Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589123 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 19:29 - pre 146 meseci
Evo http://www.autonomija.info/gru...onovo-blokirati-vojvodinu.html pošto znam da će ako se održi taj skup sutra biti otvorena tema, da skratim i da je otvorim sada
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 20:08 - pre 146 meseci
Čisto malo da predočim onima koji se slabije razumeju kako izgledaju finansije jednog poljoprivrednog proizvođača koji seje recimo kukuruz.

Evo njegovih rashoda po hektaru:
200 evra zakup zemlje
500 evra pune agrotehničke mere (to je sve po zadružnim cenovnicima, sa uključenom amortizacijom opreme, gorivom, bukvalno svim. Seljake to obično košta daleko manje, pogotovo jer rade sami sebi, plus uvek hvataju krivine i ne primenjuju pune mere)
80-100 evra kombajniranje (skidanje) i transport
Ukupan trošak proizvodnje: cca 800 evra/hektar

Sa jednog hektara u suvom ratarenju, ako nisu primenjivane pune mere, i ako nije baš vođeno mnogo računa morao bi u suvom ratarenju da skine oko 8-9 tona u zrnu. Da odmah proda to zrno uz najnižu cenu, bez da pravi ikakve kalkulacije sa silosima, ove godine je mogao da dobije 160 evra po toni (ove godine je cena bila još i niska, prošle godine je mogao dobiti 240 evra po toni), to je dakle prihod od 1360 evra po hektaru.

Dakle, kad se podvuče crta:
Trošak proizvodnje: 800 evra
Prihod od prodaje: 1360 evra
Profit: 560 evra

To je dakle skoro 100% povrat na investiciju za samo godinu dana. Na sve to seljak hoće još tih 140 evra subvencije od države. E sad, seljaci stalno kukaju kako nemaju para (jbg. jadnici su navikli da im se godišnje uloženi novac minimalno utrostruči pa kad se samo udvostruči onda je to problem jer ne može da živi od 10-20 hektara), i uglavnom je kao problem da se daju inicijalne pare.. Međutim jedno 70% tih troškova koji se daju unapred je moguće prebiti sa dobavljačima.. Primer đubrivo i hemiju uzeti zamenu za zrno, isto i sa semenom i sa svim ostalim... Što se tiče kombajniranja, to još uvek nisam čuo da je to iko ikada platio kešom, i tu se radi takođe o robnoj razmeni.. Dakle seljaku realno treba možda 200-300 evra kapitala da bi obradio jedan hektar zemlje. E sad, ako za sve te godine bavljenja poljoprivredom jedan seljak koji radi 30 hektara (koji se smatra čak i gazdom) nije uspeo da skupi 10.000 evra za obrtna sredstva, taj bi trebao ključeve traktora da okači o klin i potraži drugi posao...

P.S. Realni troškovi malog seljaka-krivinara su 150 evra arenda zemlje, 350 evra troškovi proizvodnje, 100 evra kombajniranje i prinos od oko 9 tona, tako da je računica još drastičnija...
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 20:17 - pre 146 meseci
ventura, jel si se ti bas bavio zemljoradnjom ili si samo teoreticar?
Jer je jedno teorija a drugo praksa
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 20:34 - pre 146 meseci
@squirll:

http://www.elitemadzone.org/p2879049
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 20:38 - pre 146 meseci
problem je sto se 74% sadasnjih subvencija ministarstva trosi samo po jednom osnovu - posedovanje poljoprivrednog zemljista... to uveliko odgovara vojvodjanima koji poseduju velike povrsine obradivog zemljista, i statistika kaze da samo po tom osnovu neko sa 28 hektara (sto uopste nije retkost u Vojvodini) moze da dobije subvencije u visini jedne godisnje prosecne bruto plate u Srbiji... teorijski, dovoljno je da nabavi fiskalne racune za gorivo i djubrivo (sto nije problem jer mnogi sto ovo kupuju ne uzimaju racune), i da ku**em ne mrdne, i eto njemu plate za godinu dana...

ovo nikako ne odgovara centralnoj Srbiji gde su povrsine po pravilu znatno manje, i gde se ljudi pretezno bave povrtarstvom i stocarstvom... njima ostaju znatno manja sredstva za subvencije ove proizvodnje, a uz to se i veoma tesko dobijaju, za razliku od vrlo jednostavnog sistema koji odgovara vojvodjanima - imas zemlju i racune? evo para...

ne bune se oni da im je malo, vec koriste situaciju pred izbore da i ove godine dobiju iste subvencije... sto je najgore, toliko im se ovo usladilo da ce bilo koja sledeca vlada tesko da sacuva socijalni mir ako krene da pravednije rasporedjuje subvencije...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 20:42 - pre 146 meseci
Citat:
squirll: ventura, jel si se ti bas bavio zemljoradnjom ili si samo teoreticar?
Jer je jedno teorija a drugo praksa

Pa šta znam... Prošle godine 500 hektara pod kukuruzom, ove godine 820 hektara... Tako da verovatno imam nešto malo iskustva...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 21:11 - pre 146 meseci
pa da mi koji imamo 10ha treba da crknemo a samo velike ribe da profitiraju!!! idi malo ventura da vidis kako u alcasu poljoprivrednici zive! i racunica ti je jadna!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 21:28 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha: pa da mi koji imamo 10ha treba da crknemo a samo velike ribe da profitiraju!!! idi malo ventura da vidis kako u alcasu poljoprivrednici zive! i racunica ti je jadna!

Da, tako je. Mali poljoprivrednici sa manje od 30 hektara treba ili da nekako dođu do minimuma od 30-50 hektara da bi mogli da prežive sami od svog rada, ili ako nisu sposobni za to, da brate mili propadnu i odu da rade za nekoga ko je sposobniji od njih.

Ako ti misliš da neko sa 10 hektara treba da može da živi od poljoprivrede, i da sa tom zaradom izdržava celu porodicu godinu dana, pa ako to nije moguće ekonomski, onda država da ga dotira, zašto se zaustavljati na 10 hektara... Zašto da neko sa 3 ara zemlje da ne može da živi od poljoprivrede? Zašto bi on bio uskraćen, i zašto njemu da država ne dotira do neke minimalne plate?

Citat:
cika dacha: i racunica ti je jadna!

Jel jadna što iznosim istinu pa je onda teže da se narod saoseća sa seljacima kada znaju istinu koliko ovi zarađuju, ili sam negde u računici pogrešio. Ako sam pogrešio vrlo rado bi prihvatio od tebe jedno detaljno objašnjenje gde to moja računica ne štima.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 21:31 - pre 146 meseci
560 evra po hektaru ?

Ne bih rekao da je to mnogo jer trebalo bi 12 hektara za recimo godisnju platu. 12 hektara to ti je imanje gari ! A ratarski posao je tezak...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 21:43 - pre 146 meseci
Citat:
Braksi: 560 evra po hektaru ?

Jel znaš ti neki posao koji godišnje donosi 100% povrata na uloženo, a da to nije dilovanje droge? (nisam čak siguran i da narko bosovi mogu da zarade 100% na uloženo za godinu dana)

Citat:
Braksi
Ne bih rekao da je to mnogo jer trebalo bi 12 hektara za recimo godisnju platu. 12 hektara to ti je imanje gari ! A ratarski posao je tezak...

12 hektara u banatu ti košta 25-50 hiljada evra... Dakle ne neka cifra da se onesvestiš.. A drugo, nigde nije uklesano u kamenu da ti zemlju moraš da poseduješ da bi je obrađivao... Tu postoje raznorazne varijante... Možeš da uzmeš zemlju od opštine na aukciji, možeš da uzmeš u arendu od nekoga ko ima zemlju a neće da je radi, čak se tu obično prave dogovori da isplata ide u delu prinosa a ne u kešu i tako... Načina ima mnogo, ali izgovora još više...

BTW pročitaj da ja navodim da poljoprivredni proizvođač koji želi da živi i da se razvija od svog rada treba da obrađuje minimum minimuma 30 hektara...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 21:44 - pre 146 meseci
verujem ja tvojoj racunici.
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 22:46 - pre 146 meseci
aha lepo, i koliko ti dana treba da izores to i skines urod? Cime skidas? koja mehanizacija? Opisi mi malo taj tvoj radni dan na njivi...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 22:47 - pre 146 meseci
ventura@ pa nisi uracunao radddddddddddd ! i znas li ti koliko je 10ha za mene koji pored te zemlje imam posao! krvav je to dinar! al nisi mi rekao kako sa istom kolicinom zemlje svaba i francuz moze lepo da zivi cele godine a ja moram da imam dodatni posao??? koja je cena kukuruza i zita preko a da ne spominjem cene povrca!??? cena semena hemije nafte je ista!!! a i cene zivota je ista!!! treba biti realan! imam ja zelju da kupim jos zemlje al kako??? sa dizanjem kredita gde ti kamata i kurs sve pojedu??? i samo da napomenem ja sam sve nasledio i poljoopremu i zemlju pa mi je jako tesko da radim tj da se finansijki poklopim oko zemlje!! http://www.youtube.com/watch?v=UVFIcHtnzpw mnogi znaju odgovor a ne samo ti!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 23:03 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha:
http://www.youtube.com/watch?v=UVFIcHtnzpw mnogi znaju odgovor a ne samo ti!

Najbolja izjava, na 4.05: „Dok su ovi profesori, diplomate, doktori, primarijusi, glasati i neću, jer vidim da ne umedu da rade, da ne daju mi nikakvu pomoć, nikakvu povoljnost“.

No, nije problem što je ovaj to ’ladno lupio u kameru, takvih bisera uvek je bilo i biće. Problem je što se neverovatna količina ljudi prima na ovo, i svesrdno podržava ovakav mentalni sklop. Mislim, dovoljno je samo ispod snimka pročitati ona dva komentara koji su izglasani kao „Top Comments“.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.03.2012. u 23:42 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha: i samo da napomenem ja sam sve nasledio i poljoopremu i zemlju pa mi je jako tesko da radim tj da se finansijki poklopim oko zemlje!!

A sta mislis kako i od cega zive oni koji nista nisu nasljedili?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.03.2012. u 10:47 - pre 146 meseci
ventura@ ''vlažniju Vojvodinu'' ne mogu verovati kako si samouveren u tome sto pricas a nisi u pravu!
alzasu gde ja cesto boravim ne postoji veci i bolji kukuruz u evropiiiiiiiiiiiii!!! kod njih je kukuruz za 1 metar veci od naseg a o tezini i velicini klipova da i ne pricam a kad je kod nas kukuruz vec uveliko stabljika zuta a kod njih je jos uvek zelen i raste tj naliva se zrno ako si poljoprivrednik razumeces o cemu govorim!!!! mogu ti pustiti slike!!! oni su cuveni po kukuruzu i hmelju!!
i tamo ljudi sami rade kao i ovde sa 1 traktorom i kompletnom opremom kompletnu zemlju koju poseduju tako da nemaju troskova dodatnih ljudi kad se radi kukuruz tako da cenu rada ne racunaj da je tamo skuplji!!
isto tako da napomenem da je tamo subvencija 700e po 1ha!!!
a jos imaju povoljniju naftu preko zadruga u sezoni!to cak ima i hrvacka plavi dizel!
tamo je jeftinija proizvodnja a veca cena kukuruza tj veca ti je dobit! pa arenda je bas jako jeftina zato sto se ne isplati raditi zemlju u ovoj drzavi i zato sto je niko nece!! ja ti nadjem u banatu cenu 1500e po 1ha a u blizini panceva i bg! cenu regulise zakon ponude i potraznje!
i samo pogledaj koliko drzava srbija odvaja iz budzeta za poljoprivredu a koliko nemacka i france u % vise odvajajaju!!!
i treba samo biti realan i jadnim poljoprivrednicima omoguciti da im se bar isplati to sto rade ne treba extra profit samo da se isplati!
a u racunici ti fali deo koji se odvaja za narednu setvu!!! jer sam si rekao da je profit na 1ha 560e a da su troskovi setve 300e znaci cist profit je 200e po 1ha!!!i jos nisi dodao troskove goriva kad se njiva obilazi autom kao mera opreza da se roba ne pokrade ili ne zapali jer ljudi svasta rade na njivama a vetar u vojvodini em sto isusuje zemlju em lako vatru nanese!
po tvojoj logici ko nema najmanje 30-50ha treba da propadne, jer je to nedovoljno, sto bih isto znacilo ko ima platu 30.000 dinara treba da crkne a samo onaj sto ima 100.000din da on jedini moze da zivi!
verujem da si pametan decko al losa ti je logika!
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.03.2012. u 10:48 - pre 146 meseci
Odin D.@ ja time hocu da kazem da koji nista nije to morao da kupuje se ne isplati raditi zemlju a kako li je tek onda tesko onom drugom!!!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.03.2012. u 11:37 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha: ventura@ ''vlažniju Vojvodinu'' ne mogu verovati kako si samouveren u tome sto pricas a nisi u pravu!

Ne trebaš biti uopšte samouveren niti neki poseban stručnjak, dovoljno je da otvoriš neku geografsku kartu i pogledaš karakteristike terena, a onda otvoriš malo veću kartu pa vidiš koliko kanala za navodnjavanje/odvodnjavanje postoji širom Vojvodine.

Citat:
cika dacha
alzasu gde ja cesto boravim ne postoji veci i bolji kukuruz u evropiiiiiiiiiiiii!!! kod njih je kukuruz za 1 metar veci od naseg a o tezini i velicini klipova da i ne pricam a kad je kod nas kukuruz vec uveliko stabljika zuta a kod njih je jos uvek zelen i raste tj naliva se zrno ako si poljoprivrednik razumeces o cemu govorim!!!! mogu ti pustiti slike!!! oni su cuveni po kukuruzu i hmelju!!
i tamo ljudi sami rade kao i ovde sa 1 traktorom i kompletnom opremom kompletnu zemlju koju poseduju tako da nemaju troskova dodatnih ljudi kad se radi kukuruz tako da cenu rada ne racunaj da je tamo skuplji!!
isto tako da napomenem da je tamo subvencija 700e po 1ha!!!
a jos imaju povoljniju naftu preko zadruga u sezoni!to cak ima i hrvacka plavi dizel!
tamo je jeftinija proizvodnja a veca cena kukuruza tj veca ti je dobit!

Opet kažem, ove priče možeš da pričaš kolegama ispred zadruge uz neko ladno pivce, a ja na tvoju žalost imam agronoma Nemca koji vodi proizvodnju te silaže , doduše on je malo istočnjak iz Plauena, ali ako mi kaže kakva je realna situacija u Nemačkoj, nema razloga da sumnjam u to.


Citat:
cika dacha
pa arenda je bas jako jeftina zato sto se ne isplati raditi zemlju u ovoj drzavi i zato sto je niko nece!! ja ti nadjem u banatu cenu 1500e po 1ha a u blizini panceva i bg! cenu regulise zakon ponude i potraznje!

Ma sve vidim kako niko neće zemlju.. Svaka druga aucija završi bukvalnom tučom ispred jer svi hoće da uzmu zemlju... Nije €1500/ha najjeftinija cena u banatu, viđao sam ja i jeftinije, ali u onim mojim računicama nisam hteo da zvučim previše oštro...

Citat:
cika dacha
i samo pogledaj koliko drzava srbija odvaja iz budzeta za poljoprivredu a koliko nemacka i france u % vise odvajajaju!!!

Aha, pa ajde daj neke cifre da vidimo... Baš me živo zanima...

Citat:
cika dacha
i treba samo biti realan i jadnim poljoprivrednicima omoguciti da im se bar isplati to sto rade ne treba extra profit samo da se isplati!
a u racunici ti fali deo koji se odvaja za narednu setvu!!! jer sam si rekao da je profit na 1ha 560e a da su troskovi setve 300e znaci cist profit je 200e po 1ha!!!

Jel se ti praviš glup ili zajebavaš ovde?

Nije prihod 560 evra već profit (Profit = Prihod - Uloženo).

Seljak uloži 800 evra. Prihoduje 1360 evra. Od toga tih 800 evra vraća u štek nazad i ulaže za iduću godinu, a onih 560 evra kusura mu ostaje kao čist profit.

Citat:
cika dacha
i jos nisi dodao troskove goriva kad se njiva obilazi autom kao mera opreza da se roba ne pokrade ili ne zapali jer ljudi svasta rade na njivama a vetar u vojvodini em sto isusuje zemlju em lako vatru nanese!

Nisi nikada čuo za osiguranje useva? To ti je cirka 40-50 evra po hektaru za kukuruz, i zabole te uvo da li će neko da ti zapali njivu, ili će cigani da pokradu ili će da bude grad ili suša... Uplatiš polisu, i ne moraš da gledaš u čarobnu kuglu šta će da se desi sutra.

Citat:
cika dacha
po tvojoj logici ko nema najmanje 30-50ha treba da propadne, jer je to nedovoljno, sto bih isto znacilo ko ima platu 30.000 dinara treba da crkne a samo onaj sto ima 100.000din da on jedini moze da zivi!
verujem da si pametan decko al losa ti je logika!

Da. Ko nema 30-50 hektara treba da propadne. Jer umesto da se taj novac baca na one koji ne umeju da rade i koji će da potroše taj novac na puko preživljavanje, taj novac se može pod povoljnim uslovima pozajmiti onima koji zaista umeju da rade, i koji će taj novac ne samo vratiti već će vratiti i više nego što su pozajmili i plus stvoriti dodatnu vrednost za celu ekonomiju države. Samim tim, ovi drugi će stvoriti ekonomske uslove da se ovi prvi zaposle kod njih.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.03.2012. u 12:00 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha: Odin D.@ ja time hocu da kazem da koji nista nije to morao da kupuje se ne isplati raditi zemlju a kako li je tek onda tesko onom drugom!!!

A ja hocu da kazem kako li je tek u zivotu tesko onom trecem koji nema cak ni to. Gdje je njemu pomoc od drzave?
Zasto recimo svaki keramicar ne dobija stipendiju od drzave?
Sta on radi kad mu se ne isplati biti keramicar? Dobije novcanu pomoc od drzave za svaki kvadrat plocica koji postavi, da bi mu se isplatilo time da se bavi?!
 
Odgovor na temu

cyofee
Filip Ađić
Novi Sad

Član broj: 207700
Poruke: 115

Sajt: filip.adjic.net


+52 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.03.2012. u 12:20 - pre 146 meseci
Citat:
Odin D.Zasto recimo svaki keramicar ne dobija stipendiju od drzave?

Zato što nema traktor ili taksi pa da smeta ostalim građanima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589123 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.