Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31962 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 17:14 - pre 236 meseci
Citat:
pyc: Branimire, pre nego krenem sa rusenjem tvog "korporativnog" stava, srdacan i prijateljski pozdrav iz majke Srbije, moralne i finansijske bede ove planete! :)

Pozdrav Pyc-u... What's haaaaappening? ;)

Citat:
pyc: U jedno sam 100% siguran, a to je da bi bili u jos gorem mraku da nikako nismo mogli da nabavimo programe, a posebno razvojne pakete za populaciju koja je vise kreativno usmerena. Da nije bilo piraterije, pitanje je da li bi i ti sada sedeo tamo gde sedis, tj. da li si svoju prvu kopiju C ili ASM kompajlera platio?

Nisam. Prvi orginalni softver sam kupio kada sam došao u USA. I ne, ne bih bio ovde da nisam koristio piratski softver. Piratski softver mi je omogućio da naučim neke stvari pa da budem u kompetitivan na zapadu, u isto vreme zbog iste te piraterije to što sam kompetitivan po znanju na zapadu ništa nije značilo u Srbiji. Dođem u USA gađaju me novcem da pravim igre, a u Srbiji su mislili da sam kreten (jer kakva je vajda od pravljenja igara, kada samo baze podataka i softver po narudžbini mogu da zarade pare). Nije poenta da li smo koristili piratski softver ili ne. U jednom postu sam i rekao da pirateriju treba koristiti dok ima pozitivan efekat. Npr. skloniti pirate sa ulica, ali ih ne dirati na P2P mrežama dok se broadband po Srbiji širi. Kada se proširi dovoljno, udariti i po njima... Jer dok se širi ima pozitivan efekat, država pravi pare, oni što investiraju u broadband prave pare, korisnici dobijaju infrastrukturu za internet, itd. Imali smo pozitivan efekat sa piraterijom i naručivanjem preko oglasa tokom npr. 1980-ih, 1990-ih, ali taj pozitivan efekat više ne postoji... Nas u IT šišaju sve zemlje koje su bile nekadašnji istočni blok (većina njih videla prvi kompjuter posle 1989) kod nas su ljudi uveliko imali kompjutere u to vreme. I to nacije po brojnosti slične ili manje od Srpske. I sada nije razlog da oni nisu imali pirateriju, nego nije bilo rašireno kako kod nas, bilo je teže doći do te piraterije, pa su umesto stalnog jurcanja poslednjeg softvera ili tek izašlog filma imali vremena da smisle nešto kreativno da rade.

Čak Vijetnam (još uvek hardcode komunizam) radi outsourcing igara, a u Srbiji se to ne radi... Kako oni imaju kadar koji je više kvalifikovan za outsourcing igara od nas? A oni su verovatno još uvek zemlja sa manjim brojem linija koda napisanih tamo od broja napalm bombi bačenih tamo.

Citat:
pyc: Izjava ti je nekako, nemoj da se ljutis, ali lagano detinjasta i pomalo licemerna. :)

Nisi shvatio poentu. Niko tebi kao krajnjem korisniku ne treba da brani upotrebu piratskog softvera (tvoja privatna stvar, one što disribuiraju i prodaju pirateriju država treba da ganja). Ti sam tu upotrebu trebaš da staviš u korist svog usavršavanja zbog sopstvene koristi. Od gledanja filmova i igranja igara nema mnogo vajde. To je zabava, i ništa osim prekraćivanja vremena ne dobijaš time.

Inače još jedna stvar... Mene užasno nervira kada vidim u domaćem filmu da ga je finansiralo ministarstvo kulture. To smatram čistom nepravdom i traćenjem novca poreskih obveznika jer ima prečih stvari za državu od pravljenja filmova. Ali zbog nesprovođenja zakona koja je ta ista država donela za neke je to jedini način da naprave film. Onda u celom tom procesu verovatno ima podmićivanja, ličnih interesa, protekcije, opet sve preko džepa poreskog obveznika i čak ceo film može biti neko kvazi-umetničko đubre koje ne mora da uspe na tržištu da bi taj režiser ponovo dobio novac tog istog ministarstva da snima novi film. U isto vreme imaš režisera koji npr. nije politički podoban pa ne dobije novac za snimanje filma iako njegovi filmovi imaju daleko bolji komercijalni uspeh od tog privilegovanog režisera. I onda imaš situaciju da ti kao poreski obveznik finansiraš režisere čije filmove ne možeš da gledaš, a država ti maže oči "kulturom". Umesto da država lepo zaštiti proizvođače i distributere od piraterije (opet kažem preseći one što prodaju to na ulici), a onda ti isti proizvođači i distributeri sami ulažu novac u snimanje filma i sami na sebe preuzimaju rizik. Pa neka tržište samo odluči čiji će se filmovi snimati. Distributeri bi imali razloga da npr. od zarade na stranim filmovima ulažu u domaće (jer je potencialno mnogo veća zarada), a filmovi bi morali da se dokažu na tržištu.

Branimir

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 17:45 - pre 236 meseci
Koliko se samo diskutovalo o pirateriji samo na ovom forumu, a kamoli na ostalim, plus u privatnim razgovorima i naravno uvek se to podeli na dva tabora, one koji smatraju pirateriju pozitivnom, kao i one koji je smatraju kriminalom, pa čak i porede sa terorizmom (obično su to oni koji su se snašli van zemlje, pa im je jednostavno kupovina originala postala sasvim normalna stvar).Mislim ok je pozivati na poštovanje zakona, ali napadati ljude koji smatraju pirateriju pozitivnom je u najmanju ruku licemerno.E sad, ja kao programer, ne mogu da smatram pirateriju nečim pozitivnim, jer upravo zbog nje ja ovde ne mogu da imam mnogo koristi od onoga što radim, primera radi jedan od programa koji sam radio pre više godina sam prodao samo jednom, a za nekoliko dana taj program sam video kod nekoliko ljudi, i što je najgore sa promenjenim imenom autora, neko ga je jednostavno razbio i ubacio svoje ime kao autora.Ja to svakako napadam, ali ne mogu da napadam to što je program kopiran za dž, onda bih i ja onda ispao licemeran, jer pitanje je da li bih se uopšte bavio programiranjem da recimo 87' nisam mogao do dođem do Simon's Basic-a na kome sam počeo (jedini način je bilo da nabavim piratsku kopiju).Kada sam prešao na PC, u vreme sankcija, ni na koji način nisi mogao da dođeš do legalnog softvera, sve i da si hteo.I šta je onda trebalo da uradim, da ćušnem komp u neki ćošak da skuplja prašinu i čekam neka lepša vremena, koja uzgred budi rečeno još uvek nisu na vidiku ? Ne, nego sam na jedini mogući način došao do softvera koji me zanima (tad je to bio VB 4.0) i učio da radim u njemu.Mislim da su i svi ostali bili u takvoj situaciji i da su slično postupili, jer da nije bilo tako q...c bi mi danas imali bilo kakvog stručnjaka u oblasti IT-a, pogotovo programera (osim možda onih koji su se školovali ili iz nekog drugog razloga boravili u inostranstvu).Ok, sankcije su prošle, bombardovanje je prošlo, ali standard koji je ključna stvar u celoj priči je ostao isti, ako ne i gori.Ja sam se nekako skrpio da kupim legalan softver sa kojim zarađujem, ali za sve ostalo, pa na koju foru nego kopirati.Ne kažem da se lepo osećam zbog toga, ali drugačije se ne može.To što ventura recimo priča, zaista je lupetanje.Ok, čitao sam postove po forumu gde se spominje, i pročitao da vrti milione, berza, biznis ovo-ono.Ja neću da ulazim u to da li je to istina ili ne, ako jeste onda svaka mu čast, uspeo je...ali to opet nije razlog da ljude koje i ne poznaje i se žale na situaciju, naziva komunjarama i neradnicima.Ja pored stalnog posla, radim sa strane šta stignem, i pored svega toga kad pokrijem najosnovnije potrebe porodice (hrana, odeća, higijenski preparati...) i platim dažbine državi (struja, voda, telefon, porez...), meni zaista ne ostaje dovoljno da bih mogao da kupujem legalan softver, filmove i muziku.Ah da, pa to je luksuz, zamislite imam telefon u kući...ma, rasipanje...a tek voda, ma šta će mi to...nije nego.I šta bi sad trebalo, da se odreknem bilo kakve zabave (filmova, muzike, video-igara...), i da mi se život pretvori u ustani-radi-lezi, ustani-radi-lezi.E pa ako je to alternativa radije ću skidati mp3 i kupovati DIVX-e za 100 din ili DVD za 200 din, iako znam da to nije u redu, i svakako ću ako se stanje, tačnije standard popravi, početi da kupujem originale, ali do tada, snalazi se kako možeš.Uostalom, neko je već rekao, a ja ću se složiti s tim, ako neki softver košta toliko da ja ne mogu da ga kupim, ja ga svakako neću kupiti, tako da ako ga iskopiram niko nije na gubitku, jer ja taj proizvod svakako ne bih kupio.U prevodu, u oba slučaja ta firma nije prodala nijednu kopiju, matematika je jasna.
Ono što podržavam jeste da se zaustavi piraterija u firmama, kao i korišćenje piratovanog softvera u svrhu zarade, ali za učenje ili lične potrebe, mislim da nije toliko nemoralno koristiti pirata.Isto važi za muziku i filmove, čak da se ja pitam, legalizovao bih u potpunosti njihovo kopiranje.Ono što vredi zaradiće na koncertima/bioskopima, a ono što ne može da zaradi na koncertima/bioskopima, pa to onda i treba da se deli besplatno.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

voyageur

Član broj: 22529
Poruke: 18
*.bisinter.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 17:48 - pre 236 meseci
Citat:
Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i placali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuce? Možda veliko platno i bolje ozvucenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...


pa recimo vidi ovako, bioskopi sluze radi potpunog dozivljaja i uzivanja u filmu, tj. u filmskoj magiji kako se to popularno kaze..po tvojoj logici, zasto bi uopste iko isao u bioskop jer recimo u USA cena bioskopske ulaznice je nekih 9-10 $ sto znaci da za cenu 2-3 ulaznice moze se kupiti potpuno LEGALANO DVD izdanje filma ??? argument ti ne stoji, ko hoce da ide u bioskop da odgleda film otici ce, pogotovo u USA jer tu postoji kultura odlaska u bioskop, sto se za nasu zemlju ne moze reci, i u tome lezi u stvari odgovor zasto se kod nas radije gledaju piratski filmovi ( cesto losi snimci ), jer koliko zapravo postoji u zemlji bioskopa u kome vredi odgledati film ???
A sve je to mnogo kompleksnija tema i odgovor ne lezi u pirateriji...nego u poslednjih 10-15 godina kroz koje je ovaj narod prosao, nemozemo se mi porediti sa USA ili zapadnom Evropom, piraterija se kod nas ne moze zaustaviti jer je nezaustavljiva u ekonomski puno jacim zemljama, druga je stvar sto postoje zakoni koji se primenjuju u tim zemljama, ali postoje zato i veoma brzi internet pristupi pa kome se gleda pirat gledace ga svakako, niko mu nece upadati u stan jer je downloadovao film za svoju licnu upotrebu, zar ne ?

Citat:
"Jednostavno, nisam imao volje to da radim. Takode, piraterija je uzela takvog maha da se meni smucila i pomisao na komponovanje i muziku. Naše pesme i ploce presnimavao je i prodavao ko je hteo i kako je hteo, bez ikakvog pitanja, bez ikakve mere i bez ikakvog ukusa."


u ovom slucaju se radi i o zastiti autorkiskih prava, a ne samo o pirateriji, ali kazem, da su postojali zakoni ( tj. da ih je neko sprovodio kako treba ) do takvog stanja ne bi ni doslo, dakle, kriva je DRZAVA sto zakone ne sprovodi i sto nam je sudstvo ovakvo kakvo jeste.

Citat:
problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domacoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoce da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i cak kada može ne može da konkuriše nama odavde.


niko ko ima imalo zdravog razuma nece software praviti za nase trziste nego za zapadno, to je sasvim jasno i logicno...pogledaj sta rade Rusi i njihovi razvojni studiji za pravljenje igrica, sve se to lepo prodaje na zapadu ( ako zaista nesto vredi ), mi smo ipak siromasno i maleno trziste za velika ulaganja na tom polju...uzmi lepo i pravi software za USA trziste pa ces dobiti i adekvatnu zastitu ( na sudu ) , ako ti je do zarade na tom polju ;)...ovde ce se software piratizovati jos dugo dugo godina...ali reci mi samo da li je moguce koristiti nelegalan software za profesionalnu upotrebu ( citaj-firme ) ? naravno da nije, i naravno da svi nabavljaju legalan software, govorim uopste za situaciju i kod nas i u svetu. A ako ja kuci koristim Adobe Premier recimo, koristim ga za iskljucivo licne potrebe i isti mi ne sluzi za bilo kakvo sticanje kapitala, tako da to ne smatram zlocinom.

Citat:
Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu.


Ponavljam, Srbija je suvise malo trziste...svaki iole ozbiljan IT radnik ( programer, web dizajner itd ) radi projekte za inostranstvo, tj. za strane kompanije i to salje putem interneta...

Citat:
Ovde u USA se i ne isplati piratovati film. Postoje BlockBuster Movie/Game Pass, NetFlix, i slicne usluge od kojih po niskoj ceni (oko $25 mesecno) dobiješ neograniceno iznajmljivanje. I možeš da zadržiš film ili igru dugo koliko hoceš. U Srbiji nemate takve usluge jer zbog piraterije se nikada nisu ni osnovali neki lanci video prodavnica pa ne mogu da manevrišu sa high-volume uslugama, nego je svako za sebe obaška i ima visoke operacione troškove (pojedinacno svaka prodavnica u poredenju sa prodavnicom koja je deo lanca prodavnica).


EKONOMIJA- nemozemo porediti USA sa Srbijom, ovde je 25 $ mesecno i dalje misaona imenica za takav luksuz kao sto je iznajmljivanje video kaseta i igrica..a ako je luksuz da li onda treba reci " ko nema para da kupi dobar auto ne treba ni da se vozi? " :) ..razumes sta hocu da kazem...
ja jesam za zabranu prodaje piratskih diskova, ali to je najdalje dokle se moze otici...dalje nema smisla...treba kaznajvati prodaju ilegalnog softwarea, ali download i posedovanje - nikako, jednostavno, nije izvodljivo

i jos jedno pitanje za kraj
recimo kupim original CD svoje omiljene grupe, i napravim kopiju za svoj cd player u auto, i jos prebacim mp3 u svoj mp3 player koji nosim sa sobom dok dzogiram...treba li me uhapsiti ? jesam li ja prekrisio zakon, i ako sam platio uredno svih recimo 12 pesama na tom cd-u ili sam trebao kupiti onoliko cd-ova koliko sam kopija za licne potrebe napravio ?

i jos jedna opaska...na zapadu se originali kupuju i zbog svog specificnog pakovanja, dobijaju se razni pokloni uz CD i tako te varijante, sto znaci pravi fan nekog benda ili pevaca uvek ce kupiti original cd bez obzira sto ima mogucnost za besplatan download ( moj primer ), ali me to nece spreciti da napravim onoliko kopija tog cd-a sebi koliko mi u stvari treba.

isto vazi i za video igre, isto vazi i za filmove.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
*.25.eunet.yu.

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 17:51 - pre 236 meseci
Neko rece "Prvi orginalni softver sam kupio kada sam došao u USA.", a evo ja, koji sada i ovde zagovaram prateriju iz cisto lokalnih razloga, kazem da sam licno ja, moju bivsu drzavnu firmu nagovorio da kupi Clipper 5.01, jos u vreme DOS-a, pre wina 3.11 ... jos u ono vreme kada se niko ni malkice nije trzao na pirate jer ih nije ni bilo, jer su 1,4" disketa i 2400 modem bili jedina sredstva za dobavljanje fajlova... Nije bilo ni neta, bio je samo jedan dobar BBS, Sezam... Svi Clipper-i i svi alatici za njega mogli su se naci na tom Sezamu...

Zasto ovo gornje pominjem? Zato sto mislim da imam moralno pravo da kritikujem one koji kritikuju mene, zagovaraca piraterije - a garant su makar jednom koristili tudje a nisu ga platili. Samo onaj ko zaista nikada nije pipnuo nista piratsko, ima moralno pravo da je protiv piraterije... Da li ste pre kintu na kurve a posle se sablaznjavate nad njima, to je ta nemoralna, licemerna prica...
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 18:06 - pre 236 meseci
Citat:
Andreja Dulovic: i pri tome sve to predlazes sa "bezbedne udaljenosti" pisuci iz zemlje u kojoj "se ne isplati piratovati film". mislim da to nije u redu. ne znam kako si dospeo u ameriku, da li si imao tetku u CA, ili si bio natprosecno dobar djak koji je pri tome dobro igrao kosarku, pa si uspeo da dobijes full stipendiju, ili su te jednostavno roditelji poslali u ameriku, pa si se ozenio i dobio zeleni karton. nije ni bitno, bitno je da je gomila ljudi nasla posao u inostranstvu zahvaljujuci tome sto su "vezbali" na piratovanom softveru, da bi ih ciljna drzava jednostavno prihvatila kao gotov kadar koji nije morala da skoluje na raznim skupim koledzima, kursevima itd..

I ti to ne smatraš lošim efektom piratizacije? Jeste ima i drugih razloga i piratizacija nije najveći, ali je deo problema o kome mi ovde pričamo. I druge probleme treba rešavati, ali mi ne pričamo o njima...

Ja sam došao u USA "vežbajući" na piratovanom softveru... Poreze sada plaćam državi u kojoj je taj piratizovani softver i proizveden. Odloženo plaćanje... Od toga država gde sam rođen ima $0 koristi. ;)

Citat:
Andreja Dulovic: mislim da ovo izlazi iz okvra dobrog ukusa, cak se moze obeleziti i kao bezobraluk. osoba koja u srbiji zavrsi fakultet i zaposli se moze da racuna na platu od 20.000 dinara u proseku. znaci, to je scenario "by the book" koji ne moze biti legalniji. ides u skolu, najdes posao, radis... velika vecina ljudi koja se odluci za fakultet ce tako ici kroz zivot.

Gledanje piratskih filmova i igranje piratskih igara im neće rešiti problem male zarade. Ili možda ti misliš da će im prekratiti vreme u dok čekaju bolji standard?

Za sve one koji čekaju rešenje materijalnih problema samo napomena da ona poslovica "ko čeka dočeka" funkcioniše možda u komunizmu... U kapitalizmu je "ko čeka umre od gladi". ;)

Branimir
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 18:35 - pre 236 meseci
Citat:
voyageur: niko ko ima imalo zdravog razuma nece software praviti za nase trziste nego za zapadno, to je sasvim jasno i logicno...pogledaj sta rade Rusi i njihovi razvojni studiji za pravljenje igrica, sve se to lepo prodaje na zapadu ( ako zaista nesto vredi ), mi smo ipak siromasno i maleno trziste za velika ulaganja na tom polju...uzmi lepo i pravi software za USA

Ponavljam, Srbija je suvise malo trziste...svaki iole ozbiljan IT radnik ( programer, web dizajner itd ) radi projekte za inostranstvo, tj. za strane kompanije i to salje putem interneta...

Jao sreće radiš u Srbiji, a lova kaplje sa zapada! Idealizuješ outsourcing... Ne razvijati sopstveno tržište je ravno samoubistvu. Idealno je da dokle god praviš lovu sa outsourcingom da investiraš te pare lokalno i kreiraš tržište. Jer šta ćeš da radiš u slučaju kada oni nađu nekoga ko je jeftiniji od tebe? Propadneš? Ili spustiš cenu svojih usluga da možeš da konkurišeš? Ili počnu neka pomeranja u zapadnoj ekonomiji pa izgube interes da te uopšte plaćaju pa ne možeš ni cenu da spustiš.

Ti gledaš kratkoročno, jedan posao, jedna naplata... Ne misliš šta ćeš da radiš za 5-10 godina. I kako pozitivno da utičeš da kreiraš tržište oko sebe pa da imaš izvor prihoda...

I BTW, Rusi (i ostali game developeri u Istočnoj Evropi) skoro sve igre koje izdaju na zapadu izdaju i za svoje tržište. Ima i primera iz Ukrajne i Slovačke gde je igra prvo izdata na njihovom tržištu na njihovom jeziku pa tek kasnije je izdata na zapadu.

Citat:
voyageur: i jos jedno pitanje za kraj
recimo kupim original CD svoje omiljene grupe, i napravim kopiju za svoj cd player u auto, i jos prebacim mp3 u svoj mp3 player koji nosim sa sobom dok dzogiram...treba li me uhapsiti ? jesam li ja prekrisio zakon, i ako sam platio uredno svih recimo 12 pesama na tom cd-u ili sam trebao kupiti onoliko cd-ova koliko sam kopija za licne potrebe napravio ?

Ne čitaš moje postove... Rekao sam par puta, ako piraterija ima pozitivan efekat, to je sada npr. razvoj broadbanda ne treba mnogo talasati. Ako ima negativan efekat, prodaja piratskih CD-ova po tezgama na ulici, kopiranje u iznajmljenim stanovima i prodaja, treba je kažnjavati.

To šta ti radiš privatno sa svojim kopijama CD i MP3 sve dok ne zarađuješ pare ili umnožavaš i koristiš više od sopstvenih potreba je tvoj problem.

Uf, sva sreća Subota je pa imam vremena da ćaskam sa vama... ;)

Branimir


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 14.11.2004. u 08:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 18:48 - pre 236 meseci
Citat:
ultraKeen:primer 4:

prodjem pored servisa za Mercedese u mom kraju, a tamo jedan crni dvosed sa crnim staklima, rascepio se ko zaba kretusa... pogledam pise na boku V12, a pozadi 500 SLK, cini mi se... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*500-005

prodjem pored servisa za pranje kola, a odande izlazi zadnji model Hammer dzipa, brunda ko sam djavo diboko... ganc nov, metaliziran... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*300-003


Sta si hteo da kazes sa ovim?
Da je policija podmitljiva jer lik ima dva auta sa slicnim registarskim brojevima?
Jesi ti nekada registrovao auto?
Kada registrujes auto, imas mogucnost da sasvim legalno, doplatis za petocifreni, cetverocifreni ili neki broj koji tebi nesto znaci. Ja sam naprimer doplatio 13,000 dinara na registraciju za petocifren broj, i kada na salteru kazes da hoces specijalni broj, oni te upute kod nacelnice odeljenja, lepo tamo imas knjigu gotovih brojeva (koji su nesto jeftiniji), ako hoces bas poseban broj, uplatis, i cekas 2 nedelje da se izradi, i to je to...

Ne vidim nikakav problem u tome, niti zbog cega je to toliki bauk?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 18:49 - pre 236 meseci
E Branimire, kad si već na "trulom" zapadu, i znam da si u gaming industriji, zanima me jedna stvar u koju si sigurno upućen, a to je, šta se podrazumeva pod originalom tamo, kada su video-igre u pitanju.Recimo, kod nas je original obična CD-kutija sa nalepljenom markicom i to zadovoljstvo košta 3.000 din, a to je oko 50$.Pošto je tolika cena i tamo, zanima me, da li recimo uz kupljen original tamo dobijaš još nešto osim CD kutije i samog medija, tipa knjižice, uputstva, dodataka...uopšteno, šta se obično dobija kada kupiš original osim već pomenute kutije i nosača podataka ? Čisto informacije radi.Zanima me to isto i u vezi ostalog softvera (programski jeziki, grafički alati i sl...)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

voyageur

Član broj: 22529
Poruke: 18
*.bisinter.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 19:00 - pre 236 meseci
Citat:
Jao sreće radiš u Srbiji, a lova kaplje sa zapada! Idealizuješ outsourcing... Ne razvijati sopstveno tržište je ravno samoubistvu. Idealno je da dokle dok praviš lovu sa outsourcingom da investiraš te pare lokalno i kreiraš tržište. Jer šta ćeš da radiš u slučaju kada oni nađu nekoga ko je jeftiniji od tebe? Propadneš? Ili spustiš cenu svojih usluga da možeš da konkurišeš? Ili počnu neka pomeranja u zapadnoj ekonomiji pa izgube interes da te uopšte plaćaju pa ne možeš ni cenu da spustiš.


verovao ili ne, u gradu u kome ja zivim a koji nije nesto preterano velik, poznajem najmanje cetvoricu ljudi koji zive i rade od IT-a upravo na ovaj nacin...jedan od njih zapravo i radi za domacu firmu koja radi web za inostranu kompaniju...drugi je programer freelancer koji sedi kuci i programira i svoj software ne prodaje u Srbiji...zasto..? pa rekao sam, zar je tesko shvatiti razliku u kupovnoj moci kod nas, i na zapadu, Srbija nije toliko veliko trziste koliko bi zeleli da bude....ako se nevaram, u EU ne postoji nesto sto se naziva " sopstveno trziste " nego trziste EU, i tu treba traziti sansu u IT biznisu a svakako ne u Srbiji. Nemoj pogresno da shvatis da sam ja protiv IT-a u Srbiji, samo zelim da kazem sta je logicno ciniti svakom ko se tim poslom bavi...perspektiva se otvara jedino ako smo otvoreni prema EU i svetu, a ne zatvoreni sami za sebe, i zato ponavljam jos jednom, koliko tebi bilo smesno ili cudno, ljudi stvarno rade projekte za inostranstvo, i od toga zive i zaradjuju.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 19:19 - pre 236 meseci
Citat:
Srbija nije toliko veliko trziste koliko bi zeleli da bude....

Nije uopšte problem u veličini tržišta.Srbija ima sasvim dovoljno tržište za sve vrste programera, odnosno softverskih kompanija bez obzira da li proizvode uslužne programe ili video-igre.Problem je u kupovnoj moći stanovništva, jer bi najveći broj ljudi verovatno kupio taj proizvod (jer uz njega bi dobio besplatnu teh. podršku, i sve što uz to ide) kada bi mogao da ga priušti, bez da za njega mora da radi 12 meseci...
Citat:
perspektiva se otvara jedino ako smo otvoreni prema EU i svetu, a ne zatvoreni sami za sebe, i zato ponavljam jos jednom, koliko tebi bilo smesno ili cudno, ljudi stvarno rade projekte za inostranstvo, i od toga zive i zaradjuju.

Niko nije rekao da ne treba biti otvotren prema svetu.Branimir je verovatno hteo da kaže da isti taj proizvod treba ponuditi i na domaćem tržištu.Druga stvar je što bi to zbog visokog stepena piraterije proizvođaču donelo više štete, nego koristi, jer verovatno ovde ne bi uspeo da proda dovoljnu količinu proizvoda makar troškove proizvodnje da pokrije.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 19:26 - pre 236 meseci
Citat:
Marko_L: E Branimire, kad si već na "trulom" zapadu, i znam da si u gaming industriji, zanima me jedna stvar u koju si sigurno upućen, a to je, šta se podrazumeva pod originalom tamo, kada su video-igre u pitanju.Recimo, kod nas je original obična CD-kutija sa nalepljenom markicom i to zadovoljstvo košta 3.000 din, a to je oko 50$.Pošto je tolika cena i tamo, zanima me, da li recimo uz kupljen original tamo dobijaš još nešto osim CD kutije i samog medija, tipa knjižice, uputstva, dodataka...uopšteno, šta se obično dobija kada kupiš original osim već pomenute kutije i nosača podataka ? Čisto informacije radi.Zanima me to isto i u vezi ostalog softvera (programski jeziki, grafički alati i sl...)

Ovo sam hteo da spomenem u mom prvom postu, ali sam zaboravio.
Još jedan od tih negativnih uticaja piraterije da po Srbiji ne postoje distributeri softvera u smislu u kakvom postoje ovde. Recimo baš taj primer CD-a koji si naveo. Pošto nema distributera i lanca prodavnica broj kopija koje se uveze je vrlo mali. I radi se o najprimitivnijoj vrsti trgovine, tj. preprodaji. Nije neobično da prodavnica u Srbiji naruči par komada preko amazon.co.uk i kupi ih po punoj ceni, plati porez tamo, plati carinu, i onda nabije njihovu zaradu na tu cenu i plati porez u Srbiji. Naravno ovo je način ako nisu prošvercovali (što je vrlo moguće ako ti ne daju kutiju uz igru) ili na neki drugi način došli do tog proizvoda. Slično je radio i CET sa knjigama ranije (knjiga + poštarina + carina + porez + 20% od cene knjige + "3 na karte"... ne znam kakvo je stanje sada). Uglavnom čak i onaj ko hoće sav softver da kupi legalno ne može to da uradi po cenama koje postoje u Srbiji. Što je vrlo nelogično sa aspekta nekoga ko pravi manje novca. Onda često se dešava da oni kupuju softver koji je ovde na bargain bin-u i prodaju ga po punoj ceni tamo, iako to ne bi moglo da se desi da imaju ugovor sa izdavačem. Baš je neko spominjao Civilization 3 u ovom forumu i mislim da neko reče da može da se kupi u nekoj BGD knjižari po toj $50 ceni, a ta ista igra se prodaje ovde za $9.99.

Igre dolaze sa opremom uputstvo, kutija (ako je PC igra) i medij. Softver u poslednjih par godina dolazi sa skromnijom opremom. Često se samo downloaduje sa sajta proizvođača. Npr. ProDG kompajler za PS2 koji je prilično skup oko $5K downloaduješ preko interneta, a eventualno ti pošalju CD sa istim tim softverom i knjigu sa upustvom "kako da double-click na setup.exe". Sa Half Life 2 i MMO igrama to izgleda počinje da postaje praksa i sa igrama. Platiš $49.95 i možeš da downloaduješ...

Ovde osim kupovine nove ili iznajmljivanja postoji i opcija kupovanje korišćene igre. Cene su značajno niže, a da postoje neki distributeri po Srbiji, verovatno ne bi bio problem uvoziti ih, prodavati tamo i nuditi opciju potrošačima u Srbiji da prodaju tu igru nazad prodavnici. Tehnički ovo je kao iznajmljivanje, jer ako ne zadržiš igru duže od nedelju dana razlika u ceni ispadne koliko i iznajmljivanje iste, a prodavnica nema obaveze prema izdavaču. Takođe ovaj vid poslovanja, zapravo šteti izdavačima, ali još niko od izdavača se nije pobunio. Isto važi i za muziku i filmove...

Branimir

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 20:37 - pre 236 meseci
Kao prvo, hvala na iscrpnom odgovoru.
Citat:
Naravno ovo je način ako nisu prošvercovali (što je vrlo moguće ako ti ne daju kutiju uz igru) ili na neki drugi način došli do tog proizvoda.

Ovo sam hteo da čujem više nego išta :) Zašto ?
Zato što ja još nisam video igru u pakovanju, već praktično isto pakovanje koje se može kupiti na ulici za 100 din, što će reći da kod nas ni originali nisu originali, već pirati (ako su prošvercovani ili nabavljeni na neki "drugi način").Dakle, mi u Srbiji imamo 2 opcije, a to su:
1.Da kupimo piratovanu igru za 3000 dinara
2.Da kupimo piratovanu igru za 100 dinara
Tako ispada, zar ne ?
Citat:
Onda često se dešava da oni kupuju softver koji je ovde na bargain bin-u i prodaju ga po punoj ceni tamo, iako to ne bi moglo da se desi da imaju ugovor sa izdavačem.

Još jedna činjenica koja govori u prilog tome da su kod nas originali u stvari pirati koji se prodaju višestruko skuplje.
Citat:
Baš je neko spominjao Civilization 3 u ovom forumu i mislim da neko reče da može da se kupi u nekoj BGD knjižari po toj $50 ceni, a ta ista igra se prodaje ovde za $9.99.

Ne znam ko je spominjao, ali ja lično sam kupio "original" Civilization 3 i platio ga 3.110 dinara, jer zaista obožavam tu igru još od prvog dela (koji imam u originalu za Amigu 500, poslao mi drugar iz UK još kad je izašao, u lepoj kutiji u kojoj se nalaze 4 diskete + civilopedia knjižica).Što se tiče CIV-a 2, nikako nisam mogao da se dokopam originala iz poznatih razloga.Zato sam se nadao da ću bar originalnu trojku imati u original pakovanju, ali eto.Tad sam se opekao, i jel znaš kada će mi više pasti na pamet da kupim "original" igru ovde ? Jednog dana...
I vid sad logike.U zemlji gde je prosečna plata 2000-3000$ dobiješ igru u original pakovanju (sa svim što uz to ide) za manje od 10$, a u zemlji gde je prosečna plata jedva 400$ ta ista igra u osakaćenom pakovanju (dakle samo CD kutija i CD medij) košta 50$.Pa kako onda neko zamišlja da nema piraterije ?
Dakle, možda i ima ljudi koji bi kupovali original igre i sa ovakvim platama, ali cene svoj novac i žele da za njega dobiju ono što su platili, a to je pravi original, a ne maskirani pirat.
Citat:
Ovde osim kupovine nove ili iznajmljivanja postoji i opcija kupovanje korišćene igre.

E, a ovde se to zove piraterija :)
Citat:
Cene su značajno niže, a da postoje neki distributeri po Srbiji, verovatno ne bi bio problem uvoziti ih, prodavati tamo i nuditi opciju potrošačima u Srbiji da prodaju tu igru nazad prodavnici.

Ovo je još jedna zanimljivost.Znači mi praktično ovde, jedino M$-ove proizvode možemo da kupimo legalno, jer samo oni imaju predstavništvo ovde (distribucija), dok su sve ostalo u principu pirati, bez obzira što koštaju koliko i pravi originali.

E tek sad mi se javlja želja za neplaćanjem softvera :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

voyageur

Član broj: 22529
Poruke: 18
*.bisinter.net.



Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji13.11.2004. u 21:36 - pre 236 meseci
Citat:
I vid sad logike.U zemlji gde je prosečna plata 2000-3000$ dobiješ igru u original pakovanju (sa svim što uz to ide) za manje od 10$, a u zemlji gde je prosečna plata jedva 400$ ta ista igra u osakaćenom pakovanju (dakle samo CD kutija i CD medij) košta 50$.Pa kako onda neko zamišlja da nema piraterije ?
Dakle, možda i ima ljudi koji bi kupovali original igre i sa ovakvim platama, ali cene svoj novac i žele da za njega dobiju ono što su platili, a to je pravi original, a ne maskirani pirat.


inace, mozda je malo skrecem sa teme ali zacudili bi se koliko su zapravo neke stvari puno jeftinije u USA nego u SCG...automobili, gorivo, itd...zbog cega ?..pa, stitimo nase trziste ;) ( porezima, carinama, itd )...ulazak u EU menja sve to.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 00:17 - pre 236 meseci
Citat:
Marko_L: Ovo sam hteo da čujem više nego išta :) Zašto ?

Zaboravio si da citiraš prvu rečenicu... Ja mislim da je to što navodiš posledica piraterije. A ti hoćeš da kažeš da je uzrok?

Citat:
Marko_L: E tek sad mi se javlja želja za neplaćanjem softvera :)

Drago mi je da si odlučio da pređeš na open source. ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 03:35 - pre 236 meseci
nedodje covek 2 dana i 70 poruka :)

da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.

neko je ovde pominjao kako za album treba 10K evra, i da to mora da se
vrati. da to je ok. ali ako taj neko, za 2 meseca, dodje na "punk tv"
i kaze da je bio gde-sve-ne i radio letos sta-sve-ne, a sa druge
strane imate argumente kao u emisiju "sami smo krivi sto nemamo
bioskope ljudi kupuju divx"; onda cela stvar postaje neodrziva....
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 08:37 - pre 236 meseci
Citat:
voyageur: inace, mozda je malo skrecem sa teme ali zacudili bi se koliko su zapravo neke stvari puno jeftinije u USA nego u SCG...automobili, gorivo, itd...zbog cega ?..pa, stitimo nase trziste ;) ( porezima, carinama, itd )...ulazak u EU menja sve to.


Porezi, carine.... smesno :)) U pitanju je suvi imperijalizam. Zato je USA tu gde jeste. USA industrija oruzja je najmocnija na svetu. Tu se vise love uzme kapiram i od industrije kompjutera. Posle drzava sve to lepo iznivelise, pa onda neki proizvodi ispadnu nenormalno jeftini.

pyc
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 08:43 - pre 236 meseci
Citat:
aleksandaraleksandar: nedodje covek 2 dana i 70 poruka :)
da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.


Upravo tako. Ne smeta meni to da piraterije uslovno receno nema, kao sto je to slucaj u USA, nego meni smeta nacin na koji se o tome govorilo u ovim okolnostima. Kao da je to, pobogu, najbitnije u ovoj bedi...

Ako je argument da nas pritiska EU da usvojimo pravila ponasanja, ja mislim da im treba reci nesto u smislu: "Daj nemojte da ste glupi, pa to je kod nas neizvodivo, pomozite nam da resimo ostale mnogo bitnije probleme."

pyc
 
Odgovor na temu

Voyageru




Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 17:56 - pre 236 meseci
Citat:
Porezi, carine.... smesno :)) U pitanju je suvi imperijalizam. Zato je USA tu gde jeste. USA industrija oruzja je najmocnija na svetu. Tu se vise love uzme kapiram i od industrije kompjutera. Posle drzava sve to lepo iznivelise, pa onda neki proizvodi ispadnu nenormalno jeftini.


ok, necu da ulazim u teorije zavere, samo da kazem da auto koji bi kod nas uvezao platio bi 20 % carinu i 20 % porez, tako da auto koji kosta recimo 10000 evra u EU kod nas ce kostati najmanje 14 000 evra...
original Nike patike u USA se krecu 30- 130 $ , za one najskuplje modele...
kod nas mozes naci iste takve u rasponu cena 70 - 200 evra...sta mislis zasto ? jer nasi ljudi vole da kupe skupe patike i da budu u fazonu " e ove tike sam platio 150 evra "...bio mi je skoro drug iz Svajcarske u poseti i rekao je kako ovde vise nije jeftino kako je bilo, garderobu koju je ovde kupio mogao je tamo naci i za manje pare...

i jos jedna stvar, pogledaj cene nekretnina koje su nenormalno visoke u BG recimo, i onda mi reci da je za to kriva USA i njihov imperijalizam ;)

pre neki dan gledam citam u novinama ( sorry sto odoh od teme daleko ali moram da dam ovaj primer ), kako su jednom butiku u Knez Mihajlovoj novinari nasli 3 potpuno identicne jakne ( modela ), po velicini i po bojama, jedna je kostala nesto preko 4 000, druga oko 10 000 a treca oko 15 000 dinara, kada su upitali prodavce o cemu se radi rekli su da nisu duzni da daju odgovore na takva pitanja i da ta roba i onako nije njihova ?! ;)

da se vratim na pirateriju, jedno pitanje za razmisljanje...

evo recimo ja koristim Adobe Photoshop za iskljicivo privatne potrebe a ne za sticanje profita...sad ne znam tacno koja je cena najnovije legalne verzije, ali da kazemo da je oko 200-300 $..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...nadam se da razumete sta hocu da kazem..software nije nesto materijalno i opipljivo, i zato je specifican...sta sam ja ukrao od Adobea kada i onako ponavljam ne bi kupio taj software...razumete sta hocu da kazem, nije to hrana pa da nekome otimam od usta ili auto kojim se koristim bez nadoknade pa ce auto da propadne jer ga ja trosim...

i zato imam jednu mozda suludu ideju, tj. vidjenje eventualnog resenja za buducnost software-a ( njegovog placanja )

1.Sve firme, kompanije, preduzeca, skole,svi oni koji koriste program u profesionalne svrhe moraju da imaju legalnu licencu i punu placenu cenu za taj isti software

2. Za obicne kucne korisnike dva moguca resenja :
a) potpuno besplatno koriscenje software-a za privatne ( kucne svrhe )
ili
b) drasticno smanjene cene software-a za kucne korisnike ( red velicina do 5-10 $ po programu tipa Photoshop itd, )

zvuci utopisticki, ali ko zna :)

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 18:02 - pre 236 meseci
Citat:
Zaboravio si da citiraš prvu rečenicu... Ja mislim da je to što navodiš posledica piraterije. A ti hoćeš da kažeš da je uzrok?

Ne, uzrok piraterije je upravo to što u Srbiji ne postoje zvanični distributeri softvera jakih inostranih kompanija, kao i kupovna (ne)moć stanovništva.Pored toga, mi za razliku od većine zemalja gde uz kupljen softver dobijaš i besplatnu teh. podršku, uputstvo, lepo pakovanje, dobijamo bukvalno isto što i na ulici i to za mnogo više para.Dakle, visok stepen piraterije je neminovan dok se neke stvari ne srede.Ne bih previše da zalazim u politiku, jer to uvek dovede to flejma, ali nepobitna je činjenica da je vlast u ovoj zemlji ta koja je dovela do sankcija, izolacije, bombardovanja, srozavanje ekonomije, a uz to nikad nije imala previše sluha za IT.Ako to što su otvorili predstavništvo M$-a ovde političari smatraju nekim veliim uspehom, onda su se gadno zeznuli, mada su verovatno samo za njih i čuli.U ovakvoj situaciji ja stvarno ne vidim kako neko uopšte može da poziva na moral građana.Gde je moral onima koji u knjižarama prodaju pirata za 3000 din. i to nazivaju legalnim.Ma daj...dok god je tako ovde će biti piraterije na kvadrat.
Citat:
Drago mi je da si odlučio da pređeš na open source. ;)

Da, da, da...živeo open source :)))
Citat:
da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.

A da li si ti pročitap išta osim naslova teme ? pyc je lepo naveo naziv emisije, ali je i pričao o legalnosti, u fazonu "Sami su krivi što nisu zaštitili softver" ili "Ko im je kriv kad je kopiranje nelegalnog sadržaja isuviše lako".E pa, kad izjaviš tako nešto, onda valjda očekuješ i neku reakciju na to.Ja lično se slažem sa većinom njegovih stavova, ali ima i onih koji su blago preterivanje.Zato uostalom i postoje diskusije.Da se razmene mišljenja.
Citat:
Ako je argument da nas pritiska EU da usvojimo pravila ponasanja, ja mislim da im treba reci nesto u smislu: "Daj nemojte da ste glupi, pa to je kod nas neizvodivo, pomozite nam da resimo ostale mnogo bitnije probleme."

Ma, uopšte nije stvar u tome.Neće EU pritiskati da se ugasi piraterija, jer ista ni kod njih nije ugašena, kada se priča o kućnim korisnicima.Cilj je da se piraterija ugasi po firmama, kao i da se spreči preprodaja (odnosno sticanje materijalne koristi) nelegalnog softvera.Kopiranje, i razmenu između komšija i prijatelja niko ne može, a verovatno i ne želi da brani.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji14.11.2004. u 18:25 - pre 236 meseci
Citat:
..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...

To sam isto i ja rekao u jednom od postova na prethodnoj stranici.Teoretski je tako, ako neki softver ne bi ni kupio inače, kompanija svakako nije na gubitku ako ga ti koristiš.
Citat:
a) potpuno besplatno koriscenje software-a za privatne ( kucne svrhe )

To već postoji, a zove se piraterija :)
Citat:
b) drasticno smanjene cene software-a za kucne korisnike ( red velicina do 5-10 $ po programu tipa Photoshop itd, )

Pa tako nešto već odavno postoji na zapadu, i to su takozvane student verzije koje su iste kao i full verzije, samo sa njima ne smeš da izrađuješ komercijalne stvari, dakle ono što će se prodavati, ali smeš da g koristiš za lične potrebe.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reakcija na vecerasnju emisiju B92 Javna Tajna, a o pirateriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31962 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.