Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Norveški radijatori

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368401 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.11.2010. u 13:50 - pre 162 meseci
Citat:
SomiKnight: Taj conrad bi trebao da se cimam da trazim gde ima, a i sta da prikljucim na njega? Opet uljni?
Ja sam ga spomenuo samo kao mogucnost probe, eksperimenta, a inace si u pravu. Po onom drugom pitanju, koje je meni veoma vazno, ono o vlazi (relativnoj ili kakvoj vec) zaista nemas sta da uzmes osim ovih norveskih.

Trenutno koristim grejalicu sa liskunom, ona je daleko laksa i jeftinija, a isto tako ima veoma veliku grelnu povsinu - recimo da je ploca liskuna velika oko 40 x 50 cm i u njoj je grejac od 700 vati, a grejalica ima 2 takve ploce, pa se to susenje vazduha ne oseca mnogo. Ali mislim da trenutno nigde ne mogu da se kupe. Ja kupio ovde i u toj prodavnici ih vise nemaju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.11.2010. u 15:02 - pre 162 meseci
Citat:
a isto tako ima veoma veliku grelnu povsinu - recimo da je ploca liskuna velika oko 40 x 50 cm i u njoj je grejac od 700 vati,
a grejalica ima 2 takve ploce, pa se to susenje vazduha ne oseca mnogo.


Opet ta urbana legenda da veća površina grejnog tela manje suši vazduh.
Bitno je da je ukupna masa vodene pare u nekoj prostoriji ostaje konstantna, recimo 1kg.
Taj kilogram pri 10stepeni i zapremini (recimo) 30m3 predstavlja relatinu vlažnost vazduha od 60%.
Kako se vazduh zagreva, raste i njegova mogućnost da absorbuje vodenu paru, i taj isti 1kg pri 20stepeni
predstavlja samo te 30% relativne vlažnosti.
Da li se taj vazduh greje većim površinama nižom temeraturom, ali i većimom cirkulacijom vazduha(zbog veće površine),
ili manjom povrčinom veće temperature, ali i manjom cirkulacijom vazduha(zbog manje površine), je sve jedno.
Bitno je to ravnotežno stanje na kraju kada se zagreje sav vazduh u prostoriji.
Taj 1kg vodene pare sa početka priče ne može ni da se smanji ni da se poveća, on ostaje isti ma kojom temperaturom mi grejali taj vazduh.
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9421
*.teletrader.com.



+10236 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.11.2010. u 15:22 - pre 162 meseci
Citat:
branko_g: Opet ta urbana legenda da ...
Ja sam odustao.
Ovde ima ljudi koji su spremni da se zakunu da sa njihovim norveškim radijatorima račun za struju biva prepolovljen, a da je vazduh u prostorijama mirisan i nekako mek i prijatan za dušu, srce i telo.
Pa ko sam ja onda da im protivurečim ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.11.2010. u 15:31 - pre 162 meseci
Ej, lepo vas molim - manite me vec sa tom vlagom. Ja sam lepo rekao da se u to ne razumem u pravom smislu reci, onako - strucno, naucno, ja samo znam kakav je osecaj u prostoriji gde radi mala, usijana grejalica ili mali kalorifer u odnosu na prostoriju u kojoj radi nesto drugo, vece povrsine. U buduce necu vise govoriti o vlaznosti nego o "osecaju u vezi vlaznosti vazduha" i gotovo.

Tesko mi je da prihvatim da fabrike pisu i ovakve stvari na zvanicnim sajtovima "Da li isusuju vazduh?
Naprotiv, to je ekološki proizvod i bez problema ga koriste osobe sa respiratornim poteškoćama i alergijama." a da ovde nekoliko ljudi ubedjuje sve nas ostale da to nije tako. Svakako da fabrike vole da navode vodu na svoj mlin, ali je istina da je povrsina nekog ovakvog grejaca niza od povrsine nekih drugih grejalica i takodje je istina da je osecaj u vezi vlaznosti vazduha prijatniji a i manje prasine se dize, jer se vazduh krece lagano, ne vrtlozi se toliko zbog velike povrsine sa koje preuzima toplotu i ne mogu da verujem da fabrike lazu bas 100%.

Na kraju krajeva, ako fabrike lazu da li laze i higrometar? Mozda si ti u pravu, mozda mi osetljiviji osecamo bas tu razliku u relativnoj vlaznosti, ali se pogresno izrazavamo. Eto, moze li tako?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.11.2010. u 16:46 - pre 162 meseci
Uh breeee, Vi zakuvaste baš ozbiljno... videćete šta će biti kad gazda ovo pročita. Sledi katanac 100%.
Ovo što se osećaja tiče je u stvari potreba da temperatura grejnog tela ne prelazi stotinak stepeni, što bliže sobnoj temperaturi to bolje.
Problem je gorenje prašine koja se normalno nalazi u vazduhu. Možda će neko napisati koja je to temperatura (ko zna). Paljenjem kalorifera od 2kw koji ima grejač od bar 500*C - svima je jasno o čemu pričam.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 11.11.2010. u 23:10 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori12.11.2010. u 19:42 - pre 162 meseci
Citat:
kalimero 011: @tdjokic

Sve ove osobine ''norveških'' radijatora koje je @Java Beograd naveo stoje i tu prevare nema. Prevara je u tvrdnjama da se korišćenjem istih postiže ušteda u potrošnji struje / troškovima zagrevanja prostorija.


Jedino se može dokazati prevara u laboratorijskim uslovima.

Proizvođači Elditerma čak tvrde da 4 puta manje el. energije troši njihov radijator od TA peći.


 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori12.11.2010. u 21:18 - pre 162 meseci
Citat:
dishi68: Jedino se može dokazati prevara u laboratorijskim uslovima.

Proizvođači Elditerma čak tvrde da 4 puta manje el. energije troši njihov radijator od TA peći.
TA pec je zavisna od rasporeda skupe i jeftine tarife, o kom sam ja licno odavno izgubio svaki pojam. Kad mi nesto treba ja ga ukljucim i to je to. Ne trosim nesto preterano, tako da mogu sebi da dozvolim da kad mi treba trosim bez obzira na (meni nepoznatu) jeftinu ili skupu tarifu.

Znaci, tu smo kratki sa podatkom.

Sledeca stvar je, da TA pec ne mozes za 5 minta da ugrejes ili ohladis kao norveski ili slican radijator / konvertor. Znaci, ako ti toplota ne treba iduceg dana, ona ce propasti i bacices struju koju si potrosio da to zagrejes.

Treca stvar je regulacija tj. termostat. Sto precizniji, to mozes da izaberes nizu radnu temperaturu, najnizu koja ti jos prija. Kod grubljih termostata, ako izaberes da ti se pali na najnizoj podnosljivoj, onda ti je maksimalna koju taj termostat dozvoljava previsoka, pa opet bacas energiju. A drugo, pise na nekim sajtovima da nocu mozes da smanjih temperaturu pomeranjem tockica kod analognog elektronskog ili programiranjem dan / noc kod digitalnog, a to je kod TA nemoguce, jer se ona po definiciji dugo zagreva i dugo hladi.

Pazljivim podesavanjem ovih faktora neko bi mozda i mogao da postigne tih 4 puta manju potrosnju. Sumnjam da iko tvrdi da norveski "stvara" energiju, to bi bilo smesno, ali je mozda moguce da potrosis manje energije zbog optimizacije rezima zagrevanja, jedino tako. E sad, koliko ljudi, toliko navika i potreba i izoliranosti stana i jos po neceg i onda jedan moze da se zaklinje da njemu isti radijator, za jednaku sobu trosi 8x manje od nekog drugog. I tako do besvesti ......
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Norveški radijatori12.11.2010. u 22:01 - pre 162 meseci
^
Citat:
Pazljivim podesavanjem ovih faktora neko bi mozda i mogao da postigne tih 4 puta manju potrosnju.

Niko i nikad. Osim na papiru.
Citat:
E sad, koliko ljudi, toliko navika i potreba i izoliranosti stana i jos po neceg i onda jedan moze da se zaklinje da njemu isti radijator, za jednaku sobu trosi 8x manje od nekog drugog. I tako do besvesti

Svako ko se ikad grejao ''norveškim'' radijatorom, a pritom je u istom prostoru pre ili posle toga koristio drugo grejno telo na struju i tvrdi da se potrošnja značajno razlikuje, verovatno ima razlog što to tvrdi... Ali svako ko se ovde informiše treba da zna da je tako nešto nemoguće i da se najverovatnije radi o reklami.
 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori13.11.2010. u 23:15 - pre 162 meseci
Citat:
kalimero 011: ^

Svako ko se ikad grejao ''norveškim'' radijatorom, a pritom je u istom prostoru pre ili posle toga koristio drugo grejno telo na struju i tvrdi da se potrošnja značajno razlikuje, verovatno ima razlog što to tvrdi... Ali svako ko se ovde informiše treba da zna da je tako nešto nemoguće i da se najverovatnije radi o reklami.


Najverovatnije???

Isti taj svako je uvideo prednost Norveških radijatora i uvek će u slučaju da se greje na el. energiju izabrati "norveški" radijator, osim ako ne otputuje u toplije krajeve.

Možda malo drugačijeg grejanjana struju http://www.elitemadzone.org/t3...infracrveni-elektricni-grejaci

Dobro me potseti da tražim od Elditerma barem neki popust.


 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Norveški radijatori14.11.2010. u 09:01 - pre 162 meseci
Citat:
dishi68Proizvođači Elditerma čak tvrde da 4 puta manje el. energije troši njihov radijator od TA peći.
Papir sve trpi pa i gluposti. A pošto za lažnu reklamu ne postoji kazna ovoga pune novine.
Citat:
tdjokic: TA pec je zavisna od rasporeda skupe i jeftine tarife, o kom sam ja licno odavno izgubio svaki pojam. Kad mi nesto treba ja ga ukljucim i to je to.
A i razlika u ceni 1kwh je samo 4 puta. Ne znam zašto su izmislili nižu tarifu. Samo nas zbunjuju.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori14.11.2010. u 12:39 - pre 162 meseci
Citat:
tihi2: A i razlika u ceni 1kwh je samo 4 puta. Ne znam zašto su izmislili nižu tarifu. Samo nas zbunjuju.
Cini mi se da nisi procitao sve. U daljem tekstu sam napisao "Ne trosim nesto preterano, tako da mogu sebi da dozvolim da kad mi treba trosim bez obzira na (meni nepoznatu) jeftinu ili skupu tarifu."

Ne tvrdim ja da je niza tarifa nesto zlo ali priznajem da se ne osvrcem na to iz nekih drugih razloga. Cak sta vise, slazem se da niza / visa tarifa presudno uticu na troskove grejanja, tu nema dileme.

Takodje sam rekao da se pazljivim biranjem faktora koji uticu na grejanje TEORISKI mogu podesiti takvi uslovi da se "grejes" koliko hoces puta jeftinije, ali mozda za jedan dan ili cak samo za 1 sat, a za reklamiranje je i to dovoljno da se proglasi za istinu, a na dnu strane sitnim slovima pise "Sobu smo grejali na +12 C" ili neka slicna nebuloza.

Medjutim, u praksi, TA pec punis kad je struja jeftinija i kad ti treba niza temperatura u sobi (noc). Imao sam neko vreme i TA pec i onda mi se desilo da mi je celu noc vruce, jer ona i kad se puni prilicno greje, a preko dana se relativno brzo ohladi i kad mi najvise treba da se ogrejem (negde u popodnevnim i vecernjim satima, kad se vratim sa posla) moram da trosim skupu struju! Nista nije crno / belo, u svim dogadjanjima ima i sivih zona i zato kazem da sve mozes prikazati i kao odlicno i kao cistu katastrofu, samo ako znas dobro da se sluzis recima. Retko koja reklama govori cistu istinu ali retko koja i laze 100%.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Norveški radijatori14.11.2010. u 13:28 - pre 162 meseci
Čitam ja detaljno sve.
I u pravu si: ako si mali potrošač ili novac nije problem onda je komfor prvi prioritet. To norvežanin omogućava.
Ali ne može se reklamirati da "troši 4 puta manje energije". To je čista laž ali pošto kod nas možeš da pišeš šta hoćeš onda se ljudi i navuku. E to treba sprečiti.
Kada se tako nešto napolju kaže, onda odmah sledi zahtev za atest koji to dokazuje, a ko njega nema onda se firma kažnjava enormnom cifrom. Pa nek neko proba opet.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Galenika
Student

Član broj: 211438
Poruke: 94
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori15.11.2010. u 23:20 - pre 162 meseci
Danas sam pazario digitalni elektronski termostat, sa limunda. Apsolutno isti model koji ima i gospodin Djokic, 35 evra. Ima kabal sa sondom duzine 2 metra i postavi se na visinu oko metar i po. Zada se temperatura 21 stepen i bogami mnogo bolje regulise toplotu u prostoriji. Par sati mi radio tako i mogu reci da sam prezadovoljan. I sad recimo kupim DeLonghi grejalicu DCH 2530, koja kosta oko 6000 dinara, ima keramicki grejac 900/1800 vati, izuzetno je kvalitetna. I tako se ja napravim recimo pametan i ukljucim je na 1800 vati, namestim termostat na 22 stepena i ono super greje nekih 12 kvadrata i lepo regulise temperaturu. Eto ga meni norvezanin za mnogo manju djuntu, 35 evra termostat i 57 evra mnogo kvalitetna minijaturna grejalica, znaci sve zajedno 92 evra. Jeftinije i manjih gabarita. A isti efekat se moze postici i sa najbednijom grejalicom/kaloriferom 2000 vati koja kosta 1450 dinara. Plus sto ti kaloriferi mnogo bolje ugreju jer imaju prinudno strujanje vazduha - ventilator.
 
0

SomiKnight
Milorad Jelic
Beograd, Borca

Član broj: 15829
Poruke: 185
91.185.102.*



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori24.11.2010. u 19:46 - pre 162 meseci
Jedan komentar na norveski radijator, Adax Neo model je u pitanju, od 1.4kw , vec sam pomenuo da sam prilikom kupovine razgovarao sa covekom koji je dao primedbu da se cuju radijatori, i evo sada da potvrdim da je to tacno. Naime prilikom hladjenja ili grejanja ume da se cuje pucketanje metala, kao da se kvrcne kuciste, pa malo zveci.
Meni nije problem jer koristim radijator za dogrevanje, a i nije mi u dnevnoj sobi, ali da moram da uzimam za ceo stan zbog ovog problema bih verovatno pokusao sa franckuskim radijatorima ili njima slicnim. Ovo vise pisem kao informaciju ako nekog interesuje i vazan mu je taj detalj, u svakom slucaju za tu cenu ovakve stvari ne bi smele da postoje. Grejanje, digitalni termostat i tako to je super, ali finis bas i nije po meni nesto.
 
0

Galenika
Student

Član broj: 211438
Poruke: 94
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Norveški radijatori26.11.2010. u 03:06 - pre 162 meseci
Norveski radijatori... Prenapumpano i skupo. Kad je napolju zesci minus, sisaju struje kao blesavi a racun samo udara po dzepu. Ja bih pre glas dao mermernom radijatoru, jer koliko toliko ima makar neku akumulaciju zbog mase mermernih ploca, ali opet zna da povuce struje. Ali kaljeva pec na cvrsto gorivo, po mogucstvu bukva sa 15 % vlage, tamo gde uslovi dozvoljavaju lozenje, apsolutno i u svakom pogledu salje u aut sve grejalice, uljane radijatore, norvezane, francuze i tako dalje. Jednostavno, ko se greje na kaljevu pec zna o cemu govorim. A kaljeva pec ozidana izmedju dve prostorije, napolju minus 15 a unutra plus 25, kratki rukavi a sve to uz minimalnu potrosnju drva. Neprocenjivo!
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori26.11.2010. u 12:37 - pre 162 meseci
Ja sam se grejao neko vreme na kaljevu pec. Jeste komfor, ali se ulaze dosta posla. Moras da je cistis, negde da imas uskladisteno gorivo, da to gorivo donosis u stan, da lozis pec, da nadgledas vatru dok se ne stabilizuje, da po potrebi dopunjujes gorivo itd.

Princip je jasan, ali ko ima i gradjevinske uslove i nekoga da radi sav ovaj rad. A zamisli sad porodicu koja stize sa posla, a stan hladan, pa onda prvo lozi pec (ako si drva pripremio dan ranije), pa nece svakog dana da povuce, pa cekaj da se zagreje, i taman si sve uradio a ono - vreme za spavanje.

Ovde nije dilema kaljeva ili elektricna, samo se izmedju elektricnih trazi najmanje lose resenje i to ti je to.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori27.11.2010. u 00:17 - pre 162 meseci
Citat:
Galenika: Danas sam pazario digitalni elektronski termostat, sa limunda. Apsolutno isti model koji ima i gospodin Djokic, 35 evra. Ima kabal sa sondom duzine 2 metra i postavi se na visinu oko metar i po. Zada se temperatura 21 stepen i bogami mnogo bolje regulise toplotu u prostoriji. Par sati mi radio tako i mogu reci da sam prezadovoljan. I sad recimo kupim DeLonghi grejalicu DCH 2530, koja kosta oko 6000 dinara, ima keramicki grejac 900/1800 vati, izuzetno je kvalitetna. I tako se ja napravim recimo pametan i ukljucim je na 1800 vati, namestim termostat na 22 stepena i ono super greje nekih 12 kvadrata i lepo regulise temperaturu. Eto ga meni norvezanin za mnogo manju djuntu, 35 evra termostat i 57 evra mnogo kvalitetna minijaturna grejalica, znaci sve zajedno 92 evra. Jeftinije i manjih gabarita. A isti efekat se moze postici i sa najbednijom grejalicom/kaloriferom 2000 vati koja kosta 1450 dinara. Plus sto ti kaloriferi mnogo bolje ugreju jer imaju prinudno strujanje vazduha - ventilator.


Da bi postigo efikasnost norveških radijatora moraš da sniziš temperaturu grejnog tela povećavanjem površine grejnog tela, a kada bi gubitak prenosa toplotne energije sa grejača na ulje pa ponovo na povećanu površinu grejnog tela bio minimalan, tada bi ti trebao efekat dimnjaka tj. ćunka koji se postiže oklopljivanjem radijatora.

Ups pogrešio sam radi se o keramičkoj grejalici.
 
0

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
87.116.155.*



+32 Profil

icon Re: Norveški radijatori27.11.2010. u 00:46 - pre 162 meseci
Ljudi shvatite jedno:
Sa tim grejalicama ne mozete dobiti vise od onoga sto ste ulozili.
Tu mogucnost moze samo da ima toplotna pumpa tj klima uredjaj.
Primer:
Grejalica, radijator... za sat vremena ako potrosi 1.000w ona moze da vam oda toplote u vrednoisti max 950w.
Klima koja potrosi 1.000w a oda toplotu u vrednosti 3.000w.
Sve je samo stvar kako iskoristiti prednost jeftine tarife struje.
Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
 
0

Galenika
Student

Član broj: 211438
Poruke: 94
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Norveški radijatori27.11.2010. u 01:22 - pre 162 meseci
Citat:
tdjokic: Ja sam se grejao neko vreme na kaljevu pec. Jeste komfor, ali se ulaze dosta posla. Moras da je cistis, negde da imas uskladisteno gorivo, da to gorivo donosis u stan, da lozis pec, da nadgledas vatru dok se ne stabilizuje, da po potrebi dopunjujes gorivo itd.

Princip je jasan, ali ko ima i gradjevinske uslove i nekoga da radi sav ovaj rad. A zamisli sad porodicu koja stize sa posla, a stan hladan, pa onda prvo lozi pec (ako si drva pripremio dan ranije), pa nece svakog dana da povuce, pa cekaj da se zagreje, i taman si sve uradio a ono - vreme za spavanje.

Ovde nije dilema kaljeva ili elektricna, samo se izmedju elektricnih trazi najmanje lose resenje i to ti je to.


Kaljeva pec koju ja posedujem ozidana je 1965. godine. Ima 120 kaljeva, dakle visine dva metra. Do sada nikada nije povracala, znaci kreci se u toj prostoriji na svakih deset godina. Prezidana je tek 2006. godine, posle 40 godina eksploatacije. Kako sam ja sada preuzeo ulogu glavnog coveka u kuci, ja je i lozim. Najbitnije je da drvo bude sa 15 do 20 % vlage, tada se smanjuje i pepeo i velika je iskoristivost gorive materije. O komforu ne treba previse ni pricati, to se unapred zna. Priprema za lozenje sastoji se u tome sto levo i desno u lozistu postavim nekoliko cepanica ili ti stative, sredina ostaje prazna. Tu redjam sitna drva, pa uglavim hepo kocke. Na njih dodam jos par krupnih cepanica i gore napravim precku, znaci kaljeva pec je puna drva. Kad se potpali i razgori pod cugom, posle 20 minuta zatvorim cug. Tako nalozena kaljeva pec u 07:00 drzi toplotu u prostorijama do 19:00 pri spoljnoj temperaturi od 0 stepeni celzijusa. A koliko puta sam nasao zara u njoj, znaci samo se dodaju krupne cepanice i ona nastavlja da tinja i vrti dimove kroz kanale, tako i greje kaljeve.

Ovo sam morao da napisem iz prostog razloga sto jako puno ljudi norveske radijatore dize u nebesa, te usteda struje i slicne gluposti. Oni su dobri jedino duz obale Jadranskog mora gde temperature ne idu u surovi minus i uz solidnu izolaciju ne trose puno. Takodje ni klima uredjaj pri velikom minusu nije u stanju da greje kako treba, osim onih modela od 800 evra pa na gore. TA pec je mnogo bolje resenje, a ko se plasi staklene vune nek je ocerupa, ubaci kamenu vunu, ofarba, sredi instalacije i eto ekoloskog proizvoda koji valja. Plus sto ce se i ogrejati i nece puno platiti jer trose jeftinu struju. A kad nam ukinu i jeftinu tarifu, rovex inzenjering ce izmisliti elektricno cebe sa digitalnim termostatom za napaceni narod. Ne trosi puno, samo 400 vati al ipak greje.
 
0

SomiKnight
Milorad Jelic
Beograd, Borca

Član broj: 15829
Poruke: 185
91.185.102.*



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori27.11.2010. u 08:04 - pre 162 meseci
Niko ovde ne dize norveske radijatore u nebese, nego je tema o njima pa nije ni cudno da se najvise o njima prica.

Ko god se uhvati za ovaj radijator odmah ga napadne kako trosi kao i svako drugo grejno telo, ali suprotno toj logici se taj isti radijator ispljuje kako kad je napolju hladno vuce struju ko nenormalan, kao da u skladu sa tim sve druge grejalice ne vuku toliku struju kad je napolju minus...

Evo mi grejemo na drva dva sprata, ja sam na gornjem, i naravno najbolje je grejanje kombinacija na drva i strujom, zato sam ja i uzeo jedan norveski jer se nocu ne lozi pa da mi drzi temperaturu u toku spavanja. Imao sam i uljni radijator, ili se skuvam nocu ili se smrznem sa njim. Sa norveskim, konstantna temperatura cele noci, jako prijatno za spavanje. I nije bitno kako se zove, ali bitno je da moze da se stavi ispod prozora njihovom duzinom i da ne smeta, i da je lep :) , mada uputio sam zamerku da se cuje ali da kazemo da to nije bitno u ovom postu toliko.
Imam i klimu u dnevnoj sobi sa kojom ujutru dogrejem ako jos nije zalozena vatra, i meni se grejanje ne klimu ne svidja, kao prvo bucna je i duva dok greje, meni to smeta, kao i to da ima onaj efekat da ne radi pa malko zahladni, pa onda pocne da duva pa je cak i malo vise toplo nego sto treba i tako u krug, kako li ste nazvali to zaboravio sam, histerezis?
Da imam TA pec u spavacoj sobi ne mogu ni da zamislim jer bi se verovatno u zavistnosti od spoljne temperature, a posto ona sama bude topla nocu, neka budio u znoju a nekad lepo spavao. O zauzecu mesta u sobi da i ne pricam.

Inace grejanje na drva ima takodje problem sa nestalnom temperaturom, ume da bude i jako vruce u trenutcima, i onda malko zahladni pa dok se ubaci drvce, pa problemi oko toga ako niste kuci jedno vreme, pa se vatra ugasi, pa unosenje drva, pa cepanje drva, pa pomalo i dima i tako dalje.

Tako da vecina nas zna sta je najbolje grejanje, ali posto moraju da se prave kompromisi po pitanju komfornosti, prakticnosti, cena, prostora i tako dalje, ostaje da za veliki broj domacinstava je jedina opcija grejanje na struju, i ja tu ne vidim velike dileme oko izbora grejnog tela, ili TA ili neki norveskog tipa, po mogucnosti mozda najbolje kombinacija kako koja soba pruza mogucnosti, kome ne smeta izduvavanje onda moze i klima i eto, na kraju i nije neki izbor priznacete.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368401 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.