Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12395 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 10:42 - pre 159 meseci
E ajde opet je krenuo beskorisni flejm o Pičkomaterijancima, lock više
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 10:55 - pre 159 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Po toj logici onda postoje i Francuzijanci, Nemačkijanci, Holanđanci, Italijanci, Crnogorijanci i sve tako neki građani država?


Ne, postoje Evropljani kao nadnacionalna tvorevina, bas kao i Amerikanci -a njih isto ima zilion: Afro-Amerikanci, Hispano-Amerikanci, Italo-Amerikanci WASPs...

Hocu da kazem, ugledajmo se na uspesniji model. Turcin u Nemackoj je i dalje Turcin, u Americi svi pevaju God bless America. Ja ne zelim nedoumice kao sto imaju Nemci/Englezi/Francuzi, Ameri su to odlicno uradili.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 10:59 - pre 159 meseci
Citat:
dr.NPN: Poenta je, da su meni rekli kako je "sramota" jer "ne znam gde pripadam i sta sam"...

I to me zabole... Covek treba da radi iskljucivo onako kako zeli, a ne kako drugi misle da treba. Neki bi rekli da je sramota ne navijati ni za jedan fudbalski klub, pa ne navijam. Ili da je sramota ne biti simpatizer nijedne politicke partije pa nisam ni to. Do pre par godina bila je ogromna sramota ne odsluziti vojni rok, a ove godine ne znam nikog ko je izrazio zelju da to radi. Pamtim to kao da je bilo danas, kako je moj pokojni deda bio uzasnut kada sam ja pre godina izjavio da ne zelim da idem u vojsku :)
"Pa to je sramota, pa ne mozes se ozeniti, pa zar moj unuk da ne ide u vojsku, jadan ja sta sam docekao" :)

Kako je u to vreme samo manji broj ljudi boleo cosak za "sramotu", a vecina su bili robovi sramote po tom pitanju, isto tako je danas po nekim drugim pitanjima, izmedju ostalih po pitanju nacionalne pripadnosti. Smatram da ces za 10 godina smejati samom sebi sto si ovo pitanje uopste postavio, isto kao sto se sada svi smejemo mom pokojnom dedi. Svi ljudi su stvoreni (ili evoluirali) od istog, a onda je neko iz ko zna kojeg interesa smislio da ih podeli na nekakve ekipe. A onda bi svi, hiljadama godina i stotinama generacija trebali da prenose to "sa kolena na koleno" bez da to icemu sluzi i ma neke koristi od toga? Ako neko zeli da bude pripadnik plemena, neka mu, moze i da igra oko vatre uvijen u zivotinjsku kozu i da se sporazumeva neartikulisanim vristanjem, nemam nista protiv, ali da meni namece neke plemenska shvatanja, to nece da moze.

Citat:
Alexxandar: Budi faca izjasni se kao Eskim.

Ako se dobro secam, imali smo i na proslom popisu poprilican broj Eskima, Zulua, Pigmeja i Bantua, a licno sam bio iznenadjen brojnoscu Marsovaca u Srbiji. Eskimi su jos tada probili led, mozes misliti koliko ce ih biti ovog puta! Ja ocekujem ovoga puta nekakve zanimljivije ispade, pa jedva cekam naprimer koliko u Srbiji ima Lavova i Jelena. Nisam primetio da je nekim pravilnikom regulisano sta moze biti nacionalnost a sta ne moze, pa ce sigurno biti ljudi koji navode svoje zanimanje ili hobi kao nacionalnost. He, he, a bilo bi interesantno da se organizujemo pa smislimo nesto nepristojno kao nacionalnost, pa da objavljuju rezultate u vestima samo nocu kad deca spavaju :)
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 11:11 - pre 159 meseci
Citat:
ArsenLupen:  Ja ne zelim nedoumice kao sto imaju Nemci/Englezi/Francuzi, Ameri su to odlicno uradili.

Ako je Amerika primer, svi zitelji Srbije bi bili Srbi. "Srbijanci" je izraz koji oznacava pripadnike srpskog naroda koji zive u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 13:17 - pre 159 meseci
Ko to kaze? Bas bi bilo suprotno. Srbijanac bi bio stanovnik uze Srbije, takozvanog uzaS-a, a Srbin bi bio etnicki Srbin koji moze i na severnom polu da zivi. Mada je to vise pitanje za lingviste, ali tako bi trebalo da bude. To je u stvari od francuske burzoaske revolucije obicaj da se kao "nationality" uzima da onaj ko zivi u nekoj zemlji koga god da je etnickog porekla ima "nationality" te zemlje. Samo negde je ostalo da se pod "nationality" podrazumeva iskljucivo etnicka pripadnost.
Citat:
dr.NPN: Poenta je, da su meni rekli kako je "sramota" jer "ne znam gde pripadam i sta sam"...
Koji su to oni? Koji god da su, sve su to budale i najbolje je da ti to otkacis polako na vreme da se ne bi samo dzabe nervirao i postavljao sebi ovakva pitanja. Iz ovoga sto pitas i o cemu si poceo temu, ja samo mogu da vidim da ti tacno znas gde pripadas i sta si, za razliku od tih koji ti to pricaju. Oni ne znaju sta su i gde pripadaju nego su sto misevi bez identiteta kojima je potrebno da se sakriju iza nacije ili bilo cega. I naravno da nije nista lose osecati nacionalnu pripadnost, samo ko je nacisto sa time nikad nece smarati druge tim neverovatniom budalastinama kojima oni smaraju tebe. Sledeci put kad ti neko tako nesto prdi, ono, "ja sam Papuanac aaaaa uuuu" ti mu kazi "pa sto se meni zalis". Velika je verovatnoca da takav vise nece da te smara.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 15.03.2011. u 15:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 13:45 - pre 159 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Ko to kaze? Bas bi bilo suprotno. Srbijanac bi bio stanovnik uze Srbije, takozvanog uzaS-a, a Srbin bi bio etnicki Srbin koji moze i na severnom polu da zivi.

Ja sam napisao sta oznacava taj izraz. Kao sto crnogorac oznacava pripadnike srpskog naroda iz CG, srbijanac oznacava pripadnike srpskog naroda iz SR, bosanac isto, samo srbe iz Bosne...I tako je bilo dok Dontito nije proizveo nove nacije. Da li je ispravno ili ne, pravo da ti kazem nemam pojma, ali da je tako oduvek bilo, jeste.

A ovo drugo sto si me citirao, zaista ne znam gde sam to napisao.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 14:46 - pre 159 meseci
Ma dobro, izvinjavam se zbog ovog drugog sa citatom, to je bilo sa prethodne strane, ali ne moze da se citira, pa sam kliknuo na bio sta i iskopirao tekst, a onda nisam izmenio ime, evo sad je ispravljeno.

A ovo oko ovih termina, to je stvarno pitanje za lingviste, a ne za neko neosnovano ubedjivanje o tome kako je "uvek bilo" , pri cemu se pod "uvek" podrazumevaju samo oni periodi "sopstvene istorije" koji se odredjenim licima svidjaju. Pa onda ta lica mesaju politiku u lingvistiku i imaju zelju da drugima namecu kako ce sebe da nazivaju (recimo na pomenutom primeru CG i Bosne). Pa neka je i bilo, vise nije, koga briga, a kome se ne svidjaju moderni termini. neka prenosi usmenim predanjem sa kolena na koleno tu nepravdu, pa onda za 500 godina ponovo neka ispravlja vekovne nepravde. Ja sam za njima.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 15:03 - pre 159 meseci
vili1, postoje četiri različite definicije značenja naziva Srbijanac koje su međusobno protivrečne:

1. Srbi koji žive u Srbiji
2. Srbi koji žive u Srbiji ali ne u Vojvodini i na Kosovu i Metohiji (i podverzija: svi Srbi u Srbiji koji ne žive u Vojvodini)
3. Srbi koji ne žive u Srbiji
4. Svi koji žive u Srbiji

Nije to baš tako jednostavno kako ti to misliš, a nije baš ni tačno.

To pitanje Srbijanaca je nastalo zbog sitnih, da ne kažem pilićarskih nacionalnih, patrotiskih i manjinskih interesa.

Nemamo problem oko toga ko su Hrvati a ko Hrvatijanci, ko Crnogorci a ko Crnogorijanci, ko Makedonci a ko Makedonijanci, ko Mađari a ko Mađarijanci, ko Francuzi a ko Francuzijanci. Pojmovi sa (ijanci) se prosto ne koriste, osim mislim, samo u jednom slučaju - Indijci i Indijanci - kada zaista označavaju različite narode sličnog imena.

Iz nekih bezveznih razloga, pojavljuje se neko ko hoće da uvodi pojam Srbijanaca i još mu daju različita (protivrečna) značenja kako kome odgovara. Našem jeziku ne smeta da se za nacionalno ime i državljanstvo korsiti isto ime. Nekome to smeta kada je u pitanju srpska nacija i srpsko državljanstvo pa onda pokušava da nam nametne novi pojam, i još, zavisno od toga šta kome smeta, on tom pojmu daje drugačije značenje.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 15:17 - pre 159 meseci
Vidiš, Srbi imaju dve države. (Ima ih više, ali ajd, nećemo sad o tome). Jedna država je Republika Srbija, a druga je Republika Srpska.
Šta onda znači rečenica: "Srpski političari .... ovoono ...". "Srpska spoljna politika u zadnje vreme ... ovoono. ... " i tako dalje ?

Da bi se ta dva razlikovala, kaže se "Srbijanski", da se zna da se misli na državu Republiku Srbiju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 16:14 - pre 159 meseci
Java, tebi je to ok, jer ti tako doživljavaš pojam Srbijanski. Međutim to mu nije jedino značenje. Neko drugi ga doživljava sasvim drugačije.

Uostalom da je i tako, otkud to da se srbijanska politika odnosi na politiku Vlade Srbije a srpska politika na politiku Vlade Srpske, kada se srpska politika odnosilo na Srbiju mnogo ranije nego što je Srpska uopšte nastala? Otkud sad odjednom ta zamena?

Šta ćeš sa onima koji Srbijancima smatraju sve Srbe koji žive van Srbije? Šta njima treba da znači to srpska politika? Šta tek treba da znači onima koji Srbijancima smatraju samo Srbe koji žive u Srbiji ali ne u Vojvodini i na Kosovu i Metohiji?

I otkud uopšte takvo izjednačavanje jedne države sa jednim kantonom u drugoj državi? Kako to da politika u Srbiji više ne može da bude srpska jer se srpska politika vodi u Srpskoj? Otkud njima to rpavo da menjaju značenje reči koje su nastale u pradavnoj istoriji od osnosu na njih?

Šta se onda dešava kada, na primer, zaigraju košarkaši Srpske i Srbije. Koji su tu Srbi a koji Srbijanci?

Vidiš li kakve sve jezičke komplikacije proizvodi samo uvođenje takvog pojma?

Da stvar bude zanimljivija, ovakve zabune se prave van institucija, kao što rekoh iz sitnih pilićarskih nacionalnih, patroitskih i manjinskih interesa. Institucionalno je to prosto rešeno: razdvojeni su pojam nacije i pojam državljanstva, pa je tako svaki građanin Srbije ima srpsko državljansko, a pripada naciji kako se izjasni (ili ako se ne izjasni, nema tu pripadnost). Od Srbijanstva nema ni traga, kao što i ne treba da bude.

Kako je to rešeno u Srpskoj, to je njihov problem. O tome su trebali misliti kad su smišljali ime. Mogu, na primer da vode srpskijansku politiku. Srpska politka se uvek vodila i vodiće se u Srbiji (bar naizgled).

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...15.03.2011. u 18:03 - pre 159 meseci
@dr.PNP
izjasni se ti brajko ovdje jasno jesi li ti s nama ili protiv nas!
Sta ti tu nama nesto zakukuljivas...
 
Odgovor na temu

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...16.03.2011. u 02:29 - pre 159 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
I otkud uopšte takvo izjednačavanje jedne države sa jednim kantonom u drugoj državi? Kako to da politika u Srbiji više ne može da bude srpska jer se srpska politika vodi u Srpskoj? Otkud njima to rpavo da menjaju značenje reči koje su nastale u pradavnoj istoriji od osnosu na njih?


I termin "Srbijanac" je nastao nastao u pradavnoj istoriji u odnosu na tebe i modernu R. Srbiju. Odnosi se na geografsku pripadnost, kao i npr. "Bosanac".


A, vlada R. Srbije nije "srpska", nego "proevropska". :D
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...16.03.2011. u 07:14 - pre 159 meseci
Odlicno, tako i treba.
 
Odgovor na temu

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...16.03.2011. u 07:19 - pre 159 meseci
Citat:
Odin D.: @dr.PNP
izjasni se ti brajko ovdje jasno jesi li ti s nama ili protiv nas!
Sta ti tu nama nesto zakukuljivas...

E vala neka si mu reko,

ako se ja pitam (kao ovde neki jaci faktor) ja sam kolaboracionisata i sa jednima i drugima, ako se to racuna
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+198 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...02.06.2011. u 13:55 - pre 157 meseci
Pročitah u Politici, a ovo mi najprikladnija tema da stavim:

Hrvatska pouka o Srbima i Srbijancima
http://www.politika.rs/rubrike...o-Srbima-i-Srbijancima.sr.html

Citat:
Josip Pavičić... On dodaje i da je „Srbin, pak, pripadnik srpskoga naroda, koji može biti Srbijanac ako živi u Srbiji, a može biti i Britanac ili Amerikanac ako živi u Britaniji ili Americi. Naravno i Slovenac ako živi u Sloveniji”.

„Svaki Srbin nije Srbijanac, kao što ni svaki Srbijanac nije Srbin”, navodi on i zaključuje da je onaj ko napiše da je Tadić srpski predsednik u stvari nepismen.


Ovo mi se čini kao najpravilnije rečeno.

 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...02.06.2011. u 21:55 - pre 157 meseci
Svi smo mi reptilijanci.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...03.06.2011. u 00:39 - pre 157 meseci
Citat:
jnk: Svi smo mi reptilijanci.


Citat:

„Reptil je, pak, pripadnik reptilskoga naroda, koji može biti Reptilijanac ako živi u Reptiliji, a može biti i Britanac ili Amerikanac ako živi u Britaniji ili Americi. Naravno i Slovenac ako živi u Sloveniji”.

„Svaki Reptil nije Reptilijanac, kao što ni svaki Reptilijanac nije Reptil.”

Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...03.06.2011. u 00:59 - pre 157 meseci
Citat:
Onaj


 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.39.*



+228 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...03.06.2011. u 01:37 - pre 157 meseci
Citat:
timotic:

A, vlada R. Srbije nije "srpska", nego "proevropska". :D


Mala korekcija. Sve vlade na prostorima EX-Yu (osim Slovenije) su izgubljene u vremenu i prostoru jer pokusavaju da budu "proevropske" i "proamericke" jednovremeno, a da pritom nikako ne naljute Ruse. Jedino im uspeva da budu hostaplerske.
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.84.*



+726 Profil

icon Re: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...03.06.2011. u 12:11 - pre 157 meseci
Citat:
ArsenLupen: Pročitah u Politici, a ovo mi najprikladnija tema da stavim:

Hrvatska pouka o Srbima i Srbijancima
http://www.politika.rs/rubrike...o-Srbima-i-Srbijancima.sr.html



Ovo mi se čini kao najpravilnije rečeno.

Haha dobri stari Hrvati, uvek mozes da se pouzdas u njih i znas sta da ocekujes, kao Sunce u Sahari ili sneg na Artiku.
Mala znacajka, srbijanac je u hrvatskom pezorativan na slican nacin kao sto je siptar u srpskom, van pezorativnosti uotreba u hrvatskom se odnosi na pokusaj podeli pa vladaj.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ja imam pravo da se ne izjasnim, i da li je sramota sto ne zelim da izjasnim svoju...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12395 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.