Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201509 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.07.2018. u 21:08 - pre 69 meseci
Za razliku od pojedinaca ja sam ti vjerovao a kod mene struja je skupa nafta nespominji gas nisu prkiopcali a imam u ulici cijevi za ugalj moras lozit dva puta i jos drva za potpalu za drva nemam mjesta,kospice moras susit.Ja akceptiram svaku diskusiju i nebi provociro druge a sebe nesmatram mudracom i znalcem.Ali vrijedi pokusati.Naj ljepse bi bilo da mi neko kaze ovako je najbolje i ne moze drukcije.Tvoju ideju o stalnom zagrijavanju sam sebi primijenio i pokazala se super za razliku od pojedinaca sto tvrde da je bolje gasiti.Nocu smanjim i to je to.Odavno nisam bio ovoliko zadovoljan.ZA NEPUNU 1000 € LIJEPO JE GRIJALO.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.07.2018. u 22:10 - pre 69 meseci

zeljezarapozitivni
posto nisam mogao da nadjem varioce da mi naprave kotao iskopah dva kotla.....zrenjaninca malog sa 5 rebra .....tvt 20kw -rl-s..bez bojlera......opet sam kotlarnicu malko rasciscavao ......sad viadrusa raskacinjem i kacim u prvoj kotlarnici tvt -malog i zrenjaninca a u odmah drugoj kotlarnici mi ostaje tvt od30 kw......
dakle na zrenjaninca kacim malog zmaja na pelet,,,,,a na malog tvt kacim gorionik sa manjom diznom na ulje ......u sobi dnevnoj skidam panelni od 2,20 i stavljam 1,80 a u kuhinji i spavacoj stizu od 1,40 ....naravno panelni radijatori......jer izolaciju od 10cm stiropola se pokazal jako dobra .....malko sam racunao i mislim da cu da ustedim i bolje ce da radi na manjim kotlovima ...dok ovaj veliki od 30kw necu raskacinjavati........za nedaj boze.....a srkson mi je ubacio novi softver i tu me ceka igranka za kanalicama......moram sa tedelitom da izolujem hidraulicnu skretnicu i razdelnike...... a da naravno viadrus ide na prodaju pa sta bude bice.....planiram da uzmem tonu peleta pa da se igram a o ulju to sam se vec snadbeo .......uskoro slike naravno to mi nije problem mada bi jos zakacio i bafer ali ne nesto veliki jedno 700l.....grejem 90m2 plafoni 2.70 izolacija 10cm prozori duli drvenarij .......p.s. naravno zmajdin mi je reko da sam pretero sa velikim radijatorim a da njegov gorionik odlicno radi na ovaj zrenjaninski kotao .............tako to bese uz pivce i cevape......sta da se radi ....zivot tece dalje....
 
Odgovor na temu

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-6.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.07.2018. u 22:18 - pre 69 meseci
Ja sam stavio ploče od 3 cm ....ali samo poslagane ne lepljene
Sve ok a ko što Dušan kaže nece da može ako je kruta veza...puca 100%
Ecopell 35
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.07.2018. u 23:48 - pre 69 meseci
Za 90 kwadrata 30kw kotlovi izolacija i toliki radijatori .Dal to nije malo previse.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.07.2018. u 07:04 - pre 69 meseci

zeljezarapozitivni
izolacija stavljena prosle godine......imam jos jednu garsonjeru i garazu za motore sto ne greje to je jos jedno 60 kvadrata,,,,,,,,a bili jeftini kotlovi......veruj mi sve to radi jako lepo i to sa veoma malom potrosnjom ...
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.211.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.07.2018. u 17:47 - pre 69 meseci
Ija sam jedan kupio prije 20 godina i dva dobio na poklon jedan caca kupio tak da imam kotlova do 2030 i tad im izlaze resursi.Onda cu se grejati atomskim otpadom vjerovatno.
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.07.2018. u 18:38 - pre 69 meseci
[quote]malden mb:
eto zbog takvih mojih iskustava strašno me zanima kako je željezara napravio labirint/pregrade/prolaze u viadrusu u22 i povećao mu iskoristivost, pošto je moj viadrus u22d na drva u pričuvi paralelno spojen sa pelet instalacijom (sekundarni izvor topline) nije mi nikakav problem pelet instalaciju preseliti.So mi željezara argumentira uz fotke svoj uradak a da je kontradiktoran mojim iskustvima, ove ekzibicije sa duplim loženjem u obliku rezanja dna viadrusa i stavljanje plamenika direktno ispod rosta vidio sam u živo prije 4,5 godina i samom iskoristivošću nisam bio zadovoljan osim komocijom, tako da me zanima uradak željezare pa ako može i meni dostaviti na bilo kji način fotke tog uradka,a može i javno, i ovdje i tamo,hvala

Rado bi poslao fotke ali nisam u mogucnosti iz tog razloga sto ja zivim na zapadu i pravim neke brze akcije u raznim doradama na zastarelom kotlu.Inace radi se o tome da sam napravio lavirinte i usmjerio toplotu da ide po stjenkama lozista i mislim da tako ima vise kontakta sa vodom i prenosom toplote na vodu.Moj utisak je da da je u staroj izvedbi toplota protrcavala sredinom lozista u mali izmenjivac i brzo dolazila u dimnjak sa prevelikom toplotom.

U novoj izvedbi temperatura mora da lize izmenjivac predvidjen na isijavanje.Drasticno povecana povrsina izmjenjivaca i kontakt toplota voda povecana.Veliko iskustvo sa pojedincima sto mjerise izduvne gasove na povrsini dimnjace i onim sto mjerise u sredini dimnjace.Ogromna razlika.To me je povelo da tu vecu temperaturu usmjerim na stjenke lozista i pretvorim u izmjenjivac toplote sto nevjerujem da je nekad bilo dok se zatrpavalo sa ugljem ili drvima.

Drugo zapazanje je nasipni gorionik.Prednost mu dajem iz razloga sto i ako povecas snagu tako sto povecas brzinu ventilatora i neko raspirivanje .Piris u energent a ne direktno u plamen kao kod nasipnog primjer CM jer ga imam.A pritom se manje hladi a ubrzava se na gorioniku temperatura a ne kao kod nasipnog i cug u kratkom izmenjivacu.Naravno da i jedan i drugi ventilator ubrzavaju protok ali mnogo manje je kod izvirujuceg nego kod nasipnog a put dima ima veci putanju.Za odrzavanje baklje treba ventilator kod mene toga nema nego se dize veca temperatura bez baklje.

I jos da pojasnim oko samota.
Ja nisam protiv samota ali ovako stanje kod mene bilo.Gorionik u vecoj snazi riga 30 cm baklje a loziste min 80 cm.Plamen daleko od hladne stjenke.Nebi rekao da ima efekta i da sam ga ogradio sa samotom i povecao toplotu plamena ako u njega duva ventilator sa protokom recimo 200 kubika na sat.Nravno da treba uskladiti koliko je kisika potrebno za optimalno sagorijevanje a ne visak zraka ili kisika to bez obzira na samot smanjuje toplotu .

Zelio bi da komentarisemo realno ne sa forsiranjem svojih uradaka da su najbolji .Ja hocu rado da korigiram ako sam nesto pogrijesio.Jedino nam tako rezultati mogu biti dobri.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
46.235.101.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.07.2018. u 19:58 - pre 69 meseci
Kao i obično, pisanje o stvarima koje samo zbunjuju i odmažu ljudima sa malo iskustva po pitanju gorionika. Razlika između nasipnog i izvirućeg gorionika je u načinu dobave goriva u gorionik a ne vazduha. I kod jednog i drugog, većina vazduha prolazi kroz žar i dozirano gorivo (primarni vazduh) a manji dio ide u plamen (sekundarni vazduh) da bi poboljšao sagorijevanje i oblik baklje. Prejak primar siječe rešetku i tubus,- nejak primar, nepotpuno sagorijevanje, crven i dug plamen, čađav kotao. O prednosti veće temperature plamena ja više nebi drvio jer koga je interesovalo, taj je odavno shvatio.
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.07.2018. u 21:10 - pre 69 meseci
Vidio sam tvoj izmenjivac sa pet rupa skoro zacepljen pa bi te zamolio da mi objasnis kako je doslo do toga.Ti imas dva u jedan a ja sve u jednom.Jedan kotao je sa malom povrsinom izmenjivaca a sa nekim velikim prostorom i nevjerujem da sa onolikim samotom sto si sve oblozio ima bas neki prenos energije.A ko si postigao dobro sagorijevanje odkud ti onolika cad u onih pet cijevi AKO JE SVE SAGORELO NA VECOJ TEMPERATURI U TOM TVOM ZAZIDANOM GORIONIKU I OBLOZENOM LOZISTU.A posebno bi obratio paznju na onu krivinu od smederevca sto si spojio majevicu i uljni kotao pa omotao jutom kao izolatorom.Eto lozis kospice usto ja bas nevjerujem da se mogu toliko dobro osusit bar ono iznura reijezga.

Sad o razlici nasipnog i izvirujuceg gorionika.Pa izvirujuci ne moze svako da napravi jer treba malo vise znanja i tehnike a nasipni je jefriniji i jednostavniji i ako tvrdis da su isto produktivni.Za mene je razlika malo veca a ako mene nazivas mudracem i neznalicom samo zato sto tvrdim nesto suprotno od tvoje konstrukcije onda je to tvoj izbor.

Ako dobro procitas snagu ventilatora kod nasipnog i izvirujuceg onda nije tesko zakljucit znatnu razliki.Ja sam kod tebe vidio ventilator od kuhinje sto ti piri u gorionik.

Mozda je dobro i tako.Pa primar i sekundar nastelujes od oka ali tacno.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.07.2018. u 21:51 - pre 69 meseci
Opet brkaš ali nećemo ulaziti u raspravu. Sliku si iščupao a tekst si ostavio. To je prije 3-4 godine kada sam na kraju sezone pokušao ložiti drvo. Koncepcija sadašnjeg ložišta nije za drvo i ugalj ali ako zatreba, može se prilagoditi. Kad počneš postavljati svoje slike onda možeš pogledati kako izgledaju izmjenjivači i nakon 2 mjeseca grijanja. Što se tiče konstrukcija, ima i nasipnih gorionika koje ni vrlo ozbiljan majstor ne uspije odraditi po propisu. Koliko je suva koštica, ne znam ali sezonu ću početi sa košpom iz 2016 a sa ovom, sad uskladištenom, ću grijati i pola zime 2019-2020. Nadam se da će biti do tada suva ako sada nije (14% vlažnost)Nisam te nazvao neznalicom nego sam DOSLOVCE napisao "znalci i mudraci" Sa moje strane nema više komentara a ti izvoli. Zaboravio sam reći da sadašnji gorionik ima odgovarajući ventilator i 4 regulatora za fino podešavanje primara i sekundara, tako da ništa nije od oka
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 12:41 - pre 69 meseci
Sad o razlici nasipnog i izvirujuceg plamenika,moja logika, nasipni u uljnom/plinskom kotlu koji ima malu površinu ložišta cca. 30~40cm kvadratnih u kojem plamen udara direktno u te stijenke kotla a dimovodni kanali su uski i veličine barem metar i pol kvadratni još i usljed velike brzine strujanja dimnih plinova kroz tako male kanale prenosi se dodatno toplina na njegove stijenke te se pelet plamenik ponaša kao i uljno/plinski plamenik-velika iskoristivost u tom kotlu, kad bi u takav kotao stavio izvirujući plamenik bez kvalitetno reguliranog isisnog ventilatora dobio bi nekvalitetni plamen koji bi se još i pri/gušio uslijed nemogućnosti valjanog protoka dimnih plinova i nedostatka kisika za izgaranje, to sve bi uzrokovalo nepravilno sagorijevanje - začađenje ložišta i skroz nepovoljnu predaju topline stijenkama ložišta kotla i na kraju enormnu potrošnju peleta,


izvirujući plamenik sa malim plamenom u velikom ložištu sa jako malom površinom dimovodnih kanala (naravno ne računaju se dimovodni kanali koji nemaju kotlovske vode) i još bez adekvatno kvalitetne regulacije strujanja dimnih plinova kroz njih ne vidim neku budućnost i korist,

izvirujuči plamenik potrebno je smjestiti zbog lakšeg/kvalitetnijeg prijenosa topline u malo ložište i imati jako kvalitetnu i regulaciju primarnog i sekundarnog zraka uz odgovarajuću veliku površinu dimovodnih kanala i opet kvalitetno reguliran protok dimnih plinova kroz njih, tako bi se mogla toplina što kvalitetnije predati stijenkama kotla uslijed brzine strujanja istih,

za njihovo kvalitetno korištenje potrebni su daleko veći/bolji uvjeti od nasipnog uz upitnu sve opću iskoristivost (skupi plamenik sa kvalitetnom regulacijom + ili posebna dodatna regulacija+skupa prilagodba+stari kotao) u prilagođenim kotlovima na pelet



[Ovu poruku je menjao malden mb dana 09.07.2018. u 14:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 18:28 - pre 69 meseci
Nije za tebe dobra opcija a kod mene se pokazalo dobro.Naravno ja nisam pravio plamenik nego kupio a samo usmjerio dimne plinove da lizu nekadasnje loziste.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 20:06 - pre 69 meseci
ajde daj si truda pa stavi fotke svog uradka !!! fala.
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 20:24 - pre 69 meseci
stavio bi ja zbog tebe i pojedinaca ali ima ih previse sto im smeta .ali da ponovim da ja nepravim gorionike niti sam bilo sta osmislio sto nepostoji ali rado uzmem sto je dobro.
 
Odgovor na temu

grejanje

Član broj: 140805
Poruke: 205
*.dynamic.sbb.rs.



+35 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 20:37 - pre 69 meseci
Einsteine,
Stavi slike pa neka puknu od muke svi oni sto su ljubomorni na tvoj rad!
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 23:15 - pre 69 meseci
Citat:
pankec:
Ja imam ugradjene termometre u kotlu....jedan je u plamenu,drugi u srednjem izmenjivaču a treći na izlazu.... temperatura plamena NIKDA nije dostigla 1000...to je teorijska maximalna temperatura sagorevanja drveta....kod mene je od 450-pa do 700/800....ako se dobro sjećam...zavisno od snage

Da li se sjecas kolika je temp otprilike bila na izlazu dok je u plamenu bilo 450.............a koliko pri 700/800 ?

[Ovu poruku je menjao rovaccccc dana 10.07.2018. u 00:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.07.2018. u 23:29 - pre 69 meseci
zeljezarapozitivni malko sam odvod vode betonirao i ispirao ove gusane kotlove viadrus i zrenjaninac ....a u desnom cosku je i tvt stadler na tecna goriva .....to mi je prvo odeljenje cernobilja .... a posle njega je drugo odeljenje .....e tu je glavni kotao......jezgro cernobilja ..........slike govore 3 kotla.....ijao ijaoo jaoooo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljezarapozitivni

Član broj: 338301
Poruke: 108
213.55.184.*



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.07.2018. u 19:50 - pre 69 meseci
ja sam cernobil resio sa 80 c i to je to.sve izgori nema bitumena i ciscenja izmjenjivaca u smislu cetke i duvanja u pepeo hladjenj plamena.a o kompresoru smo se dogovorili davnih dana .samo jos da sebi priznamo da treba da znamo sta nam energent sadrzi i na kojoj temperaturi to zlo sagorijeva.doduse neko to pstize ovako ili onako a ja sam resio da ga sprzim na vecoj temperaturi ubrzano pa da ga sprzenog protjeram kroz moje katakobe da od njega ne ostane ni sitna prasina ni toplota bacena na strk kod kmsinice na belo rublje.
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.07.2018. u 12:08 - pre 69 meseci
Citat:
ja sam cernobil resio sa 80 c i to je to.sve izgori nema bitumena i ciscenja izmjenjivaca


Kolega iznad postize temp plamena 450-800 *C bez obzira na temp vode.
A 80c je pretpostavljam temp vode.

Kako ste rijesili problem sagorijevanja vodom na 80c.
Ili sam nesto pogresno shvatio ???
 
Odgovor na temu

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-6.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.07.2018. u 12:56 - pre 69 meseci
Citat:
rovaccccc:
Citat:
pankec:
Ja imam ugradjene termometre u kotlu....jedan je u plamenu,drugi u srednjem izmenjivaču a treći na izlazu.... temperatura plamena NIKDA nije dostigla 1000...to je teorijska maximalna temperatura sagorevanja drveta....kod mene je od 450-pa do 700/800....ako se dobro sjećam...zavisno od snage

Da li se sjecas kolika je temp otprilike bila na izlazu dok je u plamenu bilo 450.............a koliko pri 700/800 ?

[Ovu poruku je menjao rovaccccc dana 10.07.2018. u 00:30 GMT+1]

Tačno ne bih znao ali generalno je išlo od nekih 80 na najmanjoj snazi pa do 150 -160 na Max....to je kad je kotao čist...kad je zaprljan 20/30 gore...to mi je i znak kad da čistim 😁😁
Ecopell 35
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201509 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.