Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42794 | Odgovora: 330 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 17:07 - pre 30 meseci
Sistem je bio kako se ko "snađe". Tako su stanove dobili mnogi koji su se više od pola radnog vremena šetkali po krugu, gomila nekih inženjera koji su nešto projektovali godinama, pa posle kupe ili prekopiraju gotovo rešenje od stranaca (npr. u Zastavi ni trap nisu mogli da konstruišu, a pokretni krov za Yugo kabrio je kupljen od Forda, i to neka stara konstrukcija). A svi ti inženjeri su bili prvi na listi za dobijanje stanova, i to čim se zaposle, jer je radnika lako zameniti, ali inženjera...

Bilo je i svetlih primera, tipa Sever iz Subotice i slične firme, koje su čak i 90-ih dobro poslovale, a onda 2000. upala banda, oterala direktora koji ih je preklinjao da ne staje proizvodnja, jer nemci neće tolerisati ni dan kašnjenja... i naravno uništili firmu koja je dobro radila, iako je direktor bio SPS kadar.
Ne postoji dobra i loša politika, dobra i loša stranka, postoje samo sistemi i stranke gde je većina bolja ili lošija, ali sve zavisi od ljudi. Otprilike, kao što su po nekim selima klali četnici običan narod, a u nekim drugim selima isto to radili partizani, jer u jednom selu su pošteni ljudi išli u četnike dok su u partizane išli neradnici i lopovi, u drugom selu su pošteni išli u partizane, a bagra u četnike. Eto, tako i posle Drugog svetskog rata, sve zavisi kakav je čovek negde došao na čelo partije, bio glavna vlast u selu, gradu, firmi...

U tom smislu je taj Socijalizam bio loš, jer nije birao kadrove po kvalitetu, nego po podobnosti, pa se tu i tamo našao poneko podoban ko je istovremeno i sposoban, ali je uglavnom bilo suprotno, da su pobodbni bili nesposobni i slabog znanja, jer to im je i bio motiv da budu podobni, inače bi verovatno čistili ulicu, a možda ni to.


Uglavnom se tog perioda u smislu dobre i redovne plate i dobijanja stanova sećaju oni koji su danas ostarili, ako su uopšte živi, jer to je period kad su bili mladi, a mladost je lepša od starosti čak i ako ste imali manje (Fiću umesto danas neki bolji auto) i više se mučili i radili.
Imao sam ujaka koji je stalno hvalio to vreme, a posebno 90-ete za vreme Sloba, stalno pričao koliko je bio jeftin hleb, mleko... a to što se čekalo od 5 ujutru u redovima mu je bilo zanemarivo, i stalno je posle 2000. provocirao sve one koji su kritikovali te 90-e frazom "vi ste hteli promene, eto vam promena..."

A generalno, niti su valjale te 90-e, niti je posle 2000. urađeno ono što je trebalo da se uradi (lustracija, otvaranje dosjea...).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 17:39 - pre 30 meseci
Citat:
Brazdorf012: Ako može jedno retoričko pitanje. Da li su se u poslednjih trideset ili četrdeset godina ljudi toliko promenili da su postali toliko nesposobni ili su im želje toliko opale pa je došlo do pojave opisane u prethodnom, citiranom postu? U USA, a reklo bi se i diljem sveta. Dakle, kod nekih devedeset pet posto ljudi su sposobnosti znatno opale ili stagnirale, kao i njihove želje, dok su kod preostalih četiri ili pet posto rasle eksponencijalno. Nešto se čudno događa sa ljudskom prirodom onda, ali to već izlazi iz okvira ekonomije i sociologije i prelazi u domen metafizike. Sve u okviru istog izma, u ovom slučaju kapitalizma, u okviru istog društva i istog ili "istog" sistema.

IQ meri brzinu rešavanja jednostavnih zadataka. Genije ima IQ koji je barem 70% veći od proseka. Neko bi rekao ništa naročito. Međutim, kada se pogleda šta takav čovek može umno da postigne, to je nesrazmerno više od prosečnog čoveka.

Što se tiče sticanja materijalnog bogatstva, postoje sistemi koji mu omogućavaju da stekne više, nego neki drugi sistemi. Isto tako, postoje sistemi koji njegov potencijal iskorišćavaju više za društvo, nego neki drugi sistemi.

U poslednjih 30 godina je došlo do globalizacije. Bogati jesu postali još bogatiji, ali nisam siguran da su siromašni postali još siromašniji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 17:41 - pre 30 meseci
Da odgovorim na temu.

Komunizam je preporodio šta god je do'vatio. Daleko mu lepa kuća.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 17:43 - pre 30 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
Sava:
Kada nekome hoću da objasnim šta je doneo socijalizam kažem mu da se popne na neko gradsko brdo i pogleda što dalje može i gotovo sve što vidi napravljeno je u socijalizmu.

Da, da, izgradili ... ali na ledjima dzinova - kako velikih predratnih industrijalaca, tako i malih preduzetnika i zanatlija. Hej, cak su ljudima i zanatske radnje oduzimali u prvo vreme! Ok, nisu ni ti predratni bas svi bili tako fini i posteni, to je tacno. Ali bilo je ljudi koji su bili itekako casni i posteni i prosli su isto kao i mufljuzi. Da ne govorimo o jednom poznatom partizanskom komandantu, koji je bio poreklom iz porodice koja se u I svetskom ratu obogatila mesajuci pesak i brasno i prodajuci tu bljuvotinu srpskoj vojsci. Stari Beogradjani su tu porodicu zvali "oni peskari". A on posle ne samo sto je bio funkcioner, nego se i proglasio knjizevnikom-nadrealisticarem, da, da ... potrazi po Guglu o kome se radi za domaci. Njegovoj porodici ni dlaka s glavom nije falila.

Ali zato recimo, ljudima koji su radili svoj posao za vreme rata jeste. Mnogi profesori univerziteta su streljani, njihove porodice su drzali zatocene ili ih maltretirali, ucenjivali udovice da se odricu pokojnih muzeva preko novina. Vencani kum mog dede je imao bas takvu sudbinu. Lezao je dugogodisnju robiju. Samo zato sto je predavao latinski na BU tokom rata. Inace se radilo o poznatom intelektualcu. O tome se recimo nikada nije mnogo pisalo. Bila je, doduse, cak i drama o Zanki Stokic i njenoj sudbini. Ali Zanka je bila samo jedna. I nije spadala u intelektualce. O sudbini intelektualaca u Titovom rezimu se malo govorilo.
Citat:
Da ne pominjem stanove u kojima većina forumaša živi i koji su dobijeni u vreme socijalizna i kasnije u vreme lažnog neokapitalizma otkupljeni za bagatelu.

Te stanove su ljudi dobijali vrlo tesko. Liste cekanja su bile ogromne. Moji su se gurali u sustanarskom stanu, s drugom porodicom koju su im komunisti ubacili po kazni. U stanu koji je moja prababa kupila 1939. Tu porodicu su uspeli da isele 2 nedelje pre mog rodjenja. Ne pitajte kako! Za sve to vreme svima su od plata oduzimani doprinosi za stambeni fond. I onima koji su bili na listi za stanove i onima koji nisu. I sustanarima. I podstanarima. Svima. Je li to bilo er?! Tako da su ti stanovi prodati po veoma realnim, trzisnim vrednostima. Mnogi su svoje stanove i preplatili.
Citat:
Da ne pominjem industriju koja je radila recimo za Boeing, Aerospatiale, MIN, Krušik, 14. oktobar... celu stranu bih ispisao sa takvim firmama. Da ne pominjem poljoprivredu, pa samo PKB je mogao da hrani celu Srbiju! Javni dug cele Jugoslavije je bio 20 milijardi dolara, a danas samo Srbije 30 milijardi evra. I sve je to socijalizam postigao za 35 godina vladavine.

Ja pamtim, nazalost, neke mnogo tamnije strane te "slavne" ekonomije. Pazi, decembar 1978, dobro pamtim tu godinu, dosla Nova 1979, a moja majka kaze: "Eto, Novu godinu docekasmo, a ne znam ni koliko ce nam trajati ove zalihe kafe". Da, odjednom je nestala - KAFA. Zasto kafa?! Misterija koja mi do danas nije jasna. I benzin. Secam se nekog sistema par-nepar - parnim danima u nedelji su vozili oni kojima se registarski broj zavrsavao parnim brojem i obrnuto. Pa sledece nedelje obrnu stvar. Pa onda restrikcije struje - to je bilo 1980 i neke. Podelili grad u grupe - prva grupa nece imati struju ponedeljkom, druga utorkom, treca sredom ... Onda dodje leto - pa restrikcije za vodu. Opet grupe. Opet vode nece biti tu i tu. Pa onda neki bonovi - secam se nekih zutih bonova za kafu, ulje i deterdzent. Pa onda neki mleveni jecam koji su prodavali kao kafu. Pa nekakve secerne table kao zamena za cokolade. A onda dosla 1985, kada je ona babetina rekla "vrag je odneo šalu, mi smo pukli" ... za to vreme, sve cega se secam, od ranog detinjstva (70-te) do odlaska iz Srbije (1999) su bili nekakvi redovi. Stalno stajanje u nekim redovima.

I je li to bila ta uspesna ekonomija i privreda?!

Da ne govorimo o lopovluku drustvene imovine koji je vec pocetkom 80-ih bio normalna pojava. Jer zaboga - sto je drustveno to je svacije. I nicije. I gle cuda - niko za to nije odgovarao.

A kada cujem neke urbane legende i mitove o tome kako se svakog vikenda islo na kafu u Dubrovnik avionom, dodje mi da povracam. Ja ne pamtim da smo mi ikada isli avionom na nekakvu kafu, niti znam da je to bilo ko od meni tada bliskih ljudi radio. Znam samo da smo leteli jednom godisnje - na letovanje na Jadran. I za to smo jedva skupljali pare.

Manite se vise tog socijalizma. Ako vam je do socijalizma, idite na Kubu ili u Severnu Koreju, kada ga toliko volite! Tito je mrtav vec 40 godina. Opasuljite se vec jednom i pocnite da radite nesto!
Ovo je krajnje površna i jednostrano gledanje na stvar.
Socijalizam nije bio idelan narvno, imao je mnogo mana, ali je funkcionisao. Država je bila ozbiljna, pred zakonom su odgovarala i deca funkcionera, pročešljaj malo istoriju.
Svaka revolucija je imala svoje žrtve tako i ta posleratna. Naravno da je bilo mnogo nepravdi. Znamo da se u vreme IB išlo i na Goli otok samo zbog ispričanog vica. Bilo ke mnogo zakulisnih radnji. A koliko ih je danas, imaš li predstavu? No kada je taj sistem stao na noge onda je zaista i funkcionisao.

Stanovi su posebna priča. SVi su dobijali stanove, ali svi. Ne mislim bukvalno jer je to nemoguće, uvek je manje stanova od potreba. Novi Beograd, Novi Zagreb, Novo Sarajevo... sve su to bili društveni stanovi. Retko ko je kupovao stan u zgradi. Moji roditelji recimo jesu jer nisu dobili stan od države.

Kafa, benzin i ostalo je bila strateška stvar. To se događalo kada je Jugoslavija trebalo da otplaćuje kredite. Kada dođe to vreme stezao se kajiš, ali dugovi vraćali. Da li je to bilo lepo? Naravno da nije. Da li je postojalo drugo rešenje? Naravno da jeste, uzimanje novih kredita. Tako danas funkcioniše ova naša jadna država jer su rasprodali sve što je bilo moguće prodati. Mi nemamo ni jedan jedini izvorni proizvod od domaćih sirovina. Nijedan! Imamao nešto malina, ali i to smo upropastili i izgubili tržište. Sada su Poljaci glavni na tržištu. I tako dalje...

A da se manem socijalizma neću jer tema upravo na to upućuje.

Uzgred, ako pod komunizmom smatramo besklasno društvo koje se gradi po principu "svakom prema potrebama" možda je najbliža idealu komunizma bila DDR. Njihov društveni standard je bio možda i najviši u Evropi. Oni su recimo imali najviše bazena, sportskih terena, vrtića i svega ostalog društveno korisnog po stanovniku. Stananove su recimo dobijali prema potrebama. Kada napunite 18 godina mogli ste da se prijavite za stan. Ako recimo sa 18 godina imate porodicu i decu imaćete preimućstvo u odnosu na nekog ko ima 35 godina i bez porodice je. Doduše stanovi su bili skromni pa kada uđete u ostavu vidite police od neobrađenog drveta itd., ali ste imali stan. Zauzvrat, lični standard im je bio nizak.

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 18:20 - pre 30 meseci
Citat:
Bogati jesu postali još bogatiji, ali nisam siguran da su siromašni postali još siromašniji.



Siromasni ranije nisu imali Nista !

Kasnije su Sve izgubili
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 18:27 - pre 30 meseci
Citat:
mjanjic: U tom smislu je taj Socijalizam bio loš, jer nije birao kadrove po kvalitetu, nego po podobnosti, pa se tu i tamo našao poneko podoban ko je istovremeno i sposoban, ali je uglavnom bilo suprotno, da su pobodbni bili nesposobni i slabog znanja, jer to im je i bio motiv da budu podobni, inače bi verovatno čistili ulicu, a možda ni to.


Nekada se bar mogao naći poneko ko je podoban i sposoban, danas vladaju samo podobni.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 18:50 - pre 30 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Drugo pomrli bi od gladi u pustinji.


Pa naravno da bi pomrli od gladi u pustinji za 40 godina lutanja pustinjom, jer u pustinji nema šta da se jede, nema ni vode, a 40 godina je mnogo .. da nisu imali Mojsija da ih vodi, koji je bio na direktnoj liniji sa Bogom, pa kad zakrizi on se pomoli i obrati Bogu, i pita šta da radi, a ovaj kaže: Jesam li ja obećao obećanu zemlju, i spasenje, ili nisam, i onda mu kaže da lupi štapom po zemlji, i ovaj kad lupi poteče voda, i još mu kaže da ne brine za hranu, i kad je bila baš najveća kriza sa glađu, sa neba počne da pada "nebeska mena" koja je jestiva (verovatno otišli na sever pa prvi put videli sneg).

Tako da ako hoćeš da kritikuješ bibliju ne bi bilo loše da je i pročitaš, ili bar neku slikovnicu gde je sve prepričano ukratko, kao ja :)

Citat:
Branimir Maksimovic: Gde ti ovde vidiš ekološku katastrofu ja ne vidim. Katastrofa je što rade u Amaѕonu pa zemlja još nije propala ČP


Na slici je jedna rečica, a u Srbiji predviđeno 800 mhe, za ekološku katastrofu moraš da zamisliš ovo puta 800, na Balkanu 3000, ekološka katastrofa, i ne samo ekološka, nego i svaka druga, je jer nestaje ceo osetljiv ekosistem, ne samo na mestu gde je urađena mhe već se širi i dalje.

Mada mislim da u vezi sa derivacionim mhe narod dodatno nervira lopovluk i javašluk koji se odvija sa takvom gradnjom takvih mhe, treba dozvola lokalne zajednice - nemaju, treba studija o uticaju na okolinu - svima izdaje jedna firma iz Kragujevca čini mi se, čiji nijedan radnik nije nikad izašao na teren, treba da bude smisleno i svrsishodno - nije, mala količina proizvedene energije u odnosu na nastalu štetu, treba da naprave riblju stazu - naprave stepenište koje ni losos ne bi preskočio, treba da uzmu 30% reke - celu rečicu strpaju u cevi, treba da bude zelena energija - tehnologiju koja ubije celu okolinu nazivaju zelenom.

Šta jedino ima?

- Tašna mašna majmun iz prestonice, sa vezama sa nepismenima a alavima na vlasti, koji je došao u zabit koju prvi put vidi u životu, da dekretom ukrade reku meštanima, i kad sruči par tona betona u rečno korito da tvrdi da je to njegovo "privatno" vlasništvo koje ne sme da se dira???

Katastrofa je ekološka i mentalna.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 19:12 - pre 30 meseci
Citat:
Sava:
Država je bila ozbiljna, pred zakonom su odgovarala i deca funkcionera, pročešljaj malo istoriju.

U pocetku - recimo da jeste bilo tako. Kasnije - bas i ne.
Citat:
Stanovi su posebna priča. SVi su dobijali stanove, ali svi.

Pitaj malo ljude koji su konkurisali za stanove tokom 70-ih. Mnogi ih nisu docekali.
Citat:
Kafa, benzin i ostalo je bila strateška stvar. To se događalo kada je Jugoslavija trebalo da otplaćuje kredite. Kada dođe to vreme stezao se kajiš, ali dugovi vraćali.

Kada dodje vreme da stezes kais to samo znaci da si nedomacinski poslovao i da si imao gubitke. Socijalisticka ekonomija je poslovala s debelim minusom. Ljude su zaposljavali bez ikakve logicne ekonmske projekcije. Gradjene su giga-fabrike i tamo se izbacivali proizvodi za koje nije bilo pazljivo procenjeno trziste, pa su cesto prodavani ispod proizvodne cene.

Jedina prednost tog sistema je bila u tome sto su ljudi imali prilike da rade s tada up-to-date tehnologijama. I sto su to znanje kasnije lepo iskoristili kada su sredinom 80-ih poceli da hvataju maglu. Najpre elektroinzenjeri, cija je popularna destinacija bila Kanada. Bili su citavi programi za porodicno iseljenje tamo. Ceo ETF je vikao Kanada, Kanada ... sada se Kanade vise niko i ne seca.
Citat:
Mi nemamo ni jedan jedini izvorni proizvod od domaćih sirovina. Nijedan! Imamao nešto malina, ali i to smo upropastili i izgubili tržište. Sada su Poljaci glavni na tržištu. I tako dalje...

Ovo bih, recimo, mogao da potpisem. Slazem se 100%.

Ali za to pitaj ove sto su sada na vlasti zasto strancima placaju 10,000 evra po radniku da bi otvorili pogone koji im realno nisu potrebni. I cim istekne ugovorna obaveza, stranci odu i ostave te ljude opet na cedilu. A domace preduzetnike saplicu gde god mogu.
Citat:
Uzgred, ako pod komunizmom smatramo besklasno društvo koje se gradi po principu "svakom prema potrebama" možda je najbliža idealu komunizma bila DDR. Njihov društveni standard je bio možda i najviši u Evropi. Oni su recimo imali najviše bazena, sportskih terena, vrtića i svega ostalog društveno korisnog po stanovniku. Stananove su recimo dobijali prema potrebama. Kada napunite 18 godina mogli ste da se prijavite za stan. Ako recimo sa 18 godina imate porodicu i decu imaćete preimućstvo u odnosu na nekog ko ima 35 godina i bez porodice je. Doduše stanovi su bili skromni pa kada uđete u ostavu vidite police od neobrađenog drveta itd., ali ste imali stan. Zauzvrat, lični standard im je bio nizak.

Ma da, tako su divno ziveli, da je DDR morala da podigne zid da zapad ne nagrne u taj njihov raj ... :-)))))

Uzgred, imao sam prilike da pricam s Nemcima koji su ziveli u Istocnom Berlinu. Oni bas i ne dele tvoje misljenje.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 19:40 - pre 30 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Gde ti ovde vidiš ekološku katastrofu ja ne vidim. Katastrofa je što rade u Amaѕonu pa zemlja još nije propala ČP


Naravno da ne vidiš "jer ne voliš da izgledaš i odskačeš od proseka".
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 20:19 - pre 30 meseci
Citat:
Nedeljko:
Što se tiče sticanja materijalnog bogatstva, postoje sistemi koji mu omogućavaju da stekne više, nego neki drugi sistemi. Isto tako, postoje sistemi koji njegov potencijal iskorišćavaju više za društvo, nego neki drugi sistemi.


Dobro Nedeljko, jesi ti čuo za Heraklita, znaš ono "sve teče, sve se menja". Dakle, u istoj zemlji USA i u formalno istom društvenom uređenju su se stvari u poslednjih četrdesetak godina rapidno promenile. Kapital prisvaja sve više novostvorene vrednosti, a radnici sve manje. Zar je toliko teško shvatiti o čemu je reč? Ne vrtim to kao pokvarena ploča zato što sam otkrio toplu vodu, otkrili su je drugi, ali je izgleda ovde na forumu teško na dubljem nivou posmatrati neku pojavu. Evo i Ivan je shvatio da nešto ne štima, ali je bar pošteno rekao da će da ispita stvar, pa da onda kaže šta ima.

Citat:
Sava:
A da se manem socijalizma neću jer tema upravo na to upućuje.


Moraš da razumeš tržišne fundamentaliste i vernike u "nevidljivu ruku tržišta", jer se oni u razgovoru ne rukovode činjenicama već sentimentom. Bolje da te optuže da si silovatelj, razbojnik ili ubica, nego da si socijalista ili komunista. Od prve tri optužbe nekako je i moguće odbraniti se, od poslednje dve nikako. Pričaju ti o slobodi govora, a zapovedaju da ćutiš ako progovoriš na način koji im se ne dopada.

Inače, kada već pominjete stanove, zanimljivo je uočiti neke pojave. U Srbiji imamo BGH20, tipičan primer korišćenja javnih resursa u svrhu ostvarivanja profita. Preciznije, privatni interes maskiran javnim. Umesto da država svoje resurse ulaže u cilju rešavanja stambenih problema njenih građana, ona se koristi stambenom izgradnjom kako bi punila džepove investitorima. Čisti neprskani kapitalizam. Sa druge strane, imate primer Berlina. Vlada Berlina otkupljuje ni manje ni više, nego petnaest hiljada stanova od privatnih kompanija kako bi smanjila pritisak na tržištu i omogućila građanima prihvatljive cene stanovanja. Da li se to zove komunizam ili socijalizam?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a02:26f7:c88c:700e:0:3d8c:cd9c:aa1c



+1064 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 20:53 - pre 30 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
Branimir Maksimovic: Gde ti ovde vidiš ekološku katastrofu ja ne vidim. Katastrofa je što rade u Amaѕonu pa zemlja još nije propala ČP


Naravno da ne vidiš "jer ne voliš da izgledaš i odskačeš od proseka".


A gde ti vidiš pošto misliš da iskačeš iz proseka ČP ?


 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 21:18 - pre 30 meseci
Pa valjda na onom video klipu na kojem ti nisi video. Uostalom ti si prvi počeo da pričaš o Mojsiju i reci (valjda si pročitao u nekom apokrifnom delu :), a onda o ekološkoj katastrofi. Zašto si uopšte pomenuo ekološku katastrofu ako je nisi video? Postoji mnogo stvari koje ja nisam video pa ne pričam o tome. Na primer ja nisam video Leteće špageti čudovište.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?18.09.2021. u 22:25 - pre 30 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Da li se to zove komunizam ili socijalizam?


Nijedno od ta dva .

Samo uzimas pogresan primer .Jer u Srbiji jos od Milosevica je Kleptokratija . Ni " zuta banda " nije bila drugacija , jer njene perjanice su deo novog rezima koji je samo level pro za prosle .

https://sr.wikipedia.org/sr-el...%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0

I onda pravis poredjenje izmedje Kleptokratije i Kapitalizma koji je u Nemackoj ?

Totalno pogresno Kleptokratija nije svojstvena samo Kapitalizmu ! Nije svaki Kapitalizam isti !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 07:43 - pre 30 meseci
Citat:
Sava Kafa, benzin i ostalo je bila strateška stvar. To se događalo kada je Jugoslavija trebalo da otplaćuje kredite. Kada dođe to vreme stezao se kajiš, ali dugovi vraćali.

Upravo ovde si objasnio situaciju. Situacija je bila toliko dobra da je bilo super samo kad je bilo para od kredita. A bili smo tako uspesni da je zbog vracanja kredita moralo da se vozi par/nepar i pije kafa od jecma (ili sta je vec bilo).
Takav dobar zivot i sa takvim uspehom svako moze da ima :)
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 08:05 - pre 30 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
Sava:
Država je bila ozbiljna, pred zakonom su odgovarala i deca funkcionera, pročešljaj malo istoriju.

U pocetku - recimo da jeste bilo tako. Kasnije - bas i ne.
Citat:
Stanovi su posebna priča. SVi su dobijali stanove, ali svi.

Pitaj malo ljude koji su konkurisali za stanove tokom 70-ih. Mnogi ih nisu docekali.
Citat:
Kafa, benzin i ostalo je bila strateška stvar. To se događalo kada je Jugoslavija trebalo da otplaćuje kredite. Kada dođe to vreme stezao se kajiš, ali dugovi vraćali.

Kada dodje vreme da stezes kais to samo znaci da si nedomacinski poslovao i da si imao gubitke. Socijalisticka ekonomija je poslovala s debelim minusom. Ljude su zaposljavali bez ikakve logicne ekonmske projekcije. Gradjene su giga-fabrike i tamo se izbacivali proizvodi za koje nije bilo pazljivo procenjeno trziste, pa su cesto prodavani ispod proizvodne cene.

Ma da, tako su divno ziveli, da je DDR morala da podigne zid da zapad ne nagrne u taj njihov raj ... :-)))))

Uzgred, imao sam prilike da pricam s Nemcima koji su ziveli u Istocnom Berlinu. Oni bas i ne dele tvoje misljenje.

Nažalost tvoja predznanja o nekom ranijem vremenu su vrlo skromna i zato mi je teško da diskutujem sa tobom. Uglavnom nešto načujete, pogledate na Youtube neke kvazi istoričare i mislite da je to tako bilo. Zato ću ovim tekstom da završim diskusiju.

kažeš da je država u početku bila ozbiljna, kasnije ne.
Kada je to ranije, a kada kasnije? Država je do kraja bila ozbiljna, čak i posle Titove smrti sve do kraja 80-tih kada se praktično raspala. Zapravo se raspala i malo pre toga, ali je Predsedništvo još kako-tako klapalo do kraja 80-tih.

Što se stanova tiče izvukao si deo mog teksta o tome pa onda licitiraš što je neukusno i ne čini te pametnijim. Za tvoju informaciju otac mi je bio zamenik direktora u jednoj od najjačh beogradskih firmi, a majka visoki bankarski službenik i nisu dobili stan. Razlog je bio taj što su živeli u zajednici sa roditeljima pa su komisije smatrale da nemaju veliku potrebu za stanom. Zato su oni koji su došli sa sela pa bili podstanari dobijali stanove levom rukom, zemlju prodavali i kupovali lepe sutomobile recimo. To je bilo neko pravilo. Bio sam ljubomoran na njih, ali kao što vidiš nisam kivan na sistem zbog toga jer je stanova uvek bilo manje od potrebnog broja što je krajnje logično.

I oko nestašica sam lepo i tačno objasnio, ali ti ili ne možeš ili nećeš da shvatiš napisano. Ponavljam, izbor je bio novi kredit ili stezanje kajiša. Tadašnja vlast se odlučila za drugu varijantu. I da se razumemo, te nestašice su bile početkom 80-tih, znači u vreme kada je Tito već umro, a tadašnje vladarsko telo se nije slagalo međusobno o mnogim stvarima pa se tako događalo i to. Koliko su se razmimoilazili u shvatanjima vidljivo je i po tome što se Jugoslavija uskoro posle toga i raspala.

Tadašnja vlast je vrlo dobro razmišljala o ekonomiji. Postojala su ograničenja uvoza putem kontigenata i dozvola što je po meni jako dobro. Zašto bi davali teško zarađene devize za Milka čokoladu kada imamo svoje Pionir i Štark. Tako je bilo za sve. Možeš da kupiš Milku u free shopu za devize ako hoćeš. Izvoz se stimulisao dodatnim popustima tim firmama (primovi). U to vreme su napravljeni gotovo svi veliki objekti koji postoje i danas. Već sam pomenuo mnoge nove delove gradova. Koliko je samo velikih fabrika, mostova, puteva napravljeno, ovi danas to ne bi to uspeli ni za 400 godina da naprave ovakvim vladanjem koje živimo svi. Kada si video poslednji izgrađen državni vrtić, a da izgleda svetski? Primera radi u Beogradu u šumi Zvezdara potoji vrtić izgrađen pre oko 50 godina, a i dan danas je jedan od najlepših u Evropi.

Oko DDR-a takođe nemaš dovoljno predznanja. Napisao sam, ponavljam, da su imali visok društveni standard, možda i jedan od najviših u Evropi, ali nizak lični. Ono što osećamo na svojoj koži je lični standard, a ti samo to vidiš. Znam da je mnogima teško da razumeju šta je to društveni standard i shvate značaj toga. Ako već imaš prilike da pričaš sa Isočnim Nemcima pitaj ih zašto su i dan danas građani drugog reda u Nemačkoj.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 08:10 - pre 30 meseci
Citat:
Shadowed:
Citat:
Sava Kafa, benzin i ostalo je bila strateška stvar. To se događalo kada je Jugoslavija trebalo da otplaćuje kredite. Kada dođe to vreme stezao se kajiš, ali dugovi vraćali.

Upravo ovde si objasnio situaciju. Situacija je bila toliko dobra da je bilo super samo kad je bilo para od kredita. A bili smo tako uspesni da je zbog vracanja kredita moralo da se vozi par/nepar i pije kafa od jecma (ili sta je vec bilo).
Takav dobar zivot i sa takvim uspehom svako moze da ima :)
Pročitaj moj odgovor B3R1 o tome.


Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 11:09 - pre 30 meseci
Imam neki utisak da većina ljudi (pa i nas ovde na forumu) reč "jednakost" tumači kao - Miloje radnik Fabrike Metalnih Odlivaka u Gajdobri zarađuje isto kao Dr. Simonović kardiohirurg iz Dobračine..

Ja mislim da je to nemoguće i da to nije moglo ni u Tiletovo vreme.. Čisto sumnjam da je moj ćale kao običan električar imao istu platu kao njegov poslovođa ili direktor Toplane.. Čak i tada su bolje stanove dobijali inženjeri i direktori, sa boljim kvalitetom gradnje u "boljem kraju", i imali su prioritet, a ono što ostane je ostajalo za "sitnu boraniju"..

I ne treba da bude jednako, jednostavno neko je pametniji, neko prodorniji, snalažljiviji, bavi se poslom koji je u tom trenutku deficitarniji ili je potreba za njim veća i to je to..Nema tu ljutiš..

Ali treba da postoji neka jednakost ('em li ga kako da je nazovem) gde bi svako trebalo da ima pristup zdravstvu, obrazovanju, mogućnost da pozove hitnu pomoć, policiju i vatrogasce, bez obzira da li je on direktor multinacionalne korporacije ili prodavac hot doga na železničkoj stanici..

Mi smo ovde još i dobri, imamo to državno zdravstvo, državne škole, sve je to ok.. Ja sam dete iz radničke porodice, bio sam dobar đak, upisao jaku srednju, kasnije fax, bio na budžetu, živeo u domu, kada sam pauzirao, radio sam svašta da uštekam neki keš, učio, naučio, promenio X firmi i izborio se za dobar posao i pristojnu platu... Dobio sam priliku, sve ostalo je bilo na meni..

USA mi je nekako "alarmantan primer" (voleo bih da me ispravi neko ko živi tamo ili je živeo), gde imaš naselja gde ne zalazi policija, vatrogasci, gde je zubar misaona imenica za većinu, gde operacija noge ako se slupaš kolima košta kao dvosoban stan i ne znam ni ja šta.. I gde su sve veće nejednakosti na mnogo nivoa.. Alarmantan mi je primer zato što mislim da sve to polako dolazi i kod nas..
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a04:4e41:13:25::f72d:88d0



+1064 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 12:33 - pre 30 meseci
Citat:

Imam neki utisak da većina ljudi (pa i nas ovde na forumu) reč "jednakost" tumači kao - Miloje radnik Fabrike Metalnih Odlivaka u Gajdobri zarađuje isto kao Dr. Simonović kardiohirurg iz Dobračine..

Ja mislim da je to nemoguće i da to nije moglo ni u Tiletovo vreme..


Moglo je u Titovo vreme. Lekari su ishli na kongrese ali se pitala chistaljka za dozvolu.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 12:42 - pre 30 meseci
Citat:
Turmen:


Ali treba da postoji neka jednakost ('em li ga kako da je nazovem) gde bi svako trebalo da ima pristup zdravstvu, obrazovanju, ..


.. poslu.. Da može da se zaposli, a kad se zaposli da može da živi od svog rada, i obezbedi deci pristup zdravstvu, školstvu..
Ta jednakost se zove onako kako političari i mediji izbegavaju da izgovore: standard. Da i onaj što kopa kanale, i onaj što operiše imaju bar za osnovno, ali da se skala na kojoj je to osnovno podiže naviše.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a04:4e41:13:25::d524:e997



+1064 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?19.09.2021. u 12:50 - pre 30 meseci
Citat:
. poslu.. Da može da se zaposli, a kad se zaposli da može da živi od svog rada, i obezbedi deci pristup zdravstvu, školstvu..


Pa to, ima dovoljno para za sve, samo ovi pohlepni treba malo da smanje dozhivljaj i plate ljude koliko treba. No za to morash da budesh poseban sluchaj,
da preziresh novac i budesh imun na pohlepu, kao na pr ja :P
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42794 | Odgovora: 330 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.