Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110659 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 13:24 - pre 141 meseci
Kod moje keve u Nbg bloku je zimi oko 25 oC. Ja nisam lud da grejem svoju kuću preko 21oC. Jedan obučen duks i tople papuče zimi čine čuda od uštede u kučnom budžetu. Naravno, to važi za one koji se individualno greju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 13:38 - pre 141 meseci
Citat:
Braksi:...
Ne znam da li si bio nekad zimi u nekom Madjarskom i Austrijskom hotelu, albergu ? U Madjarskoj tako greju da sam ja mislio da cu umreti jedne zime negde kod Miskolca i sisao sam na recepciju, oni samo odmahnuse rukom to je tako. Ja pogledam a cevi kao da sam u nekoj hali radijator nikad veci nisam video. Posle sam se molio Bogu da ne umrem od tako bizarne smrti "toplotni udar u februaru na sveroistoku MAdjarske"
...

Ne samo bio nego imao stan u Pesti 4 godine, ne svoj nego iznajmljen, jer je bilo prakticnije nego hotel (zbog frekventnog dolaska, uvek u drugo vrme...). I nikada nije gaseno grejanje, ali nikada nije bilo pretoplo, nikada! Nikada nije moglo da se ide kratkih rukava po stanu, zimi, nikada. Radijatori su uvek bili mlaki, narocito u odnosu na beogradsku varijantu. Tako da ne znam o cemu pricas.

U Austriji,Nemackoj, Holandiji, odnosno, u celoj Evropi sam bio u svim godisnjim dobima (osim u Italiji u kojoj nikada u zivotu nisam bio) i svuda sam uglavnom boravio u hotelima, retko u motelima i po nekda u apartmanima. Tako da nemam pojma za grejanje van toga.

Ne znam sta je sada trend i zato i ne komentarisem to ali trend kao sto samo ime govori, je prelazna, prolazna stvar. Nekada traje duze, nekada krace ali nije merilo. Kao za Alu stolariju. Pa se vec neki trgovci zale da je opalo interesovanje prilicno u odnosu na samo pre par godina (navodno se forsira drvo sada, tako cujem, nije nesto u sta se bas razumem pa pricam kako cujem).



Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 13:41 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd:
Kod moje keve u Nbg bloku je zimi oko 25 oC. Ja nisam lud da grejem svoju kuću preko 21oC. Jedan obučen duks i tople papuče zimi čine čuda od uštede u kučnom budžetu. Naravno, to važi za one koji se individualno greju.


Hehe, Java nas zeza.

ps.: epa Sceko smanjili su smanjili od kad su otisli tovarisci.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 19:14 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic: Khm... sta raspravljas o ovome, kad zgrade imaju pravo da se iskljuce sa CG, dalje je vec stvarno problem svake zgrade zasebno sta bi radila po tom pitanju.

To bi zaista bio problem zgrade da postoji neki način na koji država može efikasno da prisili pametnjakoviće da se drže propisa.

Pa dobro, ali zasto sprecavas sve na osnovu toga sto ti imas problematicnu zgradu u kojoj se ne bi postovale nikakve norme?
Ili zasto moju zgradu da zaustavljas recimo, koja bi i isla na mnogo korektnije resenje nekoliko peci (po jedna za stan, svako na svoj strujomer), samo ne zelimo da toliko urnisemo garaze i podrume, pa se zadrzavamo trenutno na CG?

Mislim... ti razmisljas po principu da ubijes sve ljude na zemlji jer su se Pingi i Wingi borili i ubili :)

Citat:
Ovako, svi bi se priključili na struju dok je struja džaba, a kad podignu cenu struje (što će se desiti u vrlo bliskom periodu) onda bi dobio situaciju kao iz 1993. kada je iz svakog drugog prozora na soliteru virio sulundar, a nacepana drva složena ispred zgrade po zelenim površinama.

Cuj.... mani nas vise tvoje procene da je CG jeftinije. To je tvoje misljenje samo - izgleda da nije cak ni jedno iskustvo nego samo misljenje.
To uopste ne znaci da drugima ne bi struja bila jeftinija.
To itekako ne znaci da gas ne bi bio jeftiniji - a to se mroas sloziti sme u gradu i nemas kako da nas teras van.

Nisam za ugalj, pa ni za drva... vidjam zgrade okolo koje koriste ugalj oko Kneza! (pored Wave projekta u Zmaja od Nocaja recimo ne moze da se dise vec sada). Ali zadrzi tvoje misljenje....
Rekao si ga, culi smo te, konstatovali, procenili.... dosta vise ;)

Ajde da pretpostavimo da cemo to srediti... pa da se vratimo na temu KAKO da se zasebno stanovi otkace od toplane!? A kako ce se srediti ajde idite negde drugde razpravljajte?
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 19:43 - pre 141 meseci
A zasto meni ne bi bilo dozvoljeno da mi lepo zabarikadiraju radijatore, kako god da se to radi, a ja da o svom trosku nekako poptpuno izolujem cevi u stanu. Na primer zacementiram ih, ili nekako drugacije napravim da ni malo toplote ne dolazi u moj stan i tako otkacim skotove?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 20:02 - pre 141 meseci
Citat:
Windows2: A zasto meni ne bi bilo dozvoljeno da mi lepo zabarikadiraju radijatore, kako god da se to radi, a ja da o svom trosku nekako poptpuno izolujem cevi u stanu. Na primer zacementiram ih, ili nekako drugacije napravim da ni malo toplote ne dolazi u moj stan i tako otkacim skotove?

Zato što 'skotovi' ne mogu da svrate kod tebe u stan posle par meseci i provere da li si slučajno skinuo tu izolaciju i razvukao grejanje ili ne.

Citat:
Dexic:
Pa dobro, ali zasto sprecavas sve na osnovu toga sto ti imas problematicnu zgradu u kojoj se ne bi postovale nikakve norme?

Ja sam živeo u najmanje problematičnim zgradama (srednja klasa, nema penzionera, nema nekih psihičkih bolesnika), pa opet sam video na kakvim banalnim stvarima pada bilo kakav dogovor.

Pazi ovo, zgrada 10-tak stanova, nešto su u vlasništvu nešto su iznajmljeni, od toga par njih je iznajmljeno dugoročno nekim diplomatama odnosno ambasadi.. Zgrada u podrumu ima svoj bazen, saunu i kao mali fitnes centar.. I pazi sad, vlasnik zgrade (koji živi tu i koji je vlasnik tih stanove koji se izdaju) traži tipa 50-100 evra po stanu za održavanje tih prostorija. To je tipa zajednički račun za struju (grejanje bazena, sauna i to sve) i što dođe neka žena povremeno to da počisti sve sa ulazom i to je to...

Šta se događa nakon par meseci. Jedan od stanara odbija da plaća pošto taj bazen i ne koristi. Drugi odbija da plaća jer je on to koristio samo par puta i kako to da plaća isto ko ovaj što koristi svaki dan. Ovaj što renta stan traži da mu se to uključi u kiriju, a ove diplomate zabole da plaćaju a ambasada to neće da plati.

Epilog priče je da je vlasnik zgrade popizdeo, zaključao taj podrum-spa, i ključ imaju samo oni koji hoće da učestvuju u troškovima. I sad umesto da recimo svi plate po 50-100 evra, sada samo oni koji hoće da plate to što to koriste (svi oni bi koristili i koristili su, samo neće da plate) sada moraju da plaćaju recimo 200 evra za održavanje.

I pazi, to je slučaj gde se može reći da su to sve do jednog bogati ljudi kojima sigurno egzistencija ne znači od tih par stotina evra mesečno. Zamisli sada kakva je situacija kad tu imaš sirotinju, socijalne slučajeve, penzionere, psihičke bolesnike i sl. Zajednični troškovi ne moraju da budu bazen. Zameni reč bazen za šta god hoćeš: zajedničko grejanje, čišćenje zgrade, održavanje, uređenje fasade, šta god hoćeš, situacija će na kraju ispasti identična - opšte rasulo.


Zašto ti zajednički troškovi mogu da funkcionišu na zapadu a ne mogu u Srbiji?

Pa zato što kada glumiš pametnjakovića na zapadu i nećeš da plaćaš zajedničke troškove koji su dogovoreni ostali stanari mogu da te isele iz stana iako je on u tvom vlasništvu, pa ti vidi šta ćeš onda. U Srbiji takvi legalni instrumenti ne postoje, i zato takve konstrukcije nisu moguće u ovoj državi.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 20:16 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:Zato što 'skotovi' ne mogu da svrate kod tebe u stan posle par meseci i provere da li si slučajno skinuo tu izolaciju i razvukao grejanje ili ne.
Jel?! A sto ne mogu? Neka dolaze slobodno svaka tri meseca, nije nikakav problem. Da im nije mozda preterani trosak da dodju i provere?
Nego da nije ovo mozda pravi razlog:

Citat:
Nije tacno da ne moze da se iskljuci grejanje!
stave se plombe na radijatore u stanu, i gotova stvar.
to ne ugrozava druge korisnike!
ali ugrozava elektrane, jer onda gube musterije.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 20:23 - pre 141 meseci
Nego:

Citat:

Stanovi potrošača iz starog dela Beograda i sa grejnih područja „Dunav” i „Konjarnik”, koji još nisu izmirili zaostala dugovanja „Beogradskim elektranama”, uskoro bi mogli da postanu sasvim hladni. Na listi od 30.000 nesavesnih domaćinstava naći će se i korisnici duž Ulice Maksima Gorkog, na svetosavskom i vračarskom platou, dok najmanje neplatiša ima na području Novog Beograda. Svim dužnicima,zasigurno, preti isključenje sa toplovodnog sistema, a efikasnih načina da se neredovne platiše privremeno „skinu” sa daljinskog grejanja, podsećaju u ovoj komunalnoj kući, ima nekoliko. Restriktivne mere biće prvi put uvedene za domaćinstva priključena kroz „Program 21.000 stanova”, ali njima neće biti pogođeni ostali stanari iz zgrade koji redovno izmiruju komunalne obaveze.

Na svakom spratu nalazi se oprema koju naše ekipe mogu da zatvore i time isključe grejanje isključivo nesavesnim potrošačima, a ne svim stanarima, što predstavlja veliku tehničku prednost – ističe Petar Vasiljević, pomoćnik generalnog direktora „Elektrana” zadužen za tehnička pitanja. Dug od 3,5 milijarde dinara napravilo je oko 15 odsto Beograđana koji ne plaćaju grejanje i zbog njih će, nažalost, ostali morati da ispaštaju, dodaje Vasiljević.

– Od 300.000 stanova koliko u ovom trenutku grejemo, 40.000 do 50.000 korisnika nisu redovne platiše. Dugovi nekih domaćinstva sežu nekoliko godina unazad, tako da smo i na njih mislili, pa će neplatiše moći da izmire obaveze otplatom duga kroz više rata – napominje pomoćnik direktora.

Postoji i drugo rešenje, tačnije skidanje radijatora i plombiranje instalacije u stanu. Treća, istina, ne toliko popularna mera, odnosi se na sve potrošače bez obzira na to da li pripadaju grupi redovnih ili neredovnih platiša.

– Da bi skidanje radijatora bilo izvodljivo potrebno je da imamo sudsko rešenje za takvu radnju. Ovakvim merama pribegavali smo i ranije, doduše ne tako često. S druge strane, čak i ako većinski deo stanara redovno izmiruje obaveze, postoji mogućnost da grejanje u celom objektu ipak bude isključeno zbog ostalih korisnika koji imaju nagomilane dugove – kategoričan je pomoćnik generalnog direktora „Elektrana”.

Interes ovog preduzeća, tvrde nadležni, jeste da isporučuju toplotnu energiju i zadovoljavaju potrebe potrošača. Korisnici, ipak, treba da shvate da račune moraju da plaćaju, napominje Vasiljević, sem onih koji imaju uslove za subvencionirano grejanje i plaćanje komunalnih usluga.

Račun ovog javnog komunalnog preduzeća bio je blokiran zbog tri milijarde evra duga „Srbijagasu” još iz grejne sezone 2008/09.godine. Dve trećine je vraćeno kreditom koji su „Elektrane” podigle. Zbog preostale milijarde evra duga račun će za tri dana ponovo biti blokiran. U „Elektranama” dodaju da do ovakve situacije ne bi došlo da su građani izmirili dugovanja.

Nenad Đakovac, zamenik generalnog direktora, upozorava da se zbog svih navedenih poteškoća u poslovanju očekuje da će biti usporen dalji razvoj sistema daljinskog grejanja prestonice.

– Od 2002. godine u sistem je uloženo više od 120 miliona evra. Dosadašnja modernizacija omogućila je značajno smanjenje troškova proizvodnje i distribucije toplotne energije. U toku ove grejne sezone na ime manjeg utroška energenata ostvarena je ušteda od 500 miliona dinara – zaključuje Nenad Đakovac.

Pazi majku mu kako odjednom sad moze da se skine?!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 20:29 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:
Šta se događa nakon par meseci. Jedan od stanara odbija da plaća pošto taj bazen i ne koristi. Drugi odbija da plaća jer je on to koristio samo par puta i kako to da plaća isto ko ovaj što koristi svaki dan. Ovaj što renta stan traži da mu se to uključi u kiriju, a ove diplomate zabole da plaćaju a ambasada to neće da plati.


Sam si sebi odgovorio - ako diplomate smatraju da to nije korektno i ambasade nece da se cimaju oko toga, to je meni itekako dobar pokazatelj da taj bazen i ne treba da bude zajednicki nego ko hoce - neka placa.

Ne mozes ovde samo zameniti rec bazen! Mnoge zabole za isti, nije nimalo neophodna stvar niti je igde nesto sto je 'zajednicko'.

Ne mozes ciscenje zgrade i odrzavanje fasada stavljati u isti kos kao i bazen - ako to radis... pa ono... trebas kod cika psihe, to ni u kojoj drzavi ti nebi prihvatili kao poredjenje.


Molim te... ajde ovde pridike prebaci u neku drugu temu i razglabaj dalje o njima??? Sve sve, ali nista o samoj temi nisi rekao korisno!
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:00 - pre 141 meseci
Ako je tacno u ovom tekstu iznad sto je naveo Windows2 da je dug 3 milijarde evra od jedne grejne sezone, onda je njihovo ulaganje od 120 miliona evra za 10 godina sramotno mala cifra. Ali ovako od oka, mislim da se neko tu sa ciframa opasno nalupetao i da 3 milijarde nije evra nego dinara.
Realno...
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:07 - pre 141 meseci
Clanak je iz januara 2010-e godine: http://www.politika.rs/rubrike...-iskljuchenje-grejanja.lt.html
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:11 - pre 141 meseci
Citat:
Zašto ti zajednički troškovi mogu da funkcionišu na zapadu a ne mogu u Srbiji?

Pa zato što kada glumiš pametnjakovića na zapadu i nećeš da plaćaš zajedničke troškove koji su dogovoreni ostali stanari mogu da te isele iz stana iako je on u tvom vlasništvu, pa ti vidi šta ćeš onda. U Srbiji takvi legalni instrumenti ne postoje, i zato takve konstrukcije nisu moguće u ovoj državi.


Eh zapad. Zapad je ljudi bogat pre svega, pa normalno je da placaju. Zasto porodica sa prihodima od 3000 evra da se cima za racun od 100 ? A na sve to jos postoji i razradjen nacin naplate dugovanja. Srbija nema ni jedno ni drugo. A nema ni trece.

U Italiji dakle postoji administrator zgrade to je posebna agencija koja vodi racuna i dostavlja troskove stanarima. Medjutim, opet nije to ono sto cini sistem efikasan...

I na kraju mentalitet. Secam se kako su sve novine pisale o nekom coveku cini mi se u Cacku kome plene stan zbog neizmirenih dugovanja. Onda pomislis pa sta enk plene, a sledeca vest ide da je grad najveci duznik... Zacarani krug. Srpski Lonac sto bi rekao Bata Zivojinovic.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:28 - pre 141 meseci
J***ni spameri i offtopickeri................ sve samo ne prica o samoj temi u kojoj se spamuje :(
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:36 - pre 141 meseci
Nisu spameri nego borgovi! "We are the Toplana! You will be heated! Resistance is futile!"
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.09.2012. u 21:44 - pre 141 meseci
btw, zar u SrbijiTM ne postoji administrativna zabrana do trecine plate za komunalni dug ?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 00:30 - pre 141 meseci
Inace, evo sta same toplane kazu:
http://www.blic.rs/Vesti/Srbij...nje-duplo-jeftinije-od-realnog

Realna cena grejanja: 126RSD/m2. U Beogradu je trenutno 90RSD/m2. Poskupljuje na 106RSD/m2 od oktobra. Znaci tek treba da poskupi da bi bilo kako kazu realno :)

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...e-klima-uredjajima-i-TA-pecima
Agencija za energente je sama proracunala da je i tada, dok nije povecana cena CG, bilo isplativije - i to po njihovim proracunima potrosnje.
Citat:

Grejanje strujom stana od 60 kvadrata tokom šest meseci

Uređaj Količina (kilovat-sati) Novac
TA peć (punjenje samo noću) 10.920 41.300
klima uređaj* (i danju i noću) 7.200 41.400
TA peć (dopunjavanje danju) 10.920 59.400
kotao za CG 10.920 122.700
grejalice 10.920 122.700


Sta je ovde tek zanimljivo? 7200kWh, koliko kazu da se potrosi na klime, ja nisam trosio na grejanje kuce od 80m2 zimus na kotao za CG!
A stan od 60m2 cu mnogo lakse zagrejati sa toliko kWh. I nemam potrebe 6 meseci da grejem, kao sto ipak ima za kucu.
CG (toplana) za 60m2 godisnje iznosi >72000RSD inace od oktobra :) A iznosila je >60.000RSD prosle zime. Pa mi izgleda da su mnoge verijante isplativije.

Nadam se da nece vise biti lazi kako je CG isplativije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 07:18 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:Epilog priče je da je vlasnik zgrade popizdeo, zaključao taj podrum-spa, i ključ imaju samo oni koji hoće da učestvuju u troškovima. I sad umesto da recimo svi plate po 50-100 evra, sada samo oni koji hoće da plate to što to koriste (svi oni bi koristili i koristili su, samo neće da plate) sada moraju da plaćaju recimo 200 evra za održavanje.
Po svemu sudeći vlasnik zgrade je 'teo komunizam, a onda ga je realnost razuverila.
- Sasvim je logično da neću da plaćam ni 1 EUR za uslugu koju ne koristim, a kamoli 100.
- I sasvim je logično da ovi koji koriste bazen da plaćaju i njegovo ordžavanje.
- I na kraju, sasvim je u redu da se unapred znaju "pravila igre": "Iznajmljujem stan sa bazenom, održavanje uključeno u cenu kirije". Tako da u zgradu dođu samo oni koji žele da koriste i plaćaju bazen.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:06 - pre 141 meseci
Komunizam moze da mrzi samo onaj ko nije ziveo u kapitalizmu !
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:16 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd: Po svemu sudeći vlasnik zgrade je 'teo komunizam, a onda ga je realnost razuverila.
- Sasvim je logično da neću da plaćam ni 1 EUR za uslugu koju ne koristim, a kamoli 100.
- I sasvim je logično da ovi koji koriste bazen da plaćaju i njegovo ordžavanje.
- I na kraju, sasvim je u redu da se unapred znaju "pravila igre": "Iznajmljujem stan sa bazenom, održavanje uključeno u cenu kirije". Tako da u zgradu dođu samo oni koji žele da koriste i plaćaju bazen.

Nije to bio komunizam u pitanju već klasičan ugovorni odnos.

Kupci stanova su u ugovoru imali stavku po kojoj se obavezuju da će da snose deo troškova održavanja zgrade i gde je izričito navedeno i održavanje tog mini spa centra.

Isto tako je i sa ovima što rentaju, ti troškovi pošto mogu da budu varijabilni nisu bili uključeni u kiriju već su otvoreno predstavljeni.

Znači svako je znao unapred da to mora da se plaća, čak su i potpisali ugovore, ali ništa od toga..


Tom logikom stanar solitera može da kaže: ja ne koristim lift, neću da plaćam održavanje lifta; Ja živim na prvom, ja ne prljam hodnike kao onaj ko živi na 8 spratu, neću da plaćam isto; meni ne treba osvetljenje u hodniku, ja hodam po mraku, zašto bi plaćao zajedniču struju, itd. itd.
Zašto se zaustavljati na zgradi? Zašto ja da plaćam zdravstveno osiguranje kad niti sam bolestan, niti koristim usluge domova zdravlja? Zašto ja da plaćam održavanje puteva i mostova kad ne vozim auto? Zašto da se od mog novca finansira sport kad mene to ne zanima?

Gde je tu granica? Neke osnovne stvari se moraju poštovati ako želimo da živimo u civilizovanom društvu. A pošto ne postoji način da se necivilizovani civilizuju onda uglavnom živimo po svinjcima kakva je trenutno situacija po soliterima u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:35 - pre 141 meseci
Da, neke stvari se moraju poštovati pa i to da ako već ljudi nešto plaćaju da to bude razuman iznos i da se te pare namenski troše. Kad nije tako, onda počinje protivljenje.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110659 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.