Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31950 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji11.11.2004. u 22:21 - pre 236 meseci
najvise revoltiran zbog toga sto su se u emisiji "javna tajna" mogle cuti izjave
kao sto je "piratovanje je zlocin", odlucio sam dam svoje vidjenje stvari koje
je u mnogome susta suprotnost stavovima srdjana dragojevica (mog zaista
omiljenog rezisera, sve dok nisam cuo da ulicnog prodavca naziva "dzukelom") i
onog drugog gosta, ne znam kako se zove. Voleo bih kada bi ove kratke teze bar
malo uticale na promenu po mom misljenju jednog totalno gramzivog, pogresnog, a
mogao bih slobodno reci i zlog stava ljudi iz industrije zabave kakvi su bili i
pomenuti gosti.

1) zlonamerno identifikovanje falsifikovanih prehrambenih
proizvoda i lekova sa piraterijom. cinjenica je da da narezani cd nikoga nije
ubio, dok to zaista ne mora da bude pravilo sa falsifikovanom hranom i lekovima.

2) stavljaje prometa droge i finansiranja terorizma u isti kontekst zajedno sa
piraterijom, sto je samo po sebi notorni nonsens. te stvari nemaju ama bas
nikakvu vezu, ni eticki, ni finansijski. imaginarne veze ta dva sveta su namerno
i tendenciono iskonstruisane i lansirane u emisiji.

3) koja je struktura cene kostanja jednog cd-a? ne osecam se najstrucnijim da
pricam opsirnije na tu temu, ali definitivno sam siguran da reklama cini bar 80%
cene kostanja proizvoda. da li je to eticki i da li postoji jos proizvoda sa tim
procentom udela propagande u svojoj ceni? proizvodi muzicke i filmske industrije
su najverovatnije rekorderi u tom smislu.

4) riaa i slicne organizacije su pocele da pokrecu parnice protiv ljudi koji po
kucama skidaju muziku i filmove preko p2p protokola. grozno samo po sebi. no,
dobro je da postoji i tehnicko resenje protiv takve napasti. ne bih sada o
detaljima istog.

5) cela muzicka i filmska industrija se razvila u jednu opaku gramzivu zver
upravo zbog toga sto do skoro nije postojao nacin da se kopiraju izdanja u istom
kvalitetu kao i original, ali je napredak kompjuterske i internet tehnologije je
jednostavno evolucijski veoma pomrsio racun velikoj industriji, koja sada
hramlje i pokusava na sve nacine da ugusi kopiranje, sto je zaista nemoguca
misija. postoji na neki nacin paralela izmedju velikih naftnih kompanija kojima
nedostaje "mesa" pa onda one putem lobija uticu na politicare i teraju ih u
ratnicke pohode (primer iraka). prakticno, sve se svodi na pitanje o dubini
ionako vec dubokih dzepova 0.01% populacije na zemlji.

*

tehnoloski napredak se mora prihvatiti kao civilizacijski. zao nam je, ali
vremena se menjaju, nema vise abnormalnih profita izdavackih kuca. izvolite pa
zaradjujte od koncerata i bioskopa i reklamnih kampanja vasih poznatih umetnika.

6) onaj ko stupa u celu pricu show biznisa mora unapred da prihvati novo-nastalo
stanje i ne treba da se bori protiv vetrenjaca, a tako bih slikovito nazvao
borbu protiv nezaustavive ekspanzije p2p programa za filesharing na mrezi.

7) izdavacke kuce ce i dalje moci da postoje samo ako budu konkuretne sa cenom,
dakle, tada kada se smanji ogroman udeo marketinga u ceni jednog izdanja.
propaganda umetnosti je losa pojava i ona zapravo ne bi trebalo ni da postoji,
jer ono sto je zaista kvalitetno treba da se probije samo, a ne uz "intenzivne"
kampanje, bolje reci svakodnevna ispiranja mozga narodu.

8) zaista kvalittetan umetnik ce uvek moci da zaradi od svog umetnickog dela
(koncerti, bioskopi). poenta je smanjiti reklamu za "umetnost", a na taj nacin,
kvalitet ce opstati, a sljam tj. komecijala, estrada (dakle sve ono za ciju
prodaju je zasluznije menadzerstvo i prosecno glup covek koji automatski reaguje
na reklamu) ce nestati, sto u krajnjoj liniji ima pozitivan efekat na svest
ljudi. prolazi je vreme velikih reklamnih kampanja za polu-umetnike, a vise bih
voleo da ih oznacim kao "vise-menadzere-nego-umetnike", jer se one vise ne
isplate. 9) digitalnu kopiju filma ili muzike je toliko banalno prosto
napraviti i dati svom prijatelju da je zabrana takvog akta nista drugo nego atak
na zdravu pamet i na osnovno racionalno, prakticno, stedljivo i u krajnjoj
liniji normalno socijalno ponasanje. to je ono sto nam omogucuju aparati u kuci
koje smo sami kupili(!).

zamislite ovu paralelu... "ne, ti ne smes da koristis svoju ves masinu da bi
oprao gace, nego moras da ides u obliznju perionicu, jer je donesen je zakon o
zastiti trzista javnih perionica rublja).

zaista smesno, ali nimalo banalno poredjenje, slozicete se.

10) pozitivan efekat kopiranja izdanja putem interneta je da ono sto je zaista
kvalitetno dobija sansu da se na munjevit nacin prosiri.

11) reklamna kampanja je u sustoj suprotnosti sa osnovnim principima umetnosti i
unosi neke lose principe u umetnost, a samim tim i zagadjuje citavu scenu.

12) gramzivosti prebogatih. njihovo vreme je proslo, dosla je era internet
privatnosti, a u isto vreme i internet slobode komunikacije. to je cist
civilizacijski korak napred.

13) licno se gnusam/grozim (stvarno ne mogu da nadjem dovoljno jak izraz) za
stvari kao sto su ulaganje miliona dolara u jedan film da bi za "nedelju dana
prikazivanja" ili jos gore "prvi vikend prikazivanja" zaradio 100 miliona
dolara, a da u isto vreme deca u mozda susednoj drzavi umiru od gladi. radi se o
mocnim bogataskim lobijima koji finansiraju takve projekte i ne vide dalje od
svoje guzice.

dosta je bilo. morao sam. ovoje prosto izletelo iz mene. revolt. (inace nemam
obicaj da pisem ovolike "tepihe" po forumima. voleo bih da cujem i druga
misljenja, tacnije argumentacije protiv, a srecnim bi me ucinilo ako bih video
da imam istomisljenike.

poruka za srdjana dragojevica: misljenja sam da si dovoljno dobar reziser da
prevazidjes sitan racun i mislim da ti je pirat u onom mailu dobro odgovorio.

last word: ova planeta je u poslednje vreme postala jedno jako pogresno mesto i
pitanje je vremena kada ce se sve raspasti.

problemi kao sto su vladavina lobija, ratovi i slicno su ono cime bi ustvari
trebali svi da se bave. piraterija je malo i bezazleno dete.

svakim danom, sve sam vise komunista u potrazi za pravednim i realnim nacinom
ostvarenja tog poretka.

pozdrav, pyc

p.s. ajde recite, ko je bacio kesh da se napravi onakva emisija? ;)
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji11.11.2004. u 22:42 - pre 236 meseci
dvd 1500-2000 dinara i oni se zale na pirateriju. svasta.

opet su poceli da pustaju reklame "ne koristite pirat izdanje
pokvarice vam kompjuter". sa takvim stavom, samo nasmeju klince koji
ce im pokazati da to nije tako, kopiranjem jos jednog diska sa
sadrzajem na koji je neko platio pravo prikaza.

ako zele ista da urade, moraju da odu dva koraka unapred. pa necu ja
da im placam biskopske sale, malo li mi je sto nemam socijalno
osiguranje, ni zdravstveno i cutim i cekam da se drzava dovede u red
(i nemam nikakav problem sa prihvatanjem takvih stvari), nego sad jos
moram da idem "puno u bioskop, da bi oni imali pocetna obrtna
sredstva". budalastine.

da sam mogao, pitao bih onog lika "a zasto ti onda ne obrises hrt1,
hrt2 iz memorije tvog tv aparata? nego i sam cinis krivicno delo."

eto i ja isto kao i on, gledam hrt i pravim spisak sta je sbb pustao
bez ugovora, pa cu jednom da budem dobar gradjanin....

bas te ponekad ljudi od kojih se to ne ocekuje iznerviraju, posebno
srdjan dragojevic. sta li samo sve imaju na racunarima.....
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji11.11.2004. u 22:48 - pre 236 meseci
@pyc

nemoj da mislis da je to zaista tako, sto si napisao u vezi planete.
to mozda nama iz ovog ugla tako izgleda, ali svet funkcionise
poprilicno dobro, s obzirom da ljudsku lenjost i nerad.

ali moram da primetim, da kud i kamo drustva sa vecim stepenom
odgovornosti (zapadna civilizacija) su naterali svojim ponasanjem
(piraterija) da spuste cenu jedne muzicke numere na 99 centi. zao mi
je ako gresim, jer sa ovim zlom (koje nema veze sa planetom, a ima
samnom - citaj telekom), nikad nisam ni video kako izgledaju ti
sajtovi.

pa kad ne mogu, legalno, ono sto moze ceo svet, ja cu na bulevaru. pa
neka se srdjan zali telekomu; kao sto se stanovnici nekih udaljenih
delova nekog grada zale na prevoz gradskoj vlasti, a ne republickoj
sto nemaju standard da kupe automobile; i ti zahtevi im se legitimno
resavaju.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 08:42 - pre 236 meseci
Pyc, odličan i iskren post. Nažalost ne koristim TV pa nisam gledao dotičnu emisiju.

Ne slažem se samo sa stavkom 9), u potpunosti ne stoji jer ne možeš zločin (generalno, bilo kakav zločin) da pravdaš time što ga je suviše lako izvesti. Svi po kućama imamo sigurno više od jednog predmeta kojim bi se dao ubiti čovek (oni sa jačom imaginacijom sigurno bi našli i par desetina), pa opet to ne skida krivicu sa ubistva.

Što se tiče muzičke i filmske industrije, svakako si u pravu. Ne treba zaboraviti ni to da je 20evra za DVD nekom na zapadu sitna lova, za razliku od 1k5 din ovde nama.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 09:01 - pre 236 meseci
Citat:
jablan:
Ne slažem se samo sa stavkom 9), u potpunosti ne stoji jer ne možeš zločin (generalno, bilo kakav zločin) da pravdaš time što ga je suviše lako izvesti. Svi po kućama imamo sigurno više od jednog predmeta kojim bi se dao ubiti čovek (oni sa jačom imaginacijom sigurno bi našli i par desetina), pa opet to ne skida krivicu sa ubistva.


kopiranje cd-a po meni ni u kom slucaju ne zasluzuje da se nazove zlocinom, cak je pitanje da li je to i prekrsaj, s' obzirom da nam je omoguceno da to radimo sa opremom koju smo najnormalnije kupili. nikako ne bih te stvari poredio sa ubistvima i slicno.

sem toga, izvini, ali moram da te pitam:
po tebi je lako uzeti noz i zabosti u nekoga? :))

pyc

[Ovu poruku je menjao pyc dana 12.11.2004. u 10:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 09:07 - pre 236 meseci
Pogrešno si me shvatio. Ono što sam hteo da kažem je da mera izvodljivosti nekog čina ne utiče nikako na njegovu etičku opravdanost, kao što ti tvrdiš pod 9).
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 09:10 - pre 236 meseci
nije u pitanju mera izvodljivosti, vec psihicko stanje izvodjaca ;)

pyc

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 12.11.2004. u 21:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 09:22 - pre 236 meseci
Citat:
pyc: po tebi je lako uzeti noz i zabosti u nekoga? :))

Pa, ne računajući moralni aspekt, nije mnogo teže nego otvoriti rezač, staviti CD-R i zatvoriti rezač.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 09:38 - pre 236 meseci
Pa, u pravu si, ali ja nisam ni u jednom momentu prevideo i moralni aspekt.

pyc

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 12.11.2004. u 21:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rapidlord
Vladan Markovic
dev
KG

Član broj: 10145
Poruke: 428
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 11:38 - pre 236 meseci
To sto je u ovoj zemlji poremecen sistem vrednosti toliko da i dolazi do ovakvih revolta, jer niko normalan sa platom od 10 000 nece da da 2 000 za film. pa i 500 za muzicki disk. Ali cinjenica je da je piraterija najvise uticala na propast muzicke scene (a i mnogih drugih) u srbiji.

(a) Primer: grupa ljudi se udruzuje oko nekog muzickog kvalitetnog projekta, za realizaciju treba da skupe oko 5000 - 10000 EVRA, kolike su sanse da povrate pare zarade i obogate muzicku scenu kvalitetnom muzikom kad se nhihov piratski disk prodaje na ulici za 100 dinara i oni od toga dobiju cvorak. ??????

(b) Ista situacija je sto se tice Softera nemogucnost da se naplati rad programera u zemlji rezultovalo je veoma malim brojem IT strucnjaka, sto se odrazilo na katastrofalnu situaciju sto se tice IT razvoja u zemlji, zbog cega kaskamo za ostatkom regiona i to debelo.

Uopste neopravadavam pricu o holivudu i prevelikom marketingu koji si spomenuo , u potpunosti si u pravu, ali se ne slazem da zbog toga treba braniti pirateriju.

Sad ces ti mene da pitas "sta ti kao nikad nisi kupio pirata" , jesam, a u zivotu sam kupio samo par originala, ali samo iz finasiskih razloga a ne iz nekog revolta, a protiv piraterije cu se boriti onoliko koliko mi finasisko stanje omogucava.

p.s. Ako ti se nesvidja holivudska s*** onda nemoj da ih gledas, ako mrzis CocaColu nemoj da je pijes, "it`s simple as that".

 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 12:04 - pre 236 meseci
Citat:
rapidlord:
(a) Primer: grupa ljudi se udruzuje oko nekog muzickog kvalitetnog projekta, za realizaciju treba da skupe oko 5000 - 10000 EVRA, kolike su sanse da povrate pare zarade i obogate muzicku scenu kvalitetnom muzikom kad se nhihov piratski disk prodaje na ulici za 100 dinara i oni od toga dobiju cvorak. ??????


filesharing nesto sto je prakticno nezaustavivo, pa zbog toga nema smisla ni opirati mu se. u samoj prirodi digitalnog proizvoda je lako umnozavanje. koliko jednoj grupi (bila ona muzicka, filmska, softverska) to odmaze, verovatno toliko i pomaze, a vec sam to i napisao: novonastalo stanje vidim kao civilizacijski napredak, a ne kao smetnju.

muzicka scena ce uvek biti "bogata" za onoga ko se interesuje, bez obzira na svu finansijsku pozadinu. na neki nacin, filesharing je doneo nova pravila, a to je uglavnom to da sam kvalitet moze da opstane, i da se sve vise izjednacavaju sanse neafirmisanih umetnika i sl. u odnosu na one koje forsiraju mediji, za mene je to samo pozitivno.

da sazmem svoju misao. umetnici neka zaradjuju pare na koncertima, od emitovanja muzike na radiju, neka ostave kopiranje na miru. slicno je i sa filmskim radnicima koji imaju bioskope i televiziju. softverasi... njima je jos i najbolje jer postoji milion nacina da uzmu pare, a da to nije puka prodaja narezanog diska.

Citat:

(b) Ista situacija je sto se tice Softera nemogucnost da se naplati rad programera u zemlji rezultovalo je veoma malim brojem IT strucnjaka, sto se odrazilo na katastrofalnu situaciju sto se tice IT razvoja u zemlji, zbog cega kaskamo za ostatkom regiona i to debelo.


sa druge strane, softver, a to mu je u samoj prirodi proizvoda ima najveci potencijal, poredeci ga sa ostalim proizvodima, da od obicnog coveka preko noci napravi milionera. mislim da se ovaj faktor mora uzeti u obzir.

Citat:

p.s. Ako ti se nesvidja holivudska s*** onda nemoj da ih gledas, ako mrzis CocaColu nemoj da je pijes, "it`s simple as that".


a sta ako je poneki holivudski film i dobar? a sta ako je koka-kola moje omiljeno pice? uostalom, poenta moje prve poruke uopste nije bila u prozivanju holivudske kvazi-umetnosti.

pyc

 
Odgovor na temu

rapidlord
Vladan Markovic
dev
KG

Član broj: 10145
Poruke: 428
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 12:30 - pre 236 meseci
Pricas kao da zivis u Sjedinjenim Drzavama, ta pravila ne funkcionisu ovde,

Citat:

a to je uglavnom to da sam kvalitet moze da opstane, i da se sve vise izjednacavaju sanse neafirmisanih umetnika i sl. u odnosu na one koje forsiraju mediji, za mene je to samo pozitivno.


Na zapadu postoje "Nezavisne Producenske Kuce" koje furaju neafirmisane umetnike, cime omogucavaju da kvalitet koji je zatrpan duboko u "Underground" izbace na povrsinu. Tako su stvoreni neki od najvecih bendova ikad.

Zasto toga nema kod nas, velike kuce kao sto su Grand i Pink izbacuju tolko materijala uz bolesno ogroman marketing, da kada piraterija i uzme svoj deo koloca koji je veliki (da nezaboravimo da i same kuce cak ucestvuju u tome cime izbegavaju porez), ipak im na kraju ostaje dovoljno za nastavak kampanje, male nezavisne kuce koje furaju neafirmisane umetnike, nemogu da opstanu u takvom okruzenju , to jest kada piraterija uzme svoj danak njima ne ostaje nista.


Citat:

poredeci ga sa ostalim proizvodima, da od obicnog coveka preko noci napravi milionera


Mozda u U.S. ne ovde. iz razloga koji sam vec naveo. (radi se o pirateriji u Srbiji zar ne?) Navedi mi bar jednog coveka koji je u srbiji , ne preko stvorio Milione (ne dinara) na razvoju softwera. (mozda i ima nekog jedan ili dva)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
217.26.79.*



+10254 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 12:36 - pre 236 meseci
@pyc
Bez namere da branim pomenutog rezisera, i uz, ( logicno ) priznanje da koristnim nelegalni softver (i stidim se toga) moram da ti skrenem paznju da gresis, ovaj, silno gresis sinko !

Zamisli situaciju:

Muzicar ima talenat i iskomponuje desetak lepih pesama. Okupi orkestar. Plati ga, naravno. Provede mesec - dva u snimanju pesama. Plati zakup studija, za vreme koje ga je koristio. Plati dizajnere za omot. Plati proizvodnju ukupnog tiraza CD-ova. Plati snimanje reklama. I sa pravom ocekuje da mu se ulozeni novac vrati, i da naravno ponesto zaradi.

A sta radi pirat ? Uzme gotov proizvod, iskopira mnooooogo primeraka, i, bez trunke rada, znoja, ulaganja, prodaje ono sto nije njegovo. I time direktno uzme iz dzepa xy evra gorespomenutom muzicaru.

Ne, to se ne moze poistovetiti sa terorizmom, ali to je potpuno isto kao da je upao u kucu muzicara i odneo xy evra. POTPUNO ISTO ! I ti to opravdavas ?!

Da si ikad uradio nesto vredno, a da ti to neko prosto ukrade, ne bi razmisljao ovako kako sada razmisljas.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 12:38 - pre 236 meseci
Citat:

Mozda u U.S. ne ovde. iz razloga koji sam vec naveo. (radi se o pirateriji u Srbiji zar ne?) Navedi mi bar jednog coveka koji je u srbiji , ne preko stvorio Milione (ne dinara) na razvoju softwera. (mozda i ima nekog jedan ili dva)


nisam bukvalno mislio na milione, naravno, mada u svetu postoje i takvi primeri. srbija je isuvise mala i propala da bi pronasli nekog softver-milionera-preko-noci, ali definitivno mislim da je takvo nesto moguce, a da to nema veze sa geografskim polozajem, tj. zemljoj u kojoj programer zivi.

pyc
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 12:52 - pre 236 meseci
Citat:
Da si ikad uradio nesto vredno, a da ti to neko prosto ukrade, ne bi razmisljao ovako kako sada razmisljas.


ja se ubih od objasnjavanja da svako ko ulazi u tu pricu (pricu o kopiranju digitalnih podataka) treba da se pomiri sa nekim stvarima, ali dzaba...

zastita patenta je nesto sasvim drugo, a meni se cini da ti pucas upravo na to u tvojoj poruci. naravno da nije ok ako neko ukrade source i napravi svoju varijantu. to je nesto sasvim drugo u odnosu digitalno kopiranje gotovog proizvoda.

pyc
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 13:29 - pre 236 meseci
pobogu ljudi zaista vas neshvatam, idete iz krajnjosti u krajnjost

evo da i ja dam moje vidjenje (mada ce me obe "ekstremne" grupe pojesti)

- pirateriju definitivno netreba porediti sa terorizmom ili dilovanjem droge, to samo muzicka i filmska industrija pokusavaju tako da docaraju svetu uz pomoc para sebi da bi si omogucile da zarade jos vise para

- piraterija, tacnije povreda autorskih prava je ekvivalentna kradji, ali nema svrhe preterivati sa kaznjavanjem kao sto muzicka/filmska industrija zele, ako neko poseduje ilegalnog softwera recimo u vrednosti od 1K eura treba ga kazniti kaznom koja je ekvivalentna toj sumi (recimo ista ona kao za kradju bele tehnike u vrednosti od 1K eura), a ne da mu specijalci ulecu u kucu kroz prozor, i da provede 50 godina u sibiru.

nisam potpuno siguran, ali ukoliko neko nije bio svestan da je roba koju je kupio kradena jedina kazna je oduzimanje robe (on nije licno izvrsio kradju).

sa druge strane, ako je neko drugima prodavao istu kradenu robu recimo u vrednosti preko 100k eura treba da odgovara (takodje) kao za ekvivalentnu kradju, za ovolike kradje vec postoji i zatvorska kazna koliko se secam (izvinjavam se unapred, ali ne poznajem nas zakon)

- sto se tice davanje kopije prijatelju/rodjaku tice to definitivno nebi trebalo da bude legalno, pogledati pasus za "manje kradje"

- sto se pustanja muzike/filmova prijateljima, ili na svojoj zurci tice smatram da bi trebali da budemo potpuno slobodni da materijal KOJI SMO KUPILI koristimo kako nam je volja (za nekomercijalnu/licnu upotrebu), pa i da ga pozajmimo/preprodamo nekom drugom ukoliko nemamo vise ni jednu kopiju datog materijala kod sebe, naravno pustanje istog na radiju, televiziji, ili nekoj zurci gde naplacujemo ulaz spada u komercijalnu upotrebu

ovo je po meni posten "Fair use policy"







So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 13:43 - pre 236 meseci
au, pa ti jos teras Windows NT, izgleda da si dosledan svojim principima o nelegalnosti kopiranja. bravo! ;)

pyc
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 13:57 - pre 236 meseci
Marko... Pre nego što nastaviš dalju argumentaciju na ovu temu (i izazoveš protivnički tabor u poznatom "degojs-dragi tata-ivan dimković-markom" sastavu), predložio bih ti da pogledaš istorijat diskusija na temu piraterije u Advocacy forumu... You have been warned! ;-)

Marko.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
217.26.79.*



+10254 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 14:01 - pre 236 meseci
Citat:
JogyII: - sto se tice davanje kopije prijatelju/rodjaku tice to definitivno nebi trebalo da bude legalno, pogledati pasus za "manje kradje"


Slazem se sa tobom, uz malu ispravku. Citirana aktivnost nije piraterija.

U svetu se sankcionise ZARADA na nelegalan nacin. Dakle, prodaja piratskih kopija ili koriscenje nelegalnog softvera u cilju zarade. Nigde u svetu policija ne juri nelegalne kopije softvera po kucama, za licnu upotrebu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji12.11.2004. u 14:21 - pre 236 meseci
Citat:
Java Beograd: Slazem se sa tobom, uz malu ispravku. Citirana aktivnost nije piraterija.

ja nisam ni rekao da je u pitanju piraterija, nego povreda autorskih prava <=> kradja


Citat:
Java BeogradU svetu se sankcionise ZARADA na nelegalan nacin. Dakle, prodaja piratskih kopija ili koriscenje nelegalnog softvera u cilju zarade. Nigde u svetu policija ne juri nelegalne kopije softvera po kucama, za licnu upotrebu.

to dali jure kucne korisnike ili ne je nevazno, pa ni ti neces tuziti nekoga ako ti ukrade cokoladu ispred supermarketa, ne isplati se truda vremena i novca, ali je to i dalje ilegalno, to jest u pitanju je povreda autorskih prava/kradja

So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31950 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.