Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44365 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"12.06.2007. u 21:50 - pre 205 meseci
Citat:
To rade ludaci u ludackim sistemima, sto se mene tice, i ja u tome ne ucestvujem, i sto se mene tice, treba ih negde zaposliti dok ne vrate dug.

Slazem se, jedino sto je problem gde da ih zaposle? Jedino u rudnike... :D A i onaj ko je dao pare ne zeli bas da ceka 10god sudjenja posle roka i jos 10god rada da bi dobio pare nazad...
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
91.150.96.*



+172 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"12.06.2007. u 21:56 - pre 205 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Takodje - zar nije istaknuto u ugovoru da visina kamate zavisi i od osnovne kamatne stope?

Jes' da nema veze sa kamatama, ali svakako ima sa bankarskim smicalicama:
Verujem da ti je poznat slucaj da su mnoge banke bile prozvane sto su u vreme rasta evra (iznos rate se vezuje za kretanje evra kod vecine banaka) podizale iznos rate, a nisu smanjivale kad je evro padao. Bilo je u medijima o tome, a i NBS je intervenisala. Ne znam kako se sve zavrsilo.
I dosta vise o bankama, banke nisu krive za porpast lika iz Odzaka.
A propo ubice: gotovo sam siguran da je lik nameravao da ubije lihvara, ali ovaj ga je izradio ne pojavivsi se u sudu. Takodje ni to sto je lik zelenas nije dovoljno veliki razlog da bude ukokan (bar ne u ocima zakona).
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 03:19 - pre 205 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Ja i dalje ostajem pri tvrdnji vecina ljudi ovde ne zeli takve kredite zbog kojih ce da gube kuce

Ma gde ti zivis... pa dupe bi dali za takav kredit!
Citat:
Elem, organizovane osobe se i tako pruzaju dokle mogu i krediti im ne trebaju

Poznajem otprilike dvoje ljudi koji nisu iskoristili mogucnost da se zaduze kod banke na ovaj ili onaj nacin. Sto je najgore - od svih ljudi koje poznajem niko nije uzeo kredit da se stambeno obezbedi. Ustvari jeste jedan. Ostali su kupili auto, TV, klimu, isli na letovanje, kockali se u kazinu...
Citat:
Zbog tog stava ja i dalje tvrdim to isto - da ce nasi ljudi, znaci vecina, koja zivi van tih par gradova, mozda da uzimaju kredite, ali takve za koje se gubi kuca, to ne.

Podrzavam. Tako i treba da bude, ali za sada i nije.
Citat:
Nasim ljudima je nekretnina nesto najvaznije i najsvetije sto moze da se poseduje
Ljudi su ljudi, svugde slicni... Amerikanac vec skida pusku sa klina cim te vidi da se priblizavas njegovoj kuci...
Jedino sto razlikuje nase ljude od drugih je to da vecina savremenog sveta ima iza sebe decenije iskustva sa kapitalistickim kreditima, dok nasi imaju svega godinu - dve. Treba vremena dok ljudi nauce da rec "kredit" ima totalno drugacije znacenje od znacenja koje je imala tokom komunizma i kasnije za vreme hiperinflacije. Sve u svemu, nisu ljudi sa ovih prostora niti neposteniji, niti bezobrazniji niti gluplji od drugih ljudi, jedino malo kasne sa uklapanjem u savremene trendove, sto je uzimajuci u obzir objektivne okolnosti sasvim normalno i ocekivano.
Citat:
I jos tvrdim da je ludost uzimati ljudima kuce ako nemaju da plate dug.

Da, ne treba im uzimati izuzev u jednom slucaju - ako su se sami saglasili da daju kucu ako ne budu imali da vrate dug. Cak i tu moze da se razradi tematika - da li je kuca samo njegova ili je u braku stecena pa jelte po zakonu pola pripada zeni ako dodje do razvoda i slicnih eventualija.
Citat:
commissar: Takodje ni to sto je lik zelenas nije dovoljno veliki razlog da bude ukokan (bar ne u ocima zakona).

Ja ne vidim nista lose u tome sto je neko zelenas (ili vlasnik banke, to je valjda svejedno). To je usluga kao i svaka druga. Cak retko postena, dobra i kvalitetna usluga. Mozes da se ljutis na pekara ako je hleb pregoreo, mozes da se ljutis na krojaca ako ti odelo ne stoji lepo, mozes da se ljutis na automehanicara ako ti se auto ubrzo ponovo pokvari, ali na lihvara... ti ljudi krajnje profesionalno, bez greske i na vreme izvrsavaju svoje usluge, totalno mi je nepojmljivo da im neko moze nesto zameriti. Tu bi bilo interesantno da li slicno shvatanje preovladjuje i kod drugih naroda, ili je jedino Srbinu poverilac kriv ako nema da vrati novac uzet na zajam?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 07:34 - pre 205 meseci
Jedino sta mozete zelenasu na sudu je da ga tuzite sto je dao kamatu vecu od propisane. On je posle mora smanjiti. Vi takodje i zelenasu mozete da date hipoteku.

Ukoliko je nekretnina na vise osoba za hipoteku svi moraju dati saglasnost. To proverava pravna sluzba banke u zemljisnim knjigama.

Postupak naplate hipotekarnog duga traje oko godinu dana u Srbiji, a banke zahtevaju da ide i brze. Tu teznju treba podrzati jer ce banke onda lakse izdavati kredite postenima jer znaju da su bolje obezbedjene.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.adsl.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 08:06 - pre 205 meseci
Citat:
pctel: Ma gde ti zivis... pa dupe bi dali za takav kredit!

Mozda onakvi kao sto su oni "Indijci" koji igraju MTV ples na dodeli bolivud nagrada. Ne zna se ko je tu lud a ko zbunjen. Takvi uopste nisu bitni ni za sta. Imaju oni svoje djindjuve. Cak je diskutabilno u kojoj su meri takvi uopste ljudi a ne kiborzi sa televizorima umesto glava. A mozda su i skloni prostituciji, cim bi dali dupe za pare. Ne bih se ja bas na takve ugledao.
Citat:
pctel: Poznajem otprilike dvoje ljudi koji nisu iskoristili mogucnost da se zaduze kod banke na ovaj ili onaj nacin. Sto je najgore - od svih ljudi koje poznajem niko nije uzeo kredit da se stambeno obezbedi. Ustvari jeste jedan. Ostali su kupili auto, TV, klimu, isli na letovanje, kockali se u kazinu...

Pa ocigledno ne poznajemo isti tip ljudi. Ja kad mi ovako napises sta su sve pojedini radili, jedino mogu sebi da pljunem pod pazuh i promumlam sebi u bradu "sacuvaj me boze takovoga napretka" , iako nisam vernik.
Citat:
pctel: Sve u svemu, nisu ljudi sa ovih prostora niti neposteniji, niti bezobrazniji niti gluplji od drugih ljudi, jedino malo kasne sa uklapanjem u savremene trendove, sto je uzimajuci u obzir objektivne okolnosti sasvim normalno i ocekivan

Ma koje savremene trendove? Da te muzu sektasi i da te drze kao roblje? Ja kad cujem kako se zadrto sve to brani kao The Jedini Pravi Put, ta "savremenost" i zivljenje preko svojih mogucnosti tako sto si celog zivota duzan nekome, to slobodarstvo, koje se svelo na slobodu da budes mužen, i slobodu da muzeš, i nista drugo ne postoji, moram da pomislim da je u pitanju neka sekta.

Nema od toga nista. Oni koji za 700 godina nisu kako treba presli na hriscanstvo ce da se sad uklapaju u "savremene trendove". Ocigledno ne mislimo na iste ljude. Slobodno se vi prilagodjavajte ali ne smete da na silu drugima naturate te vase savremenosti. Nije lepo. Ako si citao naucnu fantastiku, sigurno si citao "Grad i zvezde". E cak i tamo postoje dva sveta. Jedni "savremeni" koji zive u Diasparu, i drugi "arhaicni" koji zive u Lisu. I niko nikome na silu ne natura svoje. Ljudi civilizovani.

Na stranu neverovatno perfidno Zlo koje kroz sve to provejava. Pa tako mozes ti da budes celog zivota duzan, ali taman kad odes u penziju i obicno se razbolis pa ti trebaju pare da se lecis, znaci posle 65, e tad ne mozes da se zaduzujes, iako imas redovna primanja, tj penziju, ali moras da tu penziju primas preko banke. Sio mi ga Djura. Ko bre koga tu u glavu i cime? Nema od toga more nista ovde, to jest od ucestvovanja u tome, ne ako covek drzi do sebe. A ako pak neko posle svega krene da u tome ucestvuje, onda je pljun'o na sve ono vreme i sve one decenije koje je bio protiv istih takvih koji su sad samo obukli jagnjecu kozu. Znas, protiv onakvih kao sto je onaj pape u pesmi Oprosti mi pape od Zabranjenog pusenja, sto se vratija i posta demokrata i ne moze se zivit od njegovih plakata, sa TV - a on govori narodu, nema kada otic pustit vodu, i sto prica kako od komunisti nema vece bruke, a do juce je jia im iz ruke. I to samo zbog djindjuva. Ma nema od toga nista. A tako i treba da bude.
Citat:
pctel: Ja ne vidim nista lose u tome sto je neko zelenas (ili vlasnik banke, to je valjda svejedno). To je usluga kao i svaka druga. Cak retko postena, dobra i kvalitetna usluga. Mozes da se ljutis na pekara ako je hleb pregoreo, mozes da se ljutis na krojaca ako ti odelo ne stoji lepo, mozes da se ljutis na automehanicara ako ti se auto ubrzo ponovo pokvari, ali na lihvara... ti ljudi krajnje profesionalno, bez greske i na vreme izvrsavaju svoje usluge, totalno mi je nepojmljivo da im neko moze nesto zameriti.

Ni ja ne vidim nista lose u tome ako je neko placeni ubica ili diler drogom. To je usluga kao i svaka druga, i uvek ce postojati ljudi koji hoce da se drogiraju i da nekoga uklone. A ti ljudi koji pruzaju te usluge krajnje profesionalno, bez greske i na vreme izvrsavaju svoje usluge, i totalno mi je nepojmljivo da im neko moze nesto zameriti.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
91.150.99.*



+35 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 08:31 - pre 205 meseci
Lesli,
onaj 'radisni srpski domacin' (ideal srpskog domacina, uh kako se najezim kad cujem tu sintagmu) s pocetka price ocito je upao u zamke materijalizma (hteo je covek da napravi veliki POSAO, hteo je PROFIT) a kad je doslo vreme placanja/vracanja, onda je poludeo , pa poceo da puca.Usao je u igru kojoj je znao pravila, ali je, kad je poceo da gubi, pozeleo da pravila nisu tako stroga...

Nema nikakvog opravdanja za ono sto je uradio, ni po pravu, ni po pravdi ,nikakav visi humanizam, niti prica o otudjenju u okovima materijalisticke svesti ne moze da potre cinjenicu da je u pitanju jedan manijakalni ubica.
1996-97 smo (izmedju ostalog) setali i zato da se takvi smeste tamo gde im je mesto - u zatvor...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 08:47 - pre 205 meseci
Citat:
Pneos: Jedino sta mozete zelenasu na sudu je da ga tuzite sto je dao kamatu vecu od propisane. On je posle mora smanjiti. Vi takodje i zelenasu mozete da date hipoteku.

Kojim je to propisom postavljen maksimum za kamatu za zelenasenje?
Moze kamata da bude i 10000000% dnevno, ako je neko na to pristao...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10254 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 08:50 - pre 205 meseci
Jebote, Lesli, ti kao da si neki zilot ! O čemu ti pričaš, zaboga ? Kao da neko građane primorava pištoljem da uzima kredite ? Po tebi su krediti pojam zla ? Iz kojeg si ti filma, majke ti ?

Krediti su u celom svetu rasprostranjena i prihvaćena mogućnost da potrošiš pare koje nisi zaradio ! Ko hoće. Ko neće - ne mora.

Hiljadu postova na ovom i sličnim forumima postoje gde se ljudi preračunavaju da li je bolje plačati kiriju stanodavcu od 300 € ili plaćati banci ratu kredita u istom iznosu. Stvarno nemam nameru da ponavljam.

Organizovane osobe se pružaju dokle mogu, a da li će uzeti kredit ili ne to od njih zavisi.

Varijanta 1.
Zaposlim se u 25. godini.
Štedim 10 godina, lomatam po gradskom prevozu i kupim auto. Vozim ga od 35. godine života.
Štedim 25 godina, živim kao podstanar i onda kupim stan. U njemu živim od 50. godine života.
Živim "bezbrižan" nikome ne dugujem ništa, nemam rate kredita, nisam rob. Jedino u autobusu može svako da me gazi kad mu je volja, a putujem isključivo usranim i prljavim vozovima. Vlasnik stana može, kad mu padne na pamet da me izbaci na ulicu, sa malim detetom. Ali ja sam "srećan" jer nisam rob banke.

Ceo život svejedno moram da radim, štedim, plaćam porez, doprinose, stanarinu, osiguranje. I na kraju života steknem nešto svoje.

Varijanta 2.
Zaposlim se u 25. godini.
Uzmem kredit za auto, otplaćujem ga 10 godina, vozim ga od prvog dana i uživam.
Uzmem kredit za stan, otplaćujem ga 25 godina. Živim normalno u svom stanu ceo svoj život.
Živim bezbrižan u svom stanu, vozim svoj auto i otplaćujem svoje dugove banci.

Ceo život svejedno moram da radim, plaćam rate kredita banci, plaćam porez, doprinose, stanarinu, osiguranje.


I još jednom: krediti su mogućnost a ne obaveza. A ko se uzajmi - mora i da vrati, pa to je valjda logično.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 10:49 - pre 205 meseci
Ma Lesli kao i obicno lupa, voli covek da bude antiprotivan - ko te bije da uzmes kredit, niko... stvar licne odluke.

Leslijeva trenutna formulacija je vrlo prosta - Krediti uopste nisu potrebni ako zivis na selu gde ces ziveti sa matorima u kuci i u nju dovesti zenu, naravno kad odsluzis vojsku - od matorih vam ostaje imanje, dakle finansijski ste obezbedjeni - i banke su tu apsolutno nepotrebne. Banke su, dakle, hir nekakvih trulih kapitalista koji su dosli da uniste srpsko selo :-)))

Naravno, Lesli nije seljak vec je ovo samo trenutni lajtmotiv kako biti antiprotivan necemu :) Lesli zaboravlja da i seljacima krediti i te kako trebaju, recimo kad treba modernizovati mehanizaciju ili investirati u novi staklenik, ili kupiti materijal za setvu koji ce biti otplacen posle zetve i sl... naravno, svaki posten seljak ce te kredite vracati na vreme i nece se zaduzivati preko mere, pa ni njegova kuca nikad nece doci u opasnost ako je ikad i zaloze u sta cisto sumnjam.

Ne znam da li u Srbiji vazi isto ali cela ta prica o "oduzimanju kuce" je napumpana, ako je u pitanju normalan kredit kucu je jako tesko "uzeti" ako je ona jedina nekretnina i mesto gde osoba zivi i ako je ta osoba stvarno ispod mogucnosti (trenutnih) da placa rate - ako osoba objavi bankrotstvo dobija mogucnosti da se sacuva od poverilaca tako sto ce mu se izraditi novi plan za otplatu i dati novi kredit, tj. neko ce preuzeti njegov originalni dug.

Ovo naravno ne vazi ako se posluje sa zelenasima koji ce da posalju nekog da ti olomi noge... ali ne znam zasto bi neko ulazio u takav dil uopste.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 10:51 - pre 205 meseci
Citat:
pctel: Ja ne vidim nista lose u tome sto je neko zelenas (ili vlasnik banke, to je valjda svejedno). To je usluga kao i svaka druga. Cak retko postena, dobra i kvalitetna usluga. Mozes da se ljutis na pekara ako je hleb pregoreo, mozes da se ljutis na krojaca ako ti odelo ne stoji lepo, mozes da se ljutis na automehanicara ako ti se auto ubrzo ponovo pokvari, ali na lihvara... ti ljudi krajnje profesionalno, bez greske i na vreme izvrsavaju svoje usluge, totalno mi je nepojmljivo da im neko moze nesto zameriti. Tu bi bilo interesantno da li slicno shvatanje preovladjuje i kod drugih naroda, ili je jedino Srbinu poverilac kriv ako nema da vrati novac uzet na zajam?


Tu si potpuno u pravu. Zelenas je daleko posteniji od bankara.

Uopste nije problem da li neko ima ili nema da vrati pozajmicu. Problem je savim druge prirode. Kod zelenasa odmah saznas sve uslove i to ti je, ostaje samo da odlucis da li ti odgovaraju ili ne odgovaraju. Kod bankara dobijes uslove koji su svi nesto klizni, promenljivi, zavisni (cak i za one kredite koji se reklamiraju da imaju fiksnu kamatu), uvek iskacu neki nepomenuti i nepredvidjeni troskovi, i ti u stvari ne mozes da znas kakvi su stvarni uslovi za pozajmicu.

Upravo tu se krije kriminalna priroda bankarskog posla sa kreditima i upravo to zmunujje ljude, jer oni ocekuju klasican zelenaski pristup: rebnu ti kamatu, ti saberes da li mozes da platis, i ako ti odgovara, uzmes kredit. Ne, kod bankara nikada ne znas koliko ces stvarno da platis.

Red bi bio da pocnete da pravite razliku izmedju ljudi koji neodgovorno uzimaju kredite, od ostalih, koje bankari varaju neodredjenim definicijama, kliznim i uslovnim parametrima i svim mogucim drugim pravnim, administrativnim, finansijskim i ko zna kakvim sve zackoljicama u kojima je nemoguce snaci se bez jednog dobrog (i skupog) tima strucnjaka raznih profila.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 10:55 - pre 205 meseci
@Java Beograd
Ispade budala svako ko ne želi da duguje bankama :)
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 10:56 - pre 205 meseci
@Java Beograd: Pazi, lepa ti je paralela, ali malo pausalna... Sto otvara problem da je "druga strana" (citaj: Lesli) moze relativno lako oboriti i time pokazati da nisi u pravu (iako zapravo jesi, samo uz malo los primer).

Takvima realno nikad nista ne mozes objasniti, pogotovo kad stalno upotrebljavaju reci "mi", "oni", "necete vi meni", "pomodari" i sl. Ja ne znam ni zasto pokusavas :)

Samo da ne bude zabune - nisam rekao ubediti, nego objasniti. Jer ocigledno je da svaki pokusaj da shvati razloge zasto bi neko podigao kredit na stan ili kola, zavrsava sa "to su ludaci" i "necete vi mene nikad ubediti da je to normalno".

Citat:
Lesli Eldridz: Pa ocigledno ne poznajemo isti tip ljudi. Ja kad mi ovako napises sta su sve pojedini radili, jedino mogu sebi da pljunem pod pazuh i promumlam sebi u bradu "sacuvaj me boze takovoga napretka" , iako nisam vernik.

Pa gle, i ja bih voleo da mi drzava pokloni stan u kojem cu da zivim, ali nazalost jos uvek nemam vizu za Nedodjiju... a Tito je umro pre 20 godina, shit happens.

Posto vidim da ti sigurno bolje razumes situaciju od mene, jer ja ne vidim nista nenormalno u dizanju kredita, voleo bih da mi pojasnis ovu situaciju: Mlad covek, zavrsio fakultet, dobio posao i hoce da zivi u svom skromnom, malom stanu. Ima na raspolaganju sledece opcije:
a) Da zivi kod matoraca do svoje 50-te godine, pa kad se u slamarici nakupi dovoljno kupi svoj stan
b) Dila gudru u slobodno vreme, pa ukoliko ne zaglavi dvadeset godina o drzavnom trosku relativno brzo skupi za stan
c) Igra drzavnu lutriju i kladionicu
d) Uzme sekiru, ode u sumu i nasecka drva za kolibu
e) Digne kredit, pa otplacuje narednih X godina.

Mozes slobodno zaokruziti vise odgovora, nije ovo Milioner... Ajde, zivo me zanima kako bi ti savetovao mladog coveka od 25 god. sa platom od cirka 500 evra da obezbedi sebi samostalan zivot.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 10:56 - pre 205 meseci
Citat:
Broker
Upravo tu se krije kriminalna priroda bankarskog posla sa kreditima i upravo to zmunujje ljude, jer oni ocekuju klasican zelenaski pristup: rebnu ti kamatu, ti saberes da li mozes da platis, i ako ti odgovara, uzmes kredit. Ne, kod bankara nikada ne znas koliko ces stvarno da platis.


Sta je tu tacno "kriminalno" - uslovi kredita su jasni, i jos bitnije uslovi za eventualni rast kamate su jos jasniji i napisani u tom ugovoru - sve pise u ugovoru koji te niko ne tera da potpisujes i vrlo verovatno ce ti bankar sam predociti iste uslove - a ako ne, trebalo bi da ga pitas ako posedujes i gram osnovnog ekonomskog obrazovanja i brige za svoju buducnost.

Nema nicega protivzakonitog u ugovornom osiguranju banke od rasta bazne kamate / inflacije u nekoj zemlji - sorry, ako mi pokazes i jedan zakon neke normalne drzave (znaci ne neka Sharijatska gde je kamata nemoralna) gde je to krivicno delo, prihvaticu da je to "kriminalna priroda" - vascela svetska ekonomija funkcionise uz stalni svakodnevni rizik od inflatornih kretanja, a gradjani su isto deo te ekonomije kao i banke.

To sto gradjani ne "hedge-uju" i time smanjuju rizike svojih ulaganja i zaduzenja je druga prica - ali to ne moze biti nekakav izgovor za onemogucavanje banaka da stite sebe od gubitaka - forsiranjem banaka da gube pare bi samo povecao neke druge troskove koji bi bili osiguranje od tog gubitka - niko nije lud da ti zajmi pare uz mogucnost da ih izgubi, ponajmanje banke.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 11:05 - pre 205 meseci
Inflacija je samo jedan od kliznih parametara, najcesce onaj koji ljudi razumeju. Ali ih ima i drugih, koji su cisto bakarski i ljudi i ne znaju o cemu se radi, kao vidis ni ti sto ne znas, a volis da diskutujes.

Uostalom, sto ja pricam sa tobom? Pa ti i nemas pojma kakvi su ugovori nasih banaka. Uvek se ukljucujes da diskustujes samo da bi pametovao i prodavao svoju "zapadnjacku" naprednost jer si eto pobegao u inostranstvo. Sigurno nisi pobegao jer ti je ovde bilo dobro a nama stalno mastis kako je nama dobro i ne treba da se bunimo.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 11:17 - pre 205 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta je tu tacno "kriminalno" - uslovi kredita su jasni, i jos bitnije uslovi za eventualni rast kamate su jos jasniji i napisani u tom ugovoru - sve pise u ugovoru koji te niko ne tera da potpisujes i vrlo verovatno ce ti bankar sam predociti iste uslove - a ako ne, trebalo bi da ga pitas ako posedujes i gram osnovnog ekonomskog obrazovanja i brige za svoju buducnost.

Nema nicega protivzakonitog u ugovornom osiguranju banke od rasta bazne kamate / inflacije u nekoj zemlji -

How about this:
http://ds123.xs4all.nl/biz/ves...=05&nav_id=235004&fs=1
Citat:

"Bankari koriste svaku prilika da se primenom različitih metoda obračuna kamate, troškovima obrade dokumentacije, kursnim razlikama, platnim karticama i drugim procedurama izvuku što više novca od građana i privrede", rekao je Ivan Maričić, direktor Centra za investicije i preduzetništvo.

Znaci, po tebi je normalna bankarska procedura da koriste visi/nizi kurs evra arbirtarno, u zavisnosti kako im u datom trenutku odgovara? Ne mogu bas da stavim glavu na panj, ali cisto sumnjem da je IGDE u "uslovima za eventualni rast kamate" spomenuta ta klauzula.

Pa cela afera oko toga je izbila pre oko mesec dana u medijima, i nikom nista... Epilog: "to nije u redu", i poj'o vuk magare...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 13:07 - pre 205 meseci
Citat:
Broker
Uostalom, sto ja pricam sa tobom? Pa ti i nemas pojma kakvi su ugovori nasih banaka. Uvek se ukljucujes da diskustujes samo da bi pametovao i prodavao svoju "zapadnjacku" naprednost jer si eto pobegao u inostranstvo. Sigurno nisi pobegao jer ti je ovde bilo dobro a nama stalno mastis kako je nama dobro i ne treba da se bunimo.


Mislim da ja znam zasto pricas - zato sto evidentno imas potrebu da bilo kakvu diskusiju pre ili kasnije spustis na nivo ad hominem vredjanja i niskih udaraca kada te mrzi da odgovaras ili ostanes bez nekih argumenata, kao recimo bas sada (izdrzao si citave 2-3 poruke, bravo!). Sa tim u vidu, ovo ce biti i poslednja, sada i javna, opomena da prestanes sa tom jako ruznom praksom uvredljivih ad hominem opaski jer ce sledeca stvar koja ce se desiti u tom slucaju biti permanentni ban sa ovih foruma - jednostavno, trosis tudje vreme za editovanje ponizavajuceg ad hominem suma.

Citat:
boccio
Znaci, po tebi je normalna bankarska procedura da koriste visi/nizi kurs evra arbirtarno, u zavisnosti kako im u datom trenutku odgovara? Ne mogu bas da stavim glavu na panj, ali cisto sumnjem da je IGDE u "uslovima za eventualni rast kamate" spomenuta ta klauzula.


E to je nesto drugo onda - mislim da je to i glavni problem kredita u Srbiji (kurs) - to je verovatno ostavljeno nekim lobiranjem u pravilnicima NBS kako bi ostalo manevarskog prostora za maksimizaciju profita na racun neobavestenosti... mislim da je to cist drzavni nemar onda, i da je to pravo mesto da se zapocne sredjivanje uslova kreditiranja.

Citat:

Pa cela afera oko toga je izbila pre oko mesec dana u medijima, i nikom nista... Epilog: "to nije u redu", i poj'o vuk magare...


Jbg... :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10254 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 14:09 - pre 205 meseci
Citat:
tosa: @Java Beograd
Ispade budala svako ko ne želi da duguje bankama :)

@tosa

Vidiš, već po samom izrazu koji se koristi jasno je raspoloženje prema kreditiranju
"stambeni kredit" ili "dugovanje bankama", ili "robovanje do kraja života".

Ne, nisam to ni napisao niti se to moglo izvući kao smisao mog posta. Jedino sam hteo da kažem da kreditiranje ima svoju lepu stranu, i da skrenem pažnju da ima ljudi koji "se pruže koliko su dugi" ali pri tome ne beže od kredita kao đavo od krsta. Takođe ima ljudi koji ne mogu ili ne žele da žive sa roditeljima dok su ovi živi i da moljakaju za ćaletovog moskviča. Već žele da osete materijalne blagodeti odmah, za novac koji će kasnije da zarade.

Najveći deo populacije je daleko od kriminalnih aktivnosti i ne može za godinu - dve da "uštedi" za stan.

To je tako lako razumljivo.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 14:17 - pre 205 meseci
Citat:
boccio: Samo da ne bude zabune - nisam rekao ubediti, nego objasniti. Jer ocigledno je da svaki pokusaj da shvati razloge zasto bi neko podigao kredit na stan ili kola, zavrsava sa "to su ludaci" i "necete vi mene nikad ubediti da je to normalno".

Znam ja njihove razloge, ali ih ipak ne podrzavam. Normalno mozda jeste, ali je nekako, sta znam, jadno. To da zbog nekih djindjuva, znaci u modernom smislu, letovanje, kola, TV, jedno drugo, sad ja sam sebe stavljam u roblje nekim tamo bankarima i dugujem nekome celog zivota. Radije bih ziveo u prikolici.
Citat:
boccio
Mlad covek, zavrsio fakultet, dobio posao i hoce da zivi u svom skromnom, malom stanu. Ima na raspolaganju sledece opcije:
a) Da zivi kod matoraca do svoje 50-te godine, pa kad se u slamarici nakupi dovoljno kupi svoj stan
b) Dila gudru u slobodno vreme, pa ukoliko ne zaglavi dvadeset godina o drzavnom trosku relativno brzo skupi za stan
c) Igra drzavnu lutriju i kladionicu
d) Uzme sekiru, ode u sumu i nasecka drva za kolibu
e) Digne kredit, pa otplacuje narednih X godina.

Mozes slobodno zaokruziti vise odgovora, nije ovo Milioner... Ajde, zivo me zanima kako bi ti savetovao mladog coveka od 25 god. sa platom od cirka 500 evra da obezbedi sebi samostalan zivot.

Evo ovako ;)



Tako se to radi sa bankama, koga ne mrzi.

Citat:
Kelja: Lesli,
onaj 'radisni srpski domacin' (ideal srpskog domacina, uh kako se najezim kad cujem tu sintagmu) s pocetka price ocito je upao u zamke materijalizma (hteo je covek da napravi veliki POSAO, hteo je PROFIT) a kad je doslo vreme placanja/vracanja, onda je poludeo , pa poceo da puca. Usao je u igru kojoj je znao pravila, ali je, kad je poceo da gubi, pozeleo da pravila nisu tako stroga...

Nema nikakvog opravdanja za ono sto je uradio, ni po pravu, ni po pravdi ,nikakav visi humanizam, niti prica o otudjenju u okovima materijalisticke svesti ne moze da potre cinjenicu da je u pitanju jedan manijakalni ubica.
1996-97 smo (izmedju ostalog) setali i zato da se takvi smeste tamo gde im je mesto - u zatvor...

Pozdrav!

Ma to je tacno, i neka ga odmah streljaju ako hoce, ali to nema veze sa ovim lopurdama i njihovim lopovskim sistemima i kombinacijama.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 16:46 - pre 205 meseci
divnog li argumenta na bocciovo pitanje. stvarno kao da pevas onu poznatu pesmu "upomoc! nezaposlen sam!"


ne znam zasto svi ocekuju da banke najjednostavniji mogucim terminima priblize gradjanima uslove kreditiranja. pa njima je u interesu da sve to tu pise, a da prosecni korisnik sto teze razume. to je jasno, oni rade za profit i napisace onakve ugovore kako im zakon to dozvoljava, a oni imaju prilike da zarade najvise. ono sto treba da se uradi je da se zakonom uredi sta tacno i gde moraju jasnim recima da objasne. ali ta regulativa ce izgleda morati da saceka u zemlji gde kad premijera neko pita o nekom ovakvom ekonomskom pitanju on uspe da ubaci i termine "neotudjivo + suverenitet i teritorijani integritet". sve u svoje vreme, multitasking nije jaca strana srpske politike :(
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 18:35 - pre 205 meseci
za tosa.

Tok novca i uopste transakcije podlezu zakonskim pravilima. Slicno je i sa kreditima. Odatle CB propisuje maksimalnu kamatu. Ti kazes mogu ja da potpisem sta hocu, da to je istina, ali sve sto nije u skladu sa zakonom moze da bude pravno nistavno. Isto je i sa zelenaskom kamatom.

nadam se da je sada jasnije.


102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44365 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.