Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110876 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 08:16 - pre 124 meseci
@ludak neki

Potrebni su ti najmanje C papiri da bi otvorio GmbH, uslovi su isti kao i da se zaposljava u bilo koju drugu firmu. Moras da dokazes da takvog radnika nema na trzistu CH i EU, tj posto je CRO sad u EU, samo na teritoriji CH.
Ovo je "zakon", praksa je nesto sasvim drugo.

Depozit za GmbH je 20.000 CHF
Da ti se napravi statut,itd i da se to sve registruje advokati/notari uzimaju od 2000-5000 hiljada.
Treba ti knjigovodstvo, prostor, itd.
Ako nemas dobro razradjen posao nema potrebe da otvaras firmu, ako razmisljas da otvaras da bi pravio papire, zaboravi na to.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 14:03 - pre 124 meseci
Citat:
BojanaSI:Vise me zanima da li se moze naci bilo kakakv posao sa EU pasosem za prvo vreme, koji moze da obezbedi bar prezivljavanje dok se ne nadje nesto bolje. Nemamo neku zaledjinu pa da mozemo sebi da priustimo zivot par meseci bez posla. A nemamo ni rodbine, prijatelja kod kojih bi mogli da ostanemo ili da se bar oslonimo. Italijanski kanton mi je primamljiviji zbog jezika najvise, a i slusala sam price ljudi koji su bili u Luganu, pa sam se zaljubila a da nisam sama nikada ni bila :) nema nekih drugih vecih razloga, sem naravno sto ne znam nemacki ni rec da beknem, kao ni moj suprug, a iskreno jezik mi je blago receno odvratan i odbojan.

a madjarski vam nije bio odvratan i odbojan?!

i sta kazes, resili ste bas u Norvesku ili Svajcarsku?! :)

ljudi su cesto imaju precenjeno misljenje o tom madjarskom pasosu (i ja sam bio jedan od njih). mnogi misle kada naprave pasos sve su probleme u zivotu resili... a kad dodjete negde u EU onda vidite da je ovde vec doslo bezbroj Poljaka, Madjara (pravih), Spanaca, Grka, Rumuna, Bugara... koji su dosli ovde malo pre vas i za to vreme naucili kako tako taj nemacki, italijanski, koji vec i zauzeli te pozicije "radio bih bilo sta"!

znaci, moje neko iskustvo je da (pored neceg konkretnog sto znate da radite jer, gore pomenutih fizikalaca ima na svakom koraku) bez znanja jezika zemlje u koju dolazite sanse za pronalazenje posla (cak ni MC Donalds da radite za 500e mesecno), da ne kazem da nema, ali su svakako minimalne! siguran sam da ce svako ko je otisao ovo moci da potvrdi.

Zivot par meseci bez posla sve i da mozete da priustite mislim da je prilicno nemoguce, jer da bi iznajmio stam trazice ti uglavnom ugovor o radu. uz to, iznajmljivanje stana svuda kosta. agencijska proviziija je od 1500-3000e u zavisnosti od stana (ovo su cene za DE, kontam da je za NO ili CH to jos sve x2, x3), izbeci proviziju, tj. naci stan direktno od vlasnika a da pritom ne govorite jezik zemlje u koju dolazite i nemate posao ili da jedno od vas ima neki "radio bih bilo sta"-posao, to je vec domen naucne fantastike. placa se 3 kirije unapred, a pored svega toga, stanovi se uglavnom iznajmljuju prazni, pa racunaj neku sumu € za opremanje. uz sve to, treba otici tamo, preziveti mesec ili koliko vec do prvih para...

uh! da ne svhatis pogresno... nemam nameru da te odvracam od ideje, samo mislim da treba prvo realno da sagledate situaciju i svoje sanse i da radite na tome da ih uvecate... posto kazes da cete za 6-7 meseci imati pasos, pretposavaljam da ste tek predali, pa bar za to vreme UCITE JEZIK zemlje kada se odlucite u gde bi se selili!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 15:44 - pre 124 meseci
Bojana,

mozda ne bi bilo lose da neko od vas proba da uradi PhD u CH. Sa PhD imala bi neto oko 2800CHF, a posle toga i CH diplomo sto bi ti sa HU pasosem sigurno otvorilo mnoga vrata i Svici.

pozdrav za CH forumase nije me bilo neko vreme zbog obaveza. Saluti anche a Miki !
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 16:59 - pre 124 meseci
Citat:
mozda ne bi bilo lose da neko od vas proba da uradi PhD u CH. Sa PhD imala bi neto oko 2800CHF, a posle toga i CH diplomo sto bi ti sa HU pasosem sigurno otvorilo mnoga vrata i Svici.

strava ti predlog! :)
alo.. ljudi ne govore nemacki, imaju malo dete, nisu bas pri parama, hitno im je, a ti im predlazes da neko od njih radi doktorat!
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 17:26 - pre 124 meseci
PhD su 99% na engleskom, fino su placeni (obzirom da studiras i vrh placeni ako si iz Srbije ), pruzaju ti pomoc oko smestaja/pronalaska smestaja i nakod zavrsetka dobijas vizu za trazenje posla na godinu dana nevezano da li si iz Srbije, Mongolije ili EU.
Ima li bolje?
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 17:51 - pre 124 meseci
braaate... jel ovo bilo ironično što si napisao ili si ozbiljan u tome? ispada tako da ko nezna šta će, taj pravac u CH na doktorske studije jer tamo odma dobije stan, kola, platu, ugled u društvu?! aj malo da budemo realni...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 18:12 - pre 124 meseci
ja sam bio najozbiljniji. Gospođa je master pa šta joj fali da proba doktorat ?

Uzgred, kao master mikrobiologije ne znam kakve su joj baš šanse za posao čak i sa mađarskim pasošem. Nisu Švajcarci baš tako naivni. Mastera imaju i svojih, a ako će već da uzimaju stranca onda, pošto mogu da biraju, uzeće sa nekim doktoratom po mogućstvu njihovim.

Da ne govorim koliko naša master diploma vredi u njihovim očima. Ništa lično.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 19:53 - pre 124 meseci
Braksi +1

@BojanaSI
Ako imate solidan prosek:
Svajcarska Ambasada - Stipendije svajcarske vlade

PMF Novi Sad PhD Stipendije 2013/2014 - Svajcarska
PMF Novi Sad PhD Stipendije 2014/2015 - Svajcarska
Za ove ste zakasnili ali niste za 2015/2016. Rok ce biti ~20.11.

ETH PhD

ETH PhD Brosura

ETH PhD Stipendije

Jeste da je tema Svajcarska ali je Nemacka odlicna opcija kao usputna (ili stalna) stanica.
Ako nemate narocito dobar prosek:
DAAD Master stipendije
750e mesecno ako ste samac/samica. Dodatno placaju za clanove porodice - sto je za Vas slucaj sjajno. Placaju putne troskove.
Preporucuje se da je proslo manje od 6 godina od zavrsetka osnovnih studija.
Ne pitaju za prosek - ne salim se.
Nakon zavrsetka studija imate godinu dana da nadjete posao u DE. - Svejedno cete ga naci kad zavrsite.Tip: Blue Card. I mnogo bi bilo lakse naci posao u strucisa DE diplomom.

Da sam na Vasem mestu, ovo drugo bih uradio ako nemam prosek recimo iznad 8.5. Dobar nacin da se kidne odavde a i da se napravi "eye-catching" CV.


 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 21:25 - pre 124 meseci
@ za sve

pošto je neko na ovaj forum spomenuo, izgleda da moram i ja.

Na ovom forumu postoji evidentno jedna osoba (da ne imenujem a svima je poznata), koja se zabavlja da traži lično, ili na neki drugi način, korisnike ovog foruma.
Ometava jednostavno. Toj osobi koja je puna ljubomore, i krivo što ne može da spreči ostale naše ljute koje žele da se nasele u ovu predivnu zemlju, želi nešto da naškodi.

Oko ovoga, dalje neću da pišem i ako pitate.
Samo obratite pažnju.

Pozdrav i sve najbolje!
 
Odgovor na temu

ronaldinho7
Luiz Moreira
student
ne radim
Beograd

Član broj: 321115
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2014. u 23:04 - pre 124 meseci
Postovanje...
Imam 25 godina,ove godine punim 26.. Inace sam "propali" student..da ne duzim o tome..nemam radnog iskustva,ali nije mi tesko da radim i zelim to,ali ne mogu da nadjem posao...Inace imam madjarske papire.. Za sada nemam konkretnu ideju..mislio sam,kad dobijem papire,to je to..ali tek sad postaje interesantno.. Slusajuci ljude koji su u inostranstvu,svugde je potreban uglavnom depozit od par meseci unapred.... Tolike pare nemam,ali mogao bih da pozajmim... Da li neko moze da me usmeri,preporuci mi nesto?? Bio bih vam zahvalan..
Inace engleski razumem i govorim,ali slabo gramaticki...dok sam nemacki ucio u skoli,ali mi tesko ide..
Jos jednom hvala..

[Ovu poruku je menjao ronaldinho7 dana 06.02.2014. u 00:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

canibal86
Vozac

Član broj: 228218
Poruke: 73
*.ptt.rs.



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 00:01 - pre 124 meseci
Evo da ja iznesem moje iskustvo sa trazenjem posla u CH posto isto tako kao i ostali clanovi koji prate ovu temu pokusavam da najdem posao u CH i zapocnem tamo zivot.Po struci sam pekar imam Hr papire i nedavno sam uspeo da nadjem pekaru u okolini Ciriha koja me je primila na razgovor.Ljudi su bili maksimalno kulturni i za nepuni mesec dana me kontaktirali i rekli da zele da mi naprave papire da pocnem kod njih da radim ja sam se odusevio ALI nastupio je problem kad je gazda otisao da sredi dozvolu navodno Hr je jos uvek mlada clanica u Eu i CH vlada nije donela jos uvek propise oko zaposljavanja sto se njih tice.Poenta ovoga sto sam napisao je da sam ja predao jednu jedinu molbu za posao i dobio ga na stranu to sto su posle nastale komplikacije za koje se nadam da ce se resiti posto imam obecanje gazde da cim bude moguce zeli da me zaposli.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 08:01 - pre 124 meseci
Citat:
ronaldinho7:
Postovanje...
Imam 25 godina,ove godine punim 26.. Inace sam "propali" student..da ne duzim o tome..nemam radnog iskustva,ali nije mi tesko da radim i zelim to,ali ne mogu da nadjem posao...Inace imam madjarske papire.. Za sada nemam konkretnu ideju..mislio sam,kad dobijem papire,to je to..ali tek sad postaje interesantno.. Slusajuci ljude koji su u inostranstvu,svugde je potreban uglavnom depozit od par meseci unapred.... Tolike pare nemam,ali mogao bih da pozajmim... Da li neko moze da me usmeri,preporuci mi nesto?? Bio bih vam zahvalan..
Inace engleski razumem i govorim,ali slabo gramaticki...dok sam nemacki ucio u skoli,ali mi tesko ide..
Jos jednom hvala..

[Ovu poruku je menjao ronaldinho7 dana 06.02.2014. u 00:23 GMT+1]


Posto sve kvalifikacije koje si naveo, dovode do zakljucka da mozes da biras i posao i zemlju, moj predlog je da prvo procitas temu od 1. do poslednje stranice i da onda postavis neko pametno pitanje.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 08:20 - pre 124 meseci
Ljudi ajde da se nesto razumemo. Da li vi mislite da se CH i EU i svet zakopcava na ledja.

Koje diplome iz EX-Yu i magistarske studije itd su priznate. (osim 0,1% izuzetaka). Nemoj da ulazimo ponovo u diskusiju kao sto je bio slucaj sa "Arsenije", decko je mislio da ce da upise pdh ili master u CH i da svi cekaju njega da mu daju posao kad zavrsi. U sto se i sam uverio da nije tako.

1.Da bi dobili zaposlenje sa Pdh studijama, morate to i da dokazete, ali u tom slucaju ce oni vas da zovu. Da li neko misli da ce neki Novartis, itd da zaposli nekog sa pdh studijama iz EX-YU i da mu da platu 15k+, zato sto ima pdh, sa 0 dana radnog staza ili sa 0 strucnih radova.

99% nasih ljudi koji dolaze u CH da studiraju, to rade samo iz razloga da bi dobili na vremenu ili da bi bili na licu mesta da naprave neku kombinaciju za papire. Znam xyz slucajeva da su uglavnom cerke, nasih "politicara", biznis ljudi, dosle ovde u CH i da su se udale po dolasku i da su na taj nacin pravili papire, kao posle studija se zaposle u nekoj firmici i za 1-2 dana se razvode i zive slobodno.

Ima izuzetaka naravno, ali to spada u statisticku gresku.

Imamo mi i jednog specijalca na ovom forumu koji se bori protiv vetrenjca. Svima osporava da su bilo sta uradili, jer je samo on sve sam uradio.

Mi ovde prvo treba da razlikujemo realnu situaciju na terenu i zakone i ono sto tu pise.

canibal86 je napisao pricu, za one koji prate forum od pocetka i koji se secaju znaju sta sam napisao za pekara i kamenoresca. za one koji su preskakali gradivo ili se ukljucili na kraju, ponovicu. Mnogo lakse ce pekar da dobije posao nego doktor.Pre 10-12 godina su svi koji su hteli da rade na selu dobijali ugovor na 5 godina i papire. Dok CH nije potpisala dogovor za EU o slobodnom kretanju ljudi, Pekar koji je pravio samo bosanski burek ili kamenorezac koji je klesao cirilicno pismo su bez problema dobijali papire, ako su nasli posao u CH.

99% ovog pisem iz licnog iskustva, jer sam kroz ovo prosao sam ili neko moj blizak.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 08:43 - pre 124 meseci
@elmagico

Stvarno msm da nije u redu da ti ispoljavas moje misljenje. I govoris umesto mene... nisam aktivan na forumu iz vec objasnjenih razloga, svaki post procitam. I pratim temu redovno. Do sada si mnogo puta pokazao svoj negativizam i svoje misljenje, dalje o tome ne bih diskutovao... a za prisli post nisi u pravu, jer kad zavrsis master ovde imas posao 80% jer si napravio konekcije, imas ch diplomu, i znas jezik(makar eng. Jer inace nw vih bio ovde). Problem je uvek SRPSKI pasos... jer imaju pravo da te odbiju. Moja briga je dal ce firma moci da mi pravi papire za 2015. Jer u drugom slucaju cu napustiti zemlju jer ne zelim da se zenim za papire. Imam 24 god, imacu uskoro MBA iz Ciriha, radno iskustvo iz Geneve, St. Tropeza i Ciriha i mislim da mogu negde drugde isto da nadjem svoje mesto pod nebom... Za mene ch papiri nisu vredni unistavanja zivota sa pogresnom osobom... ni jedan dan a ne 8 godina...

Molim te, tema je tvoja ne zelim da se oglasavam, ti znas zasto... nemoj me pominjati, i ostavi se mog slucaja... nemoj ni odg na ovaj post jer nema potrebe...

Unapred hvala..
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 09:36 - pre 124 meseci
Hehe elmagico, overlord foruma za Svajcarsku i klasican balkanski spijun.
Kome god ide bolje od njega elmagico mora odmah da izrazi sumnju u taj napredak, propituje ko koliko zaradjuje i slicno :)
 
Odgovor na temu

mannequin
Bern

Član broj: 300992
Poruke: 13
213.55.176.*



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 10:40 - pre 124 meseci
[quote]DaliborP: Hehe elmagico, overlord foruma za Svajcarsku i klasican balkanski spijun.
Kome god ide bolje od njega elmagico mora odmah da izrazi sumnju u taj napredak, propituje ko koliko zaradjuje i slicno

bas tako!

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 14:05 - pre 124 meseci
Citat:
DaliborP:
Hehe elmagico, overlord foruma za Svajcarsku i klasican balkanski spijun.
Kome god ide bolje od njega elmagico mora odmah da izrazi sumnju u taj napredak, propituje ko koliko zaradjuje i slicno :)


Nadji jedan post gde sam ja nekog pitao za platu, ili koliko zaradjuje. Ja se nikom u nista nisam mesao, samo sam izrazio svoje misljenje na osnovu iskustva koje sam prosao. Svi oni koji imaju problem da cuju istinu i ne odgovara im ono sto sam napisao, mogu jednostavno da predju na sledeci post.

Ako je neko i bio pitan nesto sto spada u domen "private" bilo je to ili samo zbog toga sto je taj neko nesto precutao ili nije dao sve informacije. A samo iz jednog razloga zbog cega je i inace i ova tema otvorena, da bi se drugima predstavila situacija onakva kakva je stvarno.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 14:10 - pre 124 meseci
Citat:
Arsenije.G:
@elmagico

Stvarno msm da nije u redu da ti ispoljavas moje misljenje. I govoris umesto mene... nisam aktivan na forumu iz vec objasnjenih razloga, svaki post procitam. I pratim temu redovno. Do sada si mnogo puta pokazao svoj negativizam i svoje misljenje, dalje o tome ne bih diskutovao... a za prisli post nisi u pravu, jer kad zavrsis master ovde imas posao 80% jer si napravio konekcije, imas ch diplomu, i znas jezik(makar eng. Jer inace nw vih bio ovde). Problem je uvek SRPSKI pasos... jer imaju pravo da te odbiju. Moja briga je dal ce firma moci da mi pravi papire za 2015. Jer u drugom slucaju cu napustiti zemlju jer ne zelim da se zenim za papire. Imam 24 god, imacu uskoro MBA iz Ciriha, radno iskustvo iz Geneve, St. Tropeza i Ciriha i mislim da mogu negde drugde isto da nadjem svoje mesto pod nebom... Za mene ch papiri nisu vredni unistavanja zivota sa pogresnom osobom... ni jedan dan a ne 8 godina...

Molim te, tema je tvoja ne zelim da se oglasavam, ti znas zasto... nemoj me pominjati, i ostavi se mog slucaja... nemoj ni odg na ovaj post jer nema potrebe...

Unapred hvala..


Ja i ti smo rascistili sve sto smo imali, i ja nemam nista protiv tebe ili tvog pokusaja da nadjes mesto pod nebom. Samo se neslazem sa tobom da je sansa 80%, jer samo ovo sto si naveo (Problem je uvek SRPSKI pasos... jer imaju pravo da te odbiju. Moja briga je dal ce firma moci da mi pravi papire za 2015) spada u vise od 80% zavrsenog posla u CH. tako da bi se slozio sa tobom da je sansa max 20% a ne 80%.
Niko ne osporava tvoj MBA, i radno iskustvo od 1-1ipo dana, kao ni tvoje znanje, samo da nebude zabune to nije dovoljno a daleko je od 80% zavrsenog posla.

Ako hoces da budes iskren i realan to ces i sam da priznas.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 14:12 - pre 124 meseci
[quote]mannequin:
Citat:
DaliborP: Hehe elmagico, overlord foruma za Svajcarsku i klasican balkanski spijun.
Kome god ide bolje od njega elmagico mora odmah da izrazi sumnju u taj napredak, propituje ko koliko zaradjuje i slicno

bas tako! :)



Micko tebe nemam sta ni da komentarisem.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.static.cablecom.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 14:30 - pre 124 meseci
@elmagico

Ja govorim o 80% sanse da nadjes posao, a ne o tome da zavrsis papire.
Naravno da se slazem da je sansa 20%(osim ako nije, novartis, google, CS, UBS, itd.)
Ja npr imam posao, i dobio sam ga relativno lako. Naravno videcemo sta ce biti za god dana
kad budu morali da mi prave radne papire.
P.s bio sam na nacionalnoj televiziji u ch, mislim da je i to neki uspeh, staviti svoje "dupe"
na nacionalnu televiziju i to kao stranac.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110876 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.