Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Patriotizam, obaveza ili sta?

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46170 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:11 - pre 157 meseci
Citat:
Isak666: Ma idi.
Kako ti odgovara, tako pricas pricu.
http://www.elitesecurity.org/t154104-4#2367526

Ne razumem šta hoćeš da kažeš? Gde tu piše da je kućica na moje lično ime? Ok, razumeo si pogrešno jer sam rekao "imam", ali u dotičnoj rečenici nije bilo smisla govoriti drugačije, razlagati u sitna crevca i praviti esej o tome šta i kako i zašto "imam".

Citat:
Isak666a, za zivot moras da radis, ali to sto je tebi raditi 9 sati dnevno sa pauzom od sat vremena = raditi kao konj, to govori vise o tebi, nego o zivotu negde u Evropi.


Nemoj da lažeš dečka da će da radi samo 9 sati dnevno. Ima da radi po 12 sati ako želi da se probije kao stranac i da plati svoju egzistenciju dok se ne skući. Kada se skući, doći će na malo bolje nego ovde uz mnogo više rada. I to je to.

Koliko ja znam, jedino u nemačkoj postoje oni silni praznici i dugački godišnji odmori, a ostatak zapada je vrlo restriktivan po tom pitanju. Tako da... jedino mu se možda isplati da ode u nemačku .

By the way, imao sam pre neku godinu ponudu za posao u nemačkoj za oko 2000€. Odbijeno. Više mi se sviđa ovih ovde mojih 300-500€.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:14 - pre 157 meseci
Citat:
pisac
Kada se skući, doći će na malo bolje nego ovde uz mnogo više rada. I to je to.


To "malo bolje" moze za nekoga biti neograniceno puno bolje ako se razboli od necega, recimo.

Tvoje banalizovanje svega toga i svodjenje na priprostu pricu o "duhovnim vs. materijalnim potrebama" je zanimljivo, ali realan zivot nije bajka i ne svodi se samo na dilemu izmedju "srece vs. rada" vec ima jos dosta drugih dimenzija. Mnoge od tih dimenzija su prilicno bolje resene "negde tamo", pa nije ni cudo zasto ljudi idu.

Nope, nema to veze sa lovom - iako je lova osnova koja je neophodna da bi drustvo normalno funkcionisalo, mnogim ljudima su bitni i neki drugi elementi zivota koji su haoticni i nesigurni tamo gde su se rodili, a "negde tamo" su stvar o kojoj se ne razmislja.

Citat:

By the way, imao sam pre neku godinu ponudu za posao u nemačkoj za oko 2000€. Odbijeno. Više mi se sviđa ovih ovde mojih 300-500€.


Drago mi je za tebe, onda. Ne znam samo zasto mislis da bilo ko drugi ima identicne prioritete, te da nema neke druge probleme u okruzenju u kojem zivi koji su daleko veci problem od 1500 EUR razlike u mesecnim primanjima.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:22 - pre 157 meseci
Ma nisi ti cist.

U DE je zakonom zabranjeno raditi duze od 10 sati dnevno koja ukljucuje pauzu od sat vremena.
A da plati svoju egzistenciju - pa sa pocetnom platom od 2k€ -on sam- nece morati da da 30% plate za stan :D
Mesecno za hranu mu treba 200€ :D

O uslovima rada i postovanju ugovora moze da sanja u Srbiji.


 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:25 - pre 157 meseci
Ja sa tih 2000€ ne bih dobio ništa tamo. Morao bih da plaćam stan, da radim po tuđim pravilima (a to nikada nisam želeo) i da se "kućim" ispočetka. Ovde imam sve što mi treba a ne plaćam ništa, i tih 300-500€ (ili već kako se zalomi tog meseca) mi je vrednije nego 2000€ tamo.

Uzgred, znam dosta ljudi koji su se vratili (kanada, francuska). Neki su druga generacija (deca emigranata). Svi su se vratili jer je tamo život prenapet i prefokusiran samo na zaradu i posao. Doduše, niko se nije vratio iz Nemačke, moram da priznam , i meni Nemačka deluje kao najidealnija kapitalistička zemlja. Volim tu uređenost i preciznost. Kad bih uspeo da je spojim sa ovdašnjom opuštenošću, odmah bih se preselio.

Ali valjda ne može i jare i pare. Onda biram jare

Update: Švajcarska mi izdaleka deluje još bolje, ali kroz nju nisam prolazio pa nemam iskustvo iz prve ruke
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:32 - pre 157 meseci
Ne znaju Svajcarci i Nemci sta gube sto te nemaju....
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
80.80.41.*



+471 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:37 - pre 157 meseci
Da vidimo ti što se vrate, šta mogu sa svojim parama. Moraju negde da ih investiraju da započnu neki posao od koga će da žive. Šta ih čeka? Evo baš ovih dana gledam da kupim nešto. Neki manji stan ili lokal. Pa to je šou živi. Niko ti ništa ne garantuje. Advokati u talu sa prevarantima pa varaju i dele novac. Ljudi koji rade u gruntu, dakle u organima javne uprave, dobijaju mito, sklanjaju zahteve pa se stan proda po nekoliko puta. Investitori lažu, varaju, grade bez dozvole, prodaju nekretnine sa lažnim papira. Ti ne znaš gde da se okreneš, kome da se obratiš i kad imaš novac i želiš da investiraš. A zamisli da otvorim neki biznis. Da imam problema sa drugim firmama koje su nelikvidne pa ne plaćaju. Ja već dve godine gledam da nešto investiram, otvorim neki privatan posao, kupim lokal, stan, jbmlga, ali ne ide. Taman nađem lokal u Siti Pasažu. Obradujem se, strogi centar Beograda, Knez Mihajlova, rekoh, nema greške, kupuje se, pa ću da otvorim nešto. Ko Bog. Pozovem drugara jer se setim da je on imao lokal u tom TC-u, kad mi on kaže: " Aaaa, štaaa, jesi ti lud bre, pa ja sam 6 meseci dobijao lokal za džabe samo da plaćam račune... ovde se lokali iznajmljuju po 100-tinjak evra mesečno, kakav crni lokal. Ja sam izašao odatle, a pre toga sam bio besplatno 6 meseci pa je gazdarica našla neke likove koji plaćaju 150 evra.
Šta ću, sve mi bilo jasno.

Tamo je bre sve puklo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 16:47 - pre 157 meseci
Citat:
DaliborP: Ne znaju Svajcarci i Nemci sta gube sto te nemaju....


Nemoj da sumnjaš da bih se bez problema probio. Zato što sve to radim radim sa švajcarskom/nemačkom organizovanošću i pedantnošću

Možda i hoću, kada mi doqrči ovaj haos ovde što ga pominje žutokljunac. Ali to je sasvim drugi motiv za emigraciju. To je u stvari jedini motiv kod onih koji se nisu vratili iz emigracije, ne podnose ovaj haos i primitivizam. Uopšte nisu pare u pitanju.

Za sad mi jare više odgovara. Kada jare bude prepečeno i pojedeno, moraćemo da nađemo neko drugo rešenje

A oni što žele u emigraciju i misle da ih tamo čeka život, kao što rekoh: greše. Čeka ih rad, mašina koja će da ih žvaće i iz njih iscedi maksimum. Možda nekome to i odgovara, ali ja mislim da većini ipak ne odgovara.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 17:18 - pre 157 meseci
^^
A u Srbiji nema masine, radi se opusteno za 300€.
Radni dan je veliko uzivanje ispresecano sa retkim momentima rada u prijatnoj atmosferi i bezbriznoscu za buducnost.
Plate su redovne, porezi su niski, cene stabilne, naplata dugova visoko uspesna, zakoni se postuju.

A ovi sto odlaze svi su naivni i misle da ih negde ceka uzivanje bez rada i da treba samo da uberu eure sa drveta.
Dobro je da ima nekog da ih prosvetli.

@zutokljunac

sto ne napravis jedan blog o zivotu u Avganistanu sa par fotki i sl?
Citao sam knjigu Goluba iz Goblina koji je tamo radio, zemlja je ludilo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 17:30 - pre 157 meseci
Citat:
pisac: A oni što žele u emigraciju i misle da ih tamo čeka život, kao što rekoh: greše. Čeka ih rad, mašina koja će da ih žvaće i iz njih iscedi maksimum. Možda nekome to i odgovara, ali ja mislim da većini ipak ne odgovara.

Ja bih rekao da ti nemas pojma kako se radi bilo gde, u Srbiji ili na strasnom zapadu. Ali znas da pricas koliko hoces :)
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.84.*



+726 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 17:53 - pre 157 meseci
Sine tvoja tema je, umesaj se i malo je usmeri inace ce otici u jendek. Pitaj nesto pametno.

@Isak imam bliske prijatelje u DE, cujemo se preko skajpa, cesto se desi da u 9 uvece nisu kuci nego im vidim kancelariju preko kamere.
Niko njih ne tera da rade po ceo dan, ali takav je sistem, ljudi sami ostaju jer u suprotnom ne mogu da zavrse sve poslove.
I kod nas se tako radi po 14h, samo za manje plate. Ajd sad se prica o Nemackoj i ima vas shvaba na forumu pa mozete iz prve da pricate.

Ali smesno je misilti kako je svugde preko kao u DE. Veze nema. Ima zapadnih zemalja gde je socijalna briga jadnija
nego u Srbiji. Tj. trebaju ti masne pare za lecenje isto kao onom liku iz primera koji leci leukemiju u nekoj privatnoj klinici.

.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 17:59 - pre 157 meseci
Ima zemalja sa losijim zdravstvenim sistemom, samo ne u Evropi (zapadnoj).

U vasceloj zapadnoj EU je zdravstveno osiguranje obavezno i ne mogu ti naplatiti nista u bolnici preko toga, osim u nekim zemljama gde si TI izabrao da ucestvujes do neke cifre u troskovima (sto, naravno, povlaci jeftinije osiguranje).

Citat:

Niko njih ne tera da rade po ceo dan, ali takav je sistem, ljudi sami ostaju jer u suprotnom ne mogu da zavrse sve poslove.


Rmbanje do 9 PM je kuriozitet u Nemackoj. Ako ne pricamo o pomerenom radnom vremenu vec o ekstra radu, to se radi samo u startup-ima i nekim malim ICT firmama... Vecina brise sa posla posle svojih 8h (ili 8h:45min) - overtime postoji kod softverasa, ali je placen - a i tada celokupan rad ne moze biti veci od ukupnih 48 sati nedeljno.

Secam se firme u kojoj sam nekad radio - kad sam dosao bilo je 60 ljudi, i gomila je radila do kasno u noc u klasicnoj startup atmosferi... Danas imaju 400+ ljudi, i posle 6 PM te ceka prazan parking.

Ako neces da rmbas, nemoj ici u startup firmu. U svim startupima sirom sveta se radi vise.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:03 - pre 157 meseci
Radno vreme je deset sati uz sat vremena pauze (izuzetak je policija, vatrogasci i nemam pojma ko jos).
To je zakon.
Ne moze te niko naterati da ostanes duze ili da ti da otkaz zbog toga.

Inace, moj sef isto ostaje do 6, 7 popodne.
Ali za prilicno ljute pare.
Mada dodje kasnije nego ja.

A svako ko je radio neki posao, makar kao low level menadzer, jasno mu je kako to funkcionise.

Pa visoki menadzeri u Daimler centrali u Stuttgartu koji rade za nenormalne pare i to u nemackim okvirima ne ostaju do 21h :D
Ako tvoji prijatelji ne rade za neke opasne pare, trebali bi da razmisle sta rade sa zivotom.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.58.*



+228 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:14 - pre 157 meseci
Citat:
žutokljunac: Da vidimo ti što se vrate, šta mogu sa svojim parama. Moraju negde da ih investiraju da započnu neki posao od koga će da žive. Šta ih čeka? Evo baš ovih dana gledam da kupim nešto. Neki manji stan ili lokal. Pa to je šou živi. Niko ti ništa ne garantuje. Advokati u talu sa prevarantima pa varaju i dele novac. Ljudi koji rade u gruntu, dakle u organima javne uprave, dobijaju mito, sklanjaju zahteve pa se stan proda po nekoliko puta. Investitori lažu, varaju, grade bez dozvole, prodaju nekretnine sa lažnim papira. Ti ne znaš gde da se okreneš, kome da se obratiš i kad imaš novac i želiš da investiraš. A zamisli da otvorim neki biznis. Da imam problema sa drugim firmama koje su nelikvidne pa ne plaćaju. Ja već dve godine gledam da nešto investiram, otvorim neki privatan posao, kupim lokal, stan, jbmlga, ali ne ide. Taman nađem lokal u Siti Pasažu. Obradujem se, strogi centar Beograda, Knez Mihajlova, rekoh, nema greške, kupuje se, pa ću da otvorim nešto. Ko Bog. Pozovem drugara jer se setim da je on imao lokal u tom TC-u, kad mi on kaže: " Aaaa, štaaa, jesi ti lud bre, pa ja sam 6 meseci dobijao lokal za džabe samo da plaćam račune... ovde se lokali iznajmljuju po 100-tinjak evra mesečno, kakav crni lokal. Ja sam izašao odatle, a pre toga sam bio besplatno 6 meseci pa je gazdarica našla neke likove koji plaćaju 150 evra.
Šta ću, sve mi bilo jasno.

Tamo je bre sve puklo.


Ovde se potpuno slazem sa tobom. Jednostavno ovde je najveci problem anarhija koja je zahvatila sve slojeve drustva. mozes imati para koliko ti volja, ne mozes da uteras u red nikoga. Mozes platiti i podmititi ovog ili onog, ali opet postoji verovatnoca da nesto nece biti kako valja. Dosta cesto se desava da se olako obeca sve i svasta, pa opet ne ispadne nista od toga. To je jedini razlog zasto ja odlazim odavde. Znaci nije stvar u patriotizmu, vec je to vise pitanje casti i morala.
Dacu prost primer u kontekstu ovoga sto ti pises. Meni se desilo dva puta z redom da moj vestak, znaci vestak kojeg ja platim i angazujem na sudu, da meni kaze jednu pricu, jedno se dogovorimo i da posle sudu da sasvim drugacije vestacenje. Da ne bude pogresno shvaceno, ne pricam o zvanicnim organima ili da sam ja podmitio nekoga. Vec sam privatno angazovao vestaka da napravi nezavisno vestacenje, isti mi kazu kako sam u pravu i kako ce sve lepo da objasne, a kasnije se priklone drugoj strani. Jednom se radilo o banci (banka ga kupila), drugi put se radilo o osiguravajucem drustvu ( os.drustvo mu je takodje klient, samo valjda bolji od mene). Tako da potpuno razumem ono sto si napisao.
Moramo ovde da pojasnimo nekoliko stvari koje mozda nisu lepo objasnjene u predhodnim postovima i koje mozda mogu zbuniti postavljaca teme.

Nije ista pozicija nekoga ko bi posao "na zapad" sa 25 godina i mene sa 40 i nesto. Nije ista pozicija nekoga kome je ovde ugrozena egzistencija i nekoga kome egzistencija nije ugrozena, ali mu smetaju neke druge stvari. Nije ista pozicija nekoga ko je vredan i ko tek hoce da se dokazuje i napreduje i nakoga ko je od poslednjih dvadeset godina, petnajest godina imao svoj privatni biznis. Nije ista pozicija nekoga ko je u svom radnom veku (kracem ili duzem) radio u nekoj firmi i nekoga ko je radio sam ili imao zaposlene kod sebe. Tako da ja govorim iz mozda malo druge pozicije, mozda nisam uzeo bas dobar primer.
Ako je nekome egzistencija dovedena u pitanje ili jednostavno zeli sebi i svojima obezbediti dobre materijalne uslove, onda je normalno da ode odavde. Normalno je takodje raci da se tamo negde mora raditi, mozda i malo vise nego ovde. Kome to ne smeta, onda uredu.
Ja sam druga prica, ja se ne brinem za svoju egzistenciju, imam kvalifikaciju i znenje koje mi svuda moze obezbediti pristojnu egzistenciju. Ja sad trazim gde cu sto manje da radim, a da sto vise uzivam u zivotu. Ja nemam dece i ne zelim ih imati, tako da ja i zena sve svoje pare trosimo za vlastito uzivanje. Kad je neko u takvoj poziciji, pocinju da mu smetaju neke stvari o kojima neko drugi ko tek treba da obezbedi egzistenciju ne razmislja. Meni smeta sto je malo lokala koji rade do kasno, jer sam preko dana zaludan, ceo dan spavam pa mi se nocu izlazi. Nekome ko tek treba da obezbedi egzistenciju, takvo nesto ne pada na pamet. Ima toga jos, da ne nabrajam sad.
Tako da ne trebamo buniti mladog sagovornika (potavljaca teme).
Sto se tice radnog vremena. Iznecu primer, ja sa svojom kvalifikacijom i sa svojim kapitalom mogu dobiti dozvolu useljena po osnovu biznisa u Australiji ili bilo kojoj Evropskoj zemlji jer imam Bugarske dokumente. Za startovanje posla (alat i oprema) treba mi isto para bilo gde (isti je alat, i cene su tu negde), ali zanimljivo tek dolazi. Ako ja danas radim efektivno pet sati, ja cu servisirati dve rashladne vitrine ili dve klime ili dva druga uradjaja i zaradi cu min. 60 eura x 22 dana to je minimum 1320 eura. Sa tim parama sam u Srbiji, Makedoniji ili Bugarskoj pristojno situiran. Sad neka mi neko kaze koliko bih ja trebao da radim u Engleskoj, Nemackoj ili bilo gde drugo da bih obezbedio kvalitet zivota kakav sebi obezbedim sa 1200 eura? Da budem iskren ja sam postao ekstremno lenj, pa mi se ni te dve klime ne rade vec se kladim pa tako imam neku razonodu (kao nesto radim).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:21 - pre 157 meseci
Citat:
konislav
Ako ja danas radim efektivno pet sati, ja cu servisirati dve rashladne vitrine ili dve klime ili dva druga uradjaja i zaradi cu min. 60 eura x 22 dana to je minimum 1320 eura. Sa tim parama sam u Srbiji, Makedoniji ili Bugarskoj pristojno situiran. Sad neka mi neko kaze koliko bih ja trebao da radim u Engleskoj, Nemackoj ili bilo gde drugo da bih obezbedio kvalitet zivota kakav sebi obezbedim sa 1200 eura? Da budem iskren ja sam postao ekstremno lenj, pa mi se ni te dve klime ne rade vec se kladim pa tako imam neku razonodu (kao nesto radim).


Pa bice da je tvoja satnica za taj posao u Engleskoj ili Nemackoj prilicno veca... tako da ne bi za isti rad imao isti prihod.

Nemam pojma kako ide sa rashladnim uredjajima, ali za onos to je meni trebalo znam da su satnice cesto i nekoliko puta vece nego u Srbiji.

Ono, jbt... ako si zaboravio kljuc u stanu, da ti dodje bravar u 1 AM i otvori vrata za 10 sec ima da puknes 200 EUR (hitna intervencija, bato). Cisto sumnjam da u Srbiji kao bravar mozes da racunas na 200 EUR za otvaranje vrata u sred noci.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:25 - pre 157 meseci
Pa ako si u situaciji da mozes zaraditi mesecno 1300€ sa dve popravke dnevno, a ostali problemi pored novca ti nisu bitni - onda imas lep zivot.
Skroman covek koji zivi sam u Nemackoj moze sa 1300€ bez problema da funkcionise, a u Srbiji je car (ne znam za Bugarsku).
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.58.*



+228 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:38 - pre 157 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa bice da je tvoja satnica za taj posao u Engleskoj ili Nemackoj prilicno veca... tako da ne bi za isti rad imao isti prihod.

Nemam pojma kako ide sa rashladnim uredjajima, ali za onos to je meni trebalo znam da su satnice cesto i nekoliko puta vece nego u Srbiji.

Ono, jbt... ako si zaboravio kljuc u stanu, da ti dodje bravar u 1 AM i otvori vrata za 10 sec ima da puknes 200 EUR (hitna intervencija, bato). Cisto sumnjam da u Srbiji kao bravar mozes da racunas na 200 EUR za otvaranje vrata u sred noci.


Veca je satnica u Evropi ili Australiji, to stoji. Samo cena stana u Nemackoj je dosta veca, govorim za kupovinu. Tako da sa mojim primanjima trebam mnogo vise vremena da kupim stan ili da bih kupio poslovan prostor. Ako ja sad podjem u Nemacku sa 100000 eura, ja sam donji. Ne mogu kupiti nista i onda moram raditi, a ne mogu se zajebavati.
Ovde sa 100000 eura kupis stan i jos nesto ostane, onda malo stedis pa kupis i lokal i posle se zajebavas, samo sto ovde podmiris u kracem periodu. Idemo dalje, kad se sa prijateljima zasedne u kafanu, ne potrosim ni pedest eura i to u sred radnog dana, tamo je sve to dosta skuplje i jos nemas sa kim da ides u kafanu jer svi rade.
To je razlog zbog kojeg se onaj moj prijatelj sto sam ga pomenuo vraca iz Australije. Ima para, dobro je situiran, ali nema drustvenog zivota. Prijatelji mu mnogo rade, nema sa kim da uziva u zivotu. Mi ovde takodje polako postajemo slicni zapadu. Meni je sve teze na nadjem nekoga da sedimo i palamudimo. To je Dimkovicu druga dimenzija, to je po Marksu " bazna nadgradnja", ovde se diskutuje o egzistencijalnim problemima.
Evo jedno pitanje za tebe. Koliko puta u toku nedelje izlazis uvece i ostajes bar do 01.00, ako ne duze?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 18:58 - pre 157 meseci
Citat:
DaliborP: Ja bih rekao da ti nemas pojma kako se radi bilo gde, u Srbiji ili na strasnom zapadu. Ali znas da pricas koliko hoces

Ti bi rekao, isto ko Tyler što bi rekao nešto drugo, Zarsilic nešto treće, a raznorazni nešto četvrto, ali pojma (o meni) vi nemate.

Ja sam ovde, u Srbiji, kada sam počinjao sa poslom o kome nisam imao pojma, radio po 12 sati. I to ne za gazdu (državu), nego za sebe lično. Radno vreme se završi u 16h, svi odu a ja ostanem do 20h i proučavam, eksperimentišem... Hvala bogu pa sam bio na takvom mestu na kome sam to mogao da radim.

Za 2 godine sam od pripravnika sa srednjom školom preleteo na poslove inženjera. Posle sam naravno dao otkaz, a sada radim za sebe samog, koliko mi odgovara, i nemam nameru da to promenim.

Tako da, onaj ko ima dovoljno entuzijazma, može verovatno sasvim lepo da se uklopi i na zapadu gde će da očekuju da izgara na poslu. I tamo će mu biti bolje. Naravno, ako to tako misli da radi ceo život. E, sad, problem je ako ga stave na poslove tipa prekucavanje tekstova ili čišćenja kontejnera , takvi će morati da se bore da dobiju šansu da se pokažu. Ali oni drugi koji nemaju nikakav entuzijazam ili talenat, a hoće da žive, i koji misle da im je tamo život zagarantovan sa ovdašnjim radom i zalaganjem, pa takvi će uglavnom bolje živeti ovde.

Citat:
Isak666: Skroman covek koji zivi sam u Nemackoj moze sa 1300€ bez problema da funkcionise, a u Srbiji je car (ne znam za Bugarsku).
I u Bugarskoj je car.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ono, jbt... ako si zaboravio kljuc u stanu, da ti dodje bravar u 1 AM i otvori vrata za 10 sec ima da puknes 200 EUR (hitna intervencija, bato). Cisto sumnjam da u Srbiji kao bravar mozes da racunas na 200 EUR za otvaranje vrata u sred noci.


U Parizu 150€ da ti zameni bravu usred dana. 800-900€ da ti otpuši kanalizaciju sa kompresorom. Tako da sve što tamo (više) zaradiš naplaćujući svoje usluge, adekvatno više i potrošiš plaćajući tuđe usluge. Na kraju: gde si bio, šta si radio: nigde, ništa. Radio si više, da bi živeo isto kao što živiš i u Srbiji, i imao tu privilegiju da kupiš nešto više tehničkih uređaja (čija cena je ista i ovde i tamo). Da li se život sastoji u tehničkim uređajima?

Mada bih ja lepo prošao i tamo po pitanju tih usluga, pošto ja ionako sve radim sam (tv, frižider, klima, auto, kuća), ali bi me razni porezi ubili i satrli, pa bih na kraju morao da budem deo mašine koja melje i cedi svaki atom kako bi birokratija živela na visokoj nozi.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 19:27 - pre 157 meseci
Citat:
pisac: U Parizu 150€ da ti zameni bravu usred dana. 800-900€ da ti otpuši kanalizaciju sa kompresorom. Tako da sve što tamo (više) zaradiš naplaćujući svoje usluge, adekvatno više i potrošiš plaćajući tuđe usluge. Na kraju: gde si bio, šta si radio: nigde, ništa. Radio si više, da bi živeo isto kao što živiš i u Srbiji, i imao tu privilegiju da kupiš nešto više tehničkih uređaja (čija cena je ista i ovde i tamo). Da li se život sastoji u tehničkim uređajima?

Mada bih ja lepo prošao i tamo po pitanju tih usluga, pošto ja ionako sve radim sam (tv, frižider, klima, auto, kuća), ali bi me razni porezi ubili i satrli, pa bih na kraju morao da budem deo mašine koja melje i cedi svaki atom kako bi birokratija živela na visokoj nozi.


Ovo ne stoji, jer su jedino usluge skuplje (frizer, moler i sl) i one su prilicno manja stavka tokom godine od kupovine hrane, odece, tehnike koja je prilicno jeftina.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 19:35 - pre 157 meseci
Stanovi u DE uopste nisu skuplji. To je mit. Evo ako neko hoce da kupi stan u Frankfurtu za 150 000 e (120 kvadrata) na 10 min peske od centra neka mi se javi ;-) sve to u modernoj zgradi, sa free parking mestom u garazi i pristup bazenu za one koji zive u zgradi (sauna, tusevi, bazen). Za te pare ne moze da se kupi stan u Novom Sadu te kvadrature.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 19:55 - pre 157 meseci
hehehehhe pisac.....
provaljen opet

bio si dobar, ali gubis konce u posljednje vrijeme. previse toga hoces da iskonstruises.

Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46170 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.