Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31745 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 10:58 - pre 235 meseci
Branimire, pre nego krenem sa rusenjem tvog "korporativnog" stava, srdacan i prijateljski pozdrav iz majke Srbije, moralne i finansijske bede ove planete! :)

Citat:

Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zarađeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...


Tom logikom necemo daleko stici, hajde onda da zatvorimo sve pekare i picerije koje su inace takodje omiljeni biznis mafijasa. Nema nikakvog smisla povezivati pirateriju sa drugim vidovima kriminala (ne mislim da je piraterija kriminal).

Ono sto sam ja hteo da kazem da je u emisiji B92 veza napravljena tendenciozno kako bi prosecnom gledaocu lakse oprali mozak i u svest mu ubacili ekvivalent terorizam = piraterija koji je nonsens.

Citat:

Recimo igra za konzolu AAA naslov MSRP $49.95:
$ 9.00 licenca za Xbox, PS2, GameCube
$ 4.00 proizvodnja DVD-a, uputstva, pakovanje, itd.
$17.00 distributer-prodavnica
$19.95 izdavač-proizvođač
$49.95 MSRP (prva dva broja su konstanta bez obzira na igru, druga dva mogu da variraju)


Zlo u malom, mislim na strukturu cene.

Citat:

Recimo par ljudi hoće zajednički da gleda film. Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i plaćali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuće? Možda veliko platno i bolje ozvučenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...


To je tehnoloski napredak. AKO bioskopi treba da izumru, NEKA izumru. ne vidim gresku u tome. niko ne brani distributerima da naprave digitalni proizvod koji je nemoguce kopirati, problem je samo u tome sto je to teoretski neizvodljivo ;) koliko takav proizvod za njih ima mana, vrlo moguce je da ima i prednosti, jer, izmedju ostalog, kosta malo u odnosu na kompletnu cenu, ($13 iz gornjeg primera).

Citat:

Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:


Po mojoj oceni nije ;). Ali to nije bitno u ovoh prici. Umetnici treba da prave muziku zbog umetnosti, a ne zbog para. Pare su samo lep bonus, koji nista ne govori o kvalitetu umetnickog dela. A zvonko bogdan je najverovatnije nasao lep izgovor za svoju umetnicku ne-inspiraciju. Kao i mnogi drugi.

Citat:

Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit način proširi"? A kao povratiti investirano?


O tome neka razmislja onaj ko pravi pravi film. Mene kao konzumenta to ne interesuje.

Poenta je bila upravo u ovome: da li bi metalika postala to sto jeste da im se muzika nije "munjevito" sirila internetom, i kao sto neko rece: da li bi na njihov koncert u beogradu doslo 20000 ljudi da smo ovde mogli da kupimo samo original cd-a. S' druge strane, gledamo akcije metalike protiv napstera. pa u svoju zdjelu su se pokenjali. izvinite na izrazu. i moderatore nemoj da brises ovako lep i slikovit prikaz problema :)

Profiti za izdavace su negde u onih 20000 ljudi koji su dali puno para da bi culi metaliku uzivo. Govorim uopsteno, a konkretno, ne bi me cudilo da se koncert metalike kod nas nije isplatio nikome sem njima samima, s' obzirom na njihovu cenu a nasu plateznu moc.

Citat:

Evo gnušaj se ($125M u PRVOM danu):
http://money.cnn.com/2004/11/11/technology/halosales/
;)


Pre ce biti da sa terorizmom vise ima veze TO, nego piraterija. ;) I ne samo terorizmom, vec i imperijalizmom, koji je ustvari i uzrok terorizmu. A to je ono zbog cega propada ovaj svet i zbog cega moze da se dogodi da propadne u jednom momentu dibidus.

Citat:

Ok sada hvataš na patetiku... Uvek možeš da daš drugima pozitivan primer i da prodaš svoj stan, kompjuter, auto, i ostale pokretnosti i nepokretnosti koje poseduješ, a novac daš gladnoj deci. Nemoj da gledaš u tuđ novčanik!


Nije to patetika. To je surova istina. Humani porivi me teraju da razmislim o tome. Nije normalno da neko proda svoje osnovne stvari da bi pomogao gladnoj deci, ali bi po meni sasvim normalno bilo da se profiti od 100 miliona dolara tako zestoko oporezuju da od njih ostane profit od 10 miliona, a da se novac koristi za lecenje ove nesrecne planete. JER, bez cele masinerija koja se zove drzavni aparat i cele industrije zabave ne bi nikako ni mogao da ih napravi!

Citat:

I? Njihov novac njihov je izbor šta će da rade sa svojim novcem. ;) Oni sami rizikuju sa svojom investicijom i ne očekuju ni od koga da im tu investiciju vrati u slučaju neuspeha. Kao kada odeš da igraš rulet i staviš sav svoj novac na neko polje. U slučaju da dobiješ ti ne odeš na ulicu i podeliš sa drugima kao što ne očekuješ da ti kockarnica vrati deo.


Ko god jednom ode u ameriku, pocinje tako da govori, nisi jedini, znam puno ljudi. Uopste nisam za pricu o NEPRIKOSNOVENOSTI PRIVATNE SVOJINE (ehh, kad bi ovo moglo boldije od bolda ;), jer ako se ovako nastavi, eto nama i nuklearnog rata. garnitura kretena ce se zavuci u svoje podzemne gradove, stisnuce dugme, pobice gamad koja je pocela suvise da steti njihovim interesima i eto super.... Sve ide ka tome. Da li verujete u podzemni grad u americi? Ja da. Ove stvari uopste nisu banalne, to je realnost.

Citat:

Problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domaćoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoće da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i čak kada može ne može da konkuriše nama odavde. A potrošači su napumpani punim kvalitetom igara i od domaće igre bi očekivali bar isti kvalitet za isto novca. Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znači profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd. Naravno rešenje piraterije neće samo od sebe sve to srediti, ali delimično će uticati na poboljšanje standarda. I zato što oni plaćaju poreze državi, država i treba na sve načine da ih zaštiti. Jer su oni korisni za društvo dok pirati nisu.


A sve to po plitkom dzepu gradjana da bi se napunio i onako dubok dzep kapitaliste.
Ko o cemu, svakom svom dzepu. Posto vidim da tebe piraterija najverovatnije i pogadja kao uspesnog autora igrica (uzgred, voleo bih da vidim tvoje novije radove, verujem da su "preterani" :), onda je sa neke strane i razumljivo da branis svoj dzep, ali shvati da je Srbija neka sasvim druga prica. Prica o pirateriji u ovoj zemlji je unajmanju ruku nesuvisla s' obzirom na druge goleme i goruce probleme ovog drustva.

Da se razumemo, nemam nista protiv originala, oni moraju da postoje :), ali neka budu jeftiniji, neka se na taj nacin bore protiv piraterije. Neka promene strukturu cene. I znam da to nije tek tako lako i da to najverovatnije mora da utice na smanjenje profita. Ali neka, ako treba da bude tako - neka bude.

Citat:

Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da plaćaju po punoj ceni.


Nije jedino faktor lake dostupnosti soft. proizvoda uticao na to sto smo mi i dalje u mentalno-softverskom mraku, ima tu puno faktora, verovatno i sam pretpostavljas koji su, zasto da ih onda nabrajam.

U jedno sam 100% siguran, a to je da bi bili u jos gorem mraku da nikako nismo mogli da nabavimo programe, a posebno razvojne pakete za populaciju koja je vise kreativno usmerena. Da nije bilo piraterije, pitanje je da li bi i ti sada sedeo tamo gde sedis, tj. da li si svoju prvu kopiju C ili ASM kompajlera platio?

Citat:

I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.


Izjava ti je nekako, nemoj da se ljutis, ali lagano detinjasta i pomalo licemerna. :)

pyc

p.s. umorio sam se od dokazivanja i preganjanja, ovo je verovatno moja zadnja poruka ovde ove duzine, mislim da su mi stavovi jasni i da dalje tu nema sta da se prica puno.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 10:59 - pre 235 meseci
Citat:
BytEfLUSh: OK vidim da niko od vas nije dao vredan kontraargument. Ili je u pitanju nešto time "što da ne kad je toliko lako" ili uvrede... Pa nije vam to hleb, pa da nemate druge nego da kradete.


pazljivo procitaj poruku iznad. ;)

pyc
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 11:55 - pre 235 meseci
Citat:
ultraKeen:Nema. Ne ocekujem to od programera vec od onih u skupstini Srbije sto se pate spavajuci sedecki pa zato traze beneficirani radni staz i 120.000 platu, plus razne dnevnice za hotele i odvojene zivote. ONI stoje iza moje/nase muke! A predsednik skupstine, DRUGI COVEK U DRZAVI, pride ih bukvalno brani sa "E, nije lako sedeti ceo odan (u skupstinskoj klupi)"...


Niko ne stoji iza tvoje muke osim tebe samog. Dokle bre vi neradnicke komunjare da se vadite na nekog drugog jer ste lenji i nesposobni da zaradite pare? dokle bre?

Prvo vam je bio kriv Tito, pa Klinton, pa Sloba, pa sankcije, pa UN, pa NATO, pa opet Sloba, pa ste dizali u nebesa ex. DOS, pa je sad ex. DOS olicenje svog zla ovoga sveta, pa vam je kriv Dinkic... Nadje se uvek neko kriv... A dali si se za te svoje 52 godine nekad zapitao 'sta ja to radim, kako mogu SAM SEBI da pomognem?' ... verovatno ne... jer boze moj... to je tezi nacin... laksi nacin je ustati svako jutro, otici u firmu, izgluvariti 5-6-7 sati, vratiti se kuci, i pljuvati i kriviti svakog osim sebe...

Svako gleda sebi dobro da napravi, ako onaj u skupstini ne zna sebi dobro da napravi kako ce znati da napravi dobro za tebe? Jel ti ne bi postupio isto na njegovom mestu? Ili bi rekao, ma jok bre, ja cu da gulim za dz... SVE ZA MAJKU SRBIJU....

Samo mi nije jasno zbog cega smo mi toliko bolestan narod da ja, slinavac od 22 godine objasnjavam neke stvari coveku koji moze deda da mi bude...
Ako nemas, nije ni cudo sto nemas, nit ces ikada imati sa tim razmisljanjem...

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 11:58 - pre 235 meseci
Citat:
makki:Sto ja njega potkradam, ako je vec dao u javnost svoj program, onda neka napravi i adekvatnu zastitu, a kako idealna zastita ne postoji, onda i on mora da se pomiri sa cinjenicom da je neminovnost kopiranje njegovog proizvda, nesto sto ne moze da se izbegne. Neka smisli bolje nacine da zaradi od prodaje softvera.


Rezon ti je na extra nivou... Kako bi bilo da sada ja upadnem u tvoju kucu i pokradem sve zivo iz nje, i onda ti kazem "pa ti si kriva sto nisi bolje zastitila kucu, ja nisam uradio nista lose"

Jel shvatas sada kakvu si glupost rekla u gorenavedenom citatu?
 
Odgovor na temu

makki
Marija Jankovic
Beograd

Član broj: 26768
Poruke: 20
194.247.206.*

ICQ: 78116775
Sajt: dir.vizio.biz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 12:20 - pre 235 meseci
program koji se distribuira okolo je dostupan svima, a stvari u mojoj kuci su moje privatne.. znaci da sam ja upala na tvoj racunar pa onda okolo krenula da sirim tvoje privatne fajlove onda bi mogli da pricamo o narusavanju privatnosti.

tako da ti ovo poredjenje nije adekvatno.




[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 13.11.2004. u 14:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 12:29 - pre 235 meseci
Citat:
ultraKeen:
Ej ti tamo iz USA, dodji malo odvde da popravljas svoje materijalno stanje, sto si otis'o tako daleko... budi junak pa nam soli pamet i odavde ;)

Pa eto on se potrudio i otisao i sada ima para za originale. Ne razumem zasto mora da se vraca da bi ti nesto dokazao? Zasto se ti ne potrudis da nesto napravis za to vreme dok bi gledao pirate i onda lepo mozes da odes negde i radis za nekoga napolju?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 12:34 - pre 235 meseci
Citat:
makki: program koji se distribuira okolo je dostupan svima

Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.238.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 12:45 - pre 235 meseci
>Pa eto on se potrudio i otisao i sada ima para za originale. Ne razumem zasto mora da se vraca da bi ti nesto dokazao? Zasto se ti ne potrudis da nesto napravis za to vreme dok bi gledao pirate i onda lepo mozes da odes negde i radis za nekoga napolju?

Mora da se vraca jer saveti koje daje su NEPRIMENjLJIVI u nasoj domacoj situaciji; lako je biti plivac u plitkoj bari, al' budi ti to u bunaru, brale... Poenta mojih postova je da mi ovde koji branimo pirateriju NISMO KRIVI za nju, da je ona posledica nekih daljih okolnosti na koje mi nismo uticali, a ne nase dobrovoljno zlodelo. (jel' treba i crtez?)

postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

makki
Marija Jankovic
Beograd

Član broj: 26768
Poruke: 20
194.247.206.*

ICQ: 78116775
Sajt: dir.vizio.biz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 12:53 - pre 235 meseci
Citat:
srki: Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?


mislim da ne mozes da poredis struju sa diskovima i knjigama.
sto se tice struje, mislim da nije u redu da se nelegalno kacis na mrezu i da je trosis.
to je kradja.

a sto se tice knjiga mislim da je sasvim u redu da se kopiraju. iz licnog iskustva mislim da kad god mozete, pogotovo ako studirate, kopirajte knjige sto vise mozete.. jer su autori istih lopovi. konkretno kod mene na faksu, bilo je obavezno da se imaju crvena, zuta i bela knjiga, profesor ih je bas tako nazivao, ne po imenu nego po boji, sad vidite vaznost isti jel. a ko bude imao kopiju bice stasno kaznjen. e a on uzme pa nabije cenu sve tri knjige na neku ludacku, i ajde sada ti izdrzi pa kupuj knjige. i pri tom te uslovljava da ih kupis!!!

imam jos jedan primer, isto sa faksa, gde je knjiga isto bila obavezna ali se nije prodavala regularno u skriptarnici nego u kabinetu kod profesora za 50 maraka, (1998 godine). ehej??? pa ko je ovde lud, a ko je lopov?? tako da necu da raspravljam o tome da knjige ne treba da se kopiraju, bas mislim da trebaju i uvek cu da iskopiram, osim ako mi bas nije stalo da imam neki original radi svoje biblioteke.

sto se tice muzickih diskova, ista je prica.. nerealne cene, a proizvodnja kosta kudikamo manje.. tako da i to, isto treba kopirati.

i najmanje od svega je nemoralno, ako iskopiras knjigu ili disk.
mislim da u ovoj temi ovde nema mesta raspravi o moralu ili ne moralu, stvar je samo u principu.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.46.EUnet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:13 - pre 235 meseci
>Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?

Program je dostupan LEGALNO onima koji ga plate, a svim drugima i na SVE DRUGE nacine, na to je zenska mislila, i to je fakticko stanje.

A sto se tice strujokradica, to mi je omiljena tema... Dal' je bitno STA se krade ili DA LI se krade UOPSTE? Sitan lopov k'o i svaki drugi lopov, muka ga neterala verovatno, taj strujokradica. Ili mozda nije muka, mozda je nesto mnooogo - MNOGO gore! U nasim prilika tog istog strujokradicu su DEBELO pokrali na fin nacin kroz cuvenu hiper-inflaciju (ako to uspevas da shvatis) i piramidalnu "stednju", a da NIKO NIKADA nije postavio pitanje odgovornosti onih DEBELIH lopova (krmaka) sto su imali privilegije da kupuju devize iz drzavnih rezervi po besmisleno niskom kursu pa njih samo prodaju na ulici po 300 nasto vecoj ceni. Ili bese jedan u bivsoj vladi postavio to pitanje i uzeo porez Karicu, a na kraju mandata potpisao da mu se taj novac vrati jos sa naravno "zakonskom" kamatom... (jeste, ministar finasija Djelic, sram da ga bude)

Odnosno, da ti neko godinama udara svaki dan po jedan samar, da li bi sebe smatrao krivim ako ti njemu opalis jedan mesecno? (makar to bila i rodjena drzava)

...

Ajde bre ljudi otvor'te sebi oci sa obe ruke: ZIVIMO U LOPOVSKOJ mini-BABANA DRZAVI gde se pozivanje na bilo koji lopovluk moze opravdati OPSTIM lopovlukom na najvisem drzavnom nivou i bedom onih koji MORAJU da kradu da bi preziveli: KRADU MINISTRI I POSLANICI ako mogu a ne samo zemunski gangsteri, ili ako ne kradu, pristaju na mito sto se zove KORUPCIJA. I sad', u takvoj jednoj drzavi, dodje neko i pada u nesvest sto pesaci prelaze ulicu van pesackog prelaza... Bre, breeee, nemoj da smo TOLIKI LICEMERI !!!

(na mojoj skali zala licemerstvo je odmah iza cedomorstva)
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.43.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:23 - pre 235 meseci
> Samo mi nije jasno zbog cega smo mi toliko bolestan narod da ja, slinavac od 22 godine objasnjavam neke stvari coveku koji moze deda da mi bude... Ako nemas, nije ni cudo sto nemas, nit ces ikada imati sa tim razmisljanjem...

He, he, taj "slinavac" bas ima 52 godine zivota :)))

A nemam jer sam do sada bio posten u lopovskom sistemu i drzavi. BAR do sada, a posto sam se odskora preselio u Zemun... ko zna sta ce biti na kraju, mozda me pokvare komsije iz Silerove... ;)
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:26 - pre 235 meseci
Vidim da ti ni citanje nije bas jaca strana...

Nego reci mi, sta cemo mi da radimo sa tolikim kriminalcima u Srbiji?
Po tvojoj teoriji svako ko je uspeo da stvori nesto u zivotu je kriminalac, pa daj da pozatvaramo sve te ljude u zatvor... Jebote, moramo da napravimo jos dosta mesta u zatvorima...


Auuuu da... Ti te ljude nazivas lopovima, jer je to najlaksi nacin da opravdas sebe... Ah, kako to nisam odmah video...
 
Odgovor na temu

dusanl

Član broj: 27224
Poruke: 184
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:28 - pre 235 meseci
Kada plate u Srbiji budu bile od 1500-2000e u proseku tada cu i ja da dam 20e za dvd recimo.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.192.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:42 - pre 235 meseci
>Nego reci mi, sta cemo mi da radimo sa tolikim kriminalcima u Srbiji?
Po tvojoj teoriji svako ko je uspeo da stvori nesto u zivotu je kriminalac, pa daj da pozatvaramo sve te ljude u zatvor... Jebote, moramo da napravimo jos dosta mesta u zatvorima...

Ne, imam bolje resenje: da nadjemo neku budalu koja bi nas stavila pod protektorat, ogradila granice sa strujom u zicama, istrebila kukolj i jednom napravila ovde valjanu drzavu :) ... a da: i za to da im dobro platimo ;)
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.air.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:53 - pre 235 meseci
Ne mogu da se složim sa tim da piraterija ima pozitivno dejsto na umetnost. Trash koji se pravi za široke narodne masu uvek nađe kupce - a piraterijom samo dobija beslpatnu reklamu. S druge strane, kvalitetna produkcija, obično cilja (bolje rečeno, pogađa) manje tržišne segmente, i ako je tu prikolje piraterija, ne ostaje joj mnogo prostora da diše. Pa, od gomile ljudi koje znam, niko nema kopirane zam/grand/siti diskove, već upravo suprotno - mahom se radi o kvalitetnoj muzici i filmovima.

Problem cene je naravno pristuan - i sasvim je razumljivo i moralno opravdano što građanin sa platom od 20-ak hiljada neće (zapravo, ne može) da plati disk od 500 ili 1000 din. Ima potrebu za kulturom i zabavom, koju ne može da plati, ali s druge strane njegovo gledanje, slušanje ili čitanje praktično realno ništa ne košta izdavačku kuću. Tu se vraćamo na priču o kulturi - da bi imali kvalitetnu produkciju, treba veći standard. Možeš da zavrneš sve piratske slavine, ljudi opet neće imati para da plate original.

Takođe nije na mestu proizavnje ljudi koji pozivaju na poštovanje zakona. To je njihovo pravo, pa i obaveza s obzirom na f-ju. Ako se nekom ne sviđa zakon, postoje mehanizmi za promenu istog.

Do porasta stnadarda ili promene zakone - more more more Mbps 4 p2p pleasure ;o) Sve dok se ne pravi zarada na tuđoj muci.

A divno je čuti od Venture kako savetuje ljude :) Eto kvalitetne zabave za ES publiku, koja nije pod kontrolom ES industrije :o)

 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 13:55 - pre 235 meseci
makki, a da ti kojim slucajem ne radis u banci, nego radis u firmi koja zivi od razvoja i prodaje sopstvenog softera, i tim ljudi razvija nesto 2-3 godine. Na kraju to pocne da se prodaje i neko pocne da "piraterise' to sto je 10ak ljudi radilo 2-3 godine. Sta ti kazes na to? Pa ljudi su imaju CD rezace, DVD rezace, neka rezu? To sto smo mi radili par godina, neka neko nareze na CD koji je placen pola eura, zasto da plati to sto smo mi razvijali?
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.200.EUnet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 14:12 - pre 235 meseci
primer 1:

gladam kako se uniformisani saobracajni policajci pozornici ladno setkaju prelazeci ulicu van pesackog prelaza... nigde ne zure, nikog ne jure... a opet krse zakon... a sutra ce da stanu na ivicnjak i kaznjavaju obican narod sto to isto radi...

primer 2:

kazni mene saobracajna policija za sto sam skrenuo gde ne treba, a za koji dan vidim da ta ista policija, u svom zvanicnom policiskom plavom autu, ladno i bez zurbe krsi taj ISTI znak zabranjenog skretanja.. nema sirene, nema nicega, samo polako...

primer 3:

uzme meni pauk auto jer mu je SAMO zadnji tocak bi na pesackom prelazu, a posle mesec dana vidim TRI KONTEJNERA ZA DjUBRE koji stoje na istom tom pesackom prelazu gde je bio onaj moj tocak... i ti stoje vec godinu dana dugo...

primer 4:

prodjem pored servisa za Mercedese u mom kraju, a tamo jedan crni dvosed sa crnim staklima, rascepio se ko zaba kretusa... pogledam pise na boku V12, a pozadi 500 SLK, cini mi se... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*500-005

prodjem pored servisa za pranje kola, a odande izlazi zadnji model Hammer dzipa, brunda ko sam djavo diboko... ganc nov, metaliziran... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*300-003

*

jel to vama nesto govori ?

meni govori da je nasa (makar) saobracajna policija debelo potkupljiva... toliko potkupljena da i sama ne vidi smisao da postuje zakone ove drzave, pa ih i sama otvoreno i komotno krsi...

*

i onda mi neko dodje i pocne da pridikuje sto ja na svojoj rodjenoj masini narezujem nesto na necemu sto sam kupio za svoje rodjene pare ?

bre, bre - SRAM da vas bude, LICEMERI jedni...


postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

makki
Marija Jankovic
Beograd

Član broj: 26768
Poruke: 20
194.247.206.*

ICQ: 78116775
Sajt: dir.vizio.biz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 14:13 - pre 235 meseci
Citat:
mladenovicz: makki, a da ti kojim slucajem ne radis u banci, nego radis u firmi koja zivi od razvoja i prodaje sopstvenog softera, i tim ljudi razvija nesto 2-3 godine. Na kraju to pocne da se prodaje i neko pocne da "piraterise' to sto je 10ak ljudi radilo 2-3 godine. Sta ti kazes na to? Pa ljudi su imaju CD rezace, DVD rezace, neka rezu? To sto smo mi radili par godina, neka neko nareze na CD koji je placen pola eura, zasto da plati to sto smo mi razvijali?


softer je takav proizvod da je podlozan kopiranju i svako ko ga razvija mora da bude svestan toga.

a sto se tice gore navedenog primera, svaki ozbiljniji sistem, da bi zaziveo u jednom realnom siitemu, mora da ima stalnu podrsku od onih koji su ga razvijali. jer je realan sistem non stop podlozan promenama, a da bi softver bio upotrebljiv i on mora da se stalno menja i prilagodjava. e sad za tako nesto je sposoban samo taj tim koji ga je razvijao, jer i sam verovatno znas da nema nista gore od toga da sednes za tudj kod pa da ga menjas, samo onaj ko je razvijao zna sta mu je u tom momentu bilo u glavi.

tako da od kopiranja jednog takvog proizvoda nema mnogo vajde.. a sve drugo nije mnogo vredno truda.

u ovakvom slucaju, firma ili pojedinac kojoj/kome je potreban softver tog tipa, sigurno nece nabaviti softver od pirata. u tom slucaju piraterija nema smisla, u svim drugim uglavnom ima.





 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 14:42 - pre 235 meseci
Hmm, ne bih rekao da svaki ozbiljniji sistem mora da se stalno menja da bi bio funkcionalan. Postoje sistemi koji nisu "poslovne aplikacije" i koji ne moraju stalno da se uskladjuju sa promenama zakonskih propisa. Znaci, postoje ozbiljne aplikacije gde je svaki release funkcionalan, a razlikuju se u novim featureima. Kod takvih aplikacija, piraterija jos kako ima smisla
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 17:05 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic
Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zaradeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...

=> zasto mislis da vidovita zorka ne moze da prorekne buducnost? mozda je stvarno vidovita.
=> zasto mislis da zemlja nije ravna? mozda je starno ravna.

dakle, ovo je totalno proizvoljna konstatacija i analogija koja ne stoji na argumentovanom/dokumentovanom osnovu, pa samim tim gubi svaku tezinu. konkretno, koji simpatizer terorista finansira koju fabriku piratskih diskova?
argument/dokaz je ono sto stoji izmedju pretpostavke i cinjenice i ako ga izostavis, onda tvoja analogija ne znaci nista.

Citat:
bkaradzic
Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:

pa ipak, umetnici poput zeljka joksimovica sasvim lepo zive, uprkos tome sto se njihova piratovana izdanja prodaju punom parom. ne vidim da im nesto fali. ili ces moze reci da on nije kvalitetan umetnik nego ga je marketing ucinio takvim? ima jos ljudi koji sasvim ok zive uprkos pirateriji. vidim, i zdravko colic ima para (i treba da ih ima). leontina je zavrsila FMU sa prosekom 9.5, i uopste nije uboga sirotica. :)
ako zvonko bogdan kaze da je propao zbog piraterije, to ne znaci da je zaista tako, jer su ljudi uvek skloni da okrive drugoga za sopstvene neuspehe. mozda ovo sto pisem nije fer prema ZB-u, i mozda je on stvarno propao zbog pirata, ali ne moze se prosto zanemariti cinjenica da postoji odredjen broj kvalitetnih estradnih umetnika koji lepo zive od svog rada, a to je ono sto si ti ucinio, zanemario si ih i tako iskrivio realnu sliku stanja okrivivsi pirateriju za propast kvaliteta, sto cinjenice ne podrzavaju.

Citat:
bkaradzic
Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit nacin proširi"? A kao povratiti investirano?

nemojmo gubiti kontakt sa realnocsu.
sva pitaterija ovog sveta ne moze da spreci da igra koju si u poruci naveo zaradi 125M$ vec prvog dana prodaje, niti da filmovi iz holivudske produkcije zaradjuju stotine miliona dolara. ljudi ce uvek ici u bioskope zbog filmova koji im se svidjaju, sto se najbolje vidi po listama zarade na imdb. i ja mislim da to tako treba da bude. nikakav divx me nije sprecio da gledam "underworld" u bioskopu 3 puta.

Citat:
bkaradzic
Ovde u USA se i ne isplati piratovati film.

naravno, sam si dao logican odgovor na pitanje piraterije koje nema tamo gde se ne isplati. prosto je. ovde, u srbiji se isplati, i niko nije uspeo da spreci prodaju robe koja se isplati bilo da je to droga, oruzje, trgovina ljudima, prostitucija, ili pak mnogo manje ozbiljna piraterija. ni u srbiji ni van nje.

Citat:
bkaradzic
Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da placaju po punoj ceni.

ja vidim dve mogucnosti:
1) nisi upoznat sa stanjem u srbiji
2) nisu ti jasne neke stvari

dakle, pre piraterije bi, po meni, trebalo resiti neke probleme u srbiji koji stoje u samom jezgru uzroka lose ekonomkse situacije, a koje ipak ne bih navodio javno. ko malo pazljivije prati vesti moze da nasluti sta se desava i kako to nekolicina ljudi i dalje eksploatise sve moguce resurse ove drzave pomocu nelegalnih i polu-legalnih delatnosti, i u odnosu na to, steta koju piraterija nanosi drzavi moze se meriti promilima.
a problem treba resavati od jezgra, i dok se to rascisti piraterija ce verovatno nestati sama od sebe, jer ce, kao i u americi, postati neisplatljiva.

da ne govorimo o tome sto piraterija potpomaze socijani mir, jer nas covek ce cuteti i trpeti dok god moze da se "provuce" sa jefinijim filmovima, muzikom i softverom. hleba i igara? nije ni vlast glupa i znaju oni da im piraterija odgovara, te mislim da skoro ne mozemo ocekivati neke ozbiljnije sankcije protiv pirata.

Citat:
bkaradzic
Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znaci profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd.

moram da konstatujem da je ovo veoma naivno stanoviste i moram da zakljucim da nisi upoznat sa desavanjima u srbiji.

takodje, priznajem da se moja prethodna recenica moze deklarisati kao pokusaj da te diskreditujem kao sagovorinka, sto nije u redu, ali moras mi oprostiti jer bi detaljni odgovor na ovaj pasus zahtevao od mene da napisem poruku na par strana sto niko ovde ne zeli i ne moze da cita. pogledaj sta sam obelezio u tvom citatu, trebalo bi da bude dovoljno.

Citat:
bkaradzic
I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traci vreme umesto da razmišlja o nacinima da popravi svoje materijalno stanje.

mislim da ovo izlazi iz okvra dobrog ukusa, cak se moze obeleziti i kao bezobraluk. osoba koja u srbiji zavrsi fakultet i zaposli se moze da racuna na platu od 20.000 dinara u proseku. znaci, to je scenario "by the book" koji ne moze biti legalniji. ides u skolu, najdes posao, radis... velika vecina ljudi koja se odluci za fakultet ce tako ici kroz zivot.
da li ti predlazes aternative nacine zarade novca? to je naravno moguce, ali sto se vise novca zaradi alternativnim putevima, to je sukob sa zakonom ozbiljniji. :)
i pri tome sve to predlazes sa "bezbedne udaljenosti" pisuci iz zemlje u kojoj "se ne isplati piratovati film". mislim da to nije u redu. ne znam kako si dospeo u ameriku, da li si imao tetku u CA, ili si bio natprosecno dobar djak koji je pri tome dobro igrao kosarku, pa si uspeo da dobijes full stipendiju, ili su te jednostavno roditelji poslali u ameriku, pa si se ozenio i dobio zeleni karton. nije ni bitno, bitno je da je gomila ljudi nasla posao u inostranstvu zahvaljujuci tome sto su "vezbali" na piratovanom softveru, da bi ih ciljna drzava jednostavno prihvatila kao gotov kadar koji nije morala da skoluje na raznim skupim koledzima, kursevima itd..

Citat:
bkaradzic
Krajnji korisnik bi teže dolazio do tog nelegalnog materijala, imao bi više volje da potraži alternative, imao bi više slobodnog vremena da misli kako da zaradi novac, da radi na sopstvenom usavršavanju, onda ne bi ljudi mislili da je svaki domaci film krš jer ne može da konkuriše npr. Matrix-u, itd.

evo za kraj, sporta radi, primenicu tvoju logiku i stil izrazavanja, a kao motiv uzecu tvoju tezu o "slobodnom vremenu i sopstvenom usavrsavanju":

- igre samo zaglupljuju decu i oduzimaju vreme ljudima koji ih igraju, te su, isto kao i narkotici, apsolutno stetne, i zato mislim da je nemoralno traziti za njih skupe pare. igre treba da se dele besplatno, jer je nemoralno da covek placa sopstveno izgubljeno vreme koje moze da iskoristi za licno usavrsavanje.
- ako ne to, onda bi ih trebalo oprezovati isto kao i duvansku industriju, i jos pet puta vise od toga, jer su ugorzeni oni najmladji.
- sledeci korak je potpuna zabrana igara jer je dokazano da visecasovno gledanje u monitor ostecuje vid, a sedenje za kompjuterom izaziva gojaznost i socijalnu otudjenost. :)
- naravno, poslednja etapa bi bila hapsenje svih koji su se bavili razvojem i prodajom igara, kao i retroaktivna primena zakona o zabrani na njih.

ovo je tvoja teza podrzana tvojim sistemom logike, samo okrenuta u suprotnom smeru. u prvu stavku je ubacen znak jednakosti izmedju droge i igara, zatim je postavljeno moralno pitanje. onda su ponudjena resenja koja napadaju proizvodjace igara kao sustinsko zlo koje mlade gura u psihofizicku propast. sve lepo moralno opravdano, samo su precutane neke cinjenice koje ces sam lako pronaci zato sto idu u prilog tvojim trenutnim interesima.

:)
pozdrav




 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31745 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.