Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31906 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 19:10 - pre 236 meseci
Biću vrlo kratak:

Kod nas je prosto nemoguće koristiti legalan softver, čak i da hoćeš. Zašto? Pokušavam da kupim originalnu igru Toca Racedriver 2 već mesecima (ne sviđa mi se piratska verzija koja kruži Beogradom, jer je pravo maltretiranje). Epilog: Igre NEMA NIGDE! Prevrnuo sam čitavu državu i sve što sam dobio je odgovor u stilu "Imali smo juče, a ne znamo kad će biti ponovo", "Evo samo što smo prodali poslednji primerak", "To još nije izašlo", "Takvo nešto i ne postoji"... Pritom, igru su "kao" testirali u nekim domaćim časopisima, i naveli dobavljača, od kog ni dan-danas nisam uspeo da saznam da li su je ikad uopšte imali ili ne. U svakom slučaju, ako se tako zamišlja legalno tržište, onda mi to uopšte ne treba.

Primer je bio u vezi igre, a važi uglavnom i za sve ostalo, tako da molim učesnike da se ne pozivaju na "igru" kao predmet problema, nego na softver i domaće "dobavljače" uopšte.

Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 19:22 - pre 236 meseci
Citat:
Voyageru: evo recimo ja koristim Adobe Photoshop za iskljicivo privatne potrebe a ne za sticanje profita...sad ne znam tacno koja je cena najnovije legalne verzije, ali da kazemo da je oko 200-300 $..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...nadam se da razumete sta hocu da kazem..software nije nesto materijalno i opipljivo, i zato je specifican...sta sam ja ukrao od Adobea kada i onako ponavljam ne bi kupio taj software...razumete sta hocu da kazem, nije to hrana pa da nekome otimam od usta ili auto kojim se koristim bez nadoknade pa ce auto da propadne jer ga ja trosim...

Košta $600 (OEM $350).

Recimo ti ovaj Photoshop koristiš samo za skaliranje slika i podešavanja kontrasta (recimo da je to 0.1% mogućnosti koje ima Photoshop)... Domaći programer primeti da postoji potreba za programom koji radi samo skaliranje i podešavanje kontrasta, napiše program koji radi samo to i počne da prodaje. Onda bi svi rekli "što bih ja kupovao program koji ima 0.1% od mogućnosti Photoshop-a i košta $20 kada mogu da koristim Photoshop koji je jeftiniji kod pirata".

JASC (http://www.jasc.com/) kopanija koja je pravila shareware program za crtanje PaintShop PRO je nastala i opstala upravo zato što je nudila jeftiniji softver od Adobe-a. Pa svako ko nije želeo da plati cenu Photoshop-a, mogao je da kupi PaintShop. U sadašnje vreme postoji i GIMP koji je potpuno besplatna alternativa.

Znači nije problem u izboru koji postoji, nego u mentalitetu...

Citat:
Voyageru: i zato imam jednu mozda suludu ideju, tj. vidjenje eventualnog resenja za buducnost software-a ( njegovog placanja )

Idealno bi bilo da ovaj model biznisa primeniš na svojoj softverskoj firmi i daš drugima primer. ;)

A do tada, rešenje je da država zaštiti proizvođače i kažnjava pirate...

Branimir

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 20:24 - pre 236 meseci
Citat:
Znači nije problem u izboru koji postoji, nego u mentalitetu...

Pa nije samo u mentalitetu, nego i u rasprostranjenosti programa na tržištu.Ja za lične potrebe sigurno neću koristiti 0.1% mogućnosti nekog programa, ako postoji drugi program koji ima samo te mogućnosti za manje para, ali meni nije cilj samo lična upotreba, meni je cilj da naučim da radim u nekom programu, što podrazumeva gotovo sve mogućnosti tog programa.Razlog je jednostavan, evo sad, gde god hoćeš da se zaposliš traži se poznavanje Worda, Excel-a, Interneta :), a ako je u pitanju grafika onda se traži Adobe Photoshop ili Corel, ja ne videh da se nešto drugo koristi u firmama, a to su jako skupi alati.Dakle šta vredi da ja koristiom neku besplatnu alternativu ili osakaćenu verziju softvera kada to nigde neću moći da iskoristim, osim za neke lične potrebe.Dakle ja ono što koristim piratovano, koristim u svrhu učenja tog programa, jer nikad ne znam kad mi može zatrebati.Isto važi za sve programe, a ne samo za grafičke.
Doduše, ono što ja ne mogu da razumem, to su korisnici koji natrpaju na komp nekoliko gigabajta piratovanog softvera od koga 90% instaliranog nikad i ne pokrene.To bih i ja kažnjavao.Ja i kad instaliram nešto krekovano, radim to namenski i znam zašto mi to treba, i svakako sa tim neću raditi nešto za komercijalnu upotrebu.
Meni se recimo sviđa sistem na zapadu, gde postoje studentske verzije svakog programa, koje sadrže sve opcije kao i full verzija, samo se sa njim ne mogu raditi komercijalni proizvodi.To je jako dobro rešenje da se za malo para dođe do softvera u svrhu učenja, a i niko ti ne brani da sa njim uradiš nešto za lične potrebe.Jedino je problem što kod nas to ne postoji, a i da postoji, opet bi bilo preskupo za prosečnog studenta ili školarca koji su u fazi učenja i kojima bi takav softver bio potreban.
Ok, reći će neko, pa imaš besplatnu alternativu, open-source, ovo-ono, Linux, Gimp, trice i kučine.Jeste, samo što ja ne vidim svrhu da učim da radim na nečemu što koristi jedva 2% korisnka u svetu, ma nek bude i 5% opet je to isuviše malo.Evo, koliko radnih mesta znate koja zahtevaju poznavanje Win-a, Word-a, Excel-a, Outlook-a, a koliko njih koja zahtevaju poznavanje Linux-a i Gimp-a, pogotovo kod nas ? Pa mislim da je sve jasno onda.Jednostavno nema svrhe učiti nešto što ćete moći da iskoristite samo ako naletite na firmu koja koristi Linux i uz to ima potrebu za dodatnim radnikom.Kolike su šanse za to ? Sigurno manje, nego ako ste poznavalac komercijalnih softverskih rešenja.Možda će se to i promeniti za koju godinu, ali za sad je tako kako je.
Dakle, da stavimo na stranu koliko je to legalno, moralno ili nemoralno.Ljudima odavde, pogotovo studentima i školarcima, tačnije svima onima kojima je interesovanje IT ostaje 3 izbora:
1. Da batale kompove, i rade nešto potpuno deseto što ih ne zanima čekajući da poraste standard, pa da se vrate onom što ih interesuje kroz nekoliko godina.
2. Da pređu na besplatne alternative, koje i kad nauče da koriste neće moći da iskoriste nigde osim u svojoj kući, eventualno u nekoj firmi (koje su jako retke), koja koristi open-source ili free softverska rešenja.
3. Da se snađu kako znaju i pribave softver koji ih zanima, i koriste ga u kući ili u firmi, ali na sopstveni rizik.

-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 22:25 - pre 236 meseci
Citat:
Marko_L: Evo, koliko radnih mesta znate koja zahtevaju poznavanje Win-a, Word-a, Excel-a, Outlook-a, a koliko njih koja zahtevaju poznavanje Linux-a i Gimp-a, pogotovo kod nas ?

A ti gledaš oglase za sekretaricu? :)

Nemoj da vezuješ open source za Linux. Radi i pod Linux-om, ali većina tih programa radi i pod Windows-om. Učenje PhotoShop-a ili GIMP-a nisu samo meniji nego tehnike, a te tehnike se mogu koristiti u oba programa. Kada jednom npr. naučiš da praviš teksture u GIMP-u, trebaće ti možda nedelju dana da se navikneš na menije i organizaciju u PhotoShop-u da bi uradio isto. I verovatno poslodavac u Srbiji kada bi mu rekao da ti znaš da koristiš softver koji je besplatan on bi te više vrednovao od nekog ko to ne zna, jer bi mu sinula ideja da ćeš ti da mu uštediš $ po svakoj licenci komercijalnog softvera. Isto važi i za MS Office i Open Office.

Citat:
Marko_L: 2. Da pređu na besplatne alternative, koje i kad nauče da koriste neće moći da iskoriste nigde osim u svojoj kući, eventualno u nekoj firmi (koje su jako retke), koja koristi open-source ili free softverska rešenja.

To da si vezan za komercijalni softver je kao kada bi rekao da ne možeš da učiš da programiraš C++ u GNU C++, MinGW, OpenWatcom, itd. nego baš moraš da koristiš Visual C++.

Evo lista nekih open source programa koje ja koristim ko kuće (na poslu zbog izbora našeg IT-a koristimo komercijalne verzije):

GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a

Branimir

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 22:49 - pre 236 meseci
Citat:
A ti gledaš oglase za sekretaricu? :)

Da, da, Windows je samo za sekretarice, a ozbiljni ljudi koriste Linux.Come on...:)))
Citat:
I verovatno poslodavac u Srbiji kada bi mu rekao da ti znaš da koristiš softver koji je besplatan on bi te više vrednovao od nekog ko to ne zna, jer bi mu sinula ideja da ćeš ti da mu uštediš $ po svakoj licenci komercijalnog softvera. Isto važi i za MS Office i Open Office.

O da, baš je takva Srbija.Gledaj, većina poslodavaca, koja se uopšte i odlučila da koristi kompjuter na neki način, već ima instalirane Windows-e i to mu radi ok.Koliko ti znaš hrabrih ljudi koji bi ono što rade i na šta su navikli zamene nečim neispitanim.Pa pre će odvojiti 150 evra za legalan Win ili i dalje uz rizik koristiti pirata, nego što će koristiti nešto za šta pojma nema šta je i uz to još i besplatno.Ej bre, pa većini ljudi ovde kad pomeneš da je nešto besplatno, oni kažu "Tu nešto debelo smrdi", iako nije tako.
Citat:
Evo lista nekih open source programa koje ja koristim ko kuće (na poslu zbog izbora našeg IT-a koristimo komercijalne verzije):

GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a

Odlično, ajde sad mi nađi poslodavca u Srbiji koji to isto koristi :)
Bah, o nekim stvarima je nemoguće pričati dok ih sam ne doživiš.Ovde jako mali broj ljudi uopšte nešto zna o Linuxu.Većina je čula da je to besplatno rešenje, a uz to je i puno rupa jer je open-source (kao što je bilo to u par emisija).Možda ja znam da to nije baš tako, možda dosta ljudi koji su u IT-u zna da nije tako, ali najveći broj poslodavaca se informiše upravo sa televizije.Evo šta se meni desilo pre jedno 2 meseca.Jedan drugar me odveo kod nekog njegovog rođaka, koji je kupio kompjuter za prodavnicu, da mu sve to instalramo.Elem, počnemo tako priču o tome šta mu sve treba i kaže on da hoće da ima sve legalno zbog inspekcije.Ja mu lepo kažem da ja koristim Windows i da tu mogu da mu pomognem, kao i da košta oko 150$ (XP).I on onda, kao uuu skupo, a jel ima nešto drugo.Ja njemu kažem da mogu da ga povežem sa ljudima koji rade sa Linuxom, pa da mu naprave neki sistem baziran na istom, a on onda meni "Linuks ? Jel to ono što su na televiziji rekli da može svako da ga menja i ubacuje viruse.Neka hvala, kupiću ja taj Windows".Nažalost, strahovito je veliki broj ljudi koji tako razmišljaju, a uz to jako mali broj IT specijalista koji umeju da lepo podese Linux i daju adekvatnu tehničku podršku.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

voyageur

Član broj: 22529
Poruke: 18
*.bisinter.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 23:18 - pre 236 meseci
Citat:
O da, baš je takva Srbija.Gledaj, većina poslodavaca, koja se uopšte i odlučila da koristi kompjuter na neki način, već ima instalirane Windows-e i to mu radi ok.Koliko ti znaš hrabrih ljudi koji bi ono što rade i na šta su navikli zamene nečim neispitanim.Pa pre će odvojiti 150 evra za legalan Win ili i dalje uz rizik koristiti pirata, nego što će koristiti nešto za šta pojma nema šta je i uz to još i besplatno.Ej bre, pa većini ljudi ovde kad pomeneš da je nešto besplatno, oni kažu "Tu nešto debelo smrdi", iako nije tako.



Tacno tako, ovo je ipak Srbija i to Srbija u kojoj IT tek treba da zazivi na pravi nacin, a o zakonima i njihovom sprovodjenju da i ne govorim. Kada policija bude pocela da upada po firmama i da proverava da li se koristi legalan software onda ce se neke stvari verovatno promeniti...za sada se nikako nemozemo porediti sa recimo USA, i ako bi to voleli.

Sto se tice piratskog software-a koristim PhotoShop i Adobe Premier, Macromedia Dreamweaver i ACDSee ( kao i sam OS, windows Xp )... za internet browsing koristim Operu, onda winrar ( shareware verzija koja samo podseca da bi trebao da se registrujem a inace radi posao ), za mail outlook ne koristim jer koristim web mail ( vidi cuda google daje 1 GB free, gde je tu racunica i hoce li ih optuziti za nekonkurentan potez ;) i to je to sto se tice piratskog i originalnog software-a...

e sad ce da sledi pitanje zasto ne predjem na linux ?...jednostavan odgovor, niko, ama bas niko iz mog okruzenja nema linux niti imam pojma kako bi prosao sa drajverima za isti, niti imam neku jaku masinu koja bi mogla da radi kombinaciju linux-windows radi kompatibilnosti sa nekim programima ili igricama ;)



Citat:
GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a


takodje se slazem da kod nas poslodavci tek odnedavno znaju sta je windows, i da svi ama bas svi traze Word i Excel...sto se tice stamparija i slicnih delatnosti ( fotografske radnje ), zna se, svi traze odlicno poznavanje photo shop-a...sta da kazem, ponavljam samo, ovo je Srbija totalno drugacija prica nego USA sto se IT poslova tice ;)



Citat:
Idealno bi bilo da ovaj model biznisa primeniš na svojoj softverskoj firmi i daš drugima primer. ;)

A do tada, rešenje je da država zaštiti proizvođače i kažnjava pirate...


sto se tice modela biznisa, on bi sasvim uspesno radio ( radi samo nije legalan ;) i kod nas samo kada bi postojao neko ko bi kontrolisao kakav software firme koriste, zar ne ?

A sto se tice kaznjavanja pirata, smatram da se treba kazniti svako ko je crackovao neki program radi dalje prodaje i zarade na njemu...ali sta cemo sa onima koji to urade za free i sa onima koji samo koriste program ( ilegalan ), i koji ga ne distribuiraju...zato kazem da to sto si rekao da je resenje zapravo nije pravo resenje, mora se naci neko medju resenje...mozda cak i posebne verzije programa za siromasnije drzave i trzista, tj. omogucavanje prosecnom vlasniku racunara u Srbiji da za jedno 10-20 $ dobije recimo ceo novi paket Adobe proizvoda ( samo za kucnu upotrebu ), sa obaveznom online registracijom gde bi se pomocu IP adrese recimo utvrdilo da se software zaista koristi u zemlji za koju je namenjen i u kojoj je prodat...e sad, hoce li ikada velike IT kompanije biti spreman na ovakav kompromis, videcemo...ovako, piraterija je nepobediva, uvek ce postojati ilegalne verzije koje ce biti moguce skinuti sa net-a, dovoljna je jedna kopija da se rasiri po celom svetu...sto bi rekli, siri se kao zaraza :)

 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 23:52 - pre 236 meseci
E yebote, da mi nije mog nelegalnog softwera verovatno nikad ne bih ni video ovaj topic.
A mozda ni sajta ne bi bilo da Gojko nije koristio sta je koristio....
E ako je nekad nesto nelegalno koristio a sad kritikuje i poziva protiv piraterije, samo jednu jedinu rec da kazem:
MARŠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ljudi to rade da prezive a ne iz obesti. Ko je se obogatio piraterijom osim onih koji to prodaju šatro legalno a u stvari je pirat kao i film koji kupim na ulici.
A takvi su najtezi, stancuju mnoooogooo vise primeraka nego bilo koji pirat filmova ili muzike.
Primer
Čovek je platio za albume Crvene Jabuke oko 120 maraka u ono doba S. Milosevica
Danas on pokusava da te albume unovci i prodaje piratske kopije za 200 kinti po albumu
Ali da bi imao sta da kopira, on je najpre kupio original.
Možda i ne bi da je onda imao P2P

Poruka momcima u USA
Vi morate da živite tamo, poštujte tamošnje zakone. Ovde još uvek vladaju neki drugi zakoni, zakoni preživljavanja i opstanka.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji15.11.2004. u 18:35 - pre 236 meseci
Pa dobro, nije baš tako crno-belo.U principu, ja sam za to da ako od nekog softvera zarađuješ, onda ga ošteno i platiš.Svaki alat možeš da otplatiš sa nekoliko odrađenih poslića, a ako ne možeš, e pa onda možda i ne treba da se baviš time čime se baviš, recimo ako programiraš, a od toga ne možeš da skupiš dovoljno da otplatiš prog. jezik, onda možda ne bi ni trebalo da radiš u njemu, već da pokušaš sa nečim isplativijim, recimo DTP-om, grafičkom obradom itd...Ali naravno, da bi znao šta je najisplativije moraš prvo da ispitaš tržište, što se obično i radi sa piratovanim softverom.
Citat:
...mozda cak i posebne verzije programa za siromasnije drzave i trzista, tj. omogucavanje prosecnom vlasniku racunara u Srbiji da za jedno 10-20 $ dobije recimo ceo novi paket Adobe proizvoda ( samo za kucnu upotrebu ),

Pa rekoh već sto puta da tako nešto već odavno postoji, takozvane studentske verzije.Recimo Visual Studio je koštao oko 1500$, a studentska verzija 99$, kada sam zadnji put gledao, i smatram da je to odlično rešenje, jer za 15 puta manje para imaš full verziju za učenje.To što se tiče višestrukog smanjenja cene za određene države, to nikada neće proći iz jasnih razloga.Po meni bolje rešenje bi bilo da se ponudi softver na neku vrstu odloženog plaćanja, recimo dobiješ ga sad i možeš da ga koristiš u komercijalne svrhe, a platiš ga kroz godinu dana, možda nešto i na rate...ma bilo kakve olakšice, inače se piraterija neće smanjiti ni za 1%.
Ko što reče Marenović, ne radi se to iz obesti, a dodao bih, ni iz nekog ćefa ili mentaliteta (mada ima i toga, ali je to mali procenat ljudi), već zato što tako mora i već sam rekao koje su alternative: da se batali komp i obrađuje neka njiva dok ne poraste standard, da se koriste free i open source rešenja koja su slabo zastupljena, ili da se koriste pirati dokle god to "može da prođe".
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji15.11.2004. u 19:08 - pre 236 meseci
Htedoh samo još nešto da dodam, a odnosi se na Branimira.
Kao prvo, delimično sam upoznat sa onim što radiš i visoko cenim tvoj rad, i drago mi je da si priznao da si ovde koristio piratovani softver, na njemu učio da radiš to što radiš i verovatno zahvaljujući pirateriji dospeo tamo gde si sada, ali malo je licemerno sa tvoje strane da sad isti taj piratovani softver napadaš, optužuješ pirateriju za opšte (loše) stanje IT-a u Srbiji i pričaš kako to sve lepo funkcioniše u USA i bez piraterije.Lako odande pričati o tome kako je legalnost lepa stvar i kako to pospešuje ekonomiju zemlje...itd...jeste, sve je to u redu, ali ti u toj USA od prosečne plate možeš sebi da priuštiš original igru i komercijalni softver koji ti je potreban, ali ovde to jednostavno ne možeš.Dakle ja nemam ništa lično protiv tebe, ali ne razumem zašto toliko potenciraš tu priču o legalnosti, možda bih i razumeo da nikada nisi bio ovde pa nisi upoznat sa situacijom, ali pošto si bio, onda znaš kako stvari stoje.Isto tako je malo ružno sa tvoje strane da tek sada kada si uspeo i otišao tamo gde bi svi mi voleli da se nađemo jednog dana (mislim na inostranstvo uopšte), pričaš o tome kako je piraterija jako loša stvar (ne bukvalno, znaš na šta mislim).Doduše ne znam, možda si ti i dok si bio ovde isto kao i sada bio zagovornik legalizacije, ali ipak si koristio piratovani softver, tako da to nema neki značaj.
Mislim, ne znam, evo ja lično (kao i mnogo ljudi koje znam) bi vrlo rado koristili sve legalno, da je to ikako moguće (ne računajući open source rešenja, već sam rekao zašto i to više puta), bez da radiš 3 posla i odrekneš se hrane, odeće i ostalih luksuza :)
Izvini ako sam te nečim uvredio, ali tako je...

Poz.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji16.11.2004. u 10:31 - pre 236 meseci
Neko je spomenuo da firme traže znanje rada u skupim alatima, ali to je posledica dve stvari: dostupnosti (kroz pitrateriju) tih alata i drugo, nekorišćenja alternativnih alata (zato jer je u uslovima "flat" cene svakog mogućeg alata "cost-benefit" analiza besmislena). Firme koje su u međuvremenu učvrstile svoj položaj na tržištu poslova, sada mogu da kupe legalan softver, ali svega toga ne bi bilo da je od početka bilo tako. To je velika pobeda za krupnu industriju komercijalnog softvera, jer su postigli svoj cilj daleko bolje i stekli mnogo veći monopol na tržištu nego da su pritiskali državu da strogo provodi mere antipiraterije.

Pretpostavljam da je to deo njihove strategije protiv (naročito nove i male) konkurencije i da će na dalje biti tako. Velike softverske firme, čije mušterije su biznis korisnici, koji se "pojavljuju na radaru", mogu da priušte sebi da se njihovi programi slobodno vrte na mestima gde to nije relevantno i spreče širenje i popularizaciju nekog šervera ili frivera koji bi, ako se "razmnoži", mogao da ih ugrozi (jer praktično svako ume da ga upotrebi, radi skoro sve što i njihov, osim nečeg retko potrebnog, a jeftiniji je za firme).

Znači, zbog piraterije najgore prolaze mali "glodari", koji nisu dovoljno moćni da naprave frku i utiču na političare, a ne mogu da prežive konkurenciju moćnih, čiji proizvodi se praktično slobodno "valjaju" i osvajaju nove "stručnjake". Jedino rešenje koje se vidi bi bilo da se napravi dobar program, popularizuje kao šerver, a onda u sledećem (poboljšanom) izdanju naštancuje u dovoljnoj količini da cena diska (uključujući profit) bude ispod cene praznog medijuma, tako da se "kućnim rezačima" ne isplati da ga kopiraju. Naravno, sve to pod uslovom da cene tako nešto omogućavaju.

Naravoučenije cele priče je da se debelo isplati biti pošten od početka (i kad niko ne gleda), jer čuda ne postoje i sve se kad-tad plati. Kad je vlada Srbije napravila dil sa Majkrosoftom (a svi OS branioci ovde poludeli zbog "nepotrebnog bacanja para"), to je bila upravo poslovična "maca na vratanca". Godinama su svi, uključujući "kosultante" i "dobavljače informacionih tehnologija" saučestvovali u pirateriji i "besplatni" komercijalni softver se uvodio, bez ikakvog postavljanja pitanja, u sve firme i sve državne institucije, osnovana su mnoga mala privatna preduzeća koja su zavisila od "kompjuterske tehnologije", generacije stručnjaka su samouke savladale neke od najskupljih (ne, ustvari upravo najskuplje, tačka) softverskih alata na njihovom ekspertskom polju. Kada je došlo vreme, niko nije imao ljude sa drugim iskustvima, niko NIJE IMAO IZBORA.

Uzgred, u istom stilu, da li vam je sada jasno zašto su DVD rezači tako jeftini? Pa, osvrnite se i pogledajte kako se u svim nagradnim igrama poklanjaju DVD plejeri, kako je cena tih istih plejera neverovatno niska, kako se originalni DVD filmovi prodaju za 200 dinara na kioscima,... jednostavno, obični ljudi nisu "pali" na "bolji kvalitet" i ostale žvake (a ustvari, štancovanje DVD diska je za proizvođače mnogo, mnogo jeftinije od proizvodnje i snimanja VHS kasete) i DVD kao pojava ne donosi dovoljno profita, pa se prave ustupci, uključujući i delimično olakšavanje piraterije. Cilj je da se iskoreni DivX kao i da videorikorderi masovno završe na otpadima, da bi bilo opravdano ugasiti neke proizvodne linije. U nekoj od sledećih iteracija i uvođenjem "inteligencije" na neočekivana mesta će možda biti lakše obračunati se sa piraterijom?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31906 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.