Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110891 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.01.2014. u 11:24 - pre 124 meseci
Citat:
milanvasiljevic:
Pozdrav forumasi, imam jedno pitanje ako neko zna da mi odgovori, imam zabranu za evropsku uniju u trajanju od jos 1 godinu, da li neko od vas zna kako je najbolje doci do svajcarske sa najmanje rizika, da li preko madjarske ili nekim drugim putom. Unapred zahvalan


CH ti nije u EU, ali je u Sengenu, tako da ti isto i da zabrana vazi u CH. Mozes autobusom, ako imas dobru kombinaciju i ako imas para da platis. Znam da su se ljudi krili u bunker od autobusa na granici. Ali za to ti treba siguran vozac.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.01.2014. u 13:28 - pre 124 meseci
elmagico:
Citat:
Kako si planirao taj mesec, legalno ili na crno. Jer imas dosta dodatnih troskova ako si legalno (krankekassa, itd..) Mozes sa 1500 CHF da prezivis mesec sa stanom.

Mislio sam da dodjem u CH, iznajmim smestaj (soba, garsonjera) i krenem da trazim posao. Zanimaju me troskovi za to vreme.
Planiram da radim sve legalno.
Koliko da racunam da ce mi biti potrebno da nadjem prvi posao?
Znam da se moze naci i za dan i za 6 meseci, ali moram da imam neki "average picture" da bih mogao da racunam koliko novca mi treba.


 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 08:19 - pre 124 meseci
@keepgoing

Gde si planirao da dodjes u CH. Zurich ti je skuplji od ostalih gradova. Moj ti je predlog mozda neko manje mesto na 50-70 od Zurich-a, tu ti je onda i Basel i Bern, i jos neka druga mesta, tako da ces imati vise opcija za konkurisanje.
U kojoj oblasti trazis posao, ili samo trazis posao. Kao sto si i sam rekao mozes posao da nadjes i za 1 dan i za 1 godinu, to sve zavisi i od tvojih kvalifikacija i od vremena kad trazis posao (trenutne ponude). Moje misljenje je da je to najbolje ili na pocetku godine sto si propustio ili od septembra, jer u nekom periodu od maja - avgusta je sezona godisnjih odmora i svi dosta manje rade. Ovo ti je mozda samo neka smernica da mozda razmisljas od tome da bi smanjio troskove.
Opet od toga gde nadjes stan ce ti i troskovi zavisiti. Ako je to u blizini FR ili DE, onda mozes tamo u kupovinu i da smanjih racune, mada ako si sam mozes sa istim parama da prodjes u CH, samo da pazis kad su im snjizenja i u kojim radnjama (Coop, Migros, Denner,).

Kad bih ja pravio plan, ja bih sigurno pravio na period od 6 meseci. Moras da imas u vidi da negde razgovori za posao mogu da potraju i do 2-3meseca. Za moj zadnji posao ja sam pregovarao do februara do jula.

www.jobs.ch baci pogled ovde malo pa vidi sta se nudi za tvoju oblast. Vidi tacno sta traze i koje kriterijume ti mozes da ispunis, samo odmah da ti napomenem, gledaj da li oglas daje direktno firma ili temporer biro. Jer jedan posao moze da bude i do 10x ponudjen kroz temporer.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 13:39 - pre 124 meseci
St. Galen, Bazel i Safhauzen, Lucern, Bern su bili siri izbor.
Sveo sam za sad na St. Galen, Bazel i Safhauzen.
Bazel jer je od vecih, stanovi su relativno povoljni i na tromedji je ( nabavka, mogucnost putovanja biciklom u druge drzave - ),
Safhauzen jer je isto na granici, mada je manji od Bazela tako da je izbor poslova verovatno znacajno manji(?),
St. Galen... hm ne znam tacno zasto ali oduvek imam simpatije prema tom gradu - nemam pojma zasto .
Sem toga, duplo je veci od Safhauzena (70000 vs 33000) pa verujem da ima veci broj poslova.

Elmagico:
Citat:
Moj ti je predlog mozda neko manje mesto na 50-70 od Zurich-a, tu ti je onda i Basel i Bern, i jos neka druga mesta, tako da ces imati vise opcija za konkurisanje.

Mislis kao na primer Arau?
Sto se tice stanova, jeftiniji su nego u prethodna tri grada ali sam na forumuma citao da je ljudima zgodnije da putuju iz Bazela za Cirih i obrnuto nego iz Arau da putuju na posao u Cirih ili Bazel jer je prevoz mnogo redji. Nemam pojma koliko je to tacno.

Hm, samo trazim posao :/ . Zavrsio sam srednju koja me uopste ne interesuje, niti imam pojma da radim bilo sta pa sam pre skoro 4 godine upisao drugu koja me je oduvek interesovala. Posto sam hteo to da odradim temeljno, nisam hteo da polazem razliku predmeta nego sam upisao sa diplomom osnovne. Zato traje 4 godine.
Ni ona mi nece pomoci za trazenje posla.

Hvala & na jobs.ch visim vise nego na ES-u.
Stalno je u opticaju oko 30000 poslova. Preko praznika je palo na 24000 ali se opet broj vratio.

[Ovu poruku je menjao keepgoing dana 28.01.2014. u 17:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

umbeijo

Član broj: 320832
Poruke: 1
*.iqm.unicamp.br.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 14:57 - pre 124 meseci
Dragi moji,


Iz istih sam razloga na sajtu kao i vecina Vas. Odlazak iz Srbije i potraga za poslom. Tako je kako je. Ovako zanima me da li je neko na forumu slucajno zavrsio Tehnolosko metalurski fakultet u Beogradu, i da li bi moga/la reci da li su su diplome priznate u Svajcarskoj ili nisu?

Unapred zahvalna.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 15:07 - pre 124 meseci
Ne znam za CH, ali ovde mozes videti da li je priznato u Nemackoj.
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 15:35 - pre 124 meseci
keepgoing koliko sam shvatio ides na crno tamo da trazis posao? Ili imas neku dozovolu vec, pasos neki...? Kad vec se spominju pogranicna mesta odnosno Bazel npr. iznecu jednu drugu stranu price koju treba imati u vidu ali ne mora da znaci jer je i individualno. Primer je moj otac koji je vec u poznim godinama, ne zna nemacki, nema skolu neku odnosno nesto bi mu dalo prednost da brze nadje posao. Ta druga strana price je da je u gradu kao sto je Bazel, koji je na tromedji, teze naci posao iz razloga sto mnogo Nemaca i Francuza radi u Bazelu svakodnevno pa treba i to imati u vidu posto vidim da si napisao da hoces negde da odes i da krenes u potragu. Mozda ne bi bilo lose neko drugo, manje pogranicno mesto ili malo unutar zemlje. Opet ne mora nista da znaci, ti sam znas koje kvalitete imas ali cinjenica je da je teze tu jer je konkurencija veca.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 16:29 - pre 124 meseci
@zzz030
Imam madjarsko drzavljanstvo - mislim da sam rekao, al' izvinjavam se ako nisam .
Posao trazim legalno.

zzz030:
Citat:
Ta druga strana price je da je u gradu kao sto je Bazel, koji je na tromedji, teze naci posao iz razloga sto mnogo Nemaca i Francuza radi u Bazelu svakodnevno pa treba i to imati u vidu posto vidim da si napisao da hoces negde da odes i da krenes u potragu.


U pravu si, trebalo bi situaciju posmatrati i na taj nacin.

Kada mi se rodila ideja za CH, mislio sam da je najbolje da odem u neko malo mesto gde mogu sa skromnim budzetom da nadjem legalan posao. Onda sam se malo upustio u istrazivanje, sto preko neta, sto ovako, i 4/5 ljudi mi je reklo da se ma'nem manjih mesta jer su lokalci zadrti, sanse za posao su minimalne a zadrtost lokalaca ih jos smanjuje.
Meni je to izgledalo moguce. E sad, ja apsolutno nemam predstavu sta ima u glavi jednog svajcarskog lokalca.
O kojim manjim mestima bih mogao da razmislim? - ne znam koja je minimalna granica da bi gradic bio "ziv" u CH. Neko kaze 5000 pa navise stanovnika je sasvim ok. Meni se cini da su mesta sa 15000 usahla (Sid, Lacarak...), ali moje iskustvo je vezano samo za Srbiju, ako me razumes .
U principu, i da nadjem usamljenu kucicu na proplanku ( da ne kazem u nekoj vuko'ebini ) bi mi sasvim odgovaralo - nista manje nego stan u nekom gradu.



 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.01.2014. u 23:45 - pre 124 meseci
Siguran sam da su ljudi upravu za manja mesta. Ima i ta strana price. Moj otac se preselio kako zbog posla tako i zbog stana veceg u Liestal. Medjutim jos je "prikacen" u kanton Basel Stadt sto se tice trazenja posla, ako ne bude nista verovatno ce probati u kantonu u kome je sada da nadje neki posao.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 09:40 - pre 124 meseci
Citat:
keepgoing:
St. Galen, Bazel i Safhauzen, Lucern, Bern su bili siri izbor.
Sveo sam za sad na St. Galen, Bazel i Safhauzen.
Bazel jer je od vecih, stanovi su relativno povoljni i na tromedji je ( nabavka, mogucnost putovanja biciklom u druge drzave - :D ),
Safhauzen jer je isto na granici, mada je manji od Bazela tako da je izbor poslova verovatno znacajno manji(?),
St. Galen... hm ne znam tacno zasto ali oduvek imam simpatije prema tom gradu - nemam pojma zasto :).
Sem toga, duplo je veci od Safhauzena (70000 vs 33000) pa verujem da ima veci broj poslova.

Elmagico:
Citat:
Moj ti je predlog mozda neko manje mesto na 50-70 od Zurich-a, tu ti je onda i Basel i Bern, i jos neka druga mesta, tako da ces imati vise opcija za konkurisanje.

Mislis kao na primer Arau?
Sto se tice stanova, jeftiniji su nego u prethodna tri grada ali sam na forumuma citao da je ljudima zgodnije da putuju iz Bazela za Cirih i obrnuto nego iz Arau da putuju na posao u Cirih ili Bazel jer je prevoz mnogo redji. Nemam pojma koliko je to tacno.

Hm, samo trazim posao :/ . Zavrsio sam srednju koja me uopste ne interesuje, niti imam pojma da radim bilo sta pa sam pre skoro 4 godine upisao drugu koja me je oduvek interesovala. Posto sam hteo to da odradim temeljno, nisam hteo da polazem razliku predmeta nego sam upisao sa diplomom osnovne. Zato traje 4 godine.
Ni ona mi nece pomoci za trazenje posla.

Hvala & na jobs.ch visim vise nego na ES-u. :D
Stalno je u opticaju oko 30000 poslova. Preko praznika je palo na 24000 ali se opet broj vratio.

[Ovu poruku je menjao keepgoing dana 28.01.2014. u 17:04 GMT+1]


Kao sto sam ti i rekao, dosta poslova na jobs. su duplirani ili cak 4-5x, tako da to nije realan broj. ali da ih ima, to nije problem. Neznam da li si namerno izbegao pitanje skole i tvoje kvalifikacije ili slucajno.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 09:42 - pre 124 meseci
Citat:
umbeijo:
Dragi moji,


Iz istih sam razloga na sajtu kao i vecina Vas. Odlazak iz Srbije i potraga za poslom. Tako je kako je. Ovako zanima me da li je neko na forumu slucajno zavrsio Tehnolosko metalurski fakultet u Beogradu, i da li bi moga/la reci da li su su diplome priznate u Svajcarskoj ili nisu?

Unapred zahvalna.


Moras da radis nostrifikaciju, i da polazes dosta ispita kao razliku, naravno da to sve opet zavisi i od smera koji si zavrsila TMF-u.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 09:48 - pre 124 meseci
@zzz030 & keepgoing

Tvoj otac je u Basel Land sto je isto sto i Basel Stadt. To je sve Basel. Imas pravo sto se tice broja ljudi koji dolaze iz FR i DE, ali to nije problem jer posla ima.

Drugo da odes u neko bas malo mesto (5000+) stanovnika ti je glupo, jer oni tu vec imaju sve i uglavnom je tu zaposleno lokalno stanovnistvo jer su i firme "privatne" tj nasledan biznis, tako da i oni rade poslove uglavnom u drugim mestima oko njihovih mesta. Zatvoreni su dosta i jako tesko primaju strance.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 11:27 - pre 124 meseci
@Elmagico
Nisam planirao raditi ni u jednoj struci jer nemam dovoljno prakticnog znanja da bih mogao odgovorno obavljati posao pa sam mislio da je ta informacija irelevantna.
Zavrsio sam cetvorogodisnji smer "Elektrotehnicar automatike" (prosek 4.0) a za dva tri meseca cu zavrsiti smer "Ekonomski tehnicar" (prosek verovatno 5.0). - a prosek je tek irelevantan, al' ajd kad idem u detalje

Jel imas neki savet sto se tice izbora gradova?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 12:30 - pre 124 meseci
@keepgoing

Kakve veze ovo ima jedno sa drugim. Mislim da su ti mnogo vece sanse za smerom Elektrotehnicara automatike, nego sa Ekonomskim tehnicarom. ali to je samo moje misljenje.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 12:42 - pre 124 meseci
Citat:
keepgoing:
Zavrsio sam cetvorogodisnji smer "Elektrotehnicar automatike" (prosek 4.0) a za dva tri meseca cu zavrsiti smer "Ekonomski tehnicar" (prosek verovatno 5.0). - a prosek je tek irelevantan, al' ajd kad idem u detalje :D

Zavrsio si dve srednje skole? Zasto?
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 13:41 - pre 124 meseci
Citat:
elmagico:
@zzz030 & keepgoing

Tvoj otac je u Basel Land sto je isto sto i Basel Stadt. To je sve Basel. Imas pravo sto se tice broja ljudi koji dolaze iz FR i DE, ali to nije problem jer posla ima.

Drugo da odes u neko bas malo mesto (5000+) stanovnika ti je glupo, jer oni tu vec imaju sve i uglavnom je tu zaposleno lokalno stanovnistvo jer su i firme "privatne" tj nasledan biznis, tako da i oni rade poslove uglavnom u drugim mestima oko njihovih mesta. Zatvoreni su dosta i jako tesko primaju strance.



On je imao neku operaciju pa se sad tretira da nije sposoban za 100% radnog vremena ili za teze poslove. Ne znam kako se zove ta institucija sto je preuzela njegov slucaj jer je do sad sve islo preko nekih posrednika koji su ga zamajavali nekakvim pricama, a nista nisu uradili. Kada se preselio on im je rekao da nije vise u Bazelu, a oni su mu odgovorili kako to moze da bude problem ali ih ne sprecava da mu pomognu u okviru Bazel Stadta. Stavili su rok od 6 meseci da ce raditi na tome pa ce potom proslediti njegov slucaj u Bazel Land. Tako su mu rekli. :) Ako ti kazes da stranci nisu toliki problem i da ima posla, onda ti verujem.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 13:45 - pre 124 meseci
Elmagico:
Citat:
Kakve veze ovo ima jedno sa drugim?

Ne znam na sta tacno mislis.

Elmagico:
Citat:
Mislim da su ti mnogo vece sanse za smerom Elektrotehnicara automatike, nego sa Ekonomskim tehnicarom. ali to je samo moje misljenje.

Sigurno si u pravu, ali ja ne znam to da radim. Zato sam mislio traziti neki "low profile job" koji mogu da obavljam.
Hobi mi je Ruby programiranje (samo hobi) a Rails ne znam da bih mogao da trazim posao.

@DaliborP
Prva me nije zanimala. Nikakve tu automatike nije bilo. Jedino sto je valjalo i bilo interesantno su bile: matematika, fizika i ekonomika i organizacija preduzeca.
Kada sam je zavrsio, shvatio sam da zelim dalje da se skolujem, da me ekonomija ( izmedju ostalog ) zaista zanima i da je njeno poznavanje neophodno za mene.
Zato sam upisao ekonomsku - da, kad vec ucim, verifikujem to znanje i odradim to sa najvisim prosekom kako bih stvorio sanse da kasnije konkurisem na neki od stranih fakulteta. 3 fakulteta koja su mi privukla paznju su ETH, Univerzitet Cirih i Univerzitet St. Galen. Nisam odlucio jos o usmerenju (ekonomija, masinstvo, fizika, matematika) Usput se ukazala prilika za madjarski pasos koji mi daje priliku da odem da ucim jezik direktno u CH, i da mozda ustedim neki novac za godinu i po' dana dok ne pocnem studirati - tako da sam je iskoristio.
To ti je summa summarum zivota moga

P.S. Precizno znam uslove upisa na sva tri gorepomenuta fax-a, tako da ako ikog zanima nek mi sibne pp
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 15:52 - pre 124 meseci
Citat:
zzz030:
Citat:
elmagico:
@zzz030 & keepgoing

Tvoj otac je u Basel Land sto je isto sto i Basel Stadt. To je sve Basel. Imas pravo sto se tice broja ljudi koji dolaze iz FR i DE, ali to nije problem jer posla ima.

Drugo da odes u neko bas malo mesto (5000+) stanovnika ti je glupo, jer oni tu vec imaju sve i uglavnom je tu zaposleno lokalno stanovnistvo jer su i firme "privatne" tj nasledan biznis, tako da i oni rade poslove uglavnom u drugim mestima oko njihovih mesta. Zatvoreni su dosta i jako tesko primaju strance.



On je imao neku operaciju pa se sad tretira da nije sposoban za 100% radnog vremena ili za teze poslove. Ne znam kako se zove ta institucija sto je preuzela njegov slucaj jer je do sad sve islo preko nekih posrednika koji su ga zamajavali nekakvim pricama, a nista nisu uradili. Kada se preselio on im je rekao da nije vise u Bazelu, a oni su mu odgovorili kako to moze da bude problem ali ih ne sprecava da mu pomognu u okviru Bazel Stadta. Stavili su rok od 6 meseci da ce raditi na tome pa ce potom proslediti njegov slucaj u Bazel Land. Tako su mu rekli. :) Ako ti kazes da stranci nisu toliki problem i da ima posla, onda ti verujem.


To sto tvoj tata dobija je IV, (invalidska penzija) ili pokusava nju da dobije, to radi 90% nasih ljudi ovde. To nije nimalo lako i revizije su sad mnogo rigoroznije nego ranije, kad su ljude slali zbog polomljene ruke u IV.
Predpostavljam da je sad na RAV ili na sociali.
Necemo da nastavljamo ovu pricu, da nebi zbunili druge
Ako ti trebaju neke informacije, pisi na PP

POzdrav
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2014. u 18:06 - pre 124 meseci
Ovde se ne radi uopste o mom ocu samo sam naveo primer. Imao je tezak pad na poslu i dobro da nije ostao paralizovan, prosao je uz prelome samo. Ne juri penziju vec posao i dobro znam sta pricam ne mesam te dve stvari. Sada je na socijali koja je mala (zbog jos njih 2 u porodici) . Oporavio se i sposoban je za ne preterano teske fizikalije. Samo sam hteo da razjasnimo jer ne volim poredjenje sa ovim nasim muljatorima tamo. Izgleda da oni prolaze bolje nego posten covek sa vizom koji trazi legalan posao. Da ne duzimo o ovome, ostalo preko PP.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.01.2014. u 13:44 - pre 124 meseci
Hej, drugari - dajte neke inf. o gradovima.
St. Galen, Bazel i Safhauzen su opcije.
Moze i neki predlog s obrazlozenjem.



 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110891 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.