Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Norveški radijatori

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368385 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori02.10.2010. u 11:29 - pre 163 meseci
Ajd sad, kako da budem pametan, kad su informacije oprečne?

Imam dobro izolovanu kuću. Živim na spratu. Međutim, na spratu nemam grejanje. Hteo sam da nabavim ove neke električne konvektore, za početak bar za dnevnu i spavaću sobu. Problem je u tome što ne znam koji kapacitet konvektora da uzmem.

Dnevna soba je površine 20 m2, dok spavaća ima površinu 14 m2. Oko njih se ništa ne greje. Dnevna soba ima 2 spoljašnja zida, dok spavaća ima samo jedan.

Za kvadraturu od 20 m2 (dnevna soba), preporuke proizvođača su sledeće:

1. norveški Adax (Rovex Beograd): 2 kW (23500 din)
2. norveški Beha (Bravus Beograd): 2 KW (23000 din)
3. francuski Atlantic: 2.5 kW (14300)
4. domaći Eldi (Niš): 3 kW (23950 din)
5. Vaillant: 2.5 kW (cena ?; ima veoma malo podataka o proizvodu)

U čemu je fora? Da li su ovi norveški radijatori zaista toliko efikasniji od domaćih, ili oni jednostavno u radu imaju kraće pauze od domaćih, pa mu sve to dođe na isto?

[Ovu poruku je menjao gojava dana 02.10.2010. u 12:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao gojava dana 03.10.2010. u 10:16 GMT+1]
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

ako Bog da

Član broj: 123676
Poruke: 37
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2010. u 15:56 - pre 163 meseci
5. Vaillant 2,5 kw = 12.373,48 mpc iz cenovnika za septembar.

Imamo istu dilemu, a gotovo sam siguran da cu se odluciti za br.5 iskljucivo zbog cene.

Pozdrav.
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2010. u 16:14 - pre 163 meseci
3 kW zaobidji iz razloga koji nisu strogo u vezi sa temom - to je vec blizu maksimuma osiguraca i zice koji se normalno ugradjuju u stambene prostorije - osigurac 16 ampera, zica 2,5 mm2. A prostorije ti nisu nesto narocito velike, zagrejace i 2 kW na neku podnosljivu temperaturu, pogotovu za spavacu (14 m2). U dnevnoj moze da bude malo sveze, mozda za nju da uzmes 2,5 kW.

Mislim da regulacija ima veoma vaznu ulogu. Ako ti jedan radijator ide od +20 do +17, na +17 ces imati osecaj da ti je prilicno hladno. A ako neki drugi ide od +18 do + 18,5 mozda ce ti biti stalno prijatno a manje struje trosis. Imam univerzalni elektronski termostat, nezavisan od aparata, mogu u njega da ukljucim sta hocu, a on ima mogucnost regulacije 0,1 stepen C, "naucna fantastika" . Podesavam malo vecu razliku jer sa 0,1 hoce da treperi, ne moze da odluci da li je dovoljno toplo ili nije pa neprekidno pali i gasi prikljuceni aparat, a vec sa 0,2 stepena radi mirno a ni jedan mehanicki, niti losiji elektronski ne moze to da odradi. Losiji (obicniji) elektronski imaju cesto najmanje podesavanje 1 stepen, sto je vec prilicno. To imam na (prenosnim) klimama, ali leti vrsi posao.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
+1

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2010. u 17:56 - pre 163 meseci
U dnevnu sobu ću za početak da ubacim TA od 4.5 kW, pa ću da vidm kako će da bude.
Za spavaću sobu sam već naručio Vaillant 2 kW. Sutra stiže. Nisu imali od 1.5 kW.

Dosta sam tu razmišljao šta valja, a šta ne, i na kraju sam došao do zaključka da dobra izolacija prostora mnogo bolje štedi struju nego tamo neki super precizni elektronski termostati. U termostate se ne razumem uopšte, ali ako termostat ima osetljivost 1-1.5 C, onda je to po meni sasvim prihvatljivo. Nadam se da će ovaj koji je ugrađen u Vaillant biti u tim granicama. Ne verujem da bi Vaillant ugradio neku pijačnu igračku od termostata u konvektor na kom stoji njegovo ime.

@ako Bog da, hvala, ali već sam saznao cenu.

Ako nekog interesuju kompletni cenovnici firmi koje su pomenute u prvom postu na ovoj stranici, neka se izjasni, ispisaću ih.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

Galenika
Student

Član broj: 211438
Poruke: 94
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2010. u 23:46 - pre 163 meseci
Matori samo TA peći u tvom slučaju zbog akomulacije po jeftinoj tarifi. Da je u pitanju jedna soba pa da ubaciš šta bilo za grejanje ( ne ulaze kvarcne peći i obične grejalice-duvalice ), ovako su ipak dve prostorije u pitanju tako da je TA u izolovanoj kući pravi izbor.
 
0

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori08.10.2010. u 09:22 - pre 163 meseci
Zaboravi sam da pomenem i firmu iz Užica koja se zove Elektrotermija. Prave konvektore po izgledu slične onima koje prodaju Vaillant i Atlantic. Grejači su njihovi, radijator je valjda italijanski. Rade ih koliko znam po tehničkoj dokumentaciji koju su dobili od nemačke firme Tehnoterm, sa kojom imaju saradnju. Pominjem ih zbog toga što su njihovi konvektori najjeftiniji od svih ranije pomenutih. Vaillant je malo skuplji, a Atlantic, još malo preko toga (mada on ipak ima elektronski termostat). Eldi i norveški su već dosta skuplji (duplo).
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori08.10.2010. u 21:15 - pre 163 meseci
Citat:
gojava: Zaboravi sam da pomenem i firmu iz Užica koja se zove Elektrotermija. Prave konvektore po izgledu slične onima koje prodaju Vaillant i Atlantic. Grejači su njihovi, radijator je valjda italijanski. Rade ih koliko znam po tehničkoj dokumentaciji koju su dobili od nemačke firme Tehnoterm, sa kojom imaju saradnju. Pominjem ih zbog toga što su njihovi konvektori najjeftiniji od svih ranije pomenutih. Vaillant je malo skuplji, a Atlantic, još malo preko toga (mada on ipak ima elektronski termostat). Eldi i norveški su već dosta skuplji (duplo).


Ima li neko slike ovih Elektrotermijinih konektora iznutra. A nije loše ako postoje i za ostale proizvode
 
0

leedija

Član broj: 270237
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori09.10.2010. u 11:49 - pre 163 meseci
Citala sam po raznim forumima za ovaj vid grejanja i jako sam se zainteresovala. Treba mi nesto sto ce biti najekonomicnije pri samom postavljanju, ali naravno i kasnije tokom zime u periodu grejanja. Radi se o kuci koja ima oko 60 kvadrata i koja ima dobru izolaciju i pvc prozore. Posetila sam i sajtove koji prodaju norveske radijatore, ali nije mi bas sve bilo jasno, pa vas zato molim za pomoc. Meni bi trebalo oko 5 radijatora, ali nisam bas dobro razumela da li svaki radijator radi kao jedinica za sebe nezavisno od ostalih u kuci, ili su ipak na neki nacin povezani, tako da je u celoj kuci uvek ista temperatura?
Neki clanovi su pominjali da mesecno sa ovom kvadraturom placaju oko 5000 dinara mesecno, sto i nije mnogo, ali nisam razumela koliko im rade radijatori? Da ne bude da rade samo par sati, pa da je zato toliki racun, ili da jos koriste neki drugi vid grejanja pored ovog? Da li je ta cena ustvari realna?
Rade po principu uvlacenja hladnog, i izbacivanja toplog vazduha, sto znaci kao neki vid grejalice?! Ispravite me ako gresim! Da li je ovo stvarno dovoljno da lepo zagreje prostorije tokom hladnih zimskih dana, ili cu morati da koristim jos nesto da malo dogrejem?
Unapred se svima zahvaljujem na odgovoru.
 
0

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori09.10.2010. u 18:59 - pre 163 meseci
Iz aspekta grejanja, tavanska izolacija je važnija od izolacije zidova. Nisi napisala da li imaš tu izolaciju.

Tačno je da postoji mogućnost centralnog upravljanja konvektorima koji su raspoređeni po stanu. Taj centralni modul ima svoju cenu, ne znam koliku, ali mislim da onda treba promeniti i module na konvektorima da mogu da primaju bežične komande od centralne jedinice. Mislim da to nije neophodno. Sasvim je dovoljno da razlika temperatura u susednim prostorijama ne bude veća od 5-6 stepeni, pa da prostorije osetno ne gube toplotu jedne na račun drugih. Opet nisam siguran, ali trebalo bi da ovi originalni norveški konvektori imaju mogućnost međusobnog povezivanja u sistem, ali, sa druge strane, siguran sam da Elditerm konvektori to mogu.

Za potrošnju ne mogu ništa konkretno da kažem. Nemam iskustvo u tom smislu. Znam samo iz priča nekih ljudi. Ima veoma oprečnih stavova. Neki ni u ušuškanom stanu ne mogu da se ogreju na ove konvektore, dok drugi pričaju da im je u kući toplo da ne može boje da bude. Obično ne pominju o kojim je temperaturama reč, pa iz tog razloga sve prihvatam kao relativno. Verujem samo onima koji imaju bebu pa onda napišu kako su zadovoljni sa grejanjem.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

leedija

Član broj: 270237
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori10.10.2010. u 14:23 - pre 163 meseci
Tavanska izolacija je takodje dobra. Ok je da radijatori rade nezavisno od ostalih, ali me opet brine da kad radijatori budu radili tokom celog dana, radice i po skupoj struji pa me to onda zbunjuje kako racun moze da bude tako mali? Koliko sati je ustvari tim ljudima ukljucen radijator za 5000 dinara mesecno?! Moram biti oprezna, da ne bude posle da se smrzavam zarad malog racuna, ili da mi bude prijatno u kuci a i da mi "gori pod nogama" od racuna.
 
0

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori10.10.2010. u 15:28 - pre 163 meseci
Probaj sama da izrčunaš. Uzmi da u najgorem slučaju moraju da rade 80% vremena, pa izračunaj koliko ćeš kilovata da potrošiš, uračunaji i bar 400 kW ostale potrošnje, podeli tu potrošnju po zonama (cene imaš ne netu) pa ćeš da vidiš koliko max može da te košta. Račun uopšte nije težak.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

sorax
Obrenovac

sorax
Član broj: 22202
Poruke: 14
93.87.4.*



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.10.2010. u 11:18 - pre 163 meseci
Citat:
tdjokic: 3 kW zaobidji iz razloga koji nisu strogo u vezi sa temom - to je vec blizu maksimuma osiguraca i zice koji se normalno ugradjuju u stambene prostorije - osigurac 16 ampera, zica 2,5 mm2. A prostorije ti nisu nesto narocito velike, zagrejace i 2 kW na neku podnosljivu temperaturu, pogotovu za spavacu (14 m2). U dnevnoj moze da bude malo sveze, mozda za nju da uzmes 2,5 kW.

Mislim da regulacija ima veoma vaznu ulogu. Ako ti jedan radijator ide od +20 do +17, na +17 ces imati osecaj da ti je prilicno hladno. A ako neki drugi ide od +18 do + 18,5 mozda ce ti biti stalno prijatno a manje struje trosis. Imam univerzalni elektronski termostat, nezavisan od aparata, mogu u njega da ukljucim sta hocu, a on ima mogucnost regulacije 0,1 stepen C, "naucna fantastika" :-). Podesavam malo vecu razliku jer sa 0,1 hoce da treperi, ne moze da odluci da li je dovoljno toplo ili nije pa neprekidno pali i gasi prikljuceni aparat, a vec sa 0,2 stepena radi mirno a ni jedan mehanicki, niti losiji elektronski ne moze to da odradi. Losiji (obicniji) elektronski imaju cesto najmanje podesavanje 1 stepen, sto je vec prilicno. To imam na (prenosnim) klimama, ali leti vrsi posao.



Kakav ti je taj elektronski termostat? Moze neka slika? Gde moze da se nabavi? Cenim da ove jeftinije varijante norveskih radijatora, koje u sebi nemaju tako osetljiv termostat, mogu podjednako dobro da rade kao i ovi skuplji, ako bi koristili gore pomenuti termostat. Cini mi se da im je to i jedina prednost (mozda gresim)?
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori11.10.2010. u 13:20 - pre 163 meseci
Citat:
sorax: Kakav ti je taj elektronski termostat? Moze neka slika? Gde moze da se nabavi?
To sam nabavio od Conrada. Imam stariji model, koji se vise ne vidi na njihovom sajtu. Novi model je verovatno po funkciji identican a oznaka mu je UT 200. Evo sajta sa njim http://www.conrad.de/ce/de/pro...;promotionareaSearchDetail=005

Kosta prilicno ali ako i novi radi kao ovaj moj onda se isplati. Ima jake kontakte pa se moze direktno ukljucivati jak potrosac do 16 ampera. Ne treba mu nikakva baterija, radi na svoju struju. Senzor ima prilicno dugacku zicu, oko 2 metra, tako da ga mozes postaviti na razlicitim polozajima, gde ti najvise odgovara.

Ako imas nekog da ti ga nabavi, OK. Ako nemas, nabavlja jedan covek iz Beograda, ali onda moras da platis jos i carinu i PDV, da sve bude legalno. Stize za oko mesec dana.

Svaka cast dobroj izolaciji kuce / stana, to jeste glavno, ali sam ubedjen da ako ti izolacija nije idealna onda ovakve spravice dosta pomazu, jer se i na nizoj temperaturi osecas prijatno, samo da ne skace svaki cas gore, dole. Mozes se i toplije obuci ako imas ravnomernu temperaturu a ne da svakih pet minuta skidas / oblacis dzemper. Meni termostati na uobicajenim grejalicama / kaloriferima nikako ne odgovaraju, uvek nesto dugo cekam - ili se kuvam dok cekam da iskljuci ili se mrznem dok razmislja da li je vreme da upali.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

ako Bog da

Član broj: 123676
Poruke: 37
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori12.10.2010. u 16:55 - pre 163 meseci
Kod jedne firme konvektor Vaillant od 1kw kosta 8.200 din,
kod druge Atlantik od 1kw staje 9.200 din.

Ima li bitne razlike kod ova dva modela?

Hvala.
 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori12.10.2010. u 17:29 - pre 163 meseci
Niko da odgovori na pitanje da li ima fotografija unutrašnjosti ovih drugih konvektora.
 
0

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori13.10.2010. u 07:52 - pre 163 meseci
Vaillant ima običan kapilarni termostat.

Atlantic, ako je model F17, onda ima običan termostat, a ako je F117, onda ima elektronski i to je kao bolja varijanta, mada nigde nema podataka koja mu je osetljivost.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori13.10.2010. u 10:17 - pre 163 meseci
Citat:
gojava: Vaillant ima običan kapilarni termostat.
Jesi li ti ovo licno video (fizicki, u prospektu,...) ili koristis uobicajenu rec, kao sto svi cesto radimo? Ovo pitam zato sto je u vecini meni znanih termostata za grejalice rec o BIMETALNIM termostatima, onima koji u sebi kao aktivni deo imaju komad lima fabricki sastavljenog od dva lima razlicitih koeficijenata sirenja na toploti, pa kad takav lim zagrevas on se krivi i tako pali / gasi neki uredjaj. Jednostavniji termostati, koji su najcesci i jeftiniji, imaju relativno mali komad takvog lima, recimo 3 - 4 cm, ravnog, oblikovanog kako je konstruktor odredio. Savrseniji, relativno retki, imaju prilicno dugacak takav lim, savijen u krug (spiralu), mozda ga ima 10-tak cm, i trebalo bi da su osetljiviji.

Ne razumem se dovoljno u kapilare, ali mislim da se oni vise koriste za rashladne uredjaje mada sam nedavno imao u rukama bojler sa kapilarnim termostatom a ima ga i u rernama. Imao sam i sobni termostat na slicnom principu, ne mogu da se setim kako se zvanicno zovu, ali on ima u sebi mali tanjiric, od oka precnik 3 cm, duplih zidova, pa je u njemu neki fluid i on se siri i skuplja i tako pali i gasi sta treba.

Citat:
Atlantic, ako je model F17, onda ima običan termostat, a ako je F117, onda ima elektronski i to je kao bolja varijanta, mada nigde nema podataka koja mu je osetljivost.
Gledao sam nesto vise na Conradu ponudu termostata. Za uobicajene namene se spominje osetljivost (histereza je tamo zovu) od 1,5 do 0,8 stepena, kako koji termostat. Na mojim klimama je podela po 1 stepen, ne mozes izmedju da podesis, a one imaju elektroniku.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori13.10.2010. u 10:26 - pre 163 meseci
Nisam video. Pozovi Vaillant pa ih pitaj. Meni je tip iz Termotehnike (Užice) rekao da njihovi konvektori imaju kapilarne termostate, pa sam ja, s obzirom na cenu uređaja, pretpostavio da to slučaj i kod Vaillant-a.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
0

diniczoran79
radnik

Član broj: 245898
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Norveški radijatori16.10.2010. u 15:38 - pre 163 meseci
Gde mogu da se kupe atlantic konvektori?
Koji su bolji ATLANTIC ili NORVESKI BEHA radijatori?

http://www.bravus.rs/BEHA/index.html
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Norveški radijatori16.10.2010. u 17:05 - pre 163 meseci
Citat:
diniczoran79: Gde mogu da se kupe atlantic konvektori?
Koji su bolji ATLANTIC ili NORVESKI BEHA radijatori?

http://www.bravus.rs/BEHA/index.html
Izvinjavam se ako mi je promaklo, ali mi se cini da je na sajtu ovog proizvodjaca dato najvise slika i podataka od svega sto smo ovde imali prilike da vidimo. Recimo, za termostat kazu da je osetljivost 0,2 stepeni C, o cemu sam i ja govorio tu skoro. Dalje, pokazana je slika lamela i naglaseno da je temperatura radijatora uvek ispod 80 stepeni C, o cemu smo takodje jednom ranije imali nekakvu diskusiju. Tada sam naglasio da nisam strucnjak ali sam ubedjen da ce se covek prijatnije osecati ako mu isti prostor greje VELIKI grejac nize temperature nego MALI grejac visoke temperature i ovo je od prilike to.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368385 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.