže sagorevanje, već skoro u celosti protutnji kroz kotao, što za posledicu ima višu temperaturu dima i sledstveno tome veće gubitke.

2. Što je više preteklog kiseonika, to je manje ugljen-dioksida, ergo - gubitak je (opet) veći.




Hajdemo sad polako, na dobrom smo putu da izbegnemo pausalizacije i simplifikacije izraza..

Kako je to kiseonik konstanta, sta to pada na 19%, odakle uljenik i odakle "visak" kiseonika..sta je sa kolicinom vodene pare u vazduhu, posto pricamo o peletu, koji je po difoltu prilicno suv, a ne pricamo o mokrom drvetu ili uglju, ne racunamo vodu iz goriva..
I sta se desava sa CO u gorioniku, ili NO...sta je to stehiometrijski odnos?

Kakve veze ima sto se azot zagrejao u dimnim gasovima, ako prenese toplotu na plamene cevi?

Mozda dodjemo do strujanja dimnih gasova, potpunog iskoriscenja goriva, i kako i zasto turbulatori pretvaraju laminarno strujanje u turbulentno...
Bolje procitati skripta iz "prenosa toplote i mase" nego zbrzane informacije sa wiki...


 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.151



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.04.2017. u 10:39 - pre 85 meseci
E ovi hemicari ce da rijese problem.Svaka cast na visokim skolama.Sad ide cijepanje molekula vodika.Atoma dabome.Hvala Kamikaza.

[Ovu poruku je menjao marko srzic dana 07.04.2017. u 12:24 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692403 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.