Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110747 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.01.2014. u 14:10 - pre 124 meseci
Kada sam ja bio u situaciju kao ti da emigriram, izabrao sam Cirih. Jer je najbolji, pogotovo za početak.

Ako nećeš taj grad onda obavezno uzmi u obzir Luzern - Zug (generalno taj deo centralne Švajcarske) ili Bern.

Mani se tih podgraničnih gradova. Dolaze previše njih preko granice da rade i traže poso.

Posle kako želiš, to je samo moje mišljenje.

[Ovu poruku je menjao stojanovicmiki dana 30.01.2014. u 21:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stojanovicmiki dana 31.01.2014. u 12:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.01.2014. u 00:40 - pre 124 meseci
Verujem da je verovatnoca za nalazenje posla najveca u Cirihu.
Koliko je potrebno novca da se prezivi mesec u Cirihu (dok trazim posao)?
 
Odgovor na temu

miroslav84

Član broj: 319448
Poruke: 25
178.79.43.*



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.01.2014. u 11:25 - pre 124 meseci
Moj drug je placao stan u Cirihu 1500e ali je vec imao posao tamo,radio parkete sa ujakom koji ima svoju firmu
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.01.2014. u 12:25 - pre 124 meseci
@miroslav84
To me i brine. Ako racunam da cu naci posao posle 3 meseca treba mi 4x1500€ + 2x1500€ za depozit. Sto ce reci 9000€+klopa.
Koliki je bio njegov stan?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.198-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2014. u 10:53 - pre 124 meseci
Razmisli o WG
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2014. u 13:27 - pre 124 meseci
@SunnyBoy
To je opcija. ~550Chf pa na gore.

Nadjoh ovo u Cirihu.
 
Odgovor na temu

Ludak neki

Član broj: 284136
Poruke: 24
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2014. u 14:34 - pre 124 meseci
Nemojte da se zalecete mnogo,sad u februaru imaju referendum o primanju stranaca u zemlju,a kako stvari stoje,crno nam se pise....
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2014. u 14:53 - pre 124 meseci
A na referendumu odlucuju tacno sta? Verovatno si na ovo mislio.

[Ovu poruku je menjao zzz030 dana 02.02.2014. u 16:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ludak neki

Član broj: 284136
Poruke: 24
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2014. u 15:29 - pre 124 meseci
odlucuju o primanju stranac u zemlju,da li ce biti trziste otvoreno i za koga i da li ce se i kolike kvote uvesti. Nesto kao sto je 90-ih bilo.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.20.*



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2014. u 16:10 - pre 124 meseci
Zar to ne bi bilo protivno postojecem sporazumu sa EU? To bi onda znacilo napustanje tog sporazuma i prilicno drmanje odnosa sa EU
 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2014. u 16:11 - pre 124 meseci
Ne verujem da ce biti neke ozbiljnije promene jer je pitanje ogranicenja vrlo kompleksno.

Citat:
Switzerland will hold a referendum on 9th February 2014. The main topic of the referendum will be whether or not to impose quotes on the immigrants that come from the European Union. Although the Swiss government recommends that people should reject the quotes the right wing Swiss People’s Party (SVP) which has an anti-immigration agenda says that everyone should vote with “yes”. The Swiss Foreign Minister Didier Burkhalter told a press conference that a ‘yes’ vote would be likely to lead Switzerland to breach bilateral treaties with the EU allowing free movement of workers between Switzerland. Therefore there is a danger that the Swiss-EU relationships will be breeched. According to the economic minister, a potential “yes” vote will create problems for Swiss companies that are exporting their products in the European Union. The Swiss people have already voted in 13 referendums in 2013. Most recently on 24th November, it was announced that they had rejected a proposal to introduce a cap on executive pay. Switzerland is not itself part of the European Union but its most successful companies do business with EU countries extensively. The Banks such as UBS and Credit Suisse and pharmaceuticals Novartis and Roche employ high skilled professionals from the E U countries on a regular base. In addition to that Switzerland have very high rates of immigration. According to the Swiss statistical office in 2013, almost 27% of the population is comprised of immigrants or of children of immigrants. This has led to some resentment. The SVP claims that mass immigration has led to high crime and an increased cost of living for native Swiss citizens. In 2006, 86% of foreign residents in Switzerland came from the EU. Nearly a quarter of these were born in Switzerland but retain their parents’ nationality.

Izvor

Sem toga, tezak argument za neogranicavanje je:


Sala mala :D

[Ovu poruku je menjao keepgoing dana 02.02.2014. u 17:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BojanaSI
Novi Sad

Član broj: 320792
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.02.2014. u 19:45 - pre 124 meseci
Postovanje,

Pratim vec neko vreme ovu temu i hvala ljudima dobre volje da podele svoje iskustvo :)
Da li bi neko mogao da mi odgovori kakva je mogucnost preseljenja za dva biologa, tacnije ja sam master biologije-mikrobiolog, a suprug profesor biologije? Imamo sincica od 3 godine i zelimo mu bolju buducnost. Presekli smo i podnosimo zahtev za madjarske pasose i cim dobijemo planiramo da palimo negde. Razmisljamo o Svajcarskoj ili Norveskoj, mada ja vise naginjem ka Svici i to italijanskom kantonu.
Hvala puno unapred na odogovorima :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
212.243.165.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.02.2014. u 20:17 - pre 124 meseci
Odgovoricu ti u dva dela.
Prvo, ne treba da preseces da bi uzeli madjarski pasos, to ti je veliko osiguranje i otvara ti mnoga vrata. Preporucujem svima koji imaju prava na njega da ga uzmu, imali nesto u planu ili ne.
Drugo, konkretno za (mikro)biologe ne znam kolika je potraznja i "ponuda". Najbolje je da pregledas sajtove sa oglasima za posao, bice ti mnogo jasnije. U CH ima dosta velikih firmi za koje pretpostavljam da trebaju takav kadar, ali je dobro da se sami u to uverite. Probaj da kontaktiras i neke agencije za posredovanje pri zaposljavanju.

Ovde sam stavio nekoliko linkova ... http://www.torontal.com/ch.php?page=8 ... ima ih jos mnogo.
 
Odgovor na temu

BojanaSI
Novi Sad

Član broj: 320792
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.02.2014. u 20:54 - pre 124 meseci
Hvala na brzom odgovoru :)
Nisam se mozda najbolje izrazila... prelomili smo da cemo negde napolje, zato i uzimamo madjarske pasose, sta bi inace sa njima i ovom platom ovde :D u svakom slucaju, nama uopste nije od presudnog znacaja da se zaposlimo odmah u struci i ovde smo radili sve i svasta, a muz i dalje radi nesto sasvim deseto.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 08:28 - pre 124 meseci
Citat:
BojanaSI:
Postovanje,

Pratim vec neko vreme ovu temu i hvala ljudima dobre volje da podele svoje iskustvo :)
Da li bi neko mogao da mi odgovori kakva je mogucnost preseljenja za dva biologa, tacnije ja sam master biologije-mikrobiolog, a suprug profesor biologije? Imamo sincica od 3 godine i zelimo mu bolju buducnost. Presekli smo i podnosimo zahtev za madjarske pasose i cim dobijemo planiramo da palimo negde. Razmisljamo o Svajcarskoj ili Norveskoj, mada ja vise naginjem ka Svici i to italijanskom kantonu.
Hvala puno unapred na odogovorima :)

Pozdrav



Jedno pitanje, zasto naginjete ka Italijanskom kantonu, jer zbog jezika ili zbog neceg drugog, pitam ovo jer je skoro kompletna Pharma i Bio industrija smestena u DE kanton.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.198-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 10:32 - pre 124 meseci
Citat:
BojanaSI:

Nisam se mozda najbolje izrazila...


Razumeo sam odmah, nije problem sa izrazavanjem.
Ono sto sam ja hteo reci je da je moja preporuka svakom ko moze, da uzme pasos EU.
Da vi vec imate pasos, mnogo bi vam lakse bilo da planirate, pregovarate.
Ovako, to je dosta tesko i neizvesno.
Prvo, HU moze da vas odbije, uvede neke kvote,... Zatim, proces moze da se oduzi. Sta ako vas neko kontaktira i kaze da mozete da pocnete u roku od mesec dana, a vi jos nemate papire? Prilikom razgovora za posao vecina, ili skoro svi poslodavci ce vas u startu eliminisati iz razmatranja ako nemate papire. Ruke su vam za sad vezane.
No, sve na stranu, nadam se da cete uspeti.
Slazem se sa elmagicom u vezi izbora dela Svajcarske. I meni je to palo na pamet. Predlazem da se ne ogranicavate na jedan deo.
Ja sam hteo u CH, po sistemu da skupim novce, odem u CH i imam pola godine da trazim posao, pa makar prao posudje u medjuvremenu. Ono sto mi se desilo je da su uveli kvote dve nedelje pre nego sto sam dobio pasos u ruke. Da sam ga dobio 10 dana ranije, verovatno bih 01.05.2012. vec bio u CH. Tako je ta opcija otpala.
Dalje, ja sam zeleo da idem direktno u CH, ali sam prvo 5 meseci radio u DE. Zeleo sam da radim u severnoj CH, evo me u centralnoj CH. Zeleo sam da radim u nekom vecem gradu, ali radim u malom mestu sa oko 1000 stanovnika i jednom prodavnicom. Prirodno je bilo da radim u IT, a radio sam na elektro poslovima i sad sam na odrzavanju. Mislio sam da cu raditi u okruzenju ljudi koji govore nemacki i uciti nemacki, ali sam 10 meseci radio samo sa nasima,, Madjarima, Bugarima, Slovencima. Nemacki sam video na panoima kad sam isao i kad sam se vracao sa posla :(
No, jedna po jedna stvar se sredjuje. Prvo, stigao sam u CH, sa posla na odredjeno sam presao na posao za stalno, dobio sam radnu vizu, ovih dana prelazim u stan u kojem cu biti sam (zivim u iznajmljenoj sobi, ranije sam i sobu delio sa jos jednim ili vise kolega), sve vise ucim nemacki, cim se otopi sneg idem da polazem za vozacku, trazim neki auto, pokusavam da se prebacim na IT posao u okviru iste firme,...
Ovo vam govorim zato da vas ohrabrim, jer ma kako izgledalo komplikovano i nedostizno, nekako sve dodje na svoje, valjda.
Kad budete imali pasose u rukama, ili bar jedno od vas dvoje, onda cete se mnogo drugacije osecati, a moci cete i konkretno da razgovarate sa nekim o poslu. I oni ce vas drugacije uvazavati. Za sada najvise mozete da skupljate informacije, adrese kompanija potencijalnih poslodavaca (npr Novartis, Syngenta), posrednika, pratite oglase, informisete se o smestaju, ... Jednom recju, skupljate informacije. Kada polozite zakletvu, onda mozete da se ativirate i iskoristite sve sto ste do tad saznali.
Puno srece i uspeha.
 
Odgovor na temu

BojanaSI
Novi Sad

Član broj: 320792
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 19:21 - pre 124 meseci
Hvala puno na informacijama i savetima, kao i ohrabrenju. Iskreno se nadam da cemo za nekih 6, 7 meseci imati madj.pasos u rukama, pa ce biti lakse. Zato sad sakljupam informacije, jer mi je situacija ipak malo komplikovanija s obzirom da imamo dete. Da smo nas dvoje sami bilo bi mi mnogo lakse da se upustim u "avanturu" preseljenja. Vise me zanima da li se moze naci bilo kakakv posao sa EU pasosem za prvo vreme, koji moze da obezbedi bar prezivljavanje dok se ne nadje nesto bolje. Nemamo neku zaledjinu pa da mozemo sebi da priustimo zivot par meseci bez posla. A nemamo ni rodbine, prijatelja kod kojih bi mogli da ostanemo ili da se bar oslonimo. Italijanski kanton mi je primamljiviji zbog jezika najvise, a i slusala sam price ljudi koji su bili u Luganu, pa sam se zaljubila a da nisam sama nikada ni bila :) nema nekih drugih vecih razloga, sem naravno sto ne znam nemacki ni rec da beknem, kao ni moj suprug, a iskreno jezik mi je blago receno odvratan i odbojan.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 21:33 - pre 124 meseci
Citat:
BojanaSI: a iskreno jezik mi je blago receno odvratan i odbojan.


Heh, srpska klasika. Ako moze i stan i posao i plata, ali im je jezik odvratan i odbojan.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.198-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 22:26 - pre 124 meseci
Ono to moras da znas je da na nemackom govornom podrucju ima najvise posla, a i plate su vece. Opet, u italijanskom, koliko sam cuo, cene su nesto nize. Provereno, bar sto se tice cena u lokalima.
Trenutno je zimska sezona, pa se traze ljudi u hotelima, restoranima,... Preko leta nema takvih poslova, bar u mom kraju. No, i za ove poslove se ovde trazi nemacki. Ne znam kako je 30km juznije, ali verujem da ima puno italijana. I ovde ih ima, ai su ima sad madjari konkurencija. Za poslove na baustelama su, bar ovde, najvise angazovani ljudi iz Slo, Hr, HU. Ima i nesto Spanaca, kao i Portugalaca.
 
Odgovor na temu

Ludak neki

Član broj: 284136
Poruke: 24
212.178.241.*



+14 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.02.2014. u 23:56 - pre 124 meseci
Moguce da je bilo pitanja slicnih ovome ali nisam siguran,u svakom slucaju....

Ako neko iz CH sa B ili C vizom otvori firmu,pravu,koja bi zaista radila ne samo formalno,da li bi i pod kojim uslovima mogao zavrsiti papire Hr drzavljaninu? Mozda jos interesantnije pitanje je koliko ta egzibicija otvaranja firme kosta,ne racunajuci opremu i alate,dakle papirologija?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110747 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.