Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110563 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 14:35 - pre 124 meseci
Citat:
elmagico:Ako je neko i bio pitan nesto sto spada u domen "private" bilo je to ili samo zbog toga sto je taj neko nesto precutao ili nije dao sve informacije. A samo iz jednog razloga zbog cega je i inace i ova tema otvorena, da bi se drugima predstavila situacija onakva kakva je stvarno.

Ma sta tebi ima neko da daje informacije ili da prica o plati?
Nije ti ovo serbiancafe covece, shvati da ima i sposobnih ljudi koji ne moraju da se zene za papire ili da muljaju da bi regularno dobili posao. Spusti se malo na zemlju i prestani da glumis policajca na temi.
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 15:31 - pre 124 meseci
Evo ja sam dobrovoljac, prvi cu da probam. Osim braka i skole koji je nacin resiti status svoj u CH za stalno? Otac mi je tamo pa ajde da kazemo da sam jos i u blagoj prednosti.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 15:36 - pre 124 meseci
@arsenije

Ti izgleda ne citas dobro, ja sam post napisao, da iako zavrsis studije u CH, male su ti sanse da dobijes posao ako nemas papire. Ranije je bilo da si cak duzan da potpise u ambasadi ugovor kojim se obavezujes da ces da napustis zemlju po zavrsetku studija. Ovo sam napisao da ljudi nebi dosli u zabunu da ce zavrsavanjem Pdh ili Master studija da srede i papire. Samo sam u tom kontekstu uzeo tvoj slucaj..
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 15:41 - pre 124 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
elmagico:Ako je neko i bio pitan nesto sto spada u domen "private" bilo je to ili samo zbog toga sto je taj neko nesto precutao ili nije dao sve informacije. A samo iz jednog razloga zbog cega je i inace i ova tema otvorena, da bi se drugima predstavila situacija onakva kakva je stvarno.

Ma sta tebi ima neko da daje informacije ili da prica o plati?
Nije ti ovo serbiancafe covece, shvati da ima i sposobnih ljudi koji ne moraju da se zene za papire ili da muljaju da bi regularno dobili posao. Spusti se malo na zemlju i prestani da glumis policajca na temi.



tebi izgleda neko opasno ljulja kavez. Kad sam ja trazio nekom da mi prica o plati ili o svojim privatnim stvarima. Ja sam prvi protiv toga. Drugo ko je rekao da nema sposobnih i da mogu papiri da se srede i bez zenidbe. Pricamo o tome da je to 1%, i da oni uglavnom nisu na forumu, ne znam odakle si se ti pojavio na temi sta tebi smeta.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 15:44 - pre 124 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
keepgoing:
Zavrsio sam cetvorogodisnji smer "Elektrotehnicar automatike" (prosek 4.0) a za dva tri meseca cu zavrsiti smer "Ekonomski tehnicar" (prosek verovatno 5.0). - a prosek je tek irelevantan, al' ajd kad idem u detalje :D

Zavrsio si dve srednje skole? Zasto?


Ko ovde postavlja privtna pitanja i ko ovde glumi policajca.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 17:10 - pre 124 meseci
Samo polako, ja sam spomenuo PhD.

Znam troje ljudi nasih diplomaca iz Srbije (ETF BG, FTN NS) koji su otisli na EPFL i doktorirali. Neto palta im je bila oko 2800 CHF. Dvoje je posle otislo jedan u SAD, a jedna u Francusku, a jedan je resio da ostane. Dobio je na osnovu svajcarskog PhD dozvolu za boravak i trazenje posla i nasao je posao za 6 meseci u elektro sektoru. Srpski je i samo srpski drzavljanin.

Znaci ta mogucnost postoji i sanse su dobre jer EPFL je EPFL. (Da ne govorim samo da PhD sa EPFL otvara vrata u celom svetu, ne vidim da je tragedija otici iz CH u neku slicno bogatu i razvijenu zemlju).

Dalje,

znam osobu koja je sa nemackim PhD presla da radi u Cirih kao analiticar u banci i isto je srpski drzavljanin.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 21:09 - pre 124 meseci
Koliko god se ja ne slagao sa elmagico - m (stvar karaktera možda) moram da priznam da je u pravu u sve što je reko.

Jedino što se ne slažem, osim njegovog negativizma i egoizma na ovoj temi, je da može isto neko da se snađe oko sređivanja papira i na drugi način. To su retki slučajevi, ali ipak postoje.

Kad budete došli u Švajcarskoj, pogotovo naši ljudi prvo što će vas pitati je dal imate papire ili ne. Ako ih nemate, stavljaće vas u grupu ljudi pod nazivom "smeće". Možete i sami da vidite ko se na ovom forumu zapravo tako i ponaša.

Ovo pričam iz ličnog iskustva, i to što sam osetio za ovo vreme od kad živim ovde.
 
Odgovor na temu

canibal86
Vozac

Član broj: 228218
Poruke: 73
*.ptt.rs.



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.02.2014. u 23:52 - pre 124 meseci
Potpuno se slazem s ovim zadnjim postom bio sam desetinu puta u Ch i upoznao dosta nasih ljudi pod to podrazumevam ex yu i kome sam god reko da nemam papire prepoznao sam neku blagu promenu na faci tipa nebitan si.Tuzno je to sto vecina ljudi kaze nista se ne moze napraviti i sto uglavnom ko god dodje mora sam da se bori naravno znam da niko mu nece na pladnju doneti posao i papire al da ne postoji malo ljudskosti da se pomogne zemljaku to ne razumem.Ja sam nekog misljenja da ti ljudi kontaju da ako ja ili neko drugi dodje da su oni na gubitku da drzava slabi i da ce njima automatski biti gore.Mozda je to moje subjektivno misljenje ali takvo je na osnovu vidjenog do sad.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 06:55 - pre 124 meseci
Citat:
canibal86: al da ne postoji malo ljudskosti da se pomogne zemljaku to ne razumem...

ovo je najveca zabluda ljudi koji planiraju da odu u inostranstvo jer se stalno uzdaju u pomoc "zemljaka"!
to "naši", "zemljaci" i sl. to u startu treba zaboraviti, a i sam si rekao da si do takvog zakljucka dosao.
ne znam kakvu pomoc ocekujes i zasto bi bilo ko pomagao bilo kome nepoznatom? zato sto su poreklom iz iste zemlje?
da se ne lazemo, da li bi ti tako sad pomagao ljudima koji dodju kod tebe u grad, npr. iz Vranja, Leskovca, sa Kosova... startuju te na ulici i traze ti da im pomones, da im nadjes posao, da ih pustih kod sebe u stan dok se ne snadju, da juris za njih papire neke po gradu, i sl. mislim da bi 99% ljudi odbilo da pomogne i u Srbiji svojim "zemljacima" iz Srbije, pa mi nista nije cudno da se ljudi tako ponasaju i preko.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 08:38 - pre 124 meseci
zbog ovog sto je napisano u 3-4 poslednja posta se i nalazimo tu gde jesmo. Kad bi se bar u dijaspori drzali zajedno (i one parole SSSS) dalako bi i kao narod i kao pojedinci dogurali.
Ovde u CH kad kazes da si iz Beograda oni imaju vec otpor prema tebi, a jos ako nemas papire i posao, pa ti si glavna tema. Koliko samo slucajeva znam da su nasi ljudi jedni druge prijavljivali za IV penziju, kao i za druge stvari.
Na licnom primeru sam osetio i to XXX da ce ti te pre nas covek zajebaati nego pomoci. Samo da uzmem primer nasih "majstora", od njih sam uvek dobijao najvecu cenu za neki posao, i kad im prezentujes druge cene koje sam dobijao od "albanaca" ili hrvata, oni se pravdaju da ce oni to mnogo bolje da urade i da je bolje da dam pare njima kao zemljacima.
Dosta puta mi se desilo, da mi cak i CH firma ponudi manju cenu od nasig "majstora", sto je vrhunac svega. (znaju svi koliko kosta nesto da ti uradi CH).
Nikad necu zaboraviti slucaj kad sam spustao plafone i kad mi je jedan "nas zemljak" za posao koji kako on kaze treba 7 dana trazio 20.000 CHF i to na crno. Kad sam mu rekao da cu ja da platim to ali samo pod uslovom da mi objasni kojom je logikom dosao do te cene, ostao je bez reci. Na moje pitanje, da li on zaradjuje u firmi u kojoj radi 20.000 za 7 dana, on je cutao i pricao kako je to cena za te poslove koje njegova firma naplacuje. Da napomenem i ono sto sam njemu rekao, da niti ima firmu, niti placa porez, niti daje garanciju, niti jos XYZ stvari on je samo cutao. Kad sam mu rekao da mogu da platim avionski prevoz i hotel i da dovedem 2-3 coveka iz Beograda da to isto urade ne za 20.000 nego za 3-4. On je tada ostao bez teksta i jedino sto je rekao pa oni nemaju prava da rade u CH, jer nemaju papire. Kad sam mu objasnio da je veci prekrsaj to sto on radi na crno, nego ovo sto sam mu rekao, on je ostao bez teksta, na moj predlog da razmisli jos jednom o ceni on je rekao da moze da je spusti samo za 8% koliko je kao "pdv", posto kao radi na crno. Posle ovog nisam vise imao zivaca da mu bilo sta objasnjavam.

Ovo je samo jedan primer nasih ljudi, a ja sam ih ovakvih ili slicnih imao bar 10, i umesto da zaradi 3-4k na crno bez poreza, da dobije preporuke i da uradi takvih jos 5-6 poslova godisnje i da zaradi jos jednu godisnju platu neoporezovanu, on/i imaju neku svoju logiku u glavi.

Mogu samo da kazem da sam najbolja iskustva imao sa ljudima koji dolaze sa kosova, da li ih mi zvali albancima ili siptari nije bitno, nikad ni jedan problem sa njima. I posto me je zanimao razlog toga pitao sam jednog da mi objasni njihovo ponasanje. On je to objasnio ovako: Ti mene angazujes preko nekog poznanika, ja ako nesto uradim lose ili te prevarim, to ide ne samo na moju stetu nego i na stetu cele moje porodice, i do se brzo procuje i dodje cela moja porodica na los glas, a onda to nikako nije dobro ni za mene ni za porodicu.

Neznam sto sam ovo napisao, ali mozda nekom koristi. Mozda i zbog razloga papira, sto ovde nece biti redak slucaj da porodica cela pravi drugoj porodici papire. To kad budu uradili nasi ljudi jedni drugima, to ce biti slucaj za ginisa.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 11:51 - pre 124 meseci
Citat:
elmagico

Ovo je samo jedan primer nasih ljudi, a ja sam ih ovakvih ili slicnih imao bar 10, i umesto da zaradi 3-4k na crno bez poreza, da dobije preporuke i da uradi takvih jos 5-6 poslova godisnje i da zaradi jos jednu godisnju platu neoporezovanu, on/i imaju neku svoju logiku u glavi.


pa logika mu je verovatno da mu je bolje da radi jednom za 20,000 nego 3-4 puta za po 3-4 'iljade.

Majstori su ti svugde teski ko zemlja, a te bajke o Siptarima ipak ostavi za neki drugi put.

 
Odgovor na temu

ronaldinho7
Luiz Moreira
student
ne radim
Beograd

Član broj: 321115
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 18:13 - pre 124 meseci
Postovanje jos jednom..
El magico,siptari se po svetu dobro poznaju po datoj reci,ili kvalitetno uradjenim poslovima..Druga stvar,nasih ima dobrih i losih..to zavisi na koga naletis.
Sto se tice moje teme,istina je da nisam procitao sve...Niti cu.. Sam si otvorio temu,napisao "dobijanje posla u inostranstvu". Poenta moje price je da ne bih smeo da se zaletim,pozajmim pare,a vratim se nazad bez icega...ako me razumes..
Znaci hteo sam da te pitam na koji nacin mogu da potrazim posao,ako nemam nikoga preko...posto na blef ne smem da idem.. Da li je pametno pozajmiti neku vecu cifru,pa otici tamo,tipa idem od firme do firme,od radnje do radnje.pa na sta naletim..??
Mozes se ljutiti koliko hoces,ja temu od pocetka do kraja necu procitati..krenuo sam,ali stvarno nemam toliko vremena,da sedim i citam 20ak razlicitih tema od pocetka do kraja...trebalo bi mi vise dana... Na svakoj cu pitati po nesto,probati da dobijem odgovor tipa da me neko usmeri i kaze mi sta da radim,a Vasa volja je da li cete mi odgovoriti...
A vidim da je tebi lepse raspravljati se ovde,za to imas vremena da pises romane i da se svadjas ili prepucavas,a meni da recimo ukratko objasnis nemas,nego mi drcno odgovaras kako treba da postavim neko "pametnije" pitanje... Jos jednom hvala.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 18:56 - pre 124 meseci
Pa ovde se pise dobrovoljno i manje vise sve teme su dotaknute do sad. A ako ti nemas vremena da citas ono sto tebi treba, zasto bi onda neko imao svog vremena da posveti tebi ?

Uostalom procitaj pravila foruma, a to je da pre i da pitas iscitas sve pa tek onda pitas.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 20:31 - pre 124 meseci
Citat:
ronaldinho7:
Postovanje jos jednom..
El magico,siptari se po svetu dobro poznaju po datoj reci,ili kvalitetno uradjenim poslovima..Druga stvar,nasih ima dobrih i losih..to zavisi na koga naletis.
Sto se tice moje teme,istina je da nisam procitao sve...Niti cu.. Sam si otvorio temu,napisao "dobijanje posla u inostranstvu". Poenta moje price je da ne bih smeo da se zaletim,pozajmim pare,a vratim se nazad bez icega...ako me razumes..
Znaci hteo sam da te pitam na koji nacin mogu da potrazim posao,ako nemam nikoga preko...posto na blef ne smem da idem.. Da li je pametno pozajmiti neku vecu cifru,pa otici tamo,tipa idem od firme do firme,od radnje do radnje.pa na sta naletim..??
Mozes se ljutiti koliko hoces,ja temu od pocetka do kraja necu procitati..krenuo sam,ali stvarno nemam toliko vremena,da sedim i citam 20ak razlicitih tema od pocetka do kraja...trebalo bi mi vise dana... Na svakoj cu pitati po nesto,probati da dobijem odgovor tipa da me neko usmeri i kaze mi sta da radim,a Vasa volja je da li cete mi odgovoriti...
A vidim da je tebi lepse raspravljati se ovde,za to imas vremena da pises romane i da se svadjas ili prepucavas,a meni da recimo ukratko objasnis nemas,nego mi drcno odgovaras kako treba da postavim neko "pametnije" pitanje... Jos jednom hvala.



A sta cekas da ti odgovorim, kad nisi ni pitanje postavio. Ako mislis da je pitanje na koji nacin da potrazis posao. Nisi rekao ni koje kvalifikacije imas, ili mislis da ti je pronali student kvalifikacija. Sad da te ja pitam sta si zavrsio ili sta bi da radis, pa da to bude zavirivanje u tvoju privatnost, pa posle da se nadju advokati koji ce to da osudjuju i da prebacuju da se neko plazi za svoje radno mesto, ili da je ljubomoran ili da je u strahu da jos neko ne dodje u CH. Ali ajde da preskocimo to sve i da ti pomognem koliko mogu.

Posao mozes da trazis preko interneta evo ti jedan sajt www.jobs.ch tu mozes da se informises, ali necu sad da ulazim u pricu da li znas da napises CV prema nekim CH ocekivanjima, i ovo je bilo pisano na temi.
Mozes da pozajmis pare, ali ja nevidim sta ces da postignes time, da dodjes ovde i gde ces da ides. Sve velike firme imaju svoje HR ili koriste HR preko kojih zaposljavalju ljude. U 90% firmi nemozes da udjes jer imaju sigurnosne sisteme, tako da mozes samo do vrata da dodjes i da te tu saceka neki portir koji ce te uputiti na sajt ili neku xxxx adresu.

Posto kazes da si propali student, predpostavljam da nemas ni neke kvalifikacije, tako da ti je i izbor posla dosta suzen. Da ides od restorana do restorana i da pitas da peres ili da cistis, na engleskom, bez znanja nekog oficijalnog jezika je isto glupo.

toliko od mene, ako budes imao nesto konkretno ti pitaj
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 20:35 - pre 124 meseci
Citat:
ronaldinho7:
Postovanje jos jednom..
El magico,siptari se po svetu dobro poznaju po datoj reci,ili kvalitetno uradjenim poslovima..Druga stvar,nasih ima dobrih i losih..to zavisi na koga naletis.
Sto se tice moje teme,istina je da nisam procitao sve...Niti cu.. Sam si otvorio temu,napisao "dobijanje posla u inostranstvu". Poenta moje price je da ne bih smeo da se zaletim,pozajmim pare,a vratim se nazad bez icega...ako me razumes..
Znaci hteo sam da te pitam na koji nacin mogu da potrazim posao,ako nemam nikoga preko...posto na blef ne smem da idem.. Da li je pametno pozajmiti neku vecu cifru,pa otici tamo,tipa idem od firme do firme,od radnje do radnje.pa na sta naletim..??
Mozes se ljutiti koliko hoces,ja temu od pocetka do kraja necu procitati..krenuo sam,ali stvarno nemam toliko vremena,da sedim i citam 20ak razlicitih tema od pocetka do kraja...trebalo bi mi vise dana... Na svakoj cu pitati po nesto,probati da dobijem odgovor tipa da me neko usmeri i kaze mi sta da radim,a Vasa volja je da li cete mi odgovoriti...
A vidim da je tebi lepse raspravljati se ovde,za to imas vremena da pises romane i da se svadjas ili prepucavas,a meni da recimo ukratko objasnis nemas,nego mi drcno odgovaras kako treba da postavim neko "pametnije" pitanje... Jos jednom hvala.



A sta cekas da ti odgovorim, kad nisi ni pitanje postavio. Ako mislis da je pitanje na koji nacin da potrazis posao. Nisi rekao ni koje kvalifikacije imas, ili mislis da ti je pronali student kvalifikacija. Sad da te ja pitam sta si zavrsio ili sta bi da radis, pa da to bude zavirivanje u tvoju privatnost, pa posle da se nadju advokati koji ce to da osudjuju i da prebacuju da se neko plazi za svoje radno mesto, ili da je ljubomoran ili da je u strahu da jos neko ne dodje u CH. Ali ajde da preskocimo to sve i da ti pomognem koliko mogu.

Posao mozes da trazis preko interneta evo ti jedan sajt www.jobs.ch tu mozes da se informises, ali necu sad da ulazim u pricu da li znas da napises CV prema nekim CH ocekivanjima, i ovo je bilo pisano na temi.
Mozes da pozajmis pare, ali ja nevidim sta ces da postignes time, da dodjes ovde i gde ces da ides. Sve velike firme imaju svoje HR ili koriste HR preko kojih zaposljavalju ljude. U 90% firmi nemozes da udjes jer imaju sigurnosne sisteme, tako da mozes samo do vrata da dodjes i da te tu saceka neki portir koji ce te uputiti na sajt ili neku xxxx adresu.

Posto kazes da si propali student, predpostavljam da nemas ni neke kvalifikacije, tako da ti je i izbor posla dosta suzen. Da ides od restorana do restorana i da pitas da peres ili da cistis, na engleskom, bez znanja nekog oficijalnog jezika je isto glupo.

toliko od mene, ako budes imao nesto konkretno ti pitaj
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.02.2014. u 20:37 - pre 124 meseci
da li sam ja dobro razumeo da u CH u svakom trenutku mozes da trazis da ti se isplati tvoj penzioni doprinos umesto penzije na rate ?
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2014. u 17:38 - pre 124 meseci
Kako stvari stoje ... nećemo tako lako u Švajcarsku!

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-26108597
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2014. u 18:22 - pre 124 meseci
Nista i nigde nije lako.
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2014. u 20:59 - pre 124 meseci
Drugari, jel znate koliki su dodatni troskovi kada se putuje Wizz Air-om? Wizz Air karta je oko 4000din. a autobuska oko 9000din. pa kalkulisem.
P.S. Air Serbia naplacuje oko 12500din. do Ciriha. - sve cene su za jedan pravac.
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2014. u 21:07 - pre 124 meseci
Po meni wizz je zakon u odnosu na bus ako se na vreme rezervise. Ne znam na koje dodatne troskove mislis, prtljag je 20e, velika kabinska torba 10e. Za Air Srbiju ne znam ali sam video da imaju neke promo cene pa valja baciti pogled.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110563 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.