Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Norveški radijatori

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368403 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.86.23.*



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori21.02.2009. u 22:12 - pre 183 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan: "Norveski radijatori u kombinaciji sa dobrom izolacijom mi deluju kao puno elegantnije resenje. "

i ja sam razmisljao, zato i dosao na ovu temu .. ali, neki rekose da nisu dobri i sada oduzimamo i dodajemo i do sredine marta, resicemo sta nam je ciniti.

@tdusko; "prilikom ukjucivanja i iskljucivanja kotao pravi elektromagnetne smetnja koje pojedini uredjaji bas i ne vole mnogo."
Stavio bih kotao u manjoj sobi, koju cu koristiti kao radnu, tj bice tu i racunar ... DA LI bi imao neke vece probleme???


Najbolja je proba uživo, ukoliko imaš mogućnosti da nađeš nekog ko ima Elditerm radijatore.
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
212.200.65.*



+768 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.02.2009. u 11:05 - pre 183 meseci
Citat:

majstor mi je preporucio kotao 12kw a nije mi preporucio marku ... uzecu neki gotov set ... ja se pitam da li je i mnogo, mislim za ovako mali stan bi i 6kw bilo dosta ...


I ja mislim da ti je 6 Kw dosta. Ja imam od 9 Kw(2x4.5) i nikada do sada nisam ukljucivao drgugi grejac. Sa 4.5 Kw radijatori su za otprilike 10-ak minuta vreli, a momentalno pocinju da se greju nakon ukljucivanja kotla
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.02.2009. u 19:42 - pre 183 meseci
Jedno pitanje za el. kotao za centralno? Da li on pali i gasi grejac (tj. da li radi stalno ili kao i kod ostalih grejnih tela kad zagreje vodu na odredjenu temp. on samo dogreva, tj. ne radi valjda svo vreme grejac??)?

I da li se to regulise (video sam da ima) preko digitalnog tajmera i termostata? Recimo ako se temp. spusti recim na 20 stepeni preko noci na tom daljinskom termostatu da li el. kotao automatski regulise temp. vode (snizava ili samo manje koristi grejac)?

Navodno tvrde prodavci el. kotlova za centralno da ostvaruje ustedu 30% u odnosu na drugo grejno telo na struju.
 
0

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.02.2009. u 19:53 - pre 183 meseci
Citat:
cozmo_im: Jedno pitanje za el. kotao za centralno? Da li on pali i gasi grejac (tj. da li radi stalno ili kao i kod ostalih grejnih tela kad zagreje vodu na odredjenu temp. on samo dogreva, tj. ne radi valjda svo vreme grejac??)?

I da li se to regulise (video sam da ima) preko digitalnog tajmera i termostata? Recimo ako se temp. spusti recim na 20 stepeni preko noci na tom daljinskom termostatu da li el. kotao automatski regulise temp. vode (snizava ili samo manje koristi grejac)?

Navodno tvrde prodavci el. kotlova za centralno da ostvaruje ustedu 30% u odnosu na drugo grejno telo na struju.

el. kotlovi imaju mogucnost povezivanja ambijentalnog termostata i igradjen termostat za temperaturu vode u sistemu
tako da na odredjenoj temp.vode iskljucuje grejace ili na temp. ambijenta. uglavnom iskljucuje grejace skroz.
pozdrav..
genije..
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.02.2009. u 20:06 - pre 183 meseci
El. grejac na el. kotlu radi kao i svaki drugi el. grejac, pali se i gasi se zavisno od zadate temp.

Potpuno isto kao i grejac na tim "norveskim" radijatorima.

Termostat moze da se stavi kakav god hocete i gde hocete i od njega zavisi koliko grejac radi.
Pumpa radi stalno.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
212.200.65.*



+768 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.02.2009. u 21:38 - pre 183 meseci
Postoje dva parametra koja uticu na iskljucivanje/ukljucivanje grejaca. Prvi je temperatura vazduha u prostoriji podesena na termostatu, a drugi temperatura vode u kotlu podesena na termostatu koji meri tu temperaturu. Kada se ukljuci kotao, ukljucuju se grejac i pumpa. Kada se dostigne zadata temperatura vode u kotlu gasi se grejac, a pumpa nastavi da vrti toplu vodu dok temperatura vode ne spadne ispod neke temperature, recimo 5 stepeni ispod zadate temperature na termostatu ili dok se ne dostigne zeljena temperatura vazduha. Kada se dostigne zeljena temperatura vazduha iskljucuje se pumpa i grejac ukoliko je ukljucen.
 
0

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 00:29 - pre 183 meseci
Pogledao sam u ugovoru o koriscenju el.energije i tamo pise max snaga 11.1kw.

Mozda laik pitanje, ali koliko bi trosili ostali uredjaji ukupno: sijalice (ovo je nesto malo ali rekoh da stavim), tv, racunar, masina za ves, masina za sudove, frizider, el sporet ... kada bi svi uredjaji bili ukljiceni u isto vreme???

Mozda je pitanje smesno, ali ako stavim kotao od 9kw ostaje 2.1kw i AKO znamo da ta snaga (11.1kw) moze biti i manja, STA mi je ciniti???

KOJA je razlika ako stavim manji kazan??? Recimo ja bih stavio 6kw, jer u nekom proracunu za klimu, za 50m2 i visinom od 2.6m potrebno je min 4.29kw ... znaci ovih 6kw bi bilo dovoljno??? Ali to je kod proracun za klimu.

Naleteo sam na dva majstora koji rade godinama i obojica su mi rekli tu ces staviti kotao od 12kw (pre nego sto sam video kolika mi je snaga, pricao sam sa njima) a meni je to u startu bilo mnogo.
Ocigledno ovi rade na neko iskustvo i preslikavaju od ranije ili su mi rekli zato sto su kotlovi od 12 do 36kw najpristupacniji, ima ih svuda u prodaji i sve marke imaju ovu kw.


KOLIKA bi postrosnja struje bila mesecno, odprilike za stan od ~50m2???
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
212.200.25.*



+768 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 08:11 - pre 183 meseci
Uvek mozes da platis par hiljada i da trazis da ti povecaju angazovanu snagu, to bar nije problem. Ali ako planiras da u jednom trenutku trosis vishe od 11 Kw mislim da si u najavi u grdnim problemima sa racunom za struju
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 10:21 - pre 183 meseci
Za izolovan stan (stiroporom) koji ima PVC ili ALU prozore i ako se susedni stan greje, potrosnja je max 80w po m2. Znaci za stan od 50m2 je potrebno 4KW snage za grejanje. Obicno se racuna oko 100w po m2 ili oko 140-160w po m2 za neizolovan stan.

Ako je stan sa izolacijom dovoljno je izmedju 4 i 5KW na -7 (ne znam zasto mere bas na toj temp. na Kosutnjaku) za neke temp. od 24 stepena unutra ili 21 na -17.

Moj komsija greje stan od 50m, neizolovan, PVC prozore ima sa nekim kotlom od pre 25-26 godina koji ima samo 6 i 12KW prekidac bez ikakvog termostata, samo prati temp. vode (drzi na 70 mislim) i njemu je racun za struju kada je palio ponekad 12KW (mada on preteruje, ima oko 28 stepeni kod njega, posto ima bebu, ali to ne valja, za decu i bebe je optimum od 22-23 maximum, pri kupanju max 25, spavanje 20-21 stepen) bio oko 20.000 din za 37 mernih dana (znaci bio bi drasticno manji da je EDB postena i da meri na 30 dana) ono kad je bilo najhladnije u januaru (kod nas -12).

Znaci sumnjam da bi racun bio preko desetak hiljada u najhladnijim danima za konstantno grejanje od pristojnih 23 stepena (racunam ako je napolju -10 recimo).

Meni je sa dva uljna radijatora podesenih 24h non stop na 1500 i 1200w plus klima (radi 24 h non stop) od 1200w racun za taj period bio oko 9000 din (to je znaci 4KW snage) sa ostalim potrosacima u kuci (masina, bojler non-stop ukljucen, ne stedim bas svetla, radi TV ceo dan, komp ceo dan, masina jednom - dva put dnevno, sporet i tako...).

Mislim da je 4,5KW prava (ako ne i previse) snaga za 50m2 stana (ne kuce) jer kod komsije kad je na 6KW to greje kao blesavo (doduse on je pregradjivao neke prostorije pa ima vise radijatora). Pri tom ako taj prastari kotao greje suludo na 6KW mogu da zamislim kakvi su novi kotlovi.

Norveski radijatori su odlicno resenje ako nemate para i uslova za etazno grejanje a nije da nisu stedljivi, nama su se odlicno pokazali.

Kotao sa powerstep digitalnom regulacijom je 50.000din (2x4,5KW), digitalni tajmer i termostat je 2500 din, radijatori od 1,6m u proseku oko 7000-7500 din (treba ti tri komada recimo), cevi su 80 din metar one plasticne + ruke majstora i ventili i spojnice. To ne izadje bas malo, minimum 100-120.000 din za 50m2. Jos ako ti treba i dodatni neki radijator... povecava se cena.

Za norveske treba izdvojiti 54000 din ako koristis dva od 1500 i jedan od 2000w (to je ukupno 5KW) kako su meni rekli za 50m2, mada su rekli da komotno moze sa dva od 2KW.

Sto se tice potrosnje, realno je da na vecem minusu kotao radi sigurno oko 40-50% vremena ako namestis 23-24 stepena i nocu na oko 21 (tako mi otprilike kaze ortak da bi bilo na 4,5, njemu stari kotao na 6KW radi 50% vremena na maksimumu), racunaj recimo 55KW dnevno minimum samo na kotao. To ti je 1500-1600KW mesecno. I dodaj na to normalnu potrosnju struje (meni je 400-450KW) znaci racunaj oko 2000KW recimo, ne verujem da ce ici preko. To ti je ispod 12000 din mesecno. Pod uslovom da EDB meri na 30 dana...

[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 23.02.2009. u 11:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 23.02.2009. u 11:32 GMT+1]
 
0

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 10:38 - pre 183 meseci
slazem se sa vama ... ja sam u startu rekao 6kw je dosta ... a ovi majstori sto su mi rekli 12kw preskocicu, jer ukoliko on nema neku tablicu da izracuna kolika je potrebna snaga, onda izem ti majstorluk ...

... koje radijatore i kog proizvodjaca mi preporucujete??? panelne ili aluminijske???
Pitao sam za proizvodjaca ne da se ovde reklamira nego su mi nejasne njihove cene ... recimo radijatori proizvodjaca iz Nisa su dosta jeftiniji nego oni iz Austrije, znate na koje mislim v&n ... takodje i oni St.....n su dosta jeftiniji nego ovi pomenuti ... JEL IMA NEKE VEZE kako ce grejanje da bude (kolika ce potrosnja da bude, da li skupi vise zadrzavaju toplotu ili??? ) ako uzmem jeftinije radijatore, ili je samo razlika u garanciji???

 
0

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 10:47 - pre 183 meseci
@cozmo_im, ma ja sam u startu hteo norveske ali strah me da se "zimi ne cesam tamo gde me ne svrbi" jer imam malu decu i ako ne mogu da ugrejem stan kako treba, dzaba mi i da su besplatni. Na zalost nemam nikoga da odem i uverim se da li to zaista vredi, zato u poslednje vreme i razmisljam da stavim el.kotao i radijatore svuda po stanu.
Inace za uvodjenje mi treba oko 150.000,oo dinara sa "majstorske ruke".
Norveski su dobri jer mozes da ih skines i nosis sutra u drugi stan, a ovo ostaje.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 11:30 - pre 183 meseci
Moja iskustva sa norveskim su u niskoj kuci (svapskoj) i to izolovanoj stiroporom od 5cm, da naglasim. Pretpostavljam da su manje efikasni u neizolovanim kucama ali me cudi da bi se mucili u stanu koji ipak ima oko sebe stanove koji se greju...

Nije problem skinuti ni centralno grejanje, ortak kad se selio za jedan dan je sve lepo spakovo i odneo... ti tu imas mali kotao elektricni i par radijatora, nemas tu 20 soba...

Ima sad neki celicni panelni radijatori, oni se kupuju po dimenzijama, cene od 3500 pa do 10000 (neki od 2,2 metra). Neki srednji od 60cm visine i 1,6 sirine su oko 7500 din komad. Otprilike majstor treba ti kaze kolki ti treba za koju sobu i to je to. Mislim da panelni se zagreju maltene odmah... ali se odmah i ohlade...

Mislim da je 150.000 malo puno. Imas kotao od 9KW za 38000 din bez power step regulacije (mozda je malo manje ekonomican), racunaj max 4 radijatora od po 7500 din prosek, to je 30.000, cevi racunaj oko 3500 din to ti je sve zajedno oko 72000 din i majstori oko 250e max max, to je oko 23000 din plus jos jedno par iljada nekog materijala mislim da bi te izaslo ispod 120.000 din.
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9421
212.200.68.*



+10236 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 12:23 - pre 183 meseci
Ljudi, ja moram da priznam da mi nikako nisu jasne te temperature koje vi navodite. Nikako ne vidim ni jedan razlog zagravati kuću/stan na (po meni - suludih)23 C (ili još više !). Ne samo da nije finansijski isplativo nego je čak i neprijatno, a možda i nezdravo (nisam lekar pa ne smem da tvrdim).

Na 20 C ja boravim u potkošulji sa duksom, ili majica i trenerka na raskopčavanje. Zapravo, ne samo ja, već i ostali članovi moje porodice. Već preko 22 C duks, ili gornji deo trenerke je suvišan. Dakle, dok je napolju ciča zima, sve zaleđeno - ja u kući treba da budem samo u majici !? Mislim - zašto ? Čemu to !? Pa kad neko dođe u goste, i ima potkošulju i košulju šta treba - da se preznojava !?

Ja u svojoj kući grejem na 19 - 20 C, spavaću sobu na malo manje tj. na 17-18. Ponavljam, pri tome, džempere ne nosim (ni nemam ih), osećam se sasvim prijatno. Moja su deca već velika, ali svejedno, duboko sam uveren, i za malu decu je 20 C sasvim dovoljno. Deca su aktivnija fizički od nas, pa se na većoj temperaturi samo znoje. Čak i prostorija u kojoj spava beba ne treba biti previše zagrejana.

Jedino, jedino, jedino, zna se, treba lepo zagrejati kupatilo kad se kupa beba.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
212.200.25.*



+768 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 12:55 - pre 183 meseci
@cvetanovicmarjan

Mislim da ti je cosmo_im dao poprilicno preciznu kalkulaciju za ova dva(kotao ili norveski) necina zagrevanja. Ja mogu to samo da potvrdim. Svaki veci racun koji dobijes od ovoga sto ti je on izracunao znaci da je izolacija losa ili zagrevas na nenormalno visoke temperature.

Takodje, saglasan sam i sa Java Beograd po pitanju temperatura do koje ljudi greju svoje prostorije. Smatram da temperatura u prostorijama gde se boravi preko dana treba da varira od 21 do 23 stepena. Sve preko toga je preterivanje i tvrdim da covek sa normalnom telesnom temperaturom ne moze da sedi na 26-7 stepeni u dugim rukavima, a da mu bude prijatno. Lepo covek kaze, zasto sedeti u kratkim rukavima kad je napolju minus. I termotehnicari projektuju grejanje tako da u kupatilu bude nesto vishe od 23, u hodniku 17-18, a u dnevnoj sobi 22. Ne treba se niko navikavati, a posebno ne deca na visoke temperature.
 
0

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 13:46 - pre 183 meseci
suze su mi potekle od smeha za deo komentara " ..Pa kad neko dođe u goste, i ima potkošulju i košulju šta treba - da se preznojava !? ..."

kod nas je bas tako ... trenutno gde stanujemo, dnevni boravak je 24m2 i grejemo prostoriju sa alfom - na drva. Temperatura je haos...i veci deo vremena smo na majce - priznajem.

Kada se grejemo na struju, mozda ce situacija biti drugacija i zbog same pomisao da nam mesecno treba za stuju puno para. U to cemo se uveriti od aprila, a vec dosta dobro iduce grejne sezone.

vec sam pitao, ako zna neko preciznije da mi odgovori:
"JEL IMA NEKE VEZE kako ce grejanje da bude (kolika ce potrosnja da bude, da li skupi vise zadrzavaju toplotu ili??? ) ako uzmem jeftinije radijatore, ili je samo razlika u garanciji???"




 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.02.2009. u 13:48 - pre 183 meseci
Ne bi trebalo ici preko 23 stepena preko dana ili ispod 20 stepeni preko noci.

Naveo sam samo racun komsije koji greje na preko 25 (gotovo 28!!!!) sto znaci da ako on tako plati 20.000 dinara, ne verujem da (a i racunica) kaze, moze da se potrosi vise od 10.000 dinara u januaru ako se koristi 4,5KW grejac + ostali potrosaci, na prijatnih 23 stepena.

Ja drzim 23 stepena, a ako treba dete da se kupa malo pojacam samo dok se on presvlaci i to je to. Nocu spustam na 21 stepen, ne vise od toga jer je neprijatno za spavanje.
 
0

KRALJEIVC
Branislav Kraljevic
UREDNIK U MARKETINGU, RT CRNE GORE
PODGORICA

Član broj: 137125
Poruke: 85
95.155.14.*

Sajt: www.rtcg.org


Profil

icon Re: Norveški radijatori15.05.2009. u 13:34 - pre 180 meseci
Jeste da pisem iz toplijih krajeva (Podgorica) ali se slazem sa Javom da je pretjerano zagrijavati prostoriju preko 21 stepen. Mnogo je ljepse a i ljekari preporucuju nize temperature u spavacim sobama (16-17 stepeni). Na kraju krajeva, valjda se jos koriste jorgani (vuneni ili perjani) koji su efikasni i na mnogo nizim temperaturama. Za dnevni boravak je dovoljno 20 stepeni. Ako se uz tv i prilegne, uvjek se nadje neka deka ili frotir, zar ne? U eri svjetske energetske efikasnosti uzalud je pominjati koliki ima znacaj toplotna izolacija prostorija koja moze da ustedi i do 40% energije za grijanje, takodje i za hladjenje. No osjecaj topline je subjektivna stvar pa je npr pusacima potrebna veca temperatura za par stepeni (zbog suzenja krvnih sudova, sto uzrokuje slabiju cirkulaciju a time tijelu stvara osjecaj hladnoce) a gojaznim osobama par stepeni manja itd. a tih "par" stepeni odrazavaju se na racun za struju za par desetina procenata... Gradacija grijanja (cijena/efikasnost) je od prilike ovakva: podno elektricno, podno parno, parno na cvrsto gorivo, parno na plin, parno na mazut, TA, parno ne elektriku, radijator elektricni ("norveski", "svedski" "niski" "kineski" itd), klima, kalorifer, kvarcno...(pec na drva sam izostavio jer ih ima na desetine izvedbi a toliko i raznih efikasnosti).

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 15.05.2009. u 15:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 15.05.2009. u 15:10 GMT+1]
Backo Kraljevic
 
0

snajperista
web urednik
Hadžipopovac

Član broj: 13525
Poruke: 153
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Norveški radijatori24.08.2009. u 15:03 - pre 177 meseci
Pojavili su se i Francuski radijatori. Ima li neko iskustva sa njima?
Šta mislite o mermernim radijatorima?
Naša doktrina je odbrambena, a taktika udarna.
 
0

pexus

Član broj: 606
Poruke: 131
93.86.192.*

Sajt: https://www.flickr.com/ph..


+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.09.2009. u 15:44 - pre 176 meseci
I mene interesuju iskustva korisnika Francuskih (Atlantic ) radijatora, t.j. koliko nude kvaliteta za duplo manju cenu u odnosu na Norveske radijatore?
 
0

pexus

Član broj: 606
Poruke: 131
79.101.238.*

Sajt: https://www.flickr.com/ph..


+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori23.09.2009. u 10:26 - pre 176 meseci
Da li ce se efikasnost "atlantic" konvertora-radijatora smanjiti ako ga postavim na "stand alone", t.j. prenosne nosache, umesto da ga utiplam u zid?
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 368403 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.