Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolika vam je potrošnja goriva?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 862568 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil

Član broj: 50374
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?07.10.2018. u 10:25 - pre 67 meseci
Citat:
Nocni
Zato sam ranije naveo primjer sa uljem... U istoj sintetickoj osnovi imamo ulje od 5 i od 10 eura, razlika je samo u aditivima a razliku ne moze osjetiti niko osim sam motor i to na duze staze. Treba sipati skuplje ulje iako razliku osjeti samo novčanik.


Pa dobro, ja ipak mislim da treba sipati ulje koje preporucuje proizvodjac automobila, pa makar i bilo duplo jeftinije.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?07.10.2018. u 12:00 - pre 67 meseci
Kažem lepo da se kod jačih automobila oseti razlika u gorivu dok se kod prosečnih izrazi samo u potrošnji - pređe se manja kilometraža sa istom količinom goriva. Uvek sipam do vrha na skoro istim pumpama, gledam da to bude isti pištolj i kažem - kada sipam u bosni ili hrvatskoj prelazim 30% više km. Uvek je to običan benzin, nikakav super eko turbo trte mrte. Što se tiče rada motora dosta je mirniji rad sa njihovim gorivom nego sa našim koje proizvodi veće vibracije u leru. Baš se ceo auto trese a nosači motora ispravni automobil 50.000 km garažiran. Mislio sam da je problem do filtera vazduha motora ali kada sam ga zamenio ista stvar. Sada mi ide redovan servis kada ću menjati i svećice (ovlašćeni servis) pa ćemo videti mada trese otkad sam uvezao auto i prvi put sipao srpsko gorivo.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 11:36 - pre 67 meseci
Koji je to benzinac kad se meni Corolla iz 1990. godine koju i dalje posedujem pored druga dva automobila ne oseca nista na leru. Ni mrvice vibracije nema, necujno radi. Skoro sam vozio nekog novijeg Aurisa i tu motor kao da ne postoji na leru koliko je miran. Ne znam koje je gorivo unutra bilo, ali sa nasih pumpi svakako.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.static.avana.rs.



+10253 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 12:07 - pre 67 meseci
Citat:
Nocni:
Naravno da se ograđuju jer benefiti i efekti nisu isti na nekom euro 6 motoru i na nekom koji je star 20 godina...
Ako se povećava snaga a sa tim ubrzanja i ostale performanse, kao posljedica toga će biti manja potrošnja goriva iako je tebi to smiješno... ipak, normalno je da shell ne može to garantovati za sva vozila jer to zavisi od tipa i stanja vozila a i samih uslova i režima vožnje. Ako je nekoliko nas imalo pozitivna iskustva sa tim gorivom ...

Ja nisam dobio odgovor, pa evo da probam još jednom:

U čemu se suštinski razlikuje motor Euro 6 (na primer, ali može i Euro 5) od nekog Euro 3 ?

Ovde naravno, mislim na one delove motora, koji su bitni za sam rad, tj, obrtaje. Dakle, NE katalizator, partikularni filter ili koješta drugo šta bi se još moglo montirati na izduv, pa da sakuplja ove ili one diokside, monokside i slično.
Mislim na "srce" mašine, ono šta reaguje na gorivo i kvalitet. Dizne, turbina, pumpa ... Šta god.

Koja je to tehnička logičnost koja bi opravdala tvrdnju da na euro 6 motoru aditivirani dizel dopinosi boljem radu, a na Euro 3 motoru - ne ?


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.static.avana.rs.



+10253 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 12:10 - pre 67 meseci
U suprot tvrdnji koju je izneo Noćni, stoje i objašnjenja proizvođača tj. distributera koji aditive definišu kao supstance koje će očistiti zaprljane i zapušene dizne, i time omogućiti bolje sagorevanje, bolji i tiši rad.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SaleB81
Beograd, RS

Član broj: 90990
Poruke: 337
46.240.179.*



+42 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 12:53 - pre 67 meseci
"Srce" se u sustini ne razlikuje, ali se nervni sistem razlikuje. Vremena ubrizvanja i ugao otvorenosti usisnih (i izduvnih) ventila se razlikuju. Krace ubrizgavanje, ostriji uglovi, dosta preciznija promena ugla u zavisnosti od rezima upotrebe, opterecenja i obrtnog opsega; elektronska kontrola za svaku glupost. To sve radi savrseno sa ciljem sto potpunijeg sagorevanja, ali samo sa odredjenim usko sprecificiranim kvalitetom goriva. I naravno to sve radi mnogo gore od Euro 3 ili Euro 0 motora sa gorivom koje je u skladu sa specifikacijom kvaliteta koja je bila standard krajem 80ih (za Euro 0) tj. pocetkom 2000ih za Euro 3 motore.

Nisam tehnolog i ne trudim se da udjem u materiju u oblasti aditivizacije naftnih derivata, ali na osnovu neki prica s ljudima koji tu materiju poznaju bolje od mene, postoje razlicite sorte aditiva. Neki od njih podizu oktansku vrednost, drugi vezuju sumpor u jedinjenja koja nece osloboditi taj sumpor tokom procesa sagorevanja, treci ciste putanju kretanja goriva (brizgaljke, usisne ventile delimicno, kompresioni prostor, celo klipa, izduvne ventile), cetvrti produzavaju vek goriva (da ne dodje do odvajanja aditiva od baznog goriva pre nego sto se gorivo upotrebi), peti smanjuju mogucnost stvaranja kondenza ako ce se gorivo koristiti u uslovima velikih promena dnevnih temperatura, sesti spustaju tacku mrznjenja ili zgusnjavanja goriva, sedmi smanjuju koncentraciju azotnih oksida u izduvnim gasovima u odredjenim rezimima voznje, osmi smanjuju kolicinu cadji u procesu sagorevanja pri odredjenoj temperaturi, ima ih jos verovatno. Svaki proizvodjac ima neku svoju formulaciju koja neke od ovih karakteristika znacajno uvecava, na neke od njih manje ili ne uopste. Svakom motoru neka od ovih karateristika znaci vise ili manje, a verujem da postoje i motori kojima odredjena formulacija smeta. To je ukratko o onom e sto su mi ljudi pricali na tu temu.

Ne bi me cudilo da neki od proizvodjaca u nekom trenutku kaze takve i takve performanse mozete ocekivati samo ako sipate to gorivo tog proizvodjaca, kao sto su poceli s uljima poslednjih godina.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 13:12 - pre 67 meseci
Eto Sale nam sve objasnio i razjasnio, očigledno da su kod nas kratki sa tim aditivima. Daaavno pre jedno 10 godina sam čekao na OMV pumpi da sipam gorivo i sad, zastoj je bio jer je cisterna istakala gorivo. Jedan od radnika se popeo na vrh cisterne, otvorio onaj poklopac i sipao nešto zeleno iz flaše od koka kole 2 litra. Eto to je bio taj aditiv za naše tržište. Valjda se to rastvori u cisterni a izmeša dok se pretače u rezervoar pumpe.

@Cozmo_im u pitanju je kappa motor 1.25 ccm https://www.hyundainews.com/en-us/releases/1227
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 13:51 - pre 67 meseci
Sipao je marker, a ne aditiv.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
77.222.25.*



+1232 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 15:50 - pre 67 meseci
Nema sta da se objasnjava i poredi jer euro 6 je veoma tih cak i ujutro na prvom paljenju a taj stari jtd (iako je bio dobar) se cuje kao vodenica dok se ne zagrije. Injektori su novije generacije, motor ne proizvodi čađ sa adekvatnim gorivom, sve ono sto je @saleB81 rekao stoji... jednostavno novija generacija i novija, mnogo sofisticiranija tehnologija ubrizgavanja na vecim pritiscima...
Idealan rad zahtijeva striktno određenu vrstu goriva... Nije problem "običan" eurodizel problem su naši pumpadžije koji su još od devedesetih navikli da kradu i sipaju svašta u gorivo...
Taj dizel koji nude sa "aditivima" od ukradenog kerozina i ko zna cega još pogubnije utiče na sofisticiranije motore sa piezo brizgaljkama i modernijom tehnikom... kad bi krali na mjeru i sipali nekoliko litara manje za isti novac to bi bilo odlicno u odnosu na ovo sto sad imamo... kazne su male a trebalo bi da budu drastične...

Kad se pomenu aditivi u gorivu kod nas se podsvjesno odma misli na čišćenje sistema ubrizgavanja (sti vazi samo za benzince) a teško da na nekih 800 do 1000 bari može ostati bilo kakva nečistoća u modernim cr motorima vec aditivi služe za druge osobine goriva, da smanje sumpor, stabilizuju zeljene vrijednosti dok traje ubrizgavanje i slično...


[Ovu poruku je menjao Nocni dana 08.10.2018. u 17:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gost2
Vojvoda Naš
Technical University of Vienna
Gajdobra

Član broj: 313892
Poruke: 139
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+91 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 17:44 - pre 67 meseci
Ni pračovjek se od današnjeg čovijeka suštinski ne razlikuje
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 18:49 - pre 67 meseci
Citat:
cozmo_im:
Sipao je marker, a ne aditiv.

Nije delovao kao marker tj nisam primetio da je to bilo baš tamno zeleno da oboji celu cisternu već poluprozirno. Iz flaše od koka kole, verovatno se tako isporučuje marker? I koliko znam to rade nadležne službe a ne radnici omv pumpe? Marker je upravo boja kojom se kontroliše da se na pumpi ne prodaje ulje za podmazivanje umesto nafte.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

AstralPro
NS

Član broj: 73891
Poruke: 901
*.dynamic.kdsinter.net.



+288 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 20:31 - pre 67 meseci
Citat:
vilil:
Citat:
Nocni
Zato sam ranije naveo primjer sa uljem... U istoj sintetickoj osnovi imamo ulje od 5 i od 10 eura, razlika je samo u aditivima a razliku ne moze osjetiti niko osim sam motor i to na duze staze. Treba sipati skuplje ulje iako razliku osjeti samo novčanik.


Pa dobro, ja ipak mislim da treba sipati ulje koje preporucuje proizvodjac automobila, pa makar i bilo duplo jeftinije. ;)


Imao sam problem kad je doslo vreme za zamenu ulja u diferencijalu za Mercedesa, original ulje je kostalo 14.000 dinara za 2 litre (oko 120 evra).
Takvu specifikaciju ulja je bilo nemoguce naci van originala a posto nisam hteo da platim toliko para kupio sam ulje za diff koje je preporuceno od strane Mobil-a za taj model ali po ceni od oko 3000 din (25 evra), naravno direktno od uvoznika.
Ne znam da li sam pogresio ali za sad nema problema.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8349
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 22:18 - pre 67 meseci
Citat:
bordzija:
u pitanju je kappa motor 1.25 ccm https://www.hyundainews.com/en-us/releases/1227


Da si došao ranije na ES mogao si da pročitaš puno toga što sam pisao o tom motoru.

Pogledao sam taj propagandni materijal, i sada, nakon 9 godina koliko sam imao taj motor u i10, mogu da kažem da je to dobar primer kako reklama nema nikakvog dodira sa realnošću.

Taj motor ima i dobre i loše strane, ali ni jedne ni druge nisu ni pomenute u tom materijalu.


Evo ukratko glavnih osobina:


Plus:

- Ima više snage od deklarisane, realno 83-84 KS sa benzinom 95 oktana.

- Ima izvanredan obrtni momenat na niskim obrtajima, vrlo lepo vuče od 1900-4000 obrtaja, a naročito između 2000-3000, po tome bih rekao da je šampion klase.

- Tih u leru

- Jednostavno održavanje i povoljna cena


Minus:

- Ogromna buka na iole većim obrtajima, sigurno najbučniji motor u klasi

- Velika potrošnja, među najvećim u klasi

- Slab ispod 1800 obrtaja jer nema varijaciju ventila, kasnija verzija ima pa je po tome znatno bolja.

- Veliki pad momenta preko 4000 rpm, od 4000 do 6000 rpm praktično ne diže snagu (to se čak vidi i iz dijagrama na linku), kasnija verzija je i po tome bolja.



 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 22:58 - pre 67 meseci
Nisam nijednom primetio povećanu potrošnju, strogo bez ili sa klimom 4,5-5 otvoren put a 5,5-6 po gradu. Zimi zna da srkne i 4,9 litara na otvorenom, prosečna brzina 60-80 kmh. Jel taj tvoj bio 1.25 ili 1.2 motor pošto vidim da i to postoji? Odličan je za po gradu, lako se bori sa uzbrdicama i nizbrdicama. To stoji da počinje buka preko 120 kmh ali zar svi oni ne vrište na 170? Ti si ga baš hvalio tih godina kada sam ga uzeo sećam se čitao sam isto ko danas što hvališ trocilindraše :)
Pa ne znam šta si očekivao od 1250 ccm preko 4.000 hehe ja ne očekujem ništa pa se svaki put oduševim kako je vozljiv autić.

Sem toga, čuje se bolje nego ferari kad mu stisneš gas:



Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8349
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?08.10.2018. u 23:47 - pre 67 meseci
Moj je takođe bio 1.25, 1.2 verzija je samo za Indiju, to piše i u tom dokumentu (verovatno zbog njihovh poreza).

I10 je još osetno lakši od I20 i zato sa tim motorom ide vrlo lepo, to je bio ubedljivo najjači motor u A segmentu u to vreme.

Na ovom klipu je verzija sa varijacijom ventila, taj ima realnih preko 90 KS i zato ide tako lepo i u I20. Pogledaj kako diže u višim obrtajima, osnovna varijanta bez varijacije ventila to nije mogla.

A što se tiče zvuka, možeš ti to zvati i Ferarijev ali činjenica je da je veoma bučan, za to je u najvećoj meri krivac kombinacija tankog aluminijumskog bloka i razvoda lancem.


 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?09.10.2018. u 00:19 - pre 67 meseci
Ima tu i do guma, meni su fabričke letnje kumho 175/70/14 gume bile užasno bučne već na pereko 50 kmh. I dalje mi nije jasno kako je tebi trošio puno benzina, meni sa hr bosanskim troši baš kako su napisali dok ovo naše domaće jede 30% više. Jesi li ugrađivao plin?
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8349
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?09.10.2018. u 11:01 - pre 67 meseci
Nisam ugrađivao plin naravno (kao ni na jedan svoj auto), a što se tiče potrošnje, ne mislim da 1.25 Kappa troši puno, nego da ne troši dovoljno malo koliko bi trebalo.

Konkretno, ne troši nimalo manje od Polo 1.6 16V BTS koji je od njega 40% jači i 200kg teži, a troši samo oko pola litre manje od starog Punta 1.25 75SX.

To je naprosto motor stare tehnologije bez obzira na hvalospeve u propagandnom materijalu, a ima i savremenijih i boljih, štedljivijih a i puno tiših.

Da preciziram, sve to se odnosi na prvobitnu verziju Kappa motora bez varijacije ventila, koja je kod nas najčešća. Nekoliko godina posle je izašao novi model tog motora koji je i danas aktuelan. On je bolji, još jači i puno elastičniji, a samim tim i ekonomičniji.

I ne znam što se čudiš tome, zar i ti ovde nisi rekao isto to

Citat:
bordzija:I dalje mi nije jasno kako je tebi trošio puno benzina, meni sa hr bosanskim troši baš kako su napisali dok ovo naše domaće jede 30% više.




 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6803
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?09.10.2018. u 12:02 - pre 67 meseci
Evo sad gledam po statistikama, razlika u potrošnji je 0,3 litra u korist tog novijeg kappa motora sa variabilnim paljenjem. On sam po sebi mizerno troši tako da je ovo skoro neprimetno. Da znam za taj puntov motor isto troši jako malo i zato je best baj za polovnjake kod nas po meni. U principu za razliku od punta koji je kao igračka, u i20 imaš osećaj da voziš automobil. Mislim da je to nadoknađeno u grande puntu ali je slična razlika 0,3 litra u odnosu na prvi kappa motor, čudno da ta kubikaža nema verziju sa 16 ventila. Statistike nemačkih automobila nebih uzimao za ozbiljno jer nebi ljudi džabe ugrađivali plin na iste.

Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.mediaworksit.net.



+896 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?09.10.2018. u 12:25 - pre 67 meseci
Osim sto je ovaj snimak nizbrdo (jer nema teorije da ubrzava bolje od nekih jacih motora svakako, sudeci po ovom snimku jelte), cuo sam da je to dobar motor, bas kako ga je Nebojsa opisao.

Ali vibracije na leru ne smes da imas nikako.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8349
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?09.10.2018. u 17:50 - pre 67 meseci
Citat:
bordzija:
Mislim da je to nadoknađeno u grande puntu ali je slična razlika 0,3 litra u odnosu na prvi kappa motor, čudno da ta kubikaža nema verziju sa 16 ventila. Statistike nemačkih automobila nebih uzimao za ozbiljno jer nebi ljudi džabe ugrađivali plin na iste.

Itekako postoji Fiat Fire 1.25 16V, još u Puntu 1, sa zdravih skoro 90KS, žao mi je što nije mogao da se kupi kod nas, uzeo bih ga sigurno. Star je 20 godina a i dan danas je bolji od Hyundai Kappa.

Fire 1.25 8V sa 60KS ima više verzija od kojih valja samo poslednja sa multipoint ubrizgavanjem.

Citat:
Statistike nemačkih automobila nebih uzimao za ozbiljno jer nebi ljudi džabe ugrađivali plin na iste.


Koje statistike uzimaš za ozbiljno? Korejske??

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 862568 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.