Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Patriotizam, obaveza ili sta?

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46174 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dip.t-dialin.net.



+768 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 20:04 - pre 157 meseci
Pokretac teme definitivno treba da iskoristi priliku ako je vec ima jer nema puno toga da izgubi, a moze puno toga da dobije. Pre svega, upoznace jednu novu dimenziju zivljenja, novi jezik, nacin na koji se studira na zapadu itd. Na kraju krajeva, bice bogatiji za jedno zivotno iskustvo i niko nece moci da mu puni glavu glupostima kako je tamo ovako ili onako, kao sto recimo pisac sada radi. U pocetku jeste tesko ali nikad zivot nisu samo ruze i karanfili, a svaki uspeh bude sladji ako se covek pomuci i odrekne nekih stvari.

Ja sam se u Srbiju vratio posle ravno 5 dana samo da osetim koliko je to u stvari blizu i da budem siguran da mogu da se vratim svakog trenutka.

A ove price o tome kako se tamo ljudi izrabljuju ili kako se tamo ne druze me fasciniraju. Dok sam radio u Srbiji petkom sam mogao da dobijem samo spisak zadataka za vikend, a sada od ranog jutra mi ljudi pricaju "Schoenes Wochenende", a posle 3-4 u firmi nastaje exodus. Sutra je neradan dan, a skoro niko nece raditi i u petak. Spajaju ljudi, sigurno zato sto ne znaju da uzivaju. I to nije samo u mojoj firmi, to je jednostavno tako. Sto se druzenja i izlazaka tice, ama bas nikakve razlike nema u odnosu na nas. Druze se tamo i mladi i stari, kako je prolece pocelo ne mozes od naroda da prodjes ulicom. Radnim danom posle posla se ceka na mesto za stolom da se popije pivo, a vikendom da ne pricam. Mene su prve nedelje iz firme pozvali da idemo zajedno na badmington. Stoni fudbal se igra svaki dan, na jezero me vodili bajsevima. Isti ti koji rade 15 sati dnevno i ne znaju da se zabavljaju kako vi kazete...

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 20:20 - pre 157 meseci
Da li Dusko, mozes da razumes zasto mi ide na nerve kad tako neko krene da minira coveka kao sto je postavljac teme, koji ima sasvim lepu sansu da nastavi zivot u jednoj sasvim finoj sredini?

I to na kakav nacin, nemam prave reci da opisem kakva je to kombinacija predrasuda i cudnih konstrukcija.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 20:24 - pre 157 meseci
Sve ti je to patriotizam :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 20:46 - pre 157 meseci
Citat:
Isak666: Ovo ne stoji, jer su jedino usluge skuplje (frizer, moler i sl) i one su prilicno manja stavka tokom godine od kupovine hrane, odece, tehnike koja je prilicno jeftina.


Šta je prilično jeftino? Hrana, odeća i tehnika imaju istu cenu kao u Srbiji. Sem ako vi tamo u DE imate specijalnu PRC vezu pa dobijate nešto upola cene što mi ovde (u Srbiji ili Francuskoj) ne možemo.

Nekako si zaobišao cene struje, vode, prevoza, razne poreze, takse, osiguranja, i druge svakodnevne troškove koji su na zapadu malo poveći. Mada moram da priznam da Srbija grabi ka evropi, ako ne po platama a ono po cenama (i porezima) polako.

Citat:
tdusko: Radnim danom posle posla se ceka na mesto za stolom da se popije pivo, a vikendom da ne pricam. Mene su prve nedelje iz firme pozvali da idemo zajedno na badmington. Stoni fudbal se igra svaki dan, na jezero me vodili bajsevima. Isti ti koji rade 15 sati dnevno i ne znaju da se zabavljaju kako vi kazete...

DE je poseban slučaj po pitanju radnog vremena i praznovanja. Svaka čast DE na tom uspehu da iskombinuju i opuštenciju i organizaciju.

Citat:
Isak666: I to na kakav nacin, nemam prave reci da opisem kakva je to kombinacija predrasuda i cudnih konstrukcija.


Možda da ipak postoji i neki patriotizam u svemu tome, ko bi ga znao .
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 21:05 - pre 157 meseci
@Tyler Durden
da smo na vukajliji,dobio bi + i otisao pravo u odabrane. Ovde dobijas samo +

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 21:06 - pre 157 meseci
@konislav,

Ne ostajem bas cesto tokom radnih dana do ranih jutarnjih sati - ali, gle cuda, ni ogromna vecina ljudi koje znam u Srbiji isto tako nemaju taj luksuz, stavise rmbanje je sastavni deo zivota svih koji zive od svoje love. Imati ~100K EUR ustedjevine je misaona imenica za 99.999% ljudi u Srbiji pa je malo besmisleno koristiti takvu situaciju za savetovanje drugima. Mogu i ja da se penzionisem i odem u neku jeftinu zemlju da zivim dugo vremena bez da moram da radim bilo sta, ali to tesko mogu da koristim kao nekakav savet drugima u fazonu "eto, sto da ne...", posto za pocetak vecina ljudi ne bi mogla da se penzionise i da bleji, iz prilicno objektivnih razloga.

@pisac,

Troskovi "na zapadu" jesu veci, ali odnos primanja i troskova u odnosu na Srbiju je takav da ti je standard veci i ostane ti vise love. Sad pre nego sto skocis na to oko "vise love" i "standardu" razmisli o tome sta taj veci standard za DRUGE znaci (kroz te skuplje usluge i sl...)

Pa znaci "sitnicu" - sistem koji funkcionise... Sistem gde ne moras da svaki sekund pazis da te neko ne prevari, gde ne moras da mitis doktora da bi samo radio svoj posao, da ne moras da ides na 10000 saltera ako ti treba nesto od drzave, da ne moras da strepis da li ces imati posao za mesec dana, gde ti ne treba "veza" kako bi dobio normalnu uslugu od drzave i jos gomila "sitnica"...

Sve te "sitnice" znace mnogo vise od kolicine cvrste valute koja ce ti ostati u dzepu kada platis racune. Mada, sto da ne, i to je isto prednost... mnogi cak i skolovani u Srbiji mogu da sanjaju o tome da potrose ~30% plate za osnovne zivotne potrebe, vec moraju da razmisljaju sta da ZRTVUJU od tih osnovnih zivotnih potreba zato sto ne mogu sve da plate sa svojom platom.

Zato, hajde da prestanemo sa tom demagogijom... smesno je ubedjivati druge da je crno belo kada se vrlo jasno vidi kuda ljudi idu. Ono "vote with their feet"... a gro njih su takodje i visoko obrazovani. Tvoja ideja da ih sve kategorises kao pohlepne slepce koji se loze na lovu i zbog toga emigriraju samo govori o tebi i tvom pogledu na svet a ne o tim ljudima.

Stavise, reklo bi se da bas ti najvise potenciras lovu, najvise je pominjes i stalno te nesto svrbi necija navodna "pohlepa" - iako su problemi zbog koji ljudi emigriraju samo jednim delom vezani za lovu, a mnogo vecim delom obicno imaju veze sa socijalnom sigurnoscu i sigurnoscu/stabilnoscu uopste (sebe, svoje dece).

Citat:

DE je poseban slučaj po pitanju radnog vremena i praznovanja. Svaka čast DE na tom uspehu da iskombinuju i opuštenciju i organizaciju.


Heh, ma sta nam naprica... da se ne radi mozda u Francuskoj 60h nedeljno? Ne bih smeo da se zakunem u to :) Ili mozda u Holandiji, Belgiji, Svajcarskoj, Austriji, Italiji... Sve se otkidose od rmbanja, nema sta... Jedina zemlja u kojoj se zaista vise radi i koja je odbila da prihvati EU povelje o maksimalnoj radnoj nedelji je UK. Pa, opet, UK je meka za imigraciju - ocigledno ljudi nemaju problem sa tim sto se tamo radi vise... mora da su zaslepljeni pohlepom, ne razmisljaju mozgom...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 21:26 - pre 157 meseci
Citat:
Heh, ma sta nam naprica... da se ne radi mozda u Francuskoj 60h nedeljno? Ili mozda u Holandiji, Belgiji, Svajcarskoj, Austriji, Italiji.

Hehe,Italija Da li neko moze i da pomisli da ovde ljudi ne znaju da zive i da rmbaju po ceo dan da bi kupili mercedes? Jes,bas ih zabole...
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 21:49 - pre 157 meseci
Ja sam u stvari shvatio da sam taj patriota iz naslova, iako to nisam mislio o sebi do malopre.

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa znaci "sitnicu" - sistem koji funkcionise... Sistem gde ne moras da svaki sekund pazis da te neko ne prevari, gde ne moras da mitis doktora da bi radio svoj posao, da ne moras da ides na 10000 saltera ako ti treba nesto od drzave, da ne moras da strepis da li ces imati posao za mesec dana i jos gomila "sitnica"...


Da, lako je otići i onda soliti pamet drugima o tome kako sistem funkciniše tamo gde ste zbrisali. Svi znamo da sistem u nemačkoj funkcioniše, to nisam ni porekao već suprotno. Hajde da profunkcioniše i ovde? Nekada je funkcionisao, i pri tome bio skroz besplatan (nisu bile potrebne pare i veze da bi neko lečio leukemiju). Hajde da se izborimo da to bude ponovo tako? Što da bude isti kao u Nemačkoj, neka bude bolji!

Ja kažem: "ostajte ovde, sunce tuđeg neba neće da vas greje kao što ...", a ono samo neka pljuvanja od strane onih koji su zbrisali u "bolji" život. Pljuvanja naravno i od onih koji su ovde i dalje, u nekim drugim temama. Jedni pljuckaju jer pričaju da je ono tamo bogom-dano društvo u kome je sve perfektno i savršeno dok ja hoću da im donesem primitivizam opuštenog druženja među ljudima, a drugi (oni domaći) u drugim temama pljuckaju kada im kažem u lice šta sve u ovoj zemlji ne valja i treba menjati.

Ja naravno mnogo hoću. Hoću Nemačku organizaciju sa Balkanskom društvenošću. Onda me pljuckaju i jedni i drugi, svima nešto ne valjam

Citat:
Ivan Dimkovic: Tvoja ideja da ih sve kategorises kao pohlepne slepce koji se loze na lovu i zbog toga emigriraju samo govori o tebi i tvom pogledu na svet a ne o tim ljudima.


A ti ljudi su inače...? Žele bolji život? Lakše im da im ga neko servira, nego sami da (pokušaju da) ga naprave ovde gde su rođeni? Ubi bene, ibi patria? Pa dobro... ima to svoje sledbenike. Ali se na kraju ispostavi da se takvi utope u sredinu u koju su došli, i postanu neko drugi.

Ja eto volim da se borim sa vetrenjačama. Umesto emigriram tamo gde se poštuju pešaci na trotoaru, ja hoću ovde da pokrenem akciju da se trotoari čiste od bahato parkiranih vozila, zauvek. Što ću i da probam da uradim u skorije vreme. Umesto da odem u Nemačku i učim svoju decu da govore jezikom Hitlera kako bi živeli na finom i organizovanom mestu, ja hoću da od ove sredine napravim fino i organizovano mesto. Ali se odmah i po komentarima na forumu vidi da je to skoro nemoguće: ovi što su ovde, uglavnom su s razlogom ovde, i ne mogu ni da pojme o čemu ja to pričam.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Heh, ma sta nam naprica... da se ne radi mozda u Francuskoj 60h nedeljno? Ne bih smeo da se zakunem u to Ili mozda u Holandiji, Belgiji, Svajcarskoj, Austriji, Italiji... Sve se otkidose od rmbanja, nema sta... Jedina zemlja u kojoj se zaista vise radi i koja je odbila da prihvati EU povelje o maksimalnoj radnoj nedelji je UK. Pa, opet, UK je meka za imigraciju - ocigledno ljudi nemaju problem sa tim sto se tamo radi vise... mora da su zaslepljeni pohlepom, ne razmisljaju mozgom...


Verovao ili ne, gde god je "zapad", radi se više i život je napetiji nego što je to na Balkanu. Za sada, još uvek.

Što se dečka tiče koji se razmišlja o patriotizmu, ja sam tek malopre video da on već ima Nemačku u vidu, studiranje i programiranje. (Isak me nervirao, pa sam nekako preskočio taj post). To sasvim menja situaciju, pa evo definitivnog rešenja za njega:

1) Ukoliko voliš programiranje
2) Ukoliko si entuzijasta i ne smeta ti da radiš stvari koje voliš i van radnog vremena
3) Ukoliko ti ne smeta da muvaš ribe na stranom jeziku
4) Ukoliko ti ne smeta da ti buduća deca znaju nemački bolje nego srpski.
5) Ukoliko ti strašno idu na živce ovi domaći zgubidani koji pljuju po svemu što ne razumeju i ne poštuju nikog ko ne razmišlja kao oni

Onda idi. U svakom slučaju je to korisno iskustvo, a možeš uvek i da se vratiš, ako poželiš. Patriotizam ovde očigledno nije u modi, a svako ko se oseća patriotom biva proglašen budalom. Ja sam verovatno budala što imam ideju da ovde nešto može nekada da se promeni, ali bože moj, nije mi ni posebno loše tako da nemam poseban razlog da "bežim" odavde. A možda ipak nekada bude i neka kritična masa pametnih ljudi koja će i da promeni ove uobražene sveznajuće nebeske sunarodnike.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
80.80.41.*



+471 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 21:56 - pre 157 meseci
Citat:
pisac:Šta je prilično jeftino? Hrana, odeća i tehnika imaju istu cenu kao u Srbiji. Sem ako vi tamo u DE imate specijalnu PRC vezu pa dobijate nešto upola cene što mi ovde (u Srbiji ili Francuskoj) ne možemo.

Nekako si zaobišao cene struje, vode, prevoza, razne poreze, takse, osiguranja, i druge svakodnevne troškove koji su na zapadu malo poveći. Mada moram da priznam da Srbija grabi ka evropi, ako ne po platama a ono po cenama (i porezima) polako. 


Srbija grabi ka Evropi samo po tome što kod nas možeš da operišeš sise gde god hoćeš, ili da ugradiš silikone u usne, jer je to super isplativo pa na svakom koraku imaš lekare specijaliste za to.
Zezaš se ti, pa se evo zezam i ja. Hrana, odeća i tehnika isto koštaju, pa se pitaš šta je to jeftnije tamo. Pa jeftinije je jer imaju deset puta veće plate, pa kad u jednačinu uvrstiš i taj sitan detalj, koliko znam matematiku, to nekako drugačije ispadne.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:01 - pre 157 meseci
Citat:
žutokljunac: Pa jeftinije je jer imaju deset puta veće plate


Prosečna bruto plata je veća maksimalno oko 4x, neto plata (kad odbiješ sve životne troškove) je veća za neku nijansu.

To naravno važi za prosečne. Oni nadareni i entuzijasti i radoholičari mogu bolje da prođu na zapadu.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:06 - pre 157 meseci
Jbt, jel' ti znas uopste sta je neto plata?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:09 - pre 157 meseci
Šta je, sad ćeš da me učiš da je to u stvari plata kad odbiješ poreze? Sve neki mudraci i učitelji. A šta misliš da malo posmatraš kontekst rečenice? Moram da crtam?
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:11 - pre 157 meseci
I tvrdis da je po EU "za nijansu veca" tj. da je po EU prosecna neto plata ~500€?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:17 - pre 157 meseci
Kakvih 500€, to je mnogo. Odbi sve životne troškove od 1300€ pa vidi sam. I ne znam zašto uzimaš u usta EU, kada su i Bugarska i Rumunija i Poljska itd.. u EU. U Bugarskoj su plate verovatno i niže nego ovde u Srbiji. A ljudi su eto u EU pa mogu da se ponose time. Doduše, mogu lakše (nego mi) da pređu da rade u Francusku, znam primer...
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:24 - pre 157 meseci
Pa kad odbijes sve zivotne troskove od 300€ ostane ti -x00€ (u Srbiji)
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:27 - pre 157 meseci
Citat:
Umesto da odem u Nemačku i učim svoju decu da govore jezikom Hitlera


A sto to ne bi bio jezik Franca Kafke ili recimo Nine Hagen? Gde si iskopao bas Hitlera? I zasto neka deca ne bi trebala da uce neki jezik? Evo,ja bas imam zelju da naucim farsi. Jel ne treba da ga ucim zato sto tim jezikom neki fanatici pozivaju na sveti rat protiv nevernika? To sto se nekim jezikom sluzio neki ludak,ne znaci da je jezik namenjen samo ludacima. Mislim,u cemu je problem?
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:32 - pre 157 meseci
Da se ne vracam nazad i citiram - hrana, odeca i tehnika je jeftinija nego u Srbiji de facto, bez obzira na primanja.
Uz to dodajem i bebi hranu, odecu i pelene i sl.
Cenu benzina isto, uz pravo na povracaj poreza na potroseno gorivo za voznju na posao.
Troskovi lecenja, poradjanja i ostalo takodje jeftiniji.
O uslovima nema poente pricati, ko nije doziveo.

Struju placamo pausal za 120 km 35€ mesecno, hladnu vodu isto toliko.
Za toplu vodu, grejanje, smece, hausmajstora i kojakakva osiguranja -sve to za 4oclanu porodicu- platimo oko 150€.
Ne znam odkud ti 1300€ za neku platu, to nije ni minimalac neki - ali mozete da racunate koji je to procenat od primanja za iste troskove u Srbiji za neku gradsku sredinu.
Ispod 1700€ neto ne racunaj za jednu platu.

Troskovi su vise manje za stan te kvadrature isti u bilo kom vecem gradu.

Pisac, ti kontas da je patriotizam omalovazavati zivot u drugim drzavama?
Kao, da ogadis nekom poriv za odlazak?
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
80.80.41.*



+471 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:44 - pre 157 meseci
Veća za neku nijansu? :)
Ej pisac, ti si mi delovao baš kao ozbiljan lik.

Citat:
pisac Patriotizam ovde očigledno nije u modi, a svako ko se oseća patriotom biva proglašen budalom. Ja sam verovatno budala što imam ideju da ovde nešto može nekada da se promeni, ali bože moj, nije mi ni posebno loše tako da nemam poseban razlog da "bežim" odavde. A možda ipak nekada bude i neka kritična masa pametnih ljudi koja će i da promeni ove uobražene sveznajuće nebeske sunarodnike.


Ne, ovaj deo priče ti je dobar. Međutim, kako da se išta promeni kad Srbija nije izgradila ni auto-put. Pogledaj ti samo te puteve, a oni su temelj ekonomije. Šta onda da očekuješ od takve države. Ništa. Nesosobni i gotovo.
Ekonomiju nam kreiraju strane banke, a ne država. Kad sam se ja pre neku godinu bunio protiv stranih banaka, što su uništene domaće i slično, svi me živi napadoše. Al ajde, nećemo sad o tome.

Isače, ne pada mi na pamet da pravim blog. Jednom sam stavio sliku sa Marincima i komentari nisu bili prijatni.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 22:55 - pre 157 meseci
Citat:
pisac
Umesto da odem u Nemačku i učim svoju decu da govore jezikom Hitlera kako bi živeli na finom i organizovanom mestu, ja hoću da od ove sredine napravim fino i organizovano mesto. Ali se odmah i po komentarima na forumu vidi da je to skoro nemoguće: ovi što su ovde, uglavnom su s razlogom ovde, i ne mogu ni da pojme o čemu ja to pričam.


Heh, patetika je otisla "up to 11" Spinal Tap style :-)

Bice da tebe navodno "ne razumeju" zato sto pricas apsolutno netacne stvari. Tvoj patriotizam uopste nije predmet price - to je uvek licna stvar, i malo je besmisleno to dovoditi u pitanje.

Medjutim, ako pricamo o drugim merljivim stvarima, onda nece bas da moze da se proturaju stvari koje nemaju bas dodira sa realnoscu.

Drugim recima - ili se drzi te tvoje price o licnom patriotizmu zato sto je to savrseno razuman razlog za ostanak (mada to sa "jezikom Hitlera" je...) ili nemoj iznositi totalno pogresne stvari o drugim zemljama (to nije nikakav patriotizam vec iznosenje besmislica).

Ima ovde sasvim dovoljno ljudi koji su ziveli i radili u Srbiji i napolju koji ce bez problema ukazati na suprotno.

Primera radi, sw. developer ce poceti sa ~1800-2000 EUR neto platom u Nemackoj, dok u Srbiji pocinje sa 400-500 EUR. Kad se odbiju osnovni zivotni troskovi (hrana, stan, struja, komunalije, telefon, ...), u Nemackoj ce mu ostati ~800-1000 EUR dok ce u Srbiji biti na nuli ili u blagom minusu osim ako ne zeli da zivi zivot koji se u zapadnoj EU smatra zivotom ispod nivoa socijalne pomoci.

Ako su to "iste" stvari, ja sam crvenkapa, baba, vuk i kuca u isto vreme. Ne kopcaju se ljudi na ledja ovde, ovo je IT forum - znas, umeju ljudi da sabiraju i oduzimaju.

Toliko o standardu, i tim "nebitnim" stvarima. Na to nebitno dodati ostatak o socijalnoj i zivotnoj sigurnosti, infrastrukturi i sl...

Sad, mozemo na sve to sa druge strane "vage" da postavimo zelju da "Srbija postane kao Nemacka" i neku ideju da sa ostankom dolazi do doprinosenja te ideje. To se moze izvagati, zavisi od toga koliko je "to" osobi bitno. Ali nemojmo praviti distorziju one druge price na vagi, posto to nista ne cini tacnijim i ne pomaze nikome da donese odluku - zato sto ta odluka nece biti utemljena na objektivnim cinjenicama vec na necijim licnim zabludama o citavoj jednoj geografskoj regiji.

Drugim recima: covek treba da napravi zivotnu odluku - krivljenje cinjenica nece pomoci tom coveku da donese bolju odluku i mozda jednog dana bude zazalio zato sto je odluku doneo na osnovu rdjavih "informacija"
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?01.06.2011. u 23:05 - pre 157 meseci
Citat:
pisac: Ti bi rekao, isto ko Tyler što bi rekao nešto drugo, Zarsilic nešto treće, a raznorazni nešto četvrto, ali pojma (o meni) vi nemate.

Pa iskreno i ne zelim nista o tebi da znam ali ti uporno sam pricas o sebi, svojim znanjima kako se radi u Srbiji a kako na "zapadu" pa iz toga se lako zakljuci koliko si kompetentan da dajes zakljucke tog tipa.

Sam kazes da si radio samo za sebe - eto prvog primera, dakle u stanju si da iz tog skromnog iskustva da zakljucis kako radi vecina ljudi u Srbiji ili koliko moze "opusteno" da zaradi. Hm. A gde si tacno radio na "zapadu", u kojim zemljama, tj u kojim precizno masinama koje te zvacu i iscede maksimum? Bas me zanima, iskreno, podeli svoja iskustva sa nama i kako si dosao do definicije "masine za cedjenje"

Ja dok nisam radio van Srbije nisam imao pojma kako to izgleda. Mogao sam samo da pretpostavljam, kao sto i jesam, ali sigurno nisam drugima drzao predavanja sta je to tamo. Sad tek nakom nekoliko godina rada u razlicitim firmama, drzavama i sredinama mogu da steknem sliku radne kulture i radnog zivota. Pa opet nesto i ne idem za tim da delim misljenje tek tako. Na drugu stranu, tebi to ne treba, ti vec "znas" kako to izgleda. Kako da ne.

Pa sve mi je jasno o tebi cim pravis generalizaciju tipa "zapad" ne uzimaci uopste ogromnu razliku izmedju zemalja sto EU, sto ostatka sveta. Ali ti naravno znas kako to izgleda u svim zemljama "zapada".

Evo jos jednom, pojma ti nemas :-)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46174 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.