Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31748 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 15:00 - pre 235 meseci
Citat:
Muzicar ima talenat i iskomponuje desetak lepih pesama. Okupi orkestar. Plati ga, naravno. Provede mesec - dva u snimanju pesama. Plati zakup studija, za vreme koje ga je koristio. Plati dizajnere za omot. Plati proizvodnju ukupnog tiraza CD-ova. Plati snimanje reklama. I sa pravom ocekuje da mu se ulozeni novac vrati, i da naravno ponesto zaradi.

A sta radi pirat ? Uzme gotov proizvod, iskopira mnooooogo primeraka, i, bez trunke rada, znoja, ulaganja, prodaje ono sto nije njegovo. I time direktno uzme iz dzepa xy evra gorespomenutom muzicaru.

u startu si prevideo jednu stvar:
- pirati jako retko prodaju ostvarenja neafirmisanih umetnika, ne zato sto su dobri nego zato sto to "slabo ide". niko nece da kupi. kod pirata se 99% mogu naci albumi bendova koji i inace imaju milionske tiraze. metallica, madonna, shakira i tako to. od domacih se uglavnom piratuju zeljko joksimovic, zdravko colic, leontina i ostali umetnici za koje se ne moze bas reci da su jadni i da nemaju 'leba da jedu.
- odavno vec u svetu, muzicari zaradjuju pomocu koncerata, dok prodaja ploca donosi pare samo onim najtiraznijim.
- beyonce je svoj prvi singl prodala u 7 miliona primeraka, dok neke kultne heavy metal grupe koje postoje vec skoro 10 godina, i imaju po 7-8 albuma uspeju da prodaju jedva 1.5 miliona ploca u celokupnoj karijeri (ima ih tek nekoliko). dakle, oni i ne racunaju na prodaju diskova, vec na veliku posecenost koncertima, turneje i tako dalje.

Citat:
Ne, to se ne moze poistovetiti sa terorizmom, ali to je potpuno isto kao da je upao u kucu muzicara i odneo xy evra. POTPUNO ISTO ! I ti to opravdavas ?!

zapravo, i ovde si prevideo neke stvari:
- klinac je video na tv-u spot metalike. trazi od mame i tate pare za disk koji kosta 1500 dinara, i oni nemaju da mu daju. klinac odlazi kod pirata i kupuje ga za 200 (ili koliko vec kosta, nisam u toku). odusevljava se albumom i pocinje da skuplja pare za koncert (2500 dinara). odlazi na koncert (20-30k ljudi u begoradu).
zakljucak: da nije bilo pirata, metalika ne bi zaradila 2500 dinara od njegove ulaznice, a klinac iovako ne bi kupio original disk.

u ovoj zemlji standard i platezna moc ljudi su takvi da se bendovima i muzicarima i te kako isplati postojanje piratertije, jer je to besplatna promocija. ljudi iovako ne bi kupovali originale da nema pirata, samo bi bili manje informisani o tome sta ima na sceni, pa analogno tome ne bi posecivali koncerte.
- u srbiji postoje izdavacke kuce koje izvodjacima ne nude procenat od prodaje diskova, vec neku fiksnu nadoknadu, obicno u vidu svote koja ne moze da pokrije ni 1/3 cene snimanja materijala ili nekoliko desetina besplatnih kopija sopstvenog albuma. za takve umetnike je piraterija dobra stvar.





 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 15:05 - pre 235 meseci
U potpunosti se slažem sa Jogy-jem.
Piraterija jeste krivično delo -- i treba da bude... E sad, ko neće da plaća brdo $$$ za komercijalni software neka koristi free alternative. Ko nema para za neki CD - čuće ga valjda u nekom kafiću... A što se DVD-ova tiče..... Ima mnogo jeftinije da se iznajmi, ako ti ne treba u svojoj kolekciji - to je najbolja metoda...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 15:07 - pre 235 meseci
Ma ja sam nasao tu p2p mrezu jako dobrom stvari, svojevremeno nekada davno kada sam komponovao techno, jedini nacin distribucije mi je bio p2p, posto mi otac nije imao veliku njivu ili kravu da proda da pa da snimim plocu. U to vreme je postojao samo napster, odem fino u Techno sobu i kazem ljudi ja sam radim muziku hocete da cujete, i par likova poskida od mene i posle razdele svi medju sobom, i znate li koji je bio krajnji rezultat cele price DJ Misjah pusti stvar na jednom gostovanju u beogradu :) meni iskreno receno nije trebalo vise :))

Nego ruse riknuo mi je bio hard, pa sam i vecinu svojih pesama pogubio :(((, da nemas mozda jos uvek kod sebe onu moju stav koja je trbala da ide na drugu kompilaciju, znas ono sto sam u Buzz-u radio ? e ako imas bio bih ti zahvalan da ju dobijem nekako :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9447
217.26.79.*



+10246 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 15:18 - pre 235 meseci
@Andreja

Citat:
- pirati jako retko prodaju ostvarenja neafirmisanih umetnika ... kod pirata se 99% mogu naci albumi bendova koji i inace imaju milionske tiraze ... za koje se ne moze bas reci da su jadni i da nemaju 'leba da jedu.

Pazi kad je to potpuno nebitno ! Jel ti to sad hoces da moralno opravdas pirateriju, ako su u pitanju pojedini bendovi ? Savremeni Robin Hud ? Koja je to granica tiraza gde cemo da odobrimo da pirati kradu ? Ko ce granicu da odredi ? Ako nastavimo tom logikom, odobricemo provalu u kuce i kradju imovine, ako vlasnik kuce na racunu u banci ima preko <neka cifra> dolara.

Citat:
- odavno vec u svetu, muzicari zaradjuju pomocu koncerata, dok prodaja ploca donosi pare samo onim najtiraznijim.

Pa sta ? I sad, kao, ajde da, proizvoljno, krademo ljudima ono sto su snimili.

Citat:
- beyonce je svoj prvi singl prodala u 7 miliona primeraka, dok neke kultne heavy metal grupe koje postoje vec skoro 10 godina, i imaju po 7-8 albuma uspeju da prodaju jedva 1.5 miliona ploca u celokupnoj karijeri (ima ih tek nekoliko). dakle, oni i ne racunaju na prodaju diskova, vec na veliku posecenost koncertima, turneje i tako dalje.

Ama covece, pusti ti njih da oni sami racunaju sta ce da rade sa svojom imovinom.

Ja svoje pare ne dam nikome, osim onima kojima hocu da dam. A ti ? Imaju li i oni pravo na to ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

aantsas
NS

Član broj: 19160
Poruke: 131
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 20:15 - pre 235 meseci
Ajmo ovako...

Kupujmo domace,
piratizujmo strano!
 
Odgovor na temu

maksima2net

Član broj: 38222
Poruke: 20
212.62.44.*



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 20:45 - pre 235 meseci
E to je fina tema.
Nisam imao vremena da pogledam celu emisiju.
Ali mi je smesno sto kaze da drzava gubi na tome ne samo u smislu poreza nego kao da jednog dana nece biti bioskopa kod nas i tu se gube radna mesta.

Pa to je i neki kao problem, a kad se zatvori neka firma zbog tranzicije i 200-500 radnika ostane bez posla, to nije strasno.

Nego su napomenuli da je strasno kad se zatvore bioskopi i ljudi ostanu bez posla jaka stvar.

U ostalom kad dovedu i pruze mnogo bolje uslove zivota i neka traze onda da se postuju sva pravila, pa nema veze.
Aleksa
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 20:52 - pre 235 meseci
Video sam jedan interesantan potpis na eMule forumu, za koji mislim da ima veze s temom :

Code:
P2P is NOT piracy, it's marketing. 
In fact, if your music or movie is NOT being downloaded, you should be WORRIED !
If you CAN'T GIVE IT AWAY for free, how do you expect to sell it?
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.6.EUnet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 21:16 - pre 235 meseci
...hm, zanimljivo provocirajuca tema :)

Ajmo analogiju i gradaciju...

Kada neko kupi novine, pa procita nesto zanimljivo u njima i to PREPRICA nekom drugome - to NIJE praterija, iako je sustinu, dakle informaciju, taj drugi saznao a da nije plati njenu cenu. Svi ce se sloziti da bi zakon koji brani obicno ljudsko prepricavanje procitanog drugome - bio totalni nonsens.

Zatim, ako onaj sto kupi novine daa iste onom drugom NA CITANjE - opet nema piraterije, jer su novine postale njegova licna svojina cinom kupovine, pa njen vlasnik ima pravo da radi sa njima sta ga je volja: da ih pokloni, zapali ili obrise svoju pozadinu (u vecini slucajeva najkorisnije sto moze da uradi).

Dalje, ako onaj sto je kupio novine bukvalno PREPISE neki tekst i da ga onom drugom - to opet nije piraterija, jer nema zakona koji bi takvu glupost branio: to mozda radi jedan od njih hiljadu ili sto hiljada, pa za tako minornu kradju je neisplativo pisati zakon, a pogotovo vijati pocinioce prekrsaja.

I na kraju, ako bi onaj sto je kupio novine, krenuo iste da KOPIRA naveliko i u celosti, pa ih takve prodavao upola cene - bio bi obicna budala jer mu se to jednostavno ne bi isplatilo: proizvodna cena njegove kopije bi bila garantovano makar duplo veca od cene zvanicnog primerka; jednostavno papirnata tehnologija kopiranja se ne isplati. Zasto? Vazan momenat uocavanja: ZBOG MALE CENE ORIGINALA.

Zakljucak: piraterije NEMA u sferi stampane informacije, odnosno tamo se eventualno prica samo o plagijatima, cija je priroda sasvim drugacija: tudja roba se prodaje kao svoja, desava se skrivanje pravog vlasnista, cega kod piraterije muzike i filmova nema: tamo se otvoreno prodaje tudje, ali za mnogo manje pare.

Pa ZASTO piraterije onda ima u muzickoj i filmskoj industriji? U cemu je razlika izmedju industrije stampe i industrije zabave - a OBE industriske sorte prenose informacije preko nekakvih "nosaca informacija" ?

Razlika je u kolicini i ceni. Kolicina piraterije u jednoj je zanemariva a u drugoj bolno boli... Cena u jednoj je toliko mala da se ne isplati kopiranje, a u drugoj toliko velika da se - isplati...

Dakle u pitanju NIJE princip, nego KOLICINA i CENA !!!

E, kada to znamo, onda nam biva mnogo lakse :) ... Kako ?

Pa tako, sto znamo da kad je rec o kolicini (a cena se podrazumeva), da su jedini motiv PARE, da piraterija boli one koji se na nju zale samo zbog para koje gube - a NE ZBOG PRINCIPA o recimo "zastiti intelektualne svojine".

Da zakljucim: ja jesam da se postuju zakoni jer su oni gradivno tkivo drustva, ali oni, bar za mene, moraju PRE SVEGA biti valjani, dakle prvo logicni a zatim i principijelni. Ako nisu principijelni, onda su licemerni - a to je nesto najgore. O onim nelogicnim necu ni da pricam...

Slican primer: ja necu da postujem zakon o vezivanju pojaseva u kolima jer za mene on nije logican: ne vazi za sve ucesnike u saobracaju: za putnike u autobusima ne vazi a za mene u kolima vazi. Zamislite samo da zakon o vezivanju sigurnosnih pojaseva vazi i u gradskom busu! Pa bre prvo bi moralo za svakog da se nadje po jedno sediste - a to je mislena imenica i danas i u buduce. Ili bi mozda izmislili neke pojaseve da se "stojeci" putnici vezuju za one ruko-drzace ko alpinisti za stene...? Odnosno: kakav je to zakon koji vise brine za one koji su u sutrini sigurniji (jer makar sede), nego za one koji su nesigurniji (jer stoje)? To je licemeran zakon: mnogo brine o onima koji imaju para da se voze svojim kolima ili taksijem, a bas ga briga za one koji moraju gradskim prevozom...

Elem, ja otvoreno i svima kazem - JA NECU da postujem zakone koji ne zadovoljavaju moj LICNI kriterijum o logici i principima. Jer sam svesno ljudsko bice, nisam ovca za vezivanje. A oni nek' me vijaju i kaznjavaju...

*

Inicijator teme rece jos da, kako mu zivotna dob odmice, da je sve vise za komunizam... Obzirom da licno znam istog od malena (jer mi je sin), izjava me je prvobitno skoro zapanjila, ali ima tu necega... Cega? Pa jednog jednostavnog principa da svako ne dobija vise nego sto mu treba: onaj tamo uspesni pevac, umesto da dobije koliko mu treba a da cena nosaca njegove lepe pesme pada kako broj prodatih kopija raste (sto je sasvi logicno i po principima kapitalizma), on pocinje naglo da dobija vise nego sto mu treba zahvaljujuci samo cinjenici da cena njegove pesme na nosacu ostaje ISTA prodao je u 100 ili 100 miliona primeraka... e pa tu nesto skripi sa logikom... a tu "skripu" je pocela da "podmazuje" piraterija, i ona ulicna i ona sa neta... ;)

Konacan zakljucak: piraterija je samo realna kritika losih zakona. Ako se zakon masovno krsi, onda nesto nije u redu sa njim: zakon je tu zbog izuzetaka a ne zbog opsteg opsteg ponasanja...

postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.smin.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 23:02 - pre 235 meseci
Citat:
Pazi kad je to potpuno nebitno ! Jel ti to sad hoces da moralno opravdas pirateriju, ako su u pitanju pojedini bendovi ? Savremeni Robin Hud ?

mislim da na ovom svetu, a narocito u ovoj zemlji, ima mnogo stvari koje bi trebalo da stoje u redu za moralnu osudu pre piraterije. do tada, treba da shvatimo da je moral rastegljiv pojam. eksim ce se uvrediti ako odbijes da spavas sa njegovom zenom.

Citat:
Koja je to granica tiraza gde cemo da odobrimo da pirati kradu ? Ko ce granicu da odredi ?

granica se sama namece. kad je bend/pevac/umetnik dovoljno skup i kad prodaje toliko albuma da pirati mogu da naprave unosan posao, to verovatno znaci da im piraterija ne moze naneti neku stetu. bar ja tako mislim.

mislim da su stvari u vezi muzicke piraterije postavljene na pogresan nacin. ne kupuje covek piratski disk zasto sto je zao i hoce da zajebe bend, nego zato sto nema pare za original. ako ne svako, onda 95% ljudi koje ja znam bi radije posedovali original nego piratsku kopiju. onaj ko hoce da "leci" ovu zemlju od piraterije prvo treba da ucini nesto po pitanju standarda, i videce da ce se problem piratskih diskova drasticno smanjiti, jer je piraterija obrnuto srazmerna standardu (bar kad je softver u pitanju, nemam podatke za muziku).

Citat:
Ako nastavimo tom logikom, odobricemo provalu u kuce i kradju imovine, ako vlasnik kuce na racunu u banci ima preko <neka cifra> dolara.

mislim da je ova implikacija potpuno proizvoljna i da ne stoji na realnim osnovama. da li je poznat slucaj nekog pirata koji je provalio nekome u kucu (nakon sto se nekaznjeno godinama bavio pitaterijom), i ako jeste, koliko je takvih slucajeva registoravno, pa da mozes da izvedes ovakav zakljucak?
mislis li da ljudi koji na ulici prodaju diskove i svakih 5 sekundi se tresu da li ce da naleti policija uzivaju u svom poslu ili ga rade iz nuzde?

mislim da je bolje leciti uzork nego posledicu. e sad, zasto se ovde bavimo posledicama, a ne uzrokom, to je drugo pitanje koje je neuporedivo vaznije od pitarerije gde je lova koja se vrti sica u odnosu ne neke druge nezakonite stvari koje nam se desavaju pred ocima.

Citat:
Pa sta ? I sad, kao, ajde da, proizvoljno, krademo ljudima ono sto su snimili.

da bi nekome nesto ukrao on to prvo mora da ima. metalika i ovako ne bi prodala svoj disk ovde za 1500 dinara, pa zasto da ga covek ne kupi za 200? oni nista ne gube time.

Citat:
Ama covece, pusti ti njih da oni sami racunaju sta ce da rade sa svojom imovinom.

mislim da je sloboda raspolaganja imovinom iluzija koju pokusavas da podrzis. probaj da slobodno raspolazes svojom imovinom i ne platis porez, na primer.

Citat:
Ja svoje pare ne dam nikome, osim onima kojima hocu da dam. A ti ? Imaju li i oni pravo na to ?

ponavljam: oni _nemaju_ te pare. klinac sa pocetka price NECE kupiti original disk metalike, cak i ako ne bude pirata, jer u zemlji u kojoj se 20.000 dinara smatra dobrom platom, disk od 1500 je preskup. dakle, prodavac originalnog diska ni u jednom ni u drugom slucaju NEMA te pare.


 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 06:50 - pre 235 meseci
Citat:
pyc: 2) stavljaje prometa droge i finansiranja terorizma u isti kontekst zajedno sa piraterijom, sto je samo po sebi notorni nonsens. te stvari nemaju ama basnikakvu vezu, ni eticki, ni finansijski. imaginarne veze ta dva sveta su namerno i tendenciono iskonstruisane i lansirane u emisiji.

Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zarađeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...

Citat:
pyc: 3) koja je struktura cene kostanja jednog cd-a? ne osecam se najstrucnijim da pricam opsirnije na tu temu, ali definitivno sam siguran da reklama cini bar 80% cene kostanja proizvoda.

Ja mogu da pričam za igre...

Recimo igra za konzolu AAA naslov MSRP $49.95:
$ 9.00 licenca za Xbox, PS2, GameCube
$ 4.00 proizvodnja DVD-a, uputstva, pakovanje, itd.
$17.00 distributer-prodavnica
$19.95 izdavač-proizvođač
$49.95 MSRP (prva dva broja su konstanta bez obzira na igru, druga dva mogu da variraju)

Budžet za igru AAA naslov $4M pa naviše marketing bar $1M. Sa ovim brojkama trebaš da prodaš oko 250K kopija da bi povratio investirano.

Citat:
pyc: tehnoloski napredak se mora prihvatiti kao civilizacijski. zao nam je, ali vremena se menjaju, nema vise abnormalnih profita izdavackih kuca. izvolite pa zaradjujte od koncerata i bioskopa i reklamnih kampanja vasih poznatih umetnika.

Recimo par ljudi hoće zajednički da gleda film. Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i plaćali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuće? Možda veliko platno i bolje ozvučenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...

Citat:
pyc: 8) zaista kvalittetan umetnik ce uvek moci da zaradi od svog umetnickog dela (koncerti, bioskopi). poenta je smanjiti reklamu za "umetnost", a na taj nacin, kvalitet ce opstati, a sljam tj. komecijala, estrada (dakle sve ono za ciju prodaju je zasluznije menadzerstvo i prosecno glup covek koji automatski reaguje na reklamu) ce nestati, sto u krajnjoj liniji ima pozitivan efekat na svest ljudi.

Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:

Citat sa http://www.balkanmedia.com/m2/doc/1461-1.shtml
"Jednostavno, nisam imao volje to da radim. Takođe, piraterija je uzela takvog maha da se meni smučila i pomisao na komponovanje i muziku. Naše pesme i ploče presnimavao je i prodavao ko je hteo i kako je hteo, bez ikakvog pitanja, bez ikakve mere i bez ikakvog ukusa."

Zato je npr. Karleuša (ambasador "šljama, komercijale i estrade" ;) u to vreme snimala. I nisu nju reklame stvorile nego tržište! Tj. oni što se pale na droce-pevaljke su spremni da plate...

Ili Slobodan Šijan nije režirao ništa:
http://www.imdb.com/name/nm0797672/

ali je to radio Mihailo Vukobratović:
http://www.imdb.com/name/nm0904355/

Uporedi listu naslova koje su ova dvojica napravili, pogledaj godine i reci koji čije stvaralaštvo ti je ostalo u pozitivnom sećanju. Ovakvih primera ima koliko hoćeš.

Citat:
pyc: 10) pozitivan efekat kopiranja izdanja putem interneta je da ono sto je zaista kvalitetno dobija sansu da se na munjevit nacin prosiri.

Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit način proširi"? A kao povratiti investirano?

Citat:
pyc: 11) reklamna kampanja je u sustoj suprotnosti sa osnovnim principima umetnosti i unosi neke lose principe u umetnost, a samim tim i zagadjuje citavu scenu.

Film, muzika i igre su zabava! Glavni razlog zašto postoje je da zarade novac! Sve ostalo je sporedno i u službi glavnog razloga.

Citat:
pyc: 13) licno se gnusam/grozim (stvarno ne mogu da nadjem dovoljno jak izraz) za stvari kao sto su ulaganje miliona dolara u jedan film da bi za "nedelju dana prikazivanja" ili jos gore "prvi vikend prikazivanja" zaradio 100 miliona dolara,


Evo gnušaj se ($125M u PRVOM danu):
http://money.cnn.com/2004/11/11/technology/halosales/
;)

Citat:
pyc: a da u isto vreme deca u mozda susednoj drzavi umiru od gladi.

Ok sada hvataš na patetiku... Uvek možeš da daš drugima pozitivan primer i da prodaš svoj stan, kompjuter, auto, i ostale pokretnosti i nepokretnosti koje poseduješ, a novac daš gladnoj deci. Nemoj da gledaš u tuđ novčanik!

Citat:
pyc: radi se o mocnim bogataskim lobijima koji finansiraju takve projekte i ne vide dalje od svoje guzice.

I? Njihov novac njihov je izbor šta će da rade sa svojim novcem. ;) Oni sami rizikuju sa svojom investicijom i ne očekuju ni od koga da im tu investiciju vrati u slučaju neuspeha. Kao kada odeš da igraš rulet i staviš sav svoj novac na neko polje. U slučaju da dobiješ ti ne odeš na ulicu i podeliš sa drugima kao što ne očekuješ da ti kockarnica vrati deo.

Problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domaćoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoće da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i čak kada može ne može da konkuriše nama odavde. A potrošači su napumpani punim kvalitetom igara i od domaće igre bi očekivali bar isti kvalitet za isto novca. Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znači profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd. Naravno rešenje piraterije neće samo od sebe sve to srediti, ali delimično će uticati na poboljšanje standarda. I zato što oni plaćaju poreze državi, država i treba na sve načine da ih zaštiti. Jer su oni korisni za društvo dok pirati nisu.

Jeste filmovi, muzika i igre su skupi za prosečnog korisnika u Srbiji, ali deo problema je npr. opterećenje zarade zaposlenog (http://www.b92.net/news/indexs...;dd=10&mm=11&yyyy=2004). Svako ko je legalno zaposlen plaća 77% od BRUTO plate državi za socijalno, zdravstveno, ko_zna_šta i porez. U brojkama ako hoćeš da zaradiš $600 NETO mesečno, moraš državi da platiš oko $2008 u dažbinama!!! I to je 77% jer država ima previše socijalnih slučajeva koji verovatno rade uz to što dobijaju novac od onih koji rade, rade i na crno (između ostalog prodaju pirateriju po ulici).

Ovde u USA se i ne isplati piratovati film. Postoje BlockBuster Movie/Game Pass, NetFlix, i slične usluge od kojih po niskoj ceni (oko $25 mesečno) dobiješ neograničeno iznajmljivanje. I možeš da zadržiš film ili igru dugo koliko hoćeš. U Srbiji nemate takve usluge jer zbog piraterije se nikada nisu ni osnovali neki lanci video prodavnica pa ne mogu da manevrišu sa high-volume uslugama, nego je svako za sebe obaška i ima visoke operacione troškove (pojedinačno svaka prodavnica u poređenju sa prodavnicom koja je deo lanca prodavnica).

Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da plaćaju po punoj ceni.

I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.

Branimir


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 13.11.2004. u 08:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 07:00 - pre 235 meseci
ODLIČAN post! 100% se slažem!!

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 07:29 - pre 235 meseci
Citat:
ultraKeen: Pa ZASTO piraterije onda ima u muzickoj i filmskoj industriji? U cemu je razlika izmedju industrije stampe i industrije zabave - a OBE industriske sorte prenose informacije preko nekakvih "nosaca informacija" ?

Poređenje ti je tipa: "I Yugo ima točkove i nazivaju ga auto, i BMW ima točkove, a točkovi se kotrljaju... U čemu je razlika?"

Da bi napravio novine treba ti par novinara (koji ne moraju ni da budu pismeni, dokaz štampa u Srbiji :), par kompjutera, možda Internet konekcija i malo znanja Engleskog da znaš od prilike da prevedeš tekstove sa web sajtova (pa imaš ovakve prevode http://www.elitesecurity.org/tema/77571) sve to začiniš senzacijalizmom i onda na brzinu sklepaš nešto, odštampaš, staviš u trafiku i prodaješ. Ako se ne prodaje kako si planirao posle nedelju dana možeš da odustaneš... Banalizujem, ali čak i da odlučiš da praviš najozbiljnije novine sve sa izgradnjom štamparije verovatno ne bi potrošio ni pola budžeta nekog Holivudskog prazničnog hit filma. A od novina i štamparije možeš da ostvariš profit u vrlo kratkom vremenu, a da se cela investicija otplati u nekom predvidljivom roku. Da bi napravio film prvo moraš da radiš godinu-dve pre nego što vidiš prvi $ od prodaje. A ima odličan potencijal da ti se investicija nikada ni ne otplati... Veći rizik veći uspeh ili neuspeh.

Citat:
ultraKeen: Elem, ja otvoreno i svima kazem - JA NECU da postujem zakone koji ne zadovoljavaju moj LICNI kriterijum o logici i principima. Jer sam svesno ljudsko bice, nisam ovca za vezivanje. A oni nek' me vijaju i kaznjavaju...

Vidi nisi ti ni neki drugi krajnji korisnik piratskog softvera, filmova i muzike problem. Razlog zašto se piratski materijal koristi je očigledan, tj. materijalno stanje i pristupačnost, što cena, što lakoća nabavke. Znači problem je onaj što ti to prodaje ili ti distribuira preko P2P mreže. Zato mislim da ne treba objašnjavati mnogo krajnjem korisniku niti ga kažnjavati. Čak šta više stimulisati krajnjeg korisnika da prijavi gde je i od koga je kupio piratski materijal uz novčane nagrade. Treba naciljati onoga ko zarađuje pare nelegalno od prodaje i kazniti ga rigorozno. Problem bi se sam od sebe rešio posle par medijski praćenih kažnjavanja pirata. Krajnji korisnik bi teže dolazio do tog nelegalnog materijala, imao bi više volje da potraži alternative, imao bi više slobodnog vremena da misli kako da zaradi novac, da radi na sopstvenom usavršavanju, onda ne bi ljudi mislili da je svaki domaći film krš jer ne može da konkuriše npr. Matrix-u, itd.

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 07:49 - pre 235 meseci
Rekao sam: "Znači problem je onaj što ti to prodaje ili ti distribuira preko P2P mreže."

Ispravka... Za sada treba vijati samo one koji to prodaju (na ulici ili naplaćuju pristup sajtu). Ove što besplatno distribuiraju preko P2P treba ostaviti na miru dok se broadband po Srbiji ne proširi... A praviti buku u medijima, kao što su to radili ovde u USA kada se prelazilo sa dialup-a na broadband. Kao nelegalno, ovo-ono, pa da narod čita po novinama i počne uvodi broadband, pa kada se broadband dovoljno proširi i ne bude više imao dvocifreni procentni godišnji rast broja korisnika onda počnu da regulišu.

Nešto po ovoj teoriji:
"The government's view of the economy could be summed up in a few short phrases: If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it." - Ronald Reagan

Branimir

 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.205.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 08:07 - pre 235 meseci
samo jedno pitanje svima:

Zamislimo da su se prava intelektualne svojine, od pojave racunara na ovamo striktno postovala, da nije bilo ni jednog jedinog lopovskog prekrsaja u domenu distribucije softvera, muzike, filmova... Da li bi nama, ovde u Srbiji u ovom trenutku, bilo sada i trenutno bolje ili gore - a da je sve ostalo bilo kako je bilo, da smo preziveli Slobu i sve njegove godine koje su oglodali skakavci ?

Da li bi DANAS, ovog trenutka dok ovo citamo, bili bogatiji ili siromasniji za sva znanja (softver) i uzivanja (muzika i filmovi) koja smo u sutini zaista - KRALI? Ali ne krali jer smo obesni ili lenji da zaradimo, vec krali jer smo morali da bi intelektualno preziveli...

Cesto se kao polazna premisa postavlja teza da "ako hocemo da budemo deo tog zapada gde je lepse ziveti, moramo postovati njihove zakone", iza koje sledi lamentiranje na nasu bljak situaciju - kao "ona bi bila bolja da smo do sada postovali prava intelektualne svojine". Ja bih se sa tim pravom rado slozio, ako bi meni LICNO zaista bilo bolje, ali, ako mi je LICNO gore, dopusticete, ja cu onda da delam u svoju korist a ne njihovu: ukrascu cak i njihov motiv! To sto oni mene nazivaju svakakvim imenima, to cu da shvatim samo kao izliv nekulturnog besa koji nece da razume moju situaciju jer mu je sopstveni dzep na prvom mestu, pre naravno mene... A kada im sve to kazete u lice, onda vam kazu da se "red mora uspostavljati u svim sverama drustvenog delovanja" - ali precutkuju pritom da postoje i prioriteti, da se prvo krece od glave a ne od repa, da se prvo iskorenjuje visoka korupcija i teski kriminal, pa onda sitna piratska buranija...

Zatim se cesto kao argument navodi zaista cinjenica da je posledica piraterije pogubno zatiranje domaceg softvera odnosno napretka domace pameti u ovim/nasim uslovima, jer, eto, domaci programer nema racuna da razvija svoj/nas softver posto ce ga na prvom cosku pokrasti pirat. Jeste, to je zaista istina, ali globalno gledano da je kojim slucajem obrnuto, da se zaista striktno postuje zakon o intelektualnoj svojini - da li bi nasa ukupna vajda, i kao pojedinaca i kao zajednice, bila veca ili manja? Ili, konkretnije, da li bi nase masine bile nakrcane boljim ili losijim softverom - i za koje pare? Odnosno, da li sva nasa domaca pamet moze kvalitetom i kolicinom U ZBIRU + sve legalno kupljeno a da nije nase domace, da se meri i stane rame uz rame sa SVOM ostalom (nakradenom) pameti CELE preostale planete? Ko nece da laze, kazace naravno da ne moze, a patriote ce zbog patritizma naravno i da lazu...

KRADjA KAO POSLEDICA DRUSTVENE NEPRAVDE JE MORALNO POZITIVAN CIN (jer je direktna kritika nepravde). Ili prizemno: stvori ti brale PRVO uslove da ja nemam potrebe da kradem, pa me onda pljuj koliko 'oces, al' pre toga me pusti da - zivim svoj zivot za koga ja nisam kriv sto je takav/lopovski! Izvinite drugari, al' ako filozofiju interesa svojim delovanjem promovisete kao najvazniju, dopustite i meni da je primenim na sebi... ;)

Ima li u svemu gornjem negde logicke i moralne greske ?
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 08:12 - pre 235 meseci
Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.45.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 09:00 - pre 235 meseci
>Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život?

Nema. Ne ocekujem to od programera vec od onih u skupstini Srbije sto se pate spavajuci sedecki pa zato traze beneficirani radni staz i 120.000 platu, plus razne dnevnice za hotele i odvojene zivote. ONI stoje iza moje/nase muke! A predsednik skupstine, DRUGI COVEK U DRZAVI, pride ih bukvalno brani sa "E, nije lako sedeti ceo odan (u skupstinskoj klupi)"...

postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

makki
Marija Jankovic
Beograd

Član broj: 26768
Poruke: 20
194.247.206.*

ICQ: 78116775
Sajt: dir.vizio.biz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 09:02 - pre 235 meseci
ZIVELA PIRATERIJA! :)

to je neminovnost i potreba.
Prodajemo rezace, al cemo da vam ogranicimo sta smete a sta ne smete da rezete. Gluposti. Ja cu da rezem sta ja hocu. Sto bi kupovala program od 200 eura kad mogu da kupim disk od 0.5 eura i da ga narezem.

Citat:
BytEfLUSh: Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.

Sto ja njega potkradam, ako je vec dao u javnost svoj program, onda neka napravi i adekvatnu zastitu, a kako idealna zastita ne postoji, onda i on mora da se pomiri sa cinjenicom da je neminovnost kopiranje njegovog proizvda, nesto sto ne moze da se izbegne. Neka smisli bolje nacine da zaradi od prodaje softvera.

I mislim da bi ova drzava trebala da se bavi vaznijim problemima i pitanjima, a ne piraterijom. Mislim da je to poslednje o cemu bi uopste trebalo rapravljati. Piraterija je VRH.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.15.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 09:27 - pre 235 meseci
>I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.

Ej ti tamo iz USA, dodji malo odvde da popravljas svoje materijalno stanje, sto si otis'o tako daleko... budi junak pa nam soli pamet i odavde ;)
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 09:33 - pre 235 meseci
Citat:
BytEfLUSh: Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.


veoma povrsno gledanje. slabi argumenti. suvise uska slika materije. nije to tako prosto.

pyc
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 09:36 - pre 235 meseci
OK vidim da niko od vas nije dao vredan kontraargument. Ili je u pitanju nešto time "što da ne kad je toliko lako" ili uvrede... Pa nije vam to hleb, pa da nemate druge nego da kradete.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31748 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.