Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MIG aparat za varenje-pomoc

elitemadzone.org :: TechZone :: MIG aparat za varenje-pomoc

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280263 | Odgovora: 265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alleks
Bgd

Član broj: 133169
Poruke: 60
*.beobug.com.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc17.11.2007. u 21:43 - pre 199 meseci
Ljudi da li se vama desava da se manometar "zaledi" dok varite? Znam da je gas u tecnom stanju u boci i da oduzima toplotu iz okoline prilikom prelaska u gasovito, ali ne znam da li to treba da se desava u manometru.
Prvo sam primetio yaledjivanje na matici koja spaja manometar sa izlaznim crevom, pa sam dotegao maticu, ali posle se to isto javilo na celoj povrsini. Jel to neki problem ili...? Inace aparat radi bez problema i dotok gasa je u redu.
Pre neki dan samservisirao manometar a u prethodnim postovima sam naveo problem.Takodje ispostavilo se da iznajmljivanje boce ipak nije bilo resenje, jer kad se iznajmi boca ne dobija se ventil.
 
Odgovor na temu

KTibor
Temerin

Član broj: 75622
Poruke: 14
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc17.11.2007. u 22:03 - pre 199 meseci
Da,posle duzeg varenja i meni se desava da se zaledi manometar,mada ja mislim da je to normalno!
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-3.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc18.11.2007. u 14:29 - pre 199 meseci
To je normalno kada je u pitanju cist CO2 gas. Zato se tada na reducir ventil postavljaju grejaci.

Inace ja oduvek radim sa mesavinom 82%Ar+18%CO2. Duplo skuplji gas ali vredi.
 
Odgovor na temu

Alleks
Bgd

Član broj: 133169
Poruke: 60
*.beobug.com.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc18.11.2007. u 20:09 - pre 199 meseci
Probacu i ja kad ispraznim bocu sa tom mesavinom, mada sam i ovako zadovoljan kako radi. Sredjivao sam malo limariju na kolima (po prvi put u zivotu) i sasvim sam zadovoljan kako je ispalo. Cak bolje od nekih "radova" koje su radili "majstori". Ipak kad radis nesta za sebe drugacije je, zato sam i usao u celu ovu pricu, volim sve da odradim sam
 
Odgovor na temu

KTibor
Temerin

Član broj: 75622
Poruke: 14
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc18.11.2007. u 21:41 - pre 199 meseci
Ajde ljudi,nije valjda da niko ne zna nista ili da ne moze nista da se uradi sa aparatom,pa da se malo pojaca ili da se poboljsaju performanse aparata!
Nije taj aparat bas toliko komplikovan da ne moze nista da se uradi!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

KTibor
Temerin

Član broj: 75622
Poruke: 14
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc19.11.2007. u 10:21 - pre 199 meseci
I tako sam ja malopre rasturio aparat i ustanovio da je ventilator daleko od trafoa(na zadnjoj strani direktno),i da taj ventilator izbacuje vazduh,e sad sam ja okrenuo ventilator tako da duva na trafo i elektriku i jos sam stavio gumene podloske da ne zuji toliko!
Koliko je ovo bilo pametno?
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc25.12.2007. u 20:50 - pre 197 meseci
Pozdrav Svima !
Imam jedan mali problem, pa ako ima neko ko bi mi pomogao u napred hvala. Evo sta je u pitanju !
Koristim aparat za zavarivanje Lorch M2080 od 230 A, generalno sam zadovoljan sa njim, medjutim podesavanje brzine zice me uzasno nervira. Posto nema klasicne podeoke nego neki +;- ; 0 ;1 #$%^ i ko zna sta sve tesko mi je da namestim adekvatno dodavanje zice. Bezstepeni prekidac ima sedam podela stim da je Brzina zice u "0" polozaju oko 7.56 m/min (izmereno pomocu stoperice, recept @DragannBG) u "1+" ok0 10.38 m/min, "2+" oko 14.22 m/min, a u "3+" mnogo brzo (nisam ni merio). Opet sa druge strane u polozaju "1-" brzina je 4.8m/min, a u "2-" oko 2.16m/min. sve ispod toga zica se ne pomera ("3-" ugaseno). Mene ustvari interesuje koje su optimalne brzine dodavanja zice za Fi 0,8mm i Fi 1,0mm (njih najcesce koristim,a debljina materijala koje zavarujem je od 0,8 do 15 mm), takodje me interesuje koja je optimalna amperaza za ove zice (koristim uglavnom ER70S-6 tip i co2 gas, ali moram probati ovaj Ferromix C18 mnogo ga hvalite) :)
Evo i slika aparata: .

Pozdrav!
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-4.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc29.12.2007. u 14:32 - pre 197 meseci
Lorch iz Nemacke pravi jako dobre aparate, u smislu trajnosti i zavarivackih karakteristika. Problem je verovatno opste prirode. U principu, poznajem sve ljude i firme koje se bave prodajom aparata u Srbiji i svi su neznalice kada je zavarivanje u pitanju i niko od njih ti nece objasniti funkcije i komande aparata i kako ih podesavati da bi dobio sad jedno a posle nesto drugo a da to bude perfektno.

Moj savet je da pozoves ljude koji su ti prodali aparat i pitas ih za tacne vrednosti brzine dodavanja zice i napona za svaki podeok. Do tada moras sam da experimentises.
Na tvom aparatu gornej srednje dugme je za napon, a donje srednje za brzinu dodavanja zice. Inace kod MIG zavarivanja samo se ove dve velicine steluju a amperaza je njihov rezultat. Svi MIG aparati imaju tzv CV karakteristiku (constant voltage) i to u praksi ima sledeci smisao:
- Podesis neke parametre za napon i brzinu zice. Zavarujes i mahinalno priblizis pistolj radnom komadu. U momentu se i smanji duzina luka tj napon, ali odmah reaguje elektrika/elektronika pa se amperaza poveca, topljenje zice se ubrzava dok se ne vrati duzina luka tj napon kako je podeseno prekidacem. Kada podignes pistolj trenutno se podigne napon i poveca duzina luka ali odmah reaguje aparat tako sto se smanjuje amperaza tj topljenje zice dok se duzina luka tj napon ne vrati na zadatu vrednost.
Zato nemoj da vodis racuna o amperazi vec o naponu i brzini zice, a aparat ce sam davati amperazu onako kako je projektovan. Ovaj aparat koliko vidim nema mogucnost dodatnog finog tjuniranja a kada je impendansa u pitanju-tj dodavanje vremena luka i postizanja vece toplote i fluidnijeg metalnog rastopa sa manje kratkih spojeva sto je povoljno za deblje limove i pri radu sa cistim CO2 odnosno suprotno, povecanje kratkih spojeva i dobijanja brzostezuceg rastopa sto je povoljno za tanke limove ds ih ne bi progoreo.

Parametri (napon i brzina zice) se podesavaju prema debljini materijala. Ako radis crni nelegirani celik, zica je ER 70S-6, gas Ar82%+CO218%, a precnici zice 0.8 mm i 1.0 mm kako si trazio:

Zica 0.8 mm:
- debljina lima 0.8 mm, 2.4 m/min, 14 V,
- debljina lima 1.0 mm, 3.3 m/min, 15 V,
- debljina lima 1.2 mm, 4.1 m/min, 16 V,
Za vece debljine je besmisleno koristiti 0.8 mm zicu jer se ne dobija dovoljna penetracija.

Zica 1.0 mm:
- debljina lima 1.0 mm, 3.0 m/min, 15 V,
- debljina lima 1.2 mm, 3.8 m/min, 16 V,
- debljina lima 1.6 mm, 4.4 m/min, 16 V,
- debljina lima 2.0 mm, 5.5 m/min, 17 V,
- debljina lima 3.2 mm, 7.0 m/min, 18 V,
- debljina lima 4.0 mm, 10.7 m/min, 26 V,-sprej, ne preporucujem za ovaj aparat

Pogledaj uputstvo koje si dobio uz aparat i plocicu za zadnje strane aparata: negde ce biti dat napon npr 15-28 V. Podela napona na prekidacima obicno nije linerna, pa moras da "pogadjas" sta koji podeok daje. Zato ili trazi da ti kazu koji podeok daje koji napon ili pretpostavi npr ako pozadi na polocici pise: 15-28V:
- Podeok 1 je 15 V,
- Podeok 2 je 16 V,
- Podeok 3 je 17.5 V,
- Podeok 4 je 19 V,
- Podeok 5 je 22 V,
- Podeok 6 je 25 V,
- Podeok 7 je 28 V,
(obicno su u donjem delu naponi gusci tj korak napona izmedju 2 podeoka je to manji)

Uz podatke za brzinu zice za svaki podeok i ovo gore nagadjano za napon i preporucene parametre, trebao bi da dobijes jako dobro zavarivanje.

Kada kupujes gas, gledaj da kupis od LINDE-a iz Beceja jer je jeftiniji od messera a za klasu je cistiji sto je bitno.
Gledaj da ti prepust zice (deo zice koji viri iz dizne) tokom zavarivanja bude 7-9 mm.
Potok gasa 7-10 l/min za male parametre, 16-20 l/min za sprej.

Probaj i javi kako ide i ima li nekih problema.

 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc29.12.2007. u 22:16 - pre 197 meseci
@DragannBG-e, bolji odgovor nisam mogao dobiti! Hvala puno ! Sto se tice ljudi od kojih sam kupio aparat, na pitanja tog tipa dobijam odgovor, da ce proveriti i da ce mi javiti ?! Tako da je tvoja konstatacija za trgovce tacna, ili malo znaju ili nemaju pojma.
Ali necu vise o njima!
Jos par nejasnoca! Sto se tice dizne, po tvojoj preporuci ona bi trebala da viri van sobe 2-3mm, medjutim kod mene to nije slucaj, naprotiv dizna je toliko uvucena u sobu ?! Da li to predstavlja neki problem ?
Takodje mi se desi da mi zica toliko dogori da se zalepi u dizni?! Ispocetka sam mislio da se to desi kada sobu jako priblizim materijalu, ali sam posle primetio da se to desava i na rastojanju od nekih 12-15mm, cak sam pomislio da je kalem sa zicom jako zategnut pa da on povuce nazad, ali i sa otpustenim kalemom se isto desavalo?!
Da te vise ne bi davio, sa pitanjima i podpitanjima (Neces mi nikad vise odgovoriti :)) na poruku) Probacu malo da experimentisem pa cu se javiti!

Sto se tice izdrzljivosti aparata apsolutno si u pravu, meni se cini da su neunistivi, ja sam 9 meseci zavarivao plocevine od 12mm na maksimalnom naponu ( sedmi podeok),zicom od 1,0mm i protokom gasa (CO2) od 18 l/min, e kada je to izrdzao mislim da mu nista ne moze biti!? ili ce mu se tek nesto desiti? :))
U svakom slucaju evo mene ponovo za par dana(poosle testiranja), napokon neko nesto zna, a hoce da pomogne !
Hvala jos jednom,
Pozdrav!!!
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

zen999
Rijeka

Član broj: 137724
Poruke: 10
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sportiva.t35.com


Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc30.12.2007. u 18:03 - pre 197 meseci
Zato sam kupio Lincoln Electric SP-170i em je kvaliteta em se jednostavno podešava. Sa unutražnje strane vratiju ima tablicu sa vrstama žice i debljinom materijala koj se zvaruje. Po njoj se podesi brzina žice i napon i to je to :)
Također ima ugrađenu opciju “burnback”, žica uvijek ostaje izvan vodilice 1cm cca.
SUPERCAR i SUPERBIKE PORTAL - http://sportiva.t35.com
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc30.12.2007. u 19:12 - pre 197 meseci
1. Sto se tice aparata LORCH i njegove izdrzljivosti, posto u trafou imaju bakarne namotaje sa 2 ili 3 puta lakiranom zicom, kao i ostale kvalitetetne komponente, dugovecnost mu je zagarantovana. Ipak sve ima svoje granice, tako da pazi da ti se aparat ne pregreva, tj ne iskljucuje sam od sebe. Posle par desetina takvih iskljucenja, nesto ce morati da strada.
Kod onih sa aluminijumsium namotajima, nije retkost da stradaju bukvalno posle par iskljucenja.

2. Burn-back ili zavarivanje zice za diznu je cesta pojava i uglavnom nije problem sa aparatom vec ili sa podesavanjem ili nekim delovima. Meni licno se to najcesce desavalo pri zavarivanju aluminiuma sa "Fronius TPS 2700" aparatom, vertikalno navise. Razlog je bio preveliki napon pri pulsnom zavarivanju tj predugacak luk "koji dise" i pad moje koncentacije jer sam priblizavao mahinalno pistolj predmetu.
Evo spisak najcescih uzroka:
- prevelik napon tj duzina luka. Proveri da li ti je luk toliko dugacak da pistolj lici na bacac plamena! Luk mora biti max 3-4 mm dugacak. Tesko da moze da se desi zalepljivanje za diznu pri zavarivanju u "kratkom-spoju".
- premala brzina zice za dati luk. Sporo vodjenje pistolja. ili ovo troje zajedno.
- Dizna ovalna tj pohabana pa se stvara mikro luk izmedju dizne i zice. Preporuka je da diznu menjas na svakih 45 kg zice ili odmah kada postane ovalna.
- Americki Miller aparati su imali ovaj problem sa malim precnima, jer su imali programiran HOT start, tj nevezano kako podesis napon, pri paljenju luka on radi par sekundi na 25V, pa su tanke zice 0.6 mm i 0.8 mm bivale sprzene. treba proveriti da li ovaj aparat ima HOT START, inace sluzi za lakse paljenje luka bilo zbog mmaterijala (npr. aluminijum) bilo zbog rdje na celiku.
- problem sa dodavanjem jer je zica tanka, a ima samo 2 tockica a pistolj dug. Npr za zicu 0.6 mm se preporucuje polikabl max 3.0 m.
- Problem sa zicom. Poznato je da nas bivsi domaci proizvodjac proizvodi valjda najgore CO2 zice na svetu. Bakar im se ljusti pri prolasku kroz buzir i diznu, a zica je ocajno kalibrisana pa je cas deblja cas tanaj. Kad naidje tanji deo, dodje do stvaranja luka izmedju dizne i zice.
- postojanje rdje na komadu.
- lose vodjenje pistolja, tj duzi zastoj na jednom mestu ili nepazljivo primicanje pistolja.

Evo kako izgleda perfektan luk pri zavarivanju u sprej-u.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc30.12.2007. u 19:26 - pre 197 meseci
Oko Lincolna postoje velike kontroverze u Srbiji.

Prosto njihov zastupnik je problematican, narocito po pitanju tehnicke podrske. Oni sve do pre par meseci nisu umeli da objasne STT proces iako ga je Lincoln odavno uveo u praksu a ovi sto rade cevovode su ga pre nekoliko godina prihvatili kao standard. Dalje insistiraju na turskim jeftinim i losim As-Kaynak elektrodama i zicama koje imaju Lincoln nalepnicu, a aparate koje su nudili ranije, nisu hteli da kazu odakle su a iz USA sigurno nisu bili. Danas kazu da dolaze iz Poljske. Daju 1 godinu garancije, ne izjasnavaju se da li imaju aluminijumske ili bakarne trafoe itd.

Lincoln jeste ime a verovatno i vrhunski kvalitet u USA, ali u Srbiji ih svi izbegavaju. Na sajmu zavarivanja u Zagrebu prosle godine sam pricao kratko sa hrvatskim zastupnikom, valjda tera-trade i koliko se secam bili su OK sto se tice poznavanja svog programa, za razliku od vecine ostalih.

A kartu tj uputstvo za podesavanje u zavisnosti od debljine materijala, precnika i vrste zice, gasa... bi MORAO svako da dostavi uz svoj aparat a pri pustanju u rad i da demonstrira sve mogucnosti aparata. To je vec stvar bon-tona tj poslovnosti.
 
Odgovor na temu

zen999
Rijeka

Član broj: 137724
Poruke: 10
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sportiva.t35.com


Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc30.12.2007. u 20:28 - pre 197 meseci
Od trea trade-a i uzeh aparat. Bili su vrlo uslužni, a prije kupovine dali su mi da isprobam uređaj. Ipak drže cijelu brodogradnju u Rijeci i okolici. Elektrode su iz poljske, a inershield žica iz USA kao i aparat. U mjesec dana sam istopio 4 kalema inershield žice i nemam nikakve zamjerke na uređaj niti na varove. A dolazi i s 3 godine jamsta.
SUPERCAR i SUPERBIKE PORTAL - http://sportiva.t35.com
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc31.12.2007. u 17:44 - pre 197 meseci
Dragane, sada mi je jasno, ono tvoje "detaljisanje" oko napona i brzine dodavanja zice, ja za ovim aparatom "placem" vec dve godine, "Fronius TPS 2700" , moje je misljenje da od ovoga nema bolje!? Zavarivao sam jednom sa ovim aparatom (doduse, bio je podesen) i cak sam pomislio (kakava sam ja majstorcina), ali kada sam se vratio u svoju radionicu i "navalio" na mog Lorcha, video sam da sam ona ista "buranija". A od tada ne idem kod tog drugara u radionicu, dobijem neki osip, od ljubomore !?


Izvinjavam se svima sto sam malo skrenuo ==// sa teme!?

Pozdrav i sretna vam Nova godina!!!
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc02.01.2008. u 00:38 - pre 197 meseci
TPS 2700 je bio jako dobar aparat i posto u Srbiji nisam znao da postoji ekvivalent drugog proizvodjaca nemogu da ga uporedim. Danas vec postoje aparati koji su jaci, sa vise programa, boljom elektronikom, pouzdaniji praceni sa 3 god garancije itd. Mislim da danas moze da se kupi za 4500 EUR+PDV sto i nije mnogo za one koji rade aluminijum. Jasno je da su takvi "synergic" aparati pravljeni za "idiote". Odaberes vrstu zice, precnik, gas, rezim zavarivanja a kompjuter sam podesi parametre. Kod ovog aparata vecina programa je pefektno odradjena.


Podesavanje parametara sam morao da proucim u detalje jer sam se suocio sa starim MIG aparatima, na podeoke i zavarivacima koji su ih podesavili po svojoj volji. Kada smo poceli da dobijamo poslove koji su bili ispitivani, mnogi zavari nisu prolazili a za to sam formacijski ja bio odgovoran iako sam smatrao da sam potpuno neduzan. E onda sam uzeo stvar u svoje ruke i svaki parametar sam u detalje proucio.
Npr, prva revolucionarna stvar koju sam otkrio je bila da je 1. izbor kad je precnik zice u pitanju 1.0 mm a ne 1.2 mm. Nekad se koristila skoro samo 1.2 mm zica, a danas je uopste nema kod nas (mislim na punu, punjenu redovno koristimo 1.2 mm). A brzinu zice i voltazu sam dobijao iz nekoliko izvora:
- od dobrih ljudi sa engleskih zavarivackih foruma koji su mi to slali kada sam postavljao takva pitanja,
- sa nekih dobrih zavarivackih sajtova,
- iz kataloga nekih proizvodjaca aparata,
- od nekih stranaca koji su radili u jednoj termoelektrani,
- prepisivanjem podataka sa par synergic aparata,
- sumiranjem prikupljenih podataka i experimentima,

Danas imamo samo synergic aparate i nema potrebe za ovim mojim tabelama.
A potrebno je za zavarivanje odrediti sledece npr:
- precnik zice (ili precnike, npr 0.8 mm za koren a za popunu 1.0 mm),
- tip zice, puna ili punjena (npr puna za koren, punjena za popunu...),
- transfer metala (kratak spoj-npr za koren, sprej-npr za popunu, puls-ko moze),
- polozaj zavarivanja (npr tanak lim je bolje postaviti vertikalno pa zavarivati nadole...),
- brzina zice,
- napon,
- impedansa (ako moze da se podesi),
- nagib-"slope" (ko moze),
- da li da se pistolj gura ili vuce (kod Al se uvek gura npr),
- nagib pistolja,
- sirina njihanja i ev. oblik,
- prepust zice,
- polozaj dizne u odnosu na sobu,
- vrsta gasa,
- protok gasa,
- brzina vodjenja pistolja,
- vrstu dizne (jedne su za celik druge za Al, trece su toplopostojane...)
- (ko moze: creep start, vreme gasa pre paljenja luka, hot start-vreme i amperazu, crater fill-vreme, broj duplih pulseva, 2 takta ili 4 takta...)

Lepo ja napravim radnu listu, nacrtam skicu, dam majstoru, na probnom komadu licno izvucem par zavara, korigujem ako nesto treba, kupujemo samo najbolje zice... i prolazimo na svim ispitivanjima i plus su zavari i estetski lepi. Zavarivac cuti jer ga niko nizasta ne pita, ja primam dobru platu, niko mi ne preti... Lepota jedna, kad radis posao koji volis i dobro ti ide!

Ima tu jos stvari: pravilan izbor dodatnog materijala, predgrevanje, naknadna termicka obrada itd itd....
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.teamnet.co.yu.



+32 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc14.01.2008. u 23:05 - pre 197 meseci
ako uzmem u obzir da sam svestan da je minimum za varenje ALUMINIJUMA potreban profi (onaj teski ) aparat od 200 ampera i da mora imati 4 tockica - glatka

da li je moguce variti sa aparatom varmig 1700
koji ima samo jedan par tockica i to nazubljenih i verovatno nema da se nadju glatki ( tako rece trgovac)

nije mi izgled vara bitan
var se uopste nevidi, nije potrebna ni vodonepropusnost niti je var pod velikim naprezanjem

var bi sluzio kao dodatno osiguranje

velicina vara je max 1 cm i to uglu i samo varenje traje 1-2 sekunde i aparat se koristi 1 - 2 puta dnevno, sto bi rekli hobi varenje,
znaci nikakve felne ili nosece alu konstrukcije
naime
radi se o ALUminijumskom prozoru i njegovom cosku koji je vec spojen sa spojnicom i koji je vec nategnut tom istom spojnicom, znaci samo da salije zicu u cosak i da tamo ostane zalepljeno :)
debljina zida je manja od 2mm
dakle kratak var koji bi uspeo da zavari :



napon: ........................1~230V ..............2~400V
Osigurač (spori),..............16A ......................16A
.
Područje zavarivanja.......25 - 150A.................75 - 170A
Snaga zavarivanja..........15 – 21.5V ...............17.5 – 22.5V
.
intermitenca10%............. ..................170A
.................60%............. .............70A
.................100%......................... 55A

Regulacija struje zavarivanja ............2x6 položaja
Promer žice za zavarivanje.............0.6 - 0.8mm
Mehanička zaštita .....................IP21
Hlađenje..............................Prisilno
Hlađenje gorionika ..................Vazdušno

Ukupna masa..............................32Kg

Kolut sa žicom za zavarivanje.......................5 Kg

inace cena mu je oko 370 evra (sa brenerom sa prikljucnicom- neide iz aparata) a sledeci koji mi odgovara ( a da znam da valja) je oko 900 evra -profi naravno

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc16.01.2008. u 21:04 - pre 197 meseci
Aparat bi teoretski mogao da topi zicu 0.8 mm u klasi AlMg5. Nisam nikad probao, praxa je malo razlicita od teorije.

Koliko se secam, prozori su od Al-extrudiranih profila, materijal iz serije "6xxx". (tl AL + Mg + Si). Ova legura nije zahvalna za takozvano autogeno TIG zavarivanje (bez dodatnog materijala), jer ce vrlo verovatno doci do prslina-Mg i Si se bas ne trpe-potrebna je stroga kontrola termickog ciklusa da se proizvede ovaj materijal).

Zato se mora zavarivati sa dodatnim materijalom koji sadrzi puno Si ili puno Mg i uz oborene ivice zljeba-radi sto manjeg mesanja sa osnovnim materijalom. AlSi zice su vrlo slabe-tesko ih je gurati sa dva tockica, pogotovo 0.8 mm, zato bi kao resenje za taj aparat doslo samo zice AlMg5 u precniku 0.8 mm.

Cesto se u knjigama dodavanje aluminijumske zice poredi sa koncem. Kako konac gurati tockicima da lepo bez trzaja izlazi iz pistolja. Nikako ili jedva. Zato se za Al uvek koriste 4 tockica, i kratak polikabl pistolja, a polikabl ne uvijati vec podmetnuti nesto pod njega da bude sto praviji.

Struja za 0.8 mm, zicu bi bila oko 130 A, a napon oko 21-22 V. Posto se na ovom aparatu ne moze direktno podesavati amperaza, to se mora raditi preko brzine dodavanja zice. Mislim da je to negde oko 15 m/min.

Nareckani tockici su namenjeni punjenoj zici, sigurno ce da zagrizaju aluminijum i pitanje je da li ce to nesto stetiti zavarivanju. Ako su masni sigurno hoce.

Mislim da moras da probas.

Kada kazes kotur 5 kg, moras da budes mnogo precizniji. Koturi se ne zovu "15 kg" ili '5 kg" vec D 300 i D 200.
Celicne zice na D 300 koturu teze najcesce 12.5-18 kg, a aluminjumske 5-7 kg. Celicne zice na D 200 teze oko 5 kg, a aluminijumske nikad nisam video na ovom koturu-znaci mora da se mota po narudzbi, kosta motanje koliko i zica, mozda i vise a i proizvodjaci ce mozda traziti "min. kolicinu" tj pristace da motaju 0.8 mm, AlMg5 na D200 ako kupis odjednom npr 20 kotura.

Moj predlog je da iskoristis tvrdi lem za aluminijum, mislim da je bila prica da neko bravu od mesinga lemi sa Al, kada su vrata od AL u pitanju i to mu ide jako lepo.
(Uf, ovaj trofazni VARMIG 1700 ima najnizu struju od 75 A!-uopste nije za limariju a ovi aparati se bas najcesce za to kupuju).
 
Odgovor na temu

Synergic
Beograd

Član broj: 169542
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc17.01.2008. u 10:08 - pre 197 meseci
Veljko Dragan ti je dobro rekao, veći problem će ti biti da se žica ne gužva u bužiru nego struja! Obavezno koristi TEFLONSKI bužir i što kraći kabl pištolja (npr 3m). Jedino što mislim da bi bilo bolje da koristiš što deblji žicu, recimo prečnika 1mm opet iz razloga gužvanja. Jedino pravo rešenje za aluminijumsku žicu je Push Pull pištolj, ali iluzorno ga je pominjati ako ćeš imati nekoliko peckanja dnevno jer je njegova cena okvirno oko 1000e

Što se tiče kotura veći je 7 kg za žicu AlMg5 ili AlSi12 (12%Si za legure AlSiMg). Ako bi ga korisitio stvarno samo 2x dnevno kako si rekao to je jako mala potrošnja i nema svrhe za porudžbine u fabrici, mnogo lakše ti je da nadješ nekoga da ti premota sa velikog na više malih kotura, znam ljude koji to rade sa "crnom" žicom iz čisto ekonomskih razloga jer je razlika u ceni/kg između malog i velikog kotura sigurno 30%i više.

Ako Varstroj nisi još kupio, imaš ruske aparate od 180 i 205 A sa odličnim rešenjima i profesionalne, ako ispod 270A uopšte možemo da pričamo o profesionalnim MIG aparatima. Cena im je oko 150e veća nego navedeni Varstroj ali razlika je velika

Intermitencija na punoj amperaži je 25% kod varstroja je 10% (više nego duplo)
Najniža strja je 40A
Imaš EURO priključak za pištolj
Plus što aparat pored MIG/MAG zavaruje i REL (elektrodom)
Jezgro je bakarno...
 
Odgovor na temu

kasper76

Član broj: 102186
Poruke: 10
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc18.01.2008. u 22:19 - pre 197 meseci
izvinjavam se što možda mešam teme,ali da ne bih zapoćinjao novu temu a vidim da ovde ima "najpotkovanijih"ljudi što se tiče zavarivanja molio bih nekog da mi odgovori šta misli uopšteno o rehm aparatima za zavarivanje,konkretno mene zanima TIG postupak i aparat rehm tiger dc od 170 ampera ,inače aparat mi ne treba za neka dugotrajna zavarivanja i sa velikim amperažama,za te svrhe imam drugi aparat,ali koji je gotovo fiksni u radionici jer teži blizu 500 kg
http://www.rehm-online.de/index.php?id=37

[Ovu poruku je menjao kasper76 dana 19.01.2008. u 09:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DragannBG
BG

Član broj: 130281
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc19.01.2008. u 17:22 - pre 197 meseci
Iskreno, ja bih se jedino bojao njihovog zastupnika. Covek je sigurno jedan od najboljih servisera aparata za zavarivanje, ali ume da ODVALI!. Pre nekih 7 god nam je naplatio 400 DEM, za nesto sto je kostalo 20-25 DEM delovi i recimo 1-2 radna casa za dijagnozu, skidanje pokvarenog dela i stavljanje novog. Od tada ne podnosim coveka licno.

REHM je sigurno prva liga aparata, ali se uporno drzao samo nemackog trzista, praveci aparate koji su bili robusni ali ruzni na izgled. Pre nekoliko godina su napravili mali invertorski REL/TIG aparat zvani booster i postali prepoznatljivi. Pokazao se kod nas dosta dobro.

Koliko se secam, REHM kod nas sam sretao u BG elektranama, Metalcu iz Milanovca i jednom servisu SM na Zvezdari i ljudi su zadovoljni. (U BG elektranama toliko zadovoljni da su krali male REL Boostere i nosili kuci).

TIG TIGER je specifican jer je u malo kuciste spakovano 170 A, sa BOOST tehnologijom. Uvek se postavlja pitanje dugotrajnosti takvih minijatura, ali s obzirom da je REHM provereni brend, bice sigurno rezervnih delova, serviser je odlican majstor (a i onaj drugi odlicni serviser ume da popravlja REHM bez problema) da prodavac valjda daje 3 god. garancije i da ga neces previse koristiti i ako ima korektnu cenu, kupi ga.

Ali prethodno sedni sa prodavcem i pitaj ga jasno: sta moze najskuplje da se pokvari i koliko ce me kostati opravka. Taman posla da kosta 50% novog aparata ili tu negde.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: MIG aparat za varenje-pomoc

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280263 | Odgovora: 265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.