Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655588 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 13:42 - pre 85 meseci
Ovaj post samo i ne smaram vise , a ko ima AT i ima zelju da ga poveze sa el. grejacima cisto da ima uvid u troskove ako to radi sa solarnim panelima , i ima uvid ako pak el grejace poveze na mrezu i koristi jeftinu tarifu (ili mozda dodatno brojilo)

*2 akumulatora vrla od po 100Ah - 23000 d komad
*kontroler punjenja - 8000 d
*inverter 3.5 KW - 64500 d
*2 solarna panela (monokristalni) od po 250W - 500€
( 1€ - 1W cena za panele )
Sve ove komponente cca 1500€

Pa ko voli nek izvoli .Anatomija rada najvise zavisi od broja i jacine akumulatora , a ovaj lik kaze da je njemu dovoljno pola sata do sat vremena na suncu
da mu solarci napune akumulatore .
U slucaju da nema sunca , mozes inverter da povezes i na mrezu da bi napunio akumulatore , posle se on sam prebaci na njih kada se napune .
Povezes na AT grejac od 3kw i preko noci i/ili dana imas neko pristojno grejanje sa manjim AT , za vece verovatno treba jos jedan grejac od 3 kw , a samim tim bi trebao i jaci inverter .
Tolko.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 17:10 - pre 85 meseci
Ajde otvori temu, sve su mi crvene ruke koliko se udaram po njima da ne odgovaram...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 17:44 - pre 85 meseci
ja sam misljenja da mi je pelet izvor toplote br1 a da solarni paneli na struju dopunjuju grejanje na pelet , a u toplijim danima ga i potpuno zamene .
S tim u vezi , smatram da bi ovde o tome mogli i da komentarisemo (direktno se radi na smanjenju celokupnih troskova na pelet), a ako se nezainteresovane kolege (bez At) zale da smetamo , otvoricemo i novu temu , nije problem . Mislim da je dobra ideja za sve nas, pa i one koji ne koriste pelet kao vid energenta , vec imaju ostale izvore energije , TP na primer.
Ima li neko misljenje koji AT bi bio bolji za ovako nesto , veci ili sto manji ?
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 18:24 - pre 85 meseci
Citat:
Taradrina:

Vlaad
Netačne info plasirate.Kotao ne bira vlasnik već ga kupuje na preporuku majstora ili iz projekta kuće. Kotao nije pithladjen taman da je od 100kw a da greje 50m2 ako je kotlarnica opremljena odgovarajucom
opremom.



Kao prvo, ja sam vladd, sa dva D, a ne zamuckujuce a.

Kao drugo, za majstore sam neka referenca. I vrlo je tacno ono sto sam rekao, sto moze i da se proveri..kod pismenijih od majstora..

Posto je doticna nejasna "odgovarajuca oprema", odmah da kazem da doticna ne postoji, koja ce od velikog kotla napraviti mali.
I evo pozivam da se pojasni kakav bi to rezim rada trebala da ima doticna misticna "odgovarajuca oprema"
da bi zauzdala kotao od 100KW i omogucila da bude u radnom rezimu, na radnoj temperaturi..
Ili mi se cini da su doticni KW malo nejasni...cemu sluze..
Kako od 100KW, proizvedenih, uzeti recimo 20 ili 30, ili 5kw, ako nije cica zima napolju... potrebnih za grejanje 50 kvadrata..a ostatak? Da rashladimo? Ugasimo kotao, pa za jedno 15-20 sati ponovo prelazni rezim paljenja, ako je AT idealan i ogroman..? Suludo iracionalna "oprema".

Ako cemo tako misticno da pricamo...sa "odgovarajucom opremom" se moze stici i do Plutona..samo da se nadje doticna..

Po mom iskustvu, najcesce se budzi i doradjuje(od postojecih sistema grejanja), majstori valjaju robu i pamte ono sto su videli i primenjuju okvirno, po slicnosti, pride imaju vrlo varijabilno znanje(posto su svi majstori koji naplacuju ceprkanje oko grejanja), a korisnik provede dobar deo zivota proveravajuci i doterujuci efikasnost..ako uopste i dodje do nekog nivoa..

Pa osim majstora, i projekta kuce(sta god to znacilo, osim izgleda rasporeda prostorija, posto nas ne zanimaju nosece grede, recimo..), treba pazljivije razmotriti rezime rada kotla, koji se odabira prema prostoru(zapremini i poziciji prostorije u odnosu na ostale) i ocekivanoj izolaciji, prema zeljenoj temperaturi u odnosu na variranja spoljne..
Pa tek onda regulaciju u tim okvirima, posto ne postoji bas toliko sirokopojasna regulacija.
Ako nema odavanja toplote, kotao treba ugasiti..ako se rasipa toplota, ne prica se o efikasnosti, vec se pricaju bajke o maloj potrosnji...
Klanju bika za jednu sniclu..


 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 18:29 - pre 85 meseci
Mozda je najbolje poci od snage panela,pa mogucnosti akumulacije struje,izbora invertera tj nazivne snage,onda na red dolaze grejaci,pa poslednje dolazi izbor at,shodno dostupnoj struji,da bi se isti mogao skroz zagrejati bez upotrebe mrezne struje. Ili ici obrnuto,tj izabrati at npr 1000 litara,sracunati snagu?grejaca,onda izabrati inverter,akumulatore i na kraju potrebnu snagu panela.
Uglavnom sve treba uskladiti u potpunosti. Veci at ces ugrejati na manju temperaturu sa istim fotonaponskim sistemom,shodno akumuliranoj struji....manji ces opet na vecu t....ali veci at kosta vise. Dosta matematike ima,a i razlicite.
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 18:30 - pre 85 meseci
Da se osvrnem na solarne igre, osim sto nisu tema, ne vaze za sve lokacije iste price, o vremenu upotrebljivog rada. Nije svuda ista ozracenost, a mape postoje na netu.

Trenutno je najefikasnije grejanje toplotnim pumpama, s obzirom na nasu lokaciju(Balkana uopste) i poprilicno pitomu klimu, ali bih podrzao da se tema nastavi u vezi peleta, posto su doticni problemi aktuelni..
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 18:32 - pre 85 meseci
Kad se 500 W (VA) podeli sa 24 V dobije se 20,8 A, ergo da se napune dva akumulatora od po 100 Ah trebalo bi nešto manje od 10 sati, u stvari i manje, jer akumulator (mislim) nikad nije sasvim prazan. Takođe, čemu inverter od 3,5 kW, kad paneli mogu da daju najviše pola kilovata? Nadam se da ne lupetam.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 18:40 - pre 85 meseci
Inverter je tu zarad aktivacije,tj potrosnje elektro grejaca od npr 3kw na 220v. Ili moze bez njega pa da imate grejac od 3kw na 24v,koji vuce 72a. Sto vuce veci poprecni presek kablova itd. Sto se tice racunice oko punjenja u pravu ste.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 19:02 - pre 85 meseci
Ukapirao, mada i dalje ostaje onaj drugi "zbun": dva panela od po 250 W za recimo 12 sati "naprave" 6kWh, što mu dođe kilo i trista grama peleta.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 19:20 - pre 85 meseci
Zato kazem da je dobra matematika presudna.
Meni bi recimo 6kw bilo dovoljno za 4-5 sati grejanja na -10.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 19:46 - pre 85 meseci
Koliko oni variraju sa snagom,naponom u zavisnosti od osvetljenosti oblačni-sunčano,leto-zima,toplo-hladno ?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 20:16 - pre 85 meseci
Covjek je izneo predlog jer nema alternativu (nema struju na vikendici) U cemu je prednost solarnih panela, sa pratecom opremom, u odnosu na solarne kolektore? Ovo se odnosi na sisteme u civilizaciji i one koji imaju akumulator toplote.
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 20:21 - pre 85 meseci
vladd
Niste shvatili:ne bira vlasnik kotao jer se 99% njih ne razume u to. Kada naruče projekat kuće dobiju i projekat grejanja,koga se drže kao pijan plota("ja sam to platio"). Pored toga još i majstor uradi izmene "na gore"u većini slučajeva. E zato se dešavaju lose stvari.
Vas kolega sa znanjem je preporučio kotlovi CM 60-70kw i 100kw RK sve na pelet,1000kvm/500kg/24h. Jel to ok a ima izolaciju dobru?
Ista izolacija,300kvm i 6 bojlera na -27 ,65-70kg. Stadler+ecopeel
Kotao Kovan 100kw 500kvm potrošnja od 90-125kg.(ove zime je pelet bio los pa je izlazila potrošnja do 250)Kada se greje 50-60kvm 20-25kg jer su ostali radijatori na 1 a kupatila se greju.Tu potroši u startu sat-dva a posle održava i nekada se uključi jači plamen. Naravno i parametri se podese na druge vrednosti.
Za prvi slučaj sam jednom članu poslao sms sa molbom da mu pomogne ako vlasnik pristane(jer imaju odgovor-jb koliko me onda košta grejanje ako platim i njega i još opreme).
Ako hoćete da prosledim i Vama u pp da date konačan sud o svemu,i predložite odgovarajucu opremu-izmene.
Lepo je sto ste tu .

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2017. u 20:40 - pre 85 meseci
Treba proguglati polikristalne i monokristalne fotonaponske da se ne pise previse. Pisu razlike i iskoristivosti. Svaki je specifican i bolji za razlicite uslove.
Prednost fotonaponskih u odnosu na solarne moze biti sto pri oblacnom vremenu,monokristalni imaju vecu iskoristivost sunca u vidu stvaranja elektricne energije,u odnosu na stvaranje tople vode. Bar moje vidjenje.
Naravno da geografska nastanjenost igra odlucujucu ulogu.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 02:39 - pre 85 meseci
@sg kamikaza
S obzirom da su monokristalni paneli novijeg datuma ja bi pre isao na tu varijantu pride i ovo sto si ti napisao da imaju vecu iskoriscenost sunca za stvaranje el.energije u odnosu na toplu vodu .
S druge strane, Zmajdin je postavio odlicno pitanje kada se to prevede u kolicinu peleta ako tako moze da se gleda , a trebalo bi da je tako.
Paneli mogu i kasnije da se dodaju (a i akumulatori) kako bi se kapacitet povecao i autonomija rada , sto bi znacilo da ne sme da se pogresi u odabiru invertera spram planiranih grejaca i njihove ukupne snage .
A nebi bilo lose i da se napravi poredjenje sa solarnim kolektorima kao sto predlaze dusanmijat .
Primer koji sam naveo je samo zbog orjentacije cena tj troskova , i on je funkcionalan konkretno za pomenutu vikendicu sa pripadajucom aparaturom .
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 07:23 - pre 85 meseci
Felipe

Primer koji si naveo je odlican,barem sto se tice cene investicije,a i mesta aplikacije.
U vikendici daje mnogo vise,tj kosta mnogo manje nego redovan elektro prikljucak. Evo slucajno sam zavrsio pre 10min pricu sa drugarom,dobio je resenje za elektro prikljucak na 163000 kod nas u selu,sa vec postojecim mreznim razvodom,znaci nije salas ili vikendica.
Svakako da su paneli tema za razmisljanje,dosuse za nase mogucnosti skupa tema,ali ako neko bas ima visak para svakako da nije glupost uloziti u tako nesto.
Licno zbog cene sistema koji bi bio ispomoc,u tvom ili vasem slucaju grejanju na pelet,mislim da je trenutno jeftinije ici na AT i razdvajanje elektro brojila(jesenas je kolega platio 85-86000),pa koristiti grejace i jeftinu tarifu.
Ja sam licno krovnu kosinu svoje kotlarnice nemestio da je juzno orijentisana,sa namerom da jednog dana kad se bude u mogucnosti ili ne daj boze da imam viska para :-D ,ispomoc mom sistemu budu solarni ili fotonaponski kolektori,zavisno od toga sta se pokaze kao najpametnije.
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.176.155



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 07:30 - pre 85 meseci
Dali neko ima ideju kako da se napravi izmenjivac toplote na feroli ili viadrus sto bi se koristio sa pelet plamenikom.Kod vecih snaga recimo na 40 kw na dimnjacu izlazi 300 c
tokom cijelle grejne sezone.Kad bi se moglo dodati cijevni izmjenjivac na dimnjacu i iskoristiti 200 c bilo bi racionalnije od solarnih kolektora.

Svaka ideja je dobro dosla. Molim zidare i one sa turbulatorima da se ne javljaju.Ideja je cijevni izmenjivac kao kod slimpela sa ciscenjem.


Prikačeni fajlovi
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 08:08 - pre 85 meseci
Potpuno podrzavam kamikazu za sve sto je rekao i valjalo bi razmisljati i u tom pravcu. Isto tako i Marka Srzica u vezi cevnog izmenjivaca za Viadrus i druge livene kotlove. Medjutim, zaboravih da kazem da na Viadrusu sa dodatnim setom za pelet, t dima ne prelazi nikada 200 stepeni! Vrti se oko 150-180. Kada se lozi drvo ili ugalj, onda ide do 300 i preko!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.176.155



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 08:49 - pre 85 meseci
Neprelazi na malim snagama.A recimo kod gorionika 40-50 kw u zimskom periodu kod kotla sa 10 clanaka i brzinom ventilatora 2100 obrtaja konstantno drzi 3000c.Sa smanjenjem ventilatora dodje do povratka tem ka gorioniku a sa nekom potrebnom brzinom ode sve kroz odzak.

Da naznacim kad imas ventilator nemas nista sa cug reglerom.Bespomocan.Jedini nacin je produziti duzinu izmjenjivaca.Moguce posledice su nakupljanje pepela na stjenkama ali sam predvidijo ciklon za odvajanje prasine.Kondens iskljucen.Fali mi tacan podatak koliko i kako mogu da produzim da bi ipak imao odgovarajuci Pa u dimnjaku.

Bez dobrog zuga gorionik nece da radi.Tako da neko poceplanje sa turbulatorima nebi vise ekspermetiso.A isto mi se nepravi dva puta.
Prikačeni fajlovi
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2017. u 08:50 - pre 85 meseci
Kod viadrusa u22d ja sam razmišljao o povečanju iskoristivosti na taj način da se potrebne pregrade u ložištu kotla (umjesto original vodoravno postavljenih ploča od željeza ili šamota) naprave od kotlovskog lima u obliku posude volumena par litara vode koje bi se cijevima kroz dimovodne kanale povezale sa polazom i povratom na izlazu iz kotla te bi se na taj način dobilo direktno zagrijavanje kotlovske vode sa donje strane od vatre iz plamenika a sa gornje strane od dima,em bi se povečala površina koja grije kotlovsku vodu em bi se produžio dimovodni put sa maksimalnom iskoristivošču,viadrus ima velika gornja vrsta kao i ona 4 dimovodna kanala i fala bogu ima mjesta za takvu intervenciju za minimalni trošak a maksimalni učinak,kotlovski stručnjaci molim vaše mišljenje,hvala
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655588 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.