Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44374 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
91.150.112.*



+172 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 21:13 - pre 205 meseci
Citat:
pctel:
Ja ne vidim nista lose u tome sto je neko zelenas (ili vlasnik banke, to je valjda svejedno). To je usluga kao i svaka druga. Cak retko postena, dobra i kvalitetna usluga.

Dobra i kvalitetna - mozda, ali postena - ni slucajno. Dva razloga: 1.lihvar radi mimo zakona (zasto se inace sklapaju fiktivni ugovori o prodaji nekretnine nego da prikriju zelenasenje), sa vecim kamatama od propisanih i SIGURNO ne placa porez na to sto radi; 2. za nekretninu koju dajes u zalogu nikad neces dobiti ni izbliza onoliko para koliko ona zaista vredi, jer lihvar koristi ono pravilo kojim se rukovode i ulicni dileri droge (najcesce heroina) - "nikada ne daj vise nego sto moras, a musteriju gledaj da uhvatis kad je gladna".
Sa druge strane, niko nikoga ne tuce po usima da ulazi u posao sa zelenasima.
A propo ubice iz Odzaka: jedino sto bih mogao da kazem je da je on sam jos samo jedna zrtva zelenasa koja je svesno usla u posao i propala, a za to je delom kriva i drzava jer zbog rdjave monetarne politike i nestabilnog kursa dinara, ovde kredita nije bilo skoro 20 godina (osim za vladajucu nomenklaturu i prisipetlje), a da ih je bilo ljudi bi se zaduzivali kod banaka, pod povoljnijim uslovima i kuce ne bi tek tako isle na dobos.
Po meni je apsurdno raspravljati o tome da li treba uzimati kredite ili ne. Stvar izbora i nista vise od toga.

Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 21:34 - pre 205 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
... jer ce sledeca stvar koja ce se desiti u tom slucaju biti permanentni ban sa ovih foruma ...


Ha ha, kad nemas argumenata da diskutujes onda koristis svoje supermoderatorske argumente :)
Pa ti si taj koji vredja. Ja pricam o necem sasvim drugom a onda ti meni "spustas" pricajuci i necem sasvim trecem.

Uostalom sta ima uvredljivo u tome sto sam rekao: em si u inostranstvu, em nisi u toku, em si tamo otisao jer ti ovde nije bilo dobro, i stalno ovde nama pricas kako je to sto nama ovde rade dobro, iako mi dobro znamo da nije... i to si isto poceo da radis i u ovoj temi i onda ti smeta kada neknece da trpi tvoje izivljavanje?

I onda pretis da ces da banujes. Zaista, nema vise potrebe da ti nesto spocitavam, sve si o sebi sam rekao :)

Zaboravio si reci "prva i poslednja opomena" posto me do sada niko nije ni javno ni tajno opominjao za tako nesto :)

I da razjasnimo ja nema nikakvu tendenciju. Ja sa tobom uvek diskutuje na isti nacin, i sve dok ti normalno diskutujes i ja sam normalan, a kada ti zastranis, tu sam da te vratim na zemlju.

Ako ces mene da banujes, onda moras prvo i sebe, jer ja nisam ni pola tako uvredljivo diskutovao kao ti. Pa ti si mene toliko puta izvredjao ni zbog cega, a sada ti smeta kada ja tebi kazem bilo sta sto ti supermodaratorskom silom mozes da tumacis kao uvredu i da za to uvodis sankcije, tj. banujes. Zar i sam ne uvidjas koliko si nekorektan?

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 21:40 - pre 205 meseci
Citat:

E to je nesto drugo onda - mislim da je to i glavni problem kredita u Srbiji (kurs) - to je verovatno ostavljeno nekim lobiranjem u pravilnicima NBS kako bi ostalo manevarskog prostora za maksimizaciju profita na racun neobavestenosti... mislim da je to cist drzavni nemar onda, i da je to pravo mesto da se zapocne sredjivanje uslova kreditiranja.


Aj' sad mi se izvini. Prihvaticu da nisi razumeo o cemu ja pricam.

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 21:58 - pre 205 meseci
Citat:
boccio:
Mlad covek, zavrsio fakultet, dobio posao i hoce da zivi u svom skromnom, malom stanu. Ima na raspolaganju sledece opcije:
a) Da zivi kod matoraca do svoje 50-te godine, pa kad se u slamarici nakupi dovoljno kupi svoj stan
b) Dila gudru u slobodno vreme, pa ukoliko ne zaglavi dvadeset godina o drzavnom trosku relativno brzo skupi za stan
c) Igra drzavnu lutriju i kladionicu
d) Uzme sekiru, ode u sumu i nasecka drva za kolibu
e) Digne kredit, pa otplacuje narednih X godina.


To je upravo ono o cemu i ja govorim. Nema coveku druge nego da razmislja o kreditu, medjutim:

- sa platom od 500 evra, tesko da moze da kupi ikakav pristojan stan
- ako odvoji 250 evra za rate, preostalih 250 evra mi nisu dovoljni za normalan zivot, narocito ako planira brak i makar jedno dete. To znaci da ce sledecih 25 do 35 godina provesti kao rob otplate kredita i morace da se odrekne mnogo toga.
- da bi dobio kredit, mora da ima znatna sredstva u slamarici za pocetne troskove. Obicno sam taj pocetni iznos je nezamisliv nekome ko ima platu 500 evra, osim ako nema mogucnost da pozajmi od roditelja ili nekog bas dobrog prijatelja/rodjaka
- cak i ako mu bankari izracunaju da mu je rata 250 evra, to vec sledeceg meseca po potpisivanju ugovora ne mora da bude tacno, jer ce se nesto promeniti u sistemu obracuna kamata (iako se za kreditodlucio bas zato sto je banka reklamirala da je kamata fiksna). Prosto, na iznos kamate uticu mnogi parametri koje on ne moze da razume jer se radi o nekim usko strucnim bankarskim pojmovima.
- ugovor bankarima ostavlja prostor da s vremena na vreme, mogu da mu naprave nove troskove, trazeci neku dodatnu dokumentaciju, ili recimo novu procenu vrednosti stana, a sve dodatne troskove za dodatne procedure placa on, a ne banka
- banka ga onemogucava da ranije otplati kredit, ako mu se ukaze prilika, osim u nekoj maloj meri koju je drzava propisala
- ako mu se bilo sta nepredvidjeno dogodi, kao na primer da izgubi posao, razboli se, ili nesto slicno, gubi kredit. Iako u recimo, subvencionisanim kreditima, drzava garantuje za 10 neplacen rata, banka ce ponistiti kredit vec nakon trece.
- u ugovoru je banka navela svaki moguci i najsitniji razlog da oduzme kredit, jer j enjoj u interesu da korisnik ne vrati kredit, jer tako mnogo vise zaradjuje nego samo na kamati i to ide do te mere, da je oko 70% sanse da korsiniku kredit bude ponisten.
- u ugovoru takodje stoji da banka moze da izmeni ugovor kad god pozeli, a korisniku kredita ako se izmena ne svidja, moze da ponisti kredit.

I onda, kada mladi, perspektivni covek razmisli, odluci se ili da ostane kod matoraca (opcija a) ili da stanuje negde kao podstanar, za neke sitne pare, koje moze da priusti (opcija koja mu napocetku nije bila na pameti).
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 22:14 - pre 205 meseci
Citat:
broker: To je upravo ono o cemu i ja govorim. Nema coveku druge nego da razmislja o kreditu, medjutim:

- sa platom od 500 evra, tesko da moze da kupi ikakav pristojan stan
- ako odvoji 250 evra za rate, preostalih 250 evra mi nisu dovoljni za normalan zivot, narocito ako planira brak i makar jedno dete. To znaci da ce sledecih 25 do 35 godina provesti kao rob otplate kredita i morace da se odrekne mnogo toga.

Ovo nije bas tacno. Prvo, sa 250 eura nakon otplate stana moze da zivi ok. Ne nesto narocito, ali moze (ja sam i sa 150). Ukoliko bi bio u braku, osim u periodu kasnije trudnoci i neko vreme nakon porodjaja, supruga ce takodje imati platu od koje nece biti odbijeno 250 eura za kredit (recimo da ona ima istu platu kao i on) vec moze biti odbijeno za onaj period kada ona bude na trudnickom bolovanju a kasnije za troskove koje donosi treci clan porodice.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.196.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 22:29 - pre 205 meseci
Citat:
vindic8or:ono sto treba da se uradi je da se zakonom uredi sta tacno i gde moraju jasnim recima da objasne. ali ta regulativa ce izgleda morati da saceka u zemlji gde kad premijera neko pita o nekom ovakvom ekonomskom pitanju on uspe da ubaci i termine "neotudjivo + suverenitet i teritorijani integritet".

Sad but true. To i jeste glavni problem u prici. Banke naravno koriste svaki, pa i minimalni, manevarski prostor da u okviru zakonskih regulativa postave situaciju sebi u korist. A drzava, jel'te, trenutno ima mnogo vecih problema koje mora da resava, pa se banke ponasaju kao raspojsani revolverasi na divljem zapadu i dolazimo do tragikomicne situacije da svakodnevno po bilbordima i medijima gledamo "udjes izadjes i gotovo" i slicne gluposti...
Citat:
broker: To je upravo ono o cemu i ja govorim. Nema coveku druge nego da razmislja o kreditu, medjutim:

- sa platom od 500 evra, tesko da moze da kupi ikakav pristojan stan
- ako odvoji 250 evra za rate, preostalih 250 evra mi nisu dovoljni za normalan zivot, narocito ako planira brak i makar jedno dete. To znaci da ce sledecih 25 do 35 godina provesti kao rob otplate kredita i morace da se odrekne mnogo toga.
(...)

Hej, hej, ko je spomenuo brak i dete :) Salu na stranu, realnost (nazalost) je da obicno u ovakvoj situaciji igraju dve plate - od oba supruznika. Jedna ide na kredit, druga na zivot, i tako...

Ali nije problem u "maloj" plati kao sto ti pricas. Pa pogledaj recimo Amere.

Prosecni Amer pravi recimo $50-$60K godisnje (ne zaboravi da obijes tax), i kupuje kucu (drvenu, naravno) za oko $300.000. Nas covek iz onog primera pravi 6.000 evra godisnje, i kupuje nekretninu za 60-70.000 evra. Znaci, tu su negde... Ali problem je u USLOVIMA kredita koji su za Amera neuporedivo povoljniji. A tu igra ulogu drzava, a ne banka... Sto me vraca na pocetak posta.

Jebiga, krediti su kod nas daleko od povoljnih, ali druge solucije za "obicne" ljude verovatno nema...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 22:34 - pre 205 meseci
Ne kazem da ne moze da se zivi sa 150 evra. Ako je neko skroman i smac, to nije nikakav problem. Medjutim ako je neko u braku, jos ako ima bar jedno dete, obicno je tu i automobil, pa kucni racunar, pa gomila drugih, za danasnje pojmove sasvim normalnih stvari, 150 evra tesko da moze da bude dovoljno. Racunaj da samo za komunalije ode bar 50 evra, a onda dodaj hranu, troskove prevoza na posao, troskove za odecu i obucu, i nda povremene, nepredvidjene, a neizbezne troskove koji novac odvlace samo tako...

A to da jos i zena radi, pa to je super, samo sto je retka pojava. A i da radi, onda je osnovica za kredit zbir dve plate,a nije bas veliki procenat porodica koje mogu da se pohvale da, cak i kada oboje rade, zaradjuju 500 evra. Ako zaradjuju vise, onda je tu druga prica, jer imaju vise slobode da raspolazu novcem i kredit ih toliko ne opterecuje.

Citat:
Jebiga, krediti su kod nas daleko od povoljnih, ali druge solucije za "obicne" ljude verovatno nema...


Upravo. Ljudi su prosto prinudjeni da uzmu kredit, jer drugog resenja nemaju. U celoj prici uslovi kredita postaju bespredmetni, jer se sve svodi na to da li ces da poptises ugovor ili neces. Izbor se uglavnom svodi na to da se kredit uzme od banke koja u tom trenutku masnije laze, pa deluje da daje bolje uslove (a na kraju se ispostavi da su uslovi u stvari nepovoljniji, samo to nije bilo lako videti).
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"13.06.2007. u 23:02 - pre 205 meseci
Brokeru, perspektivni mladi čovek o kome pričaš ima dve mogućnosti: ili da ceo život plaća kiriju 200€ ili da plaća ratu 250-300€ i da mu posle 20, 25 godina ostane stan. Stvar je ličnog izbora šta kome više odgovara. Ako ostane bez prihoda, svejedno će ostati na ulici (odnosno navaliti se roditeljima ili tastu i tašti na grbaču).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 01:28 - pre 205 meseci
E da, kad god reklamiraju kredite, porede blago jaku kiriju sa blago smanjenim iznosom rate kredite.

Problem je sledeci: prvo, covek moze sasvim pristojan stan da iznajmi za 150 evra, a drugo, za ratu od 250 evra ne moze da kupi pristojan stan.

I ne treba zaboraviti, da je to jedini kredit koji covek moze da uzme, jer kad anejg auzme, ne moze vise ni d apomisli da uzima neki drugi kredit jer je ispucao sve limite. To onda znaci ziveti na ziletu. Knap si sa parama, a nemas sansi da neki iznenadni izdatak premostis bilo kakvim kratkorocnim kreditom, cak ni onim sa karticom na tekucem racunu... To je, bas ono, kockanje sa slabim sansama na dobitak...
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 08:44 - pre 205 meseci
Citat:
broker:
Problem je sledeci: prvo, covek moze sasvim pristojan stan da iznajmi za 150 evra

Verovatno u Užicu?
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 11:52 - pre 205 meseci
A sto, da nije mozda sramota da se zivi u Uzicu, Lajkovcu, Nisu ili Paracinu? Pa ako taj nema para da zivi u BG sta ce tamo, neka ide u Uzice, jel' ga neko vezao za BG? Misim, trebalo bi da covek bude principijelan, pa da prvo na sebe primeni savete koje predlaze drugima. Ako nemas brate para za zivot u BG, idi u provinciju, nece niko da te ujede. I tamo ljudi zive, sta im fali. Nije vise ono vreme, sve isto i u provinciji ima sto ima u BG, osim nekih kulturnih i sportskih manifestacija. Drugo, kako sad to, da drzava uvodi regulative? Pa to nije u duhu tog vaseg liberalizma, koji se po vama svodi samo na ekonomski liberalizam, u smislu da svako ima pravo da muze i da bude mužen, a onaj ko ne ume da muze, ima obavezu da trpi da ga muzu. Taj i takav vas liberalizam je valjda za slabljenje uticaja drzave na bizmis, do njenog odumiranja, kao sto pravim Marksistima i dolikuje, a ne za jacanje uticaja drzave. Trece, evo, moji dede i babe ziveli svi izmedju 80 i 92 godine, znaci od 15 - 27 godina posle one njihove granice od 65, i zasto sad oni ne bi mogli od penzije da uzmu kredit do odredjene sume, na primer do 300 evra, i onda da otplacuju recimo TV ili sporet ili klimu ili nesto na kredit po 1000 dinara mesecno?

Sa jedne strane tvrdite kako su banke bizmis ciji je svrha da stvori profit a ne humanitarne organizacije pa da daju takve kredite, sa druge strane trazite da drzava uvodi regulative u taj bizmis i da dovede do toga da ima povoljnih kredita za koje se ne trazi kuca kao zalog, sa trece ste za manji uticaj drzave na bizmis... Nesto meni tu ne stima. Mnogo mi je sve to sizofreno. I zato sam ja protiv toga da se uzimaju krediti kod tih ped... homoseksualaca i ucenjivaca, sve dok ih na silu ne nateramo da se uljude. Hebo njihov kredit. Generalni strajk za kredite. Pa da vidis kako bi oni bili kao bele lale. Ali dzabe, kad uvek ima strajkbrehera koji nece da zamore svoje cenjeno debelo meso i nemaju nikakve principe osim "u se, na se i poda se" , pa je zbog takvog stava onaj jahao 13 godina, ovaj sad 4, za sada, a te banke izgleda imaju nameru da jasu vecito. E onda cu ja sam, inace je sve ovo do sad bilo dzabe. Pobeda ili smrt. Slicno kao sto sam pisao za vize, kad ti ped... postanu ljudi, ili kad ih na silu uljudimo, kocevima, kad se steknu uslovi za koju godinu, pa pocnu da daju kredite ljudski, a ne zelenaski i nasilnicki, i ne da traze garancije visestruko vrednije od tog kredita, tad mogu da uzmem taj i takav kredit (pisao sam, zavisno od sume i namene, dug grejs period, male rate, dug period otplate itd) a sa teroristima i ucenjivacima ja ne pregovaram. Pa kad dodjem za kredit tamo, kafu da mi skuvaju, rakiju da sipu, da kazu dobar dan, ljubim ruke gospodine, izvolite sedite, noge da polome ko ce meksu fotelju da mi poturi... Znaci, kad ukapiraju da su oni tu zbog mene, a ne ja zbog njih, pri cemu ni jedna od strana ne osporava princip - da oni od mene zaradjuju zato sto mi pozajmljuju pare, ali da taj princip nije "uzmi pare i bezi" nego "tiha voda breg roni" , tad mozemo da pregovaramo. Do tada, ne. Ko hoce slobodno neka pregovara, a Srbija se saginjati nece. Molim da se ovo ne shvati kao neka identifikacija sa celim narodima, to je samo fraza kojoj sam se nekad smejao, a sad mi vise nije tako smesna, pa je upotrebljavam. Ono, sto rece neko, lose je sto se ispostavilo da je ono sto su komunisti pricali o socijalizmu laz, ali je jos gore sto se ispostavilo da je sve ono sto su pricali o kapitalizmu istina.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 12:54 - pre 205 meseci
Daj prekini da kakis molim te :) Za postove ovakvog tipa postoje blogovi - pa broadcastuj svoje misljenje do letnji dan u podne... Ovde se ili drzi diskusije, ili brate mili batali. Svaki post ti je apsolutno identican, bilo da se pricalo o stanovima, vizama, letovanjima, automobilima ili vanzemaljcima. Uvek IDENTICNO pises, sa istim frazama bez obzira o cemu se pricalo. Pomislicu da zapravo nisi covek, nego spam bot :) Elem,

Citat:
Lesli Eldridz: A sto, da nije mozda sramota da se zivi u Uzicu, Lajkovcu, Nisu ili Paracinu? Pa ako taj nema para da zivi u BG sta ce tamo, neka ide u Uzice, jel' ga neko vezao za BG? Misim, trebalo bi da covek bude principijelan, pa da prvo na sebe primeni savete koje predlaze drugima. Ako nemas brate para za zivot u BG, idi u provinciju, nece niko da te ujede. I tamo ljudi zive, sta im fali.

Svasta ti naprica, a nista pametno. Ja uopste nisam nipodastavao opciju Uzica ili bilo kog drugog grada, vec Brokerovu racunicu. Jer ako pricamo o Uzicu, i zivljenju kao podstanar za 150 EUR, onda ISTO TAKO pricamo o stanovima koji kostaju 30-40.000 EUR, a ne 60-70.000 kao u Beogradu. Znaci, losa mu racunica. Prema tome, ne skaci odmah sa politicko-propagandnim porukama, nego stani pa razmisli o cemu ja pricam.

Citat:
Lesli Eldridz:
Sa jedne strane tvrdite kako su banke bizmis ciji je svrha da stvori profit a ne humanitarne organizacije pa da daju takve kredite, sa druge strane trazite da drzava uvodi regulative u taj bizmis i da dovede do toga da ima povoljnih kredita za koje se ne trazi kuca kao zalog, sa trece ste za manji uticaj drzave na bizmis... Nesto meni tu ne stima. Mnogo mi je sve to sizofreno.

Pa vidis, ako je tebi ta logika shizofrena, onda stavi prst na svoje celo, a ne na celo sistema (drzave) koji takvu logiku zahteva da njeni zitelji ne budu zrtve monopola jakih korporacija. Normalnom coveku tu nema nista shizofreno, uredjena drzava sa svojim aparatima mora da vodi racuna da banke posluju u zakonskim okvirima (u koji ne spada frljanje sa kursom evra, npr.), ali isto tako ne sme da im se mesa u kreditnu politiku. Sta tu ima nejasno? Evo, narodski receno - to ti je "vuk sit, ovce na broju". A za sada je kod nas samo vuk sit...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 13:34 - pre 205 meseci
A kako to moze da se drzava ne mesa u kreditnu politiku banaka na primer, i drugih jakih koroporacija, a da opet sredjuje da zitelji te zemlje nisu robovi tih korporacija i banaka? U stvarnosti ne na nekim 'artijama. Bas me zanima. Ja se u to ne razumem, pa hajde neka mi neko objasni.

I sta ima lose u tome sto sam pitao gore o kreditima? Da oni mozda ne gube pare ako daju kredite uz male rate na duze periode, sta, da nisu mozda poklonili te pare? Nije to u pitanju, nego je to stoka, po meni. I zlikovci kojima se dalo pa se izivljavaju. Kratko i jasno. Stoka koja misli samo na svoje dupe.

Nisu oni tako pricali 20 godina, i onih 30 godina pre tih poslednjih 20. Nije takva reklama bila. Pricase o nekim pravima, o nekom medu i mleku, o nekoj slobodi, svasta oni napricase. A sve se svelo na obicnu pljacku, ko od koga stigne. Jasno, znam, to je lose danas zbog boljeg sutra, sve mi je jasno.

Ono sto ja vidim je da se sve to lepo propagira, pa cak neki i veruju u to, kako je najvaznije u drustvu da sve bude po zakonu i po nekim pravilima napisanim na nekim 'artijama, cije pisanje uzgred finansiraju bas ovi sto ne vole da im se drzava mesa u bizmis. Znaci, nije vazno da li je drustvo organizovano ljudski ili nije, da li drustvo funkcionise kao zajednica u kojoj se clanovi pomazu ili kao rulja, nego je najvazniji legalizam, skrabotine po papirima, i da se zadovolje ovi sto rade velike bizmise. Obicnog coveka ko kako i gde stigne. To je valjda ta njihova pravna drzava za koju smo se borili. I Hitler je to znao.

E pa zao mi je, ove vecina vidi svu nakaznost toga, i zato je ovde toliki otpor ovoj sreci sto je docekasmo, u sta spadaju i ovi sto pucaju po sudovima. I tek ima da bude otpor. Videce onaj ko ne veruje.
Citat:
boccio: Daj prekini da kakis molim te :) Za postove ovakvog tipa postoje blogovi - pa broadcastuj svoje misljenje do letnji dan u podne... Ovde se ili drzi diskusije, ili brate mili batali. Svaki post ti je apsolutno identican, bilo da se pricalo o stanovima, vizama, letovanjima, automobilima ili vanzemaljcima. Uvek IDENTICNO pises, sa istim frazama bez obzira o cemu se pricalo.

Tacno, samo sto nije bas o bilo cemu, nego samo o onome sto ne valja. Znaci, isto sto sad pisem o svemu sto ne valja sam pricao i pisao i pre 10 ili 15 godina o istim tim stvarima koje ni tad nisu valjale. Sto znaci da se nista u drustvu promenilo nije za tih 15 godina, osim broja lopova, nacina za kradju i broja onih koji su legli na rudu pa sve to racionalizuju. Sto je zalosno. Dobro, ako je za utehu, pre su ovi lopovi krali ilegalno, a sad su se naucili, napisali su svoje zakone, sami sebe proglasili za ugledne bizmismene, pa sad kradu legalno. I sta tu ima lose u tim mojim pisanijima? Ja sam bar principijelan. Kapiram da je u danasnje vreme to mana, ali sta da radim, ne mogu ja sad da se menjam i da idem kako vetar duva samo zbog toga sto cu mozda iz necega da imam sitnosopstvenicku korist. Ne ide mi taj sport.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9500
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10254 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 14:20 - pre 205 meseci
Citat:
Tacno, samo sto nije bas o bilo cemu, nego samo o onome sto ne valja. Znaci, isto sto sad pisem o svemu sto ne valja sam pricao i pisao i pre 10 ili 15 godina o istim tim stvarima koje ni tad nisu valjale. Sto znaci da se nista u drustvu promenilo nije za tih 15 godina, osim broja lopova, nacina za kradju i broja onih koji su legli na rudu pa sve to racionalizuju.

Kaže 'vako jedan od osnovnih postulata psihologije: "Pusti čoveka da priča šta hoće - pričaće o sebi."
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 14:56 - pre 205 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: A kako to moze da se drzava ne mesa u kreditnu politiku banaka na primer, i drugih jakih koroporacija, a da opet sredjuje da zitelji te zemlje nisu robovi tih korporacija i banaka? U stvarnosti ne na nekim 'artijama. Bas me zanima. Ja se u to ne razumem, pa hajde neka mi neko objasni.

Volis da furas taj scio me nihil scire fazon, koliko vidim :) Samo postoji razlika izmedju Sokrata i tebe - on je covek stvarno znao logicki da razmislja...

Vidis, to sto se pravis da ne znas se prosto zove trzisna ekonomija. Seti se kako je izgledala mobilna telefonija kad smo imali samo jednog operatera. Impuls je kostao ko sv.Petra kajgana, a mi smo sa tugom gledali ka zapadnim drzavama, i njihovim provajderima koji poklanjaju mobilne telefone uz postpaid ugovor... Ali evo, poce i kod nas to "pomodarstvo" (Copyright 2007, Lesli Eldridz), svi se utrkuju da dele "telefon za dinar", jeftine pakete, trista cuda... Naravno, i dalje to moze bolje, ali u odnosu na 1996. ili 2001. ovo je bajno.

Sa bankama i kreditima je slicno, sa jednom bitnom razlikom da su stambeni krediti nesto sto se daje na 10-20-30-40 godina, a tu veliku ulogu igra stabilnost drzave, zakonodavstva i ekonomije. Banka da bi dala kredit na 40 godina mora da bude prilicno sigurna da su ekonomija i politicko-pravna situacija te zemlje stabilni, inace se stiti sumanutim kreditima i uslovima kreditiranja - kao sto je kod nas slucaj.

Na zalost, hoh-drzava u kojoj je sve moguce, npr. da na tenderu za Knjaz Milos pobedi "izvesna firma sa Kajmanskih ostrva" pod krajnje mutnim uslovima je sve samo ne pravna i stabilna, sto u manjoj ili vecoj meri utice i na bankarsku i kreditnu politiku prema privredi i stanovnistvu. Veci rizik - vece kamate.

Na ostatak politicko-propagandnog posta ne mogu sad da ti odgovaram, smor mi je, a i moram malo da radim...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 18:56 - pre 205 meseci
Citat:
boccio: Vidis, to sto se pravis da ne znas se prosto zove trzisna ekonomija. Seti se kako je izgledala mobilna telefonija kad smo imali samo jednog operatera. Impuls je kostao ko sv.Petra kajgana, a mi smo sa tugom gledali ka zapadnim drzavama, i njihovim provajderima koji poklanjaju mobilne telefone uz postpaid ugovor... Ali evo, poce i kod nas to "pomodarstvo" (Copyright 2007, Lesli Eldridz), svi se utrkuju da dele "telefon za dinar", jeftine pakete, trista cuda...

Daj bre, necu vise da skrecem temu, ako sam je uopste skretao, ali zar se neko stvarno pali na ove fore? Telefon za dinar. Da, da. Ako sklopis ugovor da ces svakog meseca u naredne dve godine da placas 1000 dinara, 2000 dinara, nije ni vazno, zvao ne zvao. Mislim, stvaaaarno. Te fore su vec provalila i deca od 10 godina, ako su ispravno vaspitana.
Citat:
Java Beograd
Citat:
Tacno, samo sto nije bas o bilo cemu, nego samo o onome sto ne valja. Znaci, isto sto sad pisem o svemu sto ne valja sam pricao i pisao i pre 10 ili 15 godina o istim tim stvarima koje ni tad nisu valjale. Sto znaci da se nista u drustvu promenilo nije za tih 15 godina, osim broja lopova, nacina za kradju i broja onih koji su legli na rudu pa sve to racionalizuju.
Kaže 'vako jedan od osnovnih postulata psihologije: "Pusti čoveka da priča šta hoće - pričaće o sebi."

Dobro i to je tacno. A da li ova tvoja opaska znaci da ti tvrdis kako je sad bolje nego pre tih 10 ili 15 godina? I u cemu je tacno ta sustinska razlika? Hajde da otvorimo novu temu o tome da nas ne brisu ovde za dzabe. Neka neko od moderatora prebaci ovo u novu temu i neka je nazove kako hoce, daj da vidimo jednom za sva vremena koja je to sustinska razlika ovoga sada u odnosu na ono od pre 15 godina. Nije lepo da budem slep pored ociju pa da to samo ja ne znam, a svi da znaju. Je li ta razlika u tome sto sad ima mobilnih telefona, interneta, jeftine bele tehnike i kredita za razno? Pa kome je to sustina taj je srecan covek. Samo ne znam sto se takav uopste bunio ranije, ako se bunio. I tad je isto bilo telefona i frizidera. Jos ako je neko bio drug clan (sta ima veze, pragmatican je, sve ti je to trziste) , mogao je i za dzabe da ih dobije. Isto ko sad.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"14.06.2007. u 22:19 - pre 205 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: A da li ova tvoja opaska znaci da ti tvrdis kako je sad bolje nego pre tih 10 ili 15 godina? I u cemu je tacno ta sustinska razlika?

Još jedan slučaj amnezije? Postaje zarazna u poslednje vreme...

http://www.youtube.com/watch?v=49Sz5dciAHw
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.179.*



+35 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"15.06.2007. u 07:31 - pre 205 meseci
Sta mislis gde su sada ti ljudi (ako se ta gomila sadistickih protuva moze uopste nazvati tim imenom), Jablane?

Jesu li otpusteni iz sluzbe?

Ili su jos uvek na svojim (kao sto se vidi istinski zasluzenim ) polozajima i cekaju novu priliku?

Da, vise ne mlate ljude na ulicama... ali kad je u pitanju borba protiv (organizovanog) kriminala i dalje su jednako uspesni kao i slavnih devedesetih...

Nemoj sad da pocinjemo, odma' ce da lock-uju :)
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"15.06.2007. u 07:43 - pre 205 meseci
OT: da je tako bezao ispred americke policije bio bi upucan.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.179.*



+35 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"15.06.2007. u 07:47 - pre 205 meseci
Aha...sigurno...
Ne vidim tacno sta se desavalo, ali nekako sam uveren da je ovim nesrecnim pokusajem bega samo odlozio na neko vreme ono sto je usledilo na kraju.
@pneos, taj argument: "Oni su isti" ili "Oni su jos gori od nas/nasih " stvarno nema nikakvog smisla...

Eto vidis, nije taj masovni ubica tako los, ubio je samo 10 ljudi, a pogledaj one americke...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44374 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.