Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

" Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."

elitemadzone.org :: MadZone :: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21134 | Odgovora: 167 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 16:14 - pre 147 meseci
Citat:
Booxxter: Ova recenica je dobra. Pa onda je i teorija relativnosti - relativna. Kuda to vodi? Lol

Urusila se sama u sebe. Kao sto je dovela do saznanja o crnoj rupi, ali sa potpunim uverenjem da tako nesto ne postoji u prirodi. Kad ono, stvarno postoji. I srusila se u nju.


Ja se plašim kuda to vodi. U "ludilo", u oblast nepojmivog gde bi i Hokings zakazao.

Vidiš, pojmovi su tu da objasne, približe prirodu, prirodne pojave i prirodne zakone radoznalom biću na ovoj planeti, čoveku. Hoćeš bliže? - Dok nije znao šta je vatra, kako nastaje i kako funkcioniše: kako se pali (oživljava) održava (hrani) i gasi (ubija), čovek se plašio vatre... Isto ti je i sa ostalim pojavama... a za ono što se još ne zna a što nas plaši izmišljen je bog kao svemoćno stvorenje čija je jedina dužnost da bude pravičan: da štiti dobre i nemoćne, a kažnjava loše i silne; a epitete dobrog i lošeg opet određuje čovek u skladu sa vremenom u kome živi i sopstvenom svešću.

Pojedinac može:
- da se drži religije ili
- da se drži nauke ili
- da se drži religije i/ili nauke ali da bude svestan da to nije sve i da postoji još nešto što čeka da bude otkriveno: sveti gral apsolutnog znanja ili
- da odbaci sve postojeće i stvori neku svoju filozofiju/religiju ili
- da pobegne u ludilo (stvarno ili da se samo pravi)...

Izbora ima, ali problem je u tome što zavisno od lokacije na kojoj pojedinac živi može da se zvanično pridržava jedne od prve tri opcije (a najčešće je to druga), bar dok traje njegovo formalno obrazovanje.

Uh, da više ne komplikujem i da više ne provociram...

Moj svestan izbor je nauka iz jednostavnog razloga što ima najviše parova ZAŠTO ... ZATO. Ali, ne odbacujem tek olako ostale mogućnosti, sem serviranih religija.
Neke stvari je teško dokazati i objasniti jer ipak mi smo za sada spoznajna vrsta i da bi smo nešto shvatili to treba i da vidimo, a po mogućstvu i da dodirnemo pa čak i oponašamo (ponovimo u kontrolisanim uslovima).

ER
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 17:07 - pre 147 meseci
Pojedinac moze da posmatra okolinu bistre svesti i otvorenog uma, zasto izostaviti najnormalniju opciju, i pobeci u dogme ili patologiju.

Nije nauka sekta, pa da ne trpi drugacije misljenje.

Spoznaja sveta moze biti slozena ili prosta, ili se moze pobeci od toga, to su opcije.

A jedino je pogresno ocekivati da je "posao zavresen" i da je resenje na stolu

Poz
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 18:36 - pre 147 meseci
Članak koji je EmmaR okačila je čista budalaština. Pitanje "da li su zakoni isti svuda" nema nikakvog smisla, jer ako nešto ne važi svuda, onda to jednostavno nije zakon. Zakon je po definiciji nešto što važi uvek i svuda, a ne od danas do sutra.

Druga je stvar pitanje kakvi su zakoni koje priroda zadovoljava i kako im se što više približiti. Nauka to radi i niko ne misli da su teorije napisane na papiru idealno tačne u prirodi. Do sada se smatralo da je konstanta fine strukture u celom svemiru ista, to jest, po dosadašnjim teorijama je konstanta, onda se ispostavlja da se menja, pa ništa, tražiće se zakonitosti tih promena, zavisnost od drugih stvari itd.

Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
*.torservers.net.



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 23:27 - pre 147 meseci
Citat:
EmmaR: Ja se plašim kuda to vodi. U "ludilo", u oblast nepojmivog gde bi i Hokings zakazao.

Vidiš, pojmovi su tu da objasne, približe prirodu, prirodne pojave i prirodne zakone radoznalom biću na ovoj planeti, čoveku. Hoćeš bliže? - Dok nije znao šta je vatra, kako nastaje i kako funkcioniše: kako se pali (oživljava) održava (hrani) i gasi (ubija), čovek se plašio vatre... Isto ti je i sa ostalim pojavama... a za ono što se još ne zna a što nas plaši izmišljen je bog kao svemoćno stvorenje čija je jedina dužnost da bude pravičan: da štiti dobre i nemoćne, a kažnjava loše i silne; a epitete dobrog i lošeg opet određuje čovek u skladu sa vremenom u kome živi i sopstvenom svešću.



Ovo je stereotipno filozofiranje najnize kategorije. " Covek nije znao sta je vatra...bla, bla, pa je znao sta je vatra...a onda je izmisljen Bog..." Kao kloparanje lonca na vetru.


Citat:
Nedeljko: Članak koji je EmmaR okačila je čista budalaština. Pitanje "da li su zakoni isti svuda" nema nikakvog smisla, jer ako nešto ne važi svuda, onda to jednostavno nije zakon. Zakon je po definiciji nešto što važi uvek i svuda, a ne od danas do sutra.

Druga je stvar pitanje kakvi su zakoni koje priroda zadovoljava i kako im se što više približiti. Nauka to radi i niko ne misli da su teorije napisane na papiru idealno tačne u prirodi. Do sada se smatralo da je konstanta fine strukture u celom svemiru ista, to jest, po dosadašnjim teorijama je konstanta, onda se ispostavlja da se menja, pa ništa, tražiće se zakonitosti tih promena, zavisnost od drugih stvari itd.

Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.



Zdravo Nedeljko, stari neprijatelju.

Od EmmaR nista drugo nisam ni ocekivao, odgovara mehanicki, uvek isto, i to se jednostavno prospe iz nje. Verovatno joj zvuci pametno to sto prica, pa to cuva negde i onda izlije prema potrebi. Mozda je nekada davno fascinirala nekog polupismenog ko je hteo da je smuva, pa se pretvarao da je odusevljen s tim sto prica, i sada hoce da povrati taj osecaj da je vazna.

Ali sta je s tobom? Vidim da si promenio stavove, jer ovu temu sam postavio pre nekoliko godina. Tada si imao "zero" tolerancije za bilo kakvu promenu ili nesto novo. Tada ti je bilo sve konacno i reseno.


Sta ti znaci ovo nabrajanje, pa itd, itd. "Ispostavlja se da se menja...pa nikom nista.." sta bre - nista?

Citat:
Nedeljko:... po dosadašnjim teorijama je konstanta, onda se ispostavlja da se menja, pa ništa, tražiće se zakonitosti tih promena, zavisnost od drugih stvari itd.

Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.



Sta ti je s tim itd vise. Pises mehanicki. Bzvz.

Skuvao sam kafu i namunjio se pored kompa da blejim na mom omiljenom forumu, i sad treba da citam ovo. Blah.

Pricate na ovoj temi na nivou manekenki koje se raspravljaju koja je maskara bolja.
 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
66.230.230.*



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 23:32 - pre 147 meseci
Citat:
vladd:

Nije nauka sekta, pa da ne trpi drugacije misljenje.




Postoje krugovi u nauci koji se drze nekog tvrdjenja, po principu sekte. I u proslom veku, a i sada.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."30.03.2012. u 23:37 - pre 147 meseci
Koje sam to stavove promenio? Kada sam bio zatvoren za nove stvari? Za teoriju hijerarhije zakona? Pa, to nije novost, nego glupost. Naravno da imam filter. Kada sam rekao da je sve konačno i rešeno?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
*.dfri.se.



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 01:15 - pre 147 meseci
Citat:
Nedeljko: Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.



Ti da dozvolis da neko izgovori da neki zakoni ne vaze u celom svemiru?

Ne da nisi dozvoljavao da neko izgovori to, nego nisi dozvoljavao ni da pomisli. Da dozvolis da je validnost neke teorije lokalna? Seti se tvog tvrdog stava i navodjenja dokaza na temi o teoriji relativnosti. Rekao si da je konacna i definitivna, i izvredjao si sve koji misle drugacije. Ovu temu sam i postavio da bih podsetio takve kao ti, kako su vredjali one koji su govorili da su neke stvari gurane pod tepih. I da je taj koncept dubiozan.

Da citiram emmu, teorija relativnosti tvrdi da je sve relativno, dakle i ta teorija je relativna. A to vodi u limb.


Ali napisao si odlican post bas u skladu sa naslovom teme.

" Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."

Moram da ga citiram opet xD. A mogu da citiram i obilje postova koje si napisao na temi o teoriji relativnosti.




Citat:
Nedeljko: Za teoriju hijerarhije zakona? Pa, to nije novost, nego glupost.


Za ovo se slazem sa tobom. Ne mozemo da pricamo sad o nekoj teoriji hijerarhije zakona, koja omogucava da oni funkcionisu u harmoniji. Ne mozemo da pricamo gluposti sad.


Tvoja logika je konacano dokazala da nije sterilna. Rodila je kontradiktornost.







 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
*.nl.



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 01:20 - pre 147 meseci
Citat:
Nedeljko: Članak koji je EmmaR okačila je čista budalaština. Pitanje "da li su zakoni isti svuda" nema nikakvog smisla, jer ako nešto ne važi svuda, onda to jednostavno nije zakon. Zakon je po definiciji nešto što važi uvek i svuda, a ne od danas do sutra.

Druga je stvar pitanje kakvi su zakoni koje priroda zadovoljava i kako im se što više približiti. Nauka to radi i niko ne misli da su teorije napisane na papiru idealno tačne u prirodi. Do sada se smatralo da je konstanta fine strukture u celom svemiru ista, to jest, po dosadašnjim teorijama je konstanta, onda se ispostavlja da se menja, pa ništa, tražiće se zakonitosti tih promena, zavisnost od drugih stvari itd.

Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.



" Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."


Citat:
Za sve one koji su oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka, i da treba da bude prevazidjena, ali mi to ne razumemo...bla, bla...oni to nama ne mogu da objasne...bla, bla...

Evo ovde mozete da istovarite vasu kantu za djubre .
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 01:35 - pre 147 meseci
Šta sam to napisao? Ajde, nađi link, pa da vidimo.

Da, STR se ne može oboriti na papiru, a što se važenja u prirodi tiče, višeg je stepena tačnosti od klasične teorije i svaka njena korekcija će takođe biti relativistička. Relativnost prostorvremena je dokazana činjenica.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
*.torservers.net.



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 02:53 - pre 147 meseci
Zariću svoj mač u samu srž tvoje logike, i uništiću je.



Citat:
Nedeljko: Pitanje "da li su zakoni isti svuda" nema nikakvog smisla, jer ako nešto ne važi svuda, onda to jednostavno nije zakon. Zakon je po definiciji nešto što važi uvek i svuda, a ne od danas do sutra.



Citat:
Nedeljko: Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.



 
Odgovor na temu

Booxxter

Član broj: 292944
Poruke: 26
*.torservers.net.



+78 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 02:55 - pre 147 meseci
Can you feel the pain…it is so real…


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 04:10 - pre 147 meseci
Hm, da napravim break u ovoj frienfdy razmeni.

Ajnštajna su valjda pitali gde je mesto religije ili boga u njegovoj teoriji, i poznat je njegov odgovor.
Ali to je po sećanju, pa možda grešim u detaljima.

Religija je i po zakonu i po društvenim normama najpre subjektivna stvar, i mislim da bi neko mogao da dobije slučaj i na sudu
ako bi bio zlostavljan i proganjan zbog svojih antireligijskih uverenja.

Mala retrospektiva na srednji vek, i na zabeležene pored mnogih nezabeleženih slučejeva(spaljivanja na lomači,
ili doživotnog utamničenja u podzemnim ćelijama, gde ne dopire sunčeva svetlost) običnih ljudi a i nekih poznatijih naučnika.
Zato što su izneli u javnost neke teorije koje se kose sa stavovima crkve.
Valjda se i u osnovnoj školi uče te stvari.

Ako po nečijem uverenju teorija relativnosti i druge savremene teorije "ruše" samog boga,
pitanje je kada se to desilo u kom trenutku je on primetio da se to dešava.
Koliko u tome ima udela i doprinosi tome on sam.
Ako bi se desilo da to bude masovno ,na nivou većeg dela neke zajednice,
a što je malo verovatno, onda bi neki bili možda i linčovani.

Neće nijedna teorija oboriti nijednu religiju, pa ni teorija relativnosti.
Naprotiv približiće se. Jer kada putijemo 100 puta brže ili više od svetlosti,
mi smo samo za neki mali .0000000000000 delić bliži istoj ili istom.

Izvinjavam se ako je ovo bio off topic. Ali izgleda da u ovo doba krize, iz kojeg se izgleda izlazi polagano, dosta je važno koliko toga imamo na
svom stolu, i da li imamo.


 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 06:13 - pre 147 meseci
He.. Religija, u temi o teoriji relativnosti, bas duhovito.
Mozda se neko preobrati usput.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 31.03.2012. u 10:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

osvetakana

Član broj: 300380
Poruke: 75
*.ovh.net.



+95 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 10:30 - pre 147 meseci
Čitajući o THZ ne nalazim ništa. Nema tu nikakvih dokaza, izvodjenja formula, eksperimenata već samo spekultativne fraze u stilu:

Citat:
Uređujete Teorema hijerarhije vremena
Skoči na: navigacija, pretraga
Nemamo članak "Teorema hijerarhije vremena"


ili

Citat:
Uređujete Teorema hijerarhije prostora
Skoči na: navigacija, pretraga
Nemamo članak "Teorema hijerarhije prostora"


Sve u svemu kad se sabere dobijete

Citat:
...ali možete da ga napišete!


Pa napišite...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 10:55 - pre 147 meseci
Citat:
Booxxter: Da citiram emmu, teorija relativnosti tvrdi da je sve relativno, dakle i ta teorija je relativna. A to vodi u limb.

Da, i iz 1=2 sledi da su svi brojevi jednaki.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 12:06 - pre 147 meseci
A ja sam na tragu provaljivanja Boxterove seme imenovanja naloga.
Mislim da ove dvije pozicije
Citat:
Booxxter
predstavljaju redni broj inkarnacije njegovog naloga izrazen rimskim brojem.
Nije jos skroz sigurno, fali mi jos ulaznih parametara....
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."31.03.2012. u 17:42 - pre 147 meseci
Pa, Boxxter još ne primeti koga to hoću da zzadivim (hhheheheheheeeee)!?

I nemoj odmah da se pališ na sporadično spominjanje boga... niko neće da ga ukine, bar ne još zadugoooooooooooo.

I, kao što Nedeljko reče
Citat:
... Do sada se smatralo da je konstanta fine strukture u celom svemiru ista, to jest, po dosadašnjim teorijama je konstanta, onda se ispostavlja da se menja, pa ništa, tražiće se zakonitosti tih promena, zavisnost od drugih stvari itd.

Možda zakon inercije ne važi u celom svemiru. OK, onda važe neki složeniji zakoni na osnovu kojih pod određenim uslovima zakon inercije približno važi itd.


ništa strašno: samo se postojeća teorija proširi a time i postojeća banka znanja. I, idemo dalje...


ER
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."01.04.2012. u 10:27 - pre 147 meseci
Citat:
Postoje krugovi u nauci koji se drze nekog tvrdjenja, po principu sekte. I u proslom veku, a i sada.


NAravno, ali se, takodje sve zna o razlozima takvog ponasanja. Svakako nije razlog spoznaja sveta i okruzenja, vec proste ovozemaljske blagodeti..novac, uticaj, odbrana svoje pozicije

Sa druge strane, postoji jedno pravilo u nauci, da se brze napreduje u razvoju i pojasnjenju nekih pojava, sto se manje poziva na proslost i tvrdokorne logike.

A koliko vidim, ovde se potezu istorija i religija, sto garantuje minimalne pomake napred..ako ih uopste bude.

Poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."01.04.2012. u 16:25 - pre 147 meseci
Mislim da nikada niko neće ukinuti boga, i doslovno i semantički. I to je doslovno širok pojam, nekome je bog ljubav a nekome novac,
Forest Gamp je rekao "..i baš u tom trenutku se bog pojavio.." a to je bila pomorska oluja koja iznenada izbija na mirnom moru.

Što se tiče teorija povezanih sa kvantnim fenomenima, šta se dešava na polju Quantum kompjutera, oni valjda operišu
sa nekim super "futurističkim" procesorima.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."01.04.2012. u 16:30 - pre 147 meseci
U vezi naslova teme. Koja to fizička teorije nema nedostataka?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: " Mi smo oduvek znali da teorija relativnosti ima nedostataka..bla, bla.."

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21134 | Odgovora: 167 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.