Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije

elitemadzone.org :: MadZone :: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34409 | Odgovora: 185 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7174 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 11:46 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski
Nije mi bitno da li ću da uverim bilo koga. Mislim da nikome sem tebi nije ni bitno da li glumiš nešto ili ne. To je moje subjektivno mišljenje, izvini ako te pogađa, a ako te pogađa možda bi trebalo da se zapitaš zašto je to tako.


Ne pogadja me uopste, vec samo konstatujem da konkretno misljenje baziras ne na osnovu cinjenica i da, ako to radis uopsteno, da ce to ostaviti takav i takav utisak o tvojem misljenju.

Kako je poenta foruma diskusija, nije neuobicajeno ukazati sagovorniku ako svoje misljenje bazira ne na cinjenicama, sto u ovom slucaju radis.

Da li je to tebi bitno ili ne je tvoja licna stvar. Medjutim, za diskusiju je korisno znati da neki sagovornik prica faktualno netacne stvari i to je glavni razlog zasto sam to napisao.

Citat:

Stvarno? Ja sam pokušao i nešto mi ne ide. Možeš li da napravim malu demonstraciju i napišeš nešto ćirilicom?


Procitaj ponovo: forum ti dozvoljava da pises cirilicom. Probaj.

Ta cirilica ce nakon podnosenja poruke biti pretvorena u latinicu zbog pravilnika foruma, ali to ne menja cinjenicu da te forum ne sprecava da pises cirilicom, sto si ti napisao i na sta ti je ukazano da to nije tacno.

Da si rekao da te ES sprecava da citas poruke na cirilici, to bi bila apsolutno tacna konstatacija.

Konacno, politika ES foruma - necega sto je privatna svojina na teritoriji drzave Srbije nema apsolutno nikakve veze sa EU.

Citat:

Ako se ide ka tome da svi koriste isti jezik i pevaju iste pesme na manifestaciji koja se zove Pesma Evrovizije onda ne vidim šta posebno treba da ti objašnjavam. Naveo sam već primer Mađarske. Kako može neko da predstavlja Mađarsku, a da pritom ne koristi ni jedan element mađarske kulture koja je stara više vekova. Čak ne koristi ni mađarski jezik. Mađarska nije izolovan slučaj, isto je i sa Ukrajinom, Rusijom, Belgijom, Švedskom... Ti ćeš reći da je to nebitno jer je to zabava za narod. Da li je isto tako i turbofolk devedesetih bio nebitan? Trenutno u Evopi postoji više kultura, jezika, naroda i nacija. Problematičan je pravac u kome se krećemo i što se ide ka odbacivanju nečega što je nastajalo vekovima. Proces je uglavnom dobrovoljan, ali postoji i mala pomoć sa strane.


Pesma Evrovizije nije nikakav parametar multikulturalnosti u EU.

Kao prvo, sama manifestacija je organizovana od strane ne-EU institucije i u njoj ucestvuju zemlje EU i van EU. Stavise, u EBU su i clanice koje, evidentno, nisu ni na evropskom kontinentu. EBU, organizator te manifestacije, je organizacija koja ima clanove iz 56 zemalja, od kojih pola, ocigledno, nisu iz EU a nekoliko cak nisu ni iz Evrope. To znaci da politika EBU-a nije politika EU.

Kao drugo, sve i kada bi Evrovizija bila EU-organizovana manifestacija, kic predstave koje su deo zabavnog programa gde ucesnici pevaju pre svega radi licne komercijalne promocije se nigde ne uzimaju kao nekakav parametar multikulturalnosti.

Koriscenje engleskog jezika tu je cista zelja prodavaca (izdavackih kuca) za vecom lovom, a ne znak problema neke drzave/drzava sa razlicitim kulturama.

Drugim recima, problem Evrovizije je taj sto ti izvodjaci ocigledno hoce jos vecu komercijalnu prodju i pevaju na drugom jeziku. To je posledica zelje za profitom individualnih ucesnika te manifestacije a ne znak neprihvatanja drugih kultura u EU.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7174 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 11:56 - pre 121 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Dimke, a koja je to zemlja/država - EU o kojoj pišeš?
Da li je stepen multikulturizma jednak i u Estonji, i u Bugarskoj, i u Nemačkoj?
Ili je Nemačka u kojoj živiš oličenje multikulturizma, neki reper za ostatak EU?
Ili je EU = Nemačka?


Stepen multikulturalizma nigde nije jednak na celoj teritoriji, pogovotu ne ako teritorija obuhvata skoro ceo kontinent i 500 miliona stanovnika.

Nije Nemacka nikakav reper, posto sasvim dovoljno multikulturalnih regiona ima i van Nemacke + u samoj Nemackoj postoje mesta gde je stepen netolerancije veci (mahom ekonomski s*ebana mala mesta po ex-DDR).

Kao sto rekoh, tacno je da postoje neki supci od mesta gde je zastupljena netolerancija (i to, pre svega, nije karakteristika neke drzave vec lokalnih sredina koje postoje svuda), ali ne postoji ni jedna jedina drzava na ovom svetu koja je 100% imuna na to.

Medjutim, EU kao celina je na globalnoj lestvici multikulturalizma prilicno visoko. I to je poenta.

To ne znaci da je EU savrseno drustvo u kome svuda vlada postovanje razlicitosti, daleko od toga.

Medjutim, uzevsi u obzir ostatak sveta, malo je neprimereno uzimati EU kao bilo kakav los primer za multikulturalnost, posto su fakti ocigledno drugaciji.

Otprilike kao kada bi krenuo da se zalis na tacnost brzih vozova u Francuskoj. Tacno, hoce tu i tamo neki voz da zakasni, ali globalno gledano verovatno su u prvih 5, u najgorem slucaju, 10 zemalja na svetu pa je zaljenje na to neprimereno ako pogledas realno stanje stvari na terenu, globalnom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:07 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski: Naveo sam već primer Mađarske. Kako može neko da predstavlja Mađarsku, a da pritom ne koristi ni jedan element mađarske kulture koja je stara više vekova. Čak ne koristi ni mađarski jezik.

I ABBA je pevala na engleskom pre 40 godina. I sta se dogodilo, nemiri u Svedskoj, kultura izgubljena i niko vise ne koristi svedski jezik...
 
Odgovor na temu

Odzaklijevski

Član broj: 321964
Poruke: -1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+207 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:09 - pre 121 meseci
Citat:
Ne pogadja me uopste, vec samo konstatujem da konkretno misljenje baziras ne na osnovu cinjenica i da, ako to radis uopsteno, da ce to ostaviti takav i takav utisak o misljenju.


Ti si ispisao čitave tomove ovde na ES, tako da sam imao dovoljno činjenica da izvedem svoj zaključak. Interpretacija činjenica je subjektivna stvar i različiti ljudi dolaze do različitih zaključaka. Ako ne razumeš o čemu ti pričam pročitaj samo svoju kreativnu interpretaciju činjenice da se na ES može pisati ćirilicom, ali da se napisano ne može čitati na tom pismu :) Da li je pisanje samo po sebi cilj ili je cilj čitanje onog što je napisano?

Citat:
Konacno, politika ES foruma - necega sto je privatna svojina na teritoriji drzave Srbije nema nikakve veze sa EU.


Ima veze sa evopskim multikulturalizmom (Srbija je u Evropi), a rukovodstvo foruma ima veze sa EU. Ti imaš veze sa EU, da nije tako ne bi se štrecao svaki put kada neko kaže nešto loše o Uniji. Isto tako ima veze i vlasnik foruma koji živi u EU. Odakle vam uopšte takva ideja i šta su motivi? Ono objašnjenje koje svako ko se bar malo razume u tehnologiju može da protumači kao "mi smo neznalice i ne poznajemo nikoga ko bi mogao da nam napiše php skript od nekoliko desetina redova" je priča za malu decu. Vrlo je jednostavno uraditi transliteraciju i ostaviti mogućnost čitanja originala za one koji to žele. Iza odluke o transliteraciji mora da stoji neka ideja.

Citat:
Kao prvo, sama manifestacija je organizovana od strane ne-EU institucije i u njoj ucestvuju zemlje EU i van EU.


I sasvim slučajno pet vodećih zemalja iz EU se plasira direktno u finale, dok ostala boranija ide u neke kvalifikacije.
 
Odgovor na temu

Odzaklijevski

Član broj: 321964
Poruke: -1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+207 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:29 - pre 121 meseci
Citat:
Pesma Evrovizije nije nikakav parametar multikulturalnosti u EU.


Pravi parametar su restorani koje ti posećuješ na putu od posla do kuće.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:40 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski:
Ti si ispisao čitave tomove ovde na ES, tako da sam imao dovoljno činjenica da izvedem svoj zaključak. Interpretacija činjenica je subjektivna stvar i različiti ljudi dolaze do različitih zaključaka. Ako ne razumeš o čemu ti pričam pročitaj samo svoju kreativnu interpretaciju činjenice da se na ES može pisati ćirilicom, ali da se napisano ne može čitati na tom pismu :) Da li je pisanje samo po sebi cilj ili je cilj čitanje onog što je napisano?


Postoji razlika izmedju interpretacije cinjenica i donosenje logicnih zakljucaka iz njih.
Sto se pisanja cirilicom tice, ti si se zalio da pisanje cirilcom nije dozvoljeno. Pisanje cirilicom jeste dozvoljeno. To su cinjenice.
Ne samo da je pisanje cirilicom dozvoljeno, nego je i slanje takve poruke omoguceno i forum ce je prihvatiti.
To sto si ti imao neka dodatna ocekivanja i podrazumevanja je sasvim druga stvar.

Citat:
Odzaklijevski: Ima veze sa evopskim multikulturalizmom (Srbija je u Evropi)

Samo sto je rekao sa multi-kulti EU a ne Evrope, a Srbija nije u EU.

Citat:
Odzaklijevski: a rukovodstvo foruma ima veze sa EU. Ti imaš veze sa EU, da nije tako ne bi se štrecao svaki put kada neko kaže nešto loše o Uniji. Isto tako ima veze i vlasnik foruma koji živi u EU.

Ihaj, stavise, jos dva bivsa admina su iz EU i jedan bi se rado tamo odselio :)
No, trebalo bi se baviti recenim a ne onima koji su to rekli.
 
Odgovor na temu

Odzaklijevski

Član broj: 321964
Poruke: -1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+207 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:53 - pre 121 meseci
Citat:
Samo sto je rekao sa multi-kulti EU a ne Evrope, a Srbija nije u EU.


Predlažem da pogledaš naslov teme. I EU i Srbija su u Evropi, tako da ima smisla govoriti i o jednoj i drugoj.

Citat:
To sto si ti imao neka dodatna ocekivanja i podrazumevanja je sasvim druga stvar.


Ako ste na kraju ipak uspeli da shvatite koja su to očekivanja bila, možda biste mogli da napišete nešto o tome, a ne da (ne)vešto izbegavate suštinu.

Citat:
Sto se pisanja cirilicom tice, ti si se zalio da pisanje cirilcom nije dozvoljeno.


Mrzi me da razgovaram na tom nivou, ali hajde da pokušam malo da pišem kao ti ili Dimković:

Gde sam se ja to žalio? Možeš li da citiraš?

Napisao sam

Citat:
Neki bi čak želeli i da pišu ćirilicom na ovom forumu.


Ovde nigde ne kažem da je zabranjeno, već samo da bi neki ljudi želeli da pišu ćirilicom.

Kao što vidiš vrlo je lako praviti se pametan na ovakav način. Bilo šta može da se dovede do besmisla.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 12:59 - pre 121 meseci
Ti Shad.. ako nisi zadovoljan lako ti je.Ta multikultura u EU je vestacka tvorevina kao i sfrj.Trebale babasere i ostala nekvalifikovana radna snaga pa od
70ih to je preraslo u generacije.Turci,koliko ih samo ima u toj EU.A mala sibica ce biti potrbna,pa da ode kao multietnicko Sarajevo.
Konkretno,da ne citiram recenice od Ivana po pitanju tolerancije,a odnosi se na one dve devojcice,austrijanke sa pohadjanjem predavanja dzihada
u djamiji.Gde ce odvesti tolerancija i gde je granica zloupotrebe?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:05 - pre 121 meseci
Citat:

Zbog tekstova kao sto su ovi tvoji, volio bih da [ES] renderuje poruke u morzeovoj azbuci, tako da me nacera da prije citanja dobro porazmislim vredi li krenuti u citanje ili ne.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:09 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski:
Gde sam se ja to žalio? Možeš li da citiraš?
Napisao sam
Citat:
Neki bi čak želeli i da pišu ćirilicom na ovom forumu.

Ovde nigde ne kažem da je zabranjeno, već samo da bi neki ljudi želeli da pišu ćirilicom.
Kao što vidiš vrlo je lako praviti se pametan na ovakav način. Bilo šta može da se dovede do besmisla.

Ne, nemam ja nista protiv toga, osim sto jesi napisao i sledece:

Citat:
Odzaklijevski: Stvarno? Ja sam pokušao i nešto mi ne ide. Možeš li da napravim malu demonstraciju i napišeš nešto ćirilicom?


Pri tome je tacno da nisi rekao da je zabranjeno vec da ti ne ide ali nije tacno da ti zaista nije islo (osim ako si imao neki lokalni problem koji je samo do tebe). Sto se ES-a tice, ide bez problema.
U svakom slucaju, protiv preciznosti u izrazavanju nemam nista protiv.


S druge strane, razlika o kojoj se radilo nije cepidlacenje vec je vrlo bitna iz tog razloga sto kao sto ti hoces (i imas) slobodu da pises cirilicom, forum (tj. njegov "upravni odbor") zeli (i ima) slobodu da tekst prikazuje latinicom. To ti je ujedno objasnjenje i za, kako kazes, sustinu stvari - sloboda izrazavanja izabranim pismom za obe strane.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:12 - pre 121 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ti Shad.. ako nisi zadovoljan lako ti je.

Pa, zavisi. Ja sam zadovoljan nekim stvarima ovde a nekim nisam. Deo onih kojima sam zadovoljan sam spreman zrtvovati da popravim one kojima nisam. Ali taj deo nije stopostotni, tako da nemam nameru da odem po svaku cenu. Tako da.. Nije bas da mi je lako :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:22 - pre 121 meseci
Znači,lova nije problem ali bi da unaprediš standard okruženja.:).
Odzaklijevski...ovo je pisano ćirlicom.Slobodno piši.;).
 
Odgovor na temu

Odzaklijevski

Član broj: 321964
Poruke: -1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+207 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:29 - pre 121 meseci
Citat:
Shadowed: Pri tome je tacno da nisi rekao da je zabranjeno vec da ti ne ide ali nije tacno da ti zaista nije islo (osim ako si imao neki lokalni problem koji je samo do tebe). Sto se ES-a tice, ide bez problema.
U svakom slucaju, protiv preciznosti u izrazavanju nemam nista protiv.


Isto tako je tačno da su objašnjenja iz pravilnika u vezi sa transliteracijom ćirilice na latinicu jedna gomila gluposti, kao i objašnjenja koje ste naveli ti i Dimković. Ja sam protiv zaobilaženja suštine pozivanjem na formalnosti, a ti ako misliš drugačije trebalo bi bar da budeš dosledan i na isti način tumačiš ono što drugi pišu.

Citat:
Lavlja_Jazbina: Odzaklijevski...ovo je pisano ćirlicom.Slobodno piši.;).


Verovaću ti na reč.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:33 - pre 121 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Znači,lova nije problem ali bi da unaprediš standard okruženja.:).

Pa da, samo sto necu da zrtvujem previse od prvog zarad drugog :)


@Odzaklijevski, to sto ti nazivas gluposcu nesto sto ti se ne svidja ne cini to nesto gluposcu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7174 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 13:35 - pre 121 meseci
Ne radi se ovde ni o kakvom cepidlacenju, vec o normalnom razumevanju jezika i minimalnom nivou preciznosti u komunikaciji ako se zeli uzajamno razumevanje.

Ukratko:

1. ES Forum ti ne brani da pises cirilicom
2. ES Forum ce tu cirilicu da pretvori u latinicu

3. ES Forum je privatna svojina, i vlasnik ima pravo da propisuje kakvu god hoce "politiku" na istom, to nema apsolutno nikakve veze sa tvojom slobodom govora koju mozes da upraznjavas do mile volje, ali ne na tudjoj imovini

4. ES Forum nema blage veze sa EU i komentarisanje politike moderacije nekog privatnog foruma iz Srbije je potpuni off-topic

Kada smo to razjasnili, mozemo da se vratimo na ostale stvari:

1. Pesma Eurovizije je organizovana od strane EBU
2. EBU nije EU organizacija, ukljucuje 56 zemalja, 1/2 tih zemalja nisu EU clanice a nekoliko nisu ni evropske drzave
3. To kojim jezikom neko peva na toj manifestaciji je na individualnim clanicama da odluce, a ne predmet nekakve EU multikulturalnosti

Ako javni servisi jednog Egipta, Alzira ili Madjarske odluce da posalju neke pevaljke koje ce da pevaju na engleskom ili nekom desetom stranom (za njih) jeziku, to je samo njihova stvar i nicija druga. Niko im ne brani da pevaju na kojem god hoce jeziku + EU nema nikakve veze sa tim.

Ako neko proceni da ce dobiti vise glasova ili bolji tiraz kasnije ako upotrebljava jezik koji razume vise stanovnika, to je odluka bazirana na sasvim drugim parametrima a ne demonstracija nedostatka "multikulturalnosti".

Citat:

Ti si ispisao čitave tomove ovde na ES, tako da sam imao dovoljno činjenica da izvedem svoj zaključak. Interpretacija činjenica je subjektivna stvar i različiti ljudi dolaze do različitih zaključaka. Ako ne razumeš o čemu ti pričam pročitaj samo svoju kreativnu interpretaciju činjenice da se na ES može pisati ćirilicom, ali da se napisano ne može čitati na tom pismu :) Da li je pisanje samo po sebi cilj ili je cilj čitanje onog što je napisano?


Ja nisam nista "kreativno interpretirao" vec odgovorio na tacno ono sto si napisao.

Demonstrativno je netacno da ti ES brani da pises cirilicom.

Ako si ti nesto drugo mislio, ti onda to tako i napisi. Jezik sluzi za uzajamno razumevanje i sprski jezik ima sve sto je neophodno da bi se ljudi potpuno razumeli.

Kada napises rec "pisati" ljudi to razumeju bas onako kako pise. To nije nikakvo cepidlacenje ili "kreativna interpretacija" vec bazicno razumevanje jezika. Da si napisao rec "sluziti" ili "koristiti" ili "upotrebljavati" moglo bi se naci razloga da mislis "pisati i citati". Kad napises "pisati", tesko je to razumeti bilo kako drugacije nego... pisati.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.05.2014. u 14:48 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odzaklijevski

Član broj: 321964
Poruke: -1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+207 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 14:04 - pre 121 meseci
Citat:
Shadowed:
@Odzaklijevski, to sto ti nazivas gluposcu nesto sto ti se ne svidja ne cini to nesto gluposcu.


Citat:
Konverzija iz ćirilice u latinicu je jednostavna, međutim konverzija iz latinice u ćirilicu nije tehnički jednostavna zbog slova Đ, Ž, kao i latiničnih dvojnica Lj, Nj, itd... za ovakvu konverziju je neophodna kontekstna analiza i znanje softvera o srpskom jeziku, što trenutno ne postoji u softverskoj ponudi.


Glupost! Zašto biste uopšte konvertovali iz latinice u ćirilicu? Zašto ne bi ponudili i original, onako kako ga je korisnik napisao, paralelno sa tekstom koji transliterujete na latinicu i dozvolite korisniku da bira koju verziju želi da gleda.

Citat:
Ovi problemi bi se odrazili i na pretraživanje foruma, kako unutar ES-a, tako i preko internet pretraživača koji ES-u donose značajan broj poseta i novih članova.


Ne umete da rešte problem problem pretraživanja ćiriličnog i latiničnog pisma? Nemoguće, pa zar ovo nije forum koji vode stručnjaci? Rešenje je prilično jednostavno, posebno ako se koristi sofver za pretragu indeksiranog teksta (Full Text Search) Što se tiče pretraživača, ovo je totalna glupost, veći pretraživači nikada nisu ni imali takvih problema. Postoje tagovi koji označavaju jezik i pismo originalne stranice i njene transliterovane ili prevedene verzije, tako da sajt i ne trpi nikakve penale zbog toga.


Citat:
Posetioci ovog sajta su svi ljudi sa Balkana koji govore jezik nekada poznatiji kao "srpskohrvatski", "hrvatsko srpski" ili "srpski ili hrvatski jezik" - a danas podeljen na srpski, hrvatski i bošnjački. Od novostvorenih jezika, samo srpski jezik (kao i makedonski) poznaje upotrebu ćiriličnog pisma, pa bi posetioci van Srbije, koji su svoje znanje o jeziku sticali posle 1990 bili uskraćeni za mogućnost praćenja ovog foruma. Nemogućnost komunikacije sa tim ljudima bi predstavljao veliki gubitak za ES, a činjenica da srpski jezik ravnopravno tretira oba pisma (ćirilicu i latinicu) u obrazovanju nam dozvoljava da latinicu koristimo kao "najmanji zajednički sadržalac" između svih jezika kojima se služe članovi ES-a.


Koja glupost, zabraniti ćirilicu zbog toga? Pa oni koji ne znaju ćirilicu bi mogli i dalje da čitaju transliterovanu verziju.

Lenjost, neznanje i glupost su nezavisni od toga da je neko u stanju da ih prepozna i da li se to nekome sviđa ili ne.


 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 14:12 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski: Ja sam protiv zaobilaženja suštine pozivanjem na formalnosti

Mislis reci, bitno je kojim je pismom nesto napisano?

Citat:
Odzaklijevski: Lenjost, neznanje i glupost su nezavisni od toga da je neko u stanju da ih prepozna i da li se to nekome sviđa ili ne.

Da, pogotovo kad je neko lenj i/ili glup da ga mrzi i/ili ne zna i/ili ima poteskoca da cita i/ili pise latinicu.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 14:14 - pre 121 meseci
Mnogo su mi čudni ljudi koji non stop insistiraju na ćirilici, pa i u SMS porukama.
Da li ti žele da budu veći Srbi od ostatka nacije? Ili postoji neki drugi razlog?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 14:14 - pre 121 meseci
Citat:
Odzaklijevski: Zašto ne bi ponudili i original, onako kako ga je korisnik napisao, paralelno sa tekstom koji transliterujete na latinicu i dozvolite korisniku da bira koju verziju želi da gleda.


A zasto bi? :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije07.05.2014. u 14:23 - pre 121 meseci
Odzaklijevski...Covece opusti se malo i razmisli.Toliko drugih faktora ima od tih koji se bore za sve pa i cirlicu, pa su nam mamu naninu.
Kljucaju te i danas u glavu za raznoraznim glupostima,a ti hoces da direktoru u nekoj firmi nametnes nesto za sta si kao prvo morao procitati
pravila ,hodanje na rukama do wc-a,vrsio nuzdu u pisoar na jednoj nozi itd.Prenosis neku licnu frustraciju,za koju necu reci da je sve pogresno.
Napasti pojedinc(e)a i nametati mu neko svoje vidjenje uz to praviti lavinu i pobiti jos nekoga je glupo.Pisanje cirlicom je najmanji problem,odnosno citati
kako ti zahtevas.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evropski multikulturalizam i Pesma Evrovizije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34409 | Odgovora: 185 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.