Prvo hvala na pohvalama. Uglavnom se trudim da uvek baratam sa cinjenicama. Po tome sam i opste poznat u svom okruzenju. Ko ima jako uporiste u cinjenicama ima i bolju "pregovaracku" poziciju. Rekla-kazala moze svako da obori, a cinjenice i pozivanjem na njih retko ko.
Cesto idem kroz Srem (ali vise kroz Banat). Nazalost i zbog sremske policije i sremskih sudija (?!) bio sam primoran da dobro proucim Zakon o prekrsajima i ZOOBS. ZOOBS zbog policije, a Zakon o prekrsajima zbog sudije! Zasto zbog sudije? O cemu pricati kad sudija zanemaruje instituciju svedoka!? U prethodnom postupku protiv mene, sudija (cije je resenje ponistilo zalbeno vece) nije saslusavala svedoka iako sam ja to zahtevao i naveo ko je svedok. Do tog momenta sam izgubio poverenje u samo saobracajnu policiju, a od tog momenta i u sudije koje rade u prvostepenim organima. I naravno - ne generalizujem, ali ako sam ja za njih kriv dok ne dokazem suprotno - i oni su za mene. Eto opet krsenja Ustava… No da ne skrecem sa teme…

Ustav, kao sto svi znamo, jeste najvisi pravni akt jedne drzave. Medjutim to je uopsteni akt, ako mogu tako da se izrazim, koji za detaljnije uredjenje upucuje na zakone.
Sto se tice nase problematike, Clan 32 Ustava Republike Srbije glasi:
Svako ima pravo da nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljen sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i o optužbama protiv njega...
Član 136.
Državna uprava je samostalna, vezana Ustavom i zakonom, a za svoj rad odgovorna je Vladi.
Poslove državne uprave obavljaju ministarstva i drugi organi državne uprave određeni zakonom.
Poslovi državne uprave i broj ministarstava određuju se zakonom...
Član 142.
...
Sudovi su samostalni i nezavisni u svom radu i sude na osnovu Ustava, zakona i drugih opštih akata, kada je to predviđeno zakonom, opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava i potvrđenih međunarodnih ugovora...
Zakonom se može propisati da u određenim sudovima i u određenim stvarima sude samo sudije.
Sud sudi u veću, a zakonom se može predvideti da u određenim stvarima sudi sudija pojedinac.
Medjutim, u ovom clanu nigde ne negira mogucnost da ti sudi i neko drugi. (?) Ako nesto, pravnim aktom, nije zabranjeno, znaci da je dozvoljeno... (prim. aut. Uglavnom se tako tumaci)
-------------------------
A evo i koji su uslovi za izbor u zvanje sudije propisani Zakonom o sudijama:
Član 41.
Za sudiju može biti izabran jugoslovenski državljanin koji ispunjava uslove za rad u državnim organima, koji je završio pravni fakultet, položio pravosudni ispit i dostojan je dužnosti sudije.
Posle položenog pravosudnog ispita potrebno je i radno iskustvo u pravnoj struci:
- dve godine za sudiju opštinskog suda;
- četiri godine za sudiju trgovinskog suda;
- šest godina za sudiju okružnog suda;
- osam godina za sudiju Apelacionog suda, Višeg trgovinskog suda i Upravnog suda;
- dvanaest godina za sudiju Vrhovnog suda Srbije.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
E, sada se postavljaju sledeća pitanja:
1. Da li odsek predstavlja organizacioni deo opstinskog organa (iliti suda)?
2. Da li je sluzbeno lice po zvanju sudija, a po funckiji u organizacionoj strukturi i sistematizaciji radnih mesta samo sluzbeno lice iliti pravnik?
3. Da li, po Clanu 41 Zakona o sudijama, znaci da svako ko ima zavrsen pravni fakultet i plozen pravosudni ispit, a koga odredi organ Drzavne uprave, moze da donosi resenje po prekrsajima?
Ili se pak radi o rupi u zakonima koje se koriste?
Ja se raspisah u cilju da pomognem u nalazenju konacnog odgovora. Ako ovo nekome pomogne u potrazi neka nam javi sta je saznao.
Ja sam na netu pokusao da nadjem odgovor na nase pitanje, ali nisam uspeo u tome. Treba naci kojom je odlukom ili drugim pravnim aktom ta problematika uredjena.
Pozdrav!