Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji

elitemadzone.org :: AutoZone :: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3894
31.223.133.175



+337 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji22.05.2024. u 18:14 - pre 24 dana i 7h
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
mjanjic:
Kupiš lepo Vesna/Topla akumulator i nemaš problema


Ja sam sa garancijom za Topla akumulatorom imao veliki problem. Ustanovili su da akumualtor nije ispravan i da imam pravo na garaniciju ali su odbili i da prihvate garanciju. Prodavac mi je bukvalno dao novi akumulator o svom trošku, ali pošto ga nije imao na stanju, isporučio ga je predstavnik uvoznika i pred nama je pocepao garantni list za taj novi akumulator da ne bih mogao da ga iskoristim.



Javo,
ne znam kako je u Srbiji, ali u Srpskoj, kad dobijes novi proizvod ide i nova garancija, bar po Zakonu o zastiti potrosaca.
Cak i ako poprave proizvod ( a odluka kupca je da li ce novi proizvod, pare ili popravku) ide nanovo garancija na popravljeni dio, ili kompletan proizvod ako je popravljen bitni dio uredjaja-sta god to bilo.
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1895
2001:2043:5d37:9f00:a976:7c7..



+172 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji23.05.2024. u 06:30 - pre 23 dana i 19h
Opako dobra tema. Javo, kapa dole za opsežan odgovor. Sećam se tvoje teme u vezi da Tehnomanijom koja oslikava rešenost prosečnog čoveka da se sukobi da nepravdom. Dok sam ono čitao, imao sam u glavi sliku Ramba, koji se u divljini sprema za konačni obračun, pakuje metke u šaržer I stavlja onu traku oko glave, rešen da se jednom za svagda obračuna sa nepravdom.
Bezbroj puta sam bio u ovakvim situacijama i jednostavno skuvan, izbegavajući konflikte koji troše vreme i novac i živce. Preselio u Švedsku ("kod nas u Švedskoj") i dugo mi trebalo da se naviknem na bespogovorno vraćanje ili zamenu bilo čega. Jednostavno postoji zakon koji trgovcu nalaže da navede uslove za kupovinu u radnji ili online i većina njih nudi open shop varijante u kojima prihvataju zamenu ili povrat novca bez pitanja.
Za reklamacije ovog tipa bi trebalo sačekati jedno mesec (da se ne lazemo, ovde za sve treba čekati) ali sam siguran da bi na kraju kupac bio taj koji bi bio zadovoljan, jednostavno zbog dobre poslovne prakse i obostrano mirno rešenog problema. Pri mojoj prvoj kupovini auta sam napravio grešku kod pitanja prodavca i umesto za jedan dan osiguranje kupio za godinu dana (iako ga je moje lično kućno osiguranje moglo pokriti uz par klikova) i posle mesec dana stigla faktura posle koje sam progutao knedlu.
Odlučim da nazovem to osiguranje i da probam da poništi ugovor jer mi nije padalo na pamet da nepotrebno plaćam dva osiguranja na jedno auto i ljudi ladno ponište ugovor kad su videli da (u tom momentu) već imam svoje osiguranje. Jedan dan u kome je auto zaista bilo pokriveno samo njihovim osiguranjem su mi poklonili, u duhu dobre poslovne prakse. Nema teških reči, nema znojenja i ubeđivanja. Svi zadovoljni, život ide dalje.
Akumulator koji imam u svom autu Renault Kadjar je fabrički, sad star već osam godina, i nema znakova da je blizu kraja, uprkos start stop sistemu koji mi ide na živce.
Praksa koju je moj kum imao je da kad mu treba nešto od ključnih komponenti, iste kupi u Grčkoj kad ide na odmor. Kupovao je tamo i farove i akumulator i nikad problem sa programiranim rokom trajanja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji23.05.2024. u 07:49 - pre 23 dana i 18h
Citat:
veselinovic:ne znam kako je u Srbiji, ali u Srpskoj, kad dobijes novi proizvod ide i nova garancija, bar po Zakonu o zastiti potrosaca.
Cak i ako poprave proizvod ( a odluka kupca je da li ce novi proizvod, pare ili popravku) ide nanovo garancija na popravljeni dio, ili kompletan proizvod ako je popravljen bitni dio uredjaja-sta god to bilo.

Nisam siguran kako je ovo pravno regulisano.

Logika je za mene sledeća:
Kupio si i platio i garantovano je je da će raditi 2 godine.
Ako se posle 1.5 godine pokvari, bez obzira da li je popravljeno ili novo, onda "ugovor" s početka obligacije, važi još pola godine.
Ne može posle 1.5 godine, još 2 godine, jer tako može u nedogled. Prodavac je u momentu prodaje garantovao 2 godine, a ne 1.5 + 1.5 + 1.5 + 2 ...

Ali, praksa se drugačija, i činjenica je da kad su u pitanju mali kućni aparati (fen, misker, toster ...) koji se niti ne popravljaju, kad se kupcu da novi proizvod, on dobije i novi fiskalni, što praktično znači još 2 godine!
Takođe, ako se kupcu vrate pare (neka bude i posle 1.5 godine) on može da kupi novi artikal, i praktično ima nove dve godine garancije.

Ali, ako je u pitanju veš mašina, klima uređaj ili kakva druga bela tehnika, kad se pokvari, majstor dođe u kuću i popravi.
Dolaziće besplatno onoliko koliko traje garancija, posle toga ako dođe - naplatiće sigurno. Neće ti posle popravke da garantuje novih 2 godine (ili 5, zavisi kako je kupljeno)


Takođe, poznato je da neki prodavci jednostavno - nemaju servis. Ništa ne popravljaju!
Lidl na primer. Ako ne radi, ti doneseš, dobiješ pare nazad, nema popravljanja. Sračunali su da im se tako najviše isplati.
Pre par godina, kupila žena "Nutri bulit". Pokvario se, ja pozovem prodavca, pomenem "servis", on kaže: "nemamo mi servis, ako ne radi, dobićete novi".

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4645
109.245.196.*



+313 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji23.05.2024. u 09:50 - pre 23 dana i 16h
Srbija je malo, siromašno i neregulisano tržište gde veletrgovci uglavnom uvoze jeftiniju i smim tim i nekvalitetniju robu i tu je početak i kraj priče, uglavnom.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3894
31.223.133.29



+337 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji23.05.2024. u 17:46 - pre 23 dana i 8h
I kod nas je Zakon malo sizofren


Clan 30:


(4) U slučaju popravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je potrošač bio lišen upotrebe
proizvoda.

(5) Ako je, zbog neispravnog funkcionisanja, izvršena zamjena proizvoda ili njegova bitna
popravka, garantni rok počinje ponovo teći od zamjene ili popravke, a ako je zamijenjen ili bitno
popravljen samo neki dio proizvoda, garantni rok počinje ponovo teći samo za taj dio.

A potrosac moze da bira popravku ili zamjenu.

Član 26
(1) Ako proizvod ima nedostatak, trgovac je dužan da po zahtjevu i izboru potrošača:
a) popravi proizvod bez dodatnih troškova za potrošača, ili
b) zamijeni proizvod bez dodatnih troškova za potrošača, ili
v) izvrši povrat uplaćenog iznosa i nadoknadi troškove povrata proizvoda sa nedostatkom u roku
do sedam dana od dana prihvatanja reklamacije potrošača, ili g) snizi cijenu proizvoda, ukoliko je
sniženje prihvatljivo za obje strane.


Sad ko ce normalan prihvatiti popravku proizvoda i ne dobiti novu garanciju, kad po clanu 26 ima pravo na nov proizvod sa novom garancijom.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1752
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2285 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji24.05.2024. u 08:45 - pre 22 dana i 17h
Citat:
veselinovic:
Ipak vidi da u garantnom listu ne pise nesto ko je duzan dati garanciju.
Ako tamo pise tipa nije kriv trgovac nego neko drugi, to mijenja samo naslov koji ces tuziti sudu, jer si u tom slucaju ti, kupovinom proizvoda, pristao na te uslove.

Ne. U zakonu o zaštiti potrošača jasno piše ko je prodavac a ko potrošač i za šta jedan drugom garantuju. Garantnim listom se potrošaču mogu dati bolji uslovi od onih koji su definisani zakonom, a ako mu se da garantni list sa lošijim uslovima onda taj garantni list ima pravnu snagu toalet papira.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji24.05.2024. u 09:27 - pre 22 dana i 16h
Citat:
veselinovic:
(5) Ako je, zbog neispravnog funkcionisanja, izvršena zamjena proizvoda ili njegova bitna
popravka, garantni rok počinje ponovo teći od zamjene ili popravke, a ako je zamijenjen ili bitno
popravljen samo neki dio proizvoda, garantni rok počinje ponovo teći samo za taj dio.


Da, ali ne kaže: ponovo teći u smislu "od početka", nego u smislu "nastavlja".
Dakle, dok je na popravci, tok (isticanje) garantnog roka je zaustavljeno. I "počinje ponovo teći" nakon popravke.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6286

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji24.05.2024. u 14:19 - pre 22 dana i 11h
Ako je u garantnom roku onda garantni rok ne može ponovo da počne da teče nego da se nastavi i eventualno produži.
Tek nema smisla da garantni rok nastavlja samo za popravljeni deo, a šta je sa celim uređajem ako je još uvek u garantnom roku?

Ja bih ovo "ponovo počinje" tumačio bukvalno da počinje od početka.


 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3894
31.223.133.225



+337 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji24.05.2024. u 17:40 - pre 22 dana i 8h
Citat:
Predrag Supurovic: Ako je u garantnom roku onda garantni rok ne može ponovo da počne da teče nego da se nastavi i eventualno produži.
Tek nema smisla da garantni rok nastavlja samo za popravljeni deo, a šta je sa celim uređajem ako je još uvek u garantnom roku?

Ja bih ovo "ponovo počinje" tumačio bukvalno da počinje od početka.


Moje tumacenje,
ako se popravi uredjaj poslije recimo 1.5 god. dobijes novu garanciju od 2 godine koja tece od dana preuzimanja uredjaja.
U svakom slucaju imas pravo na drugi nov uredjaj ili pare, mada su pare pri inflaciji problematicne.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4645
109.245.196.*



+313 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji25.05.2024. u 23:37 - pre 21 dana i 2h
Pošto radim Gorenje mašine u garantnom roku mogu iz prve ruke da vam prenesem da Gorenje a i ostale firme daju garanciju recimo 5 godina. Garancija je apsolutna u okviru tih 5 godina od datuma do datuma bez obzira da li se aparat popravlja ili se menja novim uredjajem.

Takav je zakon trenutno na snazi.

Cak se ne uračunava ni ono vreme koje recimo aparat provede u servisu. Nema produžetka garancije.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1660



+596 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji25.05.2024. u 23:39 - pre 21 dana i 2h
To su promo akcije firmi.
Dobijes zakonski dve godine, a za produzenje do 5 godina moras uredjaj da registrujes kod proizvodjaca/uvoznika.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4645
109.245.196.*



+313 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji26.05.2024. u 11:21 - pre 20 dana i 14h
Gorenje daje 5 godina garancije apsolutno i bezuslovno na sve aparate.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji26.05.2024. u 13:15 - pre 20 dana i 12h
"Saobraznost" je 2 godine. Zakonska je obaveza, definisana i opisana u članovima zakona.
"Garancija" može biti još jedna dodatna godina, ili dve, tri ili tridesettri godina. Zakonski nije obavezna. Prodavac može da je ponudi, na način kakav njemu odgovara.

Kad sam pre par godina kupovao par aparata video sam da BOSH ne mari mnogo. 2 godine i to je to. Mislim da i Miele prodaje slično.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+594 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji26.05.2024. u 14:43 - pre 20 dana i 11h
Ja mislim da sam na Bosch mašinu za veš i usisivač dobio po 5 god garancije + 10 godina na motore ako se registruješ na sajtu.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1148
37.220.75.*



+26 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji27.05.2024. u 01:37 - pre 20 dana
Ja ne znam kako moze dobiti spor na sudu kada ne moze priloziti nikakav dokaz da je auto tj akumulator koristio shodno propisima proizvodjaca,a servis vec dao obrazlozenje da je proizvod otkazao usled nepravilne eksplatacije.E sad da ne idemo na niciju stranu,rekli su krivljenje celija-zamucenost elektrolita...
1.Krivljenje celija izaziva dugotrajno povlacenje velike struje,sto znaci anlaser moze biti u kracem spoju a ipak da vergla a da se to sluhom neda primetiti.
2.Zamucenost elektrolita znaci nastupila sulfatizacija,a ona nastupa aktivno samo ako je aku prazan vise od 24 sata,ili sto je slucaj kod tebe sta ako je aku bio od pocetka iz nekog razloga vecinom vremena na tih 12.6V,te da je to izazvalo preranu sulfatizaciju,a koja je inace normalan proces ali realno aktivniji tek nakon 3-4 god.
Verujem da je auto ispravan kako sa strane punjenja tako i sa strane povlacenja struje anlasera ali kako to da dokazes na sudu a i u servisu,jer tamo ako su iole malo pismeni onda znaju bolje od mene sta i kako dovodi do ova dva navedena razloga.Ima sanse i da je los kvalitet samog proizvoda doveo do ishoda ali i to se ne moze dokazati.Nzm to je samo moje misljenje.
 
Odgovor na temu

najericam
Delta Services

Član broj: 347507
Poruke: 7
*.gprswap.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji27.05.2024. u 06:27 - pre 19 dana i 19h
Slazem se ja tvojim misljenjem, u neku ruku.

Ali me bode to, sto ja znam da sam auto ili akumulator koristio normalno, nikakva preterena koriscenja vozila, sto oni pucaju na taxi vozila, daleko vise "duzih" relacija nego kracih gde akumulator ne moze da se dopuni. Auto puni, provereno, da ne puni, kada upalim kola na kablove-booster, ne bi se dopunio posle voznje.

Sto se tice celija, nisu krive, nego su se "okrunile" i zamutile elektrolit, koji su merili na gustinu na primer i to je OK, a zamecenost su izmerili okom izgleda. Nisu dalje otvarali akumulator, nego izbusili i samo vizeulno proverili boju, koja se menja i normalnim koriscenjem.

Ne kosta me da probam, osim u slucaju da sud nalozo vestaka, sto su mi sad neke informacije sa straje, mozda Java moze da da svoje iskustvo u vezi sa ovim.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji27.05.2024. u 08:01 - pre 19 dana i 18h
Ja mislim da je teret dokazivanja na prodavcu.

Pokretač teme će na sudu da da izjavu (a može ove rečenice da doda i u tužbu)

- Auto je ispravan, prethodni akumulator je radio, tj. bio 100% funkcionalan punih 5 (ili koliko već) godina. Što govori i o auto i o mom načinu eksploatacije automobila.
- Kupovinom novog akumulatora, problemi se javljaju već posle 17 meseci. Isti auto, isti način eksploatacije.
- U međuvremenu je ispitano vozilo, ne vuče struju, napon punjenja u granicama normale. (citat)
- Ja ne mogu da tumačim ekspertizu, da li odgovara pravom stanju ili ne, ne želim da plaćam drugu ekspertizu nezavisnim laboratorijama.
- Tvrdim da je u ispravnom vozilu, korišćenom na uobičajen način, u privatne svrhe, jedino fabričkom greškom moglo da dođe do "krunjenja ćelija" i "zamućenja elektrolita". Ja lično nisam akumulator "zamućivao" niti "krunio ćelije"




OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji27.05.2024. u 08:13 - pre 19 dana i 17h
Citat:
najericam:... osim u slucaju da sud nalozo vestaka


Neće sud da naloži veštaka.
To je nekad bilo, a možda i sad ima ali u krivičnim postupcima.

Kod parničnih postupaka - toga više nema. Sud samo sudi, na osnovu dokaza, i izjava svedoka koje stranke samoinicijativno dovode.
Dakle, ako misliš da je važno, uradi analizu, dovedi veštaka ... radi šta hoćeš i sve to pokaži na tom jednom jedinom ročištu. ONE SHOT!
Nisi doveo veštaka - jbg, žao nam je. Kod parničenja - sud sudi na osnovu izvedenih dokaza. Zato i nema više parničenja godinama.
Može, eventualno da se odloži ročište zarad opravdanih razloga.

Treba znati:
Ako se tužilac neopravdano ne pojavi, na tom jednom jedinom ročištu - smatra se da je odustao od tužbe.
Ako se tuženi neopravdano ne pojavi, na tom jednom jedinom ročištu - smatra se da se slaže sa tužbom onako kako je napisana i priznaje krivicu u potpunosti.

A imaj u vidu: potrošački spor je još jednostavniji od klasičnog parničenja.



Zato se ljudi šokiraju, u poslednjih desetak i više godina. Neodgovorni pojedinac neće da potpiše i da primi plavi koverat, poziv na sud, ročiste se održi, on se nije pojavio, dakle, priznaje krivicu po tužbi.
Dobije presudu, neće da primi i potpiše plavi koverat, istekne rok za žalbu po presudi.
I onda mu izvršitelji zakucaju na vrata! Kuku/lele/žena/deca/staramajka ...


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1660



+596 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji27.05.2024. u 08:32 - pre 19 dana i 17h
Taj akumulator kosta 100eur.
Proceni sam koliko kosta tvoje vreme, koje ti niko nece nadomestiti cak i da dobijes novi akumulator.
Mozda mozes da ga produktivnije iskoristis.

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9567
*.static.isp.telekom.rs.



+10270 Profil

icon Re: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji28.05.2024. u 07:15 - pre 18 dana i 18h
Citat:
scoolptor: Taj akumulator kosta 100eur.
Proceni sam koliko kosta tvoje vreme, koje ti niko nece nadomestiti cak i da dobijes novi akumulator.
Mozda mozes da ga produktivnije iskoristis.


Upravo sam mu zato ispisao sve one postove.
Najlakši, najbrži način, sa najmanje uložene lične energije, živaca i vremena, bez cimanja i pregovaranja, pravac -> na pisarnicu suda. Manje od 30 min ličnog vremena.

A vnago moramo da tužimo, zato što su bahati i osioni. Zarad sebe, pre svega, a i zarad šire društvene koristi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Garancija na akumulator odbijena - istrošenost u eksploataciji

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.