Citat:
etjen: Mislim, šta to znači 250 mSv? Na koji period? Ako se misli na 250 mSv/h zar to nije ogromna doza i sa zaštitnim odelom?
Molim da mi to neko objasni, ako ga ne mrzi

Ok, pre nego razjasnimo to, treba da razumes osnove radijacije. Nije sva radijacija opasna, opasna je samo jonizujuca radijacija koja dospe do tvog tela. Jonizujuca radijacija znaci radijacija koja ima dovoljno energije da izbaci elektron iz orbite nekog atoma, u osnovi nista specijalno ali ako se desi u zivom organizmu dovodi do nezeljenih spajanja i razbijanja organohemijskih veza i ostecivanja DNK, celijskih zidova, celijskih organela itd.
Jezgro nuklearnog reaktora kao nuspojavu fisije emituje vise vrsta jonizujuce radijacije:
- alfa zracenje, najmasivnija ali zato i najmanje opasno jer vec posle nekoliko cm reaguje sa bilo kojom materijom ukljucujuci i vazduh i apsorbuje se.
- beta zracenje, elektroni/positroni, isto manje opasno jer ga najobicnija metalna folija zaustavlja.
- neutronska radijacija bez koje nuklearni rekator ne bi ni mogao da radi, zaustavlja ga zid reaktora ali u osnovi nije prijatan, apsorbuje ga materija isto kao alfa i beta ali ima nezgodnu osobinu da atom koji ga apsorbuje pretvori u obicno radioaktivni izotop koji onda sam postane izvor jonizujuceg zracenja.
i konacno ona koja nas najvise interesuje, elektromangenta radijacija visoke energije (x-ray i gamma), od nje je tesko zastititi se, ne moze se nikad ukinuti 100% ali se moze drasticno oslabiti debelim stitovima, od teskih metala, specijalnog betona, itd.
Radnici su u odelima u potpunosti zasticeni od alfa i beta zracenja, delimicno od neutronskog i skoro
nikako od gamma. I zato postoji bojazan za njihove sudbine plus bojazan da su progutali vecu kolicinu cestica.
Sv (sievert) je mera ukupno akomuliranog zracenja sracunato po svom bioloskom uticaju. Sv/s je mera za jacinu radijacije u odredjenoj tacki u prostoru, ako je u tacki 1Sv/s a ti tamo provedes 1s akomuliraces 1Sv. U jednoj godini ima 8760 sati, ako je neko zracenje 200nSv/h onda za godinu dana boravka u toj tacki akomuliras 200*8760 = 1752000nSv = 1.75mSv, to se sabira sa svim ostalim izvorima kratkotrajnim ili dugotrajnim i dobijas neki prosek od 20mSv za jednu godinu. Maksimalna godisnja doza koja je definitivno sigurna za coveka je 100mSv, medjutim to je godisnja doza. Nas organizam ima mehanizme za popravku ostecenja ali taj mehanizam nije bezgranican, moze bez po muke da opravi 100mSv osecenja za godinu dana ali ne moze brzo da opravi 100mSv ostecenja primenjenog za 1 minut (ekvivalentno zracenu od 6Sv/h), ako mnogo brzo primis previse sieverta dobijas tzv akutno radijaciono trovanje. Ako npr 250mSv/h primas tokom 24h tad primis oko 6Sv sto je vec smrtonosna doza akutnog radijacionog trovanja.
Suprotno ocekivanjima, ne postoji nacin da se izmeri koliko si Sv akomulirao, jedino sto moze je da se meri jacina zracenja i da se aproksimativno sracuna. Ako nisi progutao izotope i sklonio si se iz zone radijacije nema nacina da se vidi koliko si ozracen sem po nekim sekundarnim simptomima ako imas radijaciono trovanje.
Sta je problem sa emitovanim cesticama iz reaktora?To sto vise nisu unutar zasticenog prostora i sto ako ih udahnes ili progutas dok su u telu zrace i nanose ostecenja po svim osnovama jonizujuceg zracenja, pocev od alfa. Alfa zracenje u Sv racunu ucestvuje sa faktorom 20 (foton iz gamma zracenja sa faktorom 1) pa nije tesko videti koliko je to opasno. Posto ga nosis sa sobom uzasno ga je tesko izbaciti iz tela za neke radioaktivne izotope (npr taj Jod koji svi pominju) i zato se mnogo vise paznje poklanja tome koliko cestica pobegne iz reaktora nego o tome koliko Sv pobegne iz elektrane u vidu gamma radijacije. Sekundarna opasnost od cestica nema veze sa radijacijom vec sa prostom hemijskom otrovnoscu udahnutih materijala (nppr plutonijum je veoma toksican)
Citat:
Zeka_SD: Koliko sam ja uspeo negde da pročitam, ovih 400mSv/h je izmereno u pari koja je ispuštana da bi se smanjio pritisak, ali je vreme poluraspada izuzetno kratko (max nekoliko sekundi), tako da je zračenje rapidno opadalo... Apsolutni sam duduk za ovo, pa ako neko ima tačno objašnjenje neka se javi!

Tacno, ali postoji i druga strana medalje. Radijacija je nuspojava raspada, za odredjenu kolicinu ispustenih cestica poluraspad definise koliko dugo ce zraciti, ali isto tako i odredjuje koliko ce jaka biti radijacija, sto manje vreme poluraspada to krace traje ali je intenzivnije,s amim tim je i vec kolicina sieverta koju dobijes u tim prvim trenutcima.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić